مطالب مرتبط:
قیمت آپارتمان های 20 سال ساخت به بالا
چرا هزینه وام مسکن افزایش یافت؟
برای خرید آپارتمان در بلوار فردوس چقدر باید هزینه کرد؟
چرا هزینه وام مسکن افزایش یافت ؟
علت افزایش هزینه وام مسکن چه بود؟
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 دی 1398 ساعت 16:572020-01-17اقتصادي

افزایش وام خرید آپارتمان های 25 سال ساخت به بالا


برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند ارتباط خریداران مصرفی مسکن با خانه های بالای یک میلیارد تومان در هفته های آتی بسیار کاهش خواهد یافت و عمده معاملات در محدوده قیمتی 500 تا 800 میلیون تومان انجام خواهد شد.

- جزییات تسهیلات پرداختی ویژه شبکه بانکی بابت خرید خانه های خیلی قدیمی به تازگی مشخص شده است.

این وام ویژه که به دنبال صدور مجوز پرداخت وام جدید اوراق مسکن برای خانه های نوساز تا 25 سال ساخت در شبکه بانکی رونمایی شده است، برای خرید املاک 25 تا 30 سال ساخت به متقاضیان پرداخت می شود.

  تا پیش از این وام های پرداختی به این املاک چه در تهران و چه در سایر شهر ها زیر 50 میلیون تومان بود، اما اکنون سقف این تسهیلات افزایش قابل توجهی داشته که می تواند معادلات خرید و فروش را دربازار مسکن در ماه های آینده تحت تاثیر خود قرار دهد.

  ماجرا از این قرار است که سقف وام قابل پرداخت بابت خرید آپارتمان های خیلی قدیمی اکنون تحت تاثیر معرفی وام خرید مسکن جدید از محل اوراق برای املاک نوساز تا 25 سال ساخت، اصلاح شده و به سطحی رسیده که برای متقاضیان خرید خانه با وام، قابل استفاده شده است.

این رخداد در واقع روی از نظر پنهان مانده مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار درباره وام اوراق مسکن است.

تا پیش از این میزان وام انفرادی پرداختی به آپارتمان های 25 تا 30 سال ساخت از محل اوراق در تهران 45 میلیون، در شهر های بزرگ و مراکز استان ها 40 میلیون و در سایر مناطق شهری 35 میلیون تومان بود.

به این ترتیب دست کم در طول دو سال اخیر، عملا این نوع وام به هیچ وجه برای متقاضیان مسکن کاربرد نداشت و عده بسیار اندکی سراغ این نوع وام را می گرفتند.

  اما اکنون پس از معرفی وام جدید اوراق که به خانه های نوساز تا 25 سال ساخت پرداخت می شود و در حالت زوجین با احتساب 40 میلیون تومان جعاله، سقف آن به 240 میلیون تومان افزایش یافته است، این وام ویژه خانه های خیلی قدیمی نیز با سقف نسبتا قابل قبول در شبکه بانکی پرداخت می شود.

  سقف این وام ویژه در تهران به 80 میلیون، در مراکز استان ها و شهر های بزرگ 60 میلیون و در شهر های کوچک 40 میلیون تومان در حالت انفرادی است که یک فقره جعاله 40 میلیون تومانی نیز می تواند با این سقف ها ترکیب شود؛ بنابراین سقف وام ترکیبی خانه های خیلی قدیمی در حالت انفرادی در تهران، شهر های بزرگ و سایر شهر ها به ترتیب به 120، 100 و 80 میلیون تومان افزایش یافته است.

  همچنین زوجین متقاضیان خرید خانه های 25 تا 30 سال ساخت می توانند دو برابر حالت انفرادی تسهیلات دریافت کرده و در صورت تمایل همان طور که ذکر شد، در نهایت یک فقره تسهیلات جعاله نیز به آن ها قابل افزودن است؛ بنابراین سقف وام ویژه ترکیبی با جعاله در حالت زوجین در تهران 200 میلیون، در شهر های بزرگ و مراکز استان ها 160 میلیون و در سایر شهر ها 120 میلیون تومان شده است.

نکته مهم درباره وام ویژه خانه های خیلی قدیمی این است که این وام قدرت پوشش بخش بیشتری از قیمت آپارتمان های هدف یک گروه از متقاضیان مسکن را دارد و در نتیجه کارآیی آن در بازار حتی از وام های اوراق جدید برای املاک نوساز تا 25 سال ساخت می تواند به مراتب بیشتر باشد.

  در تهران در حالت انفرادی به یک واحد آپارتمان تا 25 سال ساخت 140 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود که ترکیب وام 100 میلیونی انفرادی و 40 میلیون تومان جعاله است.

این در حالی است که به خانه های 25 تا 30 سال ساخت نیز فقط 20 میلیون تومان کمتر از این، وام پرداخت می شود؛ در حالی که قیمت این آپارتمان ها به مراتب پایین تر از آپارتمان های نوساز تا 25 سال ساخت است.

چنین اختلاف قیمتی سبب می شود وام های ویژه خانه های خیلی قدیمی اثرگذاری فوق العاده بالاتری نسبت به وام های جدید بازار مسکن داشته باشد.

با وام جدید 140 میلیون تومانی با توجه به میانگین قیمت مسکن در شهر تهران، می توان بهای حدود 10 مترمربع آپارتمان مسکونی را پرداخت کرد، در حالی که وام ویژه خیلی قدیمی ها قابلیت پوشش قیمت خرید 15 مترمربع از یک واحد مسکونی را دارد.

  از طرفی رهن این خانه ها نیز در بازار مسکن در نیمه جنوبی شهر بین مترمربعی یک تا 5/ 1 میلیون و در مناطق شمالی شهر بین 2 تا 5/ 2 میلیون تومان است که این ارقام نیز می تواند بخشی از قیمت تمام شده خرید یک آپارتمان خیلی قدیمی را برای کسانی که با حداقل بودجه وارد بازار می شوند و ملک خریداری شده را برای مدتی به مستاجر می سپارند، پوشش دهد.

به این ترتیب قیمت مناسب تر آپارتمان های 25 سال ساخت به بالا اولین امتیازی است که سبب می شود وام ویژه خیلی قدیمی ها اثرگذاری قابل توجهی در بازار مسکن داشته باشد.

بررسی ها نشان می دهد قیمت آپارتمان های خیلی قدیمی در مقایسه با آپارتمان های میانسال و سالخورده تا 30 درصد ارزان تر است.

  به عنوان مثال در شرایطی که قیمت پیشنهادی آپارتمان های نوساز در محله شهران منطقه پنج، حدود 21 میلیون تومان است، آپارتمان های خیلی قدیمی در همین منطقه مترمربعی 12 میلیون تومان فایل شده اند.

در بخش دیگری از منطقه پنج که قیمت پیشنهادی فروش املاک نوساز مترمربعی 22 تا 24 میلیون تومان است، آپارتمان های بالای 25 سال ساخت 10 میلیون تومان ارزان تر از این ارقام نزد بنگاه ها فایل شده اند.

  در منطقه چهار تهران که در زمره مناطق مصرفی پرمعامله قرار دارد، اختلاف قیمت حداقل 6 میلیون تومانی بین آپارتمان های نوساز و قدیمی وجود دارد.

البته دامنه قیمت این املاک فوق العاده متغیر است و به اذعان واسطه ها بستگی زیادی به تعداد واحد (قدرالسهمی که در نهایت به خریدار خواهد رسید)، طبقه ملک (با توجه به فقدان آسانسور در قریب به اتفاق این آپارتمان ها)، تعداد واحد آن ها (با توجه به اینکه برخی در مجتمع های پرواحد و شلوغ قرار گرفته اند) و در نهایت میزان بازسازی واحد و مشاعات ساختمان بستگی دارد.

خانه های خیلی قدیمی، علاوه بر بحث قیمت، امتیاز دیگری نیز در بازار کنونی دارند که می تواند به اقبال متقاضیان خرید نسبت به آن ها بیفزاید.

این خانه ها می توانند هم جنبه سکونت و هم جنبه سرمایه گذاری داشته باشند چراکه از نظر عرف بازار، این املاک را در گروه کلنگی دسته بندی می کنند و در نتیجه پس از گذشت مدتی، قیمت آن ها بر اساس میزان قدرالسهم و قیمت زمین در منطقه، تعیین می شود.

سومین امتیاز و ویژگی خانه های خیلی قدیمی در بازار این است که وام ویژه خرید آن ها با وام خرید جدید بازار مسکن اختلاف سقف چندانی ندارد، اما با توجه به قسط پایین تر و قدرت پوشش بیشتر، خریدارانی که قصد خانه دار شدن با وام اوراق را دارند، مطلوبیت به مراتب بیشتری را در دریافت این نوع وام نسبت به وام های جدید کسب خواهند کرد و در نتیجه پیش بینی می شود در ماه های آینده با معرفی این نوع وام در بازار، شیفت خریداران به سمت این نوع خانه ها با سرعت و حجم بیشتر معاملات در این بخش از بازار، تقویت و معادلات بازار مسکن عوض شود.

سهم رو به افزایش آپارتمان های قدیمیدر نیمه اول امسال پس از چند نوبت جهش قیمت مسکن نسبت به قبل از دوره پیش رونق (اوایل سال 96) شاهد افت قابل توجه سهم نوساز ها و افزایش محسوس سهم خانه های بالای 20 سال ساخت از کل معاملات مسکن در تهران بوده ایم که البته این اتفاق به صورت تدریجی و طی یک روند مستمر رخ داد.

  سهم آپارتمان های سالخورده با سن بنای بیش از 20 سال از معاملات که پیش از دوره رونق اخیر، تنها 15 درصد از کل معاملات را به خود اختصاص می دادند اکنون در حال نزدیک شدن به 30 درصد است و این در حالی است که سهم آپارتمان های نوساز در زمان ثبات بازار مسکن در سال های 95 و اوایل سال 96 می رفت تا به 60 درصد برسد، اما اکنون با توجه به جهش قابل توجه قیمت این املاک، سهم آن ها از معاملات مسکن به 40 درصد نزدیک شده است.

در چنین شرایطی که به طور طبیعی اقبال به خرید خانه های سالخورده و خیلی قدیمی افزایش یافته، این وام ویژه می تواند به منزله یک محرک تازه، گروهی از متقاضیان مسکن را جذب و زمینه محسوس تر شدن شیفت تقاضا از خانه های نوساز و کم سن به این گروه از املاک را فراهم کند.

  در حال حاضر نوع بازاریابی آپارتمان های قدیمی در پایتخت تغییر کرده و به تدریج بر تعداد آگهی های روزنامه و موتور های جست وجو که ذیل فایل خانه های قدیمی، وام های جدید بازار مسکن را برای پوشش بخشی از قیمت ملک معرفی و گوشزد می کنند، افزوده می شود.

ممکن است درباره ویژگی آپارتمان های قدیمی یک قضاوت پیش فرض وجود داشته باشد؛ اینکه حتما متراژ این آپارتمان ها بزرگ تر از 100 مترمربع بوده و تناسبی با تقاضای مصرفی که قصد خانه دار شدن با وام اوراق را دارد، نداشته باشند.

  این در حالی است که تحقیقات میدانی نشان می دهد در اغلب مناطق مصرفی شهر آپارتمان های خیلی قدیمی با مساحت زیر 90 مترمربع به تعداد قابل ملاحظه ای وجود دارد و حتی در برخی مناطق که مجتمع های قدیمی ساز وجود دارد، می توان واحد های 60 مترمربعی قدیمی را نیز در میان فایل ها مشاهده کرد.

  با معرفی جزییات این وام ویژه در بازار مسکن، سوال اینجاست که در هفته ها و ماه های باقی مانده از زمستان امسال در بازار مسکن چه رخ خواهد داد؟ به نظر می رسد تقاضای سرمایه ای در این ماه ها تمایلی به بازار مسکن نشان ندهد و درباره علت این بی اقبالی دو نگاه وجود دارد.

  یک نگاه این است که قله پیمایی بازار سهام در ماه های گذشته، بسیاری از سرمایه گذاران بازار های مختلف را به خود جذب کرده است.

از سوی دیگر تنش های سیاسی منطقه ای ریسک سرمایه گذاری را در بازار مسکن افزایش داده و تقاضای سرمایه ای تمایلی به حضور در این بازار نشان نمی دهد.

هرچند هیچ گاه نمی توان انتظار داشت تقاضای سرمایه ای در بازار املاک به صفر برسد، اما می توان ادعا کرد میزان معاملات از سوی این گروه از متقاضیان در ماه های پیش رو از سال جاری بسیار بسیار محدود خواهد بود.

  در این بین تقاضای سوداگرانه نیز مدت هاست که بازار مسکن را ترک کرده و بعید است در بازار ماه های آتی حضور اثرگذاری بر حجم معاملات داشته باشد.

در مورد وضعیت آتی قیمت ها، هزینه های ساخت نقش تعیین کننده ای دارد.

سازنده ها معتقدند با توجه به افزایش هزینه های ساخت، باید ارزش جایگزینی دارایی خود را در قیمت گذاری آپارتمان های نوساز آماده تحویل لحاظ کنند.

  در شرایطی که قیمت زمین و مصالح بالاست و احتمال افزایش عوارض ساخت و ساز در ماه های آتی نیز برای شروع پروژه های بعدی وجود دارد، در نتیجه سازنده ها در ماه های آتی احتمالا دو دسته خواهند شد، یک دسته از فروش انصراف خواهند داد و تعداد کمی از واحد های تکمیل شده را در بازار اجاره عرضه می کنند و دسته دیگر نیز با تعیین قیمت های بالا عملا شرایطی را ایجاد خواهند کرد که قدرت خرید آپارتمان نوساز به حداقل برسد.

  در نتیجه به نظر می رسد سهم نوساز ها از معاملات آتی نیز همچنان روند نزولی که ماه هاست در پیش گرفته را ادامه دهد.

در مقابل حضور وام ویژه خانه های خیلی قدیمی می تواند دمای معاملات را در این بخش از بازار افزایش دهد و در نتیجه به نظر می رسد تغییرات آتی بازار مسکن نیز به نفع افزایش معاملات این املاک خواهد بود.

برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند ارتباط خریداران مصرفی مسکن با خانه های بالای یک میلیارد تومان در هفته های آتی بسیار کاهش خواهد یافت و عمده معاملات در محدوده قیمتی 500 تا 800 میلیون تومان انجام خواهد شد.

  البته همواره دهک های پردرآمد متقاضی خانه های میلیاردی نیز در بازار حضور دارند، اما میزان حضور آن ها در شرایط رکودی کنونی کمرنگ خواهد بود.

پیش بینی می شود حجم معاملات مسکن در ماه های منتهی به شب عید به شکل سنتی با قدری افزایش نسبت به حال حاضر نیز روبه رو شود.


کلید واژه ها: پرداخت - خرید - آپارتمان - پرداختی - تسهیلات - میلیارد تومان - مسکن - خانه - ساخت - افزایش - میلیون - بانکی - املاک - خرید و فروش - اوراق مسکن - کارشناسان - خرید خانه - صدور مجوز - قرار - قابل - شبکه - متقاضیان - ویژه - پیش بینی - معاملات - میلیارد - معادلات - رونمایی - ارتباط - آینده

آخرین اخبار سرویس:
کاهش قیمت گوشت قرمز با وفور عرضه

رایزنی با مجلس برای مالیات صفر درصدی حمل ونقل ریلی

کاهش قیمت نفت درپی گسترش کرونا

اینفوگرافی/ کرونا چقدر مرگبار است؟!

اطلاعیه نحوه اعتراض و انصراف متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن

آزمایش نخستین «ارز دیجیتال ملی» جهان در سوئد

کاهش قیمت نفت درپی گسترش کرونا

سوئد آزمایش اولین «ارز دیجیتال ملی» جهان را آغاز کرد

بیت کوین تحت سیاست جدید ترامپ شامل معافیت مالیاتی می شود؟

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا | امروز 2 اسفند 98

سرقت 6 هزار ماسک از یک بیمارستان با شیوع کرونا!+ عکس

عوارض نهایی آزاد راه تهران شمال چقدر تعیین شد؟

توضیحات گمرک در خصوص واردات «ژل تزریقی زیبایی» از فرودگاه امام

بعد از ورود ایران به لیست سیاه FATF؛ مخالفان لوایح پولشویی چه برنامه ای دارند؟

اضافه شدن 100 دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی اصفهان

اراضی ملی بعد از محدوده بندی در اختیار بهره برداران قرار می گیرد

قیمت سهام کدام نمادها زیر 300 تومان است؟

آخرین نرخ سوییت در شمال پایتخت + جدول

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت/ چه عواقبی در انتظار ایران است؟

سقوط قیمت نفت با وضعیت نامشخص جدید شیوع کرونا

توزیع گسترده برنج هندی با نرخ 8 هزار تومان

مداخله بی ثمر بانک مرکزی برزیل برای حفظ ارزش «رئال»

واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

اقدام FATF مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نمی کند

حذف آگهی های فرصت طلبانه در مورد ویروس کرونا از سایت دیوار

کیفیت را فدای افزایش تیراژ تولید نخواهیم کرد

واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF: این تصمیم هیچ تأثیری در روابط تجاری ایران ندارد

ثبات قیمت مرغ در بازار/ نرخ مرغ به 13 هزار تومان رسید

عوارض آزادراه تهران-شمال زیر 40 هزار تومان می شود؟!

شیوع جهانی کرونا 1.1 تریلیون دلار به اقتصاد جهان ضربه می زند

نگاهی کوتاه به ب ام و M235i نسخه دو محور (تصاویر)

شیوع جهانی کرونا 1.1 تریلیون دلار به اقتصاد جهان ضربه می زند

عوارض نهایی آزاد راه تهران شمال چقدر تعیین شد؟

تمهیدات بهداشتی پیشگیری از کرونا در نمایشگاه صنایع دارویی

برخورد با گران فروشی ماسک و دستکش یکبار مصرف | برای شکایات با 135 تماس بگیرید

تمهیدات بهداشتی پیشگیری از کرونا در نمایشگاه صنایع دارویی

واکنش موسوی به قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF

یارانه معیشتی رو آماده کن، نزدیک عوارضی هستیم!

برخورد با گران فروشی ماسک و دستکش یکبار مصرف | برای شکایات با 135 تماس بگیرید

تمهیدات بهداشتی پیشگیری از کرونا در نمایشگاه صنایع دارویی

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت| واکنش مقامات ایران: مشکلی برای بازار ارز ایجاد نخواهد شد

چرا قدرت خرید کارگران هر سال کمتر از سال قبل می شود؟

واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

ثبات قیمت مرغ در بازار

همه مدارس شهر اصفهان فردا تعطیل شد

ویروس کرونا می تواند به از بین رفتن 1.1 تریلیون دلار از اقتصاد جهانی منجر شود

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت| همتی: مشکلی برای ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد شد

تجدید میثاق پایتخت نشینان باآرمان های انقلاب + فیلم

لوازم خانگی بدون شناسه نخرید تا به دردسر نیافتید

کاهش قیمت نفت در بازار جهانی/ نفت برنت به زیر 59 دلار بازگشت

گزیده های نفتی هفته

واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

عوارض آزادراه تهران-شمال زیر 40 هزار تومان می شود؟!

اظهار امیدواری وزیر اطلاعات برای افزایش آمار مشارکت تا پایان وقت رای گیری

آمادگی تعزیرات برای برخورد با گران فروشی ماسک و دستکش یکبار مصرف

برخورد تعزیرات با گرانفروشی ماسک و دستکش یکبار مصرف توسط سودجویان

سوئد اولین «ارز دیجیتال ملی» جهان را آزمایش کرد

بورس به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF واکنش نشان داد

این ماهی ها جیوه دارند

ثبات قیمت مرغ در بازار/ نرخ مرغ به 13 هزار تومان رسید

قیمت مرغ در بازار به ثبات رسید

واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

جلسه بررسی تامین ماسک مورد نیاز کشور برگزار شد

سوئد اولین «ارز دیجیتال ملی» جهان را آزمایش کرد

کار آفرینی به سبک زنان ژانگیه چین

تولید مسابقه جدید در دستور کار شبکه نسیم نیست/ احیای «شوتبال» و «بی کرایه» برای نوروز

واکنش همتی به تصمیم FATF

استخدام فروشنده در فروشگاه قایق کاغذی /محدوده سعادت اباد تهران

واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF: این تصمیم هیچ تأثیری در روابط تجاری ایران ندارد

ایران به فهرست سیاه FATF بازگشت / همتی: اقدام FATF تأثیری در نرخ ارز ندارد

تکذیب شایعه درگذشت محمدرضا شجریان

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت/ همتی: مشکلی برای ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد شد

اقدام FATF تأثیری در نرخ ارز ندارد

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت/همتی: مشکلی برای اقتصاد کشور به وجود نمی آید+عکس

واکنش رییس کل بانک مرکزی به اسم ایران در فهرست سیاه FATF

آخرین وضعیت شاخص اجاره بهای مسکن در دی ماه 98

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت/ رییس کل بانک مرکزی: مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد شد

واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF: مشکلی برای تجارت خارجی و ثبات نرخ ارز ایجاد نمی شود

ورود خودروهای شهرستانی به تهران محدود می شود؟

واکنش بورس به درج نام ایران در لیست سیاه FATF/ سهامداران در انتظار شاخص 600 هزار واحدی

تعزیرات: با گرانفروشی ماسک و دستکش برخورد می شود

خطر توقف تجارت نفت ونزوئلا جدی شد

اقدام FATF تأثیری در نرخ ارز ندارد

بانک مرکزی مشکلات تجارتی را حل می کند

همتی: مشکلی برای تجارت خارجی و ثبات ارز ایجاد نمی شود

واکنش بانک مرکزی به اقدام FATF: مشکلی نیست!

واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

مشکلی برای تجارت خارجی و ثبات نرخ ارز ایجاد نمی شود

ورود ایران به لیست سیاه FATF بر نرخ ارز تاثیر دارد؟

همتی: مشکلی برای تجارت خارجی و ثبات نرخ ارز ایجاد نمی شود

تعزیرات با گران فروشان ماسک و دستکش یک بار مصرف برخورد می کند

تاثیر FATF بر تجارت خارجی و ثبات نرخ ارز

جریان واردات ژل های تزریقی از فرودگاه امام چیست؟

افزایش قیمت تراکتور پذیرفتنی نیست

«اف ای تی اف» ایران را در لیست سیاه خود قرار داد/ همتی: چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد

همتی: مشکلی برای تجارت خارجی و ثبات ارز ایجاد نمی شود

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت

واکنش همتی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF: مشکلی برای تجارت خارجی و ثبات نرخ ارز ایجاد نمی شود

افزایش وام خرید آپارتمان های 25 سال ساخت به بالا

افزایش وام خرید آپارتمان های 25 سال ساخت به بالا