مطالب مرتبط:
تصاویر | رییس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
تصاویر | رییس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات برگزار شد
ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات/ موازی کاری به بهانه دولت الکترونیک
ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 18:452020-01-21سياسي

تشکیل جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهوری


ایرنا- صبح امروز سه شنبه جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات پس از 14سال برای اولین بار با حضور رییس جمهوری تشکیل شد، در این جلسه که وزرای متعددی حضور داشتند پروژه های اولویت دار دولت الکترونیک با جدیت مورد بررسی قرار گرفت که دبیر این شورا گفت: - تهران-ایرنا- صبح امروز سه شنبه جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات پس از 14سال برای اولین بار با حضور رییس جمهوری تشکیل شد، در این جلسه که وزرای متعددی حضور داشتند پروژه های اولویت دار دولت الکترونیک با جدیت مورد بررسی قرار گرفت که دبیر این شورا گفت: از این به بعد به شکل هفتگی دبیرخانه شورا گزارش پیشرفت دولت الکترونیک در دستگاه ها را به رییس جمهوری ارائه خواهد داد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات درباره جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهوری به خبرنگار علمی ایرنا گفت: به دلیل اهمیت و نقشی که توسعه دولت الکترونیک در بسیاری از برنامه هایی که ریاست جمهوری داشت و بر اساس قوانین و مقررات مختلف خصوصا اسناد بالادستی و حتی سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری که روی آن تاکید داشتند امروز برای اولین مرتبه بعد از 14سال در دولت روحانی جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات تشکیل جلسه داد.

رضا باقری اصل افزود: رییس جمهوری کاملا به جزییات جلسه و اتفاقاتی که در این مدت رخ داده بود تسلط داشت و همین مساله موجب شد تا وی انتقادهایی که به دستگاه وارد است را با جزییات مطرح کند، جلسه امروز فوق العاده بود تا حدی که من به عنوان دبیر شورا یا حتی آقای جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات، آغازگر جلسه نبودیم و دکتر روحانی این جلسه فوری را شروع کرد، رییس جمهوری در این جلسه تاکید داشت که دستگاه ها باید از 6 ماه آینده به مردم سرویس بدهند و دبیرخانه هم باید گزارش هفتگی چالش هایی که ممکن است در این مسیر وجود داشته باشد را به ما ارائه کند.

باقری اصل اشاره کرد: در این جلسه که خیلی فوری برگزار شد دکتر روحانی به واسطه گزارش دبیرخانه اطلاعات کاملی نسبت به وضعیت دسترسی مردم به سرویس داشت و بر اساس آن دستگاه ها را ملزم کرد تا استقرار دولت الکترونیک را تسریع کنند و از این منظر نقد جدی را به برخی از دستگاه ها وارد کرد.

وی افزود: در این بین دستگاه هایی بودند که برای استقرار دولت الکترونیک زیرساخت مناسب داشتند، کارهای خوبی نیز انجام داده بودند اما این سرویس ها منجر به استقرار دولت الکترونیک یا سرویس های قابل لمس و دارای ارزش افزوده برای مردم نبود، به همین دلیل نقدهایی به آنها وارد شد.

به گفته وی این اتفاق بزرگی بود که برای اولین بار نگاه ریاست جمهوری و اعضا را نسبت به استقرار دولت الکترونیک نشان داد، در این جلسه هر نماینده ای که از دستگاه خود دفاع می کرد، وی نقطه ای برای نقد سیستم داشت، به طور مثال به این نکته اشاره کرد که اگر کارت هوشمند ملی داریم فارغ از این که چند میلیون هنوز کارت نگرفتند، چرا کارت ملی هوشمند به حذف دریافت کپی مدارک از مردم نشده است؟ اگر سامانه الکترونیک سلامت داریم، چرا هنوز مردم با دفترچه بیمه درگیر هستند؟ اگر اظهارنامه های مالیاتی الکترونیک شده چرا ممیزی و حسابرسی غیر الکترونیک هنوز وجود دارد؟ وی با اشاره به این که گزارش دبیرخانه توسط وزیر ارتباطات به رییس جمهوری ارائه شد، خاطرنشان کرد: گزارش دبیرخانه مبنی بر پیشرفت های دستگاه ها بود، این که در بیشتر موارد زیرساخت های دولت الکترونیک مهیا شده اما هر چقدر به سمت نقطه انتهایی و گرفتن سرویس توسط مردم به ویژه پنجره واحد می رویم، با چالش های جدی مواجه هستیم که باعث شده مردم حس خوبی از توسعه دولت الکترونیک نداشته باشند.

در این جلسه تصمیماتی گرفته شد و باقری اصل در این خصوص گفت: این جلسه مصوباتی داشت که پس از نگارش و پالایش فرآیند حقوقی خود را طی خواهند کرد، بر اساس یکی از این مصوبات دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات به عنوان کانون متمرکز نظارت بر توسعه دولت الکترونیک منصوب شد.

دبیرخانه شورا موظف شد فعالیت دستگاه ها را به شکل هفتگی به ریاست جمهوری گزارش کند.

اولین گزارش نیز فردا –چهارشنبه- ارائه می شود.

گزارشی که نشاندهنده میزان اجرای دولت الکترونیک در پروژه های اولویت دار و کلیدی مانند سلامت الکترونیک است.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات افزود: بند دوم مصوبه این بود که یک نفر به عنوان نماینده ویژه دستگاه و مسوول پاسخگویی در حوزه دولت الکترونیک معرفی شود.

نظام تشویق و تنبیه که ما برای این کار درخواست کردیم نیز به همان شخص مربوط است و باید پاسخگو باشد.

وی تصریح کرد: در این جلسه نقدی مطرح شد که مربوط به هزینه های دولت الکترونیک در دولت یازدهم و دوازهم نسبت به دولت قبلی بود.

این هزینه قابل قبول بوده اما پیشرفت های صورت گرفته منجر به اتفاق خوب دسترسی مردم به سرویس و خدمت نشده است.

رییس جمهوری نیز در این خصوص به سازمان برنامه و بودجه دستور داد از این به بعد هیچ هزینه کرد، ابلاغ اعتبار و توافق نامه بودجه ای بدون تایید دبیرخانه شورا به دستگاه داده نشود.

باقری اصل گفت: البته گاهی اوقات بحث کمبود منابع نیز وجود دارد که امیدواریم با نگاهی که رییس جمهوری به استقرار دولت الکترونیک دارد، بتوانیم منابعی را تخصیص دهیم.

البته به این مساله تاکید کنم که نگاه دبیرخانه در این مسیر نگاه تعاملی و کمک کردن به دستگاه اجرایی خواهد بود.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات اظهار داشت: جلسه اولی که در برنامه داریم را با معاون سازمان برنامه و بودجه برگزار و درباره 23 پروژه اولویت دار بحث خواهیم کرد، از این پس اگر سازمانی بخواهد موافقت نامه بودجه بگیرد باید نظر دبیرخانه را مبنی بر نیاز یا عدم نیاز پروژه اخذ کند.

این که آیا به اجرا کردن آن پروژه نیاز است یا نه؟ موازی کاری به وجود می آید یا نه، با برنامه ای که دولت داده یکسان است یا خیر؟ قبلا اجرا نشده؟ آیا منجر به نتیجه دسترسی مردم و استقرار خدمت می شود یا خیر.

وی افزود: بحث بعدی مالیکت داده بود که اگر دستگاه ها چالشی روی مالکیت داده دارند، رییس جمهوری تاکید کرد که دستگاه ها نباید در ارائه اطلاعات به همدیگر تعلل کنند و این جزو اختیارات دولت است که این مسائل را رفع و حل کند، هیچ دستگاهی حق ندارد دسترسی یک دستگاه دیگر را به داده های مورد احتیاج از بین ببرد، چارچوب نظارت بر این مساله نیز در کارگروه تعامل پذیری است.

وی گفت: اتفاق بزرگی که امروز رخ داد، قول رییس جهموری و دکتر واعظی بود که جلسه بعدی برای بقیه مسائلی که امروز فرصتی برای طرح شان نبود، مورد بحث قرار گیرد تا گزارش های دبیرخانه دقیق تر و چالشی تر شود.

رویکرد نقادانه ما بر عملکرد دستگاه ها مبتنی بر این است که سرویس به دست مردم برسد نه نقد و نگاه منفی نسبت به توسعه دولت الکترونیک.

باقری اصل در خصوص برنامه های پیش روی شورای اجرایی فناوری افزود: هفته دیگر با دو وزرای اقتصاد و صمت و معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه جلسه ای برگزار خواهیم کرد و متعاقب آن باید در خصوص 23 پروژه اولویت دار با تک تک وزرا جلساتی را برگزار کنیم.

وی در پایان اشاره کرد: بر اساس ارزیابی های دولت الکترونیک، وزارت اقتصاد در این حوزه عنوان اولین وزارتخانه را به دست آورده، اما در حوزه تبادل اطلاعات که بحث تعامل پذیری مطرح می شود رتبه سوم را کسب کرده است، دستگاه اول در این حوزه ثبت احوال و دستگاه دوم سامانه وزارت ارتباطات است.


کلید واژه ها: فناوری اطلاعات - دولت الکترونیک - رییس جمهوری - الکترونیک - اطلاعات - شورا - فناوری - جمهوری - شورای - حضور - رییس - صبح امروز - دبیر - دولت - ایرنا - تشکیل - سه شنبه - اولویت - پروژه - بررسی - امروز - اولین - مورد - قرار - شنبه - خبرنگار - دستگاه - پیشرفت - توسعه - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
بستری شدن یکی از اعضای شورای شهر تهران

تعطیلی نمایشگاه های کتاب در برخی استان های کشور

افشای دروغ ضدانقلاب درباره جلسه خارج فقه مقام معظم رهبری

لاریجانی: اتحادیه اروپا درباره توافق هسته ای فقط حرف می زند

پاسخ جالب محسن هاشمی به طعنه یک مخاطب +عکس

فرصت پیش رو+فیلم

تشکیل اتاق تبادل خبر خبرنگاران سلامت در وزارت بهداشت

برگزاری مجازی کلاس های دانشگاه تهران

وقتی «بهنوش بختیاری» قدر عافیت ندانست

قطعی شدن خط اعتباری فاینانس 630 دستگاه واگن برای مترو پایتخت

حوا علم نورستانی و امضایی که قدرت تعیین و تصویب دارد

تکذیب ابتلای 4 دانشجوی تربیت مدرس به کرونا

دستورات مهم جهانگیری برای مقابله با ویروس کرونا

فرق بحران کرونا با سیل و زلزله چیست و اعتماد عمومی چه نقشی در کنترل آن دارد؟ /فرصت طلایی که از دست رفت/حامیان اصلاح طلبان به میدان نیامدند

پاسخ جالب محسن هاشمی به طعنه یک مخاطب +عکس

رونمایی انصارالله از 4 سامانه دفاع هوایی جدید

استفاده تجاری از ملک مسکونی چه مجازاتی دارد؟

هشدار قانونی به انتشار دهندگان اخبار جعلی پیرامون بیماری کرونا

ثبت 3 مورد مشکوک به «کرونا» در افغانستان

هر کدام از 1259 کاندیدای تهران چه تعداد رای گرفتند؟

ارائه پلتفرمی برای تشخیص بدافزارها/امکان شناسایی منشا انتشار ویروس ها در کشور فراهم شد

ساماندهی دستفروش ها به کجا رسید؟

جای خالی شاخص و ارزیابی در رسانه ها و مجلس + فتوگراف «از تبلیغات تا انتخابات مجلس یازدهم در مازندران»

منتخبان از هیچ تلاشی برای رفع مشکلات مردم فروگذار نکنند

تاکید ظریف بر اهمیت حفظ برجام در دیدار با وزرای خارجه اتریش و هلند

لیست عجیب یکی از شهروندان درباره انتخابات

مبارزه با ویروس منفی نگری به سبک خانم بازیگر

بختیار: مجلس یازدهم باید نظامی شفاف برای نظارت در کشور شکل دهد

ماجرای میلیاردری که شهید مدافع حرم شد + عکس

حزب الله: مقاومت بعد از سردار سلیمانی قدرتمندتر شده است

نمایندگان منتخب با شنیدن حرف مردم، فرصت ها و تهدیدهای استان را بررسی کنند

شیف: ترامپ دوباره به آمریکا خیانت کرد 

سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان لرستان منصوب شد

کمک طلاب بیرجندی به سیل زدگان با روزه استیجاری

دانلود آهنگ جدید میلاد رمضانی بنام دلتم بخواد

آخرین وضعیت جسمانی شجریان در بیمارستان

دانلود آهنگ جدید حامد پاشا بنام تنهایی

دانلود آهنگ جدید احسان دریادل بنام ماهی

آخرین وضعیت جسمی شجریان از زبان دوست و فرزندش

خودداری ترکمنستان از پذیرش کامیون های غیرترکمن

بختیار: مجلس یازدهم باید نظامی شفاف برای نظارت در کشور شکل دهد

دانلود آهنگ جدید میثم فدایی بنام بغض بی رحم

دانلود آهنگ جدید محمد فخرزاده بنام از عشق توئه

جدول کاندیداهای راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم

وزیر پیشنهادی کشاورزی به مجلس معرفی شد

کتاب «وری وقت جنگه»؛ روایتی از اکبر کمالی و اعزامش به جبهه

شبکه تلفن همراه در مناطق زلزله زده به حالت عادی برگشت

دانلود آهنگ جدید آروین رایا بنام دلشوره

حفظ سلامت زائران بارگاه رضوی اولویت اصلی آستان قدس است

عناوین روزنامه های سیاسی 5 اسفند 98/ درخشش ملت در امتحان بزرگ +تصاویر

عاشقانه های مهدی هاشمی و همسر دومش + تصاویر دیده نشده

 هشدارِ «انتخاباتِ افغانستان» برای ما! 

دانلود آهنگ جدید آروین رایا بنام دلشوره

خبری تازه از حال محمدرضا شجریان در بیمارستان

جامعه مدنی پیروز انتخابات

زیباکلام از خودکشی اصلاح طلبان میگوید

نمایندگان مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس یازدهم مشخص شد

استخدام تولید کننده محتوای متنی برای وب سایت در تهران

ابراز همدردی رییس جمهور با مردم زلزله زده آذربایجان

دانلود آهنگ جدید سینا برهان بنام اشک فرشته

دانلود آهنگ جدید باربد بنام حس ناب

استخدام نیروی خدماتی در یک مجموعه در تهران

جدول کاندیداهای راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم

تعویق چند برنامه کتاب و ادبیات

بررسی عوامل بروز کرونا و وظایف دستگاه های اجرایی برای مقابله با آن در جلسه هیات دولت

کرونا و بزرگترین دروغی که ایرانی ها شنیدند

رونمایی از طرح های برتر رویداد جذب ایده تفریحات دریایی کیش

ابراز همدردی رییس جمهور با مردم زلزله زده آذربایجان/دستور به تسریع روند امداد رسانی

لاریجانی: اتحادیه اروپا درباره توافق هسته ای فقط حرف می زند

سرعت را فدای صحت نکنیم

آیت الله هاشمی رفسنجانی رکورددار بالاترین رأی در تهران

نوادا برای برنی

شوخی های جبهه

وضعیت زرد قم پس از هشدار کرونا

عصبانیت «جواد رضویان» از شرایط به وجود آمده براثر کرونا/ عکس

استخدام حسابدار در شرکت خلیج فارس آنلاین در بوشهر

شیف: ترامپ دوباره به آمریکا خیانت کرد 

اعتکاف رجبیه در 260 مسجد استان کرمان برگزار می شود

منشور روحانیت تضمین کننده رشد و تعالی حوزه و روحانیت است

پزشک متخصص اردبیلی به جای حبس به ویزیت رایگان بیماران محکوم شد

تست کرونای رییس دانشگاه علوم پزشکی قم مثبت شد؟

کدام دموکرات می تواند ترامپ را شکست دهد؟

بذرپاش: دوران رفاقت ها برای ساختن ایران باید آغاز شود

از سرگیری دروس خارج آیت الله هادوی تهرانی در شهر قم

رعایت ضوابط بهداشتی و پزشکی بر همگان لازم است

خبر خوشحال کننده درباره وضعیت شجریان

حس شاعرانه خواننده مشهور در کنار دریا/ عکس

منشور روحانیت یک استراتژی مهم برای تحول در حوزه است

توجه و حمایت از سینمای خانواده اولویت حوزه هنری انقلاب اسلامی است

دروغگوها در توییتر، برچسب نارنجی می گیرند!

بررسی عوامل بروز کرونا و وظایف دستگاه های اجرایی برای مقابله با آن در جلسه هیات دولت

جملات زیبا با موضوع خداوند + عکس نوشته های زیبا در مورد پروردگار

آخرین وضعیت جسمی شجریان از زبان دوست و فرزندش

استاندار اردبیل : مدیریت افکار عمومی در ارتباط با کرونا ضروری است

تب ارز پایین می آید/ لبخند بورس به منتخبان مجلس/ سندرز تقریبا نهایی شد/ فقط ماسک کافی نیست

آخرین وضعیت جسمی شجریان از دوستش

حس شاعرانه خواننده مشهور در کنار دریا/ عکس

استخدام حسابدار در شرکت رادین ترابر آسیا در تهران

خبری تازه از حال محمدرضا شجریان در بیمارستان

نتایج نهایی انتخابات در 5 حوزه اعلام شد

تشکیل جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهوری

تشکیل جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهوری