مطالب مرتبط:
عرضه سهام بلوکی 3 شرکت دولتی از طریق بازار سرمایه
بررسی داوری در نظام حقوقی ایران و جایگاه آن در فقه اسلامی
عکس| مدافع استقلال بالاخره به ایران برگشت
باید منطقی از حق فوتبال ایران برای میزبانی دفاع کنیم
واکنش سرپرست فدراسیون فوتبال به محرومیت نمایندگان ایران از میزبانی (فیلم)
-102 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 دی 1398 ساعت 21:052020-01-18اقتصادي

داوری الزامی در تفویض سهام شرکتهای دولتی در حقوق ایران


فقه،حقوق،الهیات دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی داوری الزامی در تفویض سهام شرکتهای دولتی در حقوق ایران چکیده به دلیل نقش و جایگاه تاثیرگذار شرکت های دولتی در اقتصاد کشور، - امروز, 21:05 فقه،حقوق،الهیات دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی داوری الزامی در تفویض سهام شرکتهای دولتی در حقوق ایران چکیده به دلیل نقش و جایگاه تاثیرگذار شرکت های دولتی در اقتصاد کشور، کنترل و نظارت بر شرکت های مزبور بحث مهم و اساسی بوده و قانونگذار نیز به دلیل اهمیت آن، در قوانین مختلف این موضوع را مدنظر داشته است.

از سوی دیگر، به خاطر پیچیدگی های موجود در فرآیند واگذاری سهام شرکت های دولتی و وابسته به دولت، ضرورت دارد نهادهای نظارتی ویژه ای بر برنامه خصوصی سازی کشور نظارت کند.

بطور کلی داوری نهادی اختیاری، خصوصی و رسمی می باشد که طرفین اختلاف با انتخاب یک یا چند داور از طریق قرارداداختلاف ان ها داوری حل و فصل می شود و مطابق ماده 454 قانون آیین دادرسی مدنی کلیه اشخاص که اهلیت اقامه دعوا دارند می توانند با تراضی یکدیگر منازعه و اختلاف خود را در هر مرحله ای از رسیدگی به داوری ارجاع دهند اما با تصویب قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران مورخه 1379 شاهد تاسیس نهاد داوری دولتی اجباری یا الزامی هستیم.

این پایان نامه در پاسخ به مسئله اصلی مبنی بر این که وضعیت حقوقی هیئت داوری اجباری در واگذاری سهام شرکت های دولتی چگونه می باشد؟ به این فرضیه است که وضعیت حقوقی هیئت داوری اجباری در واگذاری سهام شرکت های دولتی مبتنی بر قرار داد تنظیمی و آیین نامه اجرایی است.

در قوانین موجود، دستگاه های مختلفی وظایف نظارتی را به عهده دارند که با آشنایی کامل از قوانین مربوط و شناخت دستگاه های مزبور می توان در راستای بهبود نظارت و افزایش تاثیرگذاری چنین دستگاه های اقدام کرد.

کلید واژه : داوری واگذاری اجباری سهام شرکت دولتی مقدمه شرکت های دولتی با توجه به حجم بالای دارایی، نقدینگی و کارکنان، بخش مهمی از اقتصاد کشور را در بر می گیرند و به طور مسلم ساماندهی آنها می تواند گام مهمی در جهت ساماندهی اقتصادی کشور باشد.

به رغم تصویب برنامه های متعدد اقتصادی و تصریح به کوچک سازی بخش دولتی و خصوصی سازی شرکت های دولتی در برنامه های اخیر توسعه کشور، گسترش شرکت های دولتی طی دهه های اخیر باعث افزایش حجم دولت و محدود شدن فضای رقابتی برای بخش خصوصی شده و امکان توسعه بخش غیردولتی و استقرار عدالت اجتماعی را دشوار کرده است.

به دلیل نقش و جایگاه تاثیرگذار شرکت های دولتی در اقتصاد کشور، کنترل و نظارت بر شرکت های مزبور بحث مهم و اساسی بوده و قانونگذار نیز به دلیل اهمیت آن، در قوانین مختلف این موضوع را مدنظر داشته است.

از سوی دیگر، به خاطر پیچیدگی های موجود در فرآیند واگذای سهام شرکت های دولتی و وابسته به دولت، ضرورت دارد نهادهای نظارتی ویژه ای بر برنامه خصوصی سازی کشور نظارت کند.

در قوانین موجود، دستگاه های مختلفی وظایف نظارتی را به عهده دارند که با آشنایی کامل از قوانین مربوط و شناخت دستگاه های مزبور می توان در راستای بهبود نظارت و افزایش تاثیرگذاری چنین دستگاه های اقدام کرد.

در این گزارش ضمن ارائه تعریف قانونی شرکت دولتی، مبانی قانونی دستگاه های نظارتی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

برای ورود به بحث ابتدا لا زم است موضوع مورد بررسی به طور کامل شناسایی و ماهیت حقوقی آن تبیین شود.

مهمترین تعریف شرکت دولتی که استنادپذیری دارد و در حال حاضر ملا ک عمل است، ماده4 قانون محاسبات عمومی کشور مصوب سال 1366 است.

مطابق این ماده قانونی، شرکت دولتی واحد سازمانی مشخصی است که با اجازه قانون به صورت شرکت ایجاد یا مصادره شده و به عنوان شرکت دولتی شناخته شده و بیش از 50 درصد سرمایه آن متعلق به دولت باشد.

هر شرکت تجاری که از طریق سرمایه گذاری شرکتهای دولتی ایجاد شود، تا زمانی که بیش از 50 درصد سهام آن متعلق به شرکتهای دولتی است، شرکت دولتی تلقی می شود.

البته در این قانون شرکتهای زیرمجموعه بانک ها، موسسه های اعتباری و شرکتهای بیمه، مستثنا شده اند.

باید به این نکته توجه کرد که موسسه دولتی مطابق ماده 3 قانون محاسبات و موسسه ها و نهادهای عمومی غیردولتی به استناد ماده 5 قانون یادشده، دارای تعریفهای جداگانه بوده و به طور کامل از شرکتهای دولتی متمایز شده اند.

بند 11 ماده 1 قانون برنامه و بودجه کشور (مصوب سال 1351)، شرکت دولتی را به عنوان یکی از مصداقهای دستگاه اجرایی بیان کرده است.

بنابراین هرجا قانونگذار به دستگاه اجرایی اشاره می کند، شرکت دولتی را نیز شامل می شود.

از سوی دیگر، با توجه به ماده 20 قانون تجارت (مصوب 1311/2/13)، شرکتهای تجارتی به 7 دسته تقسیم می شوند؛ شرکت سهامی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیرسهامی، شرکت نسبی و شرکت تعاونی تولید و مصرف.

بنابراین هر شرکت تنها در قالب یکی از انواع یادشده قرار می گیرد و در خارج از این انواع، سازمانی به عنوان شرکت از نظر قانون تجارت اعتبار قانونی ندارد.

همچنین اصل 44 قانون اساسی، نظام اقتصادی جمهوری اسلا می ایران را بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی تعریف می کند و بخش دولتی را شامل تمام صنایع بزرگ، صنایع مادر، بازرگانی خارجی، بانکداری، بیمه، تامین نیرو، سدها و شبکه های بزرگ آب رسانی، رادیو و تلویزیون، پست و تلگراف و تلفن، هواپیمایی، کشتیرانی، راه و راه آهن بیان کرده است.

هرچند در اصل مزبور از لفظ شرکت دولتی استفاده نشده است، اما تمام فعالیت های ذکرشده در این اصل از مصداقهای فعالیت شرکتهای دولتی در ایران است.

به رغم اینکه محدوده تعریف شده در این اصل بسیار وسیع است، اما در حال حاضر حیطه فعالیت شرکتهای دولتی در ایران بسیار گسترده تر از چارچوب مورد اشاره است به طوری که می توان محدوده مزبور را حداقل فعالیت شرکتهای دولتی در ایران قلمداد کرد.

با تصویب قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 17/1/1379 , شاهد تاسیس و تولد دوباره نهاد داوری اجباری یا الزامی هستیم هیات داوری و شورای حل اختلاف را از این پس باید دو مرجع شبه قضایی دانست که در صورت شکل گیری و اجرا در روند دادرسی تاثیر قابل توجهی بر جای خواهند گذاشت در واقع باید از آن دو به لحاظ مداخله دولت و اینکه اقتدار خود را از دولت و نه صرف قرارداد خصوصی بدست آورده اند.

نسبت به وظایف محوله, به عنوان مرحله ای از دادرسی یا رسیدگی اجباری یاد نمود.

فهرست مطالب چکیده 1 مقدمه 2 بیان مسأله 5 اهمیت و ضرورت انجام تحقیق 9 مرور ادبیات تحقیق 10 سوال اصلی 10 سؤالات فرعی 10 فرضیه اصلی 10 فرضیه های فرعی 11 روش تحقیق 11 روش گردآوری اطلاعات 12 سازمان دهی تحقیق 12 فصل اول کلیات 13 1-1 مفاهیم 14 1-2 روشهای حل و فصل اختلافات 17 1-2-1 قضاوت دولتی 18 1-2-2سازش 19 1-2-3 داوری 22 1-2-3-1آیین داوری 25 1-2-3-2 علل رجوع به داوری 28 1-2-3-3 مشخصات داوری 29 فصل دوم نظارت قانونی بر فعالیت شرکتهای دولتی و واگذاری آنها 34 2-1 نظارت قانونی بر فعالیت شرکت های دولتی و واگذاری آن ها 35 2-2- شرکت دولتی 36 2-3 دستگاه های نظارت کننده بر شرکت های دولتی 37 2-3-1 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور 38 2-3-2 وزارت امور اقتصادی و دارایی 44 2-3-3 بازرس (حسابرس) شرکت های دولتی 47 2-3-4 دیوان محاسبات کشور 49 2-3-5 سازمان بازرسی کل کشور 51 2-3-6 دیوان عدالت اداری 54 2-4 دستگاه ها و نهادهای نظارت کننده بر فرآیند واگذاری سهام شرکت های دولتی 55 2-4-1 هیأت عالی واگذاری 56 2-4-2 هیأت داوری 56 2-4-3 سازمان خصوصی سازی 57 2-4-4 سایر مراکز نظارتی 58 فصل سوم واگذاری سهام و مدیریت شرکتهای دولتی و داوری اجباری 60 مقدمه 61 3-1 بسترسازی برای رشد سریع اقتصادی، مواد قانونی، واگذاری سهام دولتی و داوری آنها 61 3-2 برقراری انضباط مالی 63 3-3 هیأت واگذاری 84 3-4 تولد داوری اجباری یا مرحله ای از دادرسی 92 3-4-1 کلیاتی پیرامون سابقه داوری الزامی در ایران 93 3-4-2 صلاحیت هیات داوری و شورای حل اختلاف 96 3-4-2-1 صلاحیت هیات داوری 96 3-4-2-2 صلاحیت شورای حل اختلاف 99 3-4-2-3 تشکیلات هیات داوری و شورای حل اختلاف 101 نتیجه گیری 106 پیشنهادات 107 منابع 108 چکیده به زبان لاتین 110
کلید واژه ها: شرکت های دولتی - دولتی - حقوق - شرکت - کارشناسی ارشد - خصوصی - داوری - پایان نامه - حقوق خصوصی - الزامی - تاثیرگذار - سهام - کارشناسی - ایران - نظارت - دانلود - نامه - کشور - اقتصاد - واگذاری سهام - پایان - خصوصی سازی - قانونگذار - ارشد - رشته - واگذاری - قوانین - برنامه - نظارتی - انتخاب

آخرین اخبار سرویس:
قیمت روز محصولات سایپا در 3 اسفند

حداقل سرمایه تاسیس بانک برون مرزی در مناطق آزاد اعلام شد

استخدام موزع،راننده با ایسوزو یا نیسان در اصفهان

استخدام مدیر فروش ،سرپرست فروش،بازاریاب در اصفهان

مرجعی برای قیمت گذاری خودرو مشخص نشده است

پرداخت 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید

2 میلیارد عدد داروی انسانی تا پایان دی ماه تولید شد

2 ایرانی مبتلا به کرونا در امارات شناسایی شدند

گل دهی میوه های هسته دار در باغات سیستان و بلوچستان

قسمت جدید سریال فرندز ساخته می شود

اقدام برای بهبود صنعت غذایی کشور با روش های زیستی

صرفه جویی ارزی 7 میلیارد دلاری با تکیه بر توان داخل محقق شد

بلوای ماسک و الکل در شیراز/ از کرونا غول نسازیم

واردات هرگونه حیوان خوراکی و خانگی از کشورهای کرونایی ممنوع شد

پیوستن ایران به لیست سیاه FATF تاثیری در عملکرد بانک ها ندارد/ میزان فروش اموال بانک محرمانه نیست

مرمت بیش از 12 مسجد تاریخی در کردستان

علت نابسامانی قیمت خودرو از زبان معاون دادستان کل کشور

دلار بالا رفت

ریتم معاملات مسکن تندتر شد

علت نابسامانی قیمت خودرو از زبان معاون دادستان کل کشور

توضیحات معاون دادستان کشور درباره نوسان قیمت خودرو

قیمت مسکن افزایشی نیست / به شایعات توجه نکنید!

استخدام نیروی خدمات با حقوق و بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس منابع انسانی در فروشگاه افق کوروش در کرمان

استخدام بازاریاب، سرپرست فروش و کارمند اداری در همدان

کشف 2 هزار و 250 تن قاچاق ذغال

استخدام حسابدار در شرکت آریا فلز ناب در تبریز

استخدام مدیر بازاریابی و فروش در یک کانون تبلیغات در تهران

حداقل سرمایه تاسیس بانک برون مرزی در مناطق آزاد اعلام شد

وزارت نیرو | نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدیدپذیر به تعویق افتاد

کاهش 20 درصدی مصرف آب در فضای سبز بیرجند

اتاق ایران | ایران و ترکیه در حوزه سرمایه گذاری مشترک برنامه ریزی کنند

تعطیلی مرز مهران؛ کرونا یا تقلب تجار؟

نرخ عوارضی تهران- شمال روز دوشنبه اعلام می شود

شمار مبتلایان به کرونا در چین کاهش یافت

صرفه جویی 32 میلیارد ریالی در واحد نورد گرم شرکت فولاد مبارکه

تزریق شدید دلار به بازار توسط بانک های ترکیه برای کمک به لیر

رسانه های معتبر دنیا درباره گوشی Huawei Nova 5T چه می گویند؟

واکنش معاون دادستان کل کشور به نابسامانی قیمت خودرو | علت اصلی چیست؟

استخدام فروشنده خانم در یک فروشگاه سیسمونی

قیمت طلا، قیمت دلار و قیمت سکه امروز 3 اسفند 98

استخدام چهار ردیف شغلی در شرکت دانش بنیان

استخدام تعدادی فروشنده خانم جهت پوشاک زنانه در اصفهان

رحمانی: داخلی سازی قطعات وارداتی از مرز 2 میلیارد دلار گذشت

علت تعطیلی مرز مهران اعلام شد

صادرات کالا به عراق ادامه دارد/ مرزهای مهران و پیرانشهر بسته است

سایپا رهام با چه آپشن ها و قیمتی به بازار می آید؟

ایجاد اتاق ایزوله در گرمخانه های پایتخت/ تاکنون موردی از کرونا در گرمخانه ها نداشتیم

افزایش قیمت طلا و ارز در پی قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه اف ای تی اف

احتمال تجهیز Huawei Mate Xs به قابلیت شارژ سریع 65 واتی

با لغو کنگره جهانی موبایل، هوآوی محصولات جدید خود را آنلاین معرفی می کند

ایجاد بیش از هزار و 100 فرصت شغلی در سال جاری

پرونده کنسرت های سال 98 با کدام اجراها بسته می شود؟

ریتم معاملات مسکن تندتر شد

معاملات مسکن ریتم تندتری گرفت

نخستین خودروی برقی شورولت در راه بازار چین

استخدام کارشناس شهرسازی، برنامه ریزی شهری جهت یک شرکت در اصفهان

کاسبان تحریم از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF خوشحالند/ خدا نکند دلار 20 هزار تومان شود

استخدام کارشناس بخش فروش مسلط به Office در تهران

استخدام گرافیست ، کارگر انبار، نیروی خدماتی در تهران

استخدام نیروی فنی و مونتاژ کار الکترونیک در تهران

افزایش تلفات در مرغ داری ها

استخدام فروشنده مجرب جهت فروش لوازم و تجهیزات پزشکی در بندرعباس

استخدام مدیر فروش و کارشناس فروش با حقوق، بیمه، مزایا در البرز

رسانه های معتبر دنیا درباره گوشی Huawei Nova 5T چه می گویند؟

احتمال ضرر ده ها میلیارد دلاری شرکت های هواپیمایی

ایجاد بیش از هزار فرصت شغلی در حوزه میراث فرهنگی اردبیل

عیدی خانواده های شاهد و ایثارگر واریز شد

سود سهام عدالت امروز واریز می شود

مقرری اسفند ماه مشمولان طرح تکریم و کمک مستمری تا 10 اسفند پرداخت می شود

قیمت و مراحل فروش اسپیس فریم

امروز 4 میلیون ماسک توزیع می شود

کشف بزرگترین گنج تاریخی با 30 هزار تومان/ همه چیز درباره بازی ایرانی «میراث پارس»

افت قیمت جهانی نفت امروز 3 اسفند 98

افزایش مبالغ وام های دانشجویی با هدفمندسازی وام ها

جدول/ قیمت روز خودرو در 3 اسفند

رسانه های معتبر دنیا درباره گوشی Huawei Nova 5T چه می گویند؟

سه استان پرتقاضا در اخذ تسهیلات نوسازی بافت فرسوده مشخص شدند

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر تولیدی در فارس

قیمت جدید لاستیک کویر با نرخ مصوب دولتی ( اسفند 98 )

رانت خواران فولادی علیه سهامداران شرکت های بورسی

رحمانی: داخلی سازی قطعات وارداتی از مرز 2 میلیارد دلار گذشت

نرخ عوارضی تهران- شمال روز دوشنبه اعلام می شود

رسانه های معتبر دنیا درباره گوشی Huawei Nova 5T چه می گویند؟

سوسیس و کالباس با این برند غیراستاندارد است

محقق زاده معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی شد

نخستین خودروی برقی شورولت در راه بازار چین

افزایش 5 درصدی صدور پروانه بهره برداری صنعتی طی 9 ماهه/افت سرمایه گذاری و اشتغال

تزریق شدید دلار به بازار توسط بانک های ترکیه برای کمک به لیر

سکه بیش از 300 هزار تومان گران شد

ریتم معاملات مسکن تندتر شد

واردات هرگونه حیوان خوراکی و خانگی از کشورهای کرونایی ممنوع شد

اسفند ، موسم اهدای آگاهی

کنتور برق 834 روستای کردستان تک خوانی شد

در خانه تکانی هایتان، مراقب کرونا باشید!

افزایش نیافتن قیمت مرغ در بازار شب عید

افزایش قابل توجه قیمت سکه و طلا+جزییات

استخدام شرکت معتبر تولیدی / کرج

قیمت ماسک 410 تومان است!

برنج صدر نشین افزایش قیمت ها/ مرغ ارزان شد

داوری الزامی در تفویض سهام شرکتهای دولتی در حقوق ایران

داوری الزامی در تفویض سهام شرکتهای دولتی در حقوق ایران