مطالب مرتبط:
کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه
خسارات سیل به بخش کشاورزی دلگان
کشاورزی قراردادی، معادله برد-برد بین کشاورزان و متقاضیان
پرینترهای سه بُعدی بومی رقیب نمونه های اروپایی شد
9 تولیدکننده خراسان جنوبی نمونه کشوری شدند
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 18:322020-01-21اقتصادي

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه


بیرجند ایرنا کشاورزان و بهره برداران نمونه هر سال با غلبه بر چالش هایی مانند خشکسالی، کم آبی و نوسانات بازار و ثبت عملکردهای شاخص برای تولید محصول باکیفیت در این عرصه پیشگام هستند.

- بیرجند ایرنا کشاورزان و بهره برداران نمونه هر سال با غلبه بر چالش هایی مانند خشکسالی، کم آبی و نوسانات بازار و ثبت عملکردهای شاخص برای تولید محصول باکیفیت در این عرصه پیشگام هستند.

کشاورزان و بهره برداران استان خراسان جنوبی علیرغم اینکه سال هاست با خشکسالی متوالی دست و پنجه نرم می کنند اما سال 98 هم برای سومین سال متوالی با کسب رتبه های برتر ملی عنوان پیشگامان تولید در عرصه ملی را از آن خود کردند.

آیین سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی با تجلیل از 166 تولیدکننده برتر ملی، 23 دی ماه امسال با حضور رییس جمهوری در تهران برگزار شد و خراسان جنوبی نیز با 9 تولیدکننده و بهره بردار نمونه، رتبه دوم انتخاب تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی را به خود اختصاص داد.

عبدالطیف آبدار که از روستای درمیان مددکار نمونه ترویجی در سطح ملی شده خود را کشاورز زاده ای معرفی می کند که از کودکی در کشاورزی فعالیت داشته و اکنون سال هاست با ترویج و آموزش فوت و فن های کشاورزی به این بخش خدمت می کند.

وی با این اعتقاد که موفقیت جز با همکاری بین مسؤولان و کشاورزان به دست نمی آید گفت: در حوزه ترویج و آموزش نمی توانیم تافته جدا بافته باشیم و حتما باید بین کشاورزان حضور داشت.

به گفته او مددکار ترویجی از فعالیت های خود سودی مادی نمی برد اما با تمام علاقه و امکانات شخصی شبانه روز به کشاورزان در عرصه ترویج خدمت می کند.

آنچه که این مددکار نمونه ترویجی در اختیار کشاورزان قرار می دهد تجربیاتی است که سال ها از کشاورزی به دست آورده و در مراحل کاشت، داشت و برداشت زرشک به دیگران آموزش می دهد.

وی با بیان اینکه در برخی مواقع کلاس های آموزشی روستاها تا نیمه شب هم طول می کشد اظهار داشت: این موضوع نشان از علاقه کشاورزان در فراگیری دانش روز دارد که می تواند به ارتقای این بخش کمک کند.

این مددکار نمونه ترویجی اختراع برخی ابزارهای موردنیاز کشاورزان را از دیگر فعالیت های خود عنوان کرد و گفت: برای تولید انبوه این ابزارها نیازمند حمایت هستم تا بتوانم با معرفی آن به تمام کشاورزان خدمت کنم.

وی یادآور شد: تمام دانشی که از کشاورزان در زمینه زرشک دارم به صورت تجربی بوده نه سواد دانشگاهی اما کاربرد این دانش تاکنون بسیار مفید بوده است.

آبدار با تاکید بر اینکه هیچگاه به سود فکر نمی کند اضافه کرد: سال 61 دستگاه زرشک پاک کنی را اختراع کردم که اکنون به اشکال گوناگون ساخته شده و کاربرد دارد.

تحقق شعار از مزرعه تا سفره مدیر نمونه واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی از شهرستان بیرجند که رتبه ملی را کسب کرده است، 35 سال در این زمینه سابقه فعالیت دارد.

رضا فروزانفر با بیان اینکه به همراه 2 برادر دیگر خود از صفر کارش را شروع کرده است اظهار داشت: ابتدا مغازه تخم مرغ فروشی داشتیم که بعد به عمده فروشی رسید، سپس کشتارگاه سنتی، بعد از آن صنعتی و در نهایت مجتمع کشتارگاهی تاسیس کردیم تا شعار از مزرعه تا سفره را محقق کنیم.

وی با اشاره به اینک صنعت طیور در خراسان جنوبی صنعت اول است افزود: تلاش کرده ایم ظرفیت های موجود در استان که بلااستفاده بود را فعال کنیم لذا بالغ بر 26 واحد مرغداری زیان ده را به صورت مشارکتی وارد مدار تولید کردیم.

این مدیر نمونه واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی یادآور شد: این مزارع پروش گوشت هم اکنون در هر دوره 650 هزار قطعه ریزی داشته و پتانسیل های خاموش استان بودند که فعال شده اند.

وی وجود ناوگان حمل و نقل در کنار واحدهای تولید و فرآوری را از دیگر مزیت های کار خود برشمرد که در فروش مازاد تولید به سایر استان ها بسیار موثر بوده است.

فروزانفر با تاکید بر اینکه همواره تلاش کرده ایم عرضه و تقضای مرغ را در استان متعادل نگه داریم گفت: در زمان های بحران، تنطیم بازار را هم در کنار سیاست های دولت عهده دار می شویم تا بازار با کمبود یا مازاد تولید مواجه نشود.

وی با بیان اینکه 85 درصد تولید مرغ استان، مازاد است تصریح کرد: تلاش کرده ایم تا با ورود به غول های مصرفی کشوری به بهترین شکل ممکن 50 فرآورده را با بهترین کیفیت از استان صادر کنیم.

این فعال بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی حوزه دام و طیور، وجود مراکز متعدد عرصه مستقیم مرغ در استان، آزمایشگاه های مرجع و گروه های واکسیناسیون را از دیگر فعالیت های مجموعه تولیدی خود عنوان کرد و گفت: با تلفیقی از دانش بومی و مهندسی معکوس خط تولید را نیز به روز رسانی کرده و بسیاری از قطعات مورد نیاز مجموعه را خودمان تولید می کنیم که از نقاط قوت است.

وی با اشاره به ایجاد 350 شغل مستقیم در این واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی اضافه کرد: عمده افراد شاغل از جامعه روستایی هستند که در پیشگیری از مهاجرت نیز اثرگذار بوده است.

فروزانفر از اجرای طرح بهبود معیشت برای نیروهای شاغل در مجموعه تولیدی خود خبر داد و گفت: با احداث کارگاه توبافی 125 نفر از بانوانی که همسرانشان در مجموعه تولیدی کاکل زری شاغل هستند مشغول فعالیت شده اند که در کمک معیشت این افراد تاثیر بسزایی داشته است.

وی با اشاره به مزیت های نسبی تولید گوشت سفید در استان گفت: همجواری با افغانستان یکی از این مزیت هاست که انتظار می رود دولت در سیاست های تشویقی، صادرات گوشت به کشور همسایه را مورد حمایت قرار دهد.

مدیر مجموعه کاکل زری با این اطمینان که همواره در استان مازاد تولید گوشت مرغ است گفت: در صورتی که بخش صادرات فعال شود موفقیت های بیشتری را می توانیم کسب کنیم.

وی ضمن انتقاد از ناکارآمدی برخی قوانین حاکم بر تولید اظهار داشت: این قوانین از کشورهای توسعه یافته برداشت و به روز رسانی نشده است لذا  نیاز به بازنگری دارد.

اشتغالزایی با صندوق خرد زنان روستایی بانوی موفق سرایانی که مدیرعامل نمونه صندق اعتبارات خرد زنان روستایی در عرصه ملی است گفت: سال 82 با 20 نفر صندوق خرد زنان روستایی را در روستای مصعبی سرایان تشکیل داده ایم که الان با توجه به افزایش تعداد اعضا تبدیل به دو صندوق شده ایم.

فاطمه افقهی مهمترین عامل در موفقیت خود را جلب اعتماد مردم دانست و افزود: با تشکیل این صندوق دسترسی زنان روستایی به تسهیلات اعتباری ممکن شده و آنها می توانند بدون ضامن و دغدغه تسهیلات دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در کنار فعالیت های صندوق اعتباری ارتقای مهارت های فردی نیز دنبال می شود گفت: با این کار زنان روستایی به انجام کارهای گروهی و جمعی ترغیب شده و اکنون چندین کارگاه در زمینه های قالی بافی، پارچه بافی و سایر محصولات فعال شده است.

مدیرعامل صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی در روستای مصعبی با اشاره به راه اندازی بازارچه های محلی برای فروش محصولات تولید شده در روستا اضافه کرد: در روزهای مختلف سال این بازارچه ها راه اندازی و همواره مورد استقبال واقع می شود.

وی از ایجاد بوم بازار در روستای مصعبی خبر داد و گفت: این بازار نیز صرفا روزهای جمعه فعال شده و اعضای صندوق خرد زنان با فروش محصولات خود صاحب درآمد می شوند.

  افقهی عنوان کرد: بسیاری از زنان روستای مصعبی با کمک تسهیلات صندوق خرد زنان فعالیت هایی همچون پرورش قارچ، مرغ بومی، تولید ورمی کمپوست، دام سبک و سنگین، کافه سنتی، صنایع تبدیلی و سوپر مارکت را راه اندازی کرده اند.

وی گفت: بالغ بر 83 نفر در 2 صندوق خرد زنان روستایی مصعبی عضو هستند و سرمایه اولیه نیز به سه برابر افزایش یافته است.

وی توجه به بازاریابی محصولات را از مهمترین نیازهای فعلی در صندوق خرد زنان روستایی عنوان کرد و افزود: در صورت ایجاد شرکت تعاونی شاید بتواند به فروش بهتر محصولات کمک کرد.

تولید هشت برابری زعفران زعفران کار نمونه از شهرستان قاینات نیز مهمترین عامل موفقیت خود را استفاده از دانش، تجربه و داشتن هدف عنوان کرد و گفت: با کمک این عوامل توانسته ام در زمینی کوچک تولید زعفران خود را به هشت برابر برسانم.

وی انتخاب پیاز مناسب و  آبیاری به موقع را در افزایش تولید موثر دانست و گفت: زعفران گیاهی است که حتی برگ آن با انسان صحبت می کند و می توان نیاز او را فهمید.

وی اظهار داشت: پیاز زعفران در فروردین از برگش استفاده می کند لذا با استفاده از سیستم آبیاری بارانی تلاش کرده ام برگ ها را به مدت طولانی تر سبز نگه دارم تا عمر پیاز بیشتر شود از همین رو سال بعد میزان برداشت نیز افزایش می یابد.

تولید کننده نمونه نهال جنگلی در شهرستان زیرکوه نیز با فعالیت در ایستگاه تولید نهال، عنوان تولیدکننده نمونه نهال جنگلی در سطح کشور را به خود اختصاص داده است.

محمدحسین جعفری استفاده از بذر مناسب و بومی، خاک مرغوب و آبیاری به موقع را در موفقیت خود موثر خواند.

او گفت: سالانه 100 هزار تا 150 هزار نهال در ایستگاه منابع طبیعی شهرستان زیرکوه تولید می کنم که شامل نهال قیچ، تاغ و اسکنبیل است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به همراه جمعی از این تولیدکنندگان نمونه امروز (سه شنبه) در نشست خبری به معرفی علل و عوامل این موفقیت و دستاوردهای بخش کشاورزی استان پرداختند.


کلید واژه ها: تولید - کشاورزان - خراسان جنوبی - برداران - خشکسالی - نمونه - تولیدکننده - کشاورزی - بیرجند - تولیدکنندگان - خراسان - استان خراسان - کم آبی - رییس جمهوری - بخش کشاورزی - بازار - جنوبی - ایرنا - محصول - شاخص - هایی - چالش - برتر - عرصه ملی - جمهوری - برگزار - انتخاب - دی ماه - تهران - معرفی

آخرین اخبار سرویس:
مشتریان آذویکو همچنان در انتظار خودرو

نوآوری در ساخت کامیونهای دوستدارمحیط زیست +فیلم

برتری خدمات «سیگنال» با رای مردم

ابزار فروش تعهدی یک فرصت ویژه در بازار سرمایه

استخدام نیروی راننده پایه دو و تحویل دهنده جهت پخش در البرز

پژو 405 به مرز 115 میلیون رسید

نقدینگی مازاد امسال برابر کل نقدینگی سال 91 است

بازار 1398/11/30

نبض بازار سهام 1398/11/30

پرداخت 13 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک تعاون

تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس ایران 1398/11/30

در آستانه ی تعیینِ مزد 99، صحبت از اخراج و تعدیل نکنید! / آیا موج گرانی دلار سر بازایستادن دارد؟

دلار از کانال 14 هزار تومان عقب می نشیند؟

200 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در سراسر کشور برگزار می شود

80 درصد ظرفیت مخازن سدهای استان مرکزی پر است

افشای اسنادی جدید از فساد در فیفا-

وزارت نفت با سیلی صورتش را سرخ نگه می دارد

انتقاد از برخوردهای نامحترمانه با گردشگران شرق آسیا

خودروهای ژاپنی در بازار تهران چند؟

دو پرده از افزایش قیمت دلار

300 هزار تن در شرکت های دانش بنیان کشور فعال هستند

همشهری آوا- پادکست تهران گفت| قسمت چهاردهم؛ جمله های ارزشمند ادب پارسی در شهر کم اند

نباید های غذایی بعد از ساعت 4 عصر

تورم زیر 20 درصد؛ دلار زیر 14 هزار تومان و تأثیرناپذیری بازار ارز از FATF

سامانه املاک و اسکان راه اندازی شد

تحقق آرزوی ساخت دکل ایرانی

وقتی یک کارتن خالی 11 میلیون آب می خورد

پذیرش ریسک تراکنش های کمتر از 100هزار تومان از سوی بانک پارسیان

اصلاح یک درصدی بازار سهام

اعلام آمادگی بانک صادرات برای مدیریت منابع 40 میلیارد دلاری در صنعت پتروشیمی

افشای اسنادی جدید از فساد در فیفا- اخبار ورزشی آفتاب نو

دلار20 هزارتومانی؛ همتی: آرزو بر جوانان عیب نیست

بورس ریزش کرد

ساخت دکل حفاری و مته در ایران گامی بزرگ برای صنعت نفت است

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!

آبشار آتشین

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!

انحراف بورس از ماموریت اقتصادی

افت شدید خرید طلای چین

4 عدم قطعیت در بورس تهران

پخش تبلیغات عجیب و 18+ در مترو تهران

هزینه های اعزام زمینی و هوایی به عتبات/ حج عمره برقرار نمی شود

تکذیب دیدار انتخاباتی جهانگیری با فعالان اقتصادی

پژو 405 به مرز 115 میلیون رسید

200 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در سراسر کشور برگزار می شود

نحوه محاسبه حق بیمه قراردادهای مقاطعه کاری حمل و نقل بین شهری و درون شهری مشخص شد

پلاک گذاری بیش از 42 هزار راس دام عشایر شیروان

انتقاد از برخوردهای نامحترمانه با گردشگران چینی، ژاپنی و...

قیمت مسکن 100 متری در تهران +جدول

افزایش 10 دلاری طلا در جهان در اثر تاثیر کرونا بر شرکت اپل

احتمال تخصیص ارز کمتر از 10 هزار تومانی به حج 99

300 هزار تن در شرکت های دانش بنیان کشور فعال هستند

بانک ها در نحوه تعامل خود با شرکت های دانش بنیان چابک تر عمل کنند

80 درصد ظرفیت مخازن سدهای استان مرکزی پر است

فرمانداران بر اجرای سند سازگاری با کم آبی درشهرستان ها نظارت کنند

آغاز معاملات ثانویه اوراق مشارکت شرکت لیزینگ پارسیان

کارنامه تسهیلات دهی بانک مسکن به آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه

ماجرای کرونا و ماهی قرمز چینی عید

پیش بینی حذف تعرفه 700 محصول آمریکایی توسط چین

افزایش قیمت دلار تاثیری بر سفره مردم ندارد

سیر کیفی خودرو از غرب به شرق

پژو 405 به مرز 115 میلیون رسید!

قاچاق سازمان یافته شیرخشک صنعتی/ارز دولتی انگیزه قاچاق رابالا برد

کاهش آب ورودی به سدها/ میزان پرشدگی سد ها به 54 درصد رسید

سامانه نظرسنجی مبتنی بر QR code بانک رفاه

هک گسترده حساب های بانکی شایعه یا واقعیت؟

اقدامات موثر بیمه معلم درتوسعه فرهنگ بیمه

دو پرده از رشد دلار

فرود سالم چک های مبادلاتی

بررسی راهکارهای بهبود وصول مطالبات در توزیع برق در البرز

کمک به جامعه کارگری و حمایت از بخش تولید در اولویت بانک است

افزایش قیمت دلار تاثیری بر سفره مردم ندارد

احتمال تخصیص ارز کمتر از 10 هزار تومانی به حج 99

انتقاد از برخوردهای نامحترمانه با گردشگران چینی، ژاپنی و...

کراس اوور محبوب و پرطرفدار توسان 2020 + فیلم

زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد

300 هزار تن در شرکت های دانش بنیان کشور فعال هستند

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودرو های وارداتی از گمرک ابلاغ شد

هزینه پروانه ساختمانی 30 درصد افزایش یافت/رشد 3300 تومانی هر کیلو ورق آهن در بازار

عملکرد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)

یک رییس بیمارستان در شهر ووهان به علت کورونا درگذشت| چین کارکنان پزشکی درگذشته را «شهید» می خواند

کسب درآمد شهرداری ها از بافت های فرسوده

سبزیجات دستچین برگی و غیر برگی در غرفه های تره بار

میوه دستچین در غرفه های تره بار چند؟

قیمت روز گوشی موبایل نوکیا در 29 بهمن

چرا مشارکت؟

روسیه هم گوشت برزیلی وارد می کند

توسعه صنعت نفت منجر به رشد خوزستان می شود

معرفی هیوندای اکسنت 2020 / ویژگی هایی برای یک محصول اقتصادی (+تصاویر)

برخی از ایثارگران بسته معیشتی دریافت نکردند

همایش تجلیل ازکشاورزان برترجهاد کشاورزی

پروژه هایی جذاب در بوگاتی که لغو شدند/ وقتی خودرو برچسب 20 میلیون دلاری داشته باشد! (+تصاویر)

معرفی هیوندای اکسنت 2020 / ویژگی هایی برای یک محصول اقتصادی (+تصاویر)

پژو 405 به مرز 115میلیون رسید

هک گسترده حساب های بانکی شایعه یا واقعیت؟

بانک ها در نحوه تعامل خود با شرکت های دانش بنیان چابک تر عمل کنند

صادرات خدمات به بازارهای منطقه، هدفگذاری جهاددانشگاهی

تازه ترین قیمت خودرو داخلی در بازار امروز

80 درصد ظرفیت مخازن سدهای استان مرکزی پر است

قاچاق حجم زیادی از داروهای ایرانی به کشورهای همسایه

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه