مطالب مرتبط:
سرمایه گذاران بورس پس از افت شاخص ها، خواستار تعطیلی بورس شدند
مثبت ترین هفته تاریخ بورس با رشد 45 هزار واحدی شاخص
هفته 13 درصدی بورس تهران زیر ذره بین
فضای مجازی بلای جان سهامداران در بورس
قائدی: توپ من هم گل می شد صعود نمی کردیم/ نیمکت نشین شدنم جالب نبود
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 دی 1398 ساعت 17:572020-01-17اقتصادي

صعود یک درصدی شاخص بورس


اگر جریان پول های تازه چندان قدرتمند نباشد یا عامل محیطی از حضور پررنگ بازیگران خرد در بازار بکاهد، باید به پول های فعال فعلی در سهام امید بست.

- بازار سهام طی روز گذشته یک گام دیگر برای فتح ابرکانال جدید برداشت.

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات دیروز با وجود عقبگرد از سقف روزانه در نهایت صعودی معادل یک درصد را به ثبت رساند و برای اولین بار در ارتفاع 395 هزار واحد مستقر شد.

  البته معاملات دیروز از حیث شدت عرضه و نوسان رفت و برگشتی قیمت ها تفاوتی جدی با سه روز ابتدایی هفته داشت.

گرایش های روان شناختی و رویکرد های نمودارگرا (تکنیکالیست ها) در کنار انگیزه های قوی فروشندگان پس از ارتقای قیمت ها به سطوح قبل از شوک و ثبت عدد های تاریخی در برخی از سهم ها زمینه های افزایش عرضه و شناسایی سود را در بین شمار زیادی از سهامداران در روز گذشته تقویت کرد.

با وجود این، دیروز جدال بسیار نزدیکی بر سر فتح ابرکانال 400 هزار در بین فعالان بورسی درگرفت.

این جدال را می توان هم در نحوه رفتار قیمت ها و هم در ابعاد فراگیر عرضه و تقاضا مشاهده کرد.

  شاخص کل در ابتدای معاملات دیروز تا یک قدمی سطح 400 هزار واحد رفت، اما پس از برخورد با سقف 398 هزار و 920 واحد برگشت.

در واقع، قیمت ها در معاملات دیروز طی اصلاح نسبی از سقف روزانه فاصله گرفتند و عقب نشینی حدود 3 هزار واحدی را به شاخص کل تحمیل کردند.

  با این حال، حضور تقاضای قوی در بازار و ثبت ارزش حدود 3200 میلیارد تومانی معاملات خرد در کنار انجماد 650 میلیارد تومان پول پشت صف های خرید از این واقعیت پرده برمی دارد که همچنان انتظارات بالایی از ادامه روند صعودی قیمت در بازار وجود دارد.

بهانه هایی برای چکاندن ماشه فروششاخص کل بورس تهران دو هفته قبل و پیش از بروز تنش های شدید سیاسی به سطح 384 هزار واحد رسیده بود.

اما نگرانی از وقوع جنگ پس از اقدام تروریستی آمریکا موج همه جانبه فروش در بازار سهام را فعال کرد و قیمت ها را به طور دسته جمعی تا سطح 10 درصد تنزل داد.

اما فروکش تنش ها با اظهارات مقامات ایرانی و آمریکایی، سطوح قیمتی قبل از شوک وقوع احتمالی جنگ را به نقطه مبدایی برای تصمیم گیری بورس بازان مبدل کرد.

  در واقع تمام تلاش بورس بازان در هفته جاری این بود که قیمت ها به محدوده های قبل از شوک قیمتی بازگردند.

این اتفاق به ویژه از سوی خریداران بزرگ مقیاس بازار و طیف وسیعی از سهامداران ناکام در هفته گذشته، انگیزه های قوی تری برای رسیدن قیمت ها به سطوح قبل از شوک و چکاندن ماشه عرضه ایجاد کرد.

سرانجام دیروز قیمت طیف گسترده ای از سهام بنگاه های بورسی به سطوح قبل از شوک بازگشت و حتی در برخی از سهم ها سطح قیمت ها در ارتفاع بی سابقه ای قرار گرفت.

رسیدن به سطوح قبلی که معمولا برای بزرگان بازار سطوح مقاومتی به شمار می آید می تواند واکنش معامله گران سهام را به دنبال داشته باشد و بخشی از سهامداران با دید سرمایه گذاری کوتاه مدت را ترغیب به فروش سهام و ذخیره سود کند.

طبق برآورد ها  شاخص 13 صنعت بورسی با احتساب نوسانات دیروز به سطحی بالاتر از وقوع شوک برگشته است.

در این بین، نام گروه های بزرگی، چون فلزات، پتروشیمی، پالایشی، معدنی ها، هلدینگ های مرتبط و حتی خودرویی و بانک ها هم دیده می شود.

عنوان بیشترین بازدهی پس از شوک متعلق به گروه های فلزات و پتروشیمی است که 5 تا 6 درصد بالاتر ایستاده اند.

  مجموعه این تغییرات در رشد بیش از 3 درصدی شاخص کل از نقطه شروع تنش ها مشاهده می شود.

از این منظر طبیعی است که بخشی از سهامداران دست به کار شوند و بازدهی کسب شده را طی یک هفته اخیر ذخیره کنند.

به طور عمومی ارتقای قیمت ها به سطوح قبل از شوک به خصوص در گروه های لیدر می تواند موج شناسایی سود را فعال کند.

چه سرمایه گذاران کوچک مقیاس که از ابتدای این هفته وارد مدار خرید شدند و چه سرمایه گذاران بزرگ مقیاس که از موج خروشان عرضه در دو هفته قبل استقبال و صف های فروش را جمع کردند.

  از سوی دیگر، مساله برخورد شاخص به مرز روانی 400 هزار از سوی فعالان نمودارگرا هم عامل دیگری است که به نظر می رسد در نقش مانع روند صعودی قیمت ها عمل کرده است.

رویدادی غیربورسی برای اهالی بورسالبته خبر غیربورسی دیگری که دیروز انتشار گسترده ای داشت هم می تواند از یک منظر عامل فشار بر قیمت ها تلقی شود.

روز گذشته سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان طی بیانیه ای مشترک اعلام کردند که ساز و کار حل اختلاف در توافق نامه هسته ای برجام، موسوم به مکانیزم ماشه را روز سه شنبه علیه ایران فعال کرده اند.

  در این بیانیه که روز سه شنبه 24 دی ماه صادر شده، سه کشور اروپایی اظهار کرده اند: با توجه به اقدامات ایران، هیچ انتخاب دیگری برای ما باقی نمانده، جز ثبت نگرانی هایمان مبنی بر عدم تحقق تعهدات ایران در برجام.

این اتفاق با توجه به پیامد های آن برای تجارت خارجی کشور و محدودیت های بیشتر در تراکنش های پولی و مالی با شرکای فعلی، می تواند ریسک سیستماتیک را در بورس تهران افزایش دهد.

  البته روی دیگر این سکه برای اهالی سهام که معمولا به آثار دلاری این رویداد نظر دارند می تواند اثر جبرانی داشته باشد و در صورت عدم فشار بر حجم صادرات غیرنفتی کشور یک اتفاق جمع صفر برای سهامداران تلقی شود.

محرک های سه گانه پایداری تقاضادر نقطه مقابل، بسیاری از فعالان بازار سهام به عوامل مهمی همچون انتشار فزاینده کارنامه های فصلی شرکت ها در هفته پیش رو، موج جدید اخبار مرتبط با تجدید ارزیابی دارایی ها و همچنین کاهش محسوس سطح ریسک ها در اقتصاد جهانی و ارسال سیگنال های موافق از سوی دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا نظر دارند و این نیرو های سه گانه را تقویت کننده قیمت سهام در صنایع مختلف بورسی می دانند.

چندین شرکت در دو روز اخیر عملکرد فصلی خود را در پاییز منتشر کرده اند که از وضعیت مثبت، ولی قابل انتظار و در مواردی جهش سود فصلی نسبت به دوره های ماقبل حکایت دارد.

اهمیت تحلیل کارنامه های فصلی به مبدأ تحلیل قیمت ها باز می گردد.

در واقع، اگر مبدأ مقایسه را روند فصلی سودآوری در نظر بگیریم، سود پاییزی شرکت ها افزایشی بوده است، اما اگر بر اساس نسبت تحلیلی قیمت به درآمد بسنجیم، بسیاری از سهم ها از این آزمون سربلند بیرون نمی آیند.

  در اینجا عوامل دیگری دست در دست هم دارند که می تواند دست کم در جذب منابع خرد فارغ از جنبه های بنیادین موثر باشند.

روز دوشنبه آیین نامه اجرایی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها از سوی هیات دولت ابلاغ شد.

بر این اساس، پوشش زیان از محل مازاد تجدید ارزیابی، انتقال این مازاد به حساب سود و زیان یا اندوخته یا توزیع آن به هر شکل بین صاحبان سرمایه می تواند به عنوان یکی از بازو های تورمی رشد تقاضا عمل کند.

از طرف دیگر، ابر های باران زای بازار جهانی هم از ابتدای این هفته به حرکت درآمده اند.

بازار های جهانی پس از فروکش تنش ها بین ایران و آمریکا شاهد کاهش قیمت دارایی های امن و افزایش قیمت فلزات پایه بودند.

در واقع، با رفع نگرانی از رویارویی نظامی در خاورمیانه و سپس انتشار خبر های مساعد از توافق تجاری چین و آمریکا، موجی صعودی در قیمت فلزات و به طور مشخص در بهای فلز مس به عنوان دماسنج بازار های کالایی رقم خورد.

روز سه شنبه آمریکا در آخرین اقدام خود چین را از فهرست سیاه کشور هایی که ارز خود را دستکاری می کنند خارج کرد و گام دیگری در جهت بهبود روابط با این کشور برداشت.

  همچنین، بر اساس آخرین گزارش ها متن نهایی فاز نخست توافق تجاری بین آمریکا و چین قرار است امروز چهارشنبه (ساعاتی قبل از امضای توافق) رسما منتشر شود.

مجموعه این تحولات می تواند بخش زیادی از سهام کالایی بورس تهران را مستقیما متاثر کند.

از همین رو رصد اخبار این تحولات طی معاملات امروز می تواند حائز اهمیت زیادی باشد.

سناریوبندی مشروط برای سهامدر مجموع می توان چنین نتیجه گرفت که روند آتی قیمت سهام به عوامل مهمی همچون انتظارات بورسی ها از رویداد های غیربورسی نظیر فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی اروپایی ها، موج جدید تجدید ارزیابی ها و همچنین برآیند مثبت تحولات بازار جهانی و کاهش نبرد تجاری بین چین و آمریکا وابسته است.

  در این میان، نکته مهم آن است که بتوانیم بر اساس جریان ورود و خروج نقدینگی به تصمیم درستی برسیم.

بر اساس آمار موجود، حدود 3700 میلیارد تومان پول از سوی سرمایه گذاران حقیقی بورس تهران از جریان معاملات هفته قبل خارج شد.

نکته جالب اینکه حدود 2600 میلیارد تومان از این پول از ابتدای این هفته به جریان معاملات پیوست.

  از این منظر، می توان گفت که هنوز تقاضای بالقوه برای ورود دوباره پول های خرد به جریان معاملات وجود دارد.

حال اگر انتظار داریم که پول های جدید همچنان به بورس تهران روانه شوند، طبیعتا می توان شکست عرضه کنندگان و ادامه رشد دسته جمعی قیمت ها را انتظار داشت.

  اما اگر جریان پول های تازه چندان قدرتمند نباشد یا عامل محیطی از حضور پررنگ بازیگران خرد در بازار بکاهد، باید به پول های فعال فعلی در سهام امید بست.

در این شرایط دو عامل می تواند جریان پول ها را متاثر کند.

یکی آنکه مشابه ماه های پیشین، بورس بازان به سمت سهامی حرکت کنند که عرضه کنندگان ضعیف تری دارند و با وجود علم به حبابی شدن قیمت در این طیف از سهم ها (که عموما به سهام کوچک تر بازار شناخته می شوند) در سودای سود های سریع باشند.

  اما عامل دوم آن است که با توجه به ریسک هایی که اخیرا تجربه شد و عوامل بنیادی که نشانه هایی از آن قابل رصد است، جریان پول به سمت شرکت های سودساز بورسی حرکت کند.

در واقع رشد قیمت های جهانی که با خوش بینی های جدید به صلح تجاری چین و آمریکا به وجود آمده، رشد نرخ دلار در سامانه نیما و گزارش های سودآوری فصل پاییز می تواند توجه معامله گران را به این گروه از سهام جلب کند.

براساس آنکه به کدام عامل وزن بیشتری می دهیم، شاید چینش پرتفوی این روز ها نیز باید سبدی متناسب با این وزن ها باشد.


کلید واژه ها: معاملات - قیمت ها - سهام - عامل - شاخص کل بورس - روان شناختی - گذشته - بازار - بازار سهام - بورس تهران - سهامداران - شاخص بورس - عرضه - شاخص - درصد - قیمت - بازیگران - بورس - ابتدایی - شناسایی - قدرتمند - شاخص کل - انگیزه - ارتقای - تاریخی - افزایش - روزانه - نزدیکی - ارتفاع - سه روز

آخرین اخبار سرویس:
همه چیز در مورد طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان درسال 99

قیمت طلا نزدیک به بالاترین رکورد 7 ساله ایستاد2459540

جزییات نرخ رسمی 47 ارز/ قیمت یورو و پوند کاهش یافت |

نرخ تورم بهمن ماه اعلام شد

89 درصد درآمد گمرکات کشور در هرمزگان انجام می شود

پتروشیمی شازند در زمینه کاهش آلاینده ها یک الگو برای همه صنایع است

خودکفایی کامل صنعت برق ایران/ صرفه جویی 7 هزار میلیارد تومانی

از پیش فروش بلیت قطار نوروزی چه خبر؟

حذف تدریجی پول ملی ونزوئلا از جیب های مردم!

دفتر کار مجازی چیست و چه مزایایی دارد؟

بخشنامه افزایش 50 درصدی حقوق کارمندان شامل چه کسانی می شوند؟

کروز نخستین قطعه ساز در همکاری با دانشگاه های کشور برای طراحی قطعات پیشرفته داخلی است

تولید3000موتورسیکلت برقی برای موزعین پست دردستور کار معاونت علمی

استخدام مسئول پشتیبانی پروژه آقا در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

بیش از 33 هزار بازدید از مراکز تولید فرآورده های دامی سیستان و بلوچستان انجام شد

مدیریت استان به حوزه فرهنگ خراسان جنوبی نگاه ویژه دارد

قیمت ماسک طبی به تولیدکنندگان اعلام شد

بسته شدن مرز ایران و عراق ربطی به کرونا دارد؟

خودکفایی کامل صنعت برق ایران / صرفه جویی 7هزار میلیارد تومانی

تضعیف لیر در واکنش به کاهش نرخ بهره

تورم بهمن ماه 37 درصد شد

همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 99

قیمت روز ارز در بانک ها + جدول

اخرین قیمت طلا و سکه در بازار پنجشنبه 1 اسفند + جدول

چرخ های ب ام و iX3 هم آیرودینامیک هستند

استخدام سرپرست فروش و بازاریابی، کارشناس بازاریابی در اصفهان

تورم بهمن ماه 37 درصد اعلام شد

تضعیف لیر در واکنش به کاهش نرخ بهره

مصرف این خوراکی ها بعدِ ساعت 16 ممنوع

600 هزار بلیت قطار نوروزی فروش رفت/ظرفیت برخی از مسیرها خالی است

قیمت روز مسکن در یکم اسفند

چه کسی جای کره ای ها را در بازار لوازم خانگی می گیرد؟

قیمت نفت افزایش یافت

بازسازی 20 هزار واحد تعمیری سیل زده در لرستان

احتمال خسارت 1.1 تریلیون دلاری کرونا برای جهان!

تورم بهمن ماه چقدر شد؟

قاچاق 900 هزار مورچه خوار منشاء احتمالی کرونا در جنوب شرقی آسیا

قیمت نفت افزایش یافت / برنت 59 دلاری شد

قیمت جهانی نفت خام افزایش یافت

نرخ دلار در صرافی های بانکی ثابت ماند

کارگروه ویژه پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در مازندران تشکیل شد

تضعیف لیر در واکنش به کاهش نرخ بهره

از کراس اوور جدید سایپا به زودی رونمایی رسمی می شود/ محصولات جدید سایپا در سال 99 به بازار عرضه می شوند

تورم بهمن ماه 37 درصد شد

اخرین قیمت دلار و یورو در بازار ازاد پنجشنبه 1 اسفند + جدول

جزییات دریافت بنزین انواع وسایل نقلیه/ سواری 60 و نیسان 300 لیتر |

مرور نرخ تورم در بهمن ماه + جزییات

جزییات دریافت بنزین انواع وسایل نقلیه/ سواری 60 و نیسان 300 لیتر |

بسته شدن مرز ایران و عراق ربطی به کرونا ندارد/ فعلا اجازه ورود به کامیون های ایرانی داده نمی شود

قیمت روز محصولات سایپا در 30 بهمن

قیمت روز مسکن در 28 بهمن

نرخ تورم بهمن به 37 درصد رسید

195 سند مالکیت برای املاک میراث فرهنگی خراسان رضوی دریافت شد

بزرگترین تولیدکنندگان جهان چه کشورهایی هستند؟

اعلام نرخ رسمی 47 ارز (98/12/01)

احتمال خسارت 1.1 تریلیون دلاری کرونا برای جهان!

واریز سهمیه بنزین آخرین ماه سال

بورس جهانی خودی نشان داد

لوله کاروگیت

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم در مرکز پزشکی سفیر در تهران

استاندار قزوین از سه واحد تولیدی بازدید کرد

خداحافظی با صفر های پول ملی تا 2 سال دیگر

پیش فروش 600 هزار بلیت قطار نوروزی

اقدامات شهرداری تهران برایپیشگیری از کرونا در نقاط پرجمعیت

قیمت دلار آمریکا 1 اسفند 98 به 14,200 تومان رسید |

هزینه تصمیمات دولت و مجلس را دولت بعدی باید بپردازد

در هنگام خرید چگونه کیفیت لباس را بسنجیم؟

بهترین دوربین های گوشی های حال حاضر

بسته شدن مرز ایران و عراق ربطی به کرونا ندارد

استخدام مدیر مالی در یکی از بزرگترین هایپر مارکت های کشور

صرفه جویی 58 میلیون یورویی ایران خودرو با داخلی سازی 51 قطعه

ارتباط موثر منطقه آزاد ارس با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا

جولان شایعات در بازار گوشی تلفن همراه قیمت ها را بالا برد

رسیدگی به 8هزار پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین

تورم بهمن ماه چقدر شد؟

تحکیم و توسعه روابط اقتصادی با کشور های اوراسیا با بهره مندی از ظرفیت های مناطق آزاد کشورهای عضو

حقوق بازنشستگان همسان سازی می شود

فعالیت معادن شمیرانات و دماوند کنترل شده و قانونی است

فعلا اجازه ورود به کامیون های ایرانی داده نمی شود

بسته شدن مرز ایران و عراق بخاطر کروناست؟

استخدام کارشناس فروش و کمک انباردار در قزوین

پنجاه درصد هزینه شرکت های دانش بنیان در مرکز نو آوری کیش پرداخت می شود

معرفی لاکچری ترین شاسی بلندهای 2019

صادرات نفت خام عربستان 11 درصد کاهش یافت

یک میلیارد دلار سهم صادرات منطقه آزاد اروند در سال جاری/ 99 سال خوب اقتصادی برای منطقه

تصاویری جدید از هیوندای i20 مدل 2021

جزء 5 کشور برتر در صنعت سدسازی هستیم

نشست اوپک روزهای پنجم و ششم مارس برگزار می شود

تورم بهمن ماه 37 درصد شد |

قیمت رسمی ماسک در کشور اعلام شد

بسته شدن مرز ایران و عراق ربطی به کرونا ندارد/ فعلا اجازه ورود به کامیون های ایرانی داده نمی شود

قاچاق 900 هزار مورچه خوار منشاء احتمالی کرونا در جنوب شرقی آسیا

قیمت دلار آمریکا 1 اسفند 98

پیش فروش 600 هزار بلیت قطار نوروزی

نرخ انواع فلش مموری در بازار؟ +جدول

خودروهای خارجی دست دوم چند؟ +جدول

مظنه اجاره بهای آپارتمان کلنگی در تهران +جدول

قیمت داخلی آهن بالاتر از قیمت صادراتی است

مظنه خودروهای خارجی دست دوم + جدول

صعود یک درصدی شاخص بورس

صعود یک درصدی شاخص بورس