مطالب مرتبط:
خسارت ناشی از حوادث طبیعی به 56 خانوار تحت حمایت در قم پرداخت شد
11 هزار زن سرپرست خانوار در شهرستان مرند وجود دارد
خسارت ناشی از حوادث طبیعی 56 خانوار تحت حمایت استان قم پرداخت شد
سرپرست جدید آکادمی ملی المپیک معرفی شد
استخدام سرپرست فارم ، تکنسین تاسیسات در گیلان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 24 آذر 1398 ساعت 00:252019-12-14اقتصادي

/گزارش/ زنان سرپرست خانوار حمایت می خواهند


زنان نیمی از جمعیت جامه ما را تشکیل می دهند بنابراین ناگزیر باید در طرح های توسعه ای نقش این قشر آسیب پذیر در نظر گرفته شده و از آن ها حمایت به عمل آید.

- ایسنا/لرستان زنان نیمی از جمعیت جامه ما را تشکیل می دهند بنابراین ناگزیر باید در طرح های توسعه ای نقش این قشر آسیب پذیر در نظر گرفته شده و از آن ها حمایت به عمل آید.

سمیه زنی 33 ساله و مادر دو فرزند، همسرش اکنون در زندان به سر می برد و چرخ زندگی او و کودکانش که 4 و 6 ساله هستند بدون کمک و یاری همسایگان و خیران نمی چرخد.

او در حال حاضر از کمیته امداد مستمری ماهیانه دریافت می کند، اما به گفته خودش با این که لباس های بلااستفاده فرزندان همسایگان را بر تن کودکان خود می کند تا هزینه های زندگی اش کمتر شود، اما همچنان در تأمین مایحتاج ضروری زندگی کم می آورد.

این زن سرپرست خانوار می گوید، بخش اعظمی از خوراک و غذای بچه ها را نیز معمولاً افرادی که از اوضاع ما خبر دارند تأمین می کنند، اما گاهی اوقات نیز چیزی برای درست کردن ندارم و به افرادی که از حال ما خبر دارند می سپارم وقتی مرغ برای خودشان می خرند پوست و چربی های اضافه آن ها را برایم کنار بگذارند تا تمیزشان کنم و برای یک وعده بچه ها استفاده کنم.

صغری زنی حدود 60 ساله که در جوانی همسرش را از دست می دهد و خود به تنهایی بچه هایش را بزرگ کرده است، اکنون نیز مسئولیت پسر 6 ساله فرزند بزرگش که مادر و پدر را بر اثر بیماری از دست داده را بر عهده دارد.

می گوید طعم تلخ تنگدستی را خوب می شناسد و گویی این طعم را نوادگانش هم باید به ارث ببرند خودش توان کار ندارد و تنها دارایی که به آن امید دارد کمک دیگران و اندک مستمری است که از نهادهای حمایتی می گیرد.

کبری می گوید یک روز دیدم یکی از همسایه ها مقدار زیادی چربی و پوست و پای مرغ بیرون کنار زباله ها گذاشته بود، خجالت می کشیدم ولی در دل دوست داشتم می رفتم و آن ها را جمع می کردم و می شستم تا برای نوه ام غذایی درست می کردم.

به نظر می رسد زنان سرپرست خانواری که مسئولیت نگهداری از فرزندانشان را هم دارند در پیچ وخم سخت و نفس گیر مشکلات اقتصادی درمانده هستند و در کنار آن همان مشکلات معیشتی ناگفته و مشکلاتی در عرصه امورات اجتماعی متوجه آن هاست.

اختصاص 3000 میلیارد ریال به بیمه زنان سرپرست خانوار بنابر گفته فاطمه ذوالقدر، عضو کمیسیون زنان مجلس شورای اسلامی و اعلام معاونت زنان ریاست جمهوری تعداد زنان سرپرست خانوار به بیش از سه میلیون و 600 هزار نفر می رسد که این میزان روند رو به رشدی دارد که ازجمله علل افزایش آن می توان به طلاق، تصادفات، از کار افتادگی همسر، زندان و اعتیاد اشاره کرد.

بنا بر گفته همین عضو فراکسیون زنان مجلس در بودجه سال 98 سه هزار میلیارد ریال به بیمه زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست اختصاص یافته است.

دولت و آنچه برای زنان سرپرست خانوار انجام داده بنابر گفته معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، زنان سرپرست خانوار دارای مشکلات جدی هستند به همین دلیل باید برای رفع این مشکلات اقداماتی انجام داد، چراکه توانمندسازی این بانوان در تحکیم بنیان خانواده آن ها تأثیرگذاری بیشتری دارد؛ که در این راستا می توان زمینه اشتغال آن ها را فراهم کرد تا در کنار خانواده هایشان زندگی بهتری را بگذرانند.

به گفته ابتکار، پیرو تفاهم نامه سه جانبه همکاری معاونت امور زنان و خانواده، شورای اجتماعی کشور و سازمان فنی حرفه ای با هدف ایجاد کسب وکار پایدار، بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت زنان سرپرست خانوار و پیشگیری از آسیب های اجتماعی، طرح توانمندسازی اقتصادی این زنان در سکونتگاه های غیررسمی در 10 استان آذربایجان غربی، لرستان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، هرمزگان، خوزستان، البرز، فارس و سیستان وبلوچستان آغاز شده است.

شناسایی بیش از 24 هزار زن سرپرست خانوار ناهید پرویزپور مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان نیز در این رابطه گفت: تاکنون 24 هزار و 501 زن سرپرست خانوار زیر 55 سال در استان شناسایی شده که توانمندسازی آن ها یکی از برنامه های دولت بوده که اقدامات خوبی در این رابطه انجام شده است.

وی افزود: یکی از این موضوعات توانمندسازی اقتصادی زنان با تأکید بر بانوان سرپرست خانوار است که این افراد علاوه بر مسئولیت مادری، وظیفه سنگین تر اداره خانواده را نیز برعهده دارند و ممکن است تحت پوشش سازمان های حمایتی هم نبوده و مجبور به اداره معیشت خانواده نیز باشند.

شناسایی 400 زن سرپرست خانوار در سکونتگاه های غیررسمی خرم آباد پرویزپور گفت: زنان سرپرست خانوار به واسطه این که در فقر اقتصادی به سر می برند در معرض بسیاری از آسیب های اجتماعی نیز قرار دارند و به همین دلیل معاونت زنان ریاست جمهوری بحث توانمندسازی اقتصادی آنان را در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان با بیان این که طی سال جاری دو تفاهم نامه مهم انجام شد، اظهار کرد: یکی تفاهم نامه سه جانبه بین معاونت امور زنان، فنی و حرفه ای و سازمان اجتماعی وزارت کشور بود که 400 نفر از زنان سرپرست خانوار مرکز استان در سکونت گاه های غیررسمی شناسایی و از طریق یکی از شرکت های طرف قرارداد معاونت زنان انگیزش یابی شدند.

حدود 50 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند جاسم محمدی فارسانی در این رابطه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این که در حال حاضر 101 هزار خانوار در استان تحت پوشش کمیته امداد هستند، گفت: از این تعداد 49 هزار و 831 خانوار شامل 68 هزار و 749 نفر، خانوارهایی اند که زنان سرپرست آن ها هستند.

وی ادامه داد: 37 هزار و 177 خانوار از این تعداد خانوارهایی هستند که سرپرست آن ها فوت شده، چهار هزار و 683 خانوار زنان مطلقه، 916 خانوار سرپرستشان در زندان است و شش هزار و 940 نفر شامل خانوارهایی است که متارکه کرده یا در روستاهای مناطق محروم سکونت دارند.

محمدی با اشاره به این که کل خدمات کمیته امداد شامل زنان سرپرست خانوار می شود، عنوان کرد: به این خانوارها کمک معیشت مالی به صورت حقوق ماهانه، طرح های اشتغال زایی و کمک مسکن، کمک های درمانی، وام های کارگشایی، برنامه های فرهنگی، خدمات حقوقی و بیمه های اجتماعی تعلق می گیرد.

مدیرکل کمیته امداد لرستان تصریح کرد: طرح بیمه های اجتماعی شامل زنان سرپرست خانوار زیر 45 سال می شود که در قالب آن تاکنون هشت هزار و 745 خانوار تحت پوشش قرار گرفته و حق بیمه آن ها ماهانه پرداخت می شود.

8800 زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی لرستان فاطمه زهرا توکلی، مدیرکل بهزیستی لرستان با بیان این که زنان و دختران جامعه ما در فضایی زندگی می کنند که همه سیاست گذاران، اندیشمندان، اقتصاددانان، جامعه شناسان و همه برنامه ریزان به این نکته اتفاق نظر دارند که توسعه پایدار در هیچ جامعه ای اتفاق نمی افتد مگر این که زنان به طور ویژه دیده شده و در بستر توسعه و مشارکت فعالیت داشته باشند، اظهار کرد: نمی توانیم در یک جامعه انتظار توسعه همه جانبه داشته و از طرفی از ظرفیت زنان و دختران غافل شویم.

وی با اشاره به این که در طول تاریخ ما زنان و دخترانی اسوه و الگو هستند، ادامه داد: زنان ما در عرصه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ورود پیدا کردند اما تا رسیدن به مدینه فاضله فاصله داریم.

توکلی اظهار کرد: اعتقاد به تفاوت های جنسیتی داریم چراکه در ظرفیت ها، نگرش و رویدادها شناخت ایجاد می کند و با حضور دو جنس مخالف در کنار هم خلقت و آفرینش کامل می شود و تکامل جامعه غیر از این میسر نخواهد بود.

مدیرکل بهزیستی لرستان با اشاره به این که در حال حاضر هشت هزار و 800 زن سرپرست خانوار استان تحت پوشش این سازمان بوده و از خدمات حمایتی برخوردار می شوند، عنوان کرد: همچنین 15 هزار نفر از زنان معلول جامعه استان از خدمات بهزیستی بهره مند شده و 638 نفر از دختران و خانم های بهزیستی تحت حمایت به فضای تحصیلات تکمیلی راه یافتند.

وی با بیان این که سال گذشته 500 نفر از زنان تحت حمایت از وام های خوداشتغالی در راستای توانمندسازی استفاده کردند، اظهار کرد: 30نفر از دختران تحت پوشش به عنوان دختران موفق از مراکز شبانه روزی استان ترخیص شدند.

تشکیل 20 گروه همیار زنان سرپرست خانوار سلمان کریمیان، معاون بهزیستی لرستان نیز با اشاره به اقدامات مهم و شاخص صورت گرفته از ابتدای شکل گیری دولت دوازدهم تاکنون در حوزه امور اجتماعی این اداره کل، اظهار کرد: در راستای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار طرح مالی خُرد را در قالب 50 گروه 20 نفره در شهرستان های کوهدشت، دلفان و چگنی اجرایی کرده ایم.

وی اضافه کرد: در این مدت پنج کلینیک مددکاری در شهرستان های استان برای ارائه خدمات مددکاری به افراد جامعه هدف و همچنین 20 گروه همیار زنان سرپرست خانوار با محوریت توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی تشکیل شده است.

کریمیان گفت: با تشکیل و استفاده از قابلیت های وام های خوداشتغالی، در راستای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، به 1500 نفر پرداخت شده است.

وی با اشاره به این که در قالب تفاهم نامه با صندوق تأمین اجتماعی حق بیمه بازنشستگی یک هزار و 600 نفر از زنان سرپرست خانوار شهری پرداخت شده، عنوان کرد: همچنین حق بیمه بازنشستگی به دو هزار و 300 نفر از زنان روستایی پرداخت شده است.


کلید واژه ها: سرپرست خانوار - زنان سرپرست خانوار - زن سرپرست خانوار - زندگی - حمایت - هزینه های زندگی - زنان - خانوار - کودکان - سرپرست - کمیته امداد - جمعیت - توسعه - تشکیل - زندان - آسیب - فرزندان - مستمری - ضروری - خوراک - اعظمی - کمیته - خیران - امداد - هزینه - یاری - غذای - مادر - لباس

آخرین اخبار سرویس:
سایپا 8 خودروی جدید وارد بازار می کند

برگشت 36 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور/ آغاز عملیات بازار باز/ پرداخت 278 میلیاردی برای نوسازی بافت فرسوده

صادرات، نیاز مبرم محصولات دانش بنیان

بورس انرژی را «برق» گرفت

ثبات قیمت در بازار تخم مرغ

دلار جهانی در راه کانال جدید

مرغ کیلویی چند؟

کاهش قیمت طلا رکورد زد

هادی خانیکی: در جامعه ای که بدگمانی زیاد باشد، سرمایه گذاری اقتصادی نیز شکل نمی گیرد

دور جدید ثبت نام مسکن ملی چه زمانی آغاز می شود؟

سرمایه انسانی شاخص توسعه

رونمایی از سازوکار جدید سیاستگذاری پولی کشور

رکوردزنی شاخص کل بورس

دور جدید ثبت نام مسکن ملی چه زمانی آغاز می شود؟

20 فرصت شغلی؛ بهترین مشاغل آمریکا در سال 2020 میلادی کدامند؟

موزه ها محرک توسعه فرهنگی هستند/انجام 2550 پروژه مرمتی در کشور طی 7 ماهه 98 در کشور بی سابقه است/لزوم ترغیب و تقویت مشارکت بخش خصوص در حوزه میراثی خوزستان

تاکسی های تلفنی چگونه سهمیه سوخت را پیگیری کنند؟

نتایج نهایی مسکن ملی نیمه بهمن ماه اعلام می شود

دومین ایستگاه پست برق ثابت ایذه به بهره برداری رسید

کاهش قیمت طلا رکورد زد

20 فرصت شغلی؛ بهترین مشاغل آمریکا در سال 2020 میلادی کدامند؟

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

قیمت اجاره آپارتمان های لوکس متراژ

ارسال3 محموله از کمک های منطقه ویژه پارسیان به مناطق سیل زده هرمزگان

اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری های کشور به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

شریک تجاری جدید بارسلونا معرفی شد

علت افزایش قیمت جوجه یک روزه چیست؟

تامین مالی فعالان اقتصادی باید تسهیل شود/ شیب افزایش قیمت ها کندتر شده است

اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای در 1000روز اول زندگی

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری های کشور به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

شریک تجاری جدید بارسلونا معرفی شد

چرا از سود سپرده های بانکی کلان مالیات گرفته نمی شود؟

2019 دومین سال گرم تاریخ هواشناسی

شرکت مادر گوگل، یک تریلیون دلاری شد

فروش 31 میلیارد تومانی حراجی تهران

دومین ایستگاه پست برق ثابت ایذه به بهره برداری شد

شرایط عرضه گاز مایع در بورس انرژی مساعد است

فروش 31 میلیارد تومانی حراجی تهران

فروش 31 میلیاردی دوازدهمین حراج تهران / گران ترین اثر کدام است؟

گرفتار سال های تر و خشک شدیم

ویژه برنامه سریال «فرندز» کنسل شد؟

افزایش نرخ بیکاری سوییس

شرایط عرضه گاز مایع در بورس انرژی مساعد است

قیمت جدید محصولات پارس خودرو در بازار / جدول قیمت ها

چرا از سود سپرده های بانکی کلان مالیات گرفته نمی شود؟

رشد دوبرابری قیمت سردار آزمون در زنیت

وزارت جهاد کشاورزی: یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

استخدام نیروی اپراتور مجرب خانم در مرکز پوست و لیزر ولوت

استخدام کارشناس تولید محتوا مسلط به Photoshop و Office در اصفهان

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت صنایع نرده مهدیس

استخدام برنامه نویس Front-End Developer جهت شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش اینترنتی در گروه تخصصی سازه چوب

استخدام نیرو جهت بخش سایت و اینستاگرام در فروشگاه اینترنتی فیزا

استخدام مهندسین عمران و معماری (دانشجو یا فارغ التحصیل) در گروه عمران مدرن

فروش 31 میلیاردی دوازدهمین حراج تهران / گران ترین اثر کدام است؟

چرا از سود سپرده های بانکی کلان مالیات گرفته نمی شود؟

اعتراضات معلمان به رتبه بندی: تنزل رتبه و کاهش حقوق داشتیم! + مستندات

نمایان شدن شاخ های شیطان در قطر!

شب 31.7 میلیارد تومانی «حراج تهران»/ حسن روح الامین شگفتی ساز شد

ارسال سه محموله کمکهای منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به مناطق سیل زده هرمزگان

شاخص پوشش بیمه روستایی خراسان شمالی بیش از میانگین کشور است

اقتصاد ایران چگونه برابر سیاست فشار حداکثری دوام آورده است؟

ثبات قیمت در بازار تخم مرغ

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

بررسی راه های برطرف کردن مشکل نقدینگی واحد های تولیدی/ تسهیلات بانکی مشکل تولیدکنندگان را حل نکرد

مقابله با سیلِ سیستان و بلوچستان، هدف امروزِ یک ملت، یک دولت و ید واحِده

تعهد ارزی یک سیاست شکست خورده است

قیمت 11 تا 13 هزار تومانی مرغ در تهران

نخست وزیرکانادا: کمک درمانی به خانواده جانباختگان/ پرداخت 25 هزار دلار به هر خانواده

دوازدهمین حراج تهران برگزار شد/گران ترین اثر کدام است؟

نیاز به برنامه ریزی ویژه برای صادرات محصولات دانش بنیان

جزییات پرداخت مطالبات در صنعت چای

کاهش قیمت طلا رکورد زد

نرخ موبایل های هوآوی در 27 دی چقدر است؟

پیش بینی افت قیمت شدید طلا در بازار

پیش بینی قیمت خودرو در بازار روز های اینده + جزییات

کوتاه قامتی معلولیت محسوب نمی شود

ارسال سه محموله کمکهای منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به مناطق سیل زده هرمزگان

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

50 قطعه از محصولات ایران خودرو بومی سازی شد

امتداد امدادرسانی در مناطق سیل زده

ارسال1500تن نهاده دامی برای دامداران سیل زده سیستان و بلوچستان

تولید و توزیع غذای گرم بین سیل زدگان توسط «شستا»

شرایط عرضه گاز مایع در بورس انرژی مساعد است

قیمت طلا در بازار جهانی جمعه 27 دی

ارزان ترین منطقه تهران برای خرید مسکن کجاست؟

گوجه فرنگی باز هم گران شد؟

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

کاهش قیمت طلا رکورد زد

کیک عجیب جشن تولد پسر بازیگر معروف +عکس

دلار کانادا | پربازده ترین ارز

شاخص پوشش بیمه روستایی خراسان شمالی بیش از میانگین کشور است

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

بدهکارترین شهروندان جهان را بهتر بشناسید

پیش بینی اقتصاد جهان در سال 2020

طبع آناناس در طب سنتی در دانشنامه میزان بررسی شد

شاخص بیمه روستایی خراسان شمالی بیش از میانگین کشور است

ارسال1500تن نهاده دامی برای دامداران سیل زده سیستان و بلوچستان

/گزارش/ زنان سرپرست خانوار حمایت می خواهند

/گزارش/ زنان سرپرست خانوار حمایت می خواهند