مطالب مرتبط:
جان بیماران در غیاب استادان در دست دستیاران
برف و سرما جان شش افغان را در افغانستان گرفت
هندبال قهرمانی آسیا| شوک بزرگ؛ یک لشگر مصدوم روی دست حبیبی
گازتا: مذاکره پنهان یوونتوس و دورتموند بر سر امره جان
مراقب باشید شکم بزرگ کار دست تان ندهد!
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 بهمن 1398 ساعت 16:472020-01-22پزشكي

جان بیماران در دست دستیاران


در ایران میانگین ساعات حضور 33 ساعت است که این موضوع علاوه بر آسیب های جسمی و روحی به دستیار می تواند وی را در تصمیم گیری صحیح و بموقع برای بیمار دچار اختلال کند و سلامت جامعه را به خطر اندازد.

- فریبا خان احمدی 360 تا 540 ساعت کار در یک ماه با حداقل حقوق پایه کارگران.

این شرایط کاری بیشتر رزیدنت ها در بیمارستان های دولتی است.

افرادی که برای آموزش و کسب تجربه می آیند، ولی در بخش درمان به کار گرفته می شوند.

  خیلی از آن ها به اتاق های جراحی می روند بدون اینکه استاد یا جراح متخصص حضور داشته باشد.

رزیدنت ها از این شرایط راضی نیستند، چراکه حجم کار و شیفت های مداومی که مجبورند قبول کنند آن ها را از آموزش بر بالین بیمار، تهیه مقاله های معتبر و پژوهش های علمی بازمی دارد.

حجم کاری رزیدنت ها در بیمارستان های دولتی آنقدر زیاد است که برخی از آن ها تحمل این شرایط را بسیار سخت می دانند.

اخبار مربوط به ایست قلبی یکی از رزیدنت های ارتوپدی دانشگاه تهران به خاطر فشار کاری که چندی پیش منتشر شد و موجی از واکنش ها را نسبت به فشار کار جسمی و تحمل شیفت های بی وقفه و شبانه از سوی دستیاران پزشکی بر سر زبان ها انداخت، به این نگرانی ها دامن زد.

  رزیدنت ها در شبکه های اجتماعی در اظهارنظر هایی درباره فوت دکتر رسول قائدی نوشتند؛ 72 ساعت کشیک اجباری آن هم در فضای بیمارستان های دولتی با آن ازدحام و صف طولانی بیماران بر استرس رزیدنت های پزشکی می افزاید.

نارضایتی از فشار طاقت فرسای کاررزیدنت ها مدعی اند با بیشترین ساعات کاری کمترین دستمزد را در دوره دستیاری پزشکی دریافت می کنند.

ساعات کاری زیادی که گاهی اوقات در طول هفته 72 ساعت کاری بدون استراحت همراه با خستگی مفرط را پشت سر می گذارند.

به گفته برخی از آن ها ماهانه چیزی حدود 360 تا 540 ساعت در ماه کار می کنند و معتقدند دستیاری پزشکی شغلی با کمترین دستمزد است یعنی ساعتی حدود 3 هزار تومان.

  با این همه فشاری که وجود دارد انصراف از پزشکی و مهاجرت از گزینه های مورد نظر آنهاست.

این در حالی است که گفته می شود درخیلی از کشور های خارجی دستیاران تخصصی حقوق نسبتاً بالایی می گیرند.

علتش هم مشخص است چرا که به سختی کار کرده و مسئولیت سنگینی هم به دوش می کشند و حتی عمده درآمد دانشگاه های علوم پزشکی را هم تأمین می کنند.

یکی از رزیدنت های ارتوپدی در بیمارستانی دولتی که می خواهد نامی از او برده نشود درباره فعالیت ها و شیفت های بیمارستان می گوید: این توجیه مسئولان است که عنوان می کنند دستیاران پزشکی دانشجو هستند و باید حداقل دستمزد را بگیرند، اگر بنا به دانشجو بودن است باید همه چیز جنبه آموزشی داشته باشد نه اینکه بیگاری بکشند و کار متخصص را انجام دهند.

وی می افزاید: ما چه دانشجویی هستیم که بابت خدمات درمانی مسئولیت حقوقی داریم و در صورت خطا باید به دادگاه معرفی شویم.

چه دانشجویی هستیم که باید ماهانه 500 ساعت در بیمارستان کار کنیم.

می دانید کشیک 40 ساعت مداوم یعنی چه؟ همه جای دنیا پرداختی به رزیدنت معادل متوسط درآمد جامعه است و کلاً با دانشجوی دکتری و پی اچ دی متفاوت است.

  البته این را هم بگویم کارانه ای که به ما می دهند یکصدم کارکرد واقعی اش هم نیست.

حداکثر کارانه دریافتی رزیدنت ها که البته با تأخیر یک ساله همراه است به یک میلیون تومان هم نمی رسد.

کشیک های طاقت فرسای انترن ها و رزیدنت ها بدون استراحت با حقوق پایه کارگری موجب شده رزیدنت های متأهل از پس زندگی شان برنیایند.

رزیدنت دیگری که سال چهارم بیهوشی است گفته های همکارش را اینگونه تکمیل می کند: کار پزشکی با کسی که مدرک فوق لیسانس و پی اچ دی دکتری می گیرد و همه وقت و زمانش را صرف پژوهش و نوشتن مقاله و پایان نامه می کند فرق دارد.

استرس و شب بیداری ها و مسئولیت حفظ جان بیماران و جایگزین شدن درمان به جای آموزش، نوشتن مقاله و پایان نامه را برای ما سخت کرده است ما پایان نامه می نویسیم تا صرفاً رفع تکلیف کرده باشیم.

دکتر میثم رضایی که رزیدنت طب ورزشی است درباره مشکلات این افراد می گوید: با توجه به مشکلات حوزه دستیاری، هیچ چشم اندازی برای بهبود شرایط دستیاران وجود ندارد.

ساعات کاری طولانی که گاهی تا 600 ساعت در ماه به طول می کشد، دریافتی ناچیز، نداشتن بیمه تأمین اجتماعی، بهره گیری از دستیاران در حوزه های غیرآموزشی، پذیرش بدون چارچوب دستیار و مشکلات آزمون دستیاری از جمله مسائلی هستند که سال ها مورد اعتراض بوده، ولی مسئولان برای حل آن ها کاری نمی کنند.

او که مسئول دفتر دستیاری سازمان نظام پزشکی هم هست، می افزاید: درکشور های مترقی ساعات کاری مداوم یک رزیدنت مشخص و عموماً بین 12 تا 18 ساعت است، اما در ایران میانگین ساعات حضور 33 ساعت است که این موضوع علاوه بر آسیب های جسمی و روحی به دستیار می تواند وی را در تصمیم گیری صحیح و بموقع برای بیمار دچار اختلال کند و سلامت جامعه را به خطر اندازد.

بنا بر شرایط، دستیاران گاهی دانشجو، گاهی پزشک و گاهی هم کارگرند و تعهد غیرمنصفانه ای که در ابتدای دوره دستیاری از این پزشکان اخذ می شود، آن ها را از هرگونه حقی بی نصیب می کند.

این پزشکان از هر نوع فعالیت درآمدزا خارج از بیمارستان محرومند و ناچار باید به کمک هزینه حدود یک میلیون تومانی وزارت بهداشت برای گذران معیشت و اسکان خانواده خود اکتفا کنند.

دکترعبدالرضا دیانی، رزیدنت بیهوشی نیز همچون رزیدنت های دیگر از شرایط ناراضی است و می گوید: معضلاتی همچون دریافتی پایین دستیاران، وضعیت نامناسب خوابگاه ها و پاویون های دستیاری، تحت الشعاع قرار گرفتن آموزش دستیاران به دلیل مشغله کاری و فشار کار درمانی، کشیک های سخت و طولانی خصوصاً در رشته های جراحی همه و همه چالش هایی اند که رزیدنت ها با آن ها دست به گریبانند البته اضافه کنم که مشکلات رزیدنت ها در سه حوزه اصلی است؛ مشکل اول در رابطه با بحث های رفاهی و معیشتی، مشکل دوم در حوزه آموزش است و مشکل آخر در زمینه پژوهش است.

این 3 مشکل برای رزیدنت ها بسیار تأسف انگیز است و هر چقدر اعتراض می کنیم کسی نیست که صدایمان را بشنود.

