مطالب مرتبط:
تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟
تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟
تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟
عصبانیت آمریکا از ایران بخاطر جذابیت ناشی از تصویر ایستادگی ملت است
دلایل تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم ها چیست؟
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 دی 1398 ساعت 22:422020-01-20اقتصادي

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟


ایران یک بار در سال 2007 تجربه ورود به لیست سیاه FATF را دارد.

در آن دوره فشار های اقتصادی به حدی رسید که پس از گذشت زمانی کوتاه دولت وقت به همراهی سایر نهاد های مرتبط به دنبال مقدمات خروج از این لیست رفت.

- رویداد24" در حالی که عده ای مدعی اند تحریم های گروه ویژه اقدام مالی جدی و جدید نیست و در حال حاضر هم بانک های کشورمان در شرایط تحریم نسبت به نقل و انتقالات اقدام می کنند، اما واقعیت این است که در صورت اعمال تحریم های FATF، تقریبا تمام روزنه های مبادلات مالی و اقتصادی رو به ایران مسدود خواهد شد.

گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF به عنوان یک نهاد فرادولتی در سال 1989 با هدف مبارزه با مشکل رو به رشد پولشویی در کشور ها تأسیس شد و در سال 2001 به جمع نهاد های مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست.

به تدریج، فعالیت های این گروه گسترش یافت و در نتیجه در سال 2012 مقابله با تأمین مالی فعالیت های مبهم و غیرشفاف هم جزو ماموریت های آن قرار گرفت.

همچنین، برخی از دستورات و توصیه های FATF برای مقابله با جرائم سازمان یافته فراملی مانند فروش مواد مخدر، قاچاق انسان، قاچاق اعضای بدن انسان و این دست، حیطه اهداف و کارویژه های این نهاد را مشخص می کند.

بیشتر بخوانید: FATF چگونه فشار معیشتی بر مردم را افزایش خواهد داد؟ +فیلم" با توجه به کارکرد و اقدامات این نهاد برای جلوگیری از رواج فساد در جامعه جهانی، 194 کشور از جمله کشور های همسایه و هم مذهب و هم دین ما به این کارگروه پیوسته اند.

این در حالی است که ایران هنوز بر سر دوراهی برای عضویت در این فدراسیون جهانی قرار دارد.

تصمیم گیری درباره این اقدام سرنوشت ساز بین دولت، مجلس، مجمع تشخیص مصلحت و شورای نگهبان طی سال های اخیر در رفت وآمد بوده است.

ایران یک بار در سال 2007 تجربه ورود به لیست سیاه FATF را دارد.

در آن دوره فشار های اقتصادی به حدی رسید که پس از گذشت زمانی کوتاه دولت وقت به همراهی سایر نهاد های مرتبط به دنبال مقدمات خروج از این لیست رفت.

در همان زمان، بسیاری از شرکت های خارجی نه به دستور شرکت یا کشور دیگر بلکه به دلیل بالا رفتن ریسک همکاری با ایران، ارتباط خود را با کشورمان قطع کردند یا به حداقل رساندند.

اولین گام های اصلاحی در ایران در سال 1389 برداشته شد و با ادامه این اقدامات در نهایت در سال 2016 نام ایران از لیست سیاه FATF حذف شد.

از آن زمان، این کارگروه در چندین نوبت نسبت به تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران اقدام کرده است و در حال حاضر هم روز های پایانی از آخرین تمدید این تعلیق را پشت سر می گذاریم، اما هنوز تکلیف تصویب لوایح مرتبط با الحاق به FATF روشن نیست.

دو لایحه اصلاح قانون مبارزه با تروریسم و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی مهرماه سال گذشته به تصویب و تأیید مجلس و شورای نگهبان رسید و به قانون تبدیل شد، اما دو لایحه دیگر یعنی لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (کنوانسیون پالرمو) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) هنوز تعیین تکلیف نشده است و اگر قرار باشد عضو FATF باید هر چهار لایحه را بپذیریم.

در حال حاضر هرچند به کارگروه ویژه اقدام مالی نپیوسته ایم، اما مشمول تحریم های این کارگروه هم نمی شویم، تحریم هایی که به گفته برخی از کارشناسان داخلی و خارجی سختگیرانه تر و پایدارتر از تحریم های کاخ سفید خواهد بود.

فهرست تهدیدات ناشی از نپیوستن به گروه ویژه اقدام مالی در حالی که عده ای مدعی اند تحریم های گروه ویژه اقدام مالی جدی و جدید نیست و در حال حاضر هم بانک های کشورمان در شرایط تحریم نسبت به نقل و انتقالات اقدام می کنند، اما واقعیت این است که در صورت اعمال تحریم های FATF تقریبا تمام روزنه های مبادلات مالی و اقتصادی رو به ایران مسدود خواهد شد و این اظهارنظر ها نشان دهنده ناآگاهی افراد از ماموریت ها و قوانین و مقررات این نهاد بین المللی است.

نکته مهم دیگر که از دید جریان مخالف عضویت در گروه ویژه اقدام مالی پنهان مانده، این است که توصیه های FATF و اعمال تحریم ها علیه کشور هایی که وارد لیست سیاه آن می شوند تنها مربوط به روابط بانکی نیست و تمام مبادلات اقتصادی ایرانیان را تحت تأثیر قرار می دهد.

برخی ها بر این باورند که از آنجایی که سیستم بانکی ایران تحریم است، تحریم های FATF بار سنگین دیگری را نمی تواند بر دوش شبکه بانکی بگذارد و محدودیت جدید ایجاد نمی کند.

اما تحریم های FATF بسیار پیچیده و چند وجهی است چرا که تمام بخش ها و حوزه های مراودات اقتصادی کشورمان را شامل می شود.

باید توجه داشته باشیم که تحریم های آمریکا بخشی از اقتصاد یا صنایع را مورد هدف قرار داده و تنها افرادی مشخص در فهرست تحریم های آمریکا دیده می شوند، اما تحریم های FATF تابعیت افراد را مورد هدف قرار می دهد به این معنا که هر فرد یا شرکت ایرانی که بخواهد با دنیا ارتباط مالی داشته باشد، با مشکل و مانع مواجه می شود.

از سوی دیگر همکاری نکردن با گروه ویژه اقدام مالی و قرار گرفتن ما در لیست کشور های پرخطر، بهانه خوبی برای اعمال فشار حداکثری علیه ایران از سوی واشنگتن خواهد بود و می تواند حلقه تحریم ها را تنگ تر کند.

شاهد آن بودیم که یکی از مهمترین دلایل اعمال سخت ترین تحریم ها علیه کشورمان در سال 2008 نپیوستن ایران در FATF بود و آمریکا توانست با همین بهانه با کم ترین هزینه سیاسی شدت تحریم ها علیه ایران را افزایش دهد.

با اعمال تحریم های FATF امکان انجام هرگونه مبادله و معامله ای که جنبه مالی داشته باشد، برای کشورمان وجود نخواهد داشت.

چراکه پس زدنِ دعوت به FATF به معنای متعهد نبودن در برابر قوانین جهانی نسبت به شفافیت های مالی و برخی از اقدامات اقتصادی است و در این صورت هر معامله غیرشفافی می تواند مصداق پولشویی باشد.

در میان، عده ای می گویند کشورمان تاکنون با شماری از کشور ها روابط اقتصادی نداشته و توانسته در این شرایط در برخی از بخش ها به خوداتکایی و خودکفایی برسد، اما موضوع مهم این است که با ورود به لیست سیاه FATF حتی با کشور های همسایه مانند عراق هم نمی توانیم رابطه اقتصادی داشته باشیم چرا که آن ها عضو این گروه هستند و طبق قوانین نمی توانند با کشور های حاضر در لیست سیاه هرگونه مراوده ای داشته باشند.

باید توجه داشت وقتی گفته می شود هر مراوده ای، این موضوع شامل حال دارو، غذا هم می شود با رد لوایح پالرمو و CFT ایران جزو کشور هایی با ریسک بالا شناخته می شود و در این صورت شرکت ها تمایلی برای سرمایه گذاری در کشورمان نخواهند داشت.

مهم تر اینکه در این صورت، تحریم ها نه فقط از جانب یک کشور یا چند کشور بلکه این محدودیت ها یا قطع روابط از سوی شرکت ها به طور فراملیتی ایجاد خواهد شد.

در حال حاضر بسیاری از کشور ها حتی کشور های اروپایی که آمریکا روابط اقتصادی عمیقی ندارند، مخالف اعمال تحریم های کاخ سفید علیه ایران هستند و آن را غیرقانونی می دانند، اما در شرایطی که ایران قانون و عرفی را که 194 کشور به آن متعهدند، نپذیرد، طبیعی است که اولین پیامد آن کاهش روابط بین الملل در عرصه سیاست و اقتصاد خواهد بود.

رد FATF؛ خودتحریمی در شرایط فشار تحریم های خارجی با توجه به اینکه هدف کنوانسیون پالرمو و گروه ویژه اقدام مالی مبارزه با تخلفات سازمان یافته بین المللی مانند فروش مواد مخدر، قاچاق انسان، مقابله با پولشویی و از همه مهم تر مبارزه با تروریسم است، بسیاری می پرسند چرا در ایران به عنوان یک کشور اسلامی که به تمام این موضوعات مذکور پایبند است، یک جریان مخالف برای عضویت و همکاری با این نهاد وجود دارد؟ دو سناریو برای دسته بندی مخالفان وجود دارد؛ اول اینکه عده ای نگران مصالح ملی و در اختیار گذاشتن برخی از اطلاعات به مجامع بین المللی هستند.

در دسته دوم افرادی قرار دارند که اتفاقاً درآمد های هنگفتی را از لیست ممنوعه FATF به جیب می زنند و صاحب اقتصاد زیرزمینی و غیرشفافند.

طبیعی است که گروه اول به دلیل منافع شخصی با عضویت ایران در این فدراسیون جهانی مخالفت می کنند.

اما درباره نگرانی دسته اول باید گفت که واقعیت این است که قرار نیست هر اطلاعاتی را در اختیار بازرسان این گروه ویژه بگذاریم.

مهم ترین خواسته FATF این است که استاندارد های مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را در کشورمان به اجرا برسانیم و از سوی دیگر تردیدی وجود ندارد از طریق قواعد و سازوکار های FATF نمی توانند به ایران دیکته کنند با چه گروهی رابطه مالی داشته باشیم یا خیر.

دغدغه مهم برخی این است که پس از عضویت امکان حمایت از گروه های مانند حزب الله یا حماس وجود نخواهد داشت یا به سختی انجام می شود، اما طبق گفته کارشناسان بین الملل، این اظهارات اساساً بدون سند و پشتوانه است چرا که FATF که چنین توصیه ای ندارد و مهم تر اینکه اعضای گروه منطبق با توصیه های مقامات و قوانین داخلی خود به معرفی افراد و سازمان های وابسته به گروه های تروریستی یا غیرتروریستی اقدام می کنند.

به نظر می رسد در این شرایط سختی که ناشی از اعمال تحریم های امریکا علیه کشورمان ایجاد شده، از دست دادن فرصت عضویت در FATF، به نوعی خودزنی و خودتحریمی محسوب می شود که تبعات بسیاری برای اقتصاد و سیاست و روابط خارجه کشورمان خواهد داشت که در هر صورت هزینه آن را مردم باید بپردازند.


