مطالب مرتبط:
آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست
نمونه سوالات درس روانشناسی رشد کودک
آخرین حرف های پدر کیمیا علیزاده درباره بازگشت دخترش به ایران
آشنایی با زنده یاد «ظاهر هویدا» آوازخوان صاحب سبک افغانستان+ویدیو و تصاویر
قصه پر غصه کودک همسری؛ روایت دختری که در 12 سالگی بیوه شد
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 15:472020-01-21فرهنگي

آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست


تهران ایرنا روانشناس و مدرس دانشگاه، با نگاهی به مراحل رشد کودکان و تفاوت های این دوران، گفت: آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست.

- تهران ایرنا روانشناس و مدرس دانشگاه، با نگاهی به مراحل رشد کودکان و تفاوت های این دوران، گفت: آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست.

محمود گلزاری روز سه شنبه در نشست تخصصی زوال دوران کودکی، گفت: نیل پستمن در یکی از معروف ترین کتاب هایش زندگی در عیش، مردن در خوشی به مسائلی که تلویزیون در زندگی انسان ها ایجاد کرده است مانند دور شدن انسان ها از کتاب خواندن می پردازد.

آن هم درست زمانی که هنوز شبکه های اجتماعی به وجود نیامده بودند.

تفاوت تلویزیون با کتاب این است در تلویزیون شما با تصویرهای به شدت گذرا مواجه می شوید و ذهن نمی تواند بر مطلبی متمرکز شود.

حتی صحبت های به ظاهر علمی، ولی در کتاب شما می توانید به عقب بازگردید.

زیر جمله ها خط بکشید و در آن ها تعمق کنید.

وی ادامه داد: نکته دومی که در کتاب زندگی در عیش و مردن در خوشی به آن اشاره می شود آن است که تلویزیون با احساسات و هیجانات ما بازی می کند.

نیل پستمن می گوید: خوب است که شما با یک اتفاق خوب از ته دل بخندید و برای یک اتفاق بد گریه کنید.

ولی تلویزیون نگاه دیگری به هیجانات دارد، زمانی که شما می خواهید برای یک صحنه عاطفی در سریالی گریه کنید، یک دفعه تبلیغی پخش می شود که شما را می خنداند.

بنابراین شما نمی دانید در آن لحظه باید چه احساسی داشته باشید.

گلزاری با اشاره به این که کتاب دیگر پستمن زوال دوران کودکی است، گفت: او در این کتاب به مراحل کودکی نگاه داشته است که موضوع بحث امروز ماست.

البته من مباحث دیگری هم در رابطه با این موضوع که در این کتاب نیست مطرح خواهم کرد.

او با طرح این پرسش که تعریف کودک چیست بیان کرد: کودک، بزرگسال کوچک شده ای نیست.

کودک ذاتاً از نظر ویژگی های روان شناسی متفاوت است یعنی ابعاد رشدی و تحولی کودک متفاوت است.

ابعاد رشد هر انسانی در مراحل مختلفی از جمله جسمی، شناختی، هیجانی، اجتماعی، اخلاقی و معنوی متفاوت است.

هر مرحله با مرحله قبل و بعد از خودش از نظر کیفی تفاوت دارد.

نکته من این است که کودک، مینیاتور شده بزرگ سال نیست.

بلکه دنیای متفاوتی دارد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: از نظر کیفیتی هم کودک دنیای دیگری دارد که البته طبیعی است.

در رشد هیجانی هم اینطور است، ترس های کودکان در هر مرحله ای متفاوت است.

بنابراین کسانی که با کودک کار می کنند، باید تفاوت این هیجانات را بدانند.

او درباره اهمیت آگاه بودن به مراحل رشد کودک گفت: آگاه بودن از مراحل رشد به ما کمک می کند که او را جلوتر از مرحله رشدش آموزش ندهیم و باعث می شود نگران نشویم از مساله ای که فکر می کنیم هنوز به آن نرسیده است.

گلزاری با بیان این که مجموعه ی چند مرحله شاید یک سن خواهد شد، توضیح داد: بحث مهم روان شناسی، مراحل رشد و تحول انسان است.

در حال حاضر کتاب های خوبی در حوزه دانش روان شناسی تولید شده است.

اوج و سیطره دوران رشد، مراحل کودکی است.

کودک متفاوت است، نه فقط با بزرگسال.

هر کودکی یا به تعبیری هر انسانی در هر مرحله ای از رشد با انسانی در مرحله دیگر متفاوت است.

این موضوع خیلی برای پدر و مادرها راه گشاست.

او ادامه داد: شروع مطالعه مراحل رشد انسان با دوران نوجوانی در روان شناسی آغاز شد و بعدها مطالعه دوران کودکی به آن اضافه شد.

آگاهی از مراحل رشد از مسائل ضروری همه پدران، مادران و مربیان است.

اگر آن را بلد نباشیم یا مطابق آن سن عمل نمی کنیم، تکلیف زیادتر از او می خواهیم، یا تکلیف پایین تر تعریف می کنیم و او را در سنی تثبیت می کنیم.

گاهی توقع های نامناسب داریم، برای اینکه نمی دانیم از این مرحله گذشته اند.

پس زوال دوران کودکی با این تعبیری که گفتم ناآگاهی به این جنبه هاست.

در حالی که مسئولیت جدی تربیت فرزندان با ما بزرگ ترهاست.

گلزاری در ادامه خداوند را مربی عالم دانست و گفت: خداوند رب العالمین است.

رب یعنی مربی.

در کتاب مفردات که دانشمند لغت شناس، راغب اصفهانی نوشته است رب به معنای تربیت کننده معنی شده است.

خداوند می فرماید، مرحله به مرحله شیی را پرورش دهید تا به تمامیت خود برسد.

بنابراین هیچ تربیتی بدون مرحله به مرحله رفتن و به تمامیت رسیدن انجام نمی شود.

این روانشناس ادامه داد: روان شناسان بررسی کرده اند، هر چند سال که مراحل رشد آن به هم نزدیک تر است را مرحله رشد نام گذاری کرده اند.

اولین مرحله دوران جنینی است از انعقاد نطفه تا تولد، مرحله بعدی دوران نوزادی است که از بدو تولد تا دو سالگی را در برمی گیرد، دوران خردسالی از دو تا 6 سالگی است و آخرین مرحله که کودکی است از 6 تا 12 سال است.

او با اشاره به دوران جنینی گفت: دوران جنینی، دوران مهمی است.

ادبیات عرفانی ما هم معتقد است که حرکت انسان از قبل از تولد شروع می شود.

یادتان نرود مرحله ها ویژگی چندگانه رشد نزدیک بهمی دارند.

گلزاری درباره رشد اجتماعی کودک توضیح داد: هر جا در روان شناسی کلمه اجتماعی را ببینید، یعنی دیگری.

وقتی می گوییم رشد اجتماعی، یعنی چه ارتباطی با دیگران دارد که تقریباً بعد از 6 سالگی آغاز می شود.

بنابراین اگر کودک شما تا 5 سالگی فردگرایی دارد و با کودکان دیگر بازی نمی کند، نباید نگرانش شوید.

او با تقسیم بندی توجه به کودک در قرن های مختلف و اشاره به ویژگی هایی که کودکان در قرن های ششم تا بیست و یکم با آن ها شناخته می شدند، این جلسه را به پایان برد.

اهدای کتاب و نوشت افزار به کودکان سیل زده استان سیستان و بلوچستان در روزهایی که بسیاری از هم وطنان همراه و هم نوا با مردم مناطق سیل زده ی سیستان و بلوچستان کمک های خود را مشتاقانه به این مناطق ارسال کردند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز بنا به رسالت خود، با اعزام کاروان امداد فرهنگی خود، متشکل از مربیان سراسر کشور، به یاری این گروه های سنی شتافت.

مربیان کانون علاوه بر انجام فعالیت های فرهنگی هنری و برگزاری کارگاه های مختلف هنری، محصولاتی هم چون کتاب، سرگرمی، نوشت افزار و بسته های بهداشت فردی مثل مسواک، ظرف غذا و قمقمه آب، به کودکان سیل زده اهدا می کند.

این مربیان در محل اسکان موقت کودکان سیل زده حاضر می شوند و به فعالیت های قصه گویی، شعرخوانی، بازی خلاق و برگزاری کارگاه های نقاشی، اریگامی، سفال گری و کاردستی نیز می پردازند.

تماشاخانه سیار کانون نیز با پخش فیلم و پویانمایی، اجرای گروه نمایشی خاک و برگزاری مسابقه در این روزها، به امدادرسانی فرهنگی به کودکان سیل زده استان سیستان و بلوچستان می پردازد.

امدادرسانان فرهنگی کانون تاکنون در روستاهای گنبد علوی، گنبد سه پایه، چاهکیچی و دهستان هودیان از توابع بخش دلگان شهرستان ایرانشهر، روستاهای غلام محمد بازار و اورکی در کُنارک و روستای عورکی حاضر شده اند و در روزهای آینده در دیگر مناطق سیل زده به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

طرح امداد فرهنگی پیک امید کانون با هدف خدمات رسانی به کودکان و نوجوانان مناطق کم برخوردار، کار مشترک معاونت فرهنگی و بسیج کانون است که با حضور مربیان داوطلب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان های مختلف کشور برگزار می شود.

نمایش کلوچه دارچینی در سینما تئاتر کانون نمایش کلوچه دارچینی به کارگردانی مریم کاظمی یک بار دیگر از سوی گروه تئاتر مستقل اما در محل سینما تئاتر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان به روی صحنه می رود.

کلوچه دارچینی، نوشته دیوید وود که حسین فدایی حسین آن را به فارسی برگردانده، اولین بار در سال 93 با نقش آفرینی زنده یاد حسین محب اهری در مرکز تولید تئاتر کانون روی صحنه رفته بود از روز سوم بهمن 1398 این بار در سالن سینما تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان وزرا اجرا خواهد شد.

این نمایش قرار است از 3 بهمن همه روزه غیر از شنبه ها در ساعت 19 میزبان عموم خانواده ها باشد و اجراهای صبح آن نیز به مدارس و مهدهای کودک اختصاص دارد.

در همین حال بازیگران و عوامل اجرای جدید این نمایش از سوی گروه تئاتر مستقل اعلام شده است که بر اساس آن، سیدجواد زیتونی، مریم کاظمی هومن رهنمون، عرفان میدانلو، نازنین صفا، حسام کلانتری، مهراد زمانی، فاطمه خدابنده لو، پریسا فلاح زاده، فربد تجویدی، سمیه بیگی، شادی کارآیین، هایده حسین زاده، زهرا روشن ضمیر، نرگس صفامنش و مهدی رمضان زاده بازیگران این نمایش هستند.

همچنین تعدادی از هنرجویان بازیگری آموزشگاه تئاتر مستقل (پنجمک) نیز در نقش پرده ها که جانبخشی شده اند؛ همراه بازیگران بزرگ سال، تجربه بازی در صحنه حرفه ای تئاتر را بدست می آورند.

مدیر تولید این نمایش علی یدالهی و اختر تاجیک عکاس حرفه ای تئاتر نیز در کنار گروه است.

آهنگ سازی این نمایش را فرید نوایی انجام داده و طراحی صحنه را رضا مهدی زاده، طراحی لباس را زهرا بداغ آبادی، طراحی و ساخت عروسک را سهیلا باجلان و طراحی گریم را افسانه قلی زاده بر عهده دارند.

امیرعابدی عکاس، جواد اعرابی مدیراجرا، پریسا فلاح زاده طراح پوستروبروشور، زهرا شایان فر روابط عمومی، سهیلا آقایاری رزروشن، مهراد زمانی دستیار کارگردان، شقایق اصلانی و ریحانه کوثری مدیران صحنه، ریحانه دینی دستیار طراح لباس، سعید معروف پور دستیار طراح صحنه و همچنین خانم و آقای حدادی از شرکت من تاب، از جمله همکاران گروه تئاتر مستقل در اجرای کلوچه دارچینی هستند.

همچنین با هدف ایجاد فرصتی برای کسب تجربه کاری، تعدادی از هنرجویان و علاقه مندان نیز به عنوان کارآموزان مدیریت صحنه در این پروژه به فعالیت می پردازند که مدیسا قاضی، سبا کریمیان، مهرنوش شصتی، ساغر احمدی، اکرم هادیان، عاطفه خانی، کیانا کریمی، کامه وزیری، احمدرضا آقایی، سینا خدابخشی، مونا شریفی و حمید خسروی از آن جمله اند.

سینما تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) واقع شده است.

شهردار همدان به کانون پرورش فکری اتوبوس اهدا می کند شهردار همدان وعده کرد یک دستگاه اتوبوس جدید را در اختیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان قرار دهد تا جایگزین مینی بوس قدیمی کتاب خانه سیار شهری کانون این شهر شود.

مینی بوس 22 ساله که در تمام این سال ها به مناطق حاشیه ای شهر همدان خدمات رسانی فرهنگی می کرد، در محل برگزاری دوازدهمین نمایشگاه استانی کتاب به رادیو کتاب تبدیل شده بود تا کودکان و نوجوانان شرکت کننده در این نمایشگاه را به مطالعه تشویق کند.

عباس صوفی شهردار همدان که در آخرین روز فعالیت دوازدهمین نمایشگاه استانی کتاب همدان به محل دائمی نمایشگاه های بین المللی همدان آمده بود، از این کتاب خانه سیار مستقر در محل نمایشگاه بازدید کرد و فرسودگی این مینی بوس توجه او را به خود جلب کرد.

شهردار همدان پس از شنیدن گزارشی در باره ی فعالیت های این واحد سیار و احتمال تعطیلی آن به دلیل فرسودگی طی دستوری به روح الله وجدی هویدا، رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهر همدان تاکید کرد که نوسازی این واحد در دستور کار قرار گیرد.

صوفی خواستار آن شد که در قالب طرح شهر دوستدار کودک، اتوبوسی در اختیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همدان به عنوان کتابخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار گیرد تا کودکان حاشیه شهر هم چنان از خدمات این واحد سیار بهره مند شوند و فعالیت های کتابخانه باسابقه ادامه پیدا کند.


کلید واژه ها: رشد کودک - پدر و مادرها - کودک - تلویزیون - آشنایی - روانشناس - کتاب - شبکه های اجتماعی - تفاوت - انسان ها - کودکان - محمود گلزاری - کتاب خواندن - انسان - ایرنا - زندگی - تهران - معروف ترین - مدرس - اجتماعی - سه شنبه - گلزاری - یکی از - زمانی - تخصصی - معروف - نشست - شنبه - شبکه - مردن

آخرین اخبار سرویس:
کرونا،بلای جان شجریان! + فیلم

تغییرات در «دوزیست» جواد عزتی

خانم مجری: احتمالا من هم کرونا گرفتم/ فیلم

آخرین وضعیت استاد شجریان + توییت

بازیگر زن: بازی در برخی نقش ها برای من زشت است

لحظه فرار پراید از ریزش مرگبار کوه

«تگزاس 3» سال آینده جلوی دوربین می رود

«آخر خط» به صداگذاری رسید/ کار روی یک کمدی دهه شصتی

«خاتمه» در آمریکا نمایش داده می شود/ ماجرای یک دختر افغانستانی

«خالوکوبی»؛ مجموعه طنزآمیز به زبان ساده

لغور سفر هیئت ترکیه به ایران

ضرر کرونا به کنسرت ها جبران می شود

«با تو باران میشوم» اثری برای ترویج سبک زندگی اسلامی است/روایتی از عشق شهیدی که همچون عمر گل کوتاه بود

حمله ملخ ها به زمین های زراعی کنیا+ فیلم

شبنم قلی خانی با چشم کبود شده ! +عکس

یک تجربه متفاوت در «خانه عروسک»/ تئاتری که آنلاین اجرا می شود!

لغو سفر هیئت ترکیه ای به ایران

آخرین آمار رسمی از کرونا در ایران؛ 8 کشته و 42مبتلا به کرونا (فیلم)

«دیاپازون» به هندوستان می رود

برایان جی اسمیت به «ماتریکس 4» پیوست

شقایق دهقان بازیگر جدید سریال نون. خ +عکس

آخرین آمار رسمی از کرونا در ایران؛ 8 کشته و 42مبتلا به کرونا (فیلم)

دردسرهای ویروس کرونا برای بابک جهانبخش +عکس

«خالوکوبی»؛ مجموعه طنزآمیز به زبان ساده

تغییرات در «دوزیست» جواد عزتی

«دیاپازون» به هندوستان می رود

لغور سفر هیئت ترکیه به ایران

وزیر فرهنگ و ارشاد: کرونا طاعون نیست، وحشت نکنیم

کرونا طاعون نیست از آن وحشت نکنیم

«هم گناه» به شبکه نمایش خانگی آمد

انتقاد معاون مطبوعاتی فرهنگ به نشر اخبار کرونا از منابع نامعلوم هویتی

استخدام 7 ردیف شغلی در یک موسسه فرهنگی هنری تریتی در تهران

«زندگی شگفت انگیز است»روی آنتن می رود+ فیلم

فیلم | قاسم سلیمانی، مغز متفکر در اروپا

دومین جشنواره فیلم برنا سمنان فراخوان داد

آخرین وضعیت درمانی «شجریان» روی آنتن تلویزیون/همایون نیامد

بازیگر زن: بازی در برخی نقش ها برای من زشت است

هنرمندان جوان سینما ابتدا ساختار و مفاهیم را فرابگیرند

«کرونا» ضبط «عصر جدید» را متوقف کرد

بهنوش بختیاری با «دیاپازون» راهی هند می شود

سند توسعه تئاتر استان کرمانشاه تدوین می شود

بهنوش بختیاری با «دیاپازون» راهی هند می شود

دردسرهای ویروس کرونا برای بابک جهانبخش/ عکس

عکس لورفته نرگس محمدی بغل بازیگر برزیلی

تصاویری از آتش سوزی در جزایر قناری اسپانیا (فیلم)

وزیر فرهنگ برای درمان کرونا نسخه پیچید!

عکس لورفته نرگس محمدی بغل بازیگر برزیلی

«هم گناه» به شبکه نمایش خانگی آمد

«تگزاس 3» سال آینده جلوی دوربین می رود

«هم گناه» به شبکه نمایش خانگی آمد

شقایق دهقان بازیگر جدید سریال نون. خ +عکس

سینمای انقلاب و دفاع مقدس یک قامت از سینمای کل کشور بالاتر است

«دیاپازون» به هندوستان می رود

«تگزاس 3» سال آینده کلید می خورد

وقتی تلویزیون با شجریان مهربان تر می شود!/ عکس

چهره متفاوت بهنوش طباطبایی در نقش شوکت! عکس

احتمال مرگ بر اثر کرونا در بازه های سنی مختلف+فیلم

تلویزیون بعد از مدت ها شجریان را نشان دادعکس

تعویق زمان برگزاری مرحله شفاهی آزمون قرآن و عترت در سمنان

«بیگانه ای با من است» به تهران رسید+ تصاویر جدید

«هم گناه» پرویز پرستویی و هدیه تهرانی به نمایش خانگی آمد

ترجمه اولین جلد از سه گانه برادران گریم منتشر شد

سفر هیئت ترک به ایران برای امضای تفاهمنامه حضور در نمایشگاه کتاب

مهران غفوریان باعث دیده شدن «اعجوبه ها» شد

برگزاری مرحله شفاهی هجدهمین آزمون قرآن و عترت در سمنان به تعویق افتاد

استخدام مدرس خدمات زیبایی خانم در تهران

کتاب «حماسه استالینگراد» منتشر شد

«تگزاس 3» سال آینده جلوی دوربین می رود/ 3 فیلم برای اکران نوروز

ببینید | کارناوال خون

کنفرانس بین المللی خود و هویت برگزار می شود

«هم گناه» پرویز پرستویی و هدیه تهرانی به نمایش خانگی آمد

حسین پاکدل و الهام پاوه نژاد در پشت صحنه سریال «مانکن»/عکس

فیلم محبوب منتقدان ماهنامه فیلم در جشنواره

فیلم «زیر نظر» هشت میلیاردی شد

فیلم محبوب منتقدان ماهنامه فیلم در جشنواره

فراخوان دومین جشنواره تئاتر خیابانی فانوس بندر منتشر شد

«تحلیل رفتار متقابل» به چاپ چهاردهم رسید

این جشنواره را کرونا ناتمام گذاشت

یک دقیقه بعداز نیمه شب؛ رمانی به زبان شعر آزاد

10 توییت جالب و برتر روز

موزه میراث روستایی گیلان آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی می شود 

درباره محمد دبیرسیاقی

حمایت دفتر موسیقی ارشاد برای جبران ضرر «کرونا» به کنسرت ها

موسیقی متن فیلم جزیره ؛ استیو جابلونسکی

تمهید حمایتی دفتر موسیقی ارشاد برای جبران ضرر «کرونا» به کنسرت ها

کنفرانس بین المللی خود و هویت برگزار می شود

یک دقیقه بعداز نیمه شب؛ رمانی به زبان شعر آزاد

آخرین آمارها از وضعیت شیوع کرونا در کشور + فیلم

وزیر فرهنگ: کرونا را می توان با مهر و همکاری زمین گیر کرد

فارس من| نفت در روستای «غلام ویس»+فیلم

گشتی در «چارسوی هنر»؛ از نقاشی صورتی محمد احصایی تا«شجریان و همنوازان»

افشین هاشمی: تاریخ را دوست دارم

«تگزاس 3» سال آینده جلوی دوربین می رود/ 3 فیلم برای اکران نوروز

جمع ستاره های خوب بد جلف2 + عکس

« آتابای» فیلم برگزیده ماهنامه فیلم شد

«هم گناه» به شبکه نمایش خانگی آمد

نامه عاشقانه خواهرزاده لیندا کیانی به وی! عکس

چه کسانی ناظران قرعه کشی اکران فیلم های سینمایی هستند؟

کرونا را می توان با مهر و همکاری زمین گیر کرد

بیوگرافی رامین پرچمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست

آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست