مطالب مرتبط:
آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست
نمونه سوالات درس روانشناسی رشد کودک
آخرین حرف های پدر کیمیا علیزاده درباره بازگشت دخترش به ایران
آشنایی با زنده یاد «ظاهر هویدا» آوازخوان صاحب سبک افغانستان+ویدیو و تصاویر
قصه پر غصه کودک همسری؛ روایت دختری که در 12 سالگی بیوه شد
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 15:472020-01-21فرهنگي

آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست


تهران ایرنا روانشناس و مدرس دانشگاه، با نگاهی به مراحل رشد کودکان و تفاوت های این دوران، گفت: آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست.

- تهران ایرنا روانشناس و مدرس دانشگاه، با نگاهی به مراحل رشد کودکان و تفاوت های این دوران، گفت: آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست.

محمود گلزاری روز سه شنبه در نشست تخصصی زوال دوران کودکی، گفت: نیل پستمن در یکی از معروف ترین کتاب هایش زندگی در عیش، مردن در خوشی به مسائلی که تلویزیون در زندگی انسان ها ایجاد کرده است مانند دور شدن انسان ها از کتاب خواندن می پردازد.

آن هم درست زمانی که هنوز شبکه های اجتماعی به وجود نیامده بودند.

تفاوت تلویزیون با کتاب این است در تلویزیون شما با تصویرهای به شدت گذرا مواجه می شوید و ذهن نمی تواند بر مطلبی متمرکز شود.

حتی صحبت های به ظاهر علمی، ولی در کتاب شما می توانید به عقب بازگردید.

زیر جمله ها خط بکشید و در آن ها تعمق کنید.

وی ادامه داد: نکته دومی که در کتاب زندگی در عیش و مردن در خوشی به آن اشاره می شود آن است که تلویزیون با احساسات و هیجانات ما بازی می کند.

نیل پستمن می گوید: خوب است که شما با یک اتفاق خوب از ته دل بخندید و برای یک اتفاق بد گریه کنید.

ولی تلویزیون نگاه دیگری به هیجانات دارد، زمانی که شما می خواهید برای یک صحنه عاطفی در سریالی گریه کنید، یک دفعه تبلیغی پخش می شود که شما را می خنداند.

بنابراین شما نمی دانید در آن لحظه باید چه احساسی داشته باشید.

گلزاری با اشاره به این که کتاب دیگر پستمن زوال دوران کودکی است، گفت: او در این کتاب به مراحل کودکی نگاه داشته است که موضوع بحث امروز ماست.

البته من مباحث دیگری هم در رابطه با این موضوع که در این کتاب نیست مطرح خواهم کرد.

او با طرح این پرسش که تعریف کودک چیست بیان کرد: کودک، بزرگسال کوچک شده ای نیست.

کودک ذاتاً از نظر ویژگی های روان شناسی متفاوت است یعنی ابعاد رشدی و تحولی کودک متفاوت است.

ابعاد رشد هر انسانی در مراحل مختلفی از جمله جسمی، شناختی، هیجانی، اجتماعی، اخلاقی و معنوی متفاوت است.

هر مرحله با مرحله قبل و بعد از خودش از نظر کیفی تفاوت دارد.

نکته من این است که کودک، مینیاتور شده بزرگ سال نیست.

بلکه دنیای متفاوتی دارد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: از نظر کیفیتی هم کودک دنیای دیگری دارد که البته طبیعی است.

در رشد هیجانی هم اینطور است، ترس های کودکان در هر مرحله ای متفاوت است.

بنابراین کسانی که با کودک کار می کنند، باید تفاوت این هیجانات را بدانند.

او درباره اهمیت آگاه بودن به مراحل رشد کودک گفت: آگاه بودن از مراحل رشد به ما کمک می کند که او را جلوتر از مرحله رشدش آموزش ندهیم و باعث می شود نگران نشویم از مساله ای که فکر می کنیم هنوز به آن نرسیده است.

گلزاری با بیان این که مجموعه ی چند مرحله شاید یک سن خواهد شد، توضیح داد: بحث مهم روان شناسی، مراحل رشد و تحول انسان است.

در حال حاضر کتاب های خوبی در حوزه دانش روان شناسی تولید شده است.

اوج و سیطره دوران رشد، مراحل کودکی است.

کودک متفاوت است، نه فقط با بزرگسال.

هر کودکی یا به تعبیری هر انسانی در هر مرحله ای از رشد با انسانی در مرحله دیگر متفاوت است.

این موضوع خیلی برای پدر و مادرها راه گشاست.

او ادامه داد: شروع مطالعه مراحل رشد انسان با دوران نوجوانی در روان شناسی آغاز شد و بعدها مطالعه دوران کودکی به آن اضافه شد.

آگاهی از مراحل رشد از مسائل ضروری همه پدران، مادران و مربیان است.

اگر آن را بلد نباشیم یا مطابق آن سن عمل نمی کنیم، تکلیف زیادتر از او می خواهیم، یا تکلیف پایین تر تعریف می کنیم و او را در سنی تثبیت می کنیم.

گاهی توقع های نامناسب داریم، برای اینکه نمی دانیم از این مرحله گذشته اند.

پس زوال دوران کودکی با این تعبیری که گفتم ناآگاهی به این جنبه هاست.

در حالی که مسئولیت جدی تربیت فرزندان با ما بزرگ ترهاست.

گلزاری در ادامه خداوند را مربی عالم دانست و گفت: خداوند رب العالمین است.

رب یعنی مربی.

در کتاب مفردات که دانشمند لغت شناس، راغب اصفهانی نوشته است رب به معنای تربیت کننده معنی شده است.

خداوند می فرماید، مرحله به مرحله شیی را پرورش دهید تا به تمامیت خود برسد.

بنابراین هیچ تربیتی بدون مرحله به مرحله رفتن و به تمامیت رسیدن انجام نمی شود.

این روانشناس ادامه داد: روان شناسان بررسی کرده اند، هر چند سال که مراحل رشد آن به هم نزدیک تر است را مرحله رشد نام گذاری کرده اند.

اولین مرحله دوران جنینی است از انعقاد نطفه تا تولد، مرحله بعدی دوران نوزادی است که از بدو تولد تا دو سالگی را در برمی گیرد، دوران خردسالی از دو تا 6 سالگی است و آخرین مرحله که کودکی است از 6 تا 12 سال است.

او با اشاره به دوران جنینی گفت: دوران جنینی، دوران مهمی است.

ادبیات عرفانی ما هم معتقد است که حرکت انسان از قبل از تولد شروع می شود.

یادتان نرود مرحله ها ویژگی چندگانه رشد نزدیک بهمی دارند.

گلزاری درباره رشد اجتماعی کودک توضیح داد: هر جا در روان شناسی کلمه اجتماعی را ببینید، یعنی دیگری.

وقتی می گوییم رشد اجتماعی، یعنی چه ارتباطی با دیگران دارد که تقریباً بعد از 6 سالگی آغاز می شود.

بنابراین اگر کودک شما تا 5 سالگی فردگرایی دارد و با کودکان دیگر بازی نمی کند، نباید نگرانش شوید.

او با تقسیم بندی توجه به کودک در قرن های مختلف و اشاره به ویژگی هایی که کودکان در قرن های ششم تا بیست و یکم با آن ها شناخته می شدند، این جلسه را به پایان برد.

اهدای کتاب و نوشت افزار به کودکان سیل زده استان سیستان و بلوچستان در روزهایی که بسیاری از هم وطنان همراه و هم نوا با مردم مناطق سیل زده ی سیستان و بلوچستان کمک های خود را مشتاقانه به این مناطق ارسال کردند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز بنا به رسالت خود، با اعزام کاروان امداد فرهنگی خود، متشکل از مربیان سراسر کشور، به یاری این گروه های سنی شتافت.

مربیان کانون علاوه بر انجام فعالیت های فرهنگی هنری و برگزاری کارگاه های مختلف هنری، محصولاتی هم چون کتاب، سرگرمی، نوشت افزار و بسته های بهداشت فردی مثل مسواک، ظرف غذا و قمقمه آب، به کودکان سیل زده اهدا می کند.

این مربیان در محل اسکان موقت کودکان سیل زده حاضر می شوند و به فعالیت های قصه گویی، شعرخوانی، بازی خلاق و برگزاری کارگاه های نقاشی، اریگامی، سفال گری و کاردستی نیز می پردازند.

تماشاخانه سیار کانون نیز با پخش فیلم و پویانمایی، اجرای گروه نمایشی خاک و برگزاری مسابقه در این روزها، به امدادرسانی فرهنگی به کودکان سیل زده استان سیستان و بلوچستان می پردازد.

امدادرسانان فرهنگی کانون تاکنون در روستاهای گنبد علوی، گنبد سه پایه، چاهکیچی و دهستان هودیان از توابع بخش دلگان شهرستان ایرانشهر، روستاهای غلام محمد بازار و اورکی در کُنارک و روستای عورکی حاضر شده اند و در روزهای آینده در دیگر مناطق سیل زده به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

طرح امداد فرهنگی پیک امید کانون با هدف خدمات رسانی به کودکان و نوجوانان مناطق کم برخوردار، کار مشترک معاونت فرهنگی و بسیج کانون است که با حضور مربیان داوطلب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان های مختلف کشور برگزار می شود.

نمایش کلوچه دارچینی در سینما تئاتر کانون نمایش کلوچه دارچینی به کارگردانی مریم کاظمی یک بار دیگر از سوی گروه تئاتر مستقل اما در محل سینما تئاتر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان به روی صحنه می رود.

کلوچه دارچینی، نوشته دیوید وود که حسین فدایی حسین آن را به فارسی برگردانده، اولین بار در سال 93 با نقش آفرینی زنده یاد حسین محب اهری در مرکز تولید تئاتر کانون روی صحنه رفته بود از روز سوم بهمن 1398 این بار در سالن سینما تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان وزرا اجرا خواهد شد.

این نمایش قرار است از 3 بهمن همه روزه غیر از شنبه ها در ساعت 19 میزبان عموم خانواده ها باشد و اجراهای صبح آن نیز به مدارس و مهدهای کودک اختصاص دارد.

در همین حال بازیگران و عوامل اجرای جدید این نمایش از سوی گروه تئاتر مستقل اعلام شده است که بر اساس آن، سیدجواد زیتونی، مریم کاظمی هومن رهنمون، عرفان میدانلو، نازنین صفا، حسام کلانتری، مهراد زمانی، فاطمه خدابنده لو، پریسا فلاح زاده، فربد تجویدی، سمیه بیگی، شادی کارآیین، هایده حسین زاده، زهرا روشن ضمیر، نرگس صفامنش و مهدی رمضان زاده بازیگران این نمایش هستند.

همچنین تعدادی از هنرجویان بازیگری آموزشگاه تئاتر مستقل (پنجمک) نیز در نقش پرده ها که جانبخشی شده اند؛ همراه بازیگران بزرگ سال، تجربه بازی در صحنه حرفه ای تئاتر را بدست می آورند.

مدیر تولید این نمایش علی یدالهی و اختر تاجیک عکاس حرفه ای تئاتر نیز در کنار گروه است.

آهنگ سازی این نمایش را فرید نوایی انجام داده و طراحی صحنه را رضا مهدی زاده، طراحی لباس را زهرا بداغ آبادی، طراحی و ساخت عروسک را سهیلا باجلان و طراحی گریم را افسانه قلی زاده بر عهده دارند.

امیرعابدی عکاس، جواد اعرابی مدیراجرا، پریسا فلاح زاده طراح پوستروبروشور، زهرا شایان فر روابط عمومی، سهیلا آقایاری رزروشن، مهراد زمانی دستیار کارگردان، شقایق اصلانی و ریحانه کوثری مدیران صحنه، ریحانه دینی دستیار طراح لباس، سعید معروف پور دستیار طراح صحنه و همچنین خانم و آقای حدادی از شرکت من تاب، از جمله همکاران گروه تئاتر مستقل در اجرای کلوچه دارچینی هستند.

همچنین با هدف ایجاد فرصتی برای کسب تجربه کاری، تعدادی از هنرجویان و علاقه مندان نیز به عنوان کارآموزان مدیریت صحنه در این پروژه به فعالیت می پردازند که مدیسا قاضی، سبا کریمیان، مهرنوش شصتی، ساغر احمدی، اکرم هادیان، عاطفه خانی، کیانا کریمی، کامه وزیری، احمدرضا آقایی، سینا خدابخشی، مونا شریفی و حمید خسروی از آن جمله اند.

سینما تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) واقع شده است.

شهردار همدان به کانون پرورش فکری اتوبوس اهدا می کند شهردار همدان وعده کرد یک دستگاه اتوبوس جدید را در اختیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان قرار دهد تا جایگزین مینی بوس قدیمی کتاب خانه سیار شهری کانون این شهر شود.

مینی بوس 22 ساله که در تمام این سال ها به مناطق حاشیه ای شهر همدان خدمات رسانی فرهنگی می کرد، در محل برگزاری دوازدهمین نمایشگاه استانی کتاب به رادیو کتاب تبدیل شده بود تا کودکان و نوجوانان شرکت کننده در این نمایشگاه را به مطالعه تشویق کند.

عباس صوفی شهردار همدان که در آخرین روز فعالیت دوازدهمین نمایشگاه استانی کتاب همدان به محل دائمی نمایشگاه های بین المللی همدان آمده بود، از این کتاب خانه سیار مستقر در محل نمایشگاه بازدید کرد و فرسودگی این مینی بوس توجه او را به خود جلب کرد.

شهردار همدان پس از شنیدن گزارشی در باره ی فعالیت های این واحد سیار و احتمال تعطیلی آن به دلیل فرسودگی طی دستوری به روح الله وجدی هویدا، رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهر همدان تاکید کرد که نوسازی این واحد در دستور کار قرار گیرد.

صوفی خواستار آن شد که در قالب طرح شهر دوستدار کودک، اتوبوسی در اختیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همدان به عنوان کتابخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار گیرد تا کودکان حاشیه شهر هم چنان از خدمات این واحد سیار بهره مند شوند و فعالیت های کتابخانه باسابقه ادامه پیدا کند.


کلید واژه ها: رشد کودک - پدر و مادرها - کودک - تلویزیون - آشنایی - روانشناس - کتاب - شبکه های اجتماعی - تفاوت - انسان ها - کودکان - محمود گلزاری - کتاب خواندن - انسان - ایرنا - زندگی - تهران - معروف ترین - مدرس - اجتماعی - سه شنبه - گلزاری - یکی از - زمانی - تخصصی - معروف - نشست - شنبه - شبکه - مردن

آخرین اخبار سرویس:
جایزه ویژه مدیر آکادمی کارولینای شمالی برای «بی وزنی»

شهاب حسینی نوروز امسال با این برنامه به تلویزیون می آید

حسینی شوالیه شد | نشان فرانسوی ها بر سینه بازیگر برجسته سینمای ایران

فستیوال کوچه به تعویق افتاد/تاریخ برگزاری اعلام خواهد شد

گیل آبادی: با شایعات مقابله کنیم/ نباید کرونای روانی بگیریم

چگونه از کروناویروس در امان بمانیم؟

فیلم| ضدعفونی مستمر بخش های مختلف حرم مطهر رضوی

دو برادر بازیگر خوشتیپ در گذر زمان+عکس

درباره ویروس وحشت چه فکر می کنید؟+فیلم

«گیج گاه» با گریم جدید سروش صحت

فستیوال کوچه به تعویق افتاد/تاریخ برگزاری اعلام خواهد شد

سریال سرباز + زمان پخش سریال به همراه بیوگرافی و عکس های بازیگران و داستان سریال

وضعیت فرهنگ و هنر بچه ها مانند ویروس کروناست

پشت پرده لو رفتن تصاویر طارمی و قریشی

هنرنمایی بازیگر «تنها در خانه» در یک سریال ترسناک

37 اثر تاریخی دنا در فهرست آثار ملی کشور

هنرنمایی بازیگر «تنها در خانه» در یک سریال ترسناک

«تااون» موش اِنگاری نمی کند/ حفظ جان هموطنان مهمتر از اجراست

اکران مجدد سه انیمیشن کوتاه کانون پرورش فکری در فرانسه

وقتی کرونا، یک بازیگر را به وحشت می اندازد

نامزدهای اولیه «بوکر بین المللی 2020» معرفی شدند

استیون اسپیلبرگ «ایندیانا جونز 5» را نمی سازد

مجوز نمایش سه فیلم صادر شد

توصیه خانه سینما به گروه های فیلمسازی در پی شیوع کرونا

فیلم «کیارستمی و عصای گمشده» به جشنواره شیلی می رود

پیشنهاد تماشای 10 فیلم از بهترین های سینمای جهان

»1000 درجه« حمید عسکری را گوش کنید

بشنوید »شنیدستان« را یک مجله شنیدی

بلای وحشتناکی که کرونا بر سر اقتصاد ایتالیا آورده است + فیلم

فیلم| اگر حرم حضرت معصومه شفا می دهد، چرا مردم در قم کرونا گرفته اند؟!

شباهت برادران مشهور سریال «وضعیت سفید» +عکس

کوین «تنها در خانه» سریال ترسناک بازی می کند

اعطای نشان شوالیه به شهاب حسینی

موفقیت «کلاف» در جشنواره سینمایی کلیسای ارتدوکس روسیه

انتشار اطلاعات ارزشیابی هنرمندان سینما

تعطیلی خانه هنرمندان ادامه دار شد

کنایه مهران مدیری به مهدی طارمی و سحر قریشی

از سینمای بحران تا آیین نامه اکران در «نقد سینما»

ملکه رنجبر بازیگر سینما و تلویزیون درگذشت

ساعت پخش پشت صحنه سریال از سرنوشت مشخص شد

عکس | گریم دیدنی سروش صحت در فیلمی جدید

وضعیت فرهنگ و هنر بچه ها مانند ویروس کروناست

مهناز افشار|عکس لورفته و بی حجاب در اغوش همسر دومش + عکس و بیوگرافی

عکس الناز شاکردوست پس از ورود کرونا به ایران

راه حل ژاپنی ها برای کمک به عبور لاکپشت ها از ریل قطار

جایزه ویژه مدیر آکادمی کارولینای شمالی برای «بی وزنی»

«گیج گاه» با سروش صحت و بهرنگ علوی در پایان راه

زیارت رفتن خانم بازیگر با پسر تازه دامادش +عکس

«گیج گاه» با سروش صحت و بهرنگ علوی در پایان راه

استقبال هندی ها از کیارستمی در برلین

بخش خبری 20 پنجشنبه 8 اسفند 1398 استان قزوین+ فیلم

«کرونا» یک جشنواره سینمایی در ایتالیا را تعطیل کرد

«شکرستان» نوروزی باز هم با هنرمندی شهاب حسینی

کرونا این جشنواره سینمایی را در ایتالیا تعطیل کرد

شهاب حسینی با سریالی درباره کرونا به تلویزیون می آید

تکذیب خبر درگذشت الهام شیخی بانوی فوتسالیست (فیلم)

«کرونا» یک جشنواره سینمایی در ایتالیا را تعطیل کرد

فیلم گفتگو با یک بهبود یافته کرونایی در قرنطینه / با دستان نشسته پیتزا خوردم

سفر «کیارستمی و عصای گمشده» به شیلی/ روایتی از نگاه فیلمساز مشهور به زندگی و سینما

ترجمه دومین کتاب طنز «میراث آمریکا» چاپ شد

کوین «تنها در خانه» سریال ترسناک بازی می کند

نقد کتاب «یک لحظه تا آسمان» برگزار شد

خانه کتاب از برگزاری مراسم تقدیر جایزه کتاب سال صرف نظر کرد

تلاش متفکر ترکیه ای در معرفی بدعت های ترویج شده به نام اسلام

پرداخت یارانه پاییزه کتاب به کتابفروشی های سراسر کشور

 طرز تهیه بریانی اصفهان

اکران 3 انیمیشن کانون پرورش فکری در فرانسه

شروع معمولی چند گناهکار/دسته ی مطرب ها این بار با حبیب و هدیه!

کاهش شدید فروش «پسران بد» به دلیل شیوع کرونای چین

مهناز افشار|عکس لورفته و بی حجاب در اغوش همسر دومش + عکس و بیوگرافی

عکس جدید سحر قریشی از چهره اش پس از حواشی اخیر

بیوگرافی بازیگران سریال ترکی زمستان سخت Zemehri زمهریر / معرفی نقش ها

تقدیر فرانسوی ها از بازیگر ایرانی ؛ شهاب حسینی شوالیه شد! / ویدیو و عکس

اسامی بازیگران و داستان فیلم خجالت نکش همراه عکس بازیگران / نقد فیلم

لغو نشست مدیران تولید سینما بدلیل گسترش ویروس کرونا

پیام تسلیت انجمن بازیگران در پی درگذشت ملکه رنجبر

«شکرستان» نوروزی باز هم با هنرمندی شهاب حسینی

می توان با برنامه های کودک به جنگ کرونا رفت؟

هنرمندانی که با شهرشان قهرند!

کوین «تنها در خانه» سریال ترسناک بازی می کند

کنایه مهران مدیری به عکس های لو رفته مهدی طارمی و سحر قریشی + فیلم

اکران مجدد سه انیمیشن کوتاه کانون پرورش فکری در فرانسه

«کرونا» یک جشنواره سینمایی در ایتالیا را تعطیل کرد

«فلسفه دیزاین» منتشر شد

کنایه مهران مدیری به عکس های لو رفته مهدی طارمی و سحر قریشی + فیلم

جشن عروسی عجیب داخل توالت زنانه! + عکس

ملکه رنجبر، بازیگر سریال «زیر آسمان شهر» درگذشت

کنایه مهران مدیری به مهدی طارمی و سحر قریشی

فتحعلی اویسی الان کجاست؟ +عکس

«شکرستان» نوروزی باز هم با شهاب حسینی/ «کرونا» سوژه سریال شد

فیلم گفتگو با یک بهبود یافته کرونایی در قرنطینه / با دستان نشسته پیتزا خوردم

گریم هومن سیدی در سریال «قورباغه»/ عکس

استقبال هندی ها از کیارستمی در برلین

لغو نشست مدیران تولید سینما بدلیل گسترش ویروس کرونا

فیلم «کیارستمی و عصای گمشده» به جشنواره شیلی می رود

پیام تسلیت انجمن بازیگران سینما در پی درگذشت ملکه رنجبر

ترجمه دومین کتاب طنز «میراث آمریکا» چاپ شد

شاهنامه نماد خردورزی ایرانی است

اکران دوباره سه انیمیشن کوتاه کانون پرورش فکری در فرانسه

ملکه رنجبر امروز بدون هیچ مراسمی به خاک سپرده می شود

آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست

آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست