مطالب مرتبط:
مشاور گوترش: اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می کند
مشاور گوترش: اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می کند
مشاور گوترش: اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می کند
مشاور ویژه آنتونیو گوترش: اروپا برای دفاع از برجام کاری نکرده است
ترامپ به دنبال تقابل نظامی با ایران نیست
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 18:122020-01-21بين الملل

مشاور گوترش: اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می کند


اقتصاددان آمریکایی و مشاور دبیرکل سازمان ملل ضمن انتقاد از سکوت اروپایی ها در مقابل سیاست های ضدایرانی آمریکا، تصریح کرد که کشورهای اروپایی به جای آنکه مقابل ترامپ بایستند برای ایران «هارت و پورت» می کنند.

- فارس : اقتصاددان آمریکایی و مشاور دبیرکل سازمان ملل ضمن انتقاد از سکوت اروپایی ها در مقابل سیاست های ضدایرانی آمریکا، تصریح کرد که کشورهای اروپایی به جای آنکه مقابل ترامپ بایستند برای ایران هارت و پورت می کنند.

جفری ساکس مشاور ویژه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و تحلیلگر و اقتصاددان آمریکایی در گفت وگو با شبکه فرانس 24 ضمن انتقاد از سیاست های دولت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در قبال ایران خواستار عدم تلاش واشنگتن برای سلطه بر غرب آسیا شد.

خروج آمریکا از برجام، دیوانگی بود این اقتصاددان آمریکایی و نویسنده کتاب سیاست خارجی جدید، فراتر از استثناگرایی آمریکایی در پاسخ به سؤالی در خصوص تنش های اخیر میان واشنگتن و تهران ضمن انتقاد از خروج بیش از یکسال پیش آمریکا از برجام گفت: تراژدی اینجاست که جهان، ایران و دیگر کشورهای جهان (گروه 1+5) در سال 2015 در خصوص توافقی دقیق و صحیح تحت عنوان برجام با یکدیگر مذاکره کردند تا طبق آن ایران برنامه هسته ای خود را متوقف کند و به روابط عادی با کشورهای دیگر بازگردد.

این رویکرد درستی بوده است و اروپا با قدرت تاکنون از آن حمایت کرده است .

وی ادامه داد: اما ایالات متحده آمریکا تحت رهبری ترامپ و تنها یک کشور آمد و گفت که نه ما می خواهیم این توافق بین المللی را نقض کنیم که این مسئله ما را به سمت جنگ سوق داده است.

این دیوانگی دولت آمریکا تحت ریاست جمهوری ترامپ بوده است .

ترامپ یک فرد سست و متزلزل و خطرناک برای آمریکا و جهان است ساکس ضمن آنکه برجام را یک توافق مهم توصیف کرد، گفت: ترامپ که فردی متزلزل و بی ثبات است که هم برای کل جهان و هم برای ما در آمریکا خطرناک است، این توافق را نقض کرد و من متأسفم که کشورهای اروپایی به طرز ناراحت کننده ای در دفاع از این توافق که همه جهان به جز ترامپ از آن حمایت می کنند، تا این اندازه منفعل و ناکارآمد عمل کردند و این چیزی است که در حال حاضر بسیار خطرناک است .

عملکرد اروپا در دفاع از برجام بسیار ناکارآمد بود این تحلیلگر و اقتصاددان آمریکایی به پیامدهای خروج واشنگتن از برجام اشاره کرد و با انتقاد از انفعال کشورهای اروپایی در دفاع از برجام گفت: ایران تا حد زیادی به دلیل تحریم های اقتصادی آمریکا تحت فشار قرار گرفته است و اروپا اقدامی نکرده است و ایران هم با خود می گوید که "ما چه کار کنیم؟ دیگر به این توافق (برجام) پایبند نخواهیم بود" اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می کند این اقتصاددان آمریکایی ضمن انتقاد از سکوت کشورهای اروپایی در مقابل سیاست های ضدایرانی رییس جمهور آمریکا ادامه داد: "هارت و پورت های" اروپا علیه ترامپ نیست و بلکه علیه ایران است که به این کشور می گویند باید به برجام پایبند باشی اما اروپا باید از صدای خود استفاده کند و به ترامپ بگوید قلدری بس است و ما خواستار یک توافق جهانی با ایران هستیم و اگر تو چنین چیزی نمی خواهی به خودت ارتباط دارد و این تحریم هایی که علیه ما به دلیل پیشبرد توافق مورد قبول به جز تو (ترامپ) وضع کردی را نمی خواهیم .

ایده برتری آمریکا بر جهان منسوخ شده است ساکس در ادامه با انتقاد از سیاست های استثناگری آمریکا گفت: بعد از جنگ جهانی دوم و زمانیکه اروپا نابود شد و زمانیکه اتحاد جماهیر شوروی سابق کاملاً از بین رفت و زمانیکه آسیا در جنگ بود، ایالات متحده آمریکا تنها جایگاه ابرقدرت را در اختیار داشت.

سلطه آمریکا در آن زمان واقعاً استثنایی بود و آمریکا از نظر اقتصادی فناوری حکمفرما بود .

این اقتصاددان آمریکایی ضمن تأکید بر اینکه آمریکا نباید همچنان به سیاست های استثناگرایی تکیه داشته باشد گفت: آمریکا همچنان به تبلیغات خود اعتقاد دارد که ما رهبری جهان را برعهده داریم و همچنان دوران آمریکا است اما این ایده ای منسوخ شده است .

سیاست های ترامپ، آمریکا را در آستانه جنگ با ایران قرار داده است ساکس در خصوص اشتباه بودن ایده برتری آمریکا بر جهان توضیح داد راه اندازی سیاست برتری و اینکه ما باید قدرت هژمونیک باشیم و تصمیم ما در خصوص جنگ با عراق و یا نقض برجام یا خروج از توافق بین المللی اقلیمی درست بوده، یک تفکر احمقانه است.

قرارگیری شما مقابل 192 عضو دیگر سازمان ملل، سیاست کارساز و کارآمدی نیست.

ما پشت سر هم در جنگ ها شکست خوردیم.

ما تریلیون ها دلار در عراق و افغانستان و لیبی از دست دادیم و فاجعه پشت فاجعه.

این استثناگرایی موجب تخریب خود می شود.

به اقدام ما در زمینه توافق اقلیمی (خروج از توافق پاریس) نگاه کنید.

ما هم اکنون در آستانه جنگ با ایران قرار گرفتیم .

اروپا باید به قلدری ترامپ نه بگوید وی بار دیگر از سکوت کشورهای اروپایی در مقابل سیاست های ترامپ انتقاد کرد و گفت: با صراحت می گویم که مسئله ای که مرا ناراحت می کند این است که این فقط آمریکا نیست که عادات بد دارد بلکه سیاست خارجی اروپا در این میان کجاست؟ اروپا باید سیاست های مستقل خود را داشته باشد تا نماینده یک اروپای دموکرات و فراگیر باشد و نباید فقط با ایالات متحده هماهنگ باشد اما اروپا عادت کرده که بگوید "اوکی، اگر ترامپ چیزی بگوید ما زیاد چیزی نگوییم" اما در حال حاضر چنین چیزی خوب نیست زیرا ما یک قلدر داریم که در مسیر درستی قرار ندارد و این در حالی است که بقیه باید به قلدری او پاسخ منفی بدهند .

آمریکا به جای سرمایه گذاری بر روی زیرساخت ها و مردمش بر ساخت پایگاه نظامی در جهان هزینه می کند مشاور دبیرکل سازمان ملل با انتقاد از سیاست خارجی دولت آمریکا گفت: وقتی می گویم که ما به یک سیاست خارجی جدید نیاز داریم، در حقیقت این گفته بر اساس شکست های زیاد و هزینه های زیادی است که آمریکا متحمل شده است.

زیرساخت های آمریکا ویران است و ما بر روی کودکان خود سرمایه گذاری نمی کنیم ما روی زیرساخت های خود سرمایه گذاری نمی کنیم و ما همچنان مجتمع های صنعتی نظامی داریم و همچنان بیش از 700 پایگاه نظامی در سراسر جهان داریم.

اینها کارساز نیست.

آمریکا همچنان مثل 40 سال پیش ابرقدرت نیست و باید تجدیدنظر کند .

جهان بدون آمریکا نیز قادر به پیشبرد امور است ساکس در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در صورت نبود آمریکا، دیگر بخش های جهان قادر به پیشبرد امور هستند، گفت: آمریکا حدود 4.

2 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد و بیش از 95 درصد دیگر را باقی جهان تشکیل می دهند که در صورت کناره گیری آمریکا نیز قادر به پیشبرد امور هستند .

مردم آمریکا برخلاف ترامپ غیرعادی نیستند این تحلیلگر آمریکایی با اشاره به اینکه مردم آمریکا با رییس جمهور این کشور متفاوت هستند و برخلاف آنکه ترامپ فردی بی ثبات است، مردم این کشور رفتار عادی دارند، گفت: مسئله مهم تر این است که مردم آمریکا مثل دونالد ترامپ عجیب غریب و غیرعادی نیستند.

مردم آمریکا نرمال و مردم خوبی هستند.

بعنوان مثال در قضیه تغییرات اقلیمی اکثر مردم آمریکا خواستار اقدام دولت در خصوص تغییرات اقلیمی هستند و اکثر مردم آمریکا خواستار ادامه حضور آمریکا در توافق اقلیمی پاریس هستند .

جهان باید به ترامپ بفهماند که نمی تواند در کاخ سفید بنشیند و دستور ترور یک فرمانده ایرانی را صادر کند ساکس برای چندمین بار به کشورهای جهان توصیه کرد که باید در مقابل قلدری ترامپ ایستادگی کنند و در این خصوص ایران را مثال زد و گفت: در خصوص مسئله ایران باید (مقابل ترامپ) بایستند و بگویند که نه تو اشتباه می کنی و تو همه ما را در معرض خطر قرار داده ای و بنابراین نمی توانی در کاخ سفید بنشینی و دستور ترور یک فرمانده ایرانی را بدهی و فکر کنی که این اقدام متعارفی است و و از ما می خواهی که از این اقدام حمایت کنیم .

وی در پایان با انتقاد از سیاست قلدری ترامپ برای جهان گفت: قلدری غیرقابل پذیرش و در تضاد با منشور سازمان ملل، منافع اروپا و منافع جهان است کپی شد
کلید واژه ها: دبیرکل سازمان ملل - آمریکا - اقتصاددان - آمریکایی - ایران - کشورهای اروپایی - سازمان ملل - اروپایی - اروپا - سیاست - ترامپ - مشاور - اروپایی ها - انتقاد - سازمان - دبیرکل - دولت دونالد ترامپ - رییس جمهور آمریکا - آنتونیو گوترش - دونالد ترامپ - نویسنده کتاب - سیاست خارجی - گوترش - رییس جمهور - سکوت - غرب آسیا - خواستار - واشنگتن - تحلیلگر - نویسنده

آخرین اخبار سرویس:
بازگشت وحشت کرونا به بورس های جهان

«معامله قرن» نبردی سرنوشت ساز برای فلسطینیان

پارلمان باید روز دوشنبه جلسه ویژه رای اعتماد به کابینه را برگزار کند

فرود دو هواپیمای باری اماراتی در پایگاه نظامی وابسته به «خلیفه حفتر»

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی های کروناویروس در جهان

کشته شدن 120 تروریست در عملیات نظامی نیجر

اولین اقدام مدیر مورد علاقه ترامپ پس از انتصابش

کرونا در ایتالیا اولین قربانی را گرفت

اولین اقدام مدیر مورد علاقه ترامپ پس از انتصابش

تکذیب درگذشت استاد شجریان / پزشک معالج: حال استاد آواز ایران مساعد نیست اما ایشان هنوز زنده است

دولت علاوی قبل از تشکیل، در آستانه فروپاشی است؟ / العربی الجدید: برخی تشکل ها، عقب نشینی آمریکا از عراق را شرط تایید دولت عنوان کرده اند

اقدامات ترامپ علیه بولتون افشا شد

اردوغان برای اولین بار اعتراف کرد

حمله ارتش سوریه به مواضع شورشیان در ادلب

گوگل برای نصب اپلیکیشن روی دستگاه های هواوی هشدار داد

فردای انتخابات چه باید کرد؟

ارسال 300 تن محموله پزشکی قطر به چین

عزل و نصب های مدیر جدید اطلاعات ملی آمریکا

یک فعالان مدنی دیگر در عراق ربوده شد

عزل و نصب های مدیر جدید اطلاعات ملی آمریکا

چراغ سبز سران اروپا به نژادپرستان، مهاجران مسلمان هدف اول

ذوق زدگی بولتون از تصمیم FATF درباره ایران

ادعای تازه درباره کشف واکسن کرونا

تسلط انصارالله یمن بر مواضع دولت مستعفی در جنوب الجوف

سفر ترامپ به هندوستان سوژه شد

آیا توافق آمریکا با طالبان جنگ را در افغانستان به پایان خواهد رساند؟/ نیویورک تایمز: شاید صلح افغانستان دورتر از تصور باشد

سناتور مورفی: سیاست فاجعه بار ترامپ، سبب تقویت نفوذ ایران در لبنان شده است

خودروی فوق لاکچری وسط سیل +عکس

ایتالیا نخستین مرگ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا را تایید کرد

ناتو: کاهش خشونت آزمونی جدی برای طالبان است

افزایش تلفات کرونا در چین به 2345 نفر

چراغ سبز سران اروپا به نژادپرستان، مهاجران مسلمان هدف اول

ریزش سنگین بورس های جهان

تصاویری از زندگی در ووهان چین

برای اولین بار یک خاخام اسراییلی با پادشاه عربستان دیدار کرد+ فیلم

عراق به شهروندانش توصیه کرد به ایران سفر نکنند

با ایران برای مبارزه با کرونا همکاری می کنیم

سندرز پیشتاز دموکرات ها در نظرسنجی ها/ روسیه از کدام نامزد در انتخابات 2020 آمریکا حمایت می کند؟

اختلاف ریاض با مسکو

اسراییل پشت به عباس تسهیلات به نوار غزه را از سرمی گیرد

رزمایش آمریکا برای حمله هسته ای به روسیه

پارلمان ملزم به برگزاری جلسه رای اعتماد کابینه است

رییس جمهور سودان جنوبی مجددا مچار را معاون خود کرد

هشدار رسانه های آلمانی درباره استرداد آسانژ به آمریکا

چراغ سبز سران اروپا به خشونت علیه اقلیت ها

واکنش ترکیه به تصمیم اسراییل برای توسعه شهرک های یهودی نشین

شجاع باش دختر

سناتور آمریکایی: همه بخشهای مالی ایران را باید تحریم کنیم

ملک محمدی: برنامه های ما تا المپیک حرفه ای بسته شده/ وزارت دفاع همکاری خوبی برای خرید مهمات داشته است

ترامپ خواستار استیضاح اوباما شد

حمله هوایی دقیق ارتش سوریه به مواضع شورشیان در حومه ادلب/ سرنگونی 2 پهپاد تروریست ها

«معامله قرن» نبرد سرنوشت ساز فلسطینیان است

تسلط انصارالله یمن بر مواضع دولت مستعفی در جنوب الجوف

عراق مرزهای زمینی خود با ایران را بست

الحشد الشعبی حمله داعش در «خانقین» را دفع کرد

حمله باج افزاری به شبکه گاز طبیعی آمریکا

چراغ سبز رهبران اروپا به هواداران راست افراطی

وزیر راه: پروازهای چین عامل ورود کرونا به ایران نیست

انتقاد شدید مسلمانان از سخنرانی یک اسلام ستیز در دانشگاه ارتش فیلادلفیا

شهادت دو مرزبان در درگیری با گروهک تروریستی در سیستان وبلوچستان

ذوق زدگی بولتون از تصمیم FATF درباره ایران؛ خبر خوشحال کننده بود

پیش گویی کرونا در یک رمان قدیمی

اعضای مجمع دلایل عدم پذیرش FATF را به مردم بگویند

بی خانمان های سیبری

تعداد ضربه مغزی های آمریکا در عین الاسد باز بیشتر شد

رهبر سابق شین فین به تشکیل دولت آتی جمهوری ایرلند کمک می کند

بیش از 100 هزار غیرنظامی طی یک دهه گذشته در افغانستان کشته یا زخمی شده اند

اردوغان به حضور شورشیان سوری حامی ترکیه در لیبی اذعان کرد

اعتراضات هنگ کنگ 7 ماهه شد

تولید خودروی زرهی «وی پی کا- اورال» روسیه در قرقیزستان

ترامپ خواستار استیضاح اوباما شد

احتمال لغو جام جهانی تنیس روی میز در کره جنوبی بالاگرفت

ذوق زدگی بولتون از تصمیم FATF درباره ایران

ترامپ: بولتون خائن است

ترامپ خواستار استیضاح اوباما شد

اسراییل زنان خدمه تانک را در مرز مصر و اردن مستقر می کند

هشتادمین سالروز انتخاب دالایی لاما به عنوان رهبر معنوی تبت

ترامپ شخصا خواستار عدم انتشار کتاب بولتون شد

تحولات یمن؛ عملیات نیرو های یمنی در عسیر و هلاکت چندین مزدور سعودی

ابراز امیدواری مرکل نسبت به بهبود شرایط ادلب

رییس جمهوری الجزایر خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شد

درخواست فرانسه و آلمان برای برگزاری نشست چهارجانبه درباره سوریه

اعدام 11 چوپان سوری تازه ترین جنایت داعش در این کشور

وزیر خارجه آلمان خواستار اصلاحات بیشتر در عربستان سعودی شد

دعوت ترامپ از پادشاه عمان برای سفر به آمریکا

بی اعتمادی آمریکایی ها به شبکه های اجتماعی

کارکنان دومین شرکت بزرگ هواپیمایی ایتالیا در آستانه اخراج

ابراز نگرانی پاکستان از تشدید اسلام هراسی در غرب

کرونا در آمریکا ، امارات، عربستان و اسراییل

شلیک موشک های بالستیک به مناطقی از عربستان

افزایش حملات ارتش به محور های تروریست ها

عملیات در عمق خاک عربستان سعودی

توافق یک هفته ای کاهش خشونت ها در افغانستان آغاز شد

سفر کشتی های مسافرتی به بنادر ژاپن لغو شد

ترامپ به اهداف شوم آمریکا اعتراف کرد

ترامپ: اوباما باید استیضاح شود

دستیابی محققان به چگالی 10 برابری انرژی در یک ابرخازن 

نماینده عراقی: پارلمان ملزم به برگزاری جلسه رای اعتماد کابینه است

عامل اصلی قرارگیری ایران در لیست سیاه FATF افشا شد

دستیابی محققان به چگالی 10 برابری انرژی در یک ابرخازن 

مشاور گوترش: اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می کند

مشاور گوترش: اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می کند