مطالب مرتبط:
لیگ برتر والیبال| 3 بازی عقب افتاده هفته هفتم فردا برگزار می شود-
جشنواره تلفیق بازی های بومی - محلی درشیوه های نوین تدریس برگزار شد
تصاویر | نمایشگاه اسباب بازی های ایرانی را ببینید
لیگ برتر والیبال| 3 بازی عقب افتاده هفته هفتم فردا برگزار می شود- اخبار ورزشی آفتاب نو
لیگ برتر والیبال| 3 بازی عقب افتاده هفته هفتم فردا برگزار می شود
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 16:502020-01-21سياسي

نمایشگاه ترویجی بازی­ واسباب بازی برگزار شد


ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی­و­فناوری ریاست جمهوری با همکاری کانون پرورش فکری کودکان­و­نوجوانان، دومین دوره از نمایشگاه ترویجی بازی­ واسباب بازی را در پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی برگزار کرد.

- 0 - عرفان افشار: بازی عنصر اصلی در یادگیری و تربیت در کودکان و نوجوانان است.

محمد علی افشار: اگر بازی به عنوان یک فرایند لذت بخش و دوست داشتنی برای بچه ها، با آموزش تلفیق ویادگیری در آن تعریف شود، میتواند هدف بزرگ ما درآموزش را فراهم کند زهرا میثمی: بازی معجزه­ای در حوزه آموزش محسوب می­شود _ چه آموزشی بهتر از بازی می­تواند زندگی را به آن­ها آموزش دهد؟ ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی­و­فناوری ریاست جمهوری با همکاری کانون پرورش فکری کودکان­و­نوجوانان، دومین دوره از نمایشگاه ترویجی بازی­ واسباب بازی را در پنجمین *عدم وجود مراکز دائمی ترویج بازی و اسباب بازی آقایی در مورد مهمترین معضلات موجود برای تولیدکنندگان وایده پردازان حوزه ترویجی آموزش بازی محور تصریح کرد: از مهمترین معضلات ، می­توان به عدم دسترسی مناسب و موثر به گروه های مخاطب کودکان و نوجوانان برای ارائه محصولات و خدمات بازی محور به مخاطبان و بازخوردگیری از آنها برای ارتقا کیفیت و اثربخشی محصولات و خدمات بازی محور اشاره کرد.

نبود مراکز دائمی ترویج بازی و اسباب بازی در کشور، سبب می شود که بسیاری از فعالیت های بازی محور طراحی شده، نتواند مرحله تست و بازخوردگیری از مخاطبان را به صورت مناسبی طی نمایند.

مدیر نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب بازی در آخر با تاکید بر راهکارهای رفع مشکلات حوزه آموزش های بازی محور گفت: از سوی دیگر، تسهیلگران حوزه های تعلیم و تربیت شامل مربیان و معلمان و والدین نیز ارتباط ارگانیکی با توسعه دهندگان فعالیت های بازی محور ندارند و همین امر سبب می شود که بکارگیری موثر فعالیت های بازی محور که نیاز به پذیرش واقعی از سوی تسهیلگران تعلیم و تربیت دارد، محقق نگردد.

مهمترین راهکار برای این معضلات اشاره شده، ایجاد مراکز ثابت تست بازی است.

در این مراکز، شرایطی بوچود می آید که هم گروه کودکان و نوجوانان و هم گروه تسهیلگران تعلیم و تربیت می توانند در یک فضای عملیاتی، واقعی و ملموس، درک صحیحی از فعالیت های بازی محور بدست بیاورند و در اثر اینکه به صورت کاربردی با فعالیت های بازی محور آشنا می شوند، زمینه واقعی بکارگیری این فعالیت ها توسط مخاطبان نیز فراهم می شود تا فعالیت های بازی محور را در درون خانواده ها یا مراکز آموزشی بکارگیرند.

بازی عنصر اصلی در یادگیری و تربیت در کودکان و نوجوانان عرفان افشار، مدیر اجرایی دومین نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب بازی و دانشجوی دکترای پزشکی، در خصوص تاثیرپذیری کودکان و نوجوانان از بازی گفت: چندسالی است که موضوع آموزش مفاهیم سلامت و تندرستی و رفتارهای سلامتی را در کودکان و نوجوانان به صورت حرفه ای تعقیب می کنم و در این فرآیند متوجه شدم که بازی عنصر اصلی یادگیری و تربیت در کودکان نوجوانان است.

در بازی، کودکان و نوجوانان خود را می یابند و سعی می کنند بهترین نقش را در بازی ایفا نمایند و همین امر سبب می شود که ناخودآگاه، بسیاری از آموزه های رشد و تربیت را در حین بازی کسب می نمایند.

وی تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب بازی، مهمترین رویداد در معرفی کاربردی و عملیاتی بازی و اسباب بازی در زندگی واقعی کودکان و نوجوانان است.

سناریوهایی که توسط ارائه دهندگان خدمات بازی و اسباب بازی طرح ریزی می شود، عموما به گونه ای است که شرایط محیطی مناسبی را برای به تصمیم رساندن و به رفتار درآوردن کودکان و نوجوانان فراهم می آورد که در عین آنکه کودکان و نوجوانان از فعالیت های بازی محور لذت می برند، در همان حال، انگیزه های کافی در ایشان فعال می شود تا نسبت به پذیرش مفاهیم غیر مستقیم آموزشی و تربیتی رغبت و علاقمندی بوجود آید و از سوی دیگر، به دلیل آنکه فضاهای زیادی بر روی آنها باز می شود، قدرت خلاقیت و نوآوری کودکان و نوجوانان نیز در حین بازی فعال می شود.

در ادامه مدیر اجرایی نمایشگاه ترویجی اضافه کرد: امسال با طرح ریزی صورت گرفته، 28 مجموعه دولتی، مردمی و خصوصی در نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب بازی، شرکت کردند که در نوبت صبح پذیرای مدیران و مربیان مراکز آموزشی و اردوهای دانش آموزی بوده و در نوبت عصر، پذیرایی گرمی از خانواده ها و فرزندانشان داشتند.

بر اساس آمار جمع آوری شده در مدت برگزاری نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب بازی، 365 مدیر و مربی آموزشی و 1000 دانش آموز در قالب تور مدیران و اردوهای دانش آموزی از نمایشگاه بازدید داشته و متوسط روزانه، نمایشگاه پذیرای 5000 نفر مخاطب عمومی در ساعات بعد از ظهر بوده است.

همچنین عرفان افشار تاکید کرد: در مدت برگزاری نمایشگاه، ده مسئول ارشد از مجموعه های مختلفی شامل وزیر و معاونان وزارت آموزش و پرورش، مدیران و معاونان ادارات کل آموزش و پرورش، اعضای شورای هماهنگی موسسان مدارس غیر دولتی شهر تهران، مدیران معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و مجموعه باغ کتاب و مسئولان ارشد سازمان تبلیغات اسلامی از این نمایشگاه بازدید کرده و همگی بر لزوم برنامه ریزی برای توسعه فعالیت های بازی محور شرکت های خلاق در حوزه تخصصی بازی و یادگیری به دلیل اثرگذاری عمیق فعالیت ها در موضوع یادگیری تاکید کردند.

نتیجه تلفیق بازی و آموزش محمد علی افشار، معاون مدیر اجرایی دومین نمایشگاه ترویجی بازی و اسبا­ب بازی و کارشناس ارشد مدیریت اجرایی، درمورد ارتقا فرایند یادگیری و روش­های نوین آموزش گفت: چون حرفه ی اصلی من تدریس بوده است، همواره به دنبال روش های آموزشی با بازدهی بالاو ماندگاری بیشتر می­گشتم تا زمانی­که بازی را خوشایندترین بخش زندگی برای کودکان و نوجوانان دیدم.

اگر بازی به عنوان یک فرایند لذت بخش و دوست داشتنی برای بچه ها، با آموزش تلفیق ویادگیری در آن تعریف شود، میتواند هدف بزرگ ما درآموزش را فراهم کند.

وی ادامه داد: می­توان در این حوزه بازی های مختلفی را طراحی کرد که در آن اقدامات هر فرد در گروه خود، فعالیت افراد دیگر را کامل می کند و در نهایت این اقدامات، منجر به یک رویداد در پایان بازی می­شود و آن رسیدن به هدف و خلق چیزی جدید است.

همچنین بازی، روحیه­ی مشارکت­پذیری را در دانش آموزان تقویت می کند.

در این شیوه از آموزش، نقش هر فرد در گروه در رسیدن به آن هدف مشترک بسیار موثر است و پایان موفقیت آمیزی را برای کل اعضا گروه رقم خواهد زد.

افشار ضمن اشاره به وظایف آموزش­وپرورش در زمینه­ی ایده­پردازی گفت: وزارت آموزش و پرورش متولی اصلی یادگیری و آموزش در کشور ماست، به همین منظور همه­ی کتاب ها و برنامه­ریزی­های درسی میتوانند به عنوان محتوای اولیه­ی تولید محصول استفاده شوند.

زیرا آموزش­وپرورش یک برنامه درسی رسمی در کشور دارد که به دنبال تحقق آن است.

در این دوره اسباب بازی­ها و انواع بازی­های مختلف کمک میکنند که این اهداف رفتاری تربیتی و آموزشی، بهتر محقق شوند، پس بهتر است که بازی­ و اسباب­بازی ها، با اهداف یادگیری کتاب­های درسی و در سن­های مختلف تنظیم شوند تا از این طریق نتایج برنامه ریزی شده را محقق کند.

بر این اساس، آموزش همراه بازی واسباب­بازی­ها به طور فراگیر در مهدکودک­ها،پیش­دبستانی،دبستان و متوسطه قابل استفاده خواهد بود و این هدف هر مجموعه تولیدکننده اسباب بازی و طراح بازی در حوزه کودک و نوجوان است.

بازی معجزه حوزه آموزش زهرا میثمی، مسئول تولید محتوا بخش نمایشگاه ترویجی وکارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی از سوابق فعالیت و نظرات خود درمورد حوزه آموزش بازی محور می­گوید: حدود دو سال است که در زمینه­ی طراحی و آموزش بازی­محور فعالیت می­کنم.

بازی معجزه­ای در حوزه آموزش محسوب می­شود پس نباید از بعد سرگرم کردن بچه ها به بازی نگاه کرد؛ جدا از بحث سرگرمی، بازی از نظر جسمی و ذهنی باعث رشد کودکان می­شود.

آموزش­هایی که کودکان و نوجوانان در بازی یاد می­گیرند، نسبت به آموزش­های تئوریک و حفطی موثرتر هستند و در یک جمله می­توان گفت بازی زندگی بچه هاست.

وی چگونگی ایجاد پیوند میان والدین و فرزندان از طریق بازی را اینگونه توضیح داد: والدین دوست دارند بازی­های مفید و موثری را با فرزندانشان را انجام دهند و به همین دلیل از آموزش های بازی محور بسیار استقبال می­کنند.

حال، اگر بازی دارای جذابیت هم باشد علاوه بر کودکان و نوجوانان، می­تواند والدین را هم درگیر بازی کند.

مهم ترین نکته در این مورد علاقه و کشش بچه­ها برای بازی با والدین خود است با اشاره به اینکه والدین نیز همواره به دنبال راهی برای ایجاد صمیمیت بیشتر با فرزندانشان هستند.

میثمی ادامه داد: بچه ها با بازی بزرگ می­شوند و در کنار بازی­ها آموزش­هایی را نیز دریافت می­کنند از طرفی ما بزرگترها هستیم که دنیا را برای آن­ها تعریف می­کنیم.

بر این اساس، چه آموزشی می­تواند بهتر از بازی زندگی را به آن­ها آموزش دهد؟ این موضوع که بازی برای بچه ها تنها بازی باشد یا اینکه در میان بازی، هدف بالاتری مانند آموزش در آن اعمال شود به مهارت و خلاقیت ما بزرگترها مربوط است.

تحقیقات بسیاری نشان می­دهد، مطالبی که از میان بازی فراگرفته می­شود، ماندگاری بیشتری در ذهن دارد.

همچنین یادگیری از طریق بازی سریع­تر از آموزش­های کلاسیک اتفاق می­افتد.

مسئول تولید محتوای نمایشگاه ترویجی، با تاکید بر گستردگی فضای مجازی و تأثیر شدید آن بر روی کودکان و نوجوانان، ابراز کرد: تولید محصولات در حوزه آموزش همراه با بازی واسباب­بازی باید بی­اندازه جذاب باشد.

تولیدکنندگان و طراحان این عرصه باید توجه کنند که کودکان با چه مسائل و موضوعاتی هیجان زده می­شوند.

بعد علمی ­بازی جایگاه ویژه­ای دارد اما این بعد همچنین باید از هیجان و جذابیت بالایی برخوردار باشد و هردو در موازات هم قرار گیرند تا اهداف آموزشی مورد نظر را محقق کنند.

میثمی در آخر باد اشاره به موضوع روانشناسی بازی" گفت: علاوه بر اهمیت تفکیک و رده بندی سنی بازی­ها ،روانشناسی آن نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

طراحان باید به نیاز های سنی کودکان توجه ویژه ای نشان دهند و مطابق با تغییرات هر دوره زمانی، با آن تغییر کنند و تازگی و جذابیت محتوا خود را حفظ کنند.

زیرا سلیقه­ی انسان­ها از نسلی­به­نسل دیگر تغییر می­کند و تولیدکننده در این شرایط باید خردمندانه و زیرکانه عمل کند.

اگر تمام این نکات با تجربه جمع شود نتیجه­ای بسیار مطلوب خواهد داشت.


کلید واژه ها: بازی - اسباب بازی - کانون پرورش فکری - پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی - فناوری های نرم - آموزش - نمایشگاه - فناوری - نوجوانان - ریاست جمهوری - توسعه فناوری - جشنواره ملی اسباب بازی - پرورش فکری - کودکان - کودکان و نوجوانان - یادگیری - جمهوری - معاونت - همکاری - برگزار - دوست داشتنی - جشنواره ملی - توسعه - ریاست - کانون - پرورش - ستاد - هویت - دوره - فکری

آخرین اخبار سرویس:
«غنی» دستور برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری را صادر کرد

قدردانی سردار اشتری از کارکنان نیروی انتظامی

دردسر کرونا برای نمایندگان مجلس/دمای بدن در مبادی ورودی پارلمان کنترل می شود

بوگدانف: هدف آمریکا از ترور ژنرال ایران بی ثبات کردن منطقه بود

افتتاح مجتمع ویژه، گامی مثبت در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی است

چهره همیشه خندان خانم بازیگر/ عکس

اولین نمونه کیت ایرانی تشخیص کرونا تولید شد

ویدئو/ دریافت جایزه زنان موفق جهان اسلام توسط نرگس آبیار

ایران در مسکو به دنبال گسترش همکاری با سازمان همکاری شانگهای

چهره همیشه خندان خانم بازیگر/ عکس

فال روزانه 05/ 12/ 1398

قهرمان پور: ریسک ایران در تعاملات بیمه ای و مالی جهان افزایش می یابد

واکنش میناوند به استوری جعلی منتسب به او

مهاجم اسلام هراس و قاتل متروی پورتلند محکوم شد

بستری شدن یکی از اعضای شورای شهر تهران

تعطیلی نمایشگاه های کتاب در برخی استان های کشور

افشای دروغ ضدانقلاب درباره جلسه خارج فقه مقام معظم رهبری

لاریجانی: اتحادیه اروپا درباره توافق هسته ای فقط حرف می زند

پاسخ جالب محسن هاشمی به طعنه یک مخاطب +عکس

فرصت پیش رو+فیلم

تشکیل اتاق تبادل خبر خبرنگاران سلامت در وزارت بهداشت

برگزاری مجازی کلاس های دانشگاه تهران

وقتی «بهنوش بختیاری» قدر عافیت ندانست

قطعی شدن خط اعتباری فاینانس 630 دستگاه واگن برای مترو پایتخت

حوا علم نورستانی و امضایی که قدرت تعیین و تصویب دارد

تکذیب ابتلای 4 دانشجوی تربیت مدرس به کرونا

دستورات مهم جهانگیری برای مقابله با ویروس کرونا

فرق بحران کرونا با سیل و زلزله چیست و اعتماد عمومی چه نقشی در کنترل آن دارد؟ /فرصت طلایی که از دست رفت/حامیان اصلاح طلبان به میدان نیامدند

پاسخ جالب محسن هاشمی به طعنه یک مخاطب +عکس

رونمایی انصارالله از 4 سامانه دفاع هوایی جدید

استفاده تجاری از ملک مسکونی چه مجازاتی دارد؟

هشدار قانونی به انتشار دهندگان اخبار جعلی پیرامون بیماری کرونا

ثبت 3 مورد مشکوک به «کرونا» در افغانستان

هر کدام از 1259 کاندیدای تهران چه تعداد رای گرفتند؟

ارائه پلتفرمی برای تشخیص بدافزارها/امکان شناسایی منشا انتشار ویروس ها در کشور فراهم شد

ساماندهی دستفروش ها به کجا رسید؟

جای خالی شاخص و ارزیابی در رسانه ها و مجلس + فتوگراف «از تبلیغات تا انتخابات مجلس یازدهم در مازندران»

منتخبان از هیچ تلاشی برای رفع مشکلات مردم فروگذار نکنند

تاکید ظریف بر اهمیت حفظ برجام در دیدار با وزرای خارجه اتریش و هلند

لیست عجیب یکی از شهروندان درباره انتخابات

مبارزه با ویروس منفی نگری به سبک خانم بازیگر

بختیار: مجلس یازدهم باید نظامی شفاف برای نظارت در کشور شکل دهد

ماجرای میلیاردری که شهید مدافع حرم شد + عکس

حزب الله: مقاومت بعد از سردار سلیمانی قدرتمندتر شده است

نمایندگان منتخب با شنیدن حرف مردم، فرصت ها و تهدیدهای استان را بررسی کنند

شیف: ترامپ دوباره به آمریکا خیانت کرد 

سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان لرستان منصوب شد

کمک طلاب بیرجندی به سیل زدگان با روزه استیجاری

دانلود آهنگ جدید میلاد رمضانی بنام دلتم بخواد

آخرین وضعیت جسمانی شجریان در بیمارستان

دانلود آهنگ جدید حامد پاشا بنام تنهایی

دانلود آهنگ جدید احسان دریادل بنام ماهی

آخرین وضعیت جسمی شجریان از زبان دوست و فرزندش

خودداری ترکمنستان از پذیرش کامیون های غیرترکمن

بختیار: مجلس یازدهم باید نظامی شفاف برای نظارت در کشور شکل دهد

دانلود آهنگ جدید میثم فدایی بنام بغض بی رحم

دانلود آهنگ جدید محمد فخرزاده بنام از عشق توئه

جدول کاندیداهای راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم

وزیر پیشنهادی کشاورزی به مجلس معرفی شد

کتاب «وری وقت جنگه»؛ روایتی از اکبر کمالی و اعزامش به جبهه

شبکه تلفن همراه در مناطق زلزله زده به حالت عادی برگشت

دانلود آهنگ جدید آروین رایا بنام دلشوره

حفظ سلامت زائران بارگاه رضوی اولویت اصلی آستان قدس است

عناوین روزنامه های سیاسی 5 اسفند 98/ درخشش ملت در امتحان بزرگ +تصاویر

عاشقانه های مهدی هاشمی و همسر دومش + تصاویر دیده نشده

 هشدارِ «انتخاباتِ افغانستان» برای ما! 

دانلود آهنگ جدید آروین رایا بنام دلشوره

خبری تازه از حال محمدرضا شجریان در بیمارستان

جامعه مدنی پیروز انتخابات

زیباکلام از خودکشی اصلاح طلبان میگوید

نمایندگان مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس یازدهم مشخص شد

استخدام تولید کننده محتوای متنی برای وب سایت در تهران

ابراز همدردی رییس جمهور با مردم زلزله زده آذربایجان

دانلود آهنگ جدید سینا برهان بنام اشک فرشته

دانلود آهنگ جدید باربد بنام حس ناب

استخدام نیروی خدماتی در یک مجموعه در تهران

جدول کاندیداهای راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم

تعویق چند برنامه کتاب و ادبیات

بررسی عوامل بروز کرونا و وظایف دستگاه های اجرایی برای مقابله با آن در جلسه هیات دولت

کرونا و بزرگترین دروغی که ایرانی ها شنیدند

رونمایی از طرح های برتر رویداد جذب ایده تفریحات دریایی کیش

ابراز همدردی رییس جمهور با مردم زلزله زده آذربایجان/دستور به تسریع روند امداد رسانی

لاریجانی: اتحادیه اروپا درباره توافق هسته ای فقط حرف می زند

سرعت را فدای صحت نکنیم

آیت الله هاشمی رفسنجانی رکورددار بالاترین رأی در تهران

نوادا برای برنی

شوخی های جبهه

وضعیت زرد قم پس از هشدار کرونا

عصبانیت «جواد رضویان» از شرایط به وجود آمده براثر کرونا/ عکس

استخدام حسابدار در شرکت خلیج فارس آنلاین در بوشهر

شیف: ترامپ دوباره به آمریکا خیانت کرد 

اعتکاف رجبیه در 260 مسجد استان کرمان برگزار می شود

منشور روحانیت تضمین کننده رشد و تعالی حوزه و روحانیت است

پزشک متخصص اردبیلی به جای حبس به ویزیت رایگان بیماران محکوم شد

تست کرونای رییس دانشگاه علوم پزشکی قم مثبت شد؟

کدام دموکرات می تواند ترامپ را شکست دهد؟

بذرپاش: دوران رفاقت ها برای ساختن ایران باید آغاز شود

از سرگیری دروس خارج آیت الله هادوی تهرانی در شهر قم

رعایت ضوابط بهداشتی و پزشکی بر همگان لازم است

خبر خوشحال کننده درباره وضعیت شجریان

نمایشگاه ترویجی بازی­ واسباب بازی برگزار شد

نمایشگاه ترویجی بازی­ واسباب بازی برگزار شد