مطالب مرتبط:
جنجال افلاتوکسین در شیر پاستوریزه ؛ واقعیت یا تخیل ؟
جنجال افلاتوکسین در شیر پاستوریزه ؛ واقعیت یا تخیل ؟
پنتاگون با پنهان کاری واقعیت های «عین الاسد» به دنبال چیست؟
پنتاگون با پنهان کاری واقعیت های «عین الاسد» به دنبال چیست؟
جهانگیری: مردم از پنهان کردن واقعیت عصبانی شدند | ابهام چند روزه علت سقوط هواپیمای اوکراینی ضربه بزرگی بود
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 دی 1398 ساعت 20:462020-01-18پزشكي

جنجال افلاتوکسین در شیر پاستوریزه ؛ واقعیت یا تخیل ؟


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، این ادعا را " بهادر حاجی محمدی " که بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران معرفی شد ، در برنامه " سلام صبح بخیر " شبکه 3 سیما مطرح کرد و مدعی شد ؛ شیرهای پاستوریزه ای که از سوپرمارکت ها تهیه می شود مقدار زیادی آلودگی به سم افلاتوکسین دارند.

سمی که به منجر به سرطان کبد می شود.

موضوع آلودگی مواد غذایی صنعتی و وجود سموم مختلف در غذاهایی که از تولیدات کارخانه های مختلف محسوب می شوند همواره از مسائل مهم مورد توجه جامعه محسوب می شود.

به ویژه در حوزه لبنیات که به خاطر فسادپذیری و استعداد بالا در میکروبی شدن و همچنین گستردگی جامعه مصرف کننده، نظارت و حساسیت بر آن بسیار بالاست.

طی سال های اخیر نیز مسائلی مانند وارد کردن وایتکس در شیر یا استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی جنجال های رسانه ای و اجتماعی زیادی ایجاد کرده بود.

فراتر از پالم و وایتکس بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران در این برنامه زنده تلویزیونی پس از اظهارنظر درباره برخی صنوف مرتبط با عرضه غذاهای آماده، به پیشینه بعضی چالش های بهداشتی در صنعت لبنیات اشاره کرد و گفت: جای آن که نگران استفاده از روغن پالم و وایتکس در لبنیات باشیم، افکار عمومی و مسئولان باید به مسائل مهم تری مانند وجود سموم دیگر در لبنیات توجه داشته باشند.

او به عنوان مثال به ورود ذرت های آلوده استناد کرد و گفت که مصرف این ذرت های آلوده به افلاتوکسین، سبب تولید شیرهای آلوده به این سم شده است.

حاجی محمدی در این گفت وگوی تلویزیونی آماری را که به گفته خودش از پژوهش های تعدادی از اساتید دانشگاه استخراج شده درباره میزان آلودگی شیرهای پاستوریزه در شهرهای مختلف کشور اعلام کرد و گفت: طبق این آمارها 33 درصد نمونه های شیر پاستوریزه آلوده به این سم بودند.

شیرهای پاستوریزه آزمایش شده در تبریز 62 درصد، ساری 60، مشهد 5 درصد، شیراز 17 درصد و اردبیل 33 درصد به سم آفلاتوکسین آلوده هستند.

وی افزود : سم موجود در خوراک دام وارد شیر می شود و با توجه به این که این سم بر اثر حرارت جوشاندن از بین نمی رود، در شیر باقی می ماند.

جای تاسف است بین 10 کشور منطقه خاورمیانه رتبه آخر را از نظر وضعیت آلودگی سم سرطان زای آفلاتوکسین در شیر داریم.

او کوکان و خردسالان را به واسطه وزن پایینی که دارند نسبت به میزان سمی که از شیر دریافت می کنند اقشار در معرض خطر جامعه معرفی کرد و گفت: متاسفانه یا خوشبختانه سرانه مصرف شیر در کشور ما پایین است و اگر در مصرف شیر مثل کشورهایی همچون انگلستان بودیم مشخص نبود که چه اتفاقی در حوزه سلامت رخ می داد.

حاجی محمدی ضعف در مدیریت را عامل بروز این وضعیت که برای نخستین بار به این صورت اعلام شده عنوان کرد و با بیان این که سال هاست شاهد چنین روندی هستند ، افزد : متولی بهداشت شیر وزارت بهداشت است، اما آلودگی شیر در دامداری و به دلیل غذای آلوده دام رخ می دهد که متولی اش سازمان دامپزشکی به عنوان یکی از زیرمجموعه های وزارت جهاد کشاورزی است.

موج نگرانی در فضای مجازی اعلام این آمارها و اظهارنظرها و همچنین پرسش تاکیدی مجری برنامه مبنی بر این که چطور می شود که یک هفته شیر نخریم؟ بلافاصله در شبکه های اجتماعی همرسانی شد و مورد توجه اقشار مختلف و کاربران فضای مجازی در سراسر کشور قرار گرفت.

این اظهارنظرها طی سال های اخیر در کنار افزایش قیمت و تورم موجود در جامعه سبب شد که گرایش مصرف کنندگان لبنیات در بسیاری از استان ها از جمله مازندران به استفاده از لبنیات غیرصنعتی یا فله افزایش یابد.

نتیجه این روند نیز افزایش قارچ گونه فله فروشی های لبنیات و همچنین بالا رفتن میزان مصرف لبنیات غیرصنعتی بود که سبب رشد آمار ابتلا به تب مالت در کشور طی 10 سال اخیر شد.

حالا با اظهارنظر جنجالی بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران مبنی بر آلوده بودن حدود 33 درصد شیرهای پاستوریزه در کشور و اعلام آمار 60 درصدی برای مرکز مازندران ، احتمالا موج دیگری از فاصله گرفتن خانوارها از محصولات لبنی صنعتی و گرایش بیشتر به سمت لبنیات فله را باید انتظار کشید.

آمارها رسمی نبودند اما بررسی ها و پیگیری های خبرنگار ایرنا از انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران درباره اظهار نظر بازرس این انجمن نشان می دهد که حاجی محمدی بر اساس آمارهایی غیررسمی این اطلاعات را روی آنتن زنده تلویزیون و مقابل میلیون ها مخاطب اعلام کرده و چنین آماری در این انجمن وجود ندارد و حتی مورد تایید انجمن هم نیست.

به گفته یک مقام آگاه از این انجمن، اطلاعاتی در این مورد باید به تایید مجمع انجمن برسد و پس از بررسی های کلی و دقیق اعلام شود.

در حالی که این آمارها چنین پایه ای ندارند.

البته خود حاجی محمدی نیز در گفت وگوی تلویزیونی خود عنوان کرده بود آمارها مربوط به پژوهش تعدادی از دانشگاهیان است.

موضوعی که با توجه به عنوان رسمی او در برنامه و همچنین چشمگیر بودن اعداد و ارقام مربوط به آلودگی و حساسیت آن، در همرسانی های امروز اصلا دیده نشد و حالا به واسطه اعلام شدن در رسانه ملی، به عنوان یک سند رسمی در حال دست به دست شدن و اثرگذاری در جامعه است.

وزارت بهداشت امروز به ادعای وجود سم افلاتوکسین در لبنیات واکنش نشان داد و دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد که طی سال های اخیر در کشور ما میزان افلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشت.

به گفته او کشورهای مختلف حد مجاز متفاوتی برای مقدار موجود افلاتوکسین در مواد غذایی مختلف دارند و استانداردهای ایران هم در این زمینه عموما در حد استانداردهای ایالات متحده تعریف شده است.

اطلاعات نادرست از سوی دیگر کارشناسان و صاحبنظران بهداشت و مواد غذایی نیز معتقدند که این اظهارنظرها پایه دقیق علمی ندارد و اطلاعات و آمارها کامل بیان نشده اند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بعد از پخش این مصاحبه و انتشار آن در فضای مجازی با رییس انجمن علمی بهداشت و ایمنی غذایی ایران تماس گرفتم و جویای اطلاعات عنوان شده شدم.

پاسخ این بود که این آمارها با هماهنگی انجمن اعلام نشده است.

حسن مکرمی رستمی افزود: انجمن علمی بهداشت و ایمنی غذایی ایران باید پاسخگوی این شائبه پیش آمده در جامعه باشد.

از این انجمن خواستیم که اگر اعداد و ارقامی دارند در اختیار ما قرار دهند تا بررسی کنیم.

ما نیز در دانشگاه علوم پزشکی مازندران پیگیر هستیم تا با استنادات علمی طی روزهای آتی نادرست بودن این ادعا را اثبات کنیم.

وی با تاکید بر این که این میزان از آلودگی به آفلاتوکسین در شیرهای پاستوریزه تحت هیچ شرایطی امکان ندارد، گفت: حتی اگر هر روز هم غذای دام نان کپک زده باشد، به این میزان از آلودگی در شیر نمی رسیم.

شیرها آلوده نیستند این مسئول با اشاره به پایش دائمی و آزمایش و نمونه گیری دائمی از شیرهای تولیدی صنایع لبنی استان گفت: در 6 ماه نخست امسال 6 مورد گزارش از آلودگی شیر به ما رسید که پس از بررسی و آزمایش مشخص شد هیچ یک از موارد آلوده نبود.

بیان چنین مسائلی آن هم در مورد شیر به پژوهش های علمی و مستندات دقیق نیاز دارد و نمی توان به همین سادگی در رسانه ملی در مورد آن به این شکل اظهار نظر کرد.

سید رضا حجازیان کارشناس اداره کل استاندارد مازندران نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، آمارهای اعلام شده در مورد سلامت شیر در مازندران و حتی سایر استان ها را درست ندانست و گفت: قطعا این آمار هم به لحاظ فنی مردود است.

وی گفت: قرار است فردا و پس از گردآوری آمارهای دقیق در مورد وجود افلاتوکسین در شیرهای تولیدی مازندران پاسخ اداره کل استاندارد و موضع گیری این نهاد اعلام شود.

با توجه به این که عنوان شده این آلودگی در شیرهای پاستوریزه وجود دارد، انگشت اتهام به سوی کارخانه ها و صنایع لبنی نشانه رفته و کیفیت تولیدات این واحدها چه در مازندران و چه در سراسر ایران زیر سوال رفته است.

تضمین کیفیت شیر پاستوریزه رییس انجمن مهندسی کیفیت صنعت غذای مازندران نیز مانند نمایندگان استاندارد، دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت این اظهار نظر را غیرکارشناسی و نادرست دانست و به خبرنگار ایرنا گفت: در این که مقداری ذرت تراریخته وارد ایران شده بحثی نیست.

اما این که این کارشناس چطور شناسایی کرد این ذرت ها در چه نقاطی از کشور توزیع شده و به مصرف دام رسیده برای ما هم سئوال است.

محمد رزاقی افزود: تردیدی نداریم که در این اظهارنظر و اطلاعات مطرح شده اشکالاتی وجود دارد.

به ویژه این که گفته شده بیشتر آلودگی به این سم در شیرهای صنایع لبنی مازندران وجود دارد از اساس کذب است.

وی با تاکید بر این که شیر تولید شده در صنایع لبنی مازندران به هیچ عنوان آلوده نیست، اظهار کرد: این اطمینان خاطر را می دهم که شیر تولید شده در صنایع لبنی مازندران یکی از ایمن ترین شیرهایی است که در کشور تولید می شود.

بیشتر شیرهای دریافتی کارخانجات لبنی مازندران شیر صنعتی است و از شیرهای سنتی هم شیر با کیفیت بالا دریافت می شود.

رییس انجمن مهندسی کیفیت صنعت غذای مازندران خاطرنشان کرد: کارخانه دار به هیچ عنوان نمی تواند مواد اولیه نامرغوب بگیرد چون محصول تولیدی اش نامرغوب می شود.

اگر شیر نامرغوب باشد قطعا ارجاع داده می شود و معمولا هم در کارگاه های لبنیات سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در مازندران کارگاه های تولید لبنیات شیرهای سنتی که کارخانه ها خریداری نمی کنند را با قیمت 100 تا 200 تومان بیشتر می خرند و عرضه می کنند.

اما کارخانه ها شیر نامرغوب را وارد کارخانه نمی کنند.

رزاقی تصریح کرد: انجمن مهندسی کیفیت صنعت غذای مازندران فردا بیانیه و پاسخ به این اظهارنظر و جوسازی و شایعه پراکنی که از برنامه زنده تلویزیونی پخش شد را منتشر می کند و امیدواریم که رسانه ها نیز در شفاف سازی موضوع و اطلاع رسانی درست عمل کنند.

مصرف شیر با کیفیت در صنایع لبنی اظهارات رزاقی در مورد میزان شیر دریافتی صنایع لبنی مازندران از دامداری های صنعتی تا حد زیادی احتمال آلودگی شیرهای پاستوریزه را کاهش می دهد و حتی از بین می برد.

بر اساس آمارهای رسمی در مازندران هر سال حدود 750 هزار تن شیر تولید می شود که نزدیک به 550 هزار تن از این شیر به صورت فله و بدون عبور از فیلتر کارخانه ها مصرف می شود.

200 هزار تن دیگر نیز عمدتا شیر تولید شده در دامداری های صنعتی و نیمه صنعتی استان است که کارخانه ها خریداری کرده و استفاده می کنند.

اما این 200 هزار تن تمام شیر مصرفی صنایع لبنی مازندران نیست.

واحدهای صنعتی تولید لبنیات در مازندران سالانه حدود 900 هزار تن شیر مصرف می کنند که 700 هزار تن آن از دامداری های صنعتی سایر استان ها تامین می شود.

با این حساب احتمال این که آلودگی به این سم خطرناک در شیر تولیدی صدها دامداری صنعتی کشور وجود داشته باشد عملا جایگاهی ندارد و قابل اتکا نیست.

نائب رییس انجمن صنایع همگن غذایی و دارویی مازندران معتقد است که دامدارها حتی اگر به فکر سلامت جامعه نباشند، با توجه به پیامدهای منفی که وجود افلاتوکسین در غذای دام بر بزدهی گله و سلامت دام دارد، از دادن غذای دارای میزان بالای آفلاتوکسین خودداری می کنند.

دکتر اسماعیل خاتمی مقدم به خبرنگار ایرنا گفت: رابطه مستقیمی بین غذای دام و افلاتوکسین موجود در شیر وجود دارد.

با این حساب نمی توان گفت که آپافلاتوکسین موجود در غذای تمام دام ها در کشور و حتی دامداری های صنعتی انقدر بالاتر از حد مجاز است که میزان آن در شیر به 60 درصد برسد.

حد مجاز آلاینده ها وی به وجود املاح و فلزات مختلف در انواع غذاها و نوشیدنی ها اشاره کرد و افزود: در آب آشامیدنی که می نوشیم هم مقداری املاح سنگین مانند منیزیم، جیوه و سرب وجود دارد.

بحث اینجاست که حد مجاز این املاح چقدر است.

قوانین در مورد حد مجاز هر ماده در یک محصول غذایی متناسب با مصارف جامعه و آسیب پذیری ها و استاندارد در نظر گرفته شده وضع و برای آن ها حدود تعیین می شود.

هیچ جایی گفته نشده جیوه در آب نباشد، بلکه برای مقدار جیوه در آب حد مجاز تعیین شده است.

بازرس انجمن صنایع لبنی ایران معتقد است که کارشناس مهمان تلویزیون دچار اشتباه محاسباتی شده و اطلاعات را به درستی استخراج و آنالیز نکرد.

وی اظهار کرد: مقدار افلاتوکسین در شیر طبق استاندارد داخلی کشورمان یک دهم پی پی بی (Part Per Billion ) یا واحد در میلیارد است که پنج برابر قوی تر از استاندارد کدکس CODEX (کمیسیون بین الملل کدکس مواد غذایی) جهانی است.

این استاندارد در کدکس بین المللی عمومی 5 دهم پی پی بی ppb یعنی 5 برابر استاندارد ایران و در کدکس اتحادیه اروپا 5 دهم پی پی بی ppb یعنی نصف استاندارد کشور ما در نظر گرفته شده است.

نائب رییس انجمن صنایع همگن غذایی و دارویی مازندران با بیان این که آزمایش ها در این زمینه ماهانه انجام می شود، خاطرنشان کرد: طی 2 سال اخیر در نمونه برداری هایی که برای آزمایش افلاتوکسین انجام دادیم همه نمونه های ما پایین تر از حد استاندارد بود و فقط یک نمونه 2 دهم پی پی بی ppb داشتیم.

یعنی عملا نسبت به کدکس بین المللی تقریبا همه نمونه ها سالم بودند.

خاتمی مقدم گفت : باید این را هم در نظر داشت که اگر دام یک دامداری سنتی روزی شیر با افلاتوکسین بالا تولید کند، در صورت داشتن ویژگی های لازم برای استفاده از این شیر در کارخانه، شیر خریداری شده با ده ها تن شیر مخلوط می شود و میزان افلاتوکسین موجود در شیر رقیق خواهد شد.

وی افزود : انتظار ما از کارشناسان و پژوهشگران برای بیان چنین اطلاعات حساسی در رسانه ها خیلی بیشتر است.

برای شفاف سازی این موضوع از همه کارخانه های خواستیم که اطلاعات مربوط به آزمایش های انجام شده را بدهند تا یک بار دیگر وضعیت سلامت شیر تولیدی را بررسی کنیم.

آسیب به اعتبار صنعت لبنیات البته اظهارات کارشناس مهمان برنامه زنده تلویزیونی در مورد وجود این آلودگی در شیر پاستوریزه استان های مختلف بود و صرفا به مازندران محدود نشد.

موضوعی که سبب شد بسیاری از دامداران و فعالان صنعت لبنیات در استان های مختلف به این موضوع معترض شوند و حتی به گفته مدیر تضمین کیفیت صنایع شیر ایران و عضو هیأت مدیره انجمن مدیریت کیفیت ایران، اتحادیه دامداران را به فکر تنظیم شکایت بابت آسیب دیدن اعتماد عمومی نسبت به شیرهای تولیدی بیندازد.

دکتر شهریار دبیریان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان این که در چنین مواردی نمی توان به یک یا چند مقاله دانشگاهی استناد کرد، گفت: اگر قرار باشد آمارهایی داده شود باید از طرف سازمان های نظارتی مانند استاندارد، غذا و دارو و دامپزشکی باشد.

نمی شود که به همین سادگی اعتبار یک صنعت مهم در کشور را با چند عدد نادرست خدشه دار کرد.

وی نیز به موضوع حد مجاز آلاینده ها در مواد غذایی را تشریح کرد و افزود: وجود یک آلاینده در هر ماده غذایی یک بحث است و رعایت حد مجاز طبق استانداردها بحثی دیگر.

در تمام کشوورهای اروپایی و آمریکا هم شیرهای تولید شده حاویافلاتوکسین است.

اگر تصور بر این است که وجود افلاتوکسین به هر میزانی باعث آسیب به سلامت مصرف کننده می شود این باور اشتباه است.

این آلاینده نیز حد مجازی دارد که رعایت آن حد مجاز برای مصرف کننده مشکلی ایجاد نمی کند.

شیر ایران سالم است مدیر تضمین کیفیت صنایع شیر ایران گفت : به استناد آمارهای به روزی که داریم، شیرهای تولید شده در صنایع لبنی ایران سالم است و مشکلی ندارد.

افرادی هم که خلاف این موضوع را عنوان می کنند می توانند از هر شهر و استانی که مایل بودند به انتخاب خودشان شیرهای در حال عرضه را تهیه و آزمایش کنند.

عضو هیأت مدیره انجمن مدیریت کیفیت ایران با بیان این که استاندارد ملی ما سختگیرانه تر از استاندارد بین الملل است، یادآور شد: انتظار ما این است که انجمن علمی بهداشت و ایمنی غذایی از سازمان های نظارتی به ویژه استاندارد و دامپزشکی در این زمینه استعلام کند.

از صدا و سیما و رسانه ها نیز انتظار داریم که در این موارد از کارشناسان اهل فن و اساتید دانشگاه که آگاه به همه ابعاد موضوع هستند کمک بگیرند.

دبیریان خاطرنشان کرد: حتی اگر افلاتوکسین در خوراک دام هم بالا باشد، وقتی وارد شیر می شود به یک پانزدهم کاهش می یابد.

چطور ممکن است که مقدار این ماده در شیر پاستوریزه 60 درصد باشد؟ نباید این اطلاعات نادرست از رسانه ملی به مخاطب داده شود.

بدون مطالعه و پیش زمینه آمار دادن به مردم آن ها را از یک محصول مهم غذایی دور می کند و آسیب کلانی به اقتصاد صنعت لبنیات می زند.

موجی که در شبکه های اجتماعی در مورد آلودگی و زیان آور بودن شیرهای پاستوریزه ایجاد شده احتمالا به همین سادگی متوقف نمی شود، مگر این که مخالفان این اظهارنظر استنادات علمی و دقیق خود را گردآوری کنند و به آن ها نیز فرصت مناسبی و مشابه در رسانه داده شود تا بخشی از باور ایجاد شده مبنی بر ناسالم بودن شیرهای پاستوریزه را ترمیم کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مواد غذایی - سلام صبح بخیر - وایتکس - آلودگی - محصولات لبنی - جامعه - مختلف - مسائل - بازرس - حاجی محمدی - سوپرمارکت - روغن پالم - سرطان کبد - پالم - مواد - محصولات - استفاده - اجتماعی - استعداد - کارخانه - تولیدات - بهداشت - حساسیت - واقعیت - برنامه - لبنیات - بهادر - سرطان - نظارت - صنعتی

آخرین اخبار سرویس:
کرونا در لرستان شیوع پیدا نکرده است

از کرونا بترسیم؟ | اظهارات مهم دکتر مینو محرز

تعطیلی کتابخانه های عمومی در چند استان

تمهیدات تاکسیرانی برای پیشگیری از شیوع کرونا

کلاس های دانشگاه آزاد در 10 استان تعطیل شد

مردم به شایعات مربوط به کرونا توجه نکنند

هیچ مورد ابتلا به کرونا در خوزستان گزارش نشده/ مردم آرامش خود را حفظ کنند

اولین بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان بابل مرخص شد

موردی از ابتلا به کرونا در جهرم مشاهده نشده است

دانشگاه های کرمان تعطیل شد

طرح پنج دقیقه سلامت در مدارس سیستان و بلوچستان درحال اجراست

دانشجوی قمی مشکوک به ابتلای به کرونا از بیمارستان بهلول گناباد مرخص شد

کاهش شیوع «کرونا» خارج از کانون شیوع آن

کُشندگی کرونا از آنفلوآنزا کمتر است

ارائه آموزش های پیشگیری از کرونا برای مددجویان کمیته امداد

بخشنامه وزیر علوم درباره کرونا

سانس منزلت مجموعه های ورزشی شهرداری تهران تعطیل شد

رام های قطار شهری اصفهان هر شب ضدعفونی می شود

موزه ها تا پایان هفته تعطیل می شوند

تدابیر ویژه تامین اجتماعی برای مقابله با کرونا

مراکز شبانه روزی بهزیستی مازندران اعتبار بهداشتی دریافت می کنند

نمی توانیم بگوییم چون ایتالیا لغو کرده ، لیگ را لغو کنیم/ جدول جای لغو بازی ندارد

فوت معترض به کمبود دارو جلوی دوربین

گفتگوی «چرخ» با مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره ی شیوع ویروس کرونا در ایران

فیلم | کروناویروس همان بدو ورود به کشور اعلام شد یا با تاخیر؟

وزیر بهداشت: منبع کرونا را پیدا کردیم/ ناقلین چینی و بازرگانی که به چین رفته بود/ مردم قم به شهرهای دیگر سفر نکنند/ به زودی شکست کرونا را اعلام می کنیم

نگرانی سازمان بهداشت جهانی پیرامون تعداد مبتلایان به کرونا بدون ارتباط با منشاء آن

منشا بیماری کرونا در ایران پیدا شد

کرونا جان یک مسافر تهرانی را در تنکابن گرفت

کمبود اقلام بهداشتی در داروخانه های کردستان بزودی بر طرف می شود

علت مراجعه فردی به بیمارستان بافق آنفلوآنزای فصلی اعلام شد

حاجی میرزایی تاکیدکرد: رصد امکانات بهداشتی و ضدعفونی کننده مدارس

شایعه ترسناک ؛ کرونا ، بهانه جدید FIFA و AFC برای سلب میزبانی از ایران

مرگ یک نفر بر اثر ابتلا به بیمای کرونا ویروس در تنکابن تایید شد

صحبت کردن درباره کرونا با صدای بلند ممنوع/کودکان استرس می گیرند

مرگ یک نفر بر اثر بیماری کرونا در مازندران

افزایش نرخ جزای نقدی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

نشست های مرکز فرهنگی شهر کتاب هم لغو شدند

«آلودگی افکار عمومی بیش از کروناست»

منبع کرونای جدید در ایران مشخص شد

تایید مرگ یک مسافر تهرانی مبتلا به ویروس کرونا در مازندران

مرگ مسافر تهرانی مبتلا به کرونا در غرب مازندران تایید شد

تایید مرگ یک نفر بر اثر ابتلا به کرونا در مازندران

اولین بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان بابل مرخص شد

موردی از ابتلا به کرونا در جهرم مشاهده نشده است/ ایجاد مراکز اطلاع رسانی

افزایش نرخ جزای نقدی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

ضدعفونی قطارهای مسافری علیه کرونا/ احتمال استقرار تیم های شناسایی در ایستگاه های اصلی راه آهن

2462 نفر قربانی کووید-19 در جهان

منبع شیوع کرونا در ایران پیدا شد

وزارت آموزش وپرورش: تداوم تعطیلی مدارس تهران در صورت اعلام دانشگاه علوم پزشکی

مصرف ویتامین C از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری می کند

به منظور حفظ سلامتی زائرین اعزام کاروان های راهیان نور متوقف شد

منبع ویروس کرونا در ایران شناسایی شد

تشخیص کرونا با آزمایشگاه های خصوصی نیست

تالارهای مطالعه کتابخانه ملی تعطیل شد

اعلام شرایط جدید رشته خون شناسی آزمایشگاهی و روانشناسی بالینی در آزمون دکتری

فرزانه فصیحی: تشکیل کمپین در کاهش ابتلا به بیماری کرونا موثر است

روباتی که عروق مغز را جراحی می کند

ارسال پیامک های پیشگیری از کرونا به مددجویان کمیته امداد

برنامه ها و نشست های هنری در جزیره کیش تعطیل اعلام شد

تعطیلی فعالیت آموزشی دانشگاه ها منوط به نظر وزارت بهداشت است

کشف مکمل های ورزرشی قاچاق در ملایر

اعزام های گروهی اردوهای راهیان نور تا اطلاع ثانوی متوقف شد

آماده باش بهداشت و درمان نفت برای مقابله با کرونا

جانبازان از تماس با دیگران بپرهیزند

مهدی: در چین که مرکز بحران است بازی ها بدون تماشاگر برگزار می شود/روی برگزاری مسابقات مصر هستیم

مسافر تهرانی کرونا را به مازندران برد!

توقف ضبط «عصرجدید» به علت کرونا!

تایید مرگ یک نفر بر اثر بیماری کرونا در تنکابن/ تعداد فوتی ها به 7 نفر رسید

7 خاصیت شگفت انگیز بابونه

گزارش حناچی از اقدامات شهرداری برای مقابله با شیوع کرونا/اختصاص بودجه اضطراری به کرونا

تایید مرگ یک نفر بر اثر بیماری کرونا در مازندران

قلیان از سریعترین راه های انتقال ویروس کرونا است

نتایج تست داروی ضدسرطان کبد مثبت شد

عدم افزایش بیماران مبتلابه کورنا در گیلان/ مردم به شایعات توجه نکنند

«آلودگی افکار عمومی بیش از کروناست»

جواب منفی آزمایش بیمار آبادانی مشکوک به کرونا

تایید مرگ یک مسافر تهرانی مبتلا به ویروس کرونا در مازندران

زنده با مچ اندازی جهانی ورزش با کرونا

برگزاری نمایشگاه بین المللی محیط زیست به تعویق افتاد

اعزام کاروان های راهیان نور متوقف شد

کرونا معاون شهردار یک منطقه را به تخت بیمارستان کشاند

توقف ضبط «عصرجدید» به علت کرونا!

از شایعه تا واقعیت؛ شیوع گسترده کرونا در هرمزگان؟!

مردم از استفاده غیر ضروری از ماسک و شوینده بهداشتی خودداری کنند

نمی توانیم بگوییم چون ایتالیا لغو کرده ، لیگ را لغو / جدول جای لغو بازی ندارد

کاهش 30 درصدی هزینه ها با الکترونیکی شدن آزمون ها

تعطیلی فعالیت آموزشی دانشگاه ها منوط به نظر وزارت بهداشت است

«زنان باردار» درمقابل کرونا چه کارهایی باید انجام دهند؟

توصیه های لازم به ایثارگران برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

جانبازان از تماس با دیگران بپرهیزند

راهکارهای بیمه سلامت برای مقابله با کرونا

غذای بیرون و کرونا

مرگ مسافر تهرانی بر اثر کرونا در مازندران | 6 بیمار مشکوک هم بستری شدند

فروش ماسک در داروخانه ها ممنوع شد

ماسک های ساده تا چند ساعت قابل استفاده هستند؟

مصرف ویتامین C از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری می کند

کرونا را با بهداشت روانی سالم دور بزنیم

ترس از کرونا بالاتر از خطر بیماری در گیلان

مجری پزشک سرشناس تلویزیون: احتمالا من هم کرونا گرفتم

جنجال افلاتوکسین در شیر پاستوریزه ؛ واقعیت یا تخیل ؟

جنجال افلاتوکسین در شیر پاستوریزه ؛ واقعیت یا تخیل ؟