مطالب مرتبط:
از حمله موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری در 2001 چه می دانید؟
تاثیر جالب حمله موشکی ایران به عین الاسد در اقتصاد کشور
تصاویری از پایگاه «عین الاسد» پس از حمله موشکی ایران
تلاش آمریکا برای کم اهمیت جلوه دادن حمله به عین الاسد
وقتی AFC حمله موشکی به ریاض و دبی را ندید
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 دی 1398 ساعت 21:152020-01-18بين الملل

از حمله موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری چه می دانید؟


دولت آمریکا بعد از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین یک بار دیگر خودش را در جایگاه قاضی نشانده و در حال اتهام پراکنی علیه ایران از یک طرف و موعظه به صداقت از طرف دیگر است.

- از طرف دیگر ضمن قبول مسئولیت زودهنگام تلاش کرده افکار عمومی را در جریان ابعاد حادثه قرار دهد.

در حالی که طبق استاندارد اعلامی سازمان های هوایی، کشف ابعاد و بررسی احتمالات مختلف چنین حوادثی دست کم به یک تا چندین ماه زمان نیاز دارد تهران تنها چند روز بعد از سقوط پرواز 752 خطوط هوایی اوکراین مسئولیت حادثه را پذیرفت و آن را به مردم اعلام کرد.

در مقام مقایسه، بسیارند پرونده های سقوط هواپیماهایی که رسیدگی به دلایل وقوعشان هنوز به جایی نرسیده و یا ماه ها به طول انجامیده است.

اما قطع نظر از اینکه عملکرد ایران در ماجرای سقوط هواپیما چگونه بوده کارنامه آمریکا به گونه ای است که ژست آنها درباره دعوت به صداقت یا تقبیح دروغگویی و یا دلواپسی برای جان مسافران هواپیما را به قبایی تبدیل می کند که بر تنشان زار می زند.

هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد کشوری با سابقه استفاده از سلاح اتمی برای بمباران هیروشیما و نازاکی (با بیش از 220 هزار کشته غیرنظامی)، حمله موشکی به هواپیمای مسافربری ایران (290 کشته)، ارتکاب جرائم جنگی در جنگ مکزیک (سال 1846 تا 1848؛ با بیش از 10 هزار کشته غیرنظامی)، جنایت های جنگ فیلیپین (1899 تا 1992؛ با دست کم 200000 کشته غیرنظامی)، جنایت جنگ ویتنام (1955 تا 1975؛ با صدها هزار کشته غیرنظامی)، انجام ده ها کودتای نظامی در کشورهای مختلف دنیا بعد از کودتای 28 مرداد 1332 در ایران (با برآورد میلیون ها کشته) به ناگاه دلواپس از دست رفتن جان 176 مسافر هواپیمای اوکراین شده باشد و یا با هیچ منطقی جور در نمی آید که دولت کشوری با سابقه دروغگویی و پنهان کاری در ماجرای 11 سپتامبر، سلاح های کشتار جمعی عراق، جاسوسی از شهروندان کشورهای دنیا، برنامه شکنجه سیا بعد از حوادث 11 سپتامبر، آزمایش های هسته ای مرگبار در جزایر مرجانی بیکینی و .

حقی برای نشستن در مسند قضاوت در دادگاه عدالت و صداقت احساس کند و دیگران را در این موارد موعظه کند.

نگاهی به یک مورد مشخص تاریخی که از جهاتی شباهت هایی هم با سقوط هواپیمای اوکراین دارد مسئله را آشکارتر خواهد کرد و الگوی خوبی برای نشان دادن پنهانکاری های دولت آمریکا خواهد بود.

این رویداد، شبهاتی است که پیرامون احتمال هدف قرار گرفتن یکی از پروازهای مسافربری خطوط هوایی یونایتد در صبح 11 سپتامبر 2001 با شلیک موشک از جنگنده یا جنگنده های آمریکا وجود دارد.

قبل از پرداختن به ماجرای این هواپیما لازم به یادآوری است که تمامی حوادث ماجرای 11 سپتامبر، از ربودن 4 هواپیمای مسافربری تا فرو ریختن برج های تجارت جهانی در منهتن، تا اصابت هواپیما به ساختمان پنتاگون و غیره با تردیدهای جدی از سوی دانشمندان رشته های مختلفی که هیچ ارتباطی به سیاست ندارند مواجه شده اند.

به عنوان مثال، یکی از دانشمندان هسته ای مهم آمریکا به نام پروفسور استیون جونز که جزو نظریه پردازان فیزیک هسته ای هم هست تردیدهایی بسیار جدی به روایت های رسمی دولت آمریکا از ماجرای 11 سپتامبر وارد کرده است.

او چند سال پیش در مصاحبه ای گفت دولت آمریکا 99 درصد شواهد انفجار را در 11 سپتامبر تعمداً نابود کرده است.

با این مقدمه، ذکر این توضیح نیز ضروری است که ما با بازخوانی شبهات پیرامون هواپیمایی که احتمال می رود در روز 11 سپتامبر با موشک جنگنده آمریکایی ساقط شده باشد درباره اینکه صحنه گردانان اصلی این حادثه چه کسانی بوده اند یا با چه انگیزه ای ممکن است هواپیمای مسافربری را ساقط کرده باشند قضاوتی نمی کنیم.

در این دو مورد گمانه زنی ها و فرضیه های مختلفی در میان فعالان سیاسی و رسانه ای وجود دارد، اما آنچه فراتر از حدسیات و فرضیات در حوادث 11 سپتامبر بر سر آنها اتفاق نظر وجود دارد مشکوک بودن تک تک حوادث و پنهان کاری دولت آمریکا درباره آنها است.

تمرکز ما نیز در شرح نگاری حوادث مربوط به سقوط پرواز شماره 93 خطوط هوایی یونایتد در صبح 11 سپتامبر بر مشکوکات عینی تر حادثه است تا مسائل انتزاعی تر و ذهنی تر مانند اینکه چه کسانی و با چه انگیزه ای آن را احتمالاًٌ ساقط کرده اند.

حوادث 11 سپتامبر و سقوط مشکوک یک هواپیما روز 11 سپتامبر سال 2001، چهار اتفاق به وقوع پیوست.

ساعت 08:46 صبح به وقت نیویورک ابتدا پرواز شماره 11 امریکن ایرلاینز به برج شمالی ساختمان تجارت جهانی در منطقه منهتن برخورد کرد.

ساعت 09:03 دقیقه، پرواز شماره 175 شرکت یونایتد به ضلع جنوبی ساختمان تجارت جهانی برخورد کرد.

ساعت 09:37 گفته شد که پرواز شماره 77 امریکن ایرلاینز به ضلع غربی ساختمان پنتاگون برخورد کرده است و در نهایت، ادعا شد که ساعت 10:03 صبح، پرواز شماره 93 خطوط هوایی یونایتد در منطقه ای در ایالت پنسیلوانیا به زمین برخورد کرده و تمامی مسافران آن کشته شده اند.

در روایت های رسمی آمریکا ادعا می شود از میان این هواپیماها پرواز 93 یونایتدایرلاینز تنها هواپیمایی بوده که به هدف از قبل تعیین شده اش که ساختمان کنگره آمریکا بوده برخورد نکرده است.

در گزارش های رسمی آمریکا درباره این پرواز اینطور ادعا شده که مسافران هواپیما بعد از آنکه هواپیماربایان، کنترل هواپیما را در دست گرفتند با اعضای خانواده شان تماس گرفته و اخبار برخورد دو هواپیمای دیگر به برج های تجارت جهانی را شنیدند، در نتیجه، مسافران و کادر پرواز با هواپیمارباها درگیر شده و باعث شدند هواپیما در منطقه شانکسویل سقوط کند.

با این حال، همانند سایر حوادث بحث انگیز 11 سپتامبر، این روایت رسمی هم با آشکار شدن شواهدی در تضاد با آن با چالش هایی جدی مواجه شده و مورد تردید قرار گرفت.

نخستین فرضیه در این مورد این بود که هواپیما با شلیک موشک ساقط شده است.

ری گریفین و آلکس جونز دو نفر از محققان 11 سپتامبر نخستین کسانی بوده اند که این فرضیه را مطرح کردند.

طبق استدلال آنها، قطعات بزرگی از هواپیما، از جمله موتور آن به قدری دورتر از نقطه سقوط پرت شده بودند که فرضیه سقوط عادی را منتفی می کنند.

ده ها محقق دیگر با نگاه از زوایای تخصصی مختلف، روایت این دو محقق را تأیید کرده اند.

الکس جونز می گوید در سقوط های معمولی لاشه هواپیما معمولاً در ناحیه ای کوچک پراکنده می شوند، این در حالی است که درباره پرواز شماره 93 این اتفاق رخ نداده و برخی از قطعات بسیار بزرگ هواپیما مثل موتور مایل ها آن طرف تر پیدا شده اند.

علاوه بر این تعداد لاشه هواپیما به تکه های بسیار ریز متلاشی شده بود.

طبق استدلال محققان 11 سپتامبر، این نشانه ها تنها با فرضیه ساقط شدن موشک در اثر شلیک موشک جور در می آید.

پایگاه ایندیپندنت، سال 2012 در گزارشی با عنوان رازهای پرواز 93 نوشت: پراکنده شدن لاشه هواپیما در منطقه ای وسیع، یکی از دلایلی است که نشان می دهد قبل از سقوط، نوعی انفجار در هواپیما صورت گرفته است.

پرواز 93 در حال حمل نامه هایی به وزن 7500 پوند به کالیفرنیا بوده.

نامه ها و سایر کاغذهای موجود در این هواپیما 8 مایل (13 کیلومتر) آن طرف تر از محل سقوط پیدا شده اند.

بخشی از یکی از موتورهای هواپیما که 1 تُن وزن داشته 2000 یارد آن طرف تر پیدا شده است.

این، تنها قطعه بزرگی بوده که از این هواپیما مانده و بقیه هواپیما به قطعاتی کوچکتر از 2 اینچ متلاشی شده است.

بقیه قسمت های هواپیما 2 مایل آن طرف تر در نزدیکی شهرکی به نام "ایندین لیک" پیدا شده است.

فوریه 2004، یک سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا به نام دان گرند پری در یک مصاحبه رادیویی گفت نام فردی که به این هواپیما شلیک کرده را هم می شناسد.

او گفت: پرواز 93 توسط گارد هوایی داکوتای شمالی سرنگون شد.

من خلبانی را که دو موشک برای سرنگون کردن هواپیما شلیک کرد می شناسم.

برخی رسانه های آمریکا بعداً به نقل از همین سرهنگ بازنشسته نوشتند سرگرد ریک گیبنی با شلیک موشک حرارت یاب سایدوایندر این هواپیمای مسافربری را ساقط کرده است.

رسانه های آمریکا و گزارش شاهدان عینی دیگر نشانه های موید فرضیه سرنگونی این بویینگ 757 هستند.

رسانه های آمریکا در آن زمان گزارش دادند شاهدان عینی گفته اند دو جنگنده اف 16 آمریکا را در حال تعقیب هواپیمایی که در شانکسویل سقوط کرده دیده اند.

برخی از دیگر شاهدان عینی گفته اند به فاصله کوتاهی بعد از سقوط هواپیما یک جت سفید را در حال پرواز با ارتفاع کم بر فراز آن دیده اند.

علاوه بر این، شاهدان عینی گفته اند قبل از سقوط هواپیما صدای انفجار شنیده اند.

شبکه تلویزیونی سی بی اس اندکی قبل از سقوط پرواز 93 گفته بود که دو جنگنده اف 16 در تعقیب این هواپیما هستند.

روزنامه لس آنجلس تایمز سال 2004 فاش کرد دیک چنی ، معاون وقت رییس جمهور آمریکا با توجه به حضور جورج دبلیو بوش در فلوریدا دستور داده بود هواپیماهای مسافربری که گمان می رود ربوده شده اند با شلیک موشک ساقط شوند.

چنین دستوری ظاهراً از طرف جورج دبلیو بوش هم وجود داشته، زیرا روزنامه گاردین سال 2010 به نقل از کتاب خاطرات بوش نوشته او در ابتدا فکر می کرده پرواز 93 با دستور او برای شلیک به سمت هواپیماهای مسافربری مشکوک سرنگون شده است.

دولت آمریکا اما بدون توضیح درباره این شواهد و نشانه های بسیار فراوان دیگر درباره احتمال سرنگونی این هواپیما تلاش کرد روی روایتی حماسی و میهن پرستانه برای تبیین سرنوشت این هواپیما متمرکز شد و تلاش کرد آن را به عنوان تنها حقیقت موجود در افکار عمومی مردم آمریکا بکارد.

این روایت از این قرار بود که مسافران هواپیمای ربوده شده بعد از آنکه از طریق تلفن هایشان متوجه شدند که آمریکا تحت حمله قرار گرفته و هواپیمارباها دو پرواز دیگر را به برج های دوقلوی تجارت جهانی کوبیدند به این نتیجه رسیدند که اگر نمی توانند جان خودشان را نجات دهند دست کم می توانند به اقدامی قهرمانانه دست بزنند و تروریست ها را در رسیدن به هدفشان ناکام بگذارند.

به همین دلیل، به سمت کابین خلبان هجوم بردند و بعد از کشتن یکی از تروریست ها، تروریست دیگری که در حال کنترل هواپیما بود را وادار کردند هواپیما را در همانجا سرنگون کند.

ممکن است هیئت حاکمه آمریکا اینطور تصور کند که این روایت افسانه ای در اثر گذشت زمان و به مدد ماشین عظیم پروپاگاندای این کشور اکنون به واقعیتی ذهنی در افکار عمومی شهروندان این کشور و دنیا تبدیل شده، اما این نباید برای آمریکایی ها این توهم را ایجاد کند که حقایق تاریخ هم با ترازوی افکار عمومی سنجیده خواهند شد.

درست به همین دلیل، آمریکا در جایگاهی نیست که دیگران را درباره مسائل بشردوستانه موعظه کند.


کلید واژه ها: سقوط هواپیما - هواپیمای مسافربری - هواپیما - سقوط هواپیمای مسافربری - آمریکا - هواپیمای - مسافربری - سقوط - اوکراین - دیگر - دولت آمریکا - افکار عمومی - حادثه - هوایی - ایران - اعلام - حمله موشکی - خطوط هوایی - استاندارد - زودهنگام - زمان - کارنامه - پرونده - سازمان - رسیدگی - عملکرد - موعظه - افکار - بررسی - پرواز

آخرین اخبار سرویس:
ایتالیا چندین شهر را قرنطینه کرد

دو عضو جهاد اسلامی فلسطین در سوریه به شهادت رسیدند

دو عضو جهاد اسلامی فلسطین در سوریه به شهادت رسیدند

صلح هرمز؛ پایانی بر حضور نیروهای فرامنطقه ای در خاورمیانه

روزنامه های اقتصادی دوشنبه 5 اسفند

«پمپئو» خواستار تعهدسپاری بغداد برای حراست از نیروهای آمریکایی شد

هشدار درباره هجوم جدید پناهندگان به اروپا

آخرین وضعیت مناطق زلزله زده قطور آذربایجان غربی+تصاویر

شیوع ویروس کرونا در ایتالیا، اتحادیه اروپا را نگران کرد 

«پمپئو» خواستار تعهدسپاری بغداد برای حراست از نیروهای آمریکایی شد

گزارشی از یک سال کشتار!

شیوع ویروس کرونا در ایتالیا، اتحادیه اروپا را نگران کرد 

«پمپئو» خواستار تعهدسپاری بغداد به حراست از نیروهای آمریکایی شد

گفت وگوی تلفنی پمپئو و نخست وزیر عراق

حزب الله لبنان درخواست توقف پروازها به ایران را غیرمنطقی خواند

سفر دو روزه امیر قطر به اردن

مورفی: با هماهنگی وزارت خارجه آمریکا به دیدار ظریف رفتم 

2 عضو جهاد اسلامی در حمله رژیم صهیونیستی به جنوب دمشق به شهادت رسیدند

جنبش جهاد اسلامی حمله جنگنده های اسراییل به پایگاهش را تکذیب کرد

نگاهی گذرا به توان آتش نیروهای مسلح روسیه

خلبان موشک خودساخته در سقوط جان باخت

جنبش جهاد اسلامی حمله جنگنده های اسراییل به پایگاهش را تکذیب کرد

پروازهای ایران به 4 کشور به دلیل شیوع کرونا در ایران لغو شد

اقدامات کثیف ابرقدرت ها در لیبی

سرکرده القاعده در شبه جزیره عربستان کشته شد

آغاز رزمایش دریایی مشترک عربستان و آمریکا در خلیج فارس

سخنگوی گمرک: مرزهای ترکیه و افغانستان با ایران بسته شد

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به سوریه و نوار غزه

روزنامه هدف| فیلم کمدی بی سر و ته!

القاعده کشته شدن سرکرده خود در شبه جزیره عربستان را تایید کرد

دعوت مصر از رهبران حماس برای سفر به قاهره

سندرز: هر کاری ممکن باشد برای ایجاد صلح در خاورمیانه انجام می دهم

پدافند هوایی سوریه موشکهای رژیم صهیونیستی را سرنگون کرد

احتمال وقوع سیلاب در برخی از شهرهای کشور

عراق تردد متقابل شهروندان خود و ایران را برای 15 روز ممنوع کرد

نگاهی گذرا به توان آتش نیروهای مسلح روسیه

تظاهرات «با ما باش» در شمال و جنوب لبنان برگزار شد

حشد شعبی هماهنگ کننده داعش را بازداشت کرد

خاطره تلخی که زیزو برای گواردیولا ساخت+عکس

انتقال 4 مسافر ایرانی به بیمارستان عفونی تفلیس / آن ها مشکوک به کرونا بودند

تست کرونا منفی شد؛قطار متوقف شده در مرز اتریش به مسیر خود ادامه می دهد

نقض توافق طالبان و آمریکا درباره کاهش خشونت ها در افغانستان

برخی همسایگان مرزهای خود را به روی ایران بستند

دمشق میلیاردها لیر برای بازسازی حلب اختصاص می دهد

یونان با زلزله زدگان ایران ابراز همدردی کرد

ویروس کرونا برای چه مدت روی سطوح زنده باقی می ماند؟

حمله هوایی اسراییل به مواضع جهاد اسلامی در سوریه و نوار غزه

تصاویر/ رضاخان و کودتای سوم اسفند

برادر منصور هادی در لیست تبادل اسرا نیرو های یمنی و مزدوران سعودی

جهاد اسلامی هدف قرار گرفتن پایگاهش در جنوب دمشق را تکذیب کرد

پمپئو در تماس تلفنی با علاوی: حمایت آمریکا از عراق ادامه دارد

ویروس کرونا: تعلیق ارتباط ریلی اتریش با ایتالیا/ توقف یک قطار مشکوک به کرونا با 300 مسافر در مرز ایتالیا

عکس/ انتظار بیهوده برای آمدن سپاهان

نحوه پیشگیری ظریف از ابتلا به کرونا +عکس

جهاد اسلامی هدف قرار گرفتن پایگاهش در جنوب دمشق را تکذیب کرد

6 همسایه ایران مرزهای خود را بستند؛ ترکیه، گرجستان، عراق و کویت پروازهای ایران را لغو کردند

گفت وگوی تلفنی پامپئو و علاوی

فرانسه از کمک های مالی به لبنان خبر داد 

ورزشت کاران| لباس ضد کرونا سورپرایز جدید وزیر جوان

29 زخمی در انفجار یک بمب در اتیوپی

یک کابوس دیگر یوزی رابین در خصوص برنامه موشکی ایران به حقیقت پیوست/ ایران چهارمین کشور دنیا با «موشک هواپرتاب 1000 کیلومتری» + تصاویر

امیر قطر در راس هیئتی بلندپایه وارد اردن شد

پاسخ جنبش جهاد اسلامی به قتل یک فلسطینی: 21 راکت به جنوب اسراییل شلیک شد

درخواست مقتدی صدر برای پیشگیری از کرونا

گفت وگوی تلفنی پامپئو و علاوی

حمله هوایی اسراییل به مواضع جهاد اسلامی در سوریه و نوار غزه

جدیدترین موضع گیری سلطان هیثم بن طارق آل سعید

صندوق بین المللی پول: کرونا اقتصاد جهانی را تهدید می کند

کرونا سفیر تل آویو در پکن را به قرنطینه برد

حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به مناطقی در غزه

جهان به «نقطه بی بازگشت» کوروناویروس نزدیک می شود| وضعیت ایران بر همه خاورمیانه تاثیر می گذارد

حمله با بمب به حامیان نخست وزیر اتیوپی

جهاد اسلامی ادعای اسراییل را تکذیب کرد

سندرز: با کمک هم می توانیم خطرناکترین رییس جمهور تاریخ مدرن آمریکا را شکست دهیم

نشست هیئت رییسه پارلمان عراق فردا برای تعیین موعد جلسه رای اعتماد به دولت جدید

مقابله پدافند هوایی ارتش سوریه با اهداف متخاصم در آسمان دمشق

صندوق بین المللی پول: کرونا اقتصاد جهانی را تهدید می کند

مبارزه با ویروس منفی نگری به سبک خانم بازیگر

جهان به «نقطه بی بازگشت» کوروناویروس نزدیک می شود| وضعیت ایران بر همه خاورمیانه تاثیر می گذارد

مزار ابومهدی به محل تجمع مخالفان آمریکا تبدیل شده است  

مقابله پدافند هوایی ارتش سوریه با اهداف متخاصم در آسمان دمشق

ارتش سوریه حملات رژیم صهیونیستی به دمشق را دفع کرد

والدین، بچه های خود را به خاطر کرونا در فرودگاه رها کردند!

دشمنان ملت ایران ناکام ماندند/ ویروس لجبازی

قبیله عراقی از ترس کرونا، روبوسی را لغو کرد

اسارت خلبانان جنگنده سعودی به دست نیرو های یمنی

محکومیت «معامله قرن» و ضرورت اخراج آمریکا از منطقه

قبیله عراقی از ترس کرونا روبوسی را لغو کرد

حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به مناطقی در غزه

هشدار پاپ درباره راه حل های chr(034)ناعادلانهchr(034) برای صلح خاورمیانه

تصاویر/ فستیوال chr(034)وداع با زمستانchr(034) در مسکو

خبری تازه از حال محمدرضا شجریان در بیمارستان

جهاد اسلامی هدف قرار گرفتن پایگاهش در دمشق را تکذیب کرد

لبنان: فرد مبتلا به کرونا بهبود یافته است

مرز مهران به زودی بازگشایی می شود

ویدیو اتفاق عجیب در کنسرت محمدرضا گلزار + فیلم

ماسک ها برای پیشگیری از کرونا معجزه نمی کنند/همه می دانیم که نمی دانیم چه کنیم!

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به دمشق

لبنان: فرد مبتلا به کرونا بهبود یافته است

ارتش سوریه حملات رژیم صهیونیستی به دمشق را دفع کرد

از حمله موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری چه می دانید؟

از حمله موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری چه می دانید؟