گلایه بیماران از ویزیت نشدن از سوی پزشکان متخصصبه گفته یکی از رزیدنت ها در حوزه آموزش پزشکی تکلیف آن ها مشخص نیست که آیا جزو کادر درمان هستند یا آموزش؟ رزیدنت ها نمی دانند که باید آموزش ببینند یا مریض ها را درمان کنند.

آن ها می گویند بحث آموزش بر بالین بیمار اجرا نمی شود.

این مسأله مهمی است که البته مطالبه و گلایه بسیاری از بیمارانی است که به بیمارستان های دولتی مراجعه می کنند.

بررسی ما و پرس و جو از چند بیمار در بیمارستان های دولتی نشان می دهد؛ آن ها به اسم پزشک متخصص پذیرش می شوند، اما ازهمان ابتدای شرح حال گیری تا زمانی که پروسه درمان شان در مرکز درمانی طی و از بیمارستان ترخیص شوند یک بار هم چشم شان به چهره پزشک متخصص نمی افتد.

این موضوع باعث شده حتی شائبه های زیادی مبنی بر نبود پزشک متخصص و جراح سر عمل های جراحی هم مطرح شود همین گمانه زنی ها یکی از دلایلی است که بیماران را به سیستم درمان دولتی بدبین کرده است.

احمد مرادی 29 ساله یکی از بیمارانی است که از ویزیت انترن ها و رزیدنت ها در مراکز درمانی دولتی ناراضی است: واقعیت این است که اعتمادی به پزشکان بیمارستان های دولتی نیست.

من به عنوان مریض درهمان قدم اول حتی اگر ویزیت رایگان هم باشد ترجیح می دهم پزشک متخصص ویزیتم کند یا حداقل پزشکی که تجربه دارد نه رزیدنتی که در حال یاد گیری دروس عملی است.

فاطمه حمیدی بیمار دیگری است که تجربه حضور ماه گذشته اش در مرکز آموزشی و درمانی دولتی را برایمان تعریف می کند: کمرم گرفته بود و حتی نمی توانستم راه بروم.

چند پزشک جوان مرا از این اتاق به آن اتاق بردند.

با وضعیت درد کمرم مجبور بودم فیش های پرداختی را چند جا ببرم.

در حالی که نمی توانستم راه بروم می گفتند باید فلان دکتر هم ویزیت کند.

  نصف شب هم بود یک مشت جوان که همش کمرم را معاینه می کردند.

خودم برگشتم گفتم ممکن است آمپول بزنید تا آرام شوم.

هر وقت مسکن زدید و آرام شدم درباره مشکل من با هم بحث کنید.

روند رسیدگی شان بسیار کند بود، چون همش بین دستیاران این دست و آن دست می شدم، حتی می ترسیدم که آمپولم را آن ها بزنند خود دکتر خطایش بالا است چه برسد که رزیدنت بالای سرت بیاید.

خانم مجیدی هم از اینکه پزشک های متخصص همه امور درمان را به دستیاران شان واگذار می کنند گلایه می کند: دکتر خواهرم بعد از عمل جراحی خواهرم را رها کرد و رفت و او را به دست رزیدنت ها سپرد.

هزینه هنگفت جراحی به جیب دکتر رفت که البته نصف سال را در خارج سپری می کند و دستورات را از راه دور به رزیدنت هایش گوشزد می کند البته رزیدنت های بی تجربه ای که کار متخصص را انجام می دهند و به جای آموزش، مریض ها را درمان می کنند.

مهاجرت رزیدنت ها به کشور های همسایهبررسی ها نشان می دهد وقتی بیمار وارد بیمارستان می شود ابتدا توسط رزیدنت های سال پایین شرح حال گیری می شود و نهایتاً بیمار را رزیدنت سال بالایی ویزیت می کند.

رزیدنت سال بالا با نظر و مشورت پزشک متخصص مقیم تصمیم به برنامه درمانی بیمار می گیرد در مورد جراحی نیز در مراکز درمان دولتی، عمل جراحی تحت نظارت رزیدنت سال بالا و آن ها نیز تحت نظر استاد عمل را انجام می دهند در واقع برنامه جراحی زیر نظر استاد است مگر اینکه شرایط خاص باشد و رزیدنت بتواند به تنهایی تصمیم بگیرد.

دکتر رضایی رزیدنت طب ورزشی با اشاره به مشکل پذیرش دستیاران رشته های پزشکی می گوید: هر ساله به طور غیراصولی و بدون توجه به نیاز کشور بیش از سه هزار دستیار پذیرش می شوند که پس از اتمام دوره دستیاری موظف به گذراندن دوره طرح ضریب کا در مناطق محروم هستند.

  درحال حاضر با موجی از متخصصینی روبه رو هستیم که به دنبال نبود فرصت شغلی مناسب در پی مهاجرت به کشور های خارجی از جمله همسایگانی مانند عمان، آذربایجان و کردستان عراق هستند.

به عبارتی وزارت بهداشت بسرعت در جهت صادرات پزشکان متخصص گام برمی دارد.

او عدم حضور پزشک هیأت علمی را در مراکز درمان دولتی نمی پذیرد و می افزاید: مریض ها می گویند در مراجعه به مراکز دولتی فقط رزیدنت حضور دارد خیلی واقعیت ندارد، همیشه استادان دانشگاه ها به صورت کشیک حضور دارند، اما فقط بیمارانی را می بینند که به خاطر عدم توانایی علمی رزیدنت های سال یک تا چهار مجبور شوند.

  بقیه بیماران فقط شرح حال شان به استاد گزارش می شود.

البته همه بیماران توقع دارند با همان هزینه 3 هزار تومنی فوق تخصص آن رشته خیلی سریع و بدون معطلی ویزیت شان کند که البته توقع بجایی نیست و باید در باب فرهنگ سازی هنگام حضور در مراکز درمانی کلی مطلب نوشت.

این مسئول دفتر دستیاری سازمان نظام پزشکی در پاسخ به اینکه چرا در مراکز آموزش و درمانی دولتی، آموزش جایگزین درمان شده و رزیدنت ها اغلب کار های استاد را به دوش می کشند، می گوید: تقسیم وظایف در بیمارستان ها به صورت درست انجام می شود و اگر هم قصور و اشتباهی رخ می دهد ناشی از عدم دانش کافی دستیاران نیست بلکه ناشی از تحمیل کار زیاد است.


کلید واژه ها: بیمارستان های دولتی - بیمار - بیمارستان - شرایط - دولتی - آموزش - تصمیم گیری - ایست قلبی - حضور - دستیاران - ساعت - در ایران - ساعت کار - بیماران - میانگین - اختلال - یکی از - ایران - جراحی - موضوع - فریبا - جامعه - پژوهش - مقاله - متخصص - سلامت - اخبار - احمدی - درمان - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
حریرچی: اگر حرف نماینده قم درست بود استعفا می دهم

اهدای پنجاه هزار ماسک به وزارت بهداشت ایران توسط یک چینی

ممبینی: کلیه مسابقات ورزشی 10 روز لغو شد/ امیدوارم تا زمان مجمع فدراسیون فوتبال، کرونا ریشه کن شود

استخدام دکتر داروساز جهت فعالیت در شرکت معتبر دارویی - تهران

نامه یک ایرانی خارج از کشور به سازمان بهداشت جهانی

مدیرکل آموزش و پرورش یزد توانمندسازی دانش آموزان در برابر کرونا را خواستار شد

بیمارستان های بوشهر ملزم به پذیرش بیماران مشکوک به کرونا هستند

بیمار روانسری به کرونا مبتلا نبود

پلمب داروخانه به دلیل گرانفروشی و احتکار ماسک در گلستان

کرونا سخت تر از اپیدمی آنفلوآنزا نیست / منحنی کرونا به سمت نزول می آید

راه اندازی 22 درمانگاه اختصاصی کرونا در پایتخت

همه بیمارستان ها ملزم به پذیرش بیماران مشکوک به کرونا هستند

کاسبی بهنوش بختیاری با کرونا!+عکس

شاه کلید پیشگیری از ابتلا به کرونا/تغذیه سالم فراموش نشود

ابتلای مداح معروف به بیماری کرونا

دو شهروند عمان هم به «کرونا» مبتلا شدند

هیچکدام از بیماران مشکوک در استان یزد به کرونا مبتلا نبودند

موردی از ابتلا به ویروس کرونا در یزد نداشته ایم

تنها 2 درصد افراد حامل کرونا دچار مشکل می شوند

شاه کلید پیشگیری از ابتلا به کرونا/تغذیه سالم را فراموش نکنید

اعلام آمادگی بسیج دانشجویی 72 دانشگاه علوم پزشکی برای کرونا

ممبینی: کلیه مسابقات ورزشی 10 روز لغو شد/ امیدوارم تا زمان مجمع فدراسیون فوتبال، کرونا ریشه کن شود-

ملاقات بیماران در بیمارستان های استان کرمانشاه ممنوع شد

ممبینی: کلیه مسابقات ورزشی 10 روز لغو شد/ امیدوارم تا زمان مجمع فدراسیون فوتبال، کرونا ریشه کن شود- اخبار ورزشی آفتاب نو

ممبینی: کلیه مسابقات ورزشی 10 روز لغو شد/ امیدوارم تا زمان مجمع فدراسیون فوتبال، کرونا ریشه کن شود

پوشش های محافظتی پرسنل اورژانس به قطعی کرونا نیست

اعلام اولین مورد ابتلا به کرونا در نجف اشرف

ملاقات بیماران در بیمارستان های استان اصفهان ممنوع شد

جلسات و اجتماعات در استان سمنان کاهش یابد

خبر امیدوارکننده درباره بیماری استاد شجریان

گل محمدی: تعجب کردم چرا سپاهانی ها به زمین نیامدند

راه اندازی 22 درمانگاه اختصاصی کرونا در پایتخت

بیمارستان های بوشهر ملزم به پذیرش بیماران مشکوک به کرونا هستند

بیمار روانسری به کرونا مبتلا نبود

مدارس تهران فردا هم تعطیل شدند

اینفوگرافیک | وضعیت ویروس کرونا در ایران تا 5 اسفند 98

104 بیمار مشکوک به کرونا بستری در بیمارستان مسیح دانشوری

ملاقات بیماران در بیمارستان های استان کرمانشاه ممنوع شد

پیش بینی موارد مثبت کرونا در فارس در روزهای آینده/ راه اندازی قرنطینه های خانگی در استان/ اختصاص 120 تخت در بیمارستان علی اصغر شیراز

نامه یک ایرانی خارج از کشور به ریاست سازمان بهداشت جهانی برای رفع تحریم های پزشکی علیه ایران

بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده

پیشگیری از کرونا – نکات حیاتی و واقعیت های ویروس کرونا

نامه یک ایرانی خارج از کشور به سازمان بهداشت جهانی: تحریم های بهداشتی و پزشکی علیه ملت ایران را بردارید

تب شدید و سرفه خشک علائم مهم کرونا است/هرگونه تجمع باید لغو شود

فعلا به مازندران سفر نکنید!

کروسان، صبحانه فرانسوی

پیش بینی موارد مثبت کرونا در فارس در روزهای آینده/ راه اندازی قرنطینه های خانگی در استان/ اختصاص 120 تخت در بیمارستان علی اصغر شیراز

پلمب داروخانه به دلیل گرانفروشی و احتکار ماسک در گلستان

وزارت بهداشت توصیه ای برای تعطیلی مدارس ندارد

کرونا چگونه جان پیرمرد همدانی را گرفت؟

راه اندازی 22 درمانگاه اختصاصی کرونا در پایتخت

تعطیلی فروشگاه تجهیزات پزشکی به دلیل گرانفروشی ژل ضدعفونی/ برخورد جدی با گرانفروشان کالا در خوزستان

اخبار جدید درباره کرونا/جزییات فوت مرد 77 ساله همدانی در اثر ویروس کرونا/2 بازیکن تیم ملی فوتبال کرونا گرفتند؟

104 بیمار مشکوک به کرونا بستری در بیمارستان مسیح دانشوری / بهبودی نیمی از بیماران

مجموعه های فرهنگی و ورزشی شهرداری تهران تعطیل شد

آزمایش سه مورد مشکوک به کرونا درکهگیلویه و بویراحمد منفی بود

آمادگی کادر درمانی بیمارستان های جنوب غرب خوزستان برای مقابله با کرونا

تجهیز خوزستان به کیت تشخیص کرونا/نیازی به ارسال آزمایش ها به تهران نیست

104 بیمار مشکوک به کرونا بستری در بیمارستان مسیح دانشوری / بهبودی نیمی از بیماران

تعطیلی مجموعه های فرهنگی و ورزشی شهرداری تهران/جمع آوری و دفن پسماندهای بیمارستان های قرنطینه

104 بیمار مشکوک به کرونا بستری در بیمارستان مسیح دانشوری

104 بیمار مشکوک به کرونا بستری در بیمارستان مسیح دانشوری

آخرین اقدامات پیشگیری از کرونا در زنجان

آزمایشگاه های یزد برای تست کرونا استاندارد است/ فوت بیمار کرونا در یزد شایعه است

موضع عجیب وزارت بهداشت درباره مدارس

جزییات فوت مرد 77 ساله همدانی در اثر ویروس کرونا

سرفه های یک بیمار اداره کل میراث فرهنگی استان تهران را تعطیل کرد / امروز رخ داد

فوتبال ایران | کرونا لیگ برتر ایران را به تعطیلی کشاند

فریز مواد غذایی موجب از بین رفتن ویروس کرونا می شود؟

اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با کرونا در مراکز نظامی

خبر خوب: خیال کهگیلویه و بویراحمدی ها از بابت کرونا راحت/نتیجه آزمایش آن 3 نفر منفی بود

فعلا به مازندران سفر نکنید

سرفه های یک بیمار اداره کل میراث فرهنگی استان تهران را تعطیل کرد

وضعیت تنفسی محمدرضا شجریان در بیمارستان جم

راه اندازی 22 درمانگاه اختصاصی کرونا در پایتخت

تماس تلفنی فرمانده کل سپاه با وزیر بهداشت/ اعلام آمادگی سپاه برای ارائه هرگونه کمک و خدمات در مقابله با کرونا

استاندار آذربایجان شرقی میزان آمادگی بیمارستان های تبریز را بررسی کرد

جزییات فوت مرد 77 ساله همدانی در اثر ویروس کرونا

وزارت بهداشت: دانشگاه ها باز هستند اما حضور دانشجویان در کلاس ضروری نیست+فیلم

مجموعه های فرهنگی و ورزشی شهرداری تهران تعطیل شد

ولایتی: 104 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شدند | دو پزشک هم مبتلا شدند

اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری و مقابله با کرونا در مراکز نظامی

اعلام اولین مورد ابتلا به کرونا در نجف اشرف

افزایش مبتلایان کرونا به 61 نفر

ممنوعیت ملاقات مردمی در بیمارستان های اصفهان

گرما کرونا را از بین می برد؟

ضدعفونی کردن متروهای تبریز

فوت یک نفر در اثر کرونا در همدان

ابول نژادیان: لزوم خودداری از مسافرت های غیر ضروری/ علوی: ماسک هیچ ارزش پیشگیری ندارد/ ورناصری: 4 مشکوک به کرونا ویروس در بیمارستان رازی اهواز بستری هستند

اکثر مبتلایان کرونا روند رو به بهبود دارند

مجموعه های فرهنگی و ورزشی شهرداری تعطیل شد/امکان تعطیلی مترو و اتوبوس وجود ندارد

کشف داروی درمانی ویروس کرونا نزدیک است؟

اقدام عجیب بهنوش بختیاری درباره تبلیغ شربت درمان کرونا + فیلم

مرگ یک نفر در همدان به علت ابتلا به کرونا

نامه یک ایرانی خارج از کشور به سازمان بهداشت جهانی: تحریم های بهداشتی و پزشکی علیه ملت ایران را بردارید

آزمایش 3 بیمار یاسوجی مشکوک به کرونا منفی بود

اینکه حین یا بعد ورزش عضلات درد میگیرد خوب است یا بد؟

خبر امیدوارکننده درباره وضعیت استاد شجریان

عضو شورای شهر تهران: نمی توانیم مترو و اتوبوس را تعطیل کنیم

بستری شدن 104 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری

جان بیماران در دست دستیاران

جان بیماران در دست دستیاران