مطالب مرتبط:
ابرکانال، در دستان بورس بازان/ شاخص کل به روند صعودی ادامه داد
بورس باز هم رکورد شکست
بورس باز هم رکورد شکست
بلوک 20 درصدی شرکت پالایش نفت تبریز در بورس عرضه می شود
بیش از 57 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 دی 1398 ساعت 00:222020-01-18اقتصادي

پرش بورس به ابرکانال 400


توقف شاخص کل بورس پشت مرز 400 هزار نیز به درازا نکشید و در اولین جلسه معاملاتی این هفته نماگر اصلی بازار سهام با رشد بیش از 10 هزار واحدی در یک قدمی کانال 410 هزار ایستاد.

- به این ترتیب بازدهی بورس تهران از ابتدای سال جاری به 130 درصد رسیده تا سهام همچنان پیشتاز بلامنازع بازارهای داخلی باشد.

با این وجود سقف شکنی های بورس تهران در اولین جلسه معاملاتی هفته تنها به ورود قاطع شاخص کل به ابرکانال جدید محدود نمی شود.

ارزش معاملات خرد بورسی نیز روز گذشته برای نخستین بار از مرز تاریخی 3600 میلیارد تومان گذر کرد و این در حالی بود که 500 میلیارد تومان تقاضای منتظر در سقف های قیمتی از خرید سهام باز ماند.

آماری که از تقابل دیدنی عرضه و تقاضای سهام در روز گذشته حکایت دارد.

پس از 6 جلسه متوالی تجربه رشد قیمت ها، گروهی از معامله گران، به خصوص بازیگران بزرگ حقوقی انگیزه های قدرتمندی برای شناسایی سود دارند.

از سوی دیگر همچنان جریان ورود نقدینگی به حدی قدرتمند است که اجازه نداده عرضه های حجیم و گسترده مسیر قیمت ها را معکوس کند.

مساله ای که رصد جریان پول های ورودی را برای پیش بینی ادامه مسیر ضروری می کند.

در صورتی که این جریان با وقفه ای محسوس همراه شود، آن گاه بهانه های صعودی سهام و انگیزه های خریداران محک خواهد خورد.

اولین جلسه معاملاتی این هفته با رشد 10517 واحدی شاخص کل بورس تهران دنبال شد و این بار نماگر اصلی بازار سهام در ابرکانال 400 هزار واحدی مستقر شد.

ریسک هایی که بازار سهام را به مدت یک هفته احاطه کرده بود رفته رفته رنگ باخته و جریان نقدینگی بار دیگر راه بورس را در پیش گرفته است.

به این ترتیب همزمان با سقف شکنی نماگرهای بازار سرمایه، ارزش معاملات خرد بورس تهران نیز رکورد تاریخی دیگری را به ثبت رساند.

سرمایه هایی که در هفته پرتنش کشور راه خروج از بازار را در پیش گرفته بودند بار دیگر در سهام جاگیری می کنند و محرک قوی تری برای جذب سرمایه های بیشتر می شوند.

معاملات روز گذشته بورس تهران با رشد 11223 واحدی شاخص کل آغاز شد.

با وجود این در نیمه دوم معاملات عرضه سهام تا حدودی شدت گرفت و برآیند تغییرات نماگر اصلی بازار به 10517 واحد در جهت مثبت رسید.

به این ترتیب شاخص کل در سطح 409962 واحدی متوقف شد.

از سوی دیگر تشدید عرضه ها سبب شد ارزش معاملات خرد بورسی نیز رکورد تازه ای را به ثبت برساند و به رقم قابل توجه 3627 میلیارد تومان برسد.

اوج گیری ارزش معاملات عموما نشانه ای از احتمال تغییر روند در معاملات بورس تعبیر می شود؛ با این حال حصول چنین نتیجه ای از معاملات روز گذشته چندان آسان نیست.

نخست آنکه اگرچه عرضه سهام در بسیاری از نمادها شدت گرفت با وجود این تقاضا همچنان قدرتمند ظاهر شده و امکان چرخش محسوس قیمت ها را نداده است.

به همین دلیل است که فاصله شاخص از سقف روزانه معاملات دیروز از 706 واحد فراتر نرفت.

از سوی دیگر باید در نظر داشت معاملات روز گذشته در شرایطی به پایان رسید که همچنان 500 میلیارد تومان نقدینگی در صفوف خرید بورس انتظار خرید سهام را می کشیدند و ارزش صف خرید 38 نماد در فرابورس به 110 میلیارد تومان بالغ می شد.

به این ترتیب اگر چه رشد قیمت ها و انگیزه های شناسایی سود دلایلی را برای عرضه بیشتر سهام فراهم کرده است آنچه سمت و سوی اصلی معاملات را در این برهه تعیین می کند قدرت نمایی تقاضا و میزان نقدینگی ورودی به بازار است.

بازگشت سرمایه های خرد بورس تهران روز گذشته ششمین جلسه سبزپوشی متوالی خود را به ثبت رساند تا بازدهی شاخص کل از ابتدای هفته بعد از شوک به 9/ 15 درصد برسد.

طی هفته سوم دی ماه و در مقطعی که احتمال تقابل نظامی ایران و آمریکا اوج گرفته بود شاخص کل بورس بیش از 30 هزار واحد از ارتفاع خود را از دست داد و تا کانال 353 هزار واحدی عقب نشست.

با وجود این کمرنگ شدن این احتمال، بازگشت پرقدرت سرمایه های حقیقی را در پی داشت.

در چهار جلسه معاملاتی بورس که در فاصله 14 تا 18 دی ماه برگزار شد خالص تغییر مالکیت های سهام، تنها در بورس به 3743 میلیارد تومان به سمت سهامداران حقوقی بازار رسید.

این عدد در رابطه با فرابورس بیش از 700میلیارد تومان بود.

این در حالی است که خالص نقدینگی وارد شده به بورس از سمت بازیگران حقیقی در جلسات بعد از شوک به 3515 میلیارد تومان رسیده است و به نظر می رسد به زودی سرمایه های خردی که به صورت موقت از بازار سهام فاصله گرفتند به جریان معاملات بازخواهند گشت.

برای تکمیل این فرض، ذکر دوباره این نکته نیز مفید خواهد بود که ارزش صفوف خرید بورسی در روز گذشته در حدود 500 میلیارد تومان بود.

در 6 جلسه اخیر برخی مقیاس های معمول بازار سهام به هم ریخته اند.

پس از سقف شکنی های متوالی و بدون توقف بورس، همچنان مشخص نیست جریان ورودی پول تا کجا ادامه خواهد داشت و این مساله پیش بینی روند آتی سهام در کوتاه مدت را دشوار می سازد.

کسب بازدهی بیش از 20 درصدی در تعداد زیادی از نمادها می تواند موج شناسایی سود را تا حدودی تقویت کند.

کما اینکه بسیاری از صف های خرید مطرح بازار در روز گذشته، بعد از چند جلسه، از سقف قیمت جدا شدند و تعادل نسبی را در معاملات تجربه کردند.

نگاهی به جزییات معاملات روز گذشته این وضعیت را روشن تر می سازد.

در اولین جلسه معاملاتی این هفته از میان 309 نماد فعال بورسی، 301 نماد رشد قیمت پایانی سهم را تجربه کردند.

با این حال در معاملات پایانی 273 نماد توانستند در مدار مثبت باقی بمانند و 36 نماد در محدوده منفی معامله شدند.

مساله ای که نشان از تشدید عرضه در نیمه دوم معاملات دارد.

این مساله به خصوص پس از 6 جلسه رشد متوالی قیمت سهام چندان هم دور از انتظار به نظر نمی رسید.

در سوی دیگر همان گونه که پیش تر اشاره شد نقش حمایتی بازیگران بزرگ در هفته پرتنش بورس این انتظار را به وجود آورده بود که این دسته از سهامداران بازار نیز همزمان با رشد قیمت ها در پی جبران نقدینگی دست به عرضه پرقدرت سهام بزنند.

با وجود این به نظر می رسد بین نقش حمایتی و عرضه کننده این بازیگران تناسبی وجود دارد که صعود بیش از پیش قیمت ها را میسر ساخته است.

عوامل و بهانه های صعود سهام در روزهای اخیر عوامل بسیاری دست به دست هم داده اند تا تقاضا برای سهام بار دیگر شدت بگیرد.

از تصویب معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی گرفته تا بهبود قیمت کالاهای پایه مصرفی در بازار جهانی انگیزه های گسترده ای را برای خریداران سهام ایجاد کرده است.

همچنین بعد از هفته پرتلاطم کشور، اگر چه نرخ ارز در مسیر اصلاح قرار گرفت، با وجود این، این نرخ در نیمه اول کانال 13 هزار تومانی آرام گرفته و این مساله سبب شده میانگین هفته ای نرخ دلار نیمایی به بیش از 11800 تومان برسد.

کاهش ریسک سیستماتیک، قوت گرفتن محرک های سودآوری، انگیزه ها برای تقویت رغبت سرمایه گذاران به سهامداری، انتظار برای رونمایی از صورت های مالی پاییزی و موارد دیگری از این دست مهم ترین عوامل صعودهای بی وقفه سهام هستند.

با این حال عامل مهم دیگری را نباید نادیده گرفت و آن اثری است که صعودهای پیشین قیمت سهم بر ذهنیت معامله گران نسبت به آینده سهم دارد.

در واقع این عامل را بیشتر باید به بهانه ای بی پشتوانه تعبیر کرد.

هنگامی که قیمت یک سهم برای مدت قابل توجه و چشمگیری بر مدار صعود ممتد قرار می گیرد بعضا به این چشم انداز دامن می زند که این روند می تواند بدون انقطاع ادامه پیدا کند.

در این بین جوسازی های گروهی و فضاسازی های گمراه کننده نیز بعضا مساله ارزندگی سهام را به حاشیه برده و بر جریان های لحظه ای تاکید می کنند.

نکته آنجاست که این فضا می تواند کاملا شکننده باشد و در صورتی که عاملی معنادار روند قیمت سهم را توجیه نکند چرخش روند، جاماندگی سهامدار از پتانسیل های کسب سود را در پی خواهد داشت.

تاکید بر این نکته ضروری به نظر می رسد که هنگامی که از عوامل و بهانه های صعود صحبت به میان می آید لزوما پتانسیل های سودآوری بنگاه ها مورد بحث نیست؛ با این حال باید در نظر داشت که عواملی که می تواند نقدینگی را طی یک فرآیند بلندمدت به سمت یک نماد جذب کند، با اصلاح های مقطعی قیمت سهام محو و نابود نمی شود؛ در حالی که نقطه پایان بهانه ها می تواند اولین مرحله از اصلاح قیمت سهام باشد.

تمرکز معاملات بورس در آخرین موج صعود در بین تمام عواملی که پیش تر مطرح شد بورس تهران بار دیگر بر مساله افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها متمرکز شده است.

روز گذشته بار دیگر بیشترین ارزش معاملات در دو گروه خودرو و قطعات و بانک ها کلید خورد و این دو گروه بیش از 25 درصد ارزش معاملات را در اختیار گرفتند.

همچنین بازیگران حقیقی بازار بیش از همه در این دو گروه خریدار بودند.

در این میان معاملات نماد وتجارت در نوع خود جالب توجه بود.

روز گذشته بیش از یک درصد سهام این بانک دست به دست شد و صف های خرید حجیم این نماد چند بار عرضه شد.

با وجود این معاملات این سهم در سقف مجاز قیمتی به پایان رسید.

در سوی مقابل در نمادهایی همچون خودرو و وبملت ، از میانه جلسه معاملاتی، عرضه ها توانست معاملات را از سقف قیمتی فاصله دهد و بعد از نزدیک به 6 جلسه معاملاتی، دادوستدهای متعادلی را در این نمادها رقم بزند.

به صورت مشخص چهار گروه خودرو ، بانک ، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی صنایع پرمعامله روزهای اخیر هستند.

همان گونه که مطرح شد در دو صنعت نخست انگیزه های تجدید ارزیابی حرف اول را می زند؛ در حالی که در بزرگان کالایی امضای فاز نخست توافق تجاری، بهبود قیمت کالاهای پایه، رشد نرخ ارز و همچنین انتظار برای انتشار صورت های مالی پیشران قیمت ها هستند.

به عبارت دیگر در نمادهای بزرگ این دسته از صنایع همچنان می توان به نسبت های قیمت به درآمدی در رابطه با برآورد ارزندگی قیمت سهم اعتنا کرد.

به خصوص در برهه ای که انتشار صورت های مالی می تواند در جهت دهی به نقدینگی موجود در بازار سهام تعیین کننده باشد، مساله تفکیک عوامل رشد قیمت و بهانه های صعود ضروری خواهد بود.


کلید واژه ها: میلیارد تومان - معاملات - بورس - بورس تهران - سهام - کانال - میلیارد - شاخص کل - شاخص کل بورس - بازار - گذشته - تهران - اولین - بازار سهام - قیمت - بازیگران - هفته - شاخص - شناسایی - معامله - پیشتاز - انگیزه - تاریخی - نخستین - حقوقی - واحدی - داخلی - بورسی - دیدنی - خرید

آخرین اخبار سرویس:
نگاهی به سلطه شرکتهای آمریکایی بر بازارهای جهانی

تمدید کاهش ساعات کاری ادارات استان مرکزی

قیمت مسکن در بهمن ماه چقدر گران شد؟

بازار بزرگ تهران به دلیل شیوع کرونا تعطیل می شود؟

گوشت های ارزان قیمت در راه است

مرغ به کیلویی 13 هزار تومان رسید

یارانه معیشتی شنبه واریز می شود

«وضعیت سفید» در نهاوند/ میزان خسارات سیل در دست بررسی

تعطیلی یک کارخانه هیوندای با ابتلای یک کارگر به کرونا

کاهش ساعت کاری ادارات در گیلان

لزوم تعطیلی تالارها و گیم نت ها

کرمانشاه قطعی آب برنامه ریزی شده ندارد

جریمه 2واحد صنفی به علت گرانفروشی ماسک

قیمت جگر گوسفندی نصف شد

خسارت 1000 میلیارد تومانی سیل به راه های لرستان

کرونا زیر پوست شهر

مشکل کمبود ماسک در هرمزگان بزودی رفع می شود/ بهره برداری از واحد تولیدی ماسک در استان

گرانی به بازار آجیل و خشکبار می رسد؟

کشف هزاران جفت دستکش بیمارستانی از یک آرایشگاه زنانه

استقرار بازرسین مقیم صمت در کارخانجات شوینده و ضدعفونی کننده

کار در معدن سنگ آهک

بزرگترین بُزداری خاورمیانه در محروم ترین منطقه ایران

قیمت انواع میوه در بازار بزرگ میوه و تره بار تهران

معرفی کانسپت جدید DS

افزایش قیمت نان در استان همدان

تلاش جدید اوپک برای توافق نفتی

جریمه 2 واحد صنفی به علت گرانفروشی ماسک

لرستان پس از سیل| از خسارت 2100 میلیارد تومانی تا بازگشت زندگی به شرایط عادی

حداقل پنج کشور دیگر به کرونا آلوده شدند

جدول افزایش حقوق کارگران در سال جدید

فردا؛ کاهش ساعت کاری ادارات

توقف پروازهای ایران به لبنان/ پرواز به دوبی بدون مسافر انجام می شود

جهانگیری: روزهای سخت اما قابل مدیریتی پیش رو داریم

ثبت نام دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع

اجرای حکم پرونده 1 میلیاردی قاچاق پارچه در کهگیلویه و بویراحمد

شرایط استثنایی در بازار های ایران/کرونا سوت رکود را به صدا درآورد

اجرای حکم 1 میلیاردی قاچاق پارچه در کهگیلویه و بویراحمد

کشاورز اعلام کرد: اختصاص 200 میلیارد ریال برای مبارزه با ملخ های مهاجم

قیمت انواع میوه در بازار بزرگ میوه و تره بار تهران

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو

سیل به زیرساخت های بخش راه و مسکن ایلام خسارت سنگین وارد کرد

دستمزد کارگران در سال جدید چقدر باید افزایش پیدا کند ؟

کرونا سوت رکود را به صدا درآورد

گوشت های ارزان قیمت در راه است

تولید ماسک های نانو فیلتر

کدام مدل ازدواج موفق تر است، مدرن یا سنتی؟

نرخ هر کیلو مرغ به 13 هزار تومان رسید

کرونا و ضرورت تعلیق فیلترینگ تلگرام

نرخ طلا و ارز در بازار آزاد استانبول

انیمیشن طنز| یه فامیل داریم تو اطلاعات...

45 درصد سیگار مصرفی، قاچاق می شود

کسب وکارهای اینترنتی در مورد اخذ مالیات از تبلیغ دهندگان در گوگل چه می گویند؟

نکاتی که از جلوبندی خودرویتان باید بدانید

امکان صدور فوری مجوز گواهی فروش اقلام محافظت شخصی و تب سنج تولید داخل اعلام شد

7 بورس برتر آسیا اقیانوسیه به محدوده اصلاح قیمت فنی سقوط کردند

شرایط تحویل برخی محصولات ایران خودرو با مدل 99 + جدول

وزارت نیرو | شبکه برق در سراسر کشور پایدار است

9 اسفند | کرونا به روایت آمار و ارقام در جهان

آغاز ثبت نام حج 99 و اعلام هزینه ها

شهرداری های کشور علیه کرونا/تعطیلی جشنواره ها و بازارها

لغو تجمعات و فعالیت بازارهای شاهین شهر

آبی که نیست و کرونایی که هست/ حیرت شهروندان اهوازی در روزهای بی آبی

انتقاد از خروج الکل از استان و معطل ماندن واحدهای تولیدی

بازار بزرگ سقز ضدعفونی شد

سبقت نگرانی های مردم از سرعت واقعی شیوع کرونا

از آشفته بازار بی ثباتی در عرضه محصولات بهداشتی تا ولنگاری در مدیریت پاک سازی مناطق محروم

تامین کالاهای اساسی مردم در نوروز 99

همه چیز در مورد سهمیه بنزین ویژه نوروز + جزییات

خبر خوش صندوق بازنشستگی کشوری برای بازنشستگان

جدول افزایش حقوق کارگران در سال جدید

توزیع 21 هزار تن کود اوره در چهارمحال و بختیاری

اجرای طرح اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد

بازار های مالی

در بازار مواد غذایی چه خبر است؟

احتمال اصلاح افزایش حقوق کارکنان | فعلا 15 درصد با پایه 2.8 میلیونی از سناریوهای مطرح

کشف 38 هزار جفت دستکش از یک آرایشگاه زنانه

تعداد مبتلایان کرونا در ایران به 388 نفر رسید

دست زدن به نازل بنزین ممنوع شد

اختصاص اعتبار برای اجرای طرح های بازآفرینی شهری در مهریز

الزام کار فرمایان در پرداخت عیدی کارگران+فیلم

برآورد فوربس از خسارتهای کرونا | کاهش رشد اقتصاد جهانی چه اندازه خواهد بود؟

مراجعه کنندگان می توانند تمام کارهای بانکی خود را با موبایل انجام دهند

سبقت نگرانی های مردم از سرعت شیوع کرونا

نامه وزارت صنعت به شهردار تهران برای فروش فوق العاده مواد ضدعفونی کننده

با هرگونه کوتاهی در مسیر مبارزه با کروناویروس برخورد می کنیم/ دانشگاه علوم پزشکی البرز مامور شبکه توزیع اقلام سلامت محور

عکس های برگزیده هفته

نمایشگاه خودرو ژنو | به دلیل شیوع کرونا تعطیل شد

کرونا | عامل کاهش رشد اقتصادی جهان

با هرگونه کوتاهی در مسیر مبارزه با کروناویروس برخورد می کنیم/ دانشگاه علوم پزشکی البرز مامور شبکه توزیع اقلام سلامت محور

قیمت ماسک 5 برابر شد!

آمار تولیدات فولاد خراسان در 11 ماهه امسال

پایان سوء استفاده از قراردادهای کارگران

سقوط سهمگین سهام آمریکا هنوز ادامه دارد / سقوط سود اوراق قرضه

مسکن ملی | تکمیل پرونده به زمان دیگر موکول شد

جگر گوسفند | برعکس گوشت، دچار کاهش قیمت شدید شد

حقوق کارمندان | احتمال اصلاح افزایش حقوق کارکنان به 2.8 میلیون تومان

تولید ماسک بهداشتی 3لایه در گلستان

خروجی سد دز از امروز تا 2 برابر افزایش می یابد؛ شهروندان در حاشیه رودخانه مراقب باشند

راه اندازی خط تولید ماسک در گلستان

نکاتی که از جلوبندی خودرویتان باید بدانید

پرش بورس به ابرکانال 400

پرش بورس به ابرکانال 400