مطالب مرتبط:
خسارات سیل به بخش کشاورزی دلگان
کشاورزی قراردادی، معادله برد-برد بین کشاورزان و متقاضیان
پرینترهای سه بُعدی بومی رقیب نمونه های اروپایی شد
9 تولیدکننده خراسان جنوبی نمونه کشوری شدند
سیلاب 750 میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان سیستان و بلوچستان خسارت زد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 17:402020-01-21اقتصادي

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه


ایرنا - کشاورزان و بهره برداران نمونه هر سال با غلبه بر چالش هایی مانند خشکسالی، کم آبی و نوسانات بازار و ثبت عملکردهای کمی و کیفی در تولید محصول باکیفیت در این عرصه پیشگام هستند.

- کشاورزان و بهره برداران استان خراسان جنوبی علیرغم اینکه سال هاست با خشکسالی متوالی دست و پنجه نرم می کنند اما سال 98 هم برای سومین سال متوالی با کسب رتبه های برتر ملی عنوان پیشگامان تولید در عرصه ملی را از آن خود کردند.

آیین سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی با تجلیل از 166 تولیدکننده برتر ملی، 23 دی ماه امسال با حضور رییس جمهوری در تهران برگزار شد و خراسان جنوبی نیز با 9 تولیدکننده و بهره بردار نمونه، رتبه دوم انتخاب تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی را به خود اختصاص داد.

عبدالطیف آبدار که از روستای درمیان مددکار نمونه ترویجی در سطح ملی شده خود را کشاورز زاده ای معرفی می کند که از کودکی در کشاورزی فعالیت داشته و اکنون سال هاست با ترویج و آموزش فوت و فن های کشاورزی به این بخش خدمت می کند.

وی با این اعتقاد که موفقیت جز با همکاری بین مسؤولان و کشاورزان به دست نمی آید گفت: در حوزه ترویج و آموزش نمی توانیم تافته جدا بافته باشیم و حتما باید بین کشاورزان حضور داشت.

به گفته او مددکار ترویجی از فعالیت های خود سودی مادی نمی برد اما با تمام علاقه و امکانات شخصی شبانه روز به کشاورزان در عرصه ترویج خدمت می کند.

آنچه که این مددکار نمونه ترویجی در اختیار کشاورزان قرار می دهد تجربیاتی است که سال ها از کشاورزی به دست آورده و در مراحل کاشت، داشت و برداشت زرشک به دیگران آموزش می دهد.

وی با بیان اینکه در برخی مواقع کلاس های آموزشی روستاها تا نیمه شب هم طول می کشد اظهار داشت: این موضوع نشان از علاقه کشاورزان در فراگیری دانش روز دارد که می تواند به ارتقای این بخش کمک کند.

این مددکار نمونه ترویجی اختراع برخی ابزارهای موردنیاز کشاورزان را از دیگر فعالیت های خود عنوان کرد و گفت: برای تولید انبوه این ابزارها نیازمند حمایت هستم تا بتوانم با معرفی آن به تمام کشاورزان خدمت کنم.

وی یادآور شد: تمام دانشی که از کشاورزان در زمینه زرشک دارم به صورت تجربی بوده نه سواد دانشگاهی اما کاربرد این دانش تاکنون بسیار مفید بوده است.

آبدار با تاکید بر اینکه هیچگاه به سود فکر نمی کند اضافه کرد: سال 61 دستگاه زرشک پاک کنی را اختراع کردم که اکنون به اشکال گوناگون ساخته شده و کاربرد دارد.

تحقق شعار از مزرعه تا سفره مدیر نمونه واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی از شهرستان بیرجند که رتبه ملی را کسب کرده است، 35 سال در این زمینه سابقه فعالیت دارد.

رضا فروزانفر با بیان اینکه به همراه 2 برادر دیگر خود از صفر کارش را شروع کرده است اظهار داشت: ابتدا مغازه تخم مرغ فروشی داشتیم که بعد به عمده فروشی رسید، سپس کشتارگاه سنتی، بعد از آن صنعتی و در نهایت مجتمع کشتارگاهی تاسیس کردیم تا شعار از مزرعه تا سفره را محقق کنیم.

وی با اشاره به اینک صنعت طیور در خراسان جنوبی صنعت اول است افزود: تلاش کرده ایم ظرفیت های موجود در استان که بلااستفاده بود را فعال کنیم لذا بالغ بر 26 واحد مرغداری زیان ده را به صورت مشارکتی وارد مدار تولید کردیم.

این مدیر نمونه واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی یادآور شد: این مزارع پروش گوشت هم اکنون در هر دوره 650 هزار قطعه ریزی داشته و پتانسیل های خاموش استان بودند که فعال شده اند.

وی وجود ناوگان حمل و نقل در کنار واحدهای تولید و فرآوری را از دیگر مزیت های کار خود برشمرد که در فروش مازاد تولید به سایر استان ها بسیار موثر بوده است.

فروزانفر با تاکید بر اینکه همواره تلاش کرده ایم عرضه و تقضای مرغ را در استان متعادل نگه داریم گفت: در زمان های بحران، تنطیم بازار را هم در کنار سیاست های دولت عهده دار می شویم تا بازار با کمبود یا مازاد تولید مواجه نشود.

وی با بیان اینکه 85 درصد تولید مرغ استان، مازاد است تصریح کرد: تلاش کرده ایم تا با ورود به غول های مصرفی کشوری به بهترین شکل ممکن 50 فرآورده را با بهترین کیفیت از استان صادر کنیم.

این فعال بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی حوزه دام و طیور، وجود مراکز متعدد عرصه مستقیم مرغ در استان، آزمایشگاه های مرجع و گروه های واکسیناسیون را از دیگر فعالیت های مجموعه تولیدی خود عنوان کرد و گفت: با تلفیقی از دانش بومی و مهندسی معکوس خط تولید را نیز به روز رسانی کرده و بسیاری از قطعات مورد نیاز مجموعه را خودمان تولید می کنیم که از نقاط قوت است.

وی با اشاره به ایجاد 350 شغل مستقیم در این واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی اضافه کرد: عمده افراد شاغل از جامعه روستایی هستند که در پیشگیری از مهاجرت نیز اثرگذار بوده است.

فروزانفر از اجرای طرح بهبود معیشت برای نیروهای شاغل در مجموعه تولیدی خود خبر داد و گفت: با احداث کارگاه توبافی 125 نفر از بانوانی که همسرانشان در مجموعه تولیدی کاکل زری شاغل هستند مشغول فعالیت شده اند که در کمک معیشت این افراد تاثیر بسزایی داشته است.

وی با اشاره به مزیت های نسبی تولید گوشت سفید در استان گفت: همجواری با افغانستان یکی از این مزیت هاست که انتظار می رود دولت در سیاست های تشویقی، صادرات گوشت به کشور همسایه را مورد حمایت قرار دهد.

مدیر مجموعه کاکل زری با این اطمینان که همواره در استان مازاد تولید گوشت مرغ است گفت: در صورتی که بخش صادرات فعال شود موفقیت های بیشتری را می توانیم کسب کنیم.

وی ضمن انتقاد از ناکارآمدی برخی قوانین حاکم بر تولید اظهار داشت: این قوانین از کشورهای توسعه یافته برداشت و به روز رسانی نشده است لذا نیاز به بازنگری دارد.

اشتغالزایی با صندوق خرد زنان روستایی بانوی موفق سرایانی که مدیرعامل نمونه صندق اعتبارات خرد زنان روستایی در عرصه ملی است گفت: سال 82 با 20 نفر صندوق خرد زنان روستایی را در روستای مصعبی سرایان تشکیل داده ایم که الان با توجه به افزایش تعداد اعضا تبدیل به دو صندوق شده ایم.

فاطمه افقهی مهمترین عامل در موفقیت خود را جلب اعتماد مردم دانست و افزود: با تشکیل این صندوق دسترسی زنان روستایی به تسهیلات اعتباری ممکن شده و آنها می توانند بدون ضامن و دغدغه تسهیلات دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در کنار فعالیت های صندوق اعتباری ارتقای مهارت های فردی نیز دنبال می شود گفت: با این کار زنان روستایی به انجام کارهای گروهی و جمعی ترغیب شده و اکنون چندین کارگاه در زمینه های قالی بافی، پارچه بافی و سایر محصولات فعال شده است.

مدیرعامل صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی در روستای مصعبی با اشاره به راه اندازی بازارچه های محلی برای فروش محصولات تولید شده در روستا اضافه کرد: در روزهای مختلف سال این بازارچه ها راه اندازی و همواره مورد استقبال واقع می شود.

وی از ایجاد بوم بازار در روستای مصعبی خبر داد و گفت: این بازار نیز صرفا روزهای جمعه فعال شده و اعضای صندوق خرد زنان با فروش محصولات خود صاحب درآمد می شوند.

افقهی عنوان کرد: بسیاری از زنان روستای مصعبی با کمک تسهیلات صندوق خرد زنان فعالیت هایی همچون پرورش قارچ، مرغ بومی، تولید ورمی کمپوست، دام سبک و سنگین، کافه سنتی، صنایع تبدیلی و سوپر مارکت را راه اندازی کرده اند.

وی گفت: بالغ بر 83 نفر در 2 صندوق خرد زنان روستایی مصعبی عضو هستند و سرمایه اولیه نیز به سه برابر افزایش یافته است.

وی توجه به بازاریابی محصولات را از مهمترین نیازهای فعلی در صندوق خرد زنان روستایی عنوان کرد و افزود: در صورت ایجاد شرکت تعاونی شاید بتواند به فروش بهتر محصولات کمک کرد.

تولید هشت برابری زعفران زعفران کار نمونه از شهرستان قاینات نیز مهمترین عامل موفقیت خود را استفاده از دانش، تجربه و داشتن هدف عنوان کرد و گفت: با کمک این عوامل توانسته ام در زمینی کوچک تولید زعفران خود را به هشت برابر برسانم.

وی انتخاب پیاز مناسب و آبیاری به موقع را در افزایش تولید موثر دانست و گفت: زعفران گیاهی است که حتی برگ آن با انسان صحبت می کند و می توان نیاز او را فهمید.

وی اظهار داشت: پیاز زعفران در فروردین از برگش استفاده می کند لذا با استفاده از سیستم آبیاری بارانی تلاش کرده ام برگ ها را به مدت طولانی تر سبز نگه دارم تا عمر پیاز بیشتر شود از همین رو سال بعد میزان برداشت نیز افزایش می یابد.

تولید کننده نمونه نهال جنگلی در شهرستان زیرکوه نیز با فعالیت در ایستگاه تولید نهال، عنوان تولیدکننده نمونه نهال جنگلی در سطح کشور را به خود اختصاص داده است.

محمدحسین جعفری استفاده از بذر مناسب و بومی، خاک مرغوب و آبیاری به موقع را در موفقیت خود موثر خواند.

او گفت: سالانه 100 هزار تا 150 هزار نهال در ایستگاه منابع طبیعی شهرستان زیرکوه تولید می کنم که شامل نهال قیچ، تاغ و اسکنبیل است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به همراه جمعی از این تولیدکنندگان نمونه امروز (سه شنبه) در نشست خبری به معرفی علل و عوامل این موفقیت و دستاوردهای بخش کشاورزی استان پرداختند.


کلید واژه ها: کشاورز - نمونه - تولید - تولیدکنندگان - خراسان جنوبی - کشاورزی - بخش کشاورزی - تولیدکننده - کشاورزان - خشکسالی - برداران - خراسان - انتخاب - استان خراسان - رییس جمهوری - جنوبی - معرفی - رتبه - برتر - عرصه ملی - رتبه دوم - برگزار - جمهوری - روستای - مددکار - اختصاص - درمیان - کم آبی - دی ماه - استان

آخرین اخبار سرویس:
دانستنی هایی درباره سنگ تورمالین هندوانه ای

کشف بیش از 1500 ماسک احتکار شده در یک داروخانه معتبر زاهدان

فعالیت130 واحد تولیدی در منطقه آزاد انزلی

ساکنان حاشیه «کشکان»و بخش غربی شهر پلدختر منازل خود را تخلیه کنند

پذیرایی بانک ملت از خبرنگاران با چای «دبش»

صعود دسته جمعی بازار سهام

مدیرعامل بانک سامان تغییر کرد

پیشنهاد برد-برد برای عرضه سهام

آپارتمان های مناسب تقاضا در بازار مسکن اسفند

استخدام 6 ردیف شغلی در یک شرکت بازرگانی در هرمزگان

استخدام مجری تاسیسات ساختمانی و گاز در تهران

استخدام کارشناس تولید و کارشناس نگهداری و تعمیرات در تهران

برای خرید مواد ضد عفونی کننده سطوح چقدر هزینه کنیم؟

دستور رییس جمهور برای مقابله همه جانبه با کرونا

ورق گالوانیزه را چند بخریم؟

در خرید کفش به این نکات توجه کنید

بانک مرکزی: تبلیغات گمراه کننده توسط بانک ها ممنوع شد

شاخص بورس در مرز نیم میلیون

پرش طلا، بدون مانع؟

بانک مرکزی با هیجانات بازار هیجانی برخورد نمی کند

قاچاق طلای سرخ جانی دوباره گرفت/ تجارت چمدانی زعفران دسترنج کشاورزان را به یغما می برد

تنظیم بازار شب عید با همکاری اصناف/سرمستی دلالان ارز تا ترس از ریزش قیمت ها/ قفل رکود از مسکن باز می شود

صادرات کالای غیرنفتی از مرز تجاری شلمچه ادامه دارد

راز بازدهی های شگفت آور در بازار سرمایه

زمان فروش فوق العاده میادین میوه و تره بار اعلام شد

افراد برای انصراف یا ثبت اعتراض طرح اقدام ملی مسکن چه زمانی اقدام کنند؟

ویروس کرونا بیماری نظام سرمایه داری را نمایان کرد

نگرانی مقامات بانک های مرکزی برای مقابله با کرونا

فعالیت130 واحد تولیدی در منطقه آزاد انزلی

تاثیر کرونا بر بازار ارز

اعطای 24 هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات مرتبط با بخش مسکن

اختصاص هزینه سررسید به زلزله زدگان

استخدام کارمند خانم در یک مجموعه معتبر در تهران

استخدام کارمند اداری با حقوق، بیمه و مزایا در تهران

بیمه کوثر مجوز قبولی اتکایی گرفت

ساعات کاری شعب بانک آینده در روزهای پایانی امسال

استخدام مدیر داخلی خانم و آقا در یک شرکت خدمات مسافرتی - شیراز

بلوغ بیمه دی در 15 سالگی

بازار شب عید تنظیم شده است

بورس تهران دوطرفه شد

ارز بخریم یا نخریم؟

در بیمارستان یافت آباد چه می گذرد

نگرانی مقامات بانک های مرکزی برای مقابله با کرونا

قیمت طلا، سکه و ارز یکشنبه 98/12/04/قیمت طلا 616 هزار و 600 تومان

فروش 62 میلیارد تومان کتاب در 23 نمایشگاه کتاب استانی

مرگ 18 کرونایی در امارات

پرریسک ترین معاملات ملکی کدام است؟

ارز و طلا مقابل هم قرار گرفتند!

استخدام مهندس صنایع علاقمند به حوزه کنترل کیفیت - قم

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

بیش از 1500 ماسک احتکار شده در یک داروخانه زاهدان کشف شد

آرامش بازارها در سطوح جدید

هدف تورمی بانک مرکزی در 1399

وجود 48 دفتر خدمات گردشگری در کردستان

پیش بینی آینده خودروسازی در سال 2020

تاثیر کرونا بر بازار ارز

کشف بیش از 1500 ماسک احتکار شده در یک داروخانه معتبر زاهدان

صعود 17 هزار واحدی بورس در یک روز!

تیر خلاص کرونا به تور های نوروزی

قدرتمندترین ایستگاه شارژ خودرو های الکتریکی

پادشاهی سعودی فریب روسیه را خورده است

فعالیت130 واحد تولیدی در منطقه آزاد انزلی

1120 میلیارد ریال برای جبران خسارات سیل به کشاورزان 3 استان تخصیص یافت

وضعیت تعطیلی مهدهای کودک و مراکز بهزیستی در استان ها

کشف 5 هزار ماسک دپو شده در یک داروخانه

استخدام طراح و نقشه کش و کارشناس کنترل کیفیت (QC) در شیراز

دولت با افزایش تعرفه های خدمات آموزشی و فنی موافقت کرد

واریز مابه التفاوت ریالی سهمیه سوخت 750 هزار خودروی حمل و نقل عمومی

افزایش رشد اقتصادی در امارات

چه کسانی سود سهام عدالت 205 هزار تومانی می گیرند؟/جزییات محدودیت عبور و مرور در مرز های ایران

رگس محمدی|عکس لورفته بغل بازیگر برزیلی + تصاویر

کشف 5 هزار ماسک دپو شده از یک داروخانه در گیلان

در نشست وزرای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، و اقتصاد و امور دارایی با فعالان بخش خصوصی گردشگری تأکید شد حمایت های دولت از صنعت گردشگری ادامه می یابد

ورود تعزیرات به بازار فروش تجهیزات غیر استاندارد حفاظت شخصی

مقایسه خودرو کیا سراتو کوپه با هیوندا جنسیس کوپه

بیش از هزار عدد ماسک مخفی از داروخانه ای معتبر در زاهدان کشف شد

مرز بازرگان برای تردد باز است

پلمپ داروخانه در مشگین شهر به دلیل گرانفروشی ماسک و مواد بهداشتی

جلسه ستاد مقابله با کرونا در وزارت صمت

خرید و فروش زباله در اطراف تهران + تصویر

گمرک: مرز مهران به زودی بازگشایی می شود

ساماندهی نرخ ارز از طریق عملیات بازار باز

عجیب ترین عارضه کرونا خودش را نشان داد! +تصاویر

توسعه خوشه عسل، مورد تأکید شرکت شهرک های صنعتی لرستان است

تمام موردهای مشکوک به کرونا در لرستان منفی بوده است

گزارش دنیای اقتصاد از قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و دلار امروز 1398/12/04 +جدول

جلسه ستاد مقابله با کرونا در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد

تاثیر کرونا بر اقتصاد جهان ناچیز خواهد بود

جلسه ستاد مقابله با کرونا در وزارت صمت

استخدام کارشناس سئو در یک شرکت معتبر در اصفهان

کشف 8قطعه سکه مربوط به دوران ساسانی

استخدام کارشناس برق و کارشناس اداری خانم در اصفهان

قیمت روز خودروهای سایپا و ایران خودرو امروز 4 اسفند

تعداد فوتی های مبتلا به ویروس کرونا در امارات به 18 تن رسید

پلمپ داروخانه در مشگین شهر به دلیل گرانفروشی ماسک و مواد بهداشتی

خزانه جواهرات ملی تا پایان هفته تعطیل است

پیش بینی تقاضای روزانه نفت در 3 ماه نخست 2020

اقدامات پیشگیرانه از کرونا در خطوط هوایی چیست؟

مرگ 18 کرونایی در امارات

روند کاهنده نرخ تورم و بهبود رشد اقتصادی غیرنفتی

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه