مطالب مرتبط:
کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه
خسارات سیل به بخش کشاورزی دلگان
کشاورزی قراردادی، معادله برد-برد بین کشاورزان و متقاضیان
پرینترهای سه بُعدی بومی رقیب نمونه های اروپایی شد
9 تولیدکننده خراسان جنوبی نمونه کشوری شدند
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 18:322020-01-21اقتصادي

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه


بیرجند ایرنا کشاورزان و بهره برداران نمونه هر سال با غلبه بر چالش هایی مانند خشکسالی، کم آبی و نوسانات بازار و ثبت عملکردهای شاخص برای تولید محصول باکیفیت در این عرصه پیشگام هستند.

- بیرجند ایرنا کشاورزان و بهره برداران نمونه هر سال با غلبه بر چالش هایی مانند خشکسالی، کم آبی و نوسانات بازار و ثبت عملکردهای شاخص برای تولید محصول باکیفیت در این عرصه پیشگام هستند.

کشاورزان و بهره برداران استان خراسان جنوبی علیرغم اینکه سال هاست با خشکسالی متوالی دست و پنجه نرم می کنند اما سال 98 هم برای سومین سال متوالی با کسب رتبه های برتر ملی عنوان پیشگامان تولید در عرصه ملی را از آن خود کردند.

آیین سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی با تجلیل از 166 تولیدکننده برتر ملی، 23 دی ماه امسال با حضور رییس جمهوری در تهران برگزار شد و خراسان جنوبی نیز با 9 تولیدکننده و بهره بردار نمونه، رتبه دوم انتخاب تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی را به خود اختصاص داد.

عبدالطیف آبدار که از روستای درمیان مددکار نمونه ترویجی در سطح ملی شده خود را کشاورز زاده ای معرفی می کند که از کودکی در کشاورزی فعالیت داشته و اکنون سال هاست با ترویج و آموزش فوت و فن های کشاورزی به این بخش خدمت می کند.

وی با این اعتقاد که موفقیت جز با همکاری بین مسؤولان و کشاورزان به دست نمی آید گفت: در حوزه ترویج و آموزش نمی توانیم تافته جدا بافته باشیم و حتما باید بین کشاورزان حضور داشت.

به گفته او مددکار ترویجی از فعالیت های خود سودی مادی نمی برد اما با تمام علاقه و امکانات شخصی شبانه روز به کشاورزان در عرصه ترویج خدمت می کند.

آنچه که این مددکار نمونه ترویجی در اختیار کشاورزان قرار می دهد تجربیاتی است که سال ها از کشاورزی به دست آورده و در مراحل کاشت، داشت و برداشت زرشک به دیگران آموزش می دهد.

وی با بیان اینکه در برخی مواقع کلاس های آموزشی روستاها تا نیمه شب هم طول می کشد اظهار داشت: این موضوع نشان از علاقه کشاورزان در فراگیری دانش روز دارد که می تواند به ارتقای این بخش کمک کند.

این مددکار نمونه ترویجی اختراع برخی ابزارهای موردنیاز کشاورزان را از دیگر فعالیت های خود عنوان کرد و گفت: برای تولید انبوه این ابزارها نیازمند حمایت هستم تا بتوانم با معرفی آن به تمام کشاورزان خدمت کنم.

وی یادآور شد: تمام دانشی که از کشاورزان در زمینه زرشک دارم به صورت تجربی بوده نه سواد دانشگاهی اما کاربرد این دانش تاکنون بسیار مفید بوده است.

آبدار با تاکید بر اینکه هیچگاه به سود فکر نمی کند اضافه کرد: سال 61 دستگاه زرشک پاک کنی را اختراع کردم که اکنون به اشکال گوناگون ساخته شده و کاربرد دارد.

تحقق شعار از مزرعه تا سفره مدیر نمونه واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی از شهرستان بیرجند که رتبه ملی را کسب کرده است، 35 سال در این زمینه سابقه فعالیت دارد.

رضا فروزانفر با بیان اینکه به همراه 2 برادر دیگر خود از صفر کارش را شروع کرده است اظهار داشت: ابتدا مغازه تخم مرغ فروشی داشتیم که بعد به عمده فروشی رسید، سپس کشتارگاه سنتی، بعد از آن صنعتی و در نهایت مجتمع کشتارگاهی تاسیس کردیم تا شعار از مزرعه تا سفره را محقق کنیم.

وی با اشاره به اینک صنعت طیور در خراسان جنوبی صنعت اول است افزود: تلاش کرده ایم ظرفیت های موجود در استان که بلااستفاده بود را فعال کنیم لذا بالغ بر 26 واحد مرغداری زیان ده را به صورت مشارکتی وارد مدار تولید کردیم.

این مدیر نمونه واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی یادآور شد: این مزارع پروش گوشت هم اکنون در هر دوره 650 هزار قطعه ریزی داشته و پتانسیل های خاموش استان بودند که فعال شده اند.

وی وجود ناوگان حمل و نقل در کنار واحدهای تولید و فرآوری را از دیگر مزیت های کار خود برشمرد که در فروش مازاد تولید به سایر استان ها بسیار موثر بوده است.

فروزانفر با تاکید بر اینکه همواره تلاش کرده ایم عرضه و تقضای مرغ را در استان متعادل نگه داریم گفت: در زمان های بحران، تنطیم بازار را هم در کنار سیاست های دولت عهده دار می شویم تا بازار با کمبود یا مازاد تولید مواجه نشود.

وی با بیان اینکه 85 درصد تولید مرغ استان، مازاد است تصریح کرد: تلاش کرده ایم تا با ورود به غول های مصرفی کشوری به بهترین شکل ممکن 50 فرآورده را با بهترین کیفیت از استان صادر کنیم.

این فعال بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی حوزه دام و طیور، وجود مراکز متعدد عرصه مستقیم مرغ در استان، آزمایشگاه های مرجع و گروه های واکسیناسیون را از دیگر فعالیت های مجموعه تولیدی خود عنوان کرد و گفت: با تلفیقی از دانش بومی و مهندسی معکوس خط تولید را نیز به روز رسانی کرده و بسیاری از قطعات مورد نیاز مجموعه را خودمان تولید می کنیم که از نقاط قوت است.

وی با اشاره به ایجاد 350 شغل مستقیم در این واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی اضافه کرد: عمده افراد شاغل از جامعه روستایی هستند که در پیشگیری از مهاجرت نیز اثرگذار بوده است.

فروزانفر از اجرای طرح بهبود معیشت برای نیروهای شاغل در مجموعه تولیدی خود خبر داد و گفت: با احداث کارگاه توبافی 125 نفر از بانوانی که همسرانشان در مجموعه تولیدی کاکل زری شاغل هستند مشغول فعالیت شده اند که در کمک معیشت این افراد تاثیر بسزایی داشته است.

وی با اشاره به مزیت های نسبی تولید گوشت سفید در استان گفت: همجواری با افغانستان یکی از این مزیت هاست که انتظار می رود دولت در سیاست های تشویقی، صادرات گوشت به کشور همسایه را مورد حمایت قرار دهد.

مدیر مجموعه کاکل زری با این اطمینان که همواره در استان مازاد تولید گوشت مرغ است گفت: در صورتی که بخش صادرات فعال شود موفقیت های بیشتری را می توانیم کسب کنیم.

وی ضمن انتقاد از ناکارآمدی برخی قوانین حاکم بر تولید اظهار داشت: این قوانین از کشورهای توسعه یافته برداشت و به روز رسانی نشده است لذا  نیاز به بازنگری دارد.

اشتغالزایی با صندوق خرد زنان روستایی بانوی موفق سرایانی که مدیرعامل نمونه صندق اعتبارات خرد زنان روستایی در عرصه ملی است گفت: سال 82 با 20 نفر صندوق خرد زنان روستایی را در روستای مصعبی سرایان تشکیل داده ایم که الان با توجه به افزایش تعداد اعضا تبدیل به دو صندوق شده ایم.

فاطمه افقهی مهمترین عامل در موفقیت خود را جلب اعتماد مردم دانست و افزود: با تشکیل این صندوق دسترسی زنان روستایی به تسهیلات اعتباری ممکن شده و آنها می توانند بدون ضامن و دغدغه تسهیلات دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در کنار فعالیت های صندوق اعتباری ارتقای مهارت های فردی نیز دنبال می شود گفت: با این کار زنان روستایی به انجام کارهای گروهی و جمعی ترغیب شده و اکنون چندین کارگاه در زمینه های قالی بافی، پارچه بافی و سایر محصولات فعال شده است.

مدیرعامل صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی در روستای مصعبی با اشاره به راه اندازی بازارچه های محلی برای فروش محصولات تولید شده در روستا اضافه کرد: در روزهای مختلف سال این بازارچه ها راه اندازی و همواره مورد استقبال واقع می شود.

وی از ایجاد بوم بازار در روستای مصعبی خبر داد و گفت: این بازار نیز صرفا روزهای جمعه فعال شده و اعضای صندوق خرد زنان با فروش محصولات خود صاحب درآمد می شوند.

  افقهی عنوان کرد: بسیاری از زنان روستای مصعبی با کمک تسهیلات صندوق خرد زنان فعالیت هایی همچون پرورش قارچ، مرغ بومی، تولید ورمی کمپوست، دام سبک و سنگین، کافه سنتی، صنایع تبدیلی و سوپر مارکت را راه اندازی کرده اند.

وی گفت: بالغ بر 83 نفر در 2 صندوق خرد زنان روستایی مصعبی عضو هستند و سرمایه اولیه نیز به سه برابر افزایش یافته است.

وی توجه به بازاریابی محصولات را از مهمترین نیازهای فعلی در صندوق خرد زنان روستایی عنوان کرد و افزود: در صورت ایجاد شرکت تعاونی شاید بتواند به فروش بهتر محصولات کمک کرد.

تولید هشت برابری زعفران زعفران کار نمونه از شهرستان قاینات نیز مهمترین عامل موفقیت خود را استفاده از دانش، تجربه و داشتن هدف عنوان کرد و گفت: با کمک این عوامل توانسته ام در زمینی کوچک تولید زعفران خود را به هشت برابر برسانم.

وی انتخاب پیاز مناسب و  آبیاری به موقع را در افزایش تولید موثر دانست و گفت: زعفران گیاهی است که حتی برگ آن با انسان صحبت می کند و می توان نیاز او را فهمید.

وی اظهار داشت: پیاز زعفران در فروردین از برگش استفاده می کند لذا با استفاده از سیستم آبیاری بارانی تلاش کرده ام برگ ها را به مدت طولانی تر سبز نگه دارم تا عمر پیاز بیشتر شود از همین رو سال بعد میزان برداشت نیز افزایش می یابد.

تولید کننده نمونه نهال جنگلی در شهرستان زیرکوه نیز با فعالیت در ایستگاه تولید نهال، عنوان تولیدکننده نمونه نهال جنگلی در سطح کشور را به خود اختصاص داده است.

محمدحسین جعفری استفاده از بذر مناسب و بومی، خاک مرغوب و آبیاری به موقع را در موفقیت خود موثر خواند.

او گفت: سالانه 100 هزار تا 150 هزار نهال در ایستگاه منابع طبیعی شهرستان زیرکوه تولید می کنم که شامل نهال قیچ، تاغ و اسکنبیل است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به همراه جمعی از این تولیدکنندگان نمونه امروز (سه شنبه) در نشست خبری به معرفی علل و عوامل این موفقیت و دستاوردهای بخش کشاورزی استان پرداختند.


کلید واژه ها: تولید - کشاورزان - خراسان جنوبی - برداران - خشکسالی - نمونه - تولیدکننده - کشاورزی - بیرجند - تولیدکنندگان - خراسان - استان خراسان - کم آبی - رییس جمهوری - بخش کشاورزی - بازار - جنوبی - ایرنا - محصول - شاخص - هایی - چالش - برتر - عرصه ملی - جمهوری - برگزار - انتخاب - دی ماه - تهران - معرفی

آخرین اخبار سرویس:
تبلیغات گمراه کننده توسط بانک ها ممنوع شد

تداوم عملکرد درخشان بی ام و در سال 20202463650

پژو 206 به 130 و سمند به 120 میلیون رسید؛ جدول قیمت ها

کرونا 185 میلیارد دلار به اقتصاد چین ضرر زد

استخدام کارشناس حسابداری صنعتی با سابقه کار در استان فارس

شاخص بورس در آستانه ورود به کانال 500 هزار واحد

ارائه تمام خدمات نظام بانکی بانک گردشگری به مردم

چهار اکیپ ویژه برای مقابله با گرانفروشی کالاهای بهداشتی در گچساران تشکیل شد

بانک گردشگری تمام خدمات نظام بانکی را به مردم ارائه می کند

​تردد بیش ازیک میلیون و 489 هزار نفر مسافر از پایانه مرزی بیله سوار

توییت کنایه آمیز کواکبیان خطاب به قالیباف | پاسخگوی وضعیت دلار و سکه باشید

احتمال واگذاری مسکن ملی در شهر تهران

آمادگی استان برای توزیع گوشت و مرغ شب عید

برگزاری جلسه کمیته کشوری هماهنگی مراکز ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر

تشکیل 73 هزار پرونده تخلف صنفی در تهران

تعداد کاربران واتس اپ به 2 میلیارد نفر رسید

راهکار هایی برای قطع زنجیره انتقال کرونا

بانک مرکزی با هیجانات بازار، هیجانی برخورد نمی کند

احتمال لغو نمایشگاه های بهاره در استان البرز وجود دارد

آخرین قیمت خودروهای داخلی/ 207 به 162 میلیون تومان رسید

پروژه بومی همراه اول رتبه دوم جشنواره خوارزمی شد |

شاخص بورس در آستانه ورود به کانال 500 هزار واحد

خزانه جواهرات ملی تا پایان هفته جاری تعطیل است

استخدام کارشناس برق آقا در داده پردازی رسپینا در تهران

استخدام کارشناسی یا کارشناسی ارشد زمین شناسی در استان فارس

استخدام کارشناس ارشد عمران گرایش نقشه برداری در استان فارس

سرای «حاجی یوسف» بازار تاریخی اردبیل مرمت می شود

فعالیت چهار واحد تولید ماسک در قزوین

سواری سراتو در بازار تهران چند؟ + جدول

کاهش 35 درصدی بارش ها در حوضه زاینده رود ضرورت مصرف بهینه آب را می طلبد

نمایشگاه ملی گل و گیاه در بابل گشایش یافت

واکسیناسیون 132 هزار قطعه طیور در البرز علیه بیماری نیوکاسل

اشتغال با رفع مشکلات صنعتگران سمنان رونق می گیرد

سه هزارهکتار زمین آماده واگذاری به سرمایه گذاران است

تفاوت های دناپلاس توربوشارژاتوماتیک با دناپلاس توربوشارژگیربکس دستی

پژو 206 به 130 و سمند به 120 میلیون رسید؛ جدول قیمت ها

3 هزار هکتار زمین منطقه ویژه خلیج فارس آماده واگذاری است

ارتقای استاندارد موتورهای دیزل خودروهای تجاری

بانک مرکزی با هیجانات بازار، هیجانی برخورد نمی کند

قیمت سکه طرح جدید 4 اسفند 98

استخدام تعدادی زیگزال دوز خانم یا آقا در تهران

استخدام سرایدار آقا جهت کار در قم

استخدام نیروی ماهر و نیمه ماهر جهت آشپزخانه کافه رستورانی در اصفهان

استخدام کارمند فعال و پرانرژی فروش و مسئول دفتر خانم در تهران

قیمت خودرو امروز یکشنبه 4 اسفند 98/ پراید رکورد زد!

گلایه زعفران کاران از تاخیر سازمان تعاون روستایی در پرداخت پول خرید زعفران

یک واحد تجهیزات پزشکی در همدان پلمب شد

احتمال لغو نمایشگاه های بهاره در استان البرز وجود دارد

محل نمایشگاه بین المللی کرمانشاه مناسب نیست

پارک شارژ خودروهای برقی در آلمان افتتاح شد

قیمت خودروهای ایران خودرو امروز 98/12/04

بهترین روش برای شستن فرش دستباف در خانه

سکه در مرز 6 میلیون تومان/ طلا به گرمی 610 هزار تومان رسید

شناسایی انبار احتکار ماسک در تهران / تخلفات را به 135 اطلاع دهید

نکات کلیدی برای خرید لوازم آرایشی و بهداشتی

کارگر شرکت فولاد سمنان دچار سوختگی شد

قیمت روز خودرو در 4 اسفند

قیمت دلار امروز یکشنبه 4 اسفند 98

سهمیه بنزین نوروزی در راه است؟

امضای تفاهم نامه احداث باند دوم محور اهواز - خرمشهر و پل نهم

دلار و یورو را چند بخریم؟

صادرات کالا به عراق از مرز چذابه از سر گرفته شد

صنعت گردشگری همواره مورد حمایت دولت

آمادگی فرودگاه های فعال استان برای مقابله با ویروس کرونا

توزیع رایگان ماسک و موادضدعفونی کننده در قم

کشف 500 هزار ماسک احتکار شده در تهران/ مردم تخلفات را به شماره 135 اطلاع دهند

27 میلیون قطعه بچه ماهی در همدان تولید شد

هلال احمر قم 150 هزار ماسک توزیع می کند

استخدام منشی در یک شرکت معتبر بازرگانی در حوزه لوازم خانگی

1600 تن سیب و پرتقال تنظیم بازار در کرمانشاه توزیع می شود

فروش کدام کالا ها در نمایشگاه های بهاره ممنوع است

توزیع، خرید و فروش chr(034)ماسک های پزشکیchr(034) ممنوع شد

اشتغال با رفع مشکلات صنعتگران سمنان رونق می گیرد

سه هزارهکتار زمین آماده واگذاری به سرمایه گذاران است

بار یک میلیاردی آقای راننده به مقصد نرسید

قیمت های مختلف برای مرغِ شب عید!

استخدام دو نفر برق کار صنعتی در شرکت معتبر تولیدی پیمانکاری

اتاق ایران | در حوزه محصولات کشاورزی، مازاد-فروش هستیم نه صادرات محور

نداریم، نپرسید

سکه در مرز 6 میلیون تومان/ طلا به گرمی 610 هزار تومان رسید

استخدام کمک آشپز مسلط به کوبیده و جوجه در تهران

انتقاد ژاپن از نیرومندی بیش از حد دلار!

سود سهام عدالت تا پایان اسفند پرداخت می شود

نمایشگاه ملی گل و گیاه در بابل گشایش یافت

افتتاح پروژه فاضلاب آشخانه با حضور وزیر نیرو

مدیرعامل بانک پاسارگاد: بانک ها به بهترین شکل منافع ذی نفعان خود را تأمین کنند

«کیمیاگر» در کمتر از یک سال به چاپ چهاردهم رسید

ابلاغ ممنوعیت توزیع، خرید و فروش ماسک های پزشکی

توسعه خدمات رسانی به مشترکان با استفاده از همه ظرفیت ها

همتی:بانک مرکزی با نوسانات ارز، هیجانی برخورد نمی کند

خزانه جواهرات ملی تا پایان هفته جاری تعطیل است

نظارت تعزیرات حکومتی بر مراکز فروش وسایل حفاظت شخصی

فروش تعهدی در بورس رسما آغاز شد

واکسیناسیون 132 هزار قطعه طیور در البرز علیه بیماری نیوکاسل

افزایش سقف بودجه سال آینده شهرداری تهران

برخورد با احتکارکنندگان ماسک های پزشکی

ساخت دستگاه پیشرفته تزریق سیلیکون ECU در کروز

کشف 550 هزار عدد ماسک احتکار شده در تهران

بانک مرکزی با هیجانات بازار، هیجانی برخورد نمی کند

مدیرعامل بانک پاسارگاد: بانک ها به بهترین شکل منافع ذی نفعان خود را تأمین کنند

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه