مطالب مرتبط:
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 دی 1398 ساعت 14:002020-01-19اقتصادي

هنرِ زیر پا مانده


ایرنا - ساختار متراکم از ویژگی های شاخص فرش بیجار بوده چون بافت آن به گونه ای است که نمی توان آن را تا کرد اما این روزها آنچنان زیر پای مشکلات مانده که قدی خمیده به خود گرفته و برای احیای شهرت از دست رفته اش، - سنندج - ایرنا - ساختار متراکم از ویژگی های شاخص فرش بیجار بوده چون بافت آن به گونه ای است که نمی توان آن را تا کرد اما این روزها آنچنان زیر پای مشکلات مانده که قدی خمیده به خود گرفته و برای احیای شهرت از دست رفته اش، نیازمند یاری است.

تولید فرش همانند تولد کودک از جسم و روح انسان است که قد کشیدن فرش در مقابل بافنده، با تار و پود وجودش اجین می شود و روزی که بافنده محصول خود را برای عرضه به بازار می برد، گویی گوشه ایی از جان خود را می فروشد.

طی چندین دهه گذشته، قیمت گذاری های میلی بر روی هنر و دست رنج بافنده های فرش دستبافت بیجار گروس، موجب شده این هنر دست و ذوق هنرمندان این دیار، رفته رفته از دارچوب ها پر کشیده و به فراموش خانه، کوچ کند.

فرش بیجار در کنار قدمت تاریخی خود به علت کیفیت، طرح، رنگ به فرش آهنگی مشهور است اما بدلیل عدم توجه کافی بیش از هر هنر دیگری با مشکل مواجه شده و اکنون برای برون رفت از مشکلات نیازمند اجرای برنامه ای منسجم به مننظور حمایت از هنرمندان این عرصه است.

کارآفرین و تولید کننده فرش دستبافت سنتی بیجار گروس از بی مهری ها و کارشناسی بی علم و آگاهی برخی در مورد این فرش گلایه کرد و گفت: قیمت گذاری ناعادلانه و از روی عدم آگاهی موجب شده میل و علاقه به فرشبافی در بافندگان کم شود.

سهراب جباریان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سال های کودکی و نوجوانی ام را در مغازه فرش فروشی پدرم سپری کردم و از نزدیک هنر و رنج بافنده هایی را می دیم که به ازای چند هزار تومان پول ناقابل به تاراج می رفت.

وی افزود: فرش هایی که در گذشته بافته شدند، بدون هدف و هدایت بوده در حالیکه باید برای آینده فرشبافی بیجار، دستور عملی و برنامه بلند مدت از سوی متولیان امور طراحی و اجرا شود تا رونق به این هنر دست مردمان گروس باز گردد.

جباریان ادامه داد: ایجاد یک کارگاه فرشبافی با گزینش زنان هنرمند و آشنا به فنون فرشبافی، طراحی و احیای دوباره نقشه های فرش و گلیم با نگاره های خاطره انگیزه اصیل گروسی، حمایت از بافندگان و رفع دغدغه ها و نیازهای اقتصادی آنها می تواند آینده این هنر را امیدی دوباره بخشد.

این کارآفرین تولید فرش افزود: اگر فرش به قیمت واقعی به فروش برود، هم دلگرمی برای بافنده دارد و هم می تواند در مخارج زندگی همیاری مطمئن برای خانواده به همراه داشته باشد چون فرشباف، یک هنرمند است که باید برای نمایش هنر و ذوق خود از بهترین مواد اولیه و ابزار ساخت بهره مند باشد.

وی اظهار داشت: نخ، دارچوب و نقشه فرش، لازمه و نیاز اولیه هنرنمایی بافنده برای نمایش آنچه که در ذهن دارد است و هر چه کیفیت این مواد و ابزار بالا باشد، می تواند در پایان کار او، رخ نمایی کرده و ارزش واقعی خود را به نمایش بگذارد.

این تولید کننده فرش که یک کارگاه فرشبافی در منطقه تازه آباد بیجار دایر کرده است، می گوید: دوران جوانی خود را صرف پیدا کردن بافنده های اصیلی کرده که در کنج خانه و در روستاهای دور افتاده یک دار قالی داشتند، و این روزها با حمایت، سفارش کار و طراحی های ما، این افراد به فرشبافی اشتغال دارند.

او می گوید: فرش 2 مهندسی مهم و اساسی دارد، مهندسی تولید و فروش که رابطه مستقیم و حساسی با یکدیگر دارند، فرشی که تولید می شود باید از بازار فروش و مشتری مناسبی هم برخوردار باشد البته هنر فرشبافی، دارای مشکلات و موانع زیادی است که صبر و تحمل می خواهد و در ادامه عرضه به بازار و کشف قیمت مناسب، نیازمند تجربه است.

این تولید کننده فرش که آروزی تولید یک فرش 24 متری را در ذهن دارد، اضافه کرد: از حدود سال 74 تا 94 به علت اشتغال به شغل دیگری، به صورت پاره وقت با فرش و مواد اولیه آن ارتباط داشتم ولی پس از بازنشستگی، تمام وقت و انرژی خود را صرف این هنر اصیل بیجار گروس کرده ام.

وی با بیان اینکه کمتر کسی در بیجار با نگاه تعصبی به اصلالت فرش آهنین گروس وجود دارد، گفت: به شعاع 250 کیلومتری از شهر بیجار، بیش از 130 بافنده سنتی و حرفه ایی فرش با کارگاه ما ارتباط داشته و به فرشبافی اشتغال دارند.

جباریان با تشریح موانع و مشکلاتی زیادی برای رسیدن به این نقطه پشت سر گذاشته است، یادآور شد: با امید به آینده و رسیدن به آرزوهای مان می توانیم با همت و تلاش به جلو گام برداریم که در همین راستا حمایت های مالی دولت در چند مرحله در قالب تسهیلات کمک حالمان شد.

وی با بیان اینکه تاکنون 2 میلیارد و 400 میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت دریافت کرده ایم، اظهار داشت: تمام تسهیلات دریافتی را برای توسعه و حمایت از بافنده های فرش اصیل بیجاری هزینه کردیم البته کارگاه فعلی هم در آینده توسعه خواهد یافت.

این کارآفرین ادامه داد: تولید نخ خام، تهیه رنگ طبیعی، چله کشی، طراحی نقشه، تولید فرش و ساخت چارچوب در این کارگاه انجام می شود که از نظر کیفیت کار اطمینان خاطر بافندگان را جلب کرده است.

جباریان افزود: ظلم زیادی به فرش و طراحی نقش و نگارهای زیبای آن در بیجار شده که در تلاش هستیم با همت فرشبافان اصیل گروسی، فرش گذشته را به چالش بکشیم و فرش واقعی که حاصل هنر و ذوق هنرمندان این دیار است را به نمایش بگذاریم.

او با توضیح اینکه فرش متولد ذهن هنرمند است، تاکید کرد: تولید یک فرش همانند تولد مثل انسان است، فرش در مقابل دیدگان بافنده رشد می کند و بزرگ می شود، فروش این پاره تن، برای هر بافنده ایی سخت و از سر ناچاری است.

این تولید کننده فرش می گوید: طی سال ها فرش در سایر شهرهای استان کردستان هم تولید و به نام فرش بیجار به بازار عرضه شده که ضمن تخریب اصالت فرش بیجار موجب رکود فروش این فرش هم شده است.

وی با بیان اینکه آرزو دارد روزی فرا رسد که در بیجار و موزه فرش، فرش آهنین گروس با تار و پود و رنگ طبیعی نمایش داده شود، اظهار داشت: با نمایش فرش دستباف بیجار در فضای مجازی، هم اکنون از کشورهای خارجی همچون هلند وآمریکا سفارش کار داریم.

جباریان یادآور شد: بافندگان این کارگاه همگی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و هر سال عیدی و سنوات به صورت کامل و براساس مقررات اداره کار به آنها پرداخت شده و یک روز تاخیر در پرداخت دستمزدها نداشته ایم ضمن اینکه بافندگانی که به این حرفه اشتغال دارند یا بد سرپرست و یا سرپرست خانوارند که به این شغل و درآمد نیاز واقعی دارند.

بیجار قطب تولید فرش اصیل است رییس اداره فرش بیجار نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیجاری ها بیشترین اشتغال به تولید فرش را دارند و سایر مواد اولیه تولید این صنعت دست در این دیار وجود ندارد یا به میزان کافی در دسترس نیست.

داراب خاطری افزود: در کهن دیار گروس طراحی و رنگ رزی نخ و سایر مواد اولیه طرفدار ندارد و بافندگان برای تهیه این موارد نیازمند تولیدات سایر شهرهای استان هستند.

وی یادآور شد: تولید فرش دست بافت نیازمند هزینه بالایی است که همین موضوع باعث شده کیفیت فرش کاهش یابد و به تناسب درآمد حاصل از فروش آن هم صرفه زیادی نداشته باشد.

این مسوول با بیان اینکه بهای کافی به تولید فرش دستبافت از مواد اولیه طبیعی و سنتی در گذشته داده نشده است، تاکید کرد: در حال حاضر سایر شهرهای استان و در تبریز مواد اولیه تولید فرش تهیه می شود که کیفیت مناسبی ندارند.

او گفت: در گذشته مادران و خواهران ما در پای دارچوب فرش و گلیم سختی بسیاری می کشیدند ولی بد لیل عدم ارزش گذاری واقعی توسط خریداران و هدر رفت دسترنج شان در ازای بهای اندک، امروز به فرزندان خود توصیه می کنند زیر بار فرشبافی و گلیم بافی نروند.

خاطری اضافه کرد: ورود تابلو فرش ها و گلیم های تزیینی کوچک موجب شده صنعت و بازار برزگ فرش اصیل بیجار توسط سایر شهرها و کشورهای دیگر مصادره شود.

وی افزود: در حال حاضر حدود 250 تا 300 نفر به صورت سنتی و اصیل فرشبافی را در این دیار زنده نگهداشته و امیدواریم با گسترش کارگاه های فرشبافی و ارزش گذاری واقعی آن توسط فروشندگان، به تعداد بافندگان و علاقه مندان این صنعت افزوده شود.

این مسوول با اشاره به اینکه اداره فرش بیجار با بافندگان فرش دستبافت قرارداد خرید تضینی تولید فرش تنظیم کرده است، گفت: بطور متوسط هر بافنده با همیاری اعضای خانواده در طول سال می تواند 2 تخته فرش تولید کند و این اداره در قالب خرید تضمینی مبلغ مناسبی را به آنها بابت خرید فرش می پردازد.

او با تشریح اینکه تولید فرش در جهان یک صنعت مهم به شمار می رود، اظهار داشت: تولید فرش دستباف بیجار این روزها در کشور چین کپی شده و این ضمن ضربه زدن به اصالت فرش بیجار، موجب رکود بازار فروش این محصول در کشور و صادرات آن خواهد شد.

خاطری با اشاره به اینکه در شهر تبریز مردان بسیاری به حرفه فرشبافی اشتغال دارند ولی در بیجار بافندگان فرش زنان سرپرست یا بد سرپرست هستند، یادآور شد: زنانی که به حرفه فرشبافی اشتغال دارند در کنار آن مجبورند به سایر وظایف خانهداری و تربیت فرزندان هم توجه داشته باشند.

این مسوول با بیان اینکه زنان بیجاری به صورت فصلی به فرشبافی اشتغال دارند، اضافه کرد: بافندگان فرش بیجار که در روستاها بیشتر به این هنر اشتغال دارند در فصول سرد سال که کارهای خارج از منزل کم است فرصت هنرنمایی روی دار قالی پیدا می کنند.

او گفت: بافندگان فرش بیجار بیشتر از روی نقشه های قدیمی و ذهنی کار می کنند و نقشه جدید و زیبا به تاجران سایر شهرهای استان عرضه می شود یعنی اینکه اصالت طراحی فرش بیجار نصیب دیگران می شود بطوریکه در نمایشگاه های فرش که در استان برگزار می شود، فرش بوکان با طرح و نقشه بیجار عرضه می شود که جای بسی تأمل دارد.

رییس اداره فرش بیجار تاکید کرد: حمایت دولتی از فرشبافان کمتر شده و بیمه قالی بافان دارای شرایط و ضوابط سخت گیرانه ای است که موجب شده ریزش زیادی در حوزه اشتغال فرش داشته باشیم.

وی افزود: فرش هایی که توسط بافندگان طرف قرارداد اداره فرش بیجار تولید می شوند، دارای شناسنامه ملی با درج کلیه مشخصات شامل نام بافنده، محل بافت، مواد مصرفی و تاریخ تولید است و سپس به شرکت فرش ایران ارسال می شود.

1240 نفر در بیجار دارای کارت عضویت فرش بافی هستند رییس اتحادیه فرش بافان بیجار هم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تعداد بیمه شدگان قالی بافی که دارای کارت عضویت اتحادیه باشند در این شهرستان یک هزار و 240 نفر است.

اسدالله حاتم زاده با بیان اینکه در بیجار گروس با پیشینه تاریخی فرش آهنین تنها 2 واحد صنفی رنگرزی دارای پروانه کسب دارد، افزود: در شهرستان بیجار متقاضی تولید مواد اولیه فرش بافی همچون رشته رنگ رزی، کم است و فقط چهار نفر فعالیت دارند که آن هم به صورت سنتی و طبیعی در این حرفه مشغول هستند.

رییس اتحادیه فرش بافان بیجار یادآور شد: در شهرستان 15 واحد کارگاه متمرکز در این حوزه فعالیت دارند و به صورت غیر متمرکز 28 کارگاه در تولید فرش فعال هستند.

او با اشاره به اینکه تنها مجتمع تولیدی فرش دستبافت در بیجار به علت مشکلات اقتصادی غیر فعال شده است، یادآور شد: ورود فرش ماشینی و کاهش قدرت خرید مردم موجب شده متقاضیان فرش دستباف کم شوند.

موزه فرش بیجار محلی برای عرضه فرش آهنین بیجار رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیجار هم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با احداث و بهره برداری از موزه فرش می توان اصالت و تاریخچه فرش آهنین بیجار را در کشور بار دیگر احیا کرد.

محمد مرادی گفت: موزه فرش بیجار برگفته از نقشه فرش اصل گروس در زمینی به مساحت 11 هزار و 912 متر مربع و چهار هزار و 400 مترمربع زیربنا در منطقه محمودآباد احداث می شود که فاز اول آن در مرحله تکمیل فونداسیون است.

وی افزود: پروژه موزه فرش بیجار تاکنون 25 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل فاز اول هزینه شده است و که تا پایان سال 99 نیز حدود 2 میلیارد ریال اعتبار جهت فاز دوم پروژه جذب خواهد شد.

او با بیان اینکه با برآورد اعتبار اولیه برای تکمیل این پروژه حدود 170 میلیار ریال است، تاکید کرد: نمی توان زمان دقیقی را برای بهره برداری این پروژه عظیم بدلیل مشکل تامین اعتبارات اعلام کرد.

شهرستان 89 هزار نفری بیجار در 142 کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.


کلید واژه ها: بافنده - بیجار - مشکلات - بافت - ساختار - فرش دستبافت - ویژگی - ایرنا - قیمت گذاری - شاخص - توان - هنرمندان - دستبافت - نیازمند - تولید - سنندج - انسان - بازار - محصول - تولد - قیمت - میلی - یاری - عرضه - کودک

آخرین اخبار سرویس:
برف و سرما 12 میلیارد ریال به بخش پرورش ماهی خلخال خسارت زد

اجرای حکم قلع و قمع ساخت و ساز غیرمجاز

تولید کاغذ از گلبرگ زعفران

بورس نزولی آغاز شد، صعودی به پایان رسید

ادرار انسان به رشد گیاهان در ماه و مریخ کمک می کند

نقد و بررسی تخصصی مشخصات فنی ساعت Fossil Gen 5

علت تاخیر پرواز تهران به بوشهر چه بود؟

قیمت واقعی ماسک چند است؟

نرخ دلار امروز شنبه 3 اسفند

نگرانی برای سوخت رسانی به مسافران نوروزی در سیستان و بلوچستان وجود ندارد

تعزیرات حکومتی مازندران به گرانفروشان لوازم بهداشتی هشدار داد

دلار در بانک و بازار چند؟98/12/03

قیمت طلا امروز 1398/12/03| طلا 18 عیار گران شد

سه میلیون و 425 هزار تن کالا در استان اردبیل جابجا شد

رییس اتحادیه بارفروشان کرمانشاه :میوه 30 درصد گران شد

طلا گرمی چند؟98/12/03

ساخت و ساز غیرمجاز در 21 قطعه اراضی کشاورزی کرج تخریب شد

آیین سمنوپزان در کاشان

توقف واردات هرنوع حیوان خوراکی و خانگی به ایران

ممنوعیت 1600 ردیف تعرفه ای

بیش از 12 میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان البرزی پرداخت شد

رشد صنعت در دی ماه مثبت 2.3 درصد شد

بارش های امسال در زنجان به 172 میلیمتر رسید

افتتاح 4 اقامتگاه بوم گردی در بخش بیارجمند شاهرود

قیمت طلا و سکه رکورد جدیدی ثبت کرد | آخرین قیمت ها

استخدام فروشنده خانم در یک فروشگاه قنادی

تحول در صنعت ساخت و ساز با روبات آجرچین

قیمت مصوب ماسک اعلام شد | اختلاف عجیب نرخ مصوب با بازار

قیمت هر دلار آمریکا امروز سوم اسفند 98 به 14480 تومان رسید

حدود 13 میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده پرداخت شد

قیمت سکه طرح جدید 3 اسفند 98 به 5 میلیون و 750 هزار تومان رسید

انسداد شبانه هراز از 5 اسفند/هشدار سقوط بهمن در محورهای تهران-شمال

استخدام سالن دار ماهر و یک آشپز ماهر آقا در زنجان

مدیریت استرس در مواقع بحران/«کرونا» ما را می کشد یا اضطراب؟

استخدام فروشنده نان بصورت نوبت عصر جهت کار در مشهد

ملخ‎ها به جنوب فارس هجوم آوردند

استخدام فروشنده آقا در زنجان

قیمت ماسک 410تومان است!

وزیر راه وارد خوزستان شد

بادامچی: مجلس در اقناع مجمع تشخیص برای تصویب لوایح FATF ناکام بود

قیمت جهانی نفت امروز شنبه 3 اسفند

قیمت هر دلار آمریکا امروز سوم اسفند 98 به 14480 تومان رسید |

آغاز پیش فروش 7 محصول ایران خودرو از فردا (جزییات)

«زیتون سرخ»؛ بخشی از زندگی شهید علی امینی

ورود به لیست سیاه FATF تاثیری بر تجارت خارجی کشور ندارد

میانگین دما در خراسان رضوی روند افزایشی دارد

تعطیلی مرز مهران؛ کرونا یا تقلب تجار؟

108 هزار کیلومتر باند از جاده های قزوین برف روبی شدند

تصمیمات لازم برای مبارزه با کرونا در شهر تهران اتخاذ شد

تشکیل ستاد پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کیش

احتمال ضرر ده ها میلیارد دلاری شرکت های هواپیمایی به خاطر ویروس کرونا

بانک مرکزی چین همچنان از اقتصادهای متضرر از کرونا حمایت می کند

فروش تعهدی فردا عملیاتی می شود

رشد قیمت ها در بازار ارز پس از تصمیم FATF

چقدر شیر در گاوداری های کشور تولید شد؟

جزییات پیش فروش 6 محصول ایران خودرو

کرونا باهم باعث افت قیمت نفت شد

آیین سمنوپزان در کاشان

«ماسک» چند؟

برخورد تعزیرات با گران فروشی ماسک های تنفسی

رشد 75 درصد شرکت ها در سال جاری/روند مثبت بورس تا پایان سال ادامه خواهد داشت

آغاز واریز سود سهام عدالت از امروز/ هر برگه یک میلیونی چقدر سود می گیرد؟

آیا رنو ساندرو ارزش خرید دارد؟

ببینید | لحظه سوختن فراری کمیاب یک میلیون دلاری پس از انفجار

قیمت سکه در بازار امروز تهران 1398/12/03

قیمت دلار در بازار امروز تهران 1398/12/03| صعود قیمت به کانال 15 هزار تومان

بازار طلا و سکه در سومین روز اسفندماه

کارگران شهرداری مریوان در انتظار عیدی و دستمزدهای معوق/ فقط دو ماه دستمزد عقب افتاده را پرداختند!

تعزیرات حکومتی مازندران به گرانفروشان لوازم بهداشتی هشدار داد

صدور گواهی بهداشتی برای یک هزار و 500 تن خشکبار در استهبان

بازار نفت؛ مهمترین محور گفت وگوی زنگنه نواک

1600 ردیف تعرفه ای ممنوع شد/ رشد 55 درصدی تولید لاستیک های سنگین کامیون ها

استخدام کارشناس فروش، کارشناس IT در اصفهان

سه میلیون و 425 هزار تن کالا در استان اردبیل جابجا شد

استخدام همکار آقا بصورت تمام وقت جهت قنادی در زنجان

تولید خودرو 19 درصد افت کرد

108 هزار کیلومتر از راه های استان قزوین برف روبی شد

استخدام ظرفشوی، سالندار و باریستا در مجموعه کافه رستوران هارمونی

استخدام فروشنده نیمه وقت خانم جهت گز فروشی در اصفهان

موتور سیکلت و ضرورت استفاده از آن در کلان شهرها

استخدام همکار آقا جهت کار در سقف کاذب و کناف

نگاهی بر بازار عرضه و تقاضای جهانی نفت

نظارت اکیپ های بازرسی تا شب عید بر بازار طارم

استخدام تعدادی نیروی آقا و خانم در فست فود گاراژ

ناگفته های مدیر ژئوپارک قشم درباره گنبد نمکدان

استخدام نیروی خانم جهت امور حسابداری و دفتری شرکت در خراسان رضوی

سهامداران هیجانی نشوند

احتمال ضرر ده ها میلیارد دلاری شرکت های هواپیمایی

فشار سنگینی بر نرخ ارز وجود دارد

استخدام نیرو جهت نصب و راه اندازی آسانسور در کرمان

توانایی کروز در تامین کامل مدیریت موتور

جهاد کشاورزی فارس: موج جدید ملخ صحرایی 10 برابر بزرگتر از پارسال است

ارزش صادرات غیر نفتی از آذربایجان غربی 66درصد افزایش یافت

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در تهران

هشدار نسبت به اوضاع نامناسب شکاف طبقاتی

صفر تا صد چگونگی دریافت کارت سوخت

سامورایی ها به جنگ با کرونا رفتند

خط آهن چابهار زاهدان تا پایان سال 1400 تکمیل می شود

دوگانه سوز کردن تاکسی، وانت و مسافربرهای شخصی معاف از مالیات

هشدار سازمان بورس در خصوص اقدام ضدایرانی FATA

هنرِ زیر پا مانده

هنرِ زیر پا مانده