مطالب مرتبط:
لیگ برتر والیبال| 3 بازی عقب افتاده هفته هفتم فردا برگزار می شود-
جشنواره تلفیق بازی های بومی - محلی درشیوه های نوین تدریس برگزار شد
تصاویر | نمایشگاه اسباب بازی های ایرانی را ببینید
لیگ برتر والیبال| 3 بازی عقب افتاده هفته هفتم فردا برگزار می شود- اخبار ورزشی آفتاب نو
لیگ برتر والیبال| 3 بازی عقب افتاده هفته هفتم فردا برگزار می شود
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 16:502020-01-21سياسي

نمایشگاه ترویجی بازی­ واسباب بازی برگزار شد


ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی­و­فناوری ریاست جمهوری با همکاری کانون پرورش فکری کودکان­و­نوجوانان، دومین دوره از نمایشگاه ترویجی بازی­ واسباب بازی را در پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی برگزار کرد.

- 0 - عرفان افشار: بازی عنصر اصلی در یادگیری و تربیت در کودکان و نوجوانان است.

محمد علی افشار: اگر بازی به عنوان یک فرایند لذت بخش و دوست داشتنی برای بچه ها، با آموزش تلفیق ویادگیری در آن تعریف شود، میتواند هدف بزرگ ما درآموزش را فراهم کند زهرا میثمی: بازی معجزه­ای در حوزه آموزش محسوب می­شود _ چه آموزشی بهتر از بازی می­تواند زندگی را به آن­ها آموزش دهد؟ ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی­و­فناوری ریاست جمهوری با همکاری کانون پرورش فکری کودکان­و­نوجوانان، دومین دوره از نمایشگاه ترویجی بازی­ واسباب بازی را در پنجمین *عدم وجود مراکز دائمی ترویج بازی و اسباب بازی آقایی در مورد مهمترین معضلات موجود برای تولیدکنندگان وایده پردازان حوزه ترویجی آموزش بازی محور تصریح کرد: از مهمترین معضلات ، می­توان به عدم دسترسی مناسب و موثر به گروه های مخاطب کودکان و نوجوانان برای ارائه محصولات و خدمات بازی محور به مخاطبان و بازخوردگیری از آنها برای ارتقا کیفیت و اثربخشی محصولات و خدمات بازی محور اشاره کرد.

نبود مراکز دائمی ترویج بازی و اسباب بازی در کشور، سبب می شود که بسیاری از فعالیت های بازی محور طراحی شده، نتواند مرحله تست و بازخوردگیری از مخاطبان را به صورت مناسبی طی نمایند.

مدیر نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب بازی در آخر با تاکید بر راهکارهای رفع مشکلات حوزه آموزش های بازی محور گفت: از سوی دیگر، تسهیلگران حوزه های تعلیم و تربیت شامل مربیان و معلمان و والدین نیز ارتباط ارگانیکی با توسعه دهندگان فعالیت های بازی محور ندارند و همین امر سبب می شود که بکارگیری موثر فعالیت های بازی محور که نیاز به پذیرش واقعی از سوی تسهیلگران تعلیم و تربیت دارد، محقق نگردد.

مهمترین راهکار برای این معضلات اشاره شده، ایجاد مراکز ثابت تست بازی است.

در این مراکز، شرایطی بوچود می آید که هم گروه کودکان و نوجوانان و هم گروه تسهیلگران تعلیم و تربیت می توانند در یک فضای عملیاتی، واقعی و ملموس، درک صحیحی از فعالیت های بازی محور بدست بیاورند و در اثر اینکه به صورت کاربردی با فعالیت های بازی محور آشنا می شوند، زمینه واقعی بکارگیری این فعالیت ها توسط مخاطبان نیز فراهم می شود تا فعالیت های بازی محور را در درون خانواده ها یا مراکز آموزشی بکارگیرند.

بازی عنصر اصلی در یادگیری و تربیت در کودکان و نوجوانان عرفان افشار، مدیر اجرایی دومین نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب بازی و دانشجوی دکترای پزشکی، در خصوص تاثیرپذیری کودکان و نوجوانان از بازی گفت: چندسالی است که موضوع آموزش مفاهیم سلامت و تندرستی و رفتارهای سلامتی را در کودکان و نوجوانان به صورت حرفه ای تعقیب می کنم و در این فرآیند متوجه شدم که بازی عنصر اصلی یادگیری و تربیت در کودکان نوجوانان است.

در بازی، کودکان و نوجوانان خود را می یابند و سعی می کنند بهترین نقش را در بازی ایفا نمایند و همین امر سبب می شود که ناخودآگاه، بسیاری از آموزه های رشد و تربیت را در حین بازی کسب می نمایند.

وی تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب بازی، مهمترین رویداد در معرفی کاربردی و عملیاتی بازی و اسباب بازی در زندگی واقعی کودکان و نوجوانان است.

سناریوهایی که توسط ارائه دهندگان خدمات بازی و اسباب بازی طرح ریزی می شود، عموما به گونه ای است که شرایط محیطی مناسبی را برای به تصمیم رساندن و به رفتار درآوردن کودکان و نوجوانان فراهم می آورد که در عین آنکه کودکان و نوجوانان از فعالیت های بازی محور لذت می برند، در همان حال، انگیزه های کافی در ایشان فعال می شود تا نسبت به پذیرش مفاهیم غیر مستقیم آموزشی و تربیتی رغبت و علاقمندی بوجود آید و از سوی دیگر، به دلیل آنکه فضاهای زیادی بر روی آنها باز می شود، قدرت خلاقیت و نوآوری کودکان و نوجوانان نیز در حین بازی فعال می شود.

در ادامه مدیر اجرایی نمایشگاه ترویجی اضافه کرد: امسال با طرح ریزی صورت گرفته، 28 مجموعه دولتی، مردمی و خصوصی در نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب بازی، شرکت کردند که در نوبت صبح پذیرای مدیران و مربیان مراکز آموزشی و اردوهای دانش آموزی بوده و در نوبت عصر، پذیرایی گرمی از خانواده ها و فرزندانشان داشتند.

بر اساس آمار جمع آوری شده در مدت برگزاری نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب بازی، 365 مدیر و مربی آموزشی و 1000 دانش آموز در قالب تور مدیران و اردوهای دانش آموزی از نمایشگاه بازدید داشته و متوسط روزانه، نمایشگاه پذیرای 5000 نفر مخاطب عمومی در ساعات بعد از ظهر بوده است.

همچنین عرفان افشار تاکید کرد: در مدت برگزاری نمایشگاه، ده مسئول ارشد از مجموعه های مختلفی شامل وزیر و معاونان وزارت آموزش و پرورش، مدیران و معاونان ادارات کل آموزش و پرورش، اعضای شورای هماهنگی موسسان مدارس غیر دولتی شهر تهران، مدیران معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و مجموعه باغ کتاب و مسئولان ارشد سازمان تبلیغات اسلامی از این نمایشگاه بازدید کرده و همگی بر لزوم برنامه ریزی برای توسعه فعالیت های بازی محور شرکت های خلاق در حوزه تخصصی بازی و یادگیری به دلیل اثرگذاری عمیق فعالیت ها در موضوع یادگیری تاکید کردند.

نتیجه تلفیق بازی و آموزش محمد علی افشار، معاون مدیر اجرایی دومین نمایشگاه ترویجی بازی و اسبا­ب بازی و کارشناس ارشد مدیریت اجرایی، درمورد ارتقا فرایند یادگیری و روش­های نوین آموزش گفت: چون حرفه ی اصلی من تدریس بوده است، همواره به دنبال روش های آموزشی با بازدهی بالاو ماندگاری بیشتر می­گشتم تا زمانی­که بازی را خوشایندترین بخش زندگی برای کودکان و نوجوانان دیدم.

اگر بازی به عنوان یک فرایند لذت بخش و دوست داشتنی برای بچه ها، با آموزش تلفیق ویادگیری در آن تعریف شود، میتواند هدف بزرگ ما درآموزش را فراهم کند.

وی ادامه داد: می­توان در این حوزه بازی های مختلفی را طراحی کرد که در آن اقدامات هر فرد در گروه خود، فعالیت افراد دیگر را کامل می کند و در نهایت این اقدامات، منجر به یک رویداد در پایان بازی می­شود و آن رسیدن به هدف و خلق چیزی جدید است.

همچنین بازی، روحیه­ی مشارکت­پذیری را در دانش آموزان تقویت می کند.

در این شیوه از آموزش، نقش هر فرد در گروه در رسیدن به آن هدف مشترک بسیار موثر است و پایان موفقیت آمیزی را برای کل اعضا گروه رقم خواهد زد.

افشار ضمن اشاره به وظایف آموزش­وپرورش در زمینه­ی ایده­پردازی گفت: وزارت آموزش و پرورش متولی اصلی یادگیری و آموزش در کشور ماست، به همین منظور همه­ی کتاب ها و برنامه­ریزی­های درسی میتوانند به عنوان محتوای اولیه­ی تولید محصول استفاده شوند.

زیرا آموزش­وپرورش یک برنامه درسی رسمی در کشور دارد که به دنبال تحقق آن است.

در این دوره اسباب بازی­ها و انواع بازی­های مختلف کمک میکنند که این اهداف رفتاری تربیتی و آموزشی، بهتر محقق شوند، پس بهتر است که بازی­ و اسباب­بازی ها، با اهداف یادگیری کتاب­های درسی و در سن­های مختلف تنظیم شوند تا از این طریق نتایج برنامه ریزی شده را محقق کند.

بر این اساس، آموزش همراه بازی واسباب­بازی­ها به طور فراگیر در مهدکودک­ها،پیش­دبستانی،دبستان و متوسطه قابل استفاده خواهد بود و این هدف هر مجموعه تولیدکننده اسباب بازی و طراح بازی در حوزه کودک و نوجوان است.

بازی معجزه حوزه آموزش زهرا میثمی، مسئول تولید محتوا بخش نمایشگاه ترویجی وکارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی از سوابق فعالیت و نظرات خود درمورد حوزه آموزش بازی محور می­گوید: حدود دو سال است که در زمینه­ی طراحی و آموزش بازی­محور فعالیت می­کنم.

بازی معجزه­ای در حوزه آموزش محسوب می­شود پس نباید از بعد سرگرم کردن بچه ها به بازی نگاه کرد؛ جدا از بحث سرگرمی، بازی از نظر جسمی و ذهنی باعث رشد کودکان می­شود.

آموزش­هایی که کودکان و نوجوانان در بازی یاد می­گیرند، نسبت به آموزش­های تئوریک و حفطی موثرتر هستند و در یک جمله می­توان گفت بازی زندگی بچه هاست.

وی چگونگی ایجاد پیوند میان والدین و فرزندان از طریق بازی را اینگونه توضیح داد: والدین دوست دارند بازی­های مفید و موثری را با فرزندانشان را انجام دهند و به همین دلیل از آموزش های بازی محور بسیار استقبال می­کنند.

حال، اگر بازی دارای جذابیت هم باشد علاوه بر کودکان و نوجوانان، می­تواند والدین را هم درگیر بازی کند.

مهم ترین نکته در این مورد علاقه و کشش بچه­ها برای بازی با والدین خود است با اشاره به اینکه والدین نیز همواره به دنبال راهی برای ایجاد صمیمیت بیشتر با فرزندانشان هستند.

میثمی ادامه داد: بچه ها با بازی بزرگ می­شوند و در کنار بازی­ها آموزش­هایی را نیز دریافت می­کنند از طرفی ما بزرگترها هستیم که دنیا را برای آن­ها تعریف می­کنیم.

بر این اساس، چه آموزشی می­تواند بهتر از بازی زندگی را به آن­ها آموزش دهد؟ این موضوع که بازی برای بچه ها تنها بازی باشد یا اینکه در میان بازی، هدف بالاتری مانند آموزش در آن اعمال شود به مهارت و خلاقیت ما بزرگترها مربوط است.

تحقیقات بسیاری نشان می­دهد، مطالبی که از میان بازی فراگرفته می­شود، ماندگاری بیشتری در ذهن دارد.

همچنین یادگیری از طریق بازی سریع­تر از آموزش­های کلاسیک اتفاق می­افتد.

مسئول تولید محتوای نمایشگاه ترویجی، با تاکید بر گستردگی فضای مجازی و تأثیر شدید آن بر روی کودکان و نوجوانان، ابراز کرد: تولید محصولات در حوزه آموزش همراه با بازی واسباب­بازی باید بی­اندازه جذاب باشد.

تولیدکنندگان و طراحان این عرصه باید توجه کنند که کودکان با چه مسائل و موضوعاتی هیجان زده می­شوند.

بعد علمی ­بازی جایگاه ویژه­ای دارد اما این بعد همچنین باید از هیجان و جذابیت بالایی برخوردار باشد و هردو در موازات هم قرار گیرند تا اهداف آموزشی مورد نظر را محقق کنند.

میثمی در آخر باد اشاره به موضوع روانشناسی بازی" گفت: علاوه بر اهمیت تفکیک و رده بندی سنی بازی­ها ،روانشناسی آن نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

طراحان باید به نیاز های سنی کودکان توجه ویژه ای نشان دهند و مطابق با تغییرات هر دوره زمانی، با آن تغییر کنند و تازگی و جذابیت محتوا خود را حفظ کنند.

زیرا سلیقه­ی انسان­ها از نسلی­به­نسل دیگر تغییر می­کند و تولیدکننده در این شرایط باید خردمندانه و زیرکانه عمل کند.

اگر تمام این نکات با تجربه جمع شود نتیجه­ای بسیار مطلوب خواهد داشت.


کلید واژه ها: بازی - اسباب بازی - کانون پرورش فکری - پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی - فناوری های نرم - آموزش - نمایشگاه - فناوری - نوجوانان - ریاست جمهوری - توسعه فناوری - جشنواره ملی اسباب بازی - پرورش فکری - کودکان - کودکان و نوجوانان - یادگیری - جمهوری - معاونت - همکاری - برگزار - دوست داشتنی - جشنواره ملی - توسعه - ریاست - کانون - پرورش - ستاد - هویت - دوره - فکری

آخرین اخبار سرویس:
احسان علیخانی|اولین تصاویرمنتشر شده از فصل دوم عصرجدید + عکس

دستور رییس قوه قضاییه برای پیشگیری از شیوع کرونا در زندان ها

احسان علیخانی|اولین تصاویرمنتشر شده از فصل دوم عصرجدید + عکس

پوشش جالب عکاس بیماران قرنطینه کرونا

راه ارتباطی دوره به ویسیان مسدود شد

تمهیدات لازم برای مقابله با شیوع کرونا اندیشیده شده است/ با سودجویان بازار مواد ضدعفونی برخورد می شود

بودجه سال 99 شهرداری میاندوآب؛ 750 میلیارد ریال تعیین شد

قالیباف کرونایی نشد، من آنفولانزا گرفتم

اقدام استانداری آذربایجان غربی در بیمه کردن اماکن روستایی قابل تقدیر است

علی ربیعی سخنگوی دولت به کرونا مبتلا شد

فال روز چهارشنبه 7 اسفند 1398

مسئولان به مصوبات ستاد بحران عمل کنند/ معمولان سوخت ندارد

شمخانی: قرار است راهبرد ⁧‫فشار حداکثری‬⁩ بر ایران با کلیدواژه ⁧‫کرونا‬⁩ تکمیل شود

لباس های روشن و عجیب بهاره رهنما+عکس

«هفت دقیقه به شلیک» منتشر شد

وزیر ارشاد: در مدیریت بحران کرونا مواظب دوگانه سازی های جعلی باشیم

موارد بهداشتی در ارائه خدمات سفرهای نوروزی استان یزد رعایت شود

تست کرونا آیت الله شبیری زنجانی منفی است

علی ربیعی، سخنگوی دولت کرونایی شد + عکس

احسان علیخانی|اولین تصاویرمنتشر شده از فصل دوم عصرجدید + عکس

مجالس ترحیم شهروندان آستارا در منازل برگزار می شود

وزیر ارشاد: در مدیریت بحران کرونا مواظب دوگانه سازی های جعلی باشیم

نشست ستاد اجرایی خدمات سفر استان یزد

آمار جالب تماس های مردمی با وزارت بهداشت طی 24 ساعت

از ما به ما نزدیک تر

تشکیل ستاد مدیریت کرونا ویروس در هرمزگان

پیگیری مستمر بسیج دانشجویی در صدور رأی نهایی کارخانه قند یاسوج/قدردانی از دستگاه قضایی استان

رییس جمهور درگذشت برادر وزیر دادگستری را تسلیت گفت

لزوم سوخت رسانی به «معمولان»/ مردم «نورآباد» نیازمند به چادر هستند

تمهیدات دانشگاه های جهان زیر سایه chr(034)کرونا ویروسchr(034)

نظر رهبر انقلاب درباره شهید محسوب شدن جانباختگان حادثه کرمان

پاسخ های جالب مقتدی صدر به شبکه الشرقیه/ دوست دارم سیاستمداران را در سطل زباله بیندازم!

شمخانی: قرار است راهبرد ⁧‫فشار حداکثری‬⁩ بر ایران با کلیدواژه ⁧‫کرونا‬⁩ تکمیل شود

نظر رهبر انقلاب درباره شهید محسوب شدن جانباختگان حادثه کرمان

‏در مدیریت بحران ‎کرونا مواظب دوگانه سازی های جعلی باشیم

آخرین جزییات لغو پروازها از فرودگاه امام(ره)

موافقت مقام معظم رهبری با شهید محسوب شدن جانباختگان حادثه کرمان

دستور رییسی برای حفظ سلامت زندانیان در برابر کرونا

علی ربیعی، سخنگوی دولت به کرونا مبتلا شد

علی ربیعی، سخنگوی دولت به کرونا مبتلا شد

ملاقات بیماران بیمارستان شهید صدوقی یزد ممنوع شد

پاسخ های جالب مقتدی صدر به شبکه الشرقیه

نتیجه آزمایش کرونای آیت الله شبیری زنجانی مشخص نشده است

کرونا را با همراهی مردم شکست می دهیم

اعلام جایز نبودن سفر به قم از سوی مراجع تقلید تکذیب شد

شمخانی: قرار است راهبرد ⁧‫فشار حداکثری‬⁩ بر ایران با کلیدواژه ⁧‫کرونا‬⁩ تکمیل شود

ارزیابی دوهزار داوطلب مدیریت محله

لباس های روشن و عجیب بهاره رهنما+عکس

نخستین همایش بین المللی مطالعات قرآنی برگزار شد

تا زمانی که جمهوری اسلامی وجود دارد، عداوت دشمن پابرجاست

مراسم اعتکاف در کاشان برگزار نمی شود

ابتلای محمدباقر قالیباف به کرونا صحت دارد؟

واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی به ادعای پمپئو درباره کرونا

قرار است راهبرد ⁧‫فشار حداکثری‬⁩ بر ایران با کلیدواژه ⁧‫کرونا‬⁩ تکمیل شود

نماینده منتخب مردم شهرستان آستانه اشرفیه آنفولانزای شدید گرفت

واکنش شمخانی به مداخله پمپئو

دعوت یک تشکل دانشجویی از روحانی برای حضور در دانشگاه

میت رامنی: آمریکا آماده مقابله با ویروس کرونا نیست

25 خانوار چرداولی در محاصره سیل

نجات 25 خانوار محاصره در سیل سرابله ایلام

روناک یونسی|عکس دیده نشده در کانادا با همسرش در ماشین لاکچری + عکس و بیوگرافی

این کار برای ترامپ حکم خودکشی را داشت

آیا مدارس تهران فردا تعطیل است؟

ضرورت افزایش آگاهی مردم نسبت به ویروس کرونا

دستور رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به وضعیت زندانیان درباره کرونا

جانباختگان مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان شهید شناخته شدند

درخواست تشکیل گروه کشورهای مستقل با محوریت ایران و ونزوئلا برای مقابله با تحریم های آمریکا

هر 10 کودک شیرخوارگاه شیروان یک مربی دارد

موافقت رهبر انقلاب با شهید محسوب شدن جانباختگان حادثه کرمان

جانباختگان مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان شهید شناخته شدند

جواب تست کرونا عضو شورای شهر منفی اعلام شد

جانباختگان حادثه تشییع پیکر سردار سلیمانی شهید محسوب شدند

توییتر ظریف: آمریکا بزدلانه دشمن شماره یک داعش را شهید کرد

علی ربیعی، سخنگوی دولت به کرونا مبتلا شد

 تکمیل لایروبی رودخانه تیره ضروری است

ضد عفونی اماکن و ناوگان حمل و نقل عمومی بندرعباس برای پیشگیری از کرونا / تجمیع مسافران در یک بوستان

امام محمد باقر(ع)، بنیانگذار انقلاب فرهنگی و علمی مکتب اهل بیت(ع) است

شمخانی: راهبرد فشار حداکثری بر ایران با کلید واژه کرونا تکمیل می شود

رییس جمهور درگذشت برادر وزیر دادگستری را تسلیت گفت

مراسم اعتکاف در کاشان برگزار نمی شود

بررسی سیر تاریخی براهین وجودشناسی در فصلنامه «فقه و تاریخ تمدن»

برنامه های تجمعی مسجد جمکران تعطیل شد/دستور ویژه برای رسیدگی به وضعیت زندان ها برای مقابله با کرونا/کرونا قلیان در قهوه خانه ها را ممنوع کرد

کرونا در قم؛ مراسم سالگرد آیت الله مومن برگزار نمی شود

پارلمان عراق خواستار اتخاذ اقدامات قانونی علیه نخست وزیر مکلف شد

دستاوردهای پژوهشگاه فضایی از ساخت ماهواره های مخابراتی تا باتری فضایی

موافقت رهبر انقلاب اسلامی با شهید محسوب شدن جانباختگان حادثه کرمان

مبانی روان شناختی تربیت مورد پژوهش قرار گرفت

مراسم اعتکاف در کاشان برگزار نمی شود

نامه تشکل های غیردولتی به رییس جمهوری: اجازه ندهید بی اعتمادی عمومی تکرار شود

نماینده منتخب مردم شهرستان آستانه اشرفیه آنفولانزای شدید گرفت

واکنش توییتری شمخانی به نگرانی پمپئو درباره وضعیت کرونا در ایران

همه مدارس تهران تا آخر هفته تعطیل است

جزییات استرداد بلیت قطارهای مسافری بدون کسر هزینه کنسلی

جزییات استرداد بلیت قطارهای مسافری بدون کسر هزینه کنسلی

جانباختگان مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان شهید شناخته شدند

سرخط آخرین اخبار کرونا در خوزستان

موفقیت های استان زنجان مرهون تعامل مدیران است

قزوین از کرونا پاک است محتکران را با شدت محاکمه می کنیم

مشکلات اهواز را شناسایی و برای رفع آن برنامه ریزی کنید

ستاد اجرایی خدمات سفر نوروزی قشم از چهارشنبه فعال می شود

نمایشگاه ترویجی بازی­ واسباب بازی برگزار شد

نمایشگاه ترویجی بازی­ واسباب بازی برگزار شد