مطالب مرتبط:
قیمت آپارتمان های 20 سال ساخت به بالا
چرا هزینه وام مسکن افزایش یافت؟
برای خرید آپارتمان در بلوار فردوس چقدر باید هزینه کرد؟
چرا هزینه وام مسکن افزایش یافت ؟
علت افزایش هزینه وام مسکن چه بود؟
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 دی 1398 ساعت 16:572020-01-17اقتصادي

افزایش وام خرید آپارتمان های 25 سال ساخت به بالا


برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند ارتباط خریداران مصرفی مسکن با خانه های بالای یک میلیارد تومان در هفته های آتی بسیار کاهش خواهد یافت و عمده معاملات در محدوده قیمتی 500 تا 800 میلیون تومان انجام خواهد شد.

- جزییات تسهیلات پرداختی ویژه شبکه بانکی بابت خرید خانه های خیلی قدیمی به تازگی مشخص شده است.

این وام ویژه که به دنبال صدور مجوز پرداخت وام جدید اوراق مسکن برای خانه های نوساز تا 25 سال ساخت در شبکه بانکی رونمایی شده است، برای خرید املاک 25 تا 30 سال ساخت به متقاضیان پرداخت می شود.

  تا پیش از این وام های پرداختی به این املاک چه در تهران و چه در سایر شهر ها زیر 50 میلیون تومان بود، اما اکنون سقف این تسهیلات افزایش قابل توجهی داشته که می تواند معادلات خرید و فروش را دربازار مسکن در ماه های آینده تحت تاثیر خود قرار دهد.

  ماجرا از این قرار است که سقف وام قابل پرداخت بابت خرید آپارتمان های خیلی قدیمی اکنون تحت تاثیر معرفی وام خرید مسکن جدید از محل اوراق برای املاک نوساز تا 25 سال ساخت، اصلاح شده و به سطحی رسیده که برای متقاضیان خرید خانه با وام، قابل استفاده شده است.

این رخداد در واقع روی از نظر پنهان مانده مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار درباره وام اوراق مسکن است.

تا پیش از این میزان وام انفرادی پرداختی به آپارتمان های 25 تا 30 سال ساخت از محل اوراق در تهران 45 میلیون، در شهر های بزرگ و مراکز استان ها 40 میلیون و در سایر مناطق شهری 35 میلیون تومان بود.

به این ترتیب دست کم در طول دو سال اخیر، عملا این نوع وام به هیچ وجه برای متقاضیان مسکن کاربرد نداشت و عده بسیار اندکی سراغ این نوع وام را می گرفتند.

  اما اکنون پس از معرفی وام جدید اوراق که به خانه های نوساز تا 25 سال ساخت پرداخت می شود و در حالت زوجین با احتساب 40 میلیون تومان جعاله، سقف آن به 240 میلیون تومان افزایش یافته است، این وام ویژه خانه های خیلی قدیمی نیز با سقف نسبتا قابل قبول در شبکه بانکی پرداخت می شود.

  سقف این وام ویژه در تهران به 80 میلیون، در مراکز استان ها و شهر های بزرگ 60 میلیون و در شهر های کوچک 40 میلیون تومان در حالت انفرادی است که یک فقره جعاله 40 میلیون تومانی نیز می تواند با این سقف ها ترکیب شود؛ بنابراین سقف وام ترکیبی خانه های خیلی قدیمی در حالت انفرادی در تهران، شهر های بزرگ و سایر شهر ها به ترتیب به 120، 100 و 80 میلیون تومان افزایش یافته است.

  همچنین زوجین متقاضیان خرید خانه های 25 تا 30 سال ساخت می توانند دو برابر حالت انفرادی تسهیلات دریافت کرده و در صورت تمایل همان طور که ذکر شد، در نهایت یک فقره تسهیلات جعاله نیز به آن ها قابل افزودن است؛ بنابراین سقف وام ویژه ترکیبی با جعاله در حالت زوجین در تهران 200 میلیون، در شهر های بزرگ و مراکز استان ها 160 میلیون و در سایر شهر ها 120 میلیون تومان شده است.

نکته مهم درباره وام ویژه خانه های خیلی قدیمی این است که این وام قدرت پوشش بخش بیشتری از قیمت آپارتمان های هدف یک گروه از متقاضیان مسکن را دارد و در نتیجه کارآیی آن در بازار حتی از وام های اوراق جدید برای املاک نوساز تا 25 سال ساخت می تواند به مراتب بیشتر باشد.

  در تهران در حالت انفرادی به یک واحد آپارتمان تا 25 سال ساخت 140 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود که ترکیب وام 100 میلیونی انفرادی و 40 میلیون تومان جعاله است.

این در حالی است که به خانه های 25 تا 30 سال ساخت نیز فقط 20 میلیون تومان کمتر از این، وام پرداخت می شود؛ در حالی که قیمت این آپارتمان ها به مراتب پایین تر از آپارتمان های نوساز تا 25 سال ساخت است.

چنین اختلاف قیمتی سبب می شود وام های ویژه خانه های خیلی قدیمی اثرگذاری فوق العاده بالاتری نسبت به وام های جدید بازار مسکن داشته باشد.

با وام جدید 140 میلیون تومانی با توجه به میانگین قیمت مسکن در شهر تهران، می توان بهای حدود 10 مترمربع آپارتمان مسکونی را پرداخت کرد، در حالی که وام ویژه خیلی قدیمی ها قابلیت پوشش قیمت خرید 15 مترمربع از یک واحد مسکونی را دارد.

  از طرفی رهن این خانه ها نیز در بازار مسکن در نیمه جنوبی شهر بین مترمربعی یک تا 5/ 1 میلیون و در مناطق شمالی شهر بین 2 تا 5/ 2 میلیون تومان است که این ارقام نیز می تواند بخشی از قیمت تمام شده خرید یک آپارتمان خیلی قدیمی را برای کسانی که با حداقل بودجه وارد بازار می شوند و ملک خریداری شده را برای مدتی به مستاجر می سپارند، پوشش دهد.

به این ترتیب قیمت مناسب تر آپارتمان های 25 سال ساخت به بالا اولین امتیازی است که سبب می شود وام ویژه خیلی قدیمی ها اثرگذاری قابل توجهی در بازار مسکن داشته باشد.

بررسی ها نشان می دهد قیمت آپارتمان های خیلی قدیمی در مقایسه با آپارتمان های میانسال و سالخورده تا 30 درصد ارزان تر است.

  به عنوان مثال در شرایطی که قیمت پیشنهادی آپارتمان های نوساز در محله شهران منطقه پنج، حدود 21 میلیون تومان است، آپارتمان های خیلی قدیمی در همین منطقه مترمربعی 12 میلیون تومان فایل شده اند.

در بخش دیگری از منطقه پنج که قیمت پیشنهادی فروش املاک نوساز مترمربعی 22 تا 24 میلیون تومان است، آپارتمان های بالای 25 سال ساخت 10 میلیون تومان ارزان تر از این ارقام نزد بنگاه ها فایل شده اند.

  در منطقه چهار تهران که در زمره مناطق مصرفی پرمعامله قرار دارد، اختلاف قیمت حداقل 6 میلیون تومانی بین آپارتمان های نوساز و قدیمی وجود دارد.

البته دامنه قیمت این املاک فوق العاده متغیر است و به اذعان واسطه ها بستگی زیادی به تعداد واحد (قدرالسهمی که در نهایت به خریدار خواهد رسید)، طبقه ملک (با توجه به فقدان آسانسور در قریب به اتفاق این آپارتمان ها)، تعداد واحد آن ها (با توجه به اینکه برخی در مجتمع های پرواحد و شلوغ قرار گرفته اند) و در نهایت میزان بازسازی واحد و مشاعات ساختمان بستگی دارد.

خانه های خیلی قدیمی، علاوه بر بحث قیمت، امتیاز دیگری نیز در بازار کنونی دارند که می تواند به اقبال متقاضیان خرید نسبت به آن ها بیفزاید.

این خانه ها می توانند هم جنبه سکونت و هم جنبه سرمایه گذاری داشته باشند چراکه از نظر عرف بازار، این املاک را در گروه کلنگی دسته بندی می کنند و در نتیجه پس از گذشت مدتی، قیمت آن ها بر اساس میزان قدرالسهم و قیمت زمین در منطقه، تعیین می شود.

سومین امتیاز و ویژگی خانه های خیلی قدیمی در بازار این است که وام ویژه خرید آن ها با وام خرید جدید بازار مسکن اختلاف سقف چندانی ندارد، اما با توجه به قسط پایین تر و قدرت پوشش بیشتر، خریدارانی که قصد خانه دار شدن با وام اوراق را دارند، مطلوبیت به مراتب بیشتری را در دریافت این نوع وام نسبت به وام های جدید کسب خواهند کرد و در نتیجه پیش بینی می شود در ماه های آینده با معرفی این نوع وام در بازار، شیفت خریداران به سمت این نوع خانه ها با سرعت و حجم بیشتر معاملات در این بخش از بازار، تقویت و معادلات بازار مسکن عوض شود.

سهم رو به افزایش آپارتمان های قدیمیدر نیمه اول امسال پس از چند نوبت جهش قیمت مسکن نسبت به قبل از دوره پیش رونق (اوایل سال 96) شاهد افت قابل توجه سهم نوساز ها و افزایش محسوس سهم خانه های بالای 20 سال ساخت از کل معاملات مسکن در تهران بوده ایم که البته این اتفاق به صورت تدریجی و طی یک روند مستمر رخ داد.

  سهم آپارتمان های سالخورده با سن بنای بیش از 20 سال از معاملات که پیش از دوره رونق اخیر، تنها 15 درصد از کل معاملات را به خود اختصاص می دادند اکنون در حال نزدیک شدن به 30 درصد است و این در حالی است که سهم آپارتمان های نوساز در زمان ثبات بازار مسکن در سال های 95 و اوایل سال 96 می رفت تا به 60 درصد برسد، اما اکنون با توجه به جهش قابل توجه قیمت این املاک، سهم آن ها از معاملات مسکن به 40 درصد نزدیک شده است.

در چنین شرایطی که به طور طبیعی اقبال به خرید خانه های سالخورده و خیلی قدیمی افزایش یافته، این وام ویژه می تواند به منزله یک محرک تازه، گروهی از متقاضیان مسکن را جذب و زمینه محسوس تر شدن شیفت تقاضا از خانه های نوساز و کم سن به این گروه از املاک را فراهم کند.

  در حال حاضر نوع بازاریابی آپارتمان های قدیمی در پایتخت تغییر کرده و به تدریج بر تعداد آگهی های روزنامه و موتور های جست وجو که ذیل فایل خانه های قدیمی، وام های جدید بازار مسکن را برای پوشش بخشی از قیمت ملک معرفی و گوشزد می کنند، افزوده می شود.

ممکن است درباره ویژگی آپارتمان های قدیمی یک قضاوت پیش فرض وجود داشته باشد؛ اینکه حتما متراژ این آپارتمان ها بزرگ تر از 100 مترمربع بوده و تناسبی با تقاضای مصرفی که قصد خانه دار شدن با وام اوراق را دارد، نداشته باشند.

  این در حالی است که تحقیقات میدانی نشان می دهد در اغلب مناطق مصرفی شهر آپارتمان های خیلی قدیمی با مساحت زیر 90 مترمربع به تعداد قابل ملاحظه ای وجود دارد و حتی در برخی مناطق که مجتمع های قدیمی ساز وجود دارد، می توان واحد های 60 مترمربعی قدیمی را نیز در میان فایل ها مشاهده کرد.

  با معرفی جزییات این وام ویژه در بازار مسکن، سوال اینجاست که در هفته ها و ماه های باقی مانده از زمستان امسال در بازار مسکن چه رخ خواهد داد؟ به نظر می رسد تقاضای سرمایه ای در این ماه ها تمایلی به بازار مسکن نشان ندهد و درباره علت این بی اقبالی دو نگاه وجود دارد.

  یک نگاه این است که قله پیمایی بازار سهام در ماه های گذشته، بسیاری از سرمایه گذاران بازار های مختلف را به خود جذب کرده است.

از سوی دیگر تنش های سیاسی منطقه ای ریسک سرمایه گذاری را در بازار مسکن افزایش داده و تقاضای سرمایه ای تمایلی به حضور در این بازار نشان نمی دهد.

هرچند هیچ گاه نمی توان انتظار داشت تقاضای سرمایه ای در بازار املاک به صفر برسد، اما می توان ادعا کرد میزان معاملات از سوی این گروه از متقاضیان در ماه های پیش رو از سال جاری بسیار بسیار محدود خواهد بود.

  در این بین تقاضای سوداگرانه نیز مدت هاست که بازار مسکن را ترک کرده و بعید است در بازار ماه های آتی حضور اثرگذاری بر حجم معاملات داشته باشد.

در مورد وضعیت آتی قیمت ها، هزینه های ساخت نقش تعیین کننده ای دارد.

سازنده ها معتقدند با توجه به افزایش هزینه های ساخت، باید ارزش جایگزینی دارایی خود را در قیمت گذاری آپارتمان های نوساز آماده تحویل لحاظ کنند.

  در شرایطی که قیمت زمین و مصالح بالاست و احتمال افزایش عوارض ساخت و ساز در ماه های آتی نیز برای شروع پروژه های بعدی وجود دارد، در نتیجه سازنده ها در ماه های آتی احتمالا دو دسته خواهند شد، یک دسته از فروش انصراف خواهند داد و تعداد کمی از واحد های تکمیل شده را در بازار اجاره عرضه می کنند و دسته دیگر نیز با تعیین قیمت های بالا عملا شرایطی را ایجاد خواهند کرد که قدرت خرید آپارتمان نوساز به حداقل برسد.

  در نتیجه به نظر می رسد سهم نوساز ها از معاملات آتی نیز همچنان روند نزولی که ماه هاست در پیش گرفته را ادامه دهد.

در مقابل حضور وام ویژه خانه های خیلی قدیمی می تواند دمای معاملات را در این بخش از بازار افزایش دهد و در نتیجه به نظر می رسد تغییرات آتی بازار مسکن نیز به نفع افزایش معاملات این املاک خواهد بود.

برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند ارتباط خریداران مصرفی مسکن با خانه های بالای یک میلیارد تومان در هفته های آتی بسیار کاهش خواهد یافت و عمده معاملات در محدوده قیمتی 500 تا 800 میلیون تومان انجام خواهد شد.

  البته همواره دهک های پردرآمد متقاضی خانه های میلیاردی نیز در بازار حضور دارند، اما میزان حضور آن ها در شرایط رکودی کنونی کمرنگ خواهد بود.

پیش بینی می شود حجم معاملات مسکن در ماه های منتهی به شب عید به شکل سنتی با قدری افزایش نسبت به حال حاضر نیز روبه رو شود.


کلید واژه ها: پرداخت - خرید - آپارتمان - پرداختی - تسهیلات - میلیارد تومان - مسکن - خانه - ساخت - افزایش - میلیون - بانکی - املاک - خرید و فروش - اوراق مسکن - کارشناسان - خرید خانه - صدور مجوز - قرار - قابل - شبکه - متقاضیان - ویژه - پیش بینی - معاملات - میلیارد - معادلات - رونمایی - ارتباط - آینده

آخرین اخبار سرویس:
اعلام آمادگی بانک مرکزی برای همکاری با صندوق نوآوری

کاهش حداقل سرمایه برای تاسیس بانک در مناطق آزاد

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت بدرتک الکتریک در تهران

استخدام مدیر بازاریابی در شرکت تعاونی آرتین بنا در تهران

شیوع ویروس کرونا رشد جهانی را کاهش می دهد

بازار طلا و سکه در سومین روز اسفندماه

افتتاح پروژه های راهداری خوزستان با حضور وزیر راه

قیمت ماسک 410 تومان است! + عکس

صرفه جویی 32 میلیارد ریالی در واحد نورد گرم فولاد مبارکه

ممنوعیت همکاری دفاتر خدمات مسافرتی آذربایجان شرقی با اشخاص بدون مجوز

راهنمای خرید ام دی اف

اجرای عملیات پاکسازی و لایروبی کانال آذربایجان

مشکلی در تولید گندم نداریم/انتقاد کشاورزان به کمبود کود اوره

فروش تلفن همراه متوقف شده است؟

برداشت 990 تن از ماهیان گرم آبی در آستانه اشرفیه

مهم ترین صادرات این روزهای چین!

استخدام مشاور فروش و بازاریابی تلفنی حرفه ای در تهران

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز 3 اسفند 98

تعمیرات موبایل هواوی که همیشه با چالش قطعه همراه است!

هشدار افزایش دبی رودخانه های خرم آباد و پلدختر با ورود سامانه بارشی

تولید کاغذ از گلبرگ زعفران توسط گروه شرکت های سحر خیز

نرخ 47 ارز بین بانکی در 3 اسفند + جدول

پیش فروش بلیت اتوبوس های نوروزی پس از تعیین قیمت

حداکثر قیمت فروش ماسک پزشکی 410 تومان

بازار سیاه فروش ماسک در تهران، تا 40هزار تومان!

استخدام لیسانس کشاورزی گرایش صنایع غذایی در سیرجان

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کارشناس کنترل کیفت در گیلان

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

شروع ساخت دستگاه تمام اتوماتیک تولید قطعات بتنی از سال 81

پروژه بومی همراه اول رتبه دوم جشنواره خوارزمی شد

انتصاب معاون اقتصادی سازمان تامین اجتماعی

افزایش فعالیت در بازار بورس عامل رونق تولید/ اعتماد دولت به بخش خصوصی بیشتر شود

انتصاب معاون اقتصادی سازمان تامین اجتماعی

خرید آنلاین بلیت مترو برای پیشگیری از کرونا

پروژه بومی همراه اول رتبه دوم جشنواره خوارزمی شد

کشف 700 هزار ماسک احتکار شده در قم

کدام دانشگاه ها فردا تعطیل هستند؟

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در یک موسسه در تهران

اسلامی از جاده دارخوین- شادگان –خوردورق بازدید کرد

پل نهم اهواز با حضور وزیر راه افتتاح شد

هشدار جدی پلیس به دلالان بازار خودرو

التهاب قیمت گوشت گوسفندی در بازار

خرید آنلاین بلیت مترو در جهت پیشگیری از کرونا

برداشت 990 تن از ماهیان گرم آبی در آستانه اشرفیه

صندوق بین المللی پول: شیوع ویروس کرونا رشد جهانی را کاهش می دهد

خرید آنلاین بلیت مترو برای پیشگیری از کرونا

غول های دریایی پارس جنوبی در مسیر نهایی

بازار سیاه فروش ماسک در تهران، از 15 تا 40 هزار تومان!/ عکس

پشت پرده گرانی برنج

بالاخره کابوس 1175 بوگاتی وارد میدان شد (تصاویر)

قیمت برنج هندی در بازار چند است؟

افزایش قیمت دلار تا کجا ادامه دارد؟

استخدام نماینده فروش با حقوق و مزایا در کردستان

پروژه بومی همراه اول رتبه دوم جشنواره خوارزمی شد

حقوق مسافران در صورت تاخیر در پرواز

700هزار ماسک احتکاری کشف و در داروخانه های قم توزیع می شود

تب دلار بالا رفت

صندوق بین المللی پول: شیوع ویروس کرونا رشد جهانی را کاهش می دهد 

پیگیری مستمر اجرای پروژه های زیرساختی طرح های توسعه ای پتروشیمی

4 میلیون ماسک امروز توزیع می شود

بیش از 100 کیلومتر راه اصلی و روستایی در خوزستان افتتاح شد

تولید کاغذ با استفاده از دور ریز زعفران

می دانید دست نوشته پوتین چقدر قیمت گذاری شده است؟

کشف 700هزار ماسک احتکاری در قم

صندوق بین المللی پول: کرونا 0.1 درصد از رشد اقتصاد جهان کم می کند

فروش ماسک در خیابان +عکس

تسلا 3 سومین خودروی پرفروش کالیفرنیا شد

پیگیری مستمر اجرای پروژه های زیرساختی طرح های توسعه ای پتروشیمی

پروازها به چین باری و با مصوبه دولت است2461920

عکس| خسارت چند میلیارد پوندی سیل و طوفان به انگلیس

افتتاح 103 کیلومتر راه در خوزستان/منبع آبی ها به سپیدار می روند

بیش از 2 میلیون تن شیر در گاوداری های صنعتی تولید شد

ضرر هنگفت «کرونا» به اقتصاد چین

اینفوگرافیک | آمار مبتلایان به کرونا در کشورهای جهان ؛ جایگاه ایران

مدارس استان مرکزی تا پایان هفته تعطیل شد

استخدام کارمند اداری خانم در مجموعه غذای خانگی ننه قا در مشهد

بازدید از اولین گالری موزه بانک تجارت تمدید شد

افتتاح 103 کیلومتر در خوزستان/منبع آبی ها به سپیدار می روند

افزایش تلفات در مرغ داری ها

مخالفت آمریکا با گنجاندن حوزه تغییرات اقلیمی در بیانیه گروه 20

تامین میوه شب عید در سیستان و بلوچستان

قیمت آپارتمان 75 تا 100 متر در تهران

تولید کاغذ از گلبرگ زعفران

ماسک پزشکی با حداکثر ظرفیت در حال تولید است/حداکثر قیمت فروش 410 تومان

هند معادن طلا با ظرفیت 3 هزار تن کشف کرد

استخدام تراشکار در کارگاه تولید قطعات صنعتی در سیرجان

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطورفوق العاده

مناقصه عمومی بانک سرمایه

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در سعادت آبادِ تهران

استخدام کارمند فروش در یک واحد صنعتی معتبر در اصفهان

از وضعیت فرودگاه اهواز خجالت می کشم

ارتقای کیفی پنج خودرو ساخت داخل

دلار در آستانه 16 هزارتومان، طلا رکورد زد+جدول قیمت

نخستین خودروی برقی شورولت در راه بازار چین

تالار شیشه ای معاملات امروز را با چراغ سبز به پایان رساند

صندوق بین المللی پول: کرونا 0.1 درصد از رشد اقتصاد جهان کم می کند

(تصویر) بازار سیاه فروش ماسک در تهران، از 15 تا 40 هزار تومان!

جدیدترین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

پیش بینی تولید 6 هزار و 200 تن ماهی در همدان

واردات حیوانات از کشور های آلوده به کرونا ممنوع شد

افزایش وام خرید آپارتمان های 25 سال ساخت به بالا

افزایش وام خرید آپارتمان های 25 سال ساخت به بالا