مطالب مرتبط:
آسیب های جسمی و روانی کار کودکان در خیابان
لزوم حمایت از فعالین کاهش آسیب های اجتماعی
تاثیر مثبت حوزه های علمیه خواهران در کاهش آسیب های اجتماعی
کاهش  30 درصدی مطالبات شهرداری اردبیل 
اعتراف نظامیان صهیونیست به خشونت عامدانه علیه کودکان فلسطینی
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 17:252020-01-21اجتماعي

در زمینه درمان و یا کاهش آسیب کودکان و زنان، سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت


معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: خانواده پذیری و جامعه پذیری افراد معتاد سخت و در عین حال مهم است.

از این رو همه مدیران حوزه اعتیاد سازمان بهزیستی با همکاری هم همه فعالیت هایی که درحوزه اعتیاد درحال انجام است را آسیب شناسی کردند تا در نتیجه به .

- معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: خانواده پذیری و جامعه پذیری افراد معتاد سخت و در عین حال مهم است.

از این رو همه مدیران حوزه اعتیاد سازمان بهزیستی با همکاری هم همه فعالیت هایی که درحوزه اعتیاد درحال انجام است را آسیب شناسی کردند تا در نتیجه به یک مدل جامع رسیده و آن را معرفی کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، وحید قبادی دانا، معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور در مراسم بازدید از مرکز اقامتی درمان و بازتوانی مادر و کودک جمعیت خیریه تولد دوباره که صبح امروز انجام شد، با اشاره به اینکه راه اندازی این مراکز و ادامه آن سخت و در چهار چوب عمل کردن هم سخت تراست، گفت : خانواده پذیری و جامعه پذیری افراد معتاد سخت و در عین حال مهم است.

از این رو همه مدیران حوزه اعتیاد سازمان بهزیستی با همکاری هم همه فعالیت هایی که درحوزه اعتیاد درحال انجام است را آسیب شناسی کردند تا در نتیجه به یک مدل جامع رسیده و آن را معرفی کنند.

وی ا دامه داد: براساس بررسی های انجام شده، مدلی که پیشنهاد شد تحت عنوان مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی بر استقرار درمان بود.

براساس این مدل و الگو و با توجه به مبلغی که واریز شد مقرر شد تا در این طرح مسایلی همچون؛ حضور 8 ماهه افراد دارای اعتیاد با مراحل درمانی مبتنی بر درمان پرهیز، وجود یک تیم درمانی متشکل از روانشناس، پزشک، مددکار اجتماعی، فرد دارای اعتیاد و خانواده او در تصمیم گیری، استفاده از گروه های همتا و درمان بیماریهای مزمن روانی همراه صورت گیرد.

وی در ادامه همچنین، شکل گیری خانواده درمانی و گروه درمانی، حمایت های اجتماعی و اقتصادی از خانواده ها با هدف برگشت آنها به درون خانواده و جامعه، حرفه آموزی و اشتغال را از دیگر اهداف ایجاد این مراکز ذکر کرد.

قبادی دانا با اشاره به اینکه با همکاری معاونت مشارکت ها و معاونت پیشگیری در این زمینه و بر اساس مطالعات تطبیقی با کشور پرتغال این مدل طراحی شده است، گفت: این الگو در واقع ترکیبی از روش های درمانی بوده که پیشنهاد می کنم این مرکز جامع در استان تهران به معنای واقعی و با همه ابعاد آن بعنوان یک الگو راه اندازی شود چراکه براساس پیش بینی ها و مطالعات انجام شده در این مراکز، میزان عود در افراد مراجعه کننده به نسبت مراکز اقامتی که وجود دارد به حداقل می رسد.

از طرفی خانواده پذیری و جامعه پذیری این افراد نیز افزایش پیدا می کند و مشکلات و آسیب هایی که در روش های قبلی بود کاهش می یابد.

وی افزود: البته این الگو به معنی کنار گذاشتن سایر برنامه ها نیست و برنامه ها به قوت خود انجام خواهد شد.

تقویت فعالیت درحوزه کاهش آسیب و روش های کاهش آسیب سیاست ماست رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه بیان داشت: یکی از سیاست های اصلی سازمان، تقویت فعالیت در حوزه کاهش آسیب و روش های کاهش آسیب هاست که باید شلترهای ما تمیزتر و تجهیز شوند تا شرایط مناسب تری داشته باشند.

دکتر قبادی دانا با بیان اینکه متاسفانه در شرایط سخت اقتصادی قرار داریم و این طرح های نو نیاز به بودجه کافی دارد، خدمات درمانی TC را بعنوان یک روش خوب معرفی کرد و گفت: این مدل هزینه بر بوده و با سایر روش های درمانی قابل مقایسه نیست.

از طرف دیگر به دلیل نقش حاکمیتی که سازمان دارد می بایست در طرح های مختلفی که در کشور وجود دارد با مشارکت سایر دستگاهها برنامه ها پوشش داده شود.

به گفته وی، شاید تبحر و تجربه سازمان بیش از اینکه در ترک اعتیاد های اجباری باشد در ترک اعتیاد های تمایلی است، چراکه بجای اینکه با مجرمین روبرو شود با بیماران روبرو بوده و تجربه خوبی در این زمینه دارد.

وی ادامه داد: به طور قطع وبراساس قانون، اگر کسی اعتیاد داشته باشد و برای درمان مراجعه کند بیمار تلقی شده و مجرم نیست در غیر این صورت مجرم محسوب می شود.

رییس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: البته نواقص ومشکلاتی هم درباره سایر بندهای قانون وجود دارد.

از طرفی به دلیل وضعیت اقتصادی با چالش های زیادی در این زمینه روبرو هستیم که مخلوط شدن مخاطبین ما در ماده 16 با ماده 15 یکی از چالش های ماست.

حمایت های لازم رابرای ایجاد اینگونه مراکز انجام خواهیم داد وی اظهار امیدواری کرد، با ارایه تجربه این مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد، شرایطی ایجاد شود که تمایل به تکثیر آن وجود داشته و مردم و NGO ها و سازمان های دولتی نیز از آن استقبال کنند.

البته این مستلزم این است که اولین مراکز در استان ها به خوبی ایجاد و تمام مواردی که مدنظر بوده در آن لحاظ شود که اگر این اتفاق بیفتند قابل پایش بوده و میزان اثر بخشی آن نیز مشخص می شود در غیر این صورت نمی توان به مدل های مدنظر دست یافت.

قبادی دانا با بیان اینکه ما حمایت های لازم رابرای ایجاد اینگونه مراکز انجام خواهیم داد گفت: بحث پرداختن ویژه به گروه های در معرض آسیب از آسیب دیدهگان مثل زنان و کودکانی که دچار سومصرف مواد بوده یا در معرض آن قرار دارند چه در حوزه پیشگیرانه، درمان و یا کاهش آسیب در دستور کار سازمان بهزیستی قرار دارد، چرا که در همه حوزه ها وظیفه داریم به امور کودکان و زنان بیش از پیش بپردازیم حتی در این زمینه سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت و سیاست ما براساس نیاز موجود در استانهای مختلف خواهد بود.

حاشیه نشینی یکی از زمینه بروز آسیب هاست معاون وزیر در ادامه به سفر دیروز خود به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: دراین سفر و بازید، موضوع حاشیه مطرح شد و آن اینکه خود حاشیه نشینی یکی از زمینه های بروز آسیب است و با موضوع اعتیاد در هم تنیده است که در این زمینه و با توجه به اینکه تمام حوزه های آسیب به نوعی با موضوع اعتیاد در هم تنیده هستند و با توجه به موضوعی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اعتیاد تاکید داشتند وظیفه داریم در این زمینه بیشتر کار شود.

وی خاطر نشان ساخت: امروز لازم است با توجه به بودجه و شرایط اقتصادی از ظرفیت خیرین استفاده کنیم، علاوه برآن نیاز به کار فرهنگی و اجتماعی است که خیرین باید در این زمینه نیز اقبال بیشتری داشته باشند و مشارکت آنها تنها معطوف به حوزه های سازمان نباشند.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت شناسی باید انجام و اقدامات لازم صورت بگیرد گفت : گروه های مختلف خیرین تمایل های مختلف برای ورود به فعالیت های سازمان دارند که باید از ظرفیت آنها استفاده شود.

اما چه بهتر مرکز جامع که قرار بود توسط دو معاونت سازمان پیشگیری و مشارکت ها راهبری شود بهانه ای شود برای ورود حرفه ای بخش مشارکتها در ارتباط با خیرینی که می خواهند در هر حوزه به شکل خاص فعالیت کنند.

به اعتقاد دکتر قبادی دانا، اگر عملکرد همه دستگاهها در این زمینه خوب باشد خیلی از مشکلات رفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه نباید در حوزه آسیب های اجتماعی، تقصیر را گردن دیگران بیندازیم تصریح کرد: فقر و بیکاری نسبتهای خیلی نزدیکی با اعتیاد دارد و از طرفی اعتیاد هم تاثیر مهمی در این مسایل و حوزه ها دارد.

بنابراین سازمان نیز به عنوان یکی از بازیگران در این زمینه می تواند ایفای نقش کند.

وی خاطرنشان ساخت: موضوع آسیب های اجتماعی در سازمان بهزیستی باید در کنار موضوع افراد دارای معلولیت که پیشگیری و توانمندسازی آنها مدنظر است از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

استفاده از روش های علمی و تخصصی بر پایه ی دانش موجود در ادامه این مراسم دکتر عباس دیلمی زاده مدیر عامل جمعیت خیریه تولدی دوباره نیز با اشاره به اینکه ، مرکز جامع درمان اعتیاد اقامتی پروین تنها مرکزی هست که به بیماران معتاد زنان باردار و مادر و کودک به صورت همزمان که دچار اختلال سوء مصرف مواد خدمات ارائه می دهد گفت: این مرکز یک دهه پایلوت یکساله طی کرده و درحال حاضر با استفاده از روش های علمی و تخصصی وبر پایه ی دانش موجود در ایران و سایر کشورها در حال اجرای برنامه درمانی وبازتوانی در حوزه اعتیاد به زنان، کودکان و زنان باردار است.

وی افزود: زنانی که در این مرکز نگهداری می شوند مسئولیت سرپرستی و مراقبت از فرزندانشان را برعهده دارند اما محل امنی برای نگهداری از فرزندانشان در دوره درمان و بازتوانی ندارند.

فرآیند پذیرش در مرکز درمان و بازتوانی مادرو کودک به صورت داوطلبانه است دکتر محمدبینازاده مسئول فنی مرکز جامع درمان اعتیاد اقامتی پروین نیز در این مراسم گزارش اجمالی 6 ماهه از مرکز ارائه داد وگفت : فرآیند پذیرش در مرکز درمان و بازتوانی مادرو کودک تولد دوباره به صورت داوطلبانه است و سیاست مرکز به گونه ای است که مددجویان را مجبور به ماندن در مرکز نمی کند وهر زمانی که فرد تمایل داشته باشد می تواند از فرآیند درمان و بازتوانی خارج شود.

وی افزود: مددجویان در این مرکزبین یک تا شش ماه با تشخیص درمانگران نگهداری می شوند.

با وجود این که امکان سم زدایی، قطع مصرف مواد و درمان های نگهدارنده در این مرکز وجود دارد اما هدف اصلی این مرکز بازتوانی است.

به گفته وی، در این مرکز به مددجویان با کمک روان شناس، مشاور، مددکار و گروه همتا مهارت های زندگی روزمره آموزش داده می شود و شرایط ورود آنها به جامعه فراهم می شود.

دراین مراسم دکتر مجیدرضازاده معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، دکتر فرید براتی سده مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور، دکتر منتظر شبر مشاور رییس در امور اجرایی، دکتر محمد بینازاده مسئول فنی مرکز جامع درمان اعتیاد اقامتی پروین و دکترعباس دیلمی زاده مدیرعامل جمعیت خیریه تولدی دوباره حضور داشتند.


کلید واژه ها: رییس سازمان بهزیستی کشور - سازمان بهزیستی - سازمان بهزیستی کشور - رییس سازمان بهزیستی - بهزیستی - رییس سازمان - سازمان - معاون وزیر - اعتیاد - آسیب شناسی - حوزه - معاون - خانواده - آسیب - همکاری - وزیر - رییس - مدیران - کشور - فعالیت - جامعه - معتاد - افراد - درمان - راه اندازی - وحید قبادی - صبح امروز - هایی - کودک - اقامتی

آخرین اخبار سرویس:
شناسایی دانش آموزان نیازمند به آموزش با کمک هوش مصنوعی

چهارشنبه ای دیگر با محدودیت ترافیکی در محورهای شمال از راه رسید

شناسایی دانش آموزان نیازمند به آموزش با کمک هوش مصنوعی

سومین دوره از نشست های منطقه ای باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی برگزار شد

چولولا بزرگترین هرم دنیا در مکزیک سوژه شد +عکس

شروع آموزش های پیشگیری از اعتیاد از دوره دانش آموزی

400 زائر از مرز مهران راهی عتبات عالیات شدند

رییس پلیس پایتخت: 50 درصد خودرو های پایتخت باید توقیف شوند

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در البرز

سامانه بارشی وارد آسمان استان تهران می شود

آیین رونمایی از کیف پول شهرداری اصفهان

استخدام کارشناس آزمایشگاه خانم در شرکت درین پودر در البرز

بخشش اضافه خدمت سربازان به مناسبت روز پدر صحت دارد؟

600راننده اتوبوس سرکلاس می روند

امکان شرکت بیش از 1 میلیون دانش آموز در انتخابات مجلس

استفاده از آمونیاک برای سوخت کشتی ها راهکار دانشمندان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی

پیش بینی وزش باد و بارش های پراکنده به ویژه در مناطق غرب و جنوب استان اصفهان

معرفی 11 صنعت سبز در خوزستان

تردد در محور دندی - تکاب یک طرفه است

9 اسفندماه؛ زمان آغاز ثبت نام حج تمتع 99 در فارس

اعزام چند تیم عملیاتی به گیلان جهت خدمات رسانی

محدودیت های ترافیکی در محور های مواصلاتی مازندران

شیرخوارگاه های بهزیستی با کمبود مربی مواجه است

برای مناطق مستعد بوشهر بارش تگرگ پیش بینی شد

برای مناطق مستعد بوشهر بارش تگرگ پیش بینی شد

شیرخوارگاه های بهزیستی با کمبود مربی مواجه است

گشت های ویژه نظارت بر اتوبوس ها و رانندگان آنها در جاده ها مستقر شده اند

اعزام چند تیم عملیاتی به گیلان جهت خدمات رسانی

400 زائر از مرز مهران راهی عتبات عالیات شدند

اجرای طرح یاریگران زندگی در 700 مدرسه

آمادگی آموزش وپرورش برای اسکان 12 میلیون نفر روز در تعطیلات نوروز

بازگشایی راه های مسدود روستاهای آذربایجان شرقی تا پایان امروز

رسانه ملی به جای تبلیغ خوراکی ها نحوه درست مصرف سوخت را آموزش دهد

کارشناس هواشناسی: قم بارانی می شود

گشت های ویژه نظارت بر وضعیت اتوبوس های مسافربری و رانندگان آنها در جاده ها مستقر شده اند

آسمان چهارمحال و بختیاری در روز جمعه آفتابی است

بازگشایی 98 راه روستایی در استان زنجان

افتتاح یک طرح ترافیکی در یزد پس از 10 سال

ببینید | وضعیت آب و هوای کشور در آخر هفته پیش رو

شروع آموزش های پیشگیری از اعتیاد از دوره دانش آموزی

حفاظت و حراست از منابع طبیعی با نظارت بر کوچ بهاره عشایر انجام می شود

رسانه ملی به جای تبلیغ خوراکی ها نحوه درست مصرف سوخت را آموزش دهد

حفاظت و حراست از منابع طبیعی با نظارت بر کوچ بهاره عشایر انجام می شود

کلیه پرواز ها از فرودگاه ارومیه برقرار است

تجهیزات ترافیکی تبریز تا پایان سال بازسازی می شود

1600 زوج متقاضی طلاق از خدمات مشاوره بهزیستی استان زنجان بهره مند شدند

برف و باران در محور های مواصلاتی 4 استان

کسر صندوق ذخیره معلمان آموزش و پرورش

استخدام منشی خانم با مدرک تحصیلی حسابداری در تهران

سامانه بارشی جدید در راه فارس است

راه ارتباطی 302 روستا در آذربایجان غربی بازگشایی شد

در کلاس های مقطع ابتدایی بخاری نفتی نداریم

کلیه پروازها از فرودگاه ارومیه برقرار است

نخل ها به خیابان های اهواز برمی گردند

معاون وزیر: دروس آموزش و پرورش حجیم و تک ساحتی است

آمادگی آموزش و پرورش برای اسکان 12میلیون نفر روز در تعطیلات نوروز 99

ممنوعیت نصب داربست های تبلیغاتی و اطلاع رسانی در کیش

وزارت بهداشت میزان آسیب ها و مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا را اعلام کند

وضعیت آب و هوای شهرهای کشور در روز انتخابات

کیفیت هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است

سامانه بارشی جدید آذربایجان غربی را فرا گرفت

صدمه جبران ناپذیر فعالیت تورهای غیر مجاز به بدنه گردشگری

تمام دستگاه ها مکلف به اجرای قانون هوای پاک هستند

از دارآباد کهنه تا کاخ مظفری

آسمان صاف و نیمه ابریِ اغلب شهر ها در روز انتخابات/ اول اسفند در پایتخت باران می بارد

هواشناسی ایران 98/11/30|آغاز بارش برف و باران/ فردا دمای هوا 8 درجه کاهش می یابد

آیا طرح ترافیک در روز های پنجشنبه سال 99 اجرا می شود؟

دادستانی پیگیر موضوع آلودگی هوا است

از دارآباد کهنه تا کاخ مظفری

دانش آموزان فنی حرفه ای مشوق سربازی می گیرند

پایش بیش از 8 هزار واحد آلاینده هوا در پایتخت

محدودیت های ترافیکی جاده کرج- چالوس اعلام شد

پخش علوفه برای تغذیه آهوان زنجان

برف و کولاک راه 265 روستای آذربایجان غربی را مسدود کرد

پیش بینی افزایش دما طی سه روز در البرز

باغ بانوان ناژوان اصفهان محلی امن برای کودکان و بانوان

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر و دانش بنیان در مشهد

استخدام مهندس شیمی در یک شرکت تولیدی در تهران

قدرتمندترین سامانه بارشی چند ماه اخیر در راه

استخدام کارمند اداری آقا در یک شرکت معتبر در تهران

آسمان صاف و نیمه ابریِ اغلب شهرها در روز انتخابات/ اول اسفند در پایتخت باران می بارد

اجرای طرح امداد فرهنگی در مناطق زلزله زده

در کلاس های مقطع ابتدایی بخاری نفتی نداریم

مأموریت اصلی آموزش وپرورش آماده کردن انسان ها برای بهتر زیستن است

مأموریت اصلی آموزش وپرورش آماده کردن انسان ها برای بهتر زیستن است

پیش بینی بارش باران در کرمانشاه/ هشدار آبگرفتگی معابر

اخطار هواشناسی خوزستان نسبت به باران سیل آسا

پارلمان مشورتی امور بانوان آموزش و پرورش شهرستان امیدیه جشن بانو

طرح ترافیک در پنجشنبه های سال 99 اجرا می شود؟

باران و برف استان مرکزی را فرا می گیرد

دادستانی پیگیر موضوع آلودگی هوا است

مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها فراخوانده شدند

قرارگیری اردبیل در میان سه شهر با بیشترین تصادفات درون شهری کشور

سفره خالی کارگران شهرداری بندرعباس هر روز خالی تر می شود

هوای خراسان جنوبی بارانی می شود/ پیش بینی وزش گرد و خاک در استان

ببینید | تقارن دیدنی هلی کوپتر با برج میلاد در یک روز برفی

رکاب زنی در مسیر مطمئن

فراخوان اعزام مشمولان خدمت سربازی فارغ التحصیلان دانشگاه ها

ودیعه گذاران حج تمتع البرز اطلاعات خود را به روزرسانی کنند

یک بیمه نامه مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

در زمینه درمان و یا کاهش آسیب کودکان و زنان، سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت

در زمینه درمان و یا کاهش آسیب کودکان و زنان، سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت