مطالب مرتبط:
آغاز کاهش قیمت خودرو از بهمن!
تاریخ آغاز کاهش قیمت خودرو مشخص شد
قیمت روز خودرو در 26 دی 98 / تندر پلاس 213 میلیون تومان! + جدول
قیمت نواع خودرو پژو دست دوم چقدر است؟+جدول
پیش بینی قیمت خودرو تا پایان سال 98
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 دی 1398 ساعت 17:502020-01-17اقتصادي

3 دلیل در نوسان قیمت خودرو


سرنوشت صنعت خودرو در ایران به کلاف سردرگرمی شبیه شده که نه گذر سال ها توانسته به شرایطش کمکی کند و نه تغییر دولت ها باعث ایجاد تحولی کلان در این حوزه شده است، - صنعتی که از سویی با توجه به سابقه طولانی و گستردگی فعالیت ها نمی توان به تعطیل شدنش فکر کرد و از سوی دیگر مقایسه وضعیت این صنعت در ایران با دیگر کشورهای در حال توسعه، فاصله ای قابل توجه را نشان می دهد که تنها به سمت بیشتر شدن حرکت می کند.

آفتاب نیوز : "برایند کار صنعت خودرو در سال های گذشته اینگونه بوده که خودروسازان از شرایط شان رضایت داشته اند، نه صنایع وابسته به خودرو مانند قطعه سازان شرایط مطلوبی دارند، نه دولت از آنچه در این بخش اتفاق می افتد راضی است و در نهایت مردم به عنوان اصلی ترین متقاضیان حاضر در بازار، انتقادهای گسترده ای از وضعیت کیفیت محصولاتی دارند که در اختیارشان قرار می گیرد.

در شرایطی که دولت واردات خودرو را از سال قبل ممنوع کرده، قیمت تمام شده خودروهای داخلی یکی از اصلی ترین محورهای انتقادی مردم را تشکیل می دهد.

در شرایطی که خودروسازان زیان ده بوده اند و بسیاری از آنها معتقدند تداوم تولید با قیمت فعلی برای آنها منطقی نیست، متقاضیان خودرو نیز معتقدند نسبت به کیفیت محصول، پول قابل توجهی را پرداخت می کنند.

وضعیت خاص صنعت خودروی ایران باعث شده تحلیل شرایط این بازار متفاوت باشد.

در بسیاری از اقتصادهای دنیا، رابطه مستقیمی میان قیمت سوخت و قیمت خودرو برقرار است.

به این ترتیب که با افزایش قیمت سوخت، میزان به صرفه بودن استفاده از خودروی شخصی کاهش می یابد و همین مساله به کاهش تقاضای خرید خودرو و کاهش قیمت ها می انجامد.

در ایران اما این منحنی نیز قابل اثبات نیست به طوری که پس از افزایش قیمت سوخت در آبان امسال، نه تنها قیمت خودرو کاهش نیافت که حتی در هفته های گذشته رشدی قابل توجه را نیز تجربه کرد تا جایی که بعضی خودروهای داخلی چند میلیون تومان گران شدند.

کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو چرایی تبعیت نکردن قیمت خودرو از قیمت سوخت در ایران را تشریح کرده و معتقد است عوامل سه گانه ای که فراتر از قیمت سوخت عمل می کنند، تاثیر اصلی را بر قیمت ها می گذارد.

به اعتقاد او شرایط دشواری که از چند ماه قبل در اقتصاد ایران آغاز شده، بر قیمت خودرو نیز اثرگذاشته است و اگر تغییری در شرایط بازار ایجاد نشود، احتمال افزایش قیمت تا پایان سال نیز وجود دارد.

در شرایطی که برخی تحلیل ها از تاثیر مثبت افزایش قیمت بنزین بر بازار خودرو حکایت داشت و پیش بینی کاهش قیمت ها را داشت، حرکت بازار در این هفته ها این طور نبود و حتی یک موج جدید نیز به وجود آمد.

دلیل شکست این تحلیل چیست؟ باید در نظر داشت که هرچند می توان قیمت سوخت را بر قیمت تمام شده خودرو اثرگذار دانست اما برای تحلیل شرایط این بازار عوامل مهم تر و اولویت دارتری هستند که تاثیر سوخت را تحت الشعاع خود قرار می دهند.

در واقع اگر شرایط اقتصادی کشور متعادل بود و صنعت خودرو نیز با مشکلات زیربنایی و جدی درگیری نداشت، آنگاه امکان تاثیرگذاری سوخت بر قیمت خودرو بیشتر قابل رصد بود اما در شرایط فعلی، باید نقش دیگر عوامل را با دقت بیشتری دنبال کرد.

این عوامل مهم در چه حوزه هایی تعریف می شوند و آیا تنها در صنعت خودرو هستند یا کل اقتصاد ایران را در بر می گیرند؟ برای توصیف شرایط این بازار، باید سه عامل اصلی را در نظر گرفت که یکی از آنها مربوط به کل اقتصاد ایران است، یکی از آنها با صنعت خودرو ارتباط دارد و عامل سوم به شرایط صنعت خودرو(عرضه و تقاضا) مربوط می شود.

عامل نخست نرخ تورم در کل اقتصاد ایران است.

آمارها نشان می دهد که با وجود برنامه های اعلام شده، هنوز نرخ تورم در اقتصاد ایران بسیار بالاست.

این در حالی است که با توجه به محدودیت های اقتصادی درآمدهای کشور با کاهش مواجه شده است، به این ترتیب ما از سویی با افزایش هزینه ها به دنبال بالا رفتن تورم مواجه هستیم و از سوی دیگر درآمدها نیز افزایش خاصی نیافته است، پس بالا رفتن قیمت یک کالای تولیدی چندان دور از ذهن نیست.

عامل دوم وضعیت لجستیک حمل و نقل کشور است.

حتی اگر فرض را بر آن بگذاریم که فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی در جامعه گسترش یافته و مردم از استفاده از اتوبوس و مترو استقبال می کنند نیز محدودیت زیرساخت ها و امکانات اجازه افزایش قابل توجه مسافران را نمی دهد و از این رو همچنان فرهنگ غالب، استفاده از وسیله نقلیه شخصی باقی می ماند.

عامل سوم بحث منحنی عرضه و تقاضا در بازار خودرو است.

ما در تمام این سال ها هیچگاه نتوانسته ایم میزان عرضه را از تقاضای موجود در بازار بیشتر کنیم و این موضوع در یک سال و نیم گذشته و با توجه به مشکلاتی که صنعت خودرو با آنها مواجه بوده شدیدتر شده است.

برای مثال ما در سال 96، حدودا یک میلیون و 400 هزار خودرو پلاک گذاری کرده ایم اما این عدد در سال گذشته و با وجود محدود کردن واردات، به کمتر از یک میلیون پلاک کاهش یافته است و این نشان می دهد که ما از تقاضای موجود در بازار فاصله گرفته ایم.

از این رو فارغ از مشکلاتی که خودروی ایران با آنها رو به روست و صرف نظر از مشکلات و انتقادات وارده به سایر بخش ها، نمی توان نقش این سه عامل را در کاهش نیافتن قیمت ها نادیده گرفت.

این عوامل در ماه های گذشته نیز وجود داشته اما افزایش قیمت خودرو در هفته های گذشته تشدید شده است.

ارتباط این دو اتفاق با یکدیگر چگونه است؟ باید در نظر داشت که خودروسازان و فعالان این صنعت، با کنار گذاشتن انتقادات دیگری که به این حوزه وارد است، از شرایط راضی نیستند و با توجه به افزایش هزینه ها، شرایط دشواری دارند.

یعنی افزایش تورم مربوط به چند هفته نیست بلکه در ماه های گذشته ادامه داشته است، محدودیت تحریم ها نیز به همین شکل وجود داشته است.

از سوی دیگر وقتی عرضه از تقاضا جا بماند در سال های بعد فاصله میان این دو شاخص افزایش می یابد.

یعنی اگر ما در یک سال 400 هزار تقاضای بی پاسخ داشته باشیم، این عدد در سال های بعد رشد یافته و تشدید می شود.

موضوع دیگری که نمی توان نقش آن را نادیده گرفت، وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور است.

در شرایط فعلی اخبار مثبت می تواند بر بازار اثر مثبت داشته باشد و بالعکس، البته این موضوع تاثیرگذاری بیشتری بر قیمت ها دارد و در بلندمدت باید همان عوامل بلندمدت را سامان داد.

در تغییرات کوتاه مدت، بسیاری معتقدند این دلالان هستند که قیمت ها را برهم می زنند و با ایجاد یک شوک، سودجویی می کنند.

سهم دلالان در این بازار را چطور می توان تحلیل کرد؟ نمی توان به دلال ها نقش مبنایی و زیربنایی داد.

یعنی آنها قطعا در بازار حضور دارند و تلاش خود برای تاثیرگذاری بر قیمت ها را انجام می دهند اما آنها خود عامل ابتدایی نیستند.

برای مثال وقتی به خاطر شوک تورمی قیمت ها تغییر می کنند، دلال ها فشار می آورند که این افزایش قیمت را تشدید کنند یا وقتی یک خبر مثبت یا منفی سیاسی یا اقتصادی مطرح می شود، دلال ها تلاش می کنند با سوار شدن بر این موج شرایط بازار را تغییر دهند اما اینکه به آنها یک نقش محوری و تعیین کننده در ابتدای موج تغییر قیمت ها بدهیم، قدری از واقعیت ها دور است.

با نزدیک شدن به ماه های پایانی سال، آیا می توان برای بازار خودرو یک تغییر قیمتی دیگر تصور کرد؟ بر اساس سنت بازار خودرو در ایران، در ماه های پایانی سال، تقاضای خرید خودرو به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می کند و بسیاری از این تقاضاها قصد دارند که در کوتاه مدت به محصول مدنظر خود دست یابند، از این رو به وجود آمدن تغییر در وضعیت بازار امری طبیعی است.

در چنین شرایطی اگر بازار تغییر شرایط ندهد، این افزایش تقاضا می تواند حدی از افزایش قیمت را به وجود آورد.

در وضعیت فعلی، یا خودروسازان باید تلاش کنند، سرعت تولید خود را متناسب با افزایش تقاضای ماه های پایانی بالا ببرند تا لااقل این افزایش تقاضای رخ داده در بازار، مدیریت شود یا باید یک خبر مثبت و تاثیرگذار در عرصه اقتصاد یا سیاست منتشر شود که اثر ابتدایی آن ریزش قیمت ها در تمامی بازارها باشد و این موضوع بر کاهش قیمت در بازار خودرو نیز تاثیر بگذارد.

یعنی افزایش تقاضای شب عید را یا باید با افزایش تولید جبران کرد یا در انتظار یک شوک مثبت باقی ماند، در غیر این صورت افزایش تقاضا می تواند بر وضعیت بازار، اثری منفی بگذارد.


کلید واژه ها: خودرو - شرایط - صنعت خودرو - صنعت - در ایران - دولت - صنایع وابسته - واردات خودرو - خودروسازان - ایران - وضعیت - قیمت خودرو - نوسان قیمت - قطعه سازان - متقاضیان - توان - دیگر - سال قبل - گسترده - طولانی - مطلوبی - فعالیت - واردات - مقایسه - سرنوشت - اتفاق - صنایع - گذشته - تغییر - رضایت

آخرین اخبار سرویس:
نرخ تورم بهمن ماه اعلام شد؛ 37 درصد

تویوتا کمری چهار چرخ محرک XSE AWD +فیلم

کمپینی برای توسعه کسب وکار گرافنی راه اندازی خواهد شد

تامین روزانه یک میلیون و 500 هزار ماسک در کشور

سهمیه بنزین اسفندماه واریز شد

دلار ثابت ماند

تصاویری از برداشت توت فرنگی در الجزایر

مدیران 2 واحد صنعتی شهرستان بهارد به جمع آوری پسماند محکوم شدند

کاهش قیمت سکه در نخستین روز اسفند

بیشترین میزان بارندگی ها در دورود ثبت شد

قیمت روز محصولات سایپا در 30 بهمن

محمد کشتی آرای: در بازار کشور سکه و طلا همچنان گران می شود/ دلار در بازار 14 هزار و 500 تومان است

قیمت ارز، سکه و طلا در روز اول اسفند 98/جدول

استخدام تعدادی نیروی آقا و خانم جهت بازاریابی در یک مجموعه فروشگاهی

نرخ تورم بهمن ماه اعلام شد؛ 37 درصد

استخدام تعدادی نیروی خانم مسلط به امور فروش و پیگیری سفارشات در شیراز

استخدام کارمند فروش تور خارجی در آژانس هواپیمایی امین سیر

دل پر باغداران کاکانی از مسوولان/سیب اصفهان میهمان سفره عید کهگیلویه و بویراحمدی ها

نرخ دلار در اول اسفند: 14 هزار و 200 تومان

افزون بر هفت هزار میلیارد تومان در مصرف برق صرفه جویی شد

پیش فروش خودروسازها با وجود خودرو های معوقه!

دلار روی سد مقاومتی ایستاد/ یورو 15.400 تومان

پوشش برق رسانی در کشور به صددرصد رسیده است

قیمت نفت افزایش یافت / برنت 59 دلاری شد

موافقت دولت باواردات غذای حیوانات/واردات ژل زیبایی ازفرودگاه امام

اول اسفند؛ نرخ ارز ثابت ماند | سکه گران شد

اگر رسانه ها از نوآوری علوم شناختی استفاده نکنند آسیب می بینند

صداقت و انصاف؛ راه مقابله با نفرین «کرونا»

آیا بلیت سینما امسال هم گران می شود؟

قیمت سکه در نخستین روز اسفند

بازدید استاندار از طرح گردشگری «بند دره» بیرجند

جهان در انتظار خسارت 1.1 تریلیون دلاری کرونا

جولان شایعات در بازار گوشی تلفن همراه قیمت ها را بالا برد

قیمت جهانی نفت (98/12/01)

پوشش برق رسانی در کشور به صددرصد رسیده است

میزان سهمیه بنزین خودروها چه تغییری کرد؟

رونمایی از چهار خودروی جدید

نرخ دلار در اول اسفند: 14 هزار و 200 تومان

تامین روزانه یک میلیون و 500 هزار ماسک در کشور

بازدید استاندار از طرح گردشگری «بند دره»

دلار روی سد مقاومتی ایستاد/ یورو 15.400 تومان

اول اسفند؛ نرخ ارز ثابت ماند | سکه گران شد

سهمیه بنزین اسفند واریز شد

سهمیه بنزین خودروها و موتورسیکلت ها در اسفند ماه+جزییات

زندان جدید بندرلنگه درصورت تخصص اعتبار به سرعت ساخته می شود

قیمت نفت در جهان گران شد

افزون بر هفت هزار میلیارد تومان در مصرف برق صرفه جویی شد

89 درصد درآمد گمرکات کشور در هرمزگان انجام می شود

اجرای تونل نور بازار عبدل آباد در آستانه نوروز

مدیریت استان به حوزه فرهنگ خراسان جنوبی نگاه ویژه دارد

بیش از 33 هزار بازدید از مراکز تولید فرآورده های دامی سیستان و بلوچستان انجام شد

بیشترین میزان بارندگی ها در دورود ثبت شد

پروازهای فرودگاه ارومیه طبق برنامه در حال انجام است

قیمت ماسک طبی به تولیدکنندگان اعلام شد

قیمت جهانی نفت خام افزایش یافت

جزییات نرخ رسمی 47 ارز/ قیمت یورو و پوند کاهش یافت |

یورو بوند؛ مشکل تازه اقتصاد لبنان

زندان جدید بندرلنگه درصورت تخصص اعتبار به سرعت ساخته می شود

افزون بر هفت هزار میلیارد تومان در مصرف برق صرفه جویی شد

قیمت نفت در جهان گران شد

آیا بلیت سینما امسال هم گران می شود؟

تامین روزانه یک میلیون و 500 هزار ماسک در کشور

همه چیز در مورد طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان درسال 99

قیمت طلا نزدیک به بالاترین رکورد 7 ساله ایستاد2459540

جزییات نرخ رسمی 47 ارز/ قیمت یورو و پوند کاهش یافت |

نرخ تورم بهمن ماه اعلام شد

89 درصد درآمد گمرکات کشور در هرمزگان انجام می شود

پتروشیمی شازند در زمینه کاهش آلاینده ها یک الگو برای همه صنایع است

خودکفایی کامل صنعت برق ایران/ صرفه جویی 7 هزار میلیارد تومانی

از پیش فروش بلیت قطار نوروزی چه خبر؟

حذف تدریجی پول ملی ونزوئلا از جیب های مردم!

دفتر کار مجازی چیست و چه مزایایی دارد؟

بخشنامه افزایش 50 درصدی حقوق کارمندان شامل چه کسانی می شوند؟

کروز نخستین قطعه ساز در همکاری با دانشگاه های کشور برای طراحی قطعات پیشرفته داخلی است

تولید3000موتورسیکلت برقی برای موزعین پست دردستور کار معاونت علمی

استخدام مسئول پشتیبانی پروژه آقا در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

بیش از 33 هزار بازدید از مراکز تولید فرآورده های دامی سیستان و بلوچستان انجام شد

مدیریت استان به حوزه فرهنگ خراسان جنوبی نگاه ویژه دارد

قیمت ماسک طبی به تولیدکنندگان اعلام شد

بسته شدن مرز ایران و عراق ربطی به کرونا دارد؟

خودکفایی کامل صنعت برق ایران / صرفه جویی 7هزار میلیارد تومانی

تضعیف لیر در واکنش به کاهش نرخ بهره

تورم بهمن ماه 37 درصد شد

همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 99

قیمت روز ارز در بانک ها + جدول

اخرین قیمت طلا و سکه در بازار پنجشنبه 1 اسفند + جدول

چرخ های ب ام و iX3 هم آیرودینامیک هستند

استخدام سرپرست فروش و بازاریابی، کارشناس بازاریابی در اصفهان

تورم بهمن ماه 37 درصد اعلام شد

تضعیف لیر در واکنش به کاهش نرخ بهره

مصرف این خوراکی ها بعدِ ساعت 16 ممنوع

600 هزار بلیت قطار نوروزی فروش رفت/ظرفیت برخی از مسیرها خالی است

قیمت روز مسکن در یکم اسفند

چه کسی جای کره ای ها را در بازار لوازم خانگی می گیرد؟

قیمت نفت افزایش یافت

بازسازی 20 هزار واحد تعمیری سیل زده در لرستان

احتمال خسارت 1.1 تریلیون دلاری کرونا برای جهان!

تورم بهمن ماه چقدر شد؟

قاچاق 900 هزار مورچه خوار منشاء احتمالی کرونا در جنوب شرقی آسیا

3 دلیل در نوسان قیمت خودرو

3 دلیل در نوسان قیمت خودرو