مطالب مرتبط:
تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟
تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟
تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟
تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟
عصبانیت آمریکا از ایران بخاطر جذابیت ناشی از تصویر ایستادگی ملت است
-201 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 دی 1398 ساعت 23:552020-01-20اقتصادي

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟


ایران یک بار در سال 2007 تجربه ورود به لیست سیاه FATF را دارد.

در آن دوره فشارهای اقتصادی به حدی رسید که پس از گذشت زمانی کوتاه دولت وقت به همراهی سایر نهادهای مرتبط به دنبال مقدمات خروج از این لیست رفت.

- در همان زمان، بسیاری از شرکت های خارجی نه به دستور شرکت یا کشور دیگر بلکه به دلیل بالا رفتن ریسک همکاری با ایران، ارتباط خود را با کشورمان قطع کردند یا به حداقل رساندند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرداغ ، در حالی که عده ای مدعی اند تحریم های گروه ویژه اقدام مالی جدی و جدید نیست و در حال حاضر هم بانک های کشورمان در شرایط تحریم نسبت به نقل و انتقالات اقدام می کنند اما واقعیت این است که در صورت اعمال تحریم های FATF، تقریبا تمام روزنه های مبادلات مالی و اقتصادی رو به ایران مسدود خواهد شد.

گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF به عنوان یک نهاد فرادولتی در سال 1989 با هدف مبارزه با مشکل رو به رشد پولشویی در کشورها تأسیس شد و در سال 2001 به جمع نهادهای مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست.

به تدریج، فعالیت های این گروه گسترش یافت و در نتیجه در سال 2012 مقابله با تأمین مالی فعالیت های مبهم و غیرشفاف هم جزو ماموریت های آن قرار گرفت.

همچنین، برخی از دستورات و توصیه های FATF برای مقابله با جرائم سازمان یافته فراملی مانند فروش مواد مخدر، قاچاق انسان، قاچاق اعضای بدن انسان و این دست، حیطه اهداف و کارویژه های این نهاد را مشخص می کند.

با توجه به کارکرد و اقدامات این نهاد برای جلوگیری از رواج فساد در جامعه جهانی، 194 کشور از جمله کشورهای همسایه و هم مذهب و هم دین ما به این کارگروه پیوسته اند.

این در حالی است که ایران هنوز بر سر دوراهی برای عضویت در این فدراسیون جهانی قرار دارد.

تصمیم گیری درباره این اقدام سرنوشت ساز بین دولت، مجلس، مجمع تشخیص مصلحت و شورای نگهبان طی سال های اخیر در رفت وآمد بوده است.

ایران یک بار در سال 2007 تجربه ورود به لیست سیاه FATF را دارد.

در آن دوره فشارهای اقتصادی به حدی رسید که پس از گذشت زمانی کوتاه دولت وقت به همراهی سایر نهادهای مرتبط به دنبال مقدمات خروج از این لیست رفت.

در همان زمان، بسیاری از شرکت های خارجی نه به دستور شرکت یا کشور دیگر بلکه به دلیل بالا رفتن ریسک همکاری با ایران، ارتباط خود را با کشورمان قطع کردند یا به حداقل رساندند.

اولین گام های اصلاحی در ایران در سال 1389 برداشته شد و با ادامه این اقدامات در نهایت در سال 2016 نام ایران از لیست سیاه FATF حذف شد.

از آن زمان، این کارگروه در چندین نوبت نسبت به تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران اقدام کرده است و در حال حاضر هم روزهای پایانی از آخرین تمدید این تعلیق را پشت سر می گذاریم اما هنوز تکلیف تصویب لوایح مرتبط با الحاق به FATF روشن نیست.

دو لایحه اصلاح قانون مبارزه با تروریسم و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی مهرماه سال گذشته به تصویب و تأیید مجلس و شورای نگهبان رسید و به قانون تبدیل شد اما دو لایحه دیگر یعنی لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (کنوانسیون پالرمو) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) هنوز تعیین تکلیف نشده است و اگر قرار باشد عضو FATF باید هر چهار لایحه را بپذیریم.

در حال حاضر هرچند به کارگروه ویژه اقدام مالی نپیوسته ایم اما مشمول تحریم های این کارگروه هم نمی شویم، تحریم هایی که به گفته برخی از کارشناسان داخلی و خارجی سختگیرانه تر و پایدارتر از تحریم های کاخ سفید خواهد بود.

فهرست تهدیدات ناشی از نپیوستن به گروه ویژه اقدام مالی در حالی که عده ای مدعی اند تحریم های گروه ویژه اقدام مالی جدی و جدید نیست و در حال حاضر هم بانک های کشورمان در شرایط تحریم نسبت به نقل و انتقالات اقدام می کنند اما واقعیت این است که در صورت اعمال تحریم های FATF تقریبا تمام روزنه های مبادلات مالی و اقتصادی رو به ایران مسدود خواهد شد و این اظهارنظرها نشان دهنده ناآگاهی افراد از ماموریت ها و قوانین و مقررات این نهاد بین المللی است.

نکته مهم دیگر که از دید جریان مخالف عضویت در گروه ویژه اقدام مالی پنهان مانده، این است که توصیه های FATF و اعمال تحریم ها علیه کشورهایی که وارد لیست سیاه آن می شوند تنها مربوط به روابط بانکی نیست و تمام مبادلات اقتصادی ایرانیان را تحت تأثیر قرار می دهد.

برخی ها بر این باورند که از آنجایی که سیستم بانکی ایران تحریم است، تحریم های FATF بار سنگین دیگری را نمی تواند بر دوش شبکه بانکی بگذارد و محدودیت جدید ایجاد نمی کند.

اما تحریم های FATF بسیار پیچیده و چند وجهی است چرا که تمام بخش ها و حوزه های مراودات اقتصادی کشورمان را شامل می شود.

باید توجه داشته باشیم که تحریم های آمریکا بخشی از اقتصاد یا صنایع را مورد هدف قرار داده و تنها افرادی مشخص در فهرست تحریم های آمریکا دیده می شوند اما تحریم های FATF تابعیت افراد را مورد هدف قرار می دهد به این معنا که هر فرد یا شرکت ایرانی که بخواهد با دنیا ارتباط مالی داشته باشد، با مشکل و مانع مواجه می شود.

از سوی دیگر همکاری نکردن با گروه ویژه اقدام مالی و قرار گرفتن ما در لیست کشورهای پرخطر، بهانه خوبی برای اعمال فشار حداکثری علیه ایران از سوی واشنگتن خواهد بود و می تواند حلقه تحریم ها را تنگ تر کند.

شاهد آن بودیم که یکی از مهمترین دلایل اعمال سخت ترین تحریم ها علیه کشورمان در سال 2008 نپیوستن ایران در FATF بود و آمریکا توانست با همین بهانه با کم ترین هزینه سیاسی شدت تحریم ها علیه ایران را افزایش دهد.

با اعمال تحریم های FATF امکان انجام هرگونه مبادله و معامله ای که جنبه مالی داشته باشد، برای کشورمان وجود نخواهد داشت.

چراکه پس زدنِ دعوت به FATF به معنای متعهد نبودن در برابر قوانین جهانی نسبت به شفافیت های مالی و برخی از اقدامات اقتصادی است و در این صورت هر معامله غیرشفافی می تواند مصداق پولشویی باشد.

در میان، عده ای می گویند کشورمان تاکنون با شماری از کشورها روابط اقتصادی نداشته و توانسته در این شرایط در برخی از بخش ها به خوداتکایی و خودکفایی برسد اما موضوع مهم این است که با ورود به لیست سیاه FATF حتی با کشورهای همسایه مانند عراق هم نمی توانیم رابطه اقتصادی داشته باشیم چرا که آنها عضو این گروه هستند و طبق قوانین نمی توانند با کشورهای حاضر در لیست سیاه هرگونه مراوده ای داشته باشند.

باید توجه داشت وقتی گفته می شود هر مراوده ای، این موضوع شامل حال دارو، غذا هم می شود با رد لوایح پالرمو و CFT ایران جزو کشورهایی با ریسک بالا شناخته می شود و در این صورت شرکت ها تمایلی برای سرمایه گذاری در کشورمان نخواهند داشت.

مهم تر اینکه در این صورت، تحریم ها نه فقط از جانب یک کشور یا چند کشور بلکه این محدودیت ها یا قطع روابط از سوی شرکت ها به طور فراملیتی ایجاد خواهد شد.

در حال حاضر بسیاری از کشورها حتی کشورهای اروپایی که آمریکا روابط اقتصادی عمیقی ندارند، مخالف اعمال تحریم های کاخ سفید علیه ایران هستند و آن را غیرقانونی می دانند اما در شرایطی که ایران قانون و عرفی را که 194 کشور به آن متعهدند، نپذیرد، طبیعی است که اولین پیامد آن کاهش روابط بین الملل در عرصه سیاست و اقتصاد خواهد بود.

رد FATF؛ خودتحریمی در شرایط فشار تحریم های خارجی با توجه به اینکه هدف کنوانسیون پالرمو و گروه ویژه اقدام مالی مبارزه با تخلفات سازمان یافته بین المللی مانند فروش مواد مخدر، قاچاق انسان، مقابله با پولشویی و از همه مهم تر مبارزه با تروریسم است، بسیاری می پرسند چرا در ایران به عنوان یک کشور اسلامی که به تمام این موضوعات مذکور پایبند است، یک جریان مخالف برای عضویت و همکاری با این نهاد وجود دارد؟ دو سناریو برای دسته بندی مخالفان وجود دارد؛ اول اینکه عده ای نگران مصالح ملی و در اختیار گذاشتن برخی از اطلاعات به مجامع بین المللی هستند.

در دسته دوم افرادی قرار دارند که اتفاقاً درآمدهای هنگفتی را از لیست ممنوعه FATF به جیب می زنند و صاحب اقتصاد زیرزمینی و غیرشفافند.

طبیعی است که گروه اول به دلیل منافع شخصی با عضویت ایران در این فدراسیون جهانی مخالفت می کنند.

اما درباره نگرانی دسته اول باید گفت که واقعیت این است که قرار نیست هر اطلاعاتی را در اختیار بازرسان این گروه ویژه بگذاریم.

مهم ترین خواسته FATF این است که استانداردهای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را در کشورمان به اجرا برسانیم و از سوی دیگر تردیدی وجود ندارد از طریق قواعد و سازوکارهای FATF نمی توانند به ایران دیکته کنند با چه گروهی رابطه مالی داشته باشیم یا خیر.

دغدغه مهم برخی این است که پس از عضویت امکان حمایت از گروه های مانند حزب الله یا حماس وجود نخواهد داشت یا به سختی انجام می شود اما طبق گفته کارشناسان بین الملل، این اظهارات اساساً بدون سند و پشتوانه است چرا که FATF که چنین توصیه ای ندارد و مهم تر اینکه اعضای گروه منطبق با توصیه های مقامات و قوانین داخلی خود به معرفی افراد و سازمان های وابسته به گروه های تروریستی یا غیرتروریستی اقدام می کنند.

به نظر می رسد در این شرایط سختی که ناشی از اعمال تحریم های امریکا علیه کشورمان ایجاد شده، از دست دادن فرصت عضویت در FATF، به نوعی خودزنی و خودتحریمی محسوب می شود که تبعات بسیاری برای اقتصاد و سیاست و روابط خارجه کشورمان خواهد داشت که در هر صورت هزینه آن را مردم باید بپردازند.

ایرنا
کلید واژه ها: ایران - کشور - اقدام - تحریم - اقتصادی - نقل و انتقالات - مالی - لیست سیاه - گروه - نهاد - شرکت - لیست - انتقالات - ویژه - دولت - پولشویی - مبادلات - مبارزه - همراهی - کشورها - ارتباط - همکاری - واقعیت - مسدود - خارجی - شرایط - گزارش - مرتبط - زمانی - کوتاه

آخرین اخبار سرویس:
وظایف پنج معاون وزارت میراث فرهنگی ابلاغ شد

گوشت گوسفندی 10 هزار تومان گران شد

بازار سرمایه جایگزین بانکها درتامین منابع مالی شرکتها

ابداع لباس هوشمند با قابلیت اتصال به بلوتوث و وای فای

استخدام حسابدار مالی در یک شرکت ساختمانی در گیلان

استخدام مهندس معمار در یک شرکت ساختمانی در گیلان

استخدام مهندس عمران و مهندس معمار در یک شرکت ساختمانی در گیلان

استخدام مهندس عمران در یک شرکت ساختمانی در گیلان

قیمت گوشت قرمز به مدار گرانی برگشت/ هر کیلو گوشت گوسفند 100 هزار تومان!

«ابر آروان» بستر اکوسیستم ابری کشور را فراهم می کند

کد پستی ده رقمی به شرکت های استارتاپی تعلق می گیرد

شهرداری ساری سال آینده 460 میلیارد تومان بودجه دارد

کارگران کنتورسازی قزوین خواستار رسیدگی مسوولان به مشکلاتشان شدند

جابه جایی سلبریتی با آمبولانس اورژانس تهران شایعه است/چه زمانی اقدامات مداخله گرانه برای جلوگیری از کوتاه شدن قد کودکان آغاز می شود؟

دلار سکه را هم با خودش بالا برد | جدیدترین قیمت ها

بازار سرمایه جایگزین بانکها درتامین منابع مالی شرکتها

ببینید | تصاویری از قدرت نمایی موتور یک هواپیما حین تیک آف

از اولین خودروی تمام برقی ایرانی رونمایی شد + تصاویر

استخدام نیروی بازرگانی خانم در شرکت پیشتازان فناوری سیب طلایی

تصویب 24 طرح اقتصاد مقاومتی برای سال آینده استان مرکزی

5000 بانوی هنرمند صنایع دستی در مازندران فعالیت دارند

گذر از مالیات سنتی به مدرن

دیدار سفیر ایران با مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی

2140 واحد تولیدی دراستان مرکزی تسهیلات دریافت کرده اند

شهرداری ساری سال آینده 460 میلیارد تومان بودجه دارد

شبکه ملی اطلاعات به قطع و یا محدودیت اینترنت منجر نمی شود

پرداخت 2100 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی استان مرکزی

جهانگیری: اصرار دولت واگذاری بنگاه های اقتصادی به مردم است

رکورد جدید انتقال گاز کشور در سرمای اخیر ثبت شد

داد مسافران از اسنپ و تپسی

صادرات محصولات تولیدی هرمزگان 25 درصد افزایش یافت

اعلام زمان مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی

جف بزوس برای مقابله با تغییرات آب و هوایی 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری می کند

استخدام تکنسین مکانیک جهت یک شرکت در اصفهان

دیدار سفیر ایران با مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی

اپل با مقصر دانستن ویروس کرونا: به سود هدف 3 ماهه خود نمی رسیم

رونمایی اولین خودروی تمام برقی ایرانی/عکس

قطع یارانه را چگونه پیگیری کنیم؟ + آموزش تصویری

همتی: بانک مرکزی مراقبت لازم را بر بازار ارز دارد

در دی ماه 98 چه تعداد چک برگشت خورد؟

مزیت های پرداخت ارزی با بیست پیمنت

جزییات پرداخت وام مسکن 170میلیون تومانی

آزادسازی هزاران دستگاه خودرو متوقف شده در گمرک

قیمت دلار در ماه های آینده چگونه خواهد بود؟

رونمایی از سکه های 700 ساله در موزه آستان قدس رضوی

همشهری TV | اعجوبه دهه نودی الگوی امید و مهارت

مخالفت ترامپ با ممنوعیت فروش موتور هواپیما به چین

زنگنه: وزارت نفت با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارد | همه حملات متوجه وزارت نفت است

زنگنه: وزارت نفت به نان شب هم محتاج است

پرداخت 2100 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی استان مرکزی

پرداخت یک میلیاردتومان کمک هزینه تأمین جهیزیه به مددجویان اردبیلی

نظارتهای بهداشتی دامپزشکی خراسان رضوی در تعطیلات نوروزی تشدید می شود

قیمت دلار و یورو امروز سه شنبه 29 بهمن 98/ ادامه گرانی دلار

مزیت های پرداخت ارزی با بیست پیمنت

پرداخت یک میلیاردتومان کمک هزینه تأمین جهیزیه به مددجویان اردبیلی

رفع مشکلات و موانع بانکی برای فعالان اقتصادی ایران و هندوستان

امکان تعمیر مودم های خارج از گارانتی، توسط ایرانسل فراهم شد

سفر وزیر نفت به خوزستان

رفع ممنوعیت صادرات جوجه یکروزه

35 درصد جمعیت سیاهکل تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند

معاون وزیر صنعت: بازار کشور در شرایط امن و باثبات قرار دارد

ساخت ابرخازن جدید با ظرفیت و انعطاف پذیری بسیار بالا

ایران برای مقابله با دور جدید حمله ملخ ها آماده می شود

35 درصد جمعیت سیاهکل تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند

معاون وزیر صنعت: بازار کشور در شرایط امن و باثبات قرار دارد

ورود کمیسیون های اتاق بازرگانی برای بررسی بخش های دولتی قابل واگذاری به بخش خصوصی

نام نویسی 14 هزار نفر از جمعیت مازندران در طرح پوشش اجباری بیمه سلامت

زنگنه: همه عمرم را برای اعتلای جمهوری اسلامی ایران گذاشته ام/ وزارت نفت با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارد

دلار، سکه را بالا برد

آب کشت پاییزه کشاورزان اصفهان از روز چهارشنبه توزیع می شود

کشف 50 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در همدان

استخدام کارشناس تضمین کیفیت خانم در یک شرکت معتبر فنی مهندسی

اولین خودروی تمام برقی ایرانی رونمایی شد

شرایط بیمه بیکاری و نکات حقوقی آن

آب کشت پاییزه کشاورزان اصفهان از روز چهارشنبه توزیع می شود

نقدینگی مازاد امسال برابر کل نقدینگی سال 91

اجرای نقشه راه صنعت گوهر سنگ از سال 99

موزه جالب و نوآورانه بستنی در نیویورک +تصاویر

بازار کشور در شرایط امن و باثبات قرار دارد

تبلیغات شهری چگونه با هنجارهای عمومی در تعارض قرار می گیرد؟

آزادسازی هزاران دستگاه خودرو متوقف شده در گمرک

جف بزوس 10میلیارد دلار خرج مقابله با تغییرات اقلیمی می کند

پژو 405 به مرز 115 میلیون رسید

تشریح راهبرد ملی ایران خودرو در توسعه فن آوری موتورهای درون سوز

اولین فیلم از خودروی برقی رانا

سراتو 400میلیون را رد کرد

سازمان غذا و دارو: دارو در ایران ارزان است

مقام اول تعاونی بانوان فارس در بخش اعضا و تعداد اشتغال/ سهم یک سومی بانوان در اشتغال اداره کل

استاندار خراسان شمالی: دفاتر بازاریابی برون مرزی ایجاد شود

خروجی زاینده رود از بامداد سی ام بهمن ماه افزایش می یابد

500 زن معتاد متجاهر از مناطق جنوبی تهران جمع آوری شدند

آزادسازی هزاران دستگاه خودرو متوقف شده در گمرک

استخدام بازاریاب، ویزیتور حضوری با حقوق ثابت بصورت پاره وقت در اصفهان

وابستگی اقتصاد به نفت مهمترین مشکل کشور است

تاثیر صادرات روی قیمت میوه شب عید

سراتو 400 میلیون را رد کرد؛ ساینا در مرز 80 میلیونی

آب کشت پاییزه کشاورزان اصفهان از روز چهارشنبه توزیع می شود

چرا تبلیغات شهری با هنجارهای عمومی جامعه در تعارض است؟

آب کشت پاییزه کشاورزان اصفهان از روز چهارشنبه توزیع می شود

تشریح راهبرد ملی ایران خودرو در توسعه فن آوری موتورهای درون سوز

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