مطالب مرتبط:
خسارات سیل به بخش کشاورزی دلگان
کشاورزی قراردادی، معادله برد-برد بین کشاورزان و متقاضیان
پرینترهای سه بُعدی بومی رقیب نمونه های اروپایی شد
9 تولیدکننده خراسان جنوبی نمونه کشوری شدند
سیلاب 750 میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان سیستان و بلوچستان خسارت زد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 17:402020-01-21اقتصادي

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه


ایرنا - کشاورزان و بهره برداران نمونه هر سال با غلبه بر چالش هایی مانند خشکسالی، کم آبی و نوسانات بازار و ثبت عملکردهای کمی و کیفی در تولید محصول باکیفیت در این عرصه پیشگام هستند.

- کشاورزان و بهره برداران استان خراسان جنوبی علیرغم اینکه سال هاست با خشکسالی متوالی دست و پنجه نرم می کنند اما سال 98 هم برای سومین سال متوالی با کسب رتبه های برتر ملی عنوان پیشگامان تولید در عرصه ملی را از آن خود کردند.

آیین سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی با تجلیل از 166 تولیدکننده برتر ملی، 23 دی ماه امسال با حضور رییس جمهوری در تهران برگزار شد و خراسان جنوبی نیز با 9 تولیدکننده و بهره بردار نمونه، رتبه دوم انتخاب تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی را به خود اختصاص داد.

عبدالطیف آبدار که از روستای درمیان مددکار نمونه ترویجی در سطح ملی شده خود را کشاورز زاده ای معرفی می کند که از کودکی در کشاورزی فعالیت داشته و اکنون سال هاست با ترویج و آموزش فوت و فن های کشاورزی به این بخش خدمت می کند.

وی با این اعتقاد که موفقیت جز با همکاری بین مسؤولان و کشاورزان به دست نمی آید گفت: در حوزه ترویج و آموزش نمی توانیم تافته جدا بافته باشیم و حتما باید بین کشاورزان حضور داشت.

به گفته او مددکار ترویجی از فعالیت های خود سودی مادی نمی برد اما با تمام علاقه و امکانات شخصی شبانه روز به کشاورزان در عرصه ترویج خدمت می کند.

آنچه که این مددکار نمونه ترویجی در اختیار کشاورزان قرار می دهد تجربیاتی است که سال ها از کشاورزی به دست آورده و در مراحل کاشت، داشت و برداشت زرشک به دیگران آموزش می دهد.

وی با بیان اینکه در برخی مواقع کلاس های آموزشی روستاها تا نیمه شب هم طول می کشد اظهار داشت: این موضوع نشان از علاقه کشاورزان در فراگیری دانش روز دارد که می تواند به ارتقای این بخش کمک کند.

این مددکار نمونه ترویجی اختراع برخی ابزارهای موردنیاز کشاورزان را از دیگر فعالیت های خود عنوان کرد و گفت: برای تولید انبوه این ابزارها نیازمند حمایت هستم تا بتوانم با معرفی آن به تمام کشاورزان خدمت کنم.

وی یادآور شد: تمام دانشی که از کشاورزان در زمینه زرشک دارم به صورت تجربی بوده نه سواد دانشگاهی اما کاربرد این دانش تاکنون بسیار مفید بوده است.

آبدار با تاکید بر اینکه هیچگاه به سود فکر نمی کند اضافه کرد: سال 61 دستگاه زرشک پاک کنی را اختراع کردم که اکنون به اشکال گوناگون ساخته شده و کاربرد دارد.

تحقق شعار از مزرعه تا سفره مدیر نمونه واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی از شهرستان بیرجند که رتبه ملی را کسب کرده است، 35 سال در این زمینه سابقه فعالیت دارد.

رضا فروزانفر با بیان اینکه به همراه 2 برادر دیگر خود از صفر کارش را شروع کرده است اظهار داشت: ابتدا مغازه تخم مرغ فروشی داشتیم که بعد به عمده فروشی رسید، سپس کشتارگاه سنتی، بعد از آن صنعتی و در نهایت مجتمع کشتارگاهی تاسیس کردیم تا شعار از مزرعه تا سفره را محقق کنیم.

وی با اشاره به اینک صنعت طیور در خراسان جنوبی صنعت اول است افزود: تلاش کرده ایم ظرفیت های موجود در استان که بلااستفاده بود را فعال کنیم لذا بالغ بر 26 واحد مرغداری زیان ده را به صورت مشارکتی وارد مدار تولید کردیم.

این مدیر نمونه واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی یادآور شد: این مزارع پروش گوشت هم اکنون در هر دوره 650 هزار قطعه ریزی داشته و پتانسیل های خاموش استان بودند که فعال شده اند.

وی وجود ناوگان حمل و نقل در کنار واحدهای تولید و فرآوری را از دیگر مزیت های کار خود برشمرد که در فروش مازاد تولید به سایر استان ها بسیار موثر بوده است.

فروزانفر با تاکید بر اینکه همواره تلاش کرده ایم عرضه و تقضای مرغ را در استان متعادل نگه داریم گفت: در زمان های بحران، تنطیم بازار را هم در کنار سیاست های دولت عهده دار می شویم تا بازار با کمبود یا مازاد تولید مواجه نشود.

وی با بیان اینکه 85 درصد تولید مرغ استان، مازاد است تصریح کرد: تلاش کرده ایم تا با ورود به غول های مصرفی کشوری به بهترین شکل ممکن 50 فرآورده را با بهترین کیفیت از استان صادر کنیم.

این فعال بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی حوزه دام و طیور، وجود مراکز متعدد عرصه مستقیم مرغ در استان، آزمایشگاه های مرجع و گروه های واکسیناسیون را از دیگر فعالیت های مجموعه تولیدی خود عنوان کرد و گفت: با تلفیقی از دانش بومی و مهندسی معکوس خط تولید را نیز به روز رسانی کرده و بسیاری از قطعات مورد نیاز مجموعه را خودمان تولید می کنیم که از نقاط قوت است.

وی با اشاره به ایجاد 350 شغل مستقیم در این واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی اضافه کرد: عمده افراد شاغل از جامعه روستایی هستند که در پیشگیری از مهاجرت نیز اثرگذار بوده است.

فروزانفر از اجرای طرح بهبود معیشت برای نیروهای شاغل در مجموعه تولیدی خود خبر داد و گفت: با احداث کارگاه توبافی 125 نفر از بانوانی که همسرانشان در مجموعه تولیدی کاکل زری شاغل هستند مشغول فعالیت شده اند که در کمک معیشت این افراد تاثیر بسزایی داشته است.

وی با اشاره به مزیت های نسبی تولید گوشت سفید در استان گفت: همجواری با افغانستان یکی از این مزیت هاست که انتظار می رود دولت در سیاست های تشویقی، صادرات گوشت به کشور همسایه را مورد حمایت قرار دهد.

مدیر مجموعه کاکل زری با این اطمینان که همواره در استان مازاد تولید گوشت مرغ است گفت: در صورتی که بخش صادرات فعال شود موفقیت های بیشتری را می توانیم کسب کنیم.

وی ضمن انتقاد از ناکارآمدی برخی قوانین حاکم بر تولید اظهار داشت: این قوانین از کشورهای توسعه یافته برداشت و به روز رسانی نشده است لذا نیاز به بازنگری دارد.

اشتغالزایی با صندوق خرد زنان روستایی بانوی موفق سرایانی که مدیرعامل نمونه صندق اعتبارات خرد زنان روستایی در عرصه ملی است گفت: سال 82 با 20 نفر صندوق خرد زنان روستایی را در روستای مصعبی سرایان تشکیل داده ایم که الان با توجه به افزایش تعداد اعضا تبدیل به دو صندوق شده ایم.

فاطمه افقهی مهمترین عامل در موفقیت خود را جلب اعتماد مردم دانست و افزود: با تشکیل این صندوق دسترسی زنان روستایی به تسهیلات اعتباری ممکن شده و آنها می توانند بدون ضامن و دغدغه تسهیلات دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در کنار فعالیت های صندوق اعتباری ارتقای مهارت های فردی نیز دنبال می شود گفت: با این کار زنان روستایی به انجام کارهای گروهی و جمعی ترغیب شده و اکنون چندین کارگاه در زمینه های قالی بافی، پارچه بافی و سایر محصولات فعال شده است.

مدیرعامل صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی در روستای مصعبی با اشاره به راه اندازی بازارچه های محلی برای فروش محصولات تولید شده در روستا اضافه کرد: در روزهای مختلف سال این بازارچه ها راه اندازی و همواره مورد استقبال واقع می شود.

وی از ایجاد بوم بازار در روستای مصعبی خبر داد و گفت: این بازار نیز صرفا روزهای جمعه فعال شده و اعضای صندوق خرد زنان با فروش محصولات خود صاحب درآمد می شوند.

افقهی عنوان کرد: بسیاری از زنان روستای مصعبی با کمک تسهیلات صندوق خرد زنان فعالیت هایی همچون پرورش قارچ، مرغ بومی، تولید ورمی کمپوست، دام سبک و سنگین، کافه سنتی، صنایع تبدیلی و سوپر مارکت را راه اندازی کرده اند.

وی گفت: بالغ بر 83 نفر در 2 صندوق خرد زنان روستایی مصعبی عضو هستند و سرمایه اولیه نیز به سه برابر افزایش یافته است.

وی توجه به بازاریابی محصولات را از مهمترین نیازهای فعلی در صندوق خرد زنان روستایی عنوان کرد و افزود: در صورت ایجاد شرکت تعاونی شاید بتواند به فروش بهتر محصولات کمک کرد.

تولید هشت برابری زعفران زعفران کار نمونه از شهرستان قاینات نیز مهمترین عامل موفقیت خود را استفاده از دانش، تجربه و داشتن هدف عنوان کرد و گفت: با کمک این عوامل توانسته ام در زمینی کوچک تولید زعفران خود را به هشت برابر برسانم.

وی انتخاب پیاز مناسب و آبیاری به موقع را در افزایش تولید موثر دانست و گفت: زعفران گیاهی است که حتی برگ آن با انسان صحبت می کند و می توان نیاز او را فهمید.

وی اظهار داشت: پیاز زعفران در فروردین از برگش استفاده می کند لذا با استفاده از سیستم آبیاری بارانی تلاش کرده ام برگ ها را به مدت طولانی تر سبز نگه دارم تا عمر پیاز بیشتر شود از همین رو سال بعد میزان برداشت نیز افزایش می یابد.

تولید کننده نمونه نهال جنگلی در شهرستان زیرکوه نیز با فعالیت در ایستگاه تولید نهال، عنوان تولیدکننده نمونه نهال جنگلی در سطح کشور را به خود اختصاص داده است.

محمدحسین جعفری استفاده از بذر مناسب و بومی، خاک مرغوب و آبیاری به موقع را در موفقیت خود موثر خواند.

او گفت: سالانه 100 هزار تا 150 هزار نهال در ایستگاه منابع طبیعی شهرستان زیرکوه تولید می کنم که شامل نهال قیچ، تاغ و اسکنبیل است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به همراه جمعی از این تولیدکنندگان نمونه امروز (سه شنبه) در نشست خبری به معرفی علل و عوامل این موفقیت و دستاوردهای بخش کشاورزی استان پرداختند.


کلید واژه ها: کشاورز - نمونه - تولید - تولیدکنندگان - خراسان جنوبی - کشاورزی - بخش کشاورزی - تولیدکننده - کشاورزان - خشکسالی - برداران - خراسان - انتخاب - استان خراسان - رییس جمهوری - جنوبی - معرفی - رتبه - برتر - عرصه ملی - رتبه دوم - برگزار - جمهوری - روستای - مددکار - اختصاص - درمیان - کم آبی - دی ماه - استان

آخرین اخبار سرویس:
پنج راهکار شرکت های چینی برای مقابله با کرونا

ضررهنگفت ایران از تداوم قاچاق طلای سرخ

استخدام کارشناس بازرگانی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

تولید 80 درصد الکل طبی کشور در کارخانه الکل رازی اهواز

رییس پلیس پایتخت: با دلالان ارز، خودرو و ماسک برخورد می کنیم

از شایعه تا واقعیت بیهوش شدن فرد کرونایی در ترمینال غرب

وزیر راه: مردم می توانند بدون هزینه بلیت هواپیما و قطار را کنسل کنند

همتی: ثبات را به بازار برمی گردانیم

شاخص بورس نیم میلیونی شد

تعیین بودجه ی طرح رتبه بندی معلمان

چرا قیمت ارز و سکه بالا پرید؟

سکه از مرز روانی گذشت/ طلا گرمی 627 هزار تومان شد

افت شدید بورس های بین المللی از ترس کرونا

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/12/05

مهاجرت نخبگان؛ واقعیتی که از آن گریزی نیست

لغو نمایشگاه های بهاره به دلیل شیوع کرونا

شرایط پیش فروش محصولات سایپا ویژه (6 اسفند)

دولت تمهیداتی اندیشیده تا آثار اقدام FATF را خنثی کند

ارزانی کم سابقه محموله های نفتی پرطرفدار برای هندی ها

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز دوشنبه 5 اسفند 98/ هر گرم طلای 18 عیار 628000 هزار تومان

سکه از مرز روانی گذشت/ طلا گرمی 627 هزار تومان شد

برخورد با سودجویان لوازم بهداشتی مرتبط با کرونا

سکه از مرز روانی گذشت/ طلا گرمی 627 هزار تومان شد

بررسی مشکلات 13 واحد تولیدی در کارگروه ستاد تسهیل رفع موانع تولید

اتوبوس های جدید به ناوگان حمل و نقل عمومی همدان اضافه شد

افزوده شدن پوشش کرونا به بیمه های عمر بیمه سامان

کم کاری در رونق تولید پذیرفته نیست لزوم بکارگیری همه ظرفیتها

استخدام کارشناس فروش (رشته برق) در تهران

همکاری متقابل پژوهشکده بیمه و صندوق تامین خسارت های بدن

پلمب 2 داروخانه گرانفروش در پاکدشت

رفع مشکلات، راه اندازی و رونق صنایع شیر و لبنیات سیستان و بلوچستان

بیمه آسیا ستاد رسیدگی به حوادث زلزله آذربایجان غربی را تشکیل داد

جاویدنیا مطرح کرد؛ کاهش چشمگیر پرونده های فیشینگ و کلاهبرداری با اجرای رمز دوم پویا

استوکس یک میلیارد و 600 میلیون پرسپولیس را پس می دهد

آمار «چشمگیر» کنسلی بلیت قطار، هواپیما و تور

مدارا با بانک های ضعیف چالش نظام بانکی را حل نمی کند

مسیر بازار سرب و روی در سال 2020

شهرداری مشهد 10 میلیارد تومان برای مقابله شیوع کرونا هزینه می کند

قیمت طلا در روز 5 اسفند 98 / سکه 6 میلیون و 90 هزار تومان معامله شد

پتروایران ناوگان دریایی خود را توسعه می دهد

پیوند خوبی بین صنعت نفت و دانشگاه ها برقرار است

70 هزار کیلومتر برف روبی در جاده های چهارمحال و بختیاری انجام شد

سیگار اولین محصولی که مشمول کد رهگیری شد

سی و دومین جلسه کارگروه تنظیم بازار استان

سد شهر بیجار سر ریز شد

انواع کلاه برداری در خرید و فروش خودروی دست دوم

ارتباط بخش بالادستی صنعت نفت با دانشگاه ها خوب است

ایجاد بزرگترین شهرک شیلات غیرساحلی در مشگین شهر

تجهیزات شهر بازی ها البرز ایمن سازی شد

مردم و دستگاه های اجرایی در کاهش نگرانی های کرونا همکاری کنند

بیش از سه هزار عدد ماسک مخفی از داروخانه های زاهدان کشف شد

قیمت خودروهای سایپا امروز 98/12/05

صادرات الکل از خوزستان ممنوع است

قیمت مراکز اقامتی کرمان در نوروز 1399 افزایش ندارد

تخریب ساخت و ساز های غیرمجاز در روستای خسروان و آینه ورزان / شش هکتار از اراضی منابع طبیعی و زراعی آزاد شد

دینام هوشمند ایرانی ساخته شد

ریسک عرضه سیگار قاچاق افزایش یافت

چه خبر از بازار خودرو؟

آمار کرونا در ایران

کرونا یقه بازار مسکن را گرفت؛ کسی خانه نمی بیند

آخرین وضعیت تولید ماسک در ایران

کلاس های دانشگاه تهران مجازی برگزار می شود

تأسیس چاپخانه جدید قرآن در کویت

قیمت روز محصولات «ایران خودرو» (98/12/05)

انتشار دومین گزارش فصلی ملک رادار از بازار املاک

کمیته بحران آب فجر 870 هزار مترمکعب آب صرفه جویی کرده است

چند توصیه مهم برای خرید کفش عید

قیمت طلا در روز 5 اسفند 98 / سکه 6 میلیون و 90 هزار تومان معامله شد

سقوط شاخص بورس ایتالیا بخاطر کرونا

اتوبوس های جدید به ناوگان حمل و نقل عمومی همدان اضافه شد

کم کاری در رونق تولید پذیرفته نیست/لزوم بکارگیری همه ظرفیتها

قرنطینه 12 شهر ایتالیا به علت شیوع کروناویروس

پلمب 2 داروخانه گرانفروش در پاکدشت

یک میلیون ماسک احتکار شده در تهران کشف شد

معدن یاقوت در میانمار

60 درصد تور های مسافرتی کنسل شد

نرخ عوارض آزادراه تهران شمال تعیین شد  

مردم امور بانکی خود را غیرحضوری انجام دهند

رییس پلیس پایتخت: با دلالان ارز، خودرو و ماسک برخورد می کنیم

خانه تکانی متفاوت با استفاده از محصولات نانو فناوری ایرانی

یک میلیون ماسک احتکار شده در تهران کشف شد

مکان های شگفت انگیز و عجیب دنیا

قیمت خودروهای سایپا امروز 98/12/05

رییس اتاق تهران اقدام برای برای ایجاد قرنطینه مرزی خواستار شد

معامله یک هزار و 5 میلیون سهم در بورس فارس

قیمت روز خودروهای سایپا (98/12/05)

دو رکورد جدید در بورس تهران امروز 5 اسفند

رویداد صنعت نمایشگاه به تعویق افتاد

تمدید مهلت تکمیل مدارک متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در هلدینگ آذرگستران آسیا در تهران

ایسوس برند محبوب و پرفروش مادربرد،کارت گرافیک و نمایشگر در ایران انتخاب شد

کاهش جزیی قیمت برخی خودروها در بازار/مردم منتظر اقدام مسئولان + جدول

شرایط بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی در اسفند ماه

پلمب 18 داروخانه در کشور به دلیل گرانفروشی ماسک

واریز سود سهام عدالت تا آخر اسفند ادامه دارد

ارتباط بخش بالادستی صنعت نفت با دانشگاه ها خوب است

قیمت پراید امروز چند؟

قابلیت صادرات 10 میلیارد دلاری ارس به اوراسیا

چرا قیمت ارز و سکه بالا پرید؟

برگزاری جلسه بررسی جانمایی در تنها مرز زمینی ایران و اتحادیه اوراسیا

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه