مطالب مرتبط:
جان بیماران در غیاب استادان در دست دستیاران
برف و سرما جان شش افغان را در افغانستان گرفت
هندبال قهرمانی آسیا| شوک بزرگ؛ یک لشگر مصدوم روی دست حبیبی
گازتا: مذاکره پنهان یوونتوس و دورتموند بر سر امره جان
مراقب باشید شکم بزرگ کار دست تان ندهد!
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 بهمن 1398 ساعت 16:472020-01-22پزشكي

جان بیماران در دست دستیاران


در ایران میانگین ساعات حضور 33 ساعت است که این موضوع علاوه بر آسیب های جسمی و روحی به دستیار می تواند وی را در تصمیم گیری صحیح و بموقع برای بیمار دچار اختلال کند و سلامت جامعه را به خطر اندازد.

- فریبا خان احمدی 360 تا 540 ساعت کار در یک ماه با حداقل حقوق پایه کارگران.

این شرایط کاری بیشتر رزیدنت ها در بیمارستان های دولتی است.

افرادی که برای آموزش و کسب تجربه می آیند، ولی در بخش درمان به کار گرفته می شوند.

  خیلی از آن ها به اتاق های جراحی می روند بدون اینکه استاد یا جراح متخصص حضور داشته باشد.

رزیدنت ها از این شرایط راضی نیستند، چراکه حجم کار و شیفت های مداومی که مجبورند قبول کنند آن ها را از آموزش بر بالین بیمار، تهیه مقاله های معتبر و پژوهش های علمی بازمی دارد.

حجم کاری رزیدنت ها در بیمارستان های دولتی آنقدر زیاد است که برخی از آن ها تحمل این شرایط را بسیار سخت می دانند.

اخبار مربوط به ایست قلبی یکی از رزیدنت های ارتوپدی دانشگاه تهران به خاطر فشار کاری که چندی پیش منتشر شد و موجی از واکنش ها را نسبت به فشار کار جسمی و تحمل شیفت های بی وقفه و شبانه از سوی دستیاران پزشکی بر سر زبان ها انداخت، به این نگرانی ها دامن زد.

  رزیدنت ها در شبکه های اجتماعی در اظهارنظر هایی درباره فوت دکتر رسول قائدی نوشتند؛ 72 ساعت کشیک اجباری آن هم در فضای بیمارستان های دولتی با آن ازدحام و صف طولانی بیماران بر استرس رزیدنت های پزشکی می افزاید.

نارضایتی از فشار طاقت فرسای کاررزیدنت ها مدعی اند با بیشترین ساعات کاری کمترین دستمزد را در دوره دستیاری پزشکی دریافت می کنند.

ساعات کاری زیادی که گاهی اوقات در طول هفته 72 ساعت کاری بدون استراحت همراه با خستگی مفرط را پشت سر می گذارند.

به گفته برخی از آن ها ماهانه چیزی حدود 360 تا 540 ساعت در ماه کار می کنند و معتقدند دستیاری پزشکی شغلی با کمترین دستمزد است یعنی ساعتی حدود 3 هزار تومان.

  با این همه فشاری که وجود دارد انصراف از پزشکی و مهاجرت از گزینه های مورد نظر آنهاست.

این در حالی است که گفته می شود درخیلی از کشور های خارجی دستیاران تخصصی حقوق نسبتاً بالایی می گیرند.

علتش هم مشخص است چرا که به سختی کار کرده و مسئولیت سنگینی هم به دوش می کشند و حتی عمده درآمد دانشگاه های علوم پزشکی را هم تأمین می کنند.

یکی از رزیدنت های ارتوپدی در بیمارستانی دولتی که می خواهد نامی از او برده نشود درباره فعالیت ها و شیفت های بیمارستان می گوید: این توجیه مسئولان است که عنوان می کنند دستیاران پزشکی دانشجو هستند و باید حداقل دستمزد را بگیرند، اگر بنا به دانشجو بودن است باید همه چیز جنبه آموزشی داشته باشد نه اینکه بیگاری بکشند و کار متخصص را انجام دهند.

وی می افزاید: ما چه دانشجویی هستیم که بابت خدمات درمانی مسئولیت حقوقی داریم و در صورت خطا باید به دادگاه معرفی شویم.

چه دانشجویی هستیم که باید ماهانه 500 ساعت در بیمارستان کار کنیم.

می دانید کشیک 40 ساعت مداوم یعنی چه؟ همه جای دنیا پرداختی به رزیدنت معادل متوسط درآمد جامعه است و کلاً با دانشجوی دکتری و پی اچ دی متفاوت است.

  البته این را هم بگویم کارانه ای که به ما می دهند یکصدم کارکرد واقعی اش هم نیست.

حداکثر کارانه دریافتی رزیدنت ها که البته با تأخیر یک ساله همراه است به یک میلیون تومان هم نمی رسد.

کشیک های طاقت فرسای انترن ها و رزیدنت ها بدون استراحت با حقوق پایه کارگری موجب شده رزیدنت های متأهل از پس زندگی شان برنیایند.

رزیدنت دیگری که سال چهارم بیهوشی است گفته های همکارش را اینگونه تکمیل می کند: کار پزشکی با کسی که مدرک فوق لیسانس و پی اچ دی دکتری می گیرد و همه وقت و زمانش را صرف پژوهش و نوشتن مقاله و پایان نامه می کند فرق دارد.

استرس و شب بیداری ها و مسئولیت حفظ جان بیماران و جایگزین شدن درمان به جای آموزش، نوشتن مقاله و پایان نامه را برای ما سخت کرده است ما پایان نامه می نویسیم تا صرفاً رفع تکلیف کرده باشیم.

دکتر میثم رضایی که رزیدنت طب ورزشی است درباره مشکلات این افراد می گوید: با توجه به مشکلات حوزه دستیاری، هیچ چشم اندازی برای بهبود شرایط دستیاران وجود ندارد.

ساعات کاری طولانی که گاهی تا 600 ساعت در ماه به طول می کشد، دریافتی ناچیز، نداشتن بیمه تأمین اجتماعی، بهره گیری از دستیاران در حوزه های غیرآموزشی، پذیرش بدون چارچوب دستیار و مشکلات آزمون دستیاری از جمله مسائلی هستند که سال ها مورد اعتراض بوده، ولی مسئولان برای حل آن ها کاری نمی کنند.

او که مسئول دفتر دستیاری سازمان نظام پزشکی هم هست، می افزاید: درکشور های مترقی ساعات کاری مداوم یک رزیدنت مشخص و عموماً بین 12 تا 18 ساعت است، اما در ایران میانگین ساعات حضور 33 ساعت است که این موضوع علاوه بر آسیب های جسمی و روحی به دستیار می تواند وی را در تصمیم گیری صحیح و بموقع برای بیمار دچار اختلال کند و سلامت جامعه را به خطر اندازد.

بنا بر شرایط، دستیاران گاهی دانشجو، گاهی پزشک و گاهی هم کارگرند و تعهد غیرمنصفانه ای که در ابتدای دوره دستیاری از این پزشکان اخذ می شود، آن ها را از هرگونه حقی بی نصیب می کند.

این پزشکان از هر نوع فعالیت درآمدزا خارج از بیمارستان محرومند و ناچار باید به کمک هزینه حدود یک میلیون تومانی وزارت بهداشت برای گذران معیشت و اسکان خانواده خود اکتفا کنند.

دکترعبدالرضا دیانی، رزیدنت بیهوشی نیز همچون رزیدنت های دیگر از شرایط ناراضی است و می گوید: معضلاتی همچون دریافتی پایین دستیاران، وضعیت نامناسب خوابگاه ها و پاویون های دستیاری، تحت الشعاع قرار گرفتن آموزش دستیاران به دلیل مشغله کاری و فشار کار درمانی، کشیک های سخت و طولانی خصوصاً در رشته های جراحی همه و همه چالش هایی اند که رزیدنت ها با آن ها دست به گریبانند البته اضافه کنم که مشکلات رزیدنت ها در سه حوزه اصلی است؛ مشکل اول در رابطه با بحث های رفاهی و معیشتی، مشکل دوم در حوزه آموزش است و مشکل آخر در زمینه پژوهش است.

این 3 مشکل برای رزیدنت ها بسیار تأسف انگیز است و هر چقدر اعتراض می کنیم کسی نیست که صدایمان را بشنود.

گلایه بیماران از ویزیت نشدن از سوی پزشکان متخصصبه گفته یکی از رزیدنت ها در حوزه آموزش پزشکی تکلیف آن ها مشخص نیست که آیا جزو کادر درمان هستند یا آموزش؟ رزیدنت ها نمی دانند که باید آموزش ببینند یا مریض ها را درمان کنند.

آن ها می گویند بحث آموزش بر بالین بیمار اجرا نمی شود.

این مسأله مهمی است که البته مطالبه و گلایه بسیاری از بیمارانی است که به بیمارستان های دولتی مراجعه می کنند.

بررسی ما و پرس و جو از چند بیمار در بیمارستان های دولتی نشان می دهد؛ آن ها به اسم پزشک متخصص پذیرش می شوند، اما ازهمان ابتدای شرح حال گیری تا زمانی که پروسه درمان شان در مرکز درمانی طی و از بیمارستان ترخیص شوند یک بار هم چشم شان به چهره پزشک متخصص نمی افتد.

این موضوع باعث شده حتی شائبه های زیادی مبنی بر نبود پزشک متخصص و جراح سر عمل های جراحی هم مطرح شود همین گمانه زنی ها یکی از دلایلی است که بیماران را به سیستم درمان دولتی بدبین کرده است.

احمد مرادی 29 ساله یکی از بیمارانی است که از ویزیت انترن ها و رزیدنت ها در مراکز درمانی دولتی ناراضی است: واقعیت این است که اعتمادی به پزشکان بیمارستان های دولتی نیست.

من به عنوان مریض درهمان قدم اول حتی اگر ویزیت رایگان هم باشد ترجیح می دهم پزشک متخصص ویزیتم کند یا حداقل پزشکی که تجربه دارد نه رزیدنتی که در حال یاد گیری دروس عملی است.

فاطمه حمیدی بیمار دیگری است که تجربه حضور ماه گذشته اش در مرکز آموزشی و درمانی دولتی را برایمان تعریف می کند: کمرم گرفته بود و حتی نمی توانستم راه بروم.

چند پزشک جوان مرا از این اتاق به آن اتاق بردند.

با وضعیت درد کمرم مجبور بودم فیش های پرداختی را چند جا ببرم.

در حالی که نمی توانستم راه بروم می گفتند باید فلان دکتر هم ویزیت کند.

  نصف شب هم بود یک مشت جوان که همش کمرم را معاینه می کردند.

خودم برگشتم گفتم ممکن است آمپول بزنید تا آرام شوم.

هر وقت مسکن زدید و آرام شدم درباره مشکل من با هم بحث کنید.

روند رسیدگی شان بسیار کند بود، چون همش بین دستیاران این دست و آن دست می شدم، حتی می ترسیدم که آمپولم را آن ها بزنند خود دکتر خطایش بالا است چه برسد که رزیدنت بالای سرت بیاید.

خانم مجیدی هم از اینکه پزشک های متخصص همه امور درمان را به دستیاران شان واگذار می کنند گلایه می کند: دکتر خواهرم بعد از عمل جراحی خواهرم را رها کرد و رفت و او را به دست رزیدنت ها سپرد.

هزینه هنگفت جراحی به جیب دکتر رفت که البته نصف سال را در خارج سپری می کند و دستورات را از راه دور به رزیدنت هایش گوشزد می کند البته رزیدنت های بی تجربه ای که کار متخصص را انجام می دهند و به جای آموزش، مریض ها را درمان می کنند.

مهاجرت رزیدنت ها به کشور های همسایهبررسی ها نشان می دهد وقتی بیمار وارد بیمارستان می شود ابتدا توسط رزیدنت های سال پایین شرح حال گیری می شود و نهایتاً بیمار را رزیدنت سال بالایی ویزیت می کند.

رزیدنت سال بالا با نظر و مشورت پزشک متخصص مقیم تصمیم به برنامه درمانی بیمار می گیرد در مورد جراحی نیز در مراکز درمان دولتی، عمل جراحی تحت نظارت رزیدنت سال بالا و آن ها نیز تحت نظر استاد عمل را انجام می دهند در واقع برنامه جراحی زیر نظر استاد است مگر اینکه شرایط خاص باشد و رزیدنت بتواند به تنهایی تصمیم بگیرد.

دکتر رضایی رزیدنت طب ورزشی با اشاره به مشکل پذیرش دستیاران رشته های پزشکی می گوید: هر ساله به طور غیراصولی و بدون توجه به نیاز کشور بیش از سه هزار دستیار پذیرش می شوند که پس از اتمام دوره دستیاری موظف به گذراندن دوره طرح ضریب کا در مناطق محروم هستند.

  درحال حاضر با موجی از متخصصینی روبه رو هستیم که به دنبال نبود فرصت شغلی مناسب در پی مهاجرت به کشور های خارجی از جمله همسایگانی مانند عمان، آذربایجان و کردستان عراق هستند.

به عبارتی وزارت بهداشت بسرعت در جهت صادرات پزشکان متخصص گام برمی دارد.

او عدم حضور پزشک هیأت علمی را در مراکز درمان دولتی نمی پذیرد و می افزاید: مریض ها می گویند در مراجعه به مراکز دولتی فقط رزیدنت حضور دارد خیلی واقعیت ندارد، همیشه استادان دانشگاه ها به صورت کشیک حضور دارند، اما فقط بیمارانی را می بینند که به خاطر عدم توانایی علمی رزیدنت های سال یک تا چهار مجبور شوند.

  بقیه بیماران فقط شرح حال شان به استاد گزارش می شود.

البته همه بیماران توقع دارند با همان هزینه 3 هزار تومنی فوق تخصص آن رشته خیلی سریع و بدون معطلی ویزیت شان کند که البته توقع بجایی نیست و باید در باب فرهنگ سازی هنگام حضور در مراکز درمانی کلی مطلب نوشت.

این مسئول دفتر دستیاری سازمان نظام پزشکی در پاسخ به اینکه چرا در مراکز آموزش و درمانی دولتی، آموزش جایگزین درمان شده و رزیدنت ها اغلب کار های استاد را به دوش می کشند، می گوید: تقسیم وظایف در بیمارستان ها به صورت درست انجام می شود و اگر هم قصور و اشتباهی رخ می دهد ناشی از عدم دانش کافی دستیاران نیست بلکه ناشی از تحمیل کار زیاد است.


کلید واژه ها: بیمارستان های دولتی - بیمار - بیمارستان - شرایط - دولتی - آموزش - تصمیم گیری - ایست قلبی - حضور - دستیاران - ساعت - در ایران - ساعت کار - بیماران - میانگین - اختلال - یکی از - ایران - جراحی - موضوع - فریبا - جامعه - پژوهش - مقاله - متخصص - سلامت - اخبار - احمدی - درمان - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
لاغر شدن با یک آجیل خوشمزه

از علت تا درمان رگ به رگ شدن گردن

داروی ضد مالاریا در درمان ویروس کرونا موثر است

ژاپن از آزمایش داروی ایدز برای درمان کرونا خبر داد

کاهش استرس با نفس کشیدن های عمیق

کم کاری تیرویید را چگونه تشخیص دهیم؟

در هنگام عصبانیت چه ورزش هایی را انجام دهیم تا آرام شویم؟

شیاف پروژسترون + اطلاعات دارویی و روش استفاده از این دارو

استخدام امروز یزد - 29 بهمن 98

کبد چرب، بیماری خطرناک اما قابل پیشگیری!

ساده ترین روش های رعایت بهداشت دهان و دندان

80 درصد از مبتلایان به کرونا بهبود می یابند

آمار نهایی داوطلبان دکتری وزارت بهداشت اعلام شد/ظرفیت پذیرش هفته آینده مشخص می شود

فوت دو بیمار در بیمارستان کامکار قم | ارتباطی به کرونا دارد؟

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 99 وزارت بهداشت از فردا 30 بهمن ماه آغاز می شود

شناخت علائم گرسنگی نوزاد و شیردهی صحیح به او

داروهای کلسترول به مهار سرطان پروستات کمک می کنند

موردی از ابتلا به کرونا در لرستان گزارش نشده است

رژیم غذایی مناسب سالمندان

شمار قربانیان ویروس کرونا از 1800 نفر فراتر رفت

رابطه بین گلوکز و سطح قند خون چیست؟

اثر مخرب نوشابه های گازدار و رژیمی بر افزایش بی رویه وزن جنین

آیا کمبود خواب خطر ابتلاب به دیابت را افزایش می دهد؟

داروی ضد مالاریا در درمان ویروس کرونا موثر است

موردی از ابتلا به کرونا در لرستان گزارش نشده است

این افراد هرگز از تردمیل استفاده نکنند

داروی ضد مالاریا در درمان ویروس کرونا موثر است

ورود قاچاقی اتباع بیگانه تهدیدی برای سلامت جامعه

داروهای کلسترول به مهار سرطان پروستات کمک می کنند

موردی از ابتلا به کرونا در لرستان گزارش نشده است

هزینه درمان سوختگی در کشور چقدر است؟

بعد از مصرف نمک زیاد این 5 کار را انجام دهید

وجود 38 درصد سوء تغذیه متوسط تا شدید در بیمارستان های کشور

80 درصد از مبتلایان به کرونا بهبود می یابند

خوردنی هایی که مصرف آن ها پس از ساعت 16 توصیه نمی شود

وجود 38 درصد سوء تغذیه متوسط تا شدید در بیمارستان های کشور

با چای سبز دندان هایتان را بشویید

راهکاری برای کاهش چربی خون

چه بخوریم تا ویروس کرونا نگیریم؟

آیا خطر ابتلا به زوال عقل در پسران قدبلند کمتر است؟

آنچه مردان باید درباره «واریکوسل» بدانند

تاثیر chr(034)یوگاchr(034) بر وضعیت زنان مبتلا به chr(034)ام اسchr(034)

رییس سازمان جهانی بهداشت: درباره کورونا همه سناریوها روی میز است

خوراکی هایی که برای کاهش کلسترول بسیار مفیدند

رییس سازمان جهانی بهداشت: درباره کورونا همه سناریوها روی میز است

ضعف مهارت های اجتماعی، از عوامل گرایش به اعتیاد است

علل بی خوابی از منظر طب سنتی و راهکار های ساده درمانی

تاثیر یوگا بر وضعیت زنان مبتلا به ام اس

بی بند و باری جنسی خطر سرطان را افزایش می دهد

راز جوانی در این رژیم غذایی است

شمار قربانیان کرونا در چین به 1800 تَن رسید

جدیدترین آمار قربانیان ویروس کرونا در چین

آیا دارو های گیاهی برای لاغری عوارض دارند؟

غذا های ضد اضطراب را بشناسید

شمار قربانیان ویروس کرونا از 1800 نفر گذشت

شمار قربانیان ویروس کرونا از 1800 نفر گذشت

شمار قربانیان ویروس کرونا از 1800 نفر فراتر رفت

مراقب باشید مواد شوینده به ریه هایتان آسیب نزند

شمار قربانیان ویروس کرونا در چین به 1800 تن افزایش یافت

علت بروز وزوز گوش از نظر طب سنتی

شمار قربانیان ویروس کرونا در چین به 1800 تن افزایش یافت

با این روش سیستم ایمنی بدن تان را در برابر بیماری ها تقویت کنید

ویروس کرونا چگونه تشخیص داده می شود؟

شرکت های غذایی بیشتری در چین به تحویل بدون تماس روی آوردند

بهبود کیفیت زندگی سالمندان با یک روش ساده

با بیماری پرخوری عصبی بیشتر آشنا شوید

آجیلی که لاغرتان می کند

درمان ریزش مو و کم خونی با تخم مرغ

چند بررسی ساده ی سلامت در منزل

کمبود 22 قلم دارو در لرستان وجود دارد

اگر پوست نازکی دارید این بیماری در کمین شماست

نکته بهداشتی| کمبود ویتامین B12

سفتی زانو و دانستنی هایی درباره آن

آیا دارو های گیاهی برای لاغری عوارض دارند؟

وزیر بهداشت با دانشجویان ایرانی در قرنطینه دیدار کرد +عکس

استرس کودکان ناشی از چه عواملی است؟

20 نفر در تبریز دچار گازگرفتگی شدند

ویتامین ها با بدن ما چه می کنند؟

تقویت قلب بدون ورزش و رژیم غذایی!

ماجرای ابتلا به کرونا با ماهی قرمز شب عید

باز کردن گره کور چاقی با لیزردرمانی

موردی از کرونا در هیچ نقطه کشور نداشته ایم

10 نکته برای آسیب ندیدن در خانه تکانی عید

چرا در سرما دچار سردرد می شویم؟

هشدار مهم درباره تزریق بتامتازون 

استخدام نیروی چیدمان جهت فروشگاه مواد غذایی ارغوان - زنجان

ناباروری های مردانه!

استخدام انباردار خانم در یک شرکت معتبر در البرز

وضعیت جراحی های اورژانسی و غیراورژانسی در ایام نوروز

پایان 14روز قرنطینه ایرانیان بازگشته از چین/ تقدیر WHO از وزارت بهداشت ایران

تاثیر یوگا بر استقامت عضلانی در بیماران مبتلا به ام اس

با چای سبز دندان هایتان را بشویید

توضیح درباره فوت دو بیمار در قم؛ از کرونا نبود

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی قم درباره فوت دو بیمار در بیمارستان کامکار

پایان 14روز قرنطینه ی ایرانیانِ بازگشته از چین

بوی تعفنی که درمان تصلب شرایین و آلزایمر است

ویتامین ها با بدن ما چه می کنند؟

تاثیر یوگا بر استقامت عضلانی در بیماران مبتلا به ام اس

وضعیت جراحی های اورژانسی و غیراورژانسی در ایام نوروز

کودکتان را در هوای سرد به این شیوه حمام ببرید

جان بیماران در دست دستیاران

جان بیماران در دست دستیاران