مطالب مرتبط:
سرمایه گذاران بورس پس از افت شاخص ها، خواستار تعطیلی بورس شدند
مثبت ترین هفته تاریخ بورس با رشد 45 هزار واحدی شاخص
هفته 13 درصدی بورس تهران زیر ذره بین
فضای مجازی بلای جان سهامداران در بورس
قائدی: توپ من هم گل می شد صعود نمی کردیم/ نیمکت نشین شدنم جالب نبود
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 دی 1398 ساعت 17:572020-01-17اقتصادي

صعود یک درصدی شاخص بورس


اگر جریان پول های تازه چندان قدرتمند نباشد یا عامل محیطی از حضور پررنگ بازیگران خرد در بازار بکاهد، باید به پول های فعال فعلی در سهام امید بست.

- بازار سهام طی روز گذشته یک گام دیگر برای فتح ابرکانال جدید برداشت.

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات دیروز با وجود عقبگرد از سقف روزانه در نهایت صعودی معادل یک درصد را به ثبت رساند و برای اولین بار در ارتفاع 395 هزار واحد مستقر شد.

  البته معاملات دیروز از حیث شدت عرضه و نوسان رفت و برگشتی قیمت ها تفاوتی جدی با سه روز ابتدایی هفته داشت.

گرایش های روان شناختی و رویکرد های نمودارگرا (تکنیکالیست ها) در کنار انگیزه های قوی فروشندگان پس از ارتقای قیمت ها به سطوح قبل از شوک و ثبت عدد های تاریخی در برخی از سهم ها زمینه های افزایش عرضه و شناسایی سود را در بین شمار زیادی از سهامداران در روز گذشته تقویت کرد.

با وجود این، دیروز جدال بسیار نزدیکی بر سر فتح ابرکانال 400 هزار در بین فعالان بورسی درگرفت.

این جدال را می توان هم در نحوه رفتار قیمت ها و هم در ابعاد فراگیر عرضه و تقاضا مشاهده کرد.

  شاخص کل در ابتدای معاملات دیروز تا یک قدمی سطح 400 هزار واحد رفت، اما پس از برخورد با سقف 398 هزار و 920 واحد برگشت.

در واقع، قیمت ها در معاملات دیروز طی اصلاح نسبی از سقف روزانه فاصله گرفتند و عقب نشینی حدود 3 هزار واحدی را به شاخص کل تحمیل کردند.

  با این حال، حضور تقاضای قوی در بازار و ثبت ارزش حدود 3200 میلیارد تومانی معاملات خرد در کنار انجماد 650 میلیارد تومان پول پشت صف های خرید از این واقعیت پرده برمی دارد که همچنان انتظارات بالایی از ادامه روند صعودی قیمت در بازار وجود دارد.

بهانه هایی برای چکاندن ماشه فروششاخص کل بورس تهران دو هفته قبل و پیش از بروز تنش های شدید سیاسی به سطح 384 هزار واحد رسیده بود.

اما نگرانی از وقوع جنگ پس از اقدام تروریستی آمریکا موج همه جانبه فروش در بازار سهام را فعال کرد و قیمت ها را به طور دسته جمعی تا سطح 10 درصد تنزل داد.

اما فروکش تنش ها با اظهارات مقامات ایرانی و آمریکایی، سطوح قیمتی قبل از شوک وقوع احتمالی جنگ را به نقطه مبدایی برای تصمیم گیری بورس بازان مبدل کرد.

  در واقع تمام تلاش بورس بازان در هفته جاری این بود که قیمت ها به محدوده های قبل از شوک قیمتی بازگردند.

این اتفاق به ویژه از سوی خریداران بزرگ مقیاس بازار و طیف وسیعی از سهامداران ناکام در هفته گذشته، انگیزه های قوی تری برای رسیدن قیمت ها به سطوح قبل از شوک و چکاندن ماشه عرضه ایجاد کرد.

سرانجام دیروز قیمت طیف گسترده ای از سهام بنگاه های بورسی به سطوح قبل از شوک بازگشت و حتی در برخی از سهم ها سطح قیمت ها در ارتفاع بی سابقه ای قرار گرفت.

رسیدن به سطوح قبلی که معمولا برای بزرگان بازار سطوح مقاومتی به شمار می آید می تواند واکنش معامله گران سهام را به دنبال داشته باشد و بخشی از سهامداران با دید سرمایه گذاری کوتاه مدت را ترغیب به فروش سهام و ذخیره سود کند.

طبق برآورد ها  شاخص 13 صنعت بورسی با احتساب نوسانات دیروز به سطحی بالاتر از وقوع شوک برگشته است.

در این بین، نام گروه های بزرگی، چون فلزات، پتروشیمی، پالایشی، معدنی ها، هلدینگ های مرتبط و حتی خودرویی و بانک ها هم دیده می شود.

عنوان بیشترین بازدهی پس از شوک متعلق به گروه های فلزات و پتروشیمی است که 5 تا 6 درصد بالاتر ایستاده اند.

  مجموعه این تغییرات در رشد بیش از 3 درصدی شاخص کل از نقطه شروع تنش ها مشاهده می شود.

از این منظر طبیعی است که بخشی از سهامداران دست به کار شوند و بازدهی کسب شده را طی یک هفته اخیر ذخیره کنند.

به طور عمومی ارتقای قیمت ها به سطوح قبل از شوک به خصوص در گروه های لیدر می تواند موج شناسایی سود را فعال کند.

چه سرمایه گذاران کوچک مقیاس که از ابتدای این هفته وارد مدار خرید شدند و چه سرمایه گذاران بزرگ مقیاس که از موج خروشان عرضه در دو هفته قبل استقبال و صف های فروش را جمع کردند.

  از سوی دیگر، مساله برخورد شاخص به مرز روانی 400 هزار از سوی فعالان نمودارگرا هم عامل دیگری است که به نظر می رسد در نقش مانع روند صعودی قیمت ها عمل کرده است.

رویدادی غیربورسی برای اهالی بورسالبته خبر غیربورسی دیگری که دیروز انتشار گسترده ای داشت هم می تواند از یک منظر عامل فشار بر قیمت ها تلقی شود.

روز گذشته سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان طی بیانیه ای مشترک اعلام کردند که ساز و کار حل اختلاف در توافق نامه هسته ای برجام، موسوم به مکانیزم ماشه را روز سه شنبه علیه ایران فعال کرده اند.

  در این بیانیه که روز سه شنبه 24 دی ماه صادر شده، سه کشور اروپایی اظهار کرده اند: با توجه به اقدامات ایران، هیچ انتخاب دیگری برای ما باقی نمانده، جز ثبت نگرانی هایمان مبنی بر عدم تحقق تعهدات ایران در برجام.

این اتفاق با توجه به پیامد های آن برای تجارت خارجی کشور و محدودیت های بیشتر در تراکنش های پولی و مالی با شرکای فعلی، می تواند ریسک سیستماتیک را در بورس تهران افزایش دهد.

  البته روی دیگر این سکه برای اهالی سهام که معمولا به آثار دلاری این رویداد نظر دارند می تواند اثر جبرانی داشته باشد و در صورت عدم فشار بر حجم صادرات غیرنفتی کشور یک اتفاق جمع صفر برای سهامداران تلقی شود.

محرک های سه گانه پایداری تقاضادر نقطه مقابل، بسیاری از فعالان بازار سهام به عوامل مهمی همچون انتشار فزاینده کارنامه های فصلی شرکت ها در هفته پیش رو، موج جدید اخبار مرتبط با تجدید ارزیابی دارایی ها و همچنین کاهش محسوس سطح ریسک ها در اقتصاد جهانی و ارسال سیگنال های موافق از سوی دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا نظر دارند و این نیرو های سه گانه را تقویت کننده قیمت سهام در صنایع مختلف بورسی می دانند.

چندین شرکت در دو روز اخیر عملکرد فصلی خود را در پاییز منتشر کرده اند که از وضعیت مثبت، ولی قابل انتظار و در مواردی جهش سود فصلی نسبت به دوره های ماقبل حکایت دارد.

اهمیت تحلیل کارنامه های فصلی به مبدأ تحلیل قیمت ها باز می گردد.

در واقع، اگر مبدأ مقایسه را روند فصلی سودآوری در نظر بگیریم، سود پاییزی شرکت ها افزایشی بوده است، اما اگر بر اساس نسبت تحلیلی قیمت به درآمد بسنجیم، بسیاری از سهم ها از این آزمون سربلند بیرون نمی آیند.

  در اینجا عوامل دیگری دست در دست هم دارند که می تواند دست کم در جذب منابع خرد فارغ از جنبه های بنیادین موثر باشند.

روز دوشنبه آیین نامه اجرایی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها از سوی هیات دولت ابلاغ شد.

بر این اساس، پوشش زیان از محل مازاد تجدید ارزیابی، انتقال این مازاد به حساب سود و زیان یا اندوخته یا توزیع آن به هر شکل بین صاحبان سرمایه می تواند به عنوان یکی از بازو های تورمی رشد تقاضا عمل کند.

از طرف دیگر، ابر های باران زای بازار جهانی هم از ابتدای این هفته به حرکت درآمده اند.

بازار های جهانی پس از فروکش تنش ها بین ایران و آمریکا شاهد کاهش قیمت دارایی های امن و افزایش قیمت فلزات پایه بودند.

در واقع، با رفع نگرانی از رویارویی نظامی در خاورمیانه و سپس انتشار خبر های مساعد از توافق تجاری چین و آمریکا، موجی صعودی در قیمت فلزات و به طور مشخص در بهای فلز مس به عنوان دماسنج بازار های کالایی رقم خورد.

روز سه شنبه آمریکا در آخرین اقدام خود چین را از فهرست سیاه کشور هایی که ارز خود را دستکاری می کنند خارج کرد و گام دیگری در جهت بهبود روابط با این کشور برداشت.

  همچنین، بر اساس آخرین گزارش ها متن نهایی فاز نخست توافق تجاری بین آمریکا و چین قرار است امروز چهارشنبه (ساعاتی قبل از امضای توافق) رسما منتشر شود.

مجموعه این تحولات می تواند بخش زیادی از سهام کالایی بورس تهران را مستقیما متاثر کند.

از همین رو رصد اخبار این تحولات طی معاملات امروز می تواند حائز اهمیت زیادی باشد.

سناریوبندی مشروط برای سهامدر مجموع می توان چنین نتیجه گرفت که روند آتی قیمت سهام به عوامل مهمی همچون انتظارات بورسی ها از رویداد های غیربورسی نظیر فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی اروپایی ها، موج جدید تجدید ارزیابی ها و همچنین برآیند مثبت تحولات بازار جهانی و کاهش نبرد تجاری بین چین و آمریکا وابسته است.

  در این میان، نکته مهم آن است که بتوانیم بر اساس جریان ورود و خروج نقدینگی به تصمیم درستی برسیم.

بر اساس آمار موجود، حدود 3700 میلیارد تومان پول از سوی سرمایه گذاران حقیقی بورس تهران از جریان معاملات هفته قبل خارج شد.

نکته جالب اینکه حدود 2600 میلیارد تومان از این پول از ابتدای این هفته به جریان معاملات پیوست.

  از این منظر، می توان گفت که هنوز تقاضای بالقوه برای ورود دوباره پول های خرد به جریان معاملات وجود دارد.

حال اگر انتظار داریم که پول های جدید همچنان به بورس تهران روانه شوند، طبیعتا می توان شکست عرضه کنندگان و ادامه رشد دسته جمعی قیمت ها را انتظار داشت.

  اما اگر جریان پول های تازه چندان قدرتمند نباشد یا عامل محیطی از حضور پررنگ بازیگران خرد در بازار بکاهد، باید به پول های فعال فعلی در سهام امید بست.

در این شرایط دو عامل می تواند جریان پول ها را متاثر کند.

یکی آنکه مشابه ماه های پیشین، بورس بازان به سمت سهامی حرکت کنند که عرضه کنندگان ضعیف تری دارند و با وجود علم به حبابی شدن قیمت در این طیف از سهم ها (که عموما به سهام کوچک تر بازار شناخته می شوند) در سودای سود های سریع باشند.

  اما عامل دوم آن است که با توجه به ریسک هایی که اخیرا تجربه شد و عوامل بنیادی که نشانه هایی از آن قابل رصد است، جریان پول به سمت شرکت های سودساز بورسی حرکت کند.

در واقع رشد قیمت های جهانی که با خوش بینی های جدید به صلح تجاری چین و آمریکا به وجود آمده، رشد نرخ دلار در سامانه نیما و گزارش های سودآوری فصل پاییز می تواند توجه معامله گران را به این گروه از سهام جلب کند.

براساس آنکه به کدام عامل وزن بیشتری می دهیم، شاید چینش پرتفوی این روز ها نیز باید سبدی متناسب با این وزن ها باشد.


کلید واژه ها: معاملات - قیمت ها - سهام - عامل - شاخص کل بورس - روان شناختی - گذشته - بازار - بازار سهام - بورس تهران - سهامداران - شاخص بورس - عرضه - شاخص - درصد - قیمت - بازیگران - بورس - ابتدایی - شناسایی - قدرتمند - شاخص کل - انگیزه - ارتقای - تاریخی - افزایش - روزانه - نزدیکی - ارتفاع - سه روز

آخرین اخبار سرویس:
آخرین وضعیت اجاره بها در شهر تهران

ایسنا نوشت: آمریکا مبادلات بشردوستانه با ایران را تسهیل کر

کرونا در کمین بازار شب عید

تخصیص یکصد میلیارد تومان برای پیشگیری از انتشار کرونا در مدارس

آمریکا مبادلات بشردوستانه با ایران را تسهیل کرد

گاف عجیب مدیریتی در قرارداد کوتینیو مانع خرید بارسلونا از لیورپول

رییس اتاق بازرگانی فارس: رفع مشکل واحدهای تولیدی، بنیانی حل شود

برنامه ایر فرانس برای حذف 1500 شغل تا پایان 2020

جلسه تنظیم بازار استان

آغاز بازرسی های سازمان استاندارد از 15 اسفند

استخدام کارشناس واحد طراحی و مهندسی با مدرک مکانیک و ساخت و تولید

میشل عون: لبنان رسما وارد باشگاه کشورهای تولید کننده نفت می شود

استخدام نیروی سرپرست فروش در شرکت صداقت پیشه فارس

توضیحات شهرداری درباره تصاویر مسافران مبتلا به کرونا/کاهش یک میلیونی سفر با مترو

آمریکا مبادلات بشردوستانه با ایران را تسهیل کرد

قیمت هر کیلو مرغ 12 هزار و 200 تومان شد

شیب نزولی نفت تندتر شد

گاف عجیب مدیریتی در قرارداد کوتینیو مانع خرید بارسلونا از لیورپول

آغاز فروش نهال اصلاح شده در تویسرکان

ژست بشردوستی آمریکا این بار به بهانه کرونا

8 اسفند؛ قیمت ارزهای اصلی ها بالا می رود

آمریکا مبادلات بشردوستانه با ایران را تسهیل کرد

تخصیص 1665 میلیارد تومان جدید به سازمان بیمه سلامت

دبی رودخانه دز افزایش می یابد/نزدیک دز نشوید

:: بیروت - آغاز حفاری برای اکتشاف نفت و گاز در سواحل لبنان

افزایش قیمت نان در همدان

توزیع سراسری گوشت به وفور

سودجویی تالارهای عروسی در روزهای کرونایی

توییت وزیر ارتباطات درباره احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

دبی رودخانه دز افزایش می یابد نزدیک دز نشوید

زیرساخت های صنعتی سیستان و بلوچستان در حال توسعه است

مردم از نزدیک شدن به ساحل رودخانه دز خودداری کنند

زنان «قطور»؛ کارگردانان دیروز و امروز زندگی

جمعی از کارگران خواستار بازنگری در طبقه بندی مشاغل هستند

استخدام سرپرست فنی تاسیسات مکانیکی در یک شرکت ساختمانی

ثبت پایین ترین بهای نفت از آغاز سال 2019

استخدام مهندسی برق مسلط به نقشه کشی دو بعدی در مشهد

آخرین وضعیت اجاره بها در شهر تهران

قیمت خودرو در بازار امروز

توزیع ماسک ارزان از امروز در سطح استان اردبیل آغاز شد

واشنگتن باز هم ژست حمایت از مردم ایران گرفت

اختصاص ردیف بودجه جدید به رتبه بندی معلمان

دبی رودخانه دز افزایش می یابد/نزدیک دز نشوید

مسکن ملی | زمان ثبت اعتراض و انصراف متقاضیان مسکن ملی اعلام شد

آیین اعتکاف لغو شد

اختصاص 9 میلیارد تومان برای اجرای طرح بازآفرینی شهری

ادعای آمریکا درباره مبادله تجاری میان سوییس و ایران

همه چیز درباره فولکس واگن توارگ 2020

کرونا | تولید روزانه بیش از 20هزار لیتر مواد ضدعفونی

نظارت و بازدید از تاسیسات گردشگری قزوین تشدید می شود

ورود بیش ازیک میلیارد متر مکعب سیلاب به سدهای خوزستان

بازار مسکن تکان خورد/ معامله 73400 واحد

سود اوراق قرضه 10 ساله آمریکا باز هم پایین آمد؛ 1.30 درصد

زیرساخت های صنعتی سیستان و بلوچستان در حال توسعه است

کرونا | آخرین آمار مبتلایان در ایران فاش شد + جزییات

زیرساخت های صنعتی سیستان و بلوچستان در حال توسعه است

ادعای آمریکا درباره مبادله تجاری میان سوییس و ایران

درگذشت خواهر آیت الله شبیری زنجانی در اثر ابتلا به کرونا

مردم از نزدیک شدن به ساحل رودخانه دز خودداری کنند

عرضه بلیط کاغذی در مترو با وجود ممنوعیت+ فیلم

توزیع الکل و مواد ضدعفونی کننده رایگان در اقلید

ترس از کرونا، ماسک را در آلمان کمیاب کرد

سقوط سنگین داوجونز با آغاز معاملات وال استریت

ساماندهی ماهی فروشان دست فروش به دستور فرماندار

نظارت و بازدید از تاسیسات گردشگری قزوین تشدید می شود

مردم از نزدیک شدن به ساحل رودخانه دز خودداری کنند

اعلام قیمت 15 قلم محصولات میادین میوه و تره بار شهرداری

تولید روزانه 3 هزار لیتر آب ژاول توسط هلال احمر ساوه

گردشگری ایران در آستانه تعطیلی

جزییات بنزین سفر؛ سهمیه بنزین نوروزی چقدر است؟

معرفی خودرو پولستار پِرسِپت کانسپت + عکس

چگونه با کمترین هزینه، در منزل ماسک درست کنیم؟

زنان «قطور»؛ کارگردانان دیروز و امروز زندگی

ببینید | هر فرد چقدر سود سهام عدالت دریافت می کند؟

تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در لرستان

تغییر ساعت کاری بانک های چهارمحال و بختیاری

فوری: آمریکا سازوکار تایید صادرات غذا و دارو به ایران را راه انداخت

توزیع الکل و مواد ضدعفونی کننده رایگان در اقلید

کشف کالای قاچاق میلیاردی در خرم بید

اقدام پسندیده یک نانوا در قم برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

مفتول های تولیدی به کشورهای همسایه صادر می شود

حجم ذخایر سد های تهران به 610 میلیون متر مکعب رسید

جزییات نرخ رسمی 47 ارز / قیمت یورو افزایش و پوند کاهش یافت

تردد در آزادراه تهران-شمال به دلیل انسداد چالوس به عقب افتاد

ارز و طلا باز هم جدا شدند

سودجویی تالارهای عروسی در روزهای کرونایی

شبیخون 3تریلیون دلاری کرونا به بورس های جهان

در روز های اخیر شاهد کاهش میزان بارمراجعه به بیمارستان ها بوده ایم

توزیع مواد ضدعفونی کننده رایگان در سطح شهر زنجان

اطلاعیه وزارت راه برای متقاضیان طرح ملی مسکن

دبی رودخانه دز افزایش می یابد

کاهش قیمت سکه، افزایش قیمت دلار

مشکلات ناگفته از قطعات خودروهای برقی

شاخص بورس رشد طلایی داشت

اقدامات پیشگیرانه در اماکن گردشگری سیستان و بلوچستان انجام شده است

آغاز طرح تشدید نظارت بر قیمت کالا و خدمات در گلستان

مراجعه به مراکز درمانی مراغه 30 درصد افزایش یافت

حاشیه و متن جلسه کارگروه رفع موانع تولید کردستان

ضد عفونی اماکن عمومی بندرعباس جهت مقابله با کرونا

افشای آمار واقعی کرونا در چین! + توییت

صعود یک درصدی شاخص بورس

صعود یک درصدی شاخص بورس