مطالب مرتبط:
آسیب های جسمی و روانی کار کودکان در خیابان
لزوم حمایت از فعالین کاهش آسیب های اجتماعی
تاثیر مثبت حوزه های علمیه خواهران در کاهش آسیب های اجتماعی
کاهش  30 درصدی مطالبات شهرداری اردبیل 
اعتراف نظامیان صهیونیست به خشونت عامدانه علیه کودکان فلسطینی
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 17:252020-01-21اجتماعي

در زمینه درمان و یا کاهش آسیب کودکان و زنان، سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت


معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: خانواده پذیری و جامعه پذیری افراد معتاد سخت و در عین حال مهم است.

از این رو همه مدیران حوزه اعتیاد سازمان بهزیستی با همکاری هم همه فعالیت هایی که درحوزه اعتیاد درحال انجام است را آسیب شناسی کردند تا در نتیجه به .

- معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: خانواده پذیری و جامعه پذیری افراد معتاد سخت و در عین حال مهم است.

از این رو همه مدیران حوزه اعتیاد سازمان بهزیستی با همکاری هم همه فعالیت هایی که درحوزه اعتیاد درحال انجام است را آسیب شناسی کردند تا در نتیجه به یک مدل جامع رسیده و آن را معرفی کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، وحید قبادی دانا، معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور در مراسم بازدید از مرکز اقامتی درمان و بازتوانی مادر و کودک جمعیت خیریه تولد دوباره که صبح امروز انجام شد، با اشاره به اینکه راه اندازی این مراکز و ادامه آن سخت و در چهار چوب عمل کردن هم سخت تراست، گفت : خانواده پذیری و جامعه پذیری افراد معتاد سخت و در عین حال مهم است.

از این رو همه مدیران حوزه اعتیاد سازمان بهزیستی با همکاری هم همه فعالیت هایی که درحوزه اعتیاد درحال انجام است را آسیب شناسی کردند تا در نتیجه به یک مدل جامع رسیده و آن را معرفی کنند.

وی ا دامه داد: براساس بررسی های انجام شده، مدلی که پیشنهاد شد تحت عنوان مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی بر استقرار درمان بود.

براساس این مدل و الگو و با توجه به مبلغی که واریز شد مقرر شد تا در این طرح مسایلی همچون؛ حضور 8 ماهه افراد دارای اعتیاد با مراحل درمانی مبتنی بر درمان پرهیز، وجود یک تیم درمانی متشکل از روانشناس، پزشک، مددکار اجتماعی، فرد دارای اعتیاد و خانواده او در تصمیم گیری، استفاده از گروه های همتا و درمان بیماریهای مزمن روانی همراه صورت گیرد.

وی در ادامه همچنین، شکل گیری خانواده درمانی و گروه درمانی، حمایت های اجتماعی و اقتصادی از خانواده ها با هدف برگشت آنها به درون خانواده و جامعه، حرفه آموزی و اشتغال را از دیگر اهداف ایجاد این مراکز ذکر کرد.

قبادی دانا با اشاره به اینکه با همکاری معاونت مشارکت ها و معاونت پیشگیری در این زمینه و بر اساس مطالعات تطبیقی با کشور پرتغال این مدل طراحی شده است، گفت: این الگو در واقع ترکیبی از روش های درمانی بوده که پیشنهاد می کنم این مرکز جامع در استان تهران به معنای واقعی و با همه ابعاد آن بعنوان یک الگو راه اندازی شود چراکه براساس پیش بینی ها و مطالعات انجام شده در این مراکز، میزان عود در افراد مراجعه کننده به نسبت مراکز اقامتی که وجود دارد به حداقل می رسد.

از طرفی خانواده پذیری و جامعه پذیری این افراد نیز افزایش پیدا می کند و مشکلات و آسیب هایی که در روش های قبلی بود کاهش می یابد.

وی افزود: البته این الگو به معنی کنار گذاشتن سایر برنامه ها نیست و برنامه ها به قوت خود انجام خواهد شد.

تقویت فعالیت درحوزه کاهش آسیب و روش های کاهش آسیب سیاست ماست رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه بیان داشت: یکی از سیاست های اصلی سازمان، تقویت فعالیت در حوزه کاهش آسیب و روش های کاهش آسیب هاست که باید شلترهای ما تمیزتر و تجهیز شوند تا شرایط مناسب تری داشته باشند.

دکتر قبادی دانا با بیان اینکه متاسفانه در شرایط سخت اقتصادی قرار داریم و این طرح های نو نیاز به بودجه کافی دارد، خدمات درمانی TC را بعنوان یک روش خوب معرفی کرد و گفت: این مدل هزینه بر بوده و با سایر روش های درمانی قابل مقایسه نیست.

از طرف دیگر به دلیل نقش حاکمیتی که سازمان دارد می بایست در طرح های مختلفی که در کشور وجود دارد با مشارکت سایر دستگاهها برنامه ها پوشش داده شود.

به گفته وی، شاید تبحر و تجربه سازمان بیش از اینکه در ترک اعتیاد های اجباری باشد در ترک اعتیاد های تمایلی است، چراکه بجای اینکه با مجرمین روبرو شود با بیماران روبرو بوده و تجربه خوبی در این زمینه دارد.

وی ادامه داد: به طور قطع وبراساس قانون، اگر کسی اعتیاد داشته باشد و برای درمان مراجعه کند بیمار تلقی شده و مجرم نیست در غیر این صورت مجرم محسوب می شود.

رییس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: البته نواقص ومشکلاتی هم درباره سایر بندهای قانون وجود دارد.

از طرفی به دلیل وضعیت اقتصادی با چالش های زیادی در این زمینه روبرو هستیم که مخلوط شدن مخاطبین ما در ماده 16 با ماده 15 یکی از چالش های ماست.

حمایت های لازم رابرای ایجاد اینگونه مراکز انجام خواهیم داد وی اظهار امیدواری کرد، با ارایه تجربه این مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد، شرایطی ایجاد شود که تمایل به تکثیر آن وجود داشته و مردم و NGO ها و سازمان های دولتی نیز از آن استقبال کنند.

البته این مستلزم این است که اولین مراکز در استان ها به خوبی ایجاد و تمام مواردی که مدنظر بوده در آن لحاظ شود که اگر این اتفاق بیفتند قابل پایش بوده و میزان اثر بخشی آن نیز مشخص می شود در غیر این صورت نمی توان به مدل های مدنظر دست یافت.

قبادی دانا با بیان اینکه ما حمایت های لازم رابرای ایجاد اینگونه مراکز انجام خواهیم داد گفت: بحث پرداختن ویژه به گروه های در معرض آسیب از آسیب دیدهگان مثل زنان و کودکانی که دچار سومصرف مواد بوده یا در معرض آن قرار دارند چه در حوزه پیشگیرانه، درمان و یا کاهش آسیب در دستور کار سازمان بهزیستی قرار دارد، چرا که در همه حوزه ها وظیفه داریم به امور کودکان و زنان بیش از پیش بپردازیم حتی در این زمینه سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت و سیاست ما براساس نیاز موجود در استانهای مختلف خواهد بود.

حاشیه نشینی یکی از زمینه بروز آسیب هاست معاون وزیر در ادامه به سفر دیروز خود به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: دراین سفر و بازید، موضوع حاشیه مطرح شد و آن اینکه خود حاشیه نشینی یکی از زمینه های بروز آسیب است و با موضوع اعتیاد در هم تنیده است که در این زمینه و با توجه به اینکه تمام حوزه های آسیب به نوعی با موضوع اعتیاد در هم تنیده هستند و با توجه به موضوعی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اعتیاد تاکید داشتند وظیفه داریم در این زمینه بیشتر کار شود.

وی خاطر نشان ساخت: امروز لازم است با توجه به بودجه و شرایط اقتصادی از ظرفیت خیرین استفاده کنیم، علاوه برآن نیاز به کار فرهنگی و اجتماعی است که خیرین باید در این زمینه نیز اقبال بیشتری داشته باشند و مشارکت آنها تنها معطوف به حوزه های سازمان نباشند.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت شناسی باید انجام و اقدامات لازم صورت بگیرد گفت : گروه های مختلف خیرین تمایل های مختلف برای ورود به فعالیت های سازمان دارند که باید از ظرفیت آنها استفاده شود.

اما چه بهتر مرکز جامع که قرار بود توسط دو معاونت سازمان پیشگیری و مشارکت ها راهبری شود بهانه ای شود برای ورود حرفه ای بخش مشارکتها در ارتباط با خیرینی که می خواهند در هر حوزه به شکل خاص فعالیت کنند.

به اعتقاد دکتر قبادی دانا، اگر عملکرد همه دستگاهها در این زمینه خوب باشد خیلی از مشکلات رفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه نباید در حوزه آسیب های اجتماعی، تقصیر را گردن دیگران بیندازیم تصریح کرد: فقر و بیکاری نسبتهای خیلی نزدیکی با اعتیاد دارد و از طرفی اعتیاد هم تاثیر مهمی در این مسایل و حوزه ها دارد.

بنابراین سازمان نیز به عنوان یکی از بازیگران در این زمینه می تواند ایفای نقش کند.

وی خاطرنشان ساخت: موضوع آسیب های اجتماعی در سازمان بهزیستی باید در کنار موضوع افراد دارای معلولیت که پیشگیری و توانمندسازی آنها مدنظر است از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

استفاده از روش های علمی و تخصصی بر پایه ی دانش موجود در ادامه این مراسم دکتر عباس دیلمی زاده مدیر عامل جمعیت خیریه تولدی دوباره نیز با اشاره به اینکه ، مرکز جامع درمان اعتیاد اقامتی پروین تنها مرکزی هست که به بیماران معتاد زنان باردار و مادر و کودک به صورت همزمان که دچار اختلال سوء مصرف مواد خدمات ارائه می دهد گفت: این مرکز یک دهه پایلوت یکساله طی کرده و درحال حاضر با استفاده از روش های علمی و تخصصی وبر پایه ی دانش موجود در ایران و سایر کشورها در حال اجرای برنامه درمانی وبازتوانی در حوزه اعتیاد به زنان، کودکان و زنان باردار است.

وی افزود: زنانی که در این مرکز نگهداری می شوند مسئولیت سرپرستی و مراقبت از فرزندانشان را برعهده دارند اما محل امنی برای نگهداری از فرزندانشان در دوره درمان و بازتوانی ندارند.

فرآیند پذیرش در مرکز درمان و بازتوانی مادرو کودک به صورت داوطلبانه است دکتر محمدبینازاده مسئول فنی مرکز جامع درمان اعتیاد اقامتی پروین نیز در این مراسم گزارش اجمالی 6 ماهه از مرکز ارائه داد وگفت : فرآیند پذیرش در مرکز درمان و بازتوانی مادرو کودک تولد دوباره به صورت داوطلبانه است و سیاست مرکز به گونه ای است که مددجویان را مجبور به ماندن در مرکز نمی کند وهر زمانی که فرد تمایل داشته باشد می تواند از فرآیند درمان و بازتوانی خارج شود.

وی افزود: مددجویان در این مرکزبین یک تا شش ماه با تشخیص درمانگران نگهداری می شوند.

با وجود این که امکان سم زدایی، قطع مصرف مواد و درمان های نگهدارنده در این مرکز وجود دارد اما هدف اصلی این مرکز بازتوانی است.

به گفته وی، در این مرکز به مددجویان با کمک روان شناس، مشاور، مددکار و گروه همتا مهارت های زندگی روزمره آموزش داده می شود و شرایط ورود آنها به جامعه فراهم می شود.

دراین مراسم دکتر مجیدرضازاده معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، دکتر فرید براتی سده مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور، دکتر منتظر شبر مشاور رییس در امور اجرایی، دکتر محمد بینازاده مسئول فنی مرکز جامع درمان اعتیاد اقامتی پروین و دکترعباس دیلمی زاده مدیرعامل جمعیت خیریه تولدی دوباره حضور داشتند.


کلید واژه ها: رییس سازمان بهزیستی کشور - سازمان بهزیستی - سازمان بهزیستی کشور - رییس سازمان بهزیستی - بهزیستی - رییس سازمان - سازمان - معاون وزیر - اعتیاد - آسیب شناسی - حوزه - معاون - خانواده - آسیب - همکاری - وزیر - رییس - مدیران - کشور - فعالیت - جامعه - معتاد - افراد - درمان - راه اندازی - وحید قبادی - صبح امروز - هایی - کودک - اقامتی

آخرین اخبار سرویس:
ستاد مدیریت بحران اسفراین آماده باش داد

تدابیر ضدکرونایی در حرم حضرت عبدالعظیم

خواص تمرهندی

ضدعفونی کردن اتوبوس های پایتخت جهت جلوگیری از شیوع کرونا

آیین نامه راهنمایی و رانندگی

ضدعفونی کردن اتوبوس های پایتخت جهت جلوگیر از شیوع کرونا

محور چالوس بعد از ظهر یک طرفه می شود

110 روستای مسدود آذربایجان غربی تا صبح فردا، جمعه بازگشایی می شود

هوای مازندران روز انتخابات پایدار است

تردد کند در هراز؛ در راه مانده نداریم

راه 62 روستای آذربایجان غربی بسته است

احداث دو گرمخانه عمومی و راه اندازی واحد سیار کمک به کودکان کار در تهران

قدیمی ترین فرش ایران، پازیریک را بشناسید + عکس

(تصاویر) قم؛ پس از ورود کرونا

ستاد مدیریت بحران اسفراین آماده باش داد

فقط راه 62 روستای آذربایجان غربی بسته است

احداث دو گرمخانه عمومی و راه اندازی واحد سیار کمک به کودکان کار در تهران

راهکاری ساده برای تربیت کودک با محبت و دوست داشتنی

ستاد مدیریت بحران اسفراین آماده باش داد

فقط راه 62 روستای آذربایجان غربی بسته است

درختان خیابان طیب جابجا شدند یا قطع؟

درختان خیابان طیب جابجا شدند یا قطع؟

طرح جامع ریلی تهران تصویب شد/ ایجاد 4 خط جدید مترو در تهران

بازگشایی تمام راه های ارتباطی روستایی تا پیش از آغاز رای گیری

استفاده از این تجهیزات برای وسایل نقلیه قدغن است!

اثر انگشت مردم پای سرنوشت ایران

ارتقای حضور بانوان در سطوح مدیریت وزارت آموزش و پرورش

دره ای تماشایی در گیلان +عکس

فقط راه 62 روستای آذربایجان غربی بسته است

مسئولان برای سامانه های بارشی در خوزستان آماده شوند

زائران بدون هیچ مانعی در حال زیارت مضجع شریف حضرت معصومه (س) هستند

مرز مهران تا اطلاع ثانوی بسته شد

کلیه راههای روستایی مسدود آذربایجان غربی تا روز انتخابات بازگشایی می شوند

و رود سامانه پربارش به کشور از پنجم اسفند

جوابیه آستان مقدس قم در مورد کرونا

ارتقای حضور بانوان در سطوح مدیریت وزارت آموزش و پرورش

گرفتاری 50 شهروند در بوران و برف نروژ+فیلم

وضعیت ترافیکی معابر بزرگراهی پایتخت اعلام شد

گرفتاری 50 شهروند در بوران و برف نروژ+فیلم

ضدعفونی مترو در شیراز انجام شده است

محورهای مازندران برفی و لغزنده است/ احتمال ریزش سنگ

فیلم/ بلایی که برف شدید بر سر ماشین های آزاد راه پردیس آورد!

مرز مهران مجددا بسته شد

مرز مهران مجددا بسته شد

مرز مهران مجددا بسته شد

پیغام اسکوچیچ به سردار آزمون رسید

سرشماری پرندگان مهاجر در شهرستان ساحلی کنارک

هوای آذربایجان غربی فردا جمعه ناپایدار خواهد بود

مرز مهران مجددا بسته شد

محورهای مازندران برفی و لغزنده است/ احتمال ریزش سنگ

توضیح مترو درباره آبگرفتگی ورودی ایستگاه میدان صنعت

سرشماری پرندگان مهاجر در شهرستان ساحلی کنارک

هوای آذربایجان غربی فردا جمعه ناپایدار خواهد بود

4 قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده پرور مهدی شهر مشاهده شد

اراک؛ میزبان مرحله استانی مسابقات قرآن دانش آموزی

کارگاه آموزشی کارسوق یا کاپ به میزبانی مرکز فرزانگان1 ناحیه1

آماده باش در خوزستان بخاطر بارش شدید باران

محورهای مازندران برفی و لغزنده است

مرز مهران تا اطلاع ثانوی بسته شد

روابط عمومی حرم مطهر حضرت معصومه(س): زائران بدون هیچ مانعی در حال زیارت مضجع شریف هستند

ابلاغ دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس در شهر تهران

میزان بارش های اخیر در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

تردد در تمام راه های لرستان روان است

بارش شدید برف در جاده های هراز و فیروزکوه

محورهای مازندران برفی و لغزنده است

چهره زمستانی کندوان در استان آذربایجان شرقی + تصاویر

آماده باش در خوزستان بخاطر بارش شدید باران

اول اسفند خوزستان بارانی است

نظام آموزشی کشور نیازمند مشارکت همگانی است

بارش شدید برف در محورهای هراز و فیروزکوه

جلسه توجیهی مربیان راهنما و مربیان مدارس ویژه تشکل پیشتاز سازمان دانش آموزی استان البرز

محورهای مازندران برفی و لغزنده است/احتمال ریزش سنگ در محورهای هراز، کندوان و کیاسر

تردد کند در هراز/در راه مانده نداریم

تردد کند در هراز/ داشتن زنجیر چرخ الزامی است

بارش شدید برف در محورهای هراز و فیروزکوه

روابط عمومی حرم مطهر حضرت معصومه(س): زائران بدون هیچ مانعی در حال زیارت هستند

روابط عمومی حرم مطهر حضرت معصومه(س): زائران بدون هیچ مانعی در حال زیارت هستند

لغزندگی در محور هراز داشتن زنجیر چرخ الزامی است

روابط عمومی حرم مطهر حضرت معصومه(س): زائران بدون هیچ مانعی در حال زیارت هستند

محورهای مازندران برفی و لغزنده است/احتمال ریزش سنگ در محورهای هراز، کندوان و کیاسر

تردد کند در هراز/در راه مانده نداریم

زائران بدون هیچ مانعی مضجع شریف حضرت معصومه(س) را زیارت می کنند

بارش شدید برف در محور های هراز و فیروزکوه

خوزستان به حالت آماده باش درآمد

تشدید بارش ها در آسمان مازندران/ خروج سامانه بارشی از صبح فردا

مبلمان روستیک برای داشتن دکوراسیونی طبیعی +تصاویر

بارش شدید برف در جاده های هراز و فیروزکوه

لغزندگی در محور هراز / داشتن زنجیر چرخ الزامی است

ببینید | ویدئوی پر بازدید از مهر مادری یک کبوتر در برف!

بارش شدید برف در محورهای هراز و فیروزکوه

مرکز شماره 2 کانون پرورش فکری کرمانشاه، مرکز نمونه کشوری شد

گردهمایی آموزگاران و دبیران تربیت بدنی در اهواز برگزار شد

زائران بدون هیچ مانعی در حال زیارت مضجع شریف حضرت معصومه(س) هستند

زائران بدون هیچ مانعی در حال زیارت مضجع شریف حضرت معصومه(س) هستند

بارش شدید برف در جاده های هراز و فیروزکوه

استفاده از کدام تجهیزات برای وسایل نقلیه ممنوع است؟

لغزندگی در محور هراز / داشتن زنجیر چرخ الزامی است

زائران بدون هیچ مانعی در حال زیارت مضجع شریف حضرت معصومه(س) هستند

تجهیز 26 پایگاه امداد جاده ای لرستان

بارش شدید برف در محورهای هراز و فیروزکوه

در زمینه درمان و یا کاهش آسیب کودکان و زنان، سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت

در زمینه درمان و یا کاهش آسیب کودکان و زنان، سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت