مطالب مرتبط:
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 17:152020-01-21سياسي

آن 23 نفر که بودند؟


ایرنا- این روزها بار دیگر نام آن 23 نفر برجسته شده است؛ 23 نفری که آنچنان که شایسته شان بود در ادبیات دفاع مقدس برجسته نشدند اما کودک بودند که رفتند و مرد شده بودند زمانی که برگشتند، - 23 نفری که اگرچه کوچک بودند اما درس های بزرگی با خود داشتند.

23 نفر، گروهی از رزمندگان نوجوان ایرانی بودند که در جریان جنگ ایران و عراق در سال 1361 به اسارت نیروهای عراقی درآمدند.

این گروه کم سن و سال بین 13 تا 17 سال سن داشتند و اکثراً از تیپ ثارالله کرمان اعزام شده بودند و در اردیبهشت 1361 در مرحله مقدماتی عملیات بیت المقدس در مناطق مختلف جبهه اسیر شدند.

فیلم آن 23 نفر که از 20 آذر 1398 بر سینماهای کشور به اکران درآمده و توانسته است تا به فروش1٬021٬567٬000 دست یابد، داستان همین کودکان و نوجوانان است.

مهدی جعفری (1348) سازنده اثر، کارگردان، مدیر فیلمبرداری و مستندسازاست و 23 نفر را می توان اولین اثر بلند سینمایی وی دانست.

23 نفر، داستان کودکان و نوجوانانی است که در یک پاتک ارتش عراق و در تلاش برای آزادسازی خرمشهر در سال 1361 به اسارت درمی آیند، کودکان و نوجوانانی که با لهجه ها و زبان های مختلف از سراسر ایران با نیت دفاع از وطن به میدان آمده اند و حالا از بد روزگار در جایی با همه جمع شده، 23 نفر می شوند و همگی توسط نیروهای عراقی به اسارت گرفته می شوند.

برخی هایشان هنوز حال و هوا و دنیای کودکانه ای دارند، کودکانه فکر می کنند، کودکانه حرف می زنند و حتی کودکانه لجبازی و مقاومت می کنند.

کودکانی با جهان ها و خواسته های متفاوت؛ از یک حافظ قرآن با لهجه یزدی تا ترک زبانی که هیچکس نمی فهمد چه می گوید، از کسانی که می خواهند مردانه تصمیم بگیرند تا کسانی که کلا احساسی رفتار می کنند و فقط می خواهند به وطن برگردند.

کودکانی که به رغم شیرینی ها و طنازی هایی که در این رفتارهای کودکانه شان دارند، ناگهان در فضایی قرار می گیرند که لازم است تا بزرگ شوند و آنها یکباره بزرگ می شوند.

آنقدر بزرگ که وقتی صدام حسین آنان را در یک نمایش بین المللی جمع می کند تا خود و حکومتش را تطهیر و ارزش های انسانی را دایعه داری کند، در مقابلش می ایستند، به غذاهای وسوه کننده اش پشت می کنند و دست به اعتصاب غذا می زنند تا به جمع دیگر اسرا بپیوندند.

وسوسه های کودکانه کودکانی که اعتصاب غذا کرده اند اما در مواجهه با غذاهای رنگین طاقتشان طاق شده است اما لب به غذا نمی زنند و نمی خواهند که بازیچه صدام برای نمایشی از بزرگواری وی باشند، از بهترین تصاویر فیلم است؛ فیلمی که در ته ذهن می دانید که فیلم نیست و دیدن این حجم از اراده از آن جثه های کوچک انسانی، سراسر حس تحسین است.

این کودکان که از سال1361 به اسارت گرفته و سال 1369 آزاد می شوند، همانند همه آنهایی که حبس و زندان و اسارت را تجربه کرده اند، نه تنها دیگر همان آدم های سابق نیستند که تاثیر طولی و عرضی زمان از ایشان مردانی ساخته است که پاسداری از وطن را عملا مشق کرده اند.

نمایش بی فرجام صدام حسین در سال دوم جنگ تحمیلی، صدام که تجاوزی را آغاز کرده بود و دنبال اعتباربخشی به هویت خویش بود، تبلیغات وسیعی روی استفاده نیروهای نظامی ایران از کودکان کرد.

در چنین شرایطی این کودکان که به اسارت گرفته شدند، شرایطی را برای محقق کردن تبلیغات صدام فراهم ساختند.

و نمایش آنان به این صورت بود که این کودکان را از سایر اسرا جدا می کنند، لباس مناسب می پوشانند و به کاخ صدام می برند جایی که صدام حسین به دختر کوچکش حلا می گوید که شاخه گل هایی را به آن ها بدهد و به آنان می گوید که کل اطفال العالم اطفالنا یعنی همه بچه های دنیا بچه های ما هستند؛ بعد با آن ها عکس یادگاری می گیرد و می گوید که بزودی با موافقت کمیته بین المللی صلیب سرخ آن ها را به ایران برمی گرداند.

این ملاقات در اوج جنگ از تلویزیون عراق پخش شد و سروصدای زیادی داشت.

این نمایش تبلیغاتی اما دیری نمی پاید چرا که این کودکان به همه آمال و اندیشه های صدام حسین پشت پا می زنند و راه خودشان را در پیش می گیرند؛ راهی که باعث اسارتی یک دهه ای برای آن می گردد.

اساسا فیلمسازی بر مبنای کتاب و سند مکتوب این حسن را دارد که تصویری یک دست از واقعیت زرا به مخاطب می دهد.

نکته ای که در این فیلم هم رخ داده و فیلم دقیقا نسخه ای تصویری از کتاب “آن بیست وسه نفر” به قلم احمد یوسف زاده و کتاب سرگذشت ملا صالح قاری، مترجم اسرا به قلم رضیه غبیشی است که کارگردان تلاش نموده تا کاملا به داستان، فضا و قهرمانهایش وفادار بماند.

به همین دلیل است که نوع روایت، داستان رخ داده و صحنه هایی آرشیوی چون ملاقات صدام با این کودکان، به لحن مستندگونگی اثر یاری رسانده و بیش از آنکه داستانی سینمایی به نظر برسد، روایتی مستند به نظر می آید.

یکی از جذابیت های فیلم این است که از بازیگران مبتدی و کم سن و سالی استفاده می کند که بسیار خوب در ایفای نقش هایشان نشسته اند و به دلیل بازی قدرتمندشان تصویری از مستند به جای داستان را به دست می دهند که همراهی بیننده را برمی انگیزد.

شخصیت هایی که هم به لحاظ ظاهرسازی با کودکان و نوجوانان دهه 60 هم قرینه گشته اند و هم به لحاظ ادبیات و دنیایشان تصویر بچه های دهه 60 را بازتاب می دهند؛ جسارت غیرمنطقی در ترکیب با یک شهامت منطقی، ماهیت وجودی این سربازان کوچک وطن است که هم در اصل واقعیت و هم در روایت فیلم روی آن تاکید شده است.

جور دیگری که بهتر می بود یکی از مهمترین نقاط ضعف داستان مبهم بودن داستان ملاصالح و نقش آن در کنار این 23 نفر است.

ملاصالح قاری (متولد 1328 در آبادان) ایرانی دیگری است که پیش از این افراد در اردوگاه صدام در جایگاه اسیر-مترجم حضور داشته؛ کسی که در زندان استخبارات عراق نقش مترجم را بین اسرا و فرماندهان عراقی بازی می کند و شهرتش بعد از دیدار 23 نفر با صدام و نقشی که به عنوان مترجم داشت، برجسته شد.

ملاصالح در حقیقتِ ماجرا شخصیتی است که از هرسو آسیب پذیر است؛ از سویی گروهی از عرب های طرفدار حزب خلق عرب (خلق عرب نام عمومی احزابی بود که از قبل از انقلاب برای تشکیلی کشوری عربی در منطقه جنوب خوزستان فعالیت می کردند و آن را عربستان می نامیدند) به خون او تشنه هستند، از سوی دیگر بچه ها (23 نفر) نمی دانند او واقعا با عراقی ها است یا یک دوست ایرانی؛ در نهایت همه این تردیدها همچنان همراه این شخصیت می ماند؛ چنانچه اگرچه او زودتر از 23 نفر و در تاریخ 1364 آزاد شد اما مورد سوظن وزارت اطلاعات ایران قرار گرفت و دوباره زندانی شد.

در نهایت پس از بازگشت اسرا در سال 1369 با نامه سید علی اکبر ابوترابی( روحانی آزاد شده از اسارت)، بی گناهیش اثبات شده و از وی رفع اتهام می شود.

ملاصالح به دلیل نقش کلیدی در اردوگاه و شخصیتش (وی در مدت اسارت خود کمک بسیاری به اسرای ایرانی کرد و همدم آنان در لحظه های سخت اسارت بود و در موارد بسیاری باعث نجات جان آنان می شود) جایگاه مهمی در داستان 23 نفر دارد؛ جایگاهی که کارگردان هم به آن می پردازد و هم نمی پردازد؛ بدین مفهوم که تکلیف خودش را مشخص نمی سازد که تا چه اندازه می خواهد او را در این داستان را برجسته سازد؟ نقد دیگر این است که سازمان اوج گه تولید کننده این اثر بوده است، درحالی که قبل از این فیلم، یک فیلم دفاع مقدسی موفق با عنوان تنگه ابوغریب را تولید کرده بود (فیلمی که تحسین منتقدان را برانگیخت و اتفاقا آن ماجرا هم بر اساس یک داستان واقعی بود) نتوانست کیفیتی بالاتر و حتی هم رده تنگه ابوغریب را در فیلم 23 نفر رقم بزند؛ در حالی که انتظار این است که آثار متاخر بهتر از آثار متقدم باشند.

مسائلی چون تصویر جنگ و خط مقدم در فیلم 23 نفر بسیار مصنوعی و غیرقابل باور هستند و موفقیت بزرگ فیلم به بیشتر به داستان آن بازمی گردد و نه قدرت فنی فیلم.


کلید واژه ها: 23 نفر - کودکان و نوجوانان - عملیات بیت المقدس - ادبیات دفاع مقدس - جنگ ایران و عراق - سینماهای کشور - نیروهای عراقی - کودکان - نوجوان - داستان - کودک - ایران و عراق - فیلمبرداری - ایران - بیت المقدس - دفاع مقدس - رزمندگان - توان - اردیبهشت - نوجوانان - عراق - فیلم - گروه - مقدس - سینمایی - ثارالله - ایرانی - سازنده - ادبیات - شایسته

آخرین اخبار سرویس:
4 شبکه خبری انتخابات دوم اسفند را زنده پوشش می دهند

وضعیت نهایی نامزد های انتخاباتی لرستان اعلام شد

استخدام سرپرست تبلیغات در یک مجموعه معتبر در تهران

آغاز رسیدگی به ششمین پرونده بانک سرمایه

نارضایتی عمومی 7 تا 8 دهک جامعه

روحانی درگذشت برادر تخت روانچی را تسلیت گفت

توضیحات معاونت حقوقی ریاست جمهوری درباره انتخابات ریاست جمعیت هلال احمر

پیش بینی مشارکت بالای 50درصد/از دستگاه احراز هویت استفاده می کنیم

دستورالعمل نحوه مشارکت نهادهای مردمی با قوه قضاییه ابلاغ شد

آمار کشته شدگان آبان در اختیار وزیرکشور است

دستگیری اقدام کنندگان به تیراندازی

درخواست بازیگر سریال «وارش» از نمایندگان مجلس شورای اسلامی

هفتادوپنجمین جلسه نشست کمیته ماده 12 برگزار شد

تغییر در لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در اهواز کذب است

تاکید شورای شهر یزد برای ورود شهرداری به مباحث آموزش شهروندی

اظهارات ظریف درباره روابطش با سردار سلیمانی

وضعیت نهایی نامزد های انتخاباتی لرستان اعلام شد

جلسه شورای فرهنگی و تقدیر از عوامل علمی مسابقات قرآنی المصطفی برگزار شد

علت خشمگین بودن برخی از نوجوانان چیست؟

تصویری از 4 فرزند سردار سلیمانی بر سر مزار پدر+عکس

نسبت به عدم تحقق منویات رهبری احساس تقصیر می کنم/ کارنامه دولت در اجرای شعار سال کجاست؟

به قوه قضاییه قوی می اندیشیم نه بزرگ

پیام تسلیت روحانی به تخت روانچی

ترقی: انتخابات فرصتی ارزشمند برای تغییر در سرنوشت کشور است

70 هزار مدرسه کشور شعب اخذ رأی هستند

استخدام مدرس زبان جهت کانون زبان هزاره در شیراز

تبریک مجید صالحی به همسرش + عکس

تصویری از 4 فرزند سردار سلیمانی بر سر مزار پدر+عکس

توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با جبهه پایداری برای ارائه لیست مشترک

از نوای کمانچه تا آهنگ »جنتلمن«

بار سنگین اتهامات بر دوش »بار«

ایران در بازسازی هم کنار دمشق خواهد بود

همه معادلات غلط ترامپ

مذاکرات سردار سلیمانی، پوتین را برای ورود به سوریه مجاب کرد

مشارکت پایین باشد، تهدید های دشمن بیشتر می شود

دعوت به مشارکت

رأی آورترین نامزدهای ادوار مجلس

جابه جایی مسالمت آمیز قدرت از نشانه های ثبات سیاسی است

سربازان ساواکی که به ارتش داده بودند، ماموریت تیراندازی به مردم را داشتند

هزینه کنسرت برای کارگر ایرانی 12 برابر استاندارد جهانی

انتخابات از انگاره های قدرت ملی ایران است

برای ایران در انتخابات شرکت می کنیم

برای اصلاح طلبی یک کرسی مجلس هم اصالت دارد

استخدام فارغ التحصیلان رشته های مدیریت یا MBA.DBA در تهران

فرمانده پیشمرگه: کاش سردار سلیمانی فرمانده ما بود

تاکید شورای شهر یزد برای ورود شهرداری به مباحث آموزش شهروندی

همایش استانی بیانیه گام دوم انقلاب در اهواز‎

فضائل حضرت فاطمه زهرا(س) از منظر قرآن و حدیث بازشناسی می شود

بانوان در خانواده و تولید و کارآفرینی نقش موثری دارند

آرای بالا پشتوانه مجلس و حکومت خواهد بود/مجلس انقلابی زمینه ساز دولت انقلابی است

پیش بینی مشارکت بالای 50درصد/از دستگاه احراز هویت استفاده می کنیم

همراهی ایران در بازسازی سوریه/ پاسخگویی مرعشی و کرباسچی درباره لیست کارگزاران/ بازگشت شهروند ایرانی بازداشت شده در آلمان/ برگزاری ششمین جلسه دادگاه متهمان پرونده بانک سرمایه

لیست شورای ائتلاف فصل الخطاب است

دیدار لاریجانی با دبیرکل حزب الله لبنان

پیروزی در انتخابات با وجود بداخلاقی انتخاباتی، چیزی جز شکست نیست

نسبت به تحقق منویات مقام معظم رهبری احساس تقصیر می کنم/ کارنامه دولت در تحقق شعار سال کجاست؟

حمایت آیت الله مصباح از لیست پایداری

ایران هیبت ساختگی آمریکا را فرو ریخت

خاطراتی که شاید دوست داشته باشید پیش از انتخابات مجلس یازدهم بخوانید

مناظره امیرحسین ثابتی و حسین مهدیان پیرامون انتخابات مجلس

توییت کدخدایی درباره شیوه کلاهبرداری مدعیان ارتباط با اعضای شورای نگهبان در ماجرای تایید صلاحیت ها

سجاد طلوعی نشست کاندیداهای نیروهای انقلابی در اسلامشهر

با مجلس و برخی مسؤولان فعلی نمی توان آمریکا را از منطقه خارج کرد

پیام تسلیت پدر و مادر؛ اس ام اس و پیام تسلیت مرگ پدر و مادر دوستان ونزدیکان

کنایه های مجازی به استعفای دبیرستاد امر به معروف

موسوی: مردم ایران به تناقض گویی های آمریکایی ها عادت کرده اند

«بیروت»، دومین مقصد سفر منطقه ای لاریجانی

مردم نمایندگانی با قدرت دفاع از ارزش های انقلاب راهی مجلس کنند

سه هزارنفر از مردم آذربایجان شرقی بامقام معظم رهبری دیدار می کنند

نامزدهای صادق میثاق نامه دیده بان شفافیت را امضا کنند

استخدام مسئول دفتر با تجربه خانم در شهر صنعتی لاکان رشت

کاندیدایی که پوستر رقبایش را به دیوار می زد/ می گفت «به خاطر رأی هر کاری نکنید»

مشکلات اقتصادی کشور قابل حل است و نیاز به ورود افراد کاردان به مجلس دارد

صالحی: ایران را نمی توان از یاد برد

عصبانیت شدید آقای پدر + عکس

توصیه انتخاباتی بهزاد نبوی به مردم

ژینا کلانتری کیست؟ / جدیدترین عکس | ماجرای آهنگ ژینا گل من شادمهر عقیلی

مراسم اعتکاف با حضور 15 هزار نفر در 21 مسجد قم برگزار می شود

توافق شورای ائتلاف نیرو های انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

احیای 94 واحد غیرفعال در شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی

وای از آن روز که دروغ به خانه ملت برسد

چرا برخی از افراد خوابشان را به یاد می آورند و برخی دیگر نه؟

کدخدایی: کلاهبرداران مدعی ارتباط با شورای نگهبان تحت پیگرد قانونی هستند

کنایه های توییتری به استعفای دبیرستاد امر به معروف

استخدام مسئول امور مشتریان خانم در هلدینگ سازیران در تهران

مراسم اربعین شهید سردار سلیمانی در مسجد امام خمینی(ره) برگزار شد

توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر انتشار یک لیست مشترک

توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با جبهه پایداری برای ارائه لیست مشترک

مشارکت شهروندان در برنامه ریزی های شهری، راه رسیدن به شهری انسان محور

کولاک برف هم حریف شور انتخاباتی اردبیلی ها نمی شود

انصراف 59 کاندیدای مجلس در لرستان

خاطرات روزنامه نگار برجسته عرب از دو ملاقات با امام خمینی(ره)

کولاک برف هم حریف شور انتخاباتی اردبیلی ها نمی شود

ترامپ با ترور سردار سلیمانی فرمان جرالد فورد را نادیده گرفت | غرق کردن یک کشتی در خلیج فارس اخلاقی تر بود

مردم با تمام سختی ها پای انقلاب اسلامی ایستاده اند

تبلیغات عجیب و غریب نامزد های انتخاباتی، سوژه کاربران فضای مجازی

سرلشکرموسوی از مرکزآموزش شهدای وظیفه نیروی دریایی ارتش بازدید کرد

35 هزار فرزند سادات تحت پوشش موسسه عترت فاطمی

تصویری از دیدار لاریجانی با سید حسن نصرالله در بیروت +عکس

باید دنبال پل باشیم نه دیوار

آن 23 نفر که بودند؟

آن 23 نفر که بودند؟