مطالب مرتبط:
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 17:172020-01-21بين الملل

آن 23 نفر که بودند؟


ایرنا- این روزها بار دیگر نام آن 23 نفر برجسته شده است؛ 23 نفری که آنچنان که شایسته شان بود در ادبیات دفاع مقدس برجسته نشدند اما کودک بودند که رفتند و مرد شده بودند زمانی که برگشتند، - تهران- ایرنا- این روزها بار دیگر نام آن 23 نفر برجسته شده است؛ 23 نفری که آنچنان که شایسته شان بود در ادبیات دفاع مقدس برجسته نشدند اما کودک بودند که رفتند و مرد شده بودند زمانی که برگشتند، 23 نفری که اگرچه کوچک بودند اما درس های بزرگی با خود داشتند.

23 نفر، گروهی از رزمندگان نوجوان ایرانی بودند که در جریان جنگ ایران و عراق در سال 1361 به اسارت نیروهای عراقی درآمدند.

این گروه کم سن و سال بین 13 تا 17 سال سن داشتند و اکثراً از تیپ ثارالله کرمان اعزام شده بودند و در اردیبهشت 1361 در مرحله مقدماتی عملیات بیت المقدس در مناطق مختلف جبهه اسیر شدند.

فیلم آن 23 نفر که از 20 آذر 1398 بر سینماهای کشور به اکران درآمده و توانسته است تا به فروش1٬021٬567٬000 دست یابد، داستان همین کودکان و نوجوانان است.

مهدی جعفری (1348) سازنده اثر، کارگردان، مدیر فیلمبرداری و مستندسازاست و 23 نفر را می توان اولین اثر بلند سینمایی وی دانست.

23 نفر، داستان کودکان و نوجوانانی است که در یک پاتک ارتش عراق و در تلاش برای آزادسازی خرمشهر در سال 1361 به اسارت درمی آیند، کودکان و نوجوانانی که با لهجه ها و زبان های مختلف از سراسر ایران با نیت دفاع از وطن به میدان آمده اند و حالا از بد روزگار در جایی با همه جمع شده، 23 نفر می شوند و همگی توسط نیروهای عراقی به اسارت گرفته می شوند.

برخی هایشان هنوز حال و هوا و دنیای کودکانه ای دارند، کودکانه فکر می کنند، کودکانه حرف می زنند و حتی کودکانه لجبازی و مقاومت می کنند.

کودکانی با جهان ها و خواسته های متفاوت؛ از یک حافظ قرآن با لهجه یزدی تا ترک زبانی که هیچکس نمی فهمد چه می گوید، از کسانی که می خواهند مردانه تصمیم بگیرند تا کسانی که کلا احساسی رفتار می کنند و فقط می خواهند به وطن برگردند.

کودکانی که به رغم شیرینی ها و طنازی هایی که در این رفتارهای کودکانه شان دارند، ناگهان در فضایی قرار می گیرند که لازم است تا بزرگ شوند و آنها یکباره بزرگ می شوند.

آنقدر بزرگ که وقتی صدام حسین آنان را در یک نمایش بین المللی جمع می کند تا خود و حکومتش را تطهیر و ارزش های انسانی را دایعه داری کند، در مقابلش می ایستند، به غذاهای وسوه کننده اش پشت می کنند و دست به اعتصاب غذا می زنند تا به جمع دیگر اسرا بپیوندند.

وسوسه های کودکانه کودکانی که اعتصاب غذا کرده اند اما در مواجهه با غذاهای رنگین طاقتشان طاق شده است اما لب به غذا نمی زنند و نمی خواهند که بازیچه صدام برای نمایشی از بزرگواری وی باشند، از بهترین تصاویر فیلم است؛ فیلمی که در ته ذهن می دانید که فیلم نیست و دیدن این حجم از اراده از آن جثه های کوچک انسانی، سراسر حس تحسین است.

این کودکان که از سال1361 به اسارت گرفته  و سال 1369 آزاد می شوند، همانند همه آنهایی که حبس و زندان و اسارت را تجربه کرده اند، نه تنها دیگر همان آدم های سابق نیستند که تاثیر طولی و عرضی زمان از ایشان مردانی ساخته است که پاسداری از وطن را عملا مشق کرده اند.

نمایش بی فرجام صدام حسین در سال دوم جنگ تحمیلی، صدام که تجاوزی را آغاز کرده بود و دنبال اعتباربخشی به هویت خویش بود، تبلیغات وسیعی روی استفاده نیروهای نظامی ایران از کودکان کرد.

در چنین شرایطی این کودکان که به اسارت گرفته شدند، شرایطی را برای محقق کردن تبلیغات صدام فراهم ساختند.

و نمایش آنان به این صورت بود که این کودکان را از سایر اسرا جدا می کنند، لباس مناسب می پوشانند و به  کاخ صدام می برند جایی که صدام حسین به دختر کوچکش حلا می گوید که شاخه گل هایی را به آن ها بدهد و به آنان می گوید که کل اطفال العالم اطفالنا یعنی همه بچه های دنیا بچه های ما هستند؛ بعد با آن ها عکس یادگاری می گیرد و می گوید که بزودی با موافقت کمیته بین المللی صلیب سرخ آن ها را به ایران برمی گرداند.

این ملاقات در اوج جنگ از تلویزیون عراق پخش شد و سروصدای زیادی داشت.

این نمایش تبلیغاتی اما دیری نمی پاید چرا که این کودکان به همه آمال و اندیشه های صدام حسین پشت پا می زنند و راه خودشان را در پیش می گیرند؛ راهی که باعث اسارتی یک دهه ای برای آن می گردد.

اساسا فیلمسازی بر مبنای کتاب و سند مکتوب این حسن را دارد که تصویری یک دست از واقعیت زرا به مخاطب می دهد.

نکته ای که در این فیلم هم رخ داده و فیلم دقیقا نسخه ای تصویری از کتاب “آن بیست وسه نفر” به قلم احمد یوسف زاده و کتاب  سرگذشت ملا صالح قاری، مترجم اسرا به قلم رضیه غبیشی است که کارگردان تلاش نموده تا کاملا به داستان، فضا و قهرمانهایش وفادار بماند.

به همین دلیل است که نوع روایت، داستان رخ داده و صحنه هایی آرشیوی چون ملاقات صدام با این کودکان، به لحن مستندگونگی اثر یاری رسانده و بیش از آنکه داستانی سینمایی به نظر برسد، روایتی مستند به نظر می آید.

یکی از جذابیت های فیلم این است که از بازیگران مبتدی و کم سن و سالی استفاده می کند که بسیار خوب در ایفای نقش هایشان نشسته اند و به دلیل بازی قدرتمندشان تصویری از مستند به جای داستان را به دست می دهند که همراهی بیننده را برمی انگیزد.

شخصیت هایی که هم به لحاظ ظاهرسازی با کودکان و نوجوانان دهه 60 هم قرینه گشته اند و هم به لحاظ ادبیات و دنیایشان تصویر بچه های دهه 60 را بازتاب می دهند؛ جسارت غیرمنطقی در ترکیب با یک شهامت منطقی، ماهیت وجودی این سربازان کوچک وطن است که هم در اصل واقعیت و هم در روایت فیلم روی آن تاکید شده است.

جور دیگری که بهتر می بود یکی از مهمترین نقاط ضعف داستان مبهم بودن داستان ملاصالح و نقش آن در کنار این 23 نفر است.

ملاصالح قاری (متولد 1328 در آبادان) ایرانی دیگری است که پیش از این افراد در اردوگاه صدام در جایگاه اسیر-مترجم حضور داشته؛ کسی که در زندان استخبارات عراق نقش مترجم را بین اسرا و فرماندهان عراقی بازی می کند و شهرتش بعد از دیدار 23 نفر با صدام و نقشی که به عنوان مترجم داشت، برجسته شد.

ملاصالح در حقیقتِ ماجرا شخصیتی است که از هرسو آسیب پذیر است؛ از سویی گروهی از عرب های طرفدار حزب خلق عرب (خلق عرب نام عمومی احزابی بود که از قبل از انقلاب برای تشکیلی کشوری عربی در منطقه جنوب خوزستان فعالیت می کردند و آن را عربستان می نامیدند) به خون او تشنه هستند، از سوی دیگر بچه ها (23 نفر) نمی دانند او واقعا با عراقی ها است یا یک دوست ایرانی؛ در نهایت همه این تردیدها همچنان همراه این شخصیت می ماند؛ چنانچه اگرچه او زودتر از 23 نفر و در تاریخ 1364 آزاد شد اما مورد سوظن وزارت اطلاعات ایران قرار گرفت و دوباره زندانی شد.

در نهایت پس از بازگشت اسرا در سال 1369 با نامه سید علی اکبر ابوترابی( روحانی آزاد شده از اسارت)، بی گناهیش اثبات شده و از وی رفع اتهام می شود.

ملاصالح به دلیل نقش کلیدی در اردوگاه و شخصیتش (وی در مدت اسارت خود کمک بسیاری به اسرای ایرانی کرد و همدم آنان در لحظه های سخت اسارت بود و در موارد بسیاری باعث نجات جان آنان می شود)  جایگاه مهمی در داستان 23 نفر دارد؛ جایگاهی که کارگردان هم به آن می پردازد و هم نمی پردازد؛ بدین مفهوم که تکلیف خودش را مشخص نمی سازد که تا چه اندازه می خواهد او را در این داستان را برجسته سازد؟ نقد دیگر این است که سازمان اوج گه تولید کننده این اثر بوده است، درحالی که قبل از این فیلم، یک فیلم دفاع مقدسی موفق با عنوان تنگه ابوغریب را تولید کرده بود (فیلمی که تحسین منتقدان را برانگیخت و اتفاقا آن ماجرا هم بر اساس یک داستان واقعی بود) نتوانست کیفیتی بالاتر و حتی هم رده تنگه ابوغریب را در فیلم 23 نفر رقم بزند؛ در حالی که انتظار این است که آثار متاخر بهتر از آثار متقدم باشند.

مسائلی چون تصویر جنگ و خط مقدم در فیلم 23 نفر بسیار مصنوعی و غیرقابل باور هستند و موفقیت بزرگ فیلم به بیشتر به داستان آن بازمی گردد و نه قدرت فنی فیلم.


کلید واژه ها: 23 نفر - ادبیات دفاع مقدس - دفاع مقدس - عملیات بیت المقدس - جنگ ایران و عراق - نیروهای عراقی - سینماهای کشور - ادبیات - شایسته - مقدس - ایران و عراق - زمانی - ایران - بیت المقدس - اردیبهشت - گروه - دفاع - دیگر - رزمندگان - کودک - عراق - ثارالله - ایرانی - عملیات - نوجوان - مناطق - اعزام - مختلف - اکران - عراقی

آخرین اخبار سرویس:
سندرز: در نشست آیپک شرکت نمی کنم

برای مقابله با کرونا چه آمادگی هایی لازم است؟!

مهمترین اعمال ماه رجب/فضیلت هایی که می توان در این ماه عزیز دریافت کرد

قرقاش: نه برجام نه جنگ

حملات راکتی سفر برنامه انتخاباتی نتانیاهو را مختل کرد

دومین روز از تظاهرات در سلیمانیه عراق

ماه رجب؛ شب و روز اول رجب چه اعمالی دارد؟

2500 دستگاه چادر به مناطق زلزله زده قطور ارسال شد

ابتلای 2 نفر به «کرونا» در عمان پس از بازگشت از ایران

نخستین مورد ابتلای شهروند ایرانی به ویروس کرونا در عراق

سرایا القدس مسئولیت شلیک راکت به سوی اراضی اشغالی را بر عهده گرفت

مداح مشهور هم کرونا گرفت + عکس

ارسال 100 محموله سلاح برای نیروهای حفتر توسط امارات

هشدار مسافرتی چین درباره رفتار آمریکا درباره کرونا

لغو پروازها میان ایران و تاجیکستان در پی شیوع «کرونا»

اشرف غنی: طالبان باید به نتیجه رسیده و تسلیم اراده مردم شود

اتهام زنی جدید امارات علیه ایران

تازه ترین اخبار مربوط به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان

تلفات کرونا در ایتالیا به 6 نفر رسید

آیا انتخابات در ایران نمایشی بود؟

معاون رییس زندان ویسکانسین به دلیل اهانت به مسلمانان اخراج شد

پنج روستا در حومه جنوبی ادلب سوریه آزاد شد

اگر اسراییل بمباران غزه را گسترش دهد باید منتظر پیامدهایش باشد

دسیسه شوم مسافر ترکیه برای 3 نوعروس

روسیه بار دیگر به تسهیل حل بحران افغانستان متعهد شد

توزیع 1799 تخته چادر بین زلزله زدگان قطور

سندرز: در نشست آیپک شرکت نمی کنم

تازه ترین اخبار مربوط به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان

منعی برای ورود ایرانی ها به گرجستان وجود ندارد

استان ها درگیر سیل، کرونا، زلزله و هجوم ملخ ها

3 تروریست داعش در عراق کشته شدند

پروازهای تهران- باکو متوقف نمی شود

عراق هم درگیر کروناویروس شد

جهاد اسلامی: به ماجراجویی دشمن پاسخ شدیدی می دهیم

تلفات کرونا در ایتالیا به 6 نفر رسید

توزیع 60 هزار ماسک در بین مردم توسط خیر اراکی

حماس: اگر اسراییل بمباران غزه را گسترش دهد باید منتظر پیامدهایش باشد

لغو پروازها میان ایران و تاجیکستان در پی شیوع «کرونا»

دو شهروند عمان هم به «کرونا» مبتلا شدند

اشرف غنی: طالبان باید به نتیجه رسیده و تسلیم اراده مردم شود

افزایش تلفات کرونا در ایتالیا به 6 نفر

مقام ارشد اماراتی: نه گزینه نظامی مناسب است نه برجام

گوگل سایت های رقیب را در نتایج جستجو نشان می دهد

بیانیه وزارت خارجه اتریش در مورد سفر وزیر وزیر امور خارجه این کشور به ایران

از تهران خواستم که شهر قم مانند ووهان قرنطینه شود/ ایران قبول نکرد

پروازهای موردی برای بازگشت ایرانی ها به کشور برقرار می شود

منابع: پنج نظامی ترکیه در ادلب سوریه کشته شدند

توقف سفر زمینی به عراق تا 20 اسفند/ تعیین وضعیت اعزام هوایی تا 48 ساعت آینده

تازه ترین اخبار مربوط به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان

تکذیب تصویر مربوط به فرد مبتلا به کرونا در ترمینال غرب

امارات 100 محموله سلاح برای نیروهای حفتر ارسال کرد

اشرف غنی: طالبان باید به نتیجه رسیده و تسلیم اراده مردم شود

ماهاتیر محمد نخست وزیر موقت مالزی شد

ببینید | کرونا به شهر وان ترکیه رسید

منوچین: کرونا تاثیر چشمگیری بر توافق تجاری چین و آمریکا ندارد

چراغ راه مقابله با کرونا

روسیه بار دیگر به تسهیل حل بحران افغانستان متعهد شد

سندرز: در نشست آیپک شرکت نمی کنم/ زمینه تعصب فراهم می شود

الجزیره خبر داد: حرکت تانک های ارتش رژیم صهیونیستی به اطراف نوار غزه

ترامپ باز هم توهم محبوب بودن به سرش زد

تسلیحات به جای مانده از تروریست ها در حومه جنوبی ادلب

روایت سفیر ایران از وعده های مقامات گرجستانی برای برقراری پروازهای موردی برای بازگشت ایرانیان

منوچین: کرونا تاثیر چشمگیری بر توافق تجاری چین و آمریکا ندارد

تلفات کرونا در ایتالیا به 6 نفر رسید

عراق از کشته شدن 3 تروریست مرتبط با رهبر داعش خبر داد

روایت سفیر ایران از وعده های مقامات گرجستانی برای برقراری پروازهای موردی برای بازگشت ایرانیان

ابتلای 2 نفر به «کرونا» در عمان پس از بازگشت از ایران

حمله مرگبار جنگنده های سوریه و روسیه به یک پست دیدبانی ترکیه

شرم کن خانم سلبریتی!

ملاقات مردمی در بیمارستان های اصفهان ممنوع شد

نتانیاهو غزه را تهدید کرد

ایمیل خبرنگار افشاگر منبع مالی ایران اینترنشنال تعلیق شد

وضعیت ایتالیا در پی شیوع ویروس کرونا

صنعت هوایی ایتالیا برای کمک به دولت در مهار کرونا اعتصاب خود را لغو کرد

سیاست متولیان سفر در بحران کرونا چیست؟

بمباران مواضع تروریست ها در ادلب امری عجیب نیست

رایزنی وزیر خارجه ترکیه و ظریف درباره کرونا

سفر به اردوگاه فوق سری: منافقین در آلبانی چه می کنند؟

اعتراضات فرانسه و مسدود شدن ورودهای یک دانشگاه

پادشاه مالزی با استعفای ماهاتیر محمد موافقت کرد

ابتلای 2 نفر به «کرونا» در عمان پس از بازگشت از ایران

نحوه خروج از کشور دانشجویان خارجی اعلام شد

موسوی: مسدود شدن مرزها با ایران از سوی کشورهای همسایه به خاطر کرونا موقتی است

جزییات ازدواج گوگوش با رها عتمادی فاش شد + تصاویر

مقام چینی از ریشه کنی قریب الوقوع ویروس کرونا خبر داد

عراق از کشته شدن 3 تروریست مرتبط با رهبر داعش خبر داد

به زودی «کرونا» را ریشه کن می کنیم

کرونا در اروپا و آمریکا؛ شمار قربانیان به 7 و مبتلایان 243 نفر رسید

ماهاتیر محمد رسما از قدرت کنار رفت

بستری شدن مداح ایرانی به دلیل ابتلا به کرونا در دوبی+عکس

پادشاه مالزی استعفای «ماهاتیر محمد» را پذیرفت

ایمیل خبرنگار افشاگر منبع مالی ایران اینترنشنال تعلیق شد

اعزام کاروان های زیارتی به عراق متوقف شد

ابتلای 2 نفر به «کرونا» در عمان پس از بازگشت از ایران

نتانیاهو غزه را تهدید کرد

هراس شرکت های انگلیسی از پیامدهای منفی پسابرگزیت

به زودی «کرونا» را ریشه کن می کنیم

اعزام کاروان های زیارتی به عراق متوقف شد

جزییات ازدواج گوگوش با رها عتمادی فاش شد + تصاویر

هراس شرکت های انگلیسی از پیامدهای منفی پسابرگزیت

آن 23 نفر که بودند؟

آن 23 نفر که بودند؟