مطالب مرتبط:
ادبیات کودک نیاز به ویراستار متخصص دارد
پایان نامه بررسی ادبیات کودک در عراق
قصه پر غصه کودک همسری؛ روایت دختری که در 12 سالگی بیوه شد
نظارت بهزیستی بر چاپ و توزیع کتابهای مهدهای کودک/تخلفات گزارش شود
آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 16:572020-01-21فرهنگي

ادبیات کودک نیاز به ویراستار متخصص دارد


ایرنا- مترجم ادبیات کودک، گفت:در ادبیات کودک معادل سازی واژگان یکی از مصیبت های ماست که اگر مترجم کم سواد و ناآشنا باشد، واژه به واژه ترجمه می کند بنابراین، - تهران-ایرنا- مترجم ادبیات کودک، گفت:در ادبیات کودک معادل سازی واژگان یکی از مصیبت های ماست که اگر مترجم کم سواد و ناآشنا باشد، واژه به واژه ترجمه می کند بنابراین، ویراستار باید خلاها را بشناسد و ترجمه درستی ارائه دهد.

مجید عمیق روز سه شنبه در سومین همایش بحران و برون رفت؛ چالش های کتاب کودک و نوجوان، از ناشران درخواست کرد که کتاب های کودک را هم به دست ویراستار بسپارند.

وی با تاکید براینکه ویراستاری باید بر عهده فردی باشد که تخصص این حرفه را داشته باشد، اظهار داشت: واژگان دارای تخصصی هستند که معادل سازی آنها یکی از مصیبت های محسوب می شود که  اگر مترجم کم سواد و ناآشنا باشد بنابراین، اعتماد به نفس لازم را هم نداشته و واژه به واژه ترجمه می کند،ازاین رو ویراستار باید خلاها را شناخته و ترجمه درستی را ارائه دهد.

این مترجم با اشاره به نظریه ترجمه هولمز ، سه گونه ترجمه شامل محصول مدار، نقش مدار، ترجمه فرآیند مدار می گوید مترجم آن چه در ذهن نویسنده است را ترجمه می کند، گفت: تجربه کودکی نویسنده هم در نوشتن او تاثیر دارد، مثلا در کشورهای عربی همه کودکان درباره اسلام و پیامبر(ص) است و از این طریق مفاهیم را منتقل می کند.

عمیق گفت: ترجمه یک اثر فرهنگ آن را هم با خود می آورد، ما از شرق آسیا یا آمریکای جنوبی چیزی نمی دانیم چون  خاور دور و آمریکای لاتین در ایران مهجور مانده اند و کارها بیشتر آمریکایی و انگلیسی بوده اند.

وی اظهار داشت: ما متن هایی داریم، که عمومی هستند، بعضی متن ها هم تخصص هستند که ویراستار باید به آن حوزه تسلط داشته باشد، برخی ناشران از 2 ویراستار استفاده می کنند  که یکی متن را ساده و مرتب می کند، و دیگری  از منظر تخصصی متن را ویراسته می کند.

ترجمه فنی است هنرمندانه که باید ویراستار آن هم با این هنر آشنا باشد.

عمیق افزود: بعضی ویراستاران فکر می کنند که اگر دست به متن نبرند، ناشر پول شان را نمی دهد اما هنر آن است که متن با کمترین تغییرات اصلاح و ویراسته شود.

اگر مترجم دست برگزیده و ویراستار درست انتخاب شود، در نهایت کتاب خوب و کم ایرادی منتشر خواهد شد.

وی ادامه داد: در دهه 60 بیشتر آثار منتشر شده تألیفی بود و 25 درصد آثار را ترجمه تشکیل می داد، کیفیت کارها در تألیف نیز بالا بود و در شرایط جنگ و تحریم، سعی می شد کتاب های ترجمه ای بادقت انتخاب شود و متناسب با ارزش های فرهنگی باشد.

این مترجم، اظهار داشت: در دهه 70 نیز نیمی از آثار تألیفی و نیمی دیگر ترجمه بود، اما در دهه 80 کمیت ناشران به شدت افزایش پیدا کرد و ما شاهد عرضه کتاب های سخیفی از سوی مترجمان کم سوادی بودیم که به خاطر کم لطفی و کم توجهی ناشران به بازار راه پیدا کردند و موجب شد حجم این آثار زیاد شود و از آثار تألیفی سبقت بگیرد.

اما کشورهای انگلیسی زبان به شدت نسبت به آثار ترجمه ای حساس هستند و تقریباً هیچ اثری را از ایران و کشورهای عرب زبان ترجمه نمی کنند و اگر هم ترجمه ای انجام شود از نویسندگان اروپایی انتخاب می شود و این حساسیت را می توان به مفاهیم این کتاب ها نسبت داد.

ترجمه مترجمان جوان بی روح است مترجم و عضو هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، گفت: ترجمه همکاران جوانم  بی روح است، ساختار جمله آن ها فارسی نیست، ترجمه فقط این نیست که تعدادی واژه از زبان دیگری به فارسی ترجمه شود، مترجم باید به زبان و ادبیات فارسی هم اشراف داشته باشد و همین مسائل باعث شده حرمت ترجمه از بین برود.

شیدا رنجبر،افزود: بسیاری از کتاب های کودک حجم اندکی دارند و همین مسئله کار را سخت تر می کند، چون در ترجمه باید با واژگان اندک، منظور نویسنده را رساند.

مترجم باید توانایی های گوناگونی برای ترجمه یک اثر داشته باشد، از جمله اینکه باید در انتخاب تک تک جملات و کلمات دقت کافی داشته و بتواند مفهوم، روح و پیام اصلی نویسنده را به مخاطب انتقال دهد، اما موضوعی که امروز در آثار ترجمه وجود دارد، کتاب هایی پر از غلطی است که نبود درک درست مترجم از متن کتاب را نشان می دهد.

اوگفت: ناشران در حین کار به مترجم فشار بسیاری می آورند که باید کار ترجمه هر چه سریع تر انجام شود تا مترجم دیگری اقدام نکند اما با وجود این تلاش بسیاری می کنم، ترجمه خوبی ارائه دهم و چندین بار آن را می خوانم و خودم را جای مخاطب می گذارم، تا اشکالات کارم را پیدا کنم.

من به کار مترجمان جوان نقد دارم اما بر این موضوع هم تأکید می کنم که باید مترجمان تازه کار و جوان، کار کنند و شاید روزی ترجمه را کنار بگذارم و یا نباشم، مهم این است که ناشران به کیفیت ترجمه ها بیشتر بها دهند.

وی با تأکید بر نبود کپی رایت، اظهار داشت: نبود کپی رایت به همه خالقان آثار ادبی، هنری، سینمایی و.

نیز آسیب می زند، ما خالقان آثار باید از دولت و مجلس بخواهیم که اقدام اساسی انجام دهند، زیرا باید حرمت هنر و خلاقیت در جامعه حفظ شود، تا شأن فرهنگی ما ارزشمند باشد.

وقتی اثری را که کپی رایت آن رعایت نشده، ترجمه می کنم، احساس می کنم، آبرو ندارم، ما بدون اجازه در خانه کسی نماز نمی خوانیم، چطور یک کتاب را بدون اجازه نویسنده آن ترجمه و چاپ می کنیم؟ رنجبر اضافه کرد: اکنون فیپای یک اثر پس از اتمام ترجمه دریافت می شود و در حین کار این امر ممکن نیست، پس ناشر چرا یک اثر تکراری چاپ می کند؟ کپی رایت از یک سو باعث رعایت قانون و از سوی دیگر باعث رعایت تعهدات اخلاقی خواهد شد، اگر ما به این مسائل پایبند نباشیم، وضعیت نابسامان ترجمه ادامه خواهد داشت و کسی هم در این فضای آشفته سود نمی برد.

اولویت برگزاری نمایشگاه کتاب، باید مناطق محروم باشد مدیرکل امور فرهنگی، اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش، گفت: باید با اجرای طرح های مختلف کتاب و کتابخوانی، به کمک یکدیگر شرایطی ایجاد کنیم که کتاب های خوب به دست دانش آموزان سراسر کشور برسد.

 در جشنواره دانایی توانایی، نمایشگاه های کتاب در مدارس کشور برپا می شود و امسال پیش بینی کرده ایم حدود پنج میلیارد تومان کتاب برای این جشنواره، کتاب بخریم.

علی رمضانی،ادامه داد: با استان ها نامه نگاری کرده ایم و قرار است کتاب ها با مشارکت ناشران و تخفیف های خوب و مناسب در اختیار استان ها قرار گیرد که حتی با وجود محدودیت های بودجه ای این کار با استقبال خوبی از سوی استان ها و ناشران روبه رو شده است.

گاهی فقط از یک ناشر، 16 هزار جلد کتاب خریداری شده و این تیراژ برای ناشران که اکنون به دلیل مشکلات اقتصادی با محدودیت تیراژ روبه رو هستند، رقم بسیار خوبی است.

  رمضانی افزود: برای افزایش تعامل و ارتباط با ناشران باید نشست های هم اندیشی بیشتری برگزار شود تا بتوانیم در قالب برنامه ریزی های مختلف، برنامه های متنوع و گسترده تری برای در دسترس قرار دادن کتاب برای دانش آموزان داشته باشیم.

رمضانی اظهار داشت :ما این آمادگی را داریم که با همکاری انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان، در مدارس و استان های مختلف، نمایشگاه کتاب برگزار کنیم و به نظرم اولویت این اقدام باید با مناطق محروم باشد تا دسترسی به کتاب برای دانش آموزان این مناطق فراهم شود، کتاب باید از قفسه ها خارج شود و به دست دانش آموزان برسد، این کار را می توان با برگزاری مسابقات کتابخوانی آغاز کرد.

خواندن یک فرآیند است که از نویسنده و مترجم آغاز می شود و نتیجه چرخه اقتصادی آن به ناشر، عوامل چاپ و حتی کاغذساز و کاغذفروش هم می رسد.

وی اضافه کرد: کتابخوانی یک فعالیت فرهنگی-اقتصادی است، باید نگاهمان را در برنامه های کتابی توسعه دهیم و این موضوع را فارغ از کار نشر ببینیم.

با توسعه و رونق کتابخوانی در میان کودکان و نوجوانان به ویژه در سنین دانش آموزی باعث تقویت چرخه نشر می شود و به فعالان این حوزه کمک خواهد کرد.

رمضانی با گلایه از کمرنگ بودن ارتباط ناشران با آموزش و پرورش، گفت: تاکنون در تعامل با فعالان عرضه نمایش و تئاتر توانسته ایم برنامه های خوبی را در مدارس اجرا کنیم و به نظرم می توانیم به کمک ناشران برنامه های خوبی را نیز در حوزه کتاب داشته باشیم؛ زیرا گستره مخاطبان ما در مدارس از سن 5 تا 18 سال هستند و به همین واسطه می توان به مدارس ورود پیدا کرد و با رساندن کتاب به مخاطبان با این نسل ارتباط داشت.

حوزه فرهنگی در حال فروپاشی است احمدرضا آذربایجانی، عضو کارگروه ترویج مطالعه مفید، گفت:  امروز به نظر می رسد حوزه فرهنگی در حال فروپاشی است و برای عبور از این مقطع، ضروری است که به حوزه های یادگیری نگاه عمیق تری داشته باشیم.

یک ناشر باید بداند که مخاطب امروز چه می خواهد، ناشری که تنها به دلیل آسانی و بازار روز ترجمه، کتابی را به دست مترجم می سپارد، در اصل فردا و آینده کاری خود را به همراه مخاطبانش خراب کرده است.

وی افزود: برخی کتاب ها بازار دارند اما به مرور مخاطب را از خواندن دور می کنند.

این کتاب ها مخاطب کودک و نوجوان را از فضای تعمق و جستجو دور می کند و زمینه ای ایجاد می شود که بازار نشر مخاطبان خود را از دست می دهد.

آذرباِّیجانی ادامه داد: پژوهش ها و تحقیقات نشان می دهد صدای بلند کتاب خواندن مادران، تاثیر ویژه ای بر ذهن جنین دارد و  این شیوه می تواند به شکل معناداری تمایل خواندن کتاب را به کودک منتقل کند، علاوه بر آن بین مادر و کودک ارتباط و تعامل برقرار می شود.

وی اظهار داشت: در خلال این تحقیقات متوجه شدیم که اگر افراد اهل گفت وگو و با هم فکر کردن باشند، مطالعه آن ها نیز افزایش پیدا می کند و در نتیجه زمینه ای ایجاد می شود که دایره واژگان آن ها افزایش پیدا کند.

روش های نوین و خلاقانه می تواند به رونق نشر کمک کند محسن حاجی زین العابدین، مدرس دانشگاه و دبیر ششمین جشنواره مروجان کتابخوانی، با اشاره به پژوهش های صورت گرفته در حوزه تروجی کتاب گفت: مساله نشر و چالش های آن شامل چند محور می شود: چالش های جهانی سازی یکی از آن ها بود که با توجه به توسعه دهکده جهانی و درگیر شدن نشر در آن به عنوان یک موضوع جدی به آن پرداخته شد.

چالش فناوری اطلاعات محور بعدی بود که در این پژوهش به آن اشاره شد، بر اساس این چالش به این نتیجه رسیدیم که توسعه فناوری های نوین موجب توسعه صنعت نشر و فعالیت های این حوزه شده و موجب شده که کتاب ها و آثار بهتر دیده شوند.

وی افزود: ترویج کتاب خوانی و شیوه های ترویج نیز از دیگر موضوعاتی بود که در این پژوهش به آن اشاره شده است و به این نتیجه رسیدیم که ترویج کتاب خوانی تاثیر ویژه ای بر آینده نشر و کل صنعت نشر دارد و استفاده از روش های نوین و خلاقانه می تواند به رونق نشر کمک کند.

حاجی زین العابدین، ایجاد علاقه به خواندن را حاصل رفتار خانواده دانست و بعدها در مدارس دانست و بیان کرد: بعد از مدرسه  جامعه و نگاه دولت به مساله خواندن و مطالعه اهمیت پیدا می کند که عواملی مانند ممیزی، دسترسی به اطلاعات و فناوری شبکه های اجتماعی در آن موثر است.

ابزارهایی مانند کتاب، فیلم و انیمیشن که دربردارنده محتوای کتابی است و کتابخوانی را ترویج می کند نیز از جمله عوامل تاثیرگذار بر کودکان و نوجوانان بر علاقه آن ها به کتابخوانی است.

سومین همایش بحران و برون رفت؛ چالش های امروز کتاب کودک و نوجوان، با موضوع ترویج کتاب و کتابخوانی و ابعاد ترجمه این کتاب ها برگزار شد.

این همایش با سخنرانی علی رمضانی، مدیرکل امور فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی، محسن حاجی زین العابدینی، رییس انجمن مروجان کتابخوانی، احمدرضا آذربایجانی، عضو کارگروه ترویج مطالعه، شیدا رنجبر، عضو هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و مجید عمیق، مترجم و نویسنده، به دبیری علی کاشفی، در سالن اجتماعات انجمن فرهنگی کودکان و نوجوانان برگزار شد.


کلید واژه ها: ادبیات - کودک - مترجم - واژه - یکی از - ترجمه - سواد - اعتماد به نفس - سازی - کتاب کودک - ماست - کتاب - درخواست - سه شنبه - اعتماد - ناشران - بحران - متخصص - همایش - تخصصی - نیاز - عمیق - لازم - حرفه - چالش - مجید - شنبه

آخرین اخبار سرویس:
عکس جنجالی جدید مهناز افشار در برلین

حسینی پور درگذشت خلیل مستوفی را تسلیت گفت

تعویق در زمان برگزاری اختتامیه جشنواره هنرهای تجسمی

ویدیو جنجالی از دستگیری علی انصاریان و دوست دخترش + فیلم

توفیق تخریب «توفیق»

گشتی در «چارسوی هنر»؛ از نقاشی صورتی محمد احصایی تا«شجریان و همنوازان»

ویدیو جنجالی از دستگیری علی انصاریان و دوست دخترش + فیلم

پدیده دنیای ادبیات: عشق باعث می شود بنویسم

10 فیلمسازی که باور نمی کنید اسکار نبرده اند!

شوخی ظریف با خبرنگاران: به خدا کرونا ندارم + فیلم

«شنای پروانه» پروانه نمایش گرفت

طناز طباطبایی|ویدیو جنجالی در نشست خبری + فیلم

استوری عجیب النازشاکردوست درباره کرونا + عکس

چه شد گلاره عباسی به ایران بازگشت؟/ خانم بازیگر و آرزوهایش

طناز طباطبایی|ویدیو جنجالی در نشست خبری + فیلم

ماجرای ازدواج جنجالی برای پدیده جشنواره فجر + تصاویر دیده نشده

تصنیفی که برای محمدرضا شجریان خوانده شد

توضیحات یک ایرانی مقیم چین درباره کرونا (فیلم)

توزیع سه گانه کیارستمی به کمپانی فرانسوی رسید

ترانه علیدوستی| ماجرای طلاق از همسرش فاش شد + تصاویر

ترانه علیدوستی| ماجرای طلاق از همسرش فاش شد + تصاویر

وحید تاج برای این روزهای استاد شجریان خواند + ویدئو

نمایشگاه کتاب تهران به تعویق می افتد؟

توضیحات یک ایرانی مقیم چین درباره کرونا (فیلم)

شوخی ظریف با خبرنگاران در مورد کرونا + فیلم

«شنای پروانه» مجوز نمایش گرفت

پژمان بازغی در کنار بازیگر «بانوی عمارت» +عکس

وحشتناک ترین تصویر رزیتا غفاری با چهره زخمی +عکس

الناز حبیبی در گالری جواهرات شاهرخ استخری+عکس

«پیشی میشی» برای کودکان کار رونمایی می شود

مجموعه ای از داستان های کوتاه زنده یاد محسن سلیمانی منتشر شد

ژیلا امیرشاهی به «خونه اینجاست» می رود

ویدئو/ «بخوان به نام عاشقی» تقدیم به محمدرضا شجریان

ماجرای ازدواج جنجالی برای پدیده جشنواره فجر + تصاویر دیده نشده

تولد ریحانه پارسا تا تیپ ضد کرونایی الناز و و عاشقانه شیلا/ عکسها

کتاب های محبوب « سلی رونی»

آمار کشته شدگان کرونا در ایران به 8نفر رسید + فیلم

زهرا امیر ابراهیمی| همه چیز درباره ماجرای فیلم مستهجن + عکس

ماجرای ازدواج جنجالی برای پدیده جشنواره فجر + تصاویر دیده نشده

خانه تکانی به سبک مادام فایر

ویدئو/ «بخوان به نام عاشقی» تقدیم به محمدرضا شجریان

بیان شعرگونه ناگفته ها در نگارگری / هنر انقلاب جدا از موازین انقلابی نیست

صنعتی زاده و میراث گران بهایش برای فرهنگ ایران

داستان قسمت 127 سریال ترکی سیب ممنوعه

داستان قسمت 128 سریال ترکی سیب ممنوعه

داستان قسمت 129 سریال ترکی سیب ممنوعه

داستان قسمت 130 سریال ترکی سیب ممنوعه

داستان قسمت 131 سریال ترکی سیب ممنوعه

داستان قسمت 132 سریال ترکی سیب ممنوعه

اطلاعیه یک سامانه فروش بلیت برای خریداران اجراهای لغو شده منتشر شد

برنامه ها و نشست های هنری در جزیره کیش تعطیل اعلام شد

تصاویری از جشنواره لیمو در فرانسه

خانه تخصصی هنرهای چوبی در بانه راه اندازی شد

نقاشی معاصر ایران و تعاملات جهانی بررسی می شود

chr(034)نرگس مستchr(034)، فیلمی که دغدغه فرهنگ دارد

فیلم/ احتمال مرگ به وسیله کرونا در بازه های سنی مختلف

توییت جنجالی مهناز افشار درباره راهپیمایی 22 بهمن + فیلم و عکس

آثار محبوب برنده کتاب سال بریتانیا

توزیع فیلم های سه گانه عباس کیارستمی در فرانسه

آثار محبوب برنده کتاب سال بریتانیا

توییت جنجالی مهناز افشار درباره راهپیمایی 22 بهمن + فیلم و عکس

واکنش سیدجواد رضویان به احتکار ماسک +عکس

وحید تاج برای این روزهای استاد شجریان خواند

پیام مردم چین به مردم ایران برای مبارزه با کرونا + فیلم

آثار محبوب برنده کتاب سال جوایز بریتانیا

فیلم/احتمال مرگ به وسیله کرونا در بازه های سنی مختلف

سینماهای ارومیه تعطیل شدند

جوایز جشنواره ردیسایم فرانسه برای عکاسان ایرانی

احتمال تعویق زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران

توییت جنجالی مهناز افشار درباره راهپیمایی 22 بهمن + فیلم و عکس

لغو تمامی برنامه ها و نشست های فرهنگی هنری همدان تا اطلاع ثانوی

فقط به فروش آثار فکر می کنیم

وحید تاج برای این روزهای استاد شجریان خواند + صوت

حضور «هپی» در جشنواره آمریکایی

با سونای خشک لاغر میشیم⁉️ + فیلم

سینماهای ارومیه تعطیل شدند

لغو تمامی برنامه ها و نشست های فرهنگی هنری همدان تا اطلاع ثانوی

لغو تمامی برنامه ها و نشست های فرهنگی هنری همدان تا اطلاع ثانوی

شهرام ناظری بر بالین استاد شجریان +عکس

حرفهای تند کیمیایی جنجال ساز شد + فیلم

حرفهای تند کیمیایی جنجال ساز شد + فیلم

زندگی نقاش منزوی فیلم شد/ نظر چهار منتقد برلیناله

شهرام ناظری بر بالین استاد شجریان +عکس

جدیدترین فیلم هایی که پروانه نمایش گرفتند

پیش تولید «بوسه در باران» آغاز شد

تاکید مجدد انجمن سینماداران و شورای صنفی نمایش بر تعطیلی سینماها

حرفهای تند کیمیایی جنجال ساز شد + فیلم

مهران مدیری بالاخره به اینستاگرام آمد+عکس

پاسخ آذری جهرمی به سوالی درباره آینده شغلی اش (فیلم)

فروش موفق فیلم ترسناک در سینمای هالیوود

وحید تاج قطعه «بخوان به نام عاشقی» را منتشر کرد

استقبال عجیب از کتاب پناهجوی ایرانی/ 6000 نسخه در سه روز فروش رفت

هنرنمایی شقایق مومنی و خاطره حاتمی در «بوسه در باران»

حمله کرونا به قهوه خانه ها و رستوران ها

میزبانی ایران از 239 خبرنگارِ 105 رسانه جهان

انیمیشن کوتاه نیستی

درگذشت خادم هیات های مذهبی تهران بر اثر کرونا

وحید تاج برای این روزهای استاد شجریان خواند + صوت

نشان برترین زنان راهبر 2020 برای نرگس آبیار در حضور رییس جمهور پاکستان+فیلم

وحید تاج برای این روزهای استاد شجریان خواند

ادبیات کودک نیاز به ویراستار متخصص دارد

ادبیات کودک نیاز به ویراستار متخصص دارد