کلید واژه ها: مالی - ایران - تحریم - اقدام - اقتصادی - نقل و انتقالات - نهاد - فعالیت - گروه - مبارزه - گروه گسترش - لیست سیاه - ویژه - لیست - انتقالات - کشور - دولت - مبادلات - پولشویی - تروریسم - واقعیت - مقابله - همراهی - زمانی - شرایط - مسدود - کوتاه - مرتبط - مشکل - دوره

آخرین اخبار سرویس:
ببینید | خراب کردن دیوار صهیونیست ها توسط روستاییان فلسطینی

دلار از کانال 14 هزار تومان عقب می نشیند؟

20 هزار تن پرتقال شب عید از مازندران به استان ها ارسال می شود

رییس جهاد دانشگاهی: شرکت ملی حفاری به پرداخت مطالبات متعهد باشد

پرداخت 10هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای مشکل دار استان سمنان

پژو 405 به مرز 115 میلیون رسید

چالش آب مانعی برای اجرای برنامه های توسعه ای در استان همدان است

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد

رمان عاشقانه، بستری برای توجه به زنان جامعه است

دارندگان بیش از یک خودرو باید مالیات بپردازند

رمان عاشقانه، بستری برای توجه به زنان جامعه است

رمز پویا باعث کاهش برخی کسب وکار ها شد

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد |

دریافت تقدیرنامه محصول برتر بانک رفاه در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی

فرارهای کلان مالیاتی توسط اقشار مرفه اتفاق می افتد/ مالیات بر ارزش افزوده نباید به رکود اقتصادی دامن بزند

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد |

پژو 405 به مرز 115میلیون رسید

واردات ماهی قرمز از چین نداریم/ماهی های دست فروشی قابل اعتماد نیستند

زاینده رود از فردا زنده می شود/ تصمیمی برای جاری بودن رودخانه در نوروز گرفته نشده است

توزیع 150 هزار اصله نهال جنگلی در هفته منابع طبیعی

شبکه پیش آگاهی کنترل آفت سنک کلزا در استان کرمانشاه فعال شده است

رندر جذاب از مدل کوپه کادیلاک اسکالید

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد

نرخ دلار 250 تومان افزایش یافت

امکان برداشت آب از هیچ دشتی در کشور وجود ندارد

بهره برداری از چندین پروژه به ارزش 26میلیاردتومان تا پایان سال

بسیج کلیه امکانات ناوگان اتوبوسرانی در آستانه سال جدید

90 درصد دشت ‎های کشور در خطر فرونشست

کاهش 15 درصدی قیمت مصالح ساختمانی

آغاز احداث ساختمان ایرتاکسی در فرودگاه امام

اقتصاد مقاومتی نیازمند تقویت تولید است

استخدام برشکار با حداقل مدرک دیپلم در شرکت سازه های فولادی

عکس روز| ون گوگ چندرسانه ای

استخدام کارشناس رنگ در شهرک صنعتی شمس آبادِ تهران

استخدام منشی نیمه وقت در کلینیک دامپزشکی آهو

بنیاد مستضعفان برای واگذاری زمین به طرح اقدام ملی مسکن آمادگی دارد

دستمزدی که مورد رضایت کارگران نباشد را امضا نمی کنیم

کمک 130 میلیارد تومانی وزارت نفت در سیل اخیر خوزستان

تاخت و تاز قیمت ها در بازار سکه/ طلا گرمی 540 هزار تومان

صادرات 18 میلیون دلاری شرکت های تعاونی تولیدی در استان

عکس روز| مونالیزا با ماسک

فعالیت مردمی در سنگ های قیمتی با سرمایه 12 میلیون تومان

رمز پویا باعث کاهش برخی کسب وکار ها شد

رتبه های برتر کنکور از چه منبعی استفاده می کنند؟

200 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در سراسر کشور برگزار می شود

افزایش 10 دلاری طلا در جهان در اثر تاثیر کرونا بر شرکت اپل

چین تعرفه 700 نوع محصول وارداتی از آمریکا را حذف کرد

برگزاری جشنواره مد و لباس سی پال

توزیع 150 هزار اصله نهال جنگلی در هفته منابع طبیعی

توزیع 150 هزار اصله نهال جنگلی در هفته منابع طبیعی

قیمت گوشت قرمز به مدار گرانی برگشت

افزایش تولید خودروهای گازسوز در ایران خودرو

قیمت جدیدترین شرینی خوری در بازار چقدر است؟

بهره گیری ذوب آهن اصفهان از دانش و تجربه پیشگامان صنعت فولاد

استخدام مهندس برق، ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی در تهران

ترفند های ساده برای تشخیص کیفیت لباس در هنگام خرید

وزیر راه: ساخت مسکن ملی تا سال 1400 پایان می یابد

وضعیت بورس امروز چگونه بود؟

انتظار برای بازدهی بیشتر از 64 درصدی سهام «خودرو»؟

جدیدترین تحولات اقتصادی مرتبط با ویروس کرونا

معاون آبفای کشور: 5000 روستای فاقد منابع آبی در کشور وجود دارد

ابداع لباس هوشمند با قابلیت اتصال به بلوتوث و وای فای

افزایش تولید خودروهای گازسوز

همسان سازی حقوق بازنشستگان در دو سطح دنبال می شود/ فاصله زیادی بین دستمزد حقیقی و اسمی کارگران وجود دارد

دیدار سفیر ایران با مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی

2 هزار و 600 مددجوی زنجانی صاحب شغل شدند

استخدام تکنسین فنی آقا جهت یک شرکت تولیدی در تهران

استخدام معمار حرفه ای با توانایی ایده پردازی در شرکت بوطیقای معماری

کمک 10 میلیارد دلاری جف بزوس برای مبارزه با گرمایش زمین

جهاد دانشگاهی در میدان نفتی آزادگان واحد فرآورش پیش ساخته نفت می سازد

افزایش تولید خودروهای گازسوز در ایران خودرو

ببینید | تصاویری از قدرت نمایی موتور یک هواپیما حین تیک آف

‏ایستگاه متروی کیان شهر به بهره برداری رسید

استخدام نیروی خانم مسلط به انگلیسی جهت بخش تولید محتوا در شیراز

استخدام کارشناس مواد و متالورژی در یک شرکت ریخته گری

استخدام کارشناس کنترل کیفیت با مدرک لیسانس مهندسی مواد و متالورژی

استخدام تزریق کار پلاستیک جهت یک شرکت در تهران

مشخصات فنی پورشه ماکان GTS جدید

این تابلوی خطر را جدی بگیرید!

تصویب 24 طرح اقتصاد مقاومتی برای سال آینده استان مرکزی

چین تعرفه 700 کالای آمریکایی را لغو می کند

امسال 24 واحد مسکونی برای نیازمندان در بهشهر احداث شد

5000 بانوی هنرمند صنایع دستی در مازندران فعالیت دارند

صادرات محصولات تولیدی هرمزگان 25 درصد افزایش یافت

پرداخت یک میلیاردتومان کمک هزینه تأمین جهیزیه به مددجویان اردبیلی

نظارتهای بهداشتی دامپزشکی خراسان رضوی در تعطیلات نوروزی تشدید می شود

35 درصد جمعیت سیاهکل تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند

وزارت نفت در سیل خوزستان با تمام وجود پای کار آمد

رکورد 28 ساله اجاره مسکن شکسته شد

بهترین شلوار جین را بپوشیم

وظایف پنج معاون وزارت میراث فرهنگی ابلاغ شد

گوشت گوسفندی 10 هزار تومان گران شد

بازار سرمایه جایگزین بانکها درتامین منابع مالی شرکتها

ابداع لباس هوشمند با قابلیت اتصال به بلوتوث و وای فای

استخدام حسابدار مالی در یک شرکت ساختمانی در گیلان

استخدام مهندس معمار در یک شرکت ساختمانی در گیلان

استخدام مهندس عمران و مهندس معمار در یک شرکت ساختمانی در گیلان

استخدام مهندس عمران در یک شرکت ساختمانی در گیلان

قیمت گوشت قرمز به مدار گرانی برگشت/ هر کیلو گوشت گوسفند 100 هزار تومان!

«ابر آروان» بستر اکوسیستم ابری کشور را فراهم می کند

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