مطالب مرتبط:
«استیضاح» ابزار نظارت یا فشار بر آموزش وپرورش؟
اعلام برنامه های هفته قرآن، عترت و نماز آموزش وپرورش خراسان رضوی
اعلام برنامه های هفته قرآن و عترت آموزش وپرورش خراسان رضوی
کمیته قضایی مجلس نمایندگان بندهای استیضاح ترامپ را تصویب کرد
ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 آذر 1398 ساعت 10:572019-12-14سياسي

استیضاح ابزار نظارت یا فشار بر آموزش وپرورش؟


شاید بتوان گفت، بیشتر وزرای آموزش وپرورش چه در این دولت و چه در دولت های قبل، تیغ استیضاح را تجربه کرده اند و حالا اینبار نوبت وزیر تازه از راه رسیده است که چند روز بعد از حضورش، - ": شاید بتوان گفت سال هاست، هر وزیری که به وزارت آموزش وپرورش قدم می گذارد، تیغ استیضاح را تجربه خواهد کرد؛ اگر چه بیشتر استیضاح ها به نتیجه نمی رسد اما وزارت آموزش وپرورش را می توان رکورددار تهدید به استیضاح دانست به گونه ای که حالا برخی این وزارتخانه را قربانگاه وزرای مختلف می دانند.

این روزها نیز استیضاح وزیر تازه از راه رسیده در کمیسیون آموزش مجلس بررسی می شود، استیضاحی که در 10 محور تهیه شده است.

محورهای استیضاح محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش وپرورش بدین شرح است: 1- خلف وعده در اجرای رتبه بندی فرهنگیان سراسر کشور 2- علت کلاس های بدون معلم از اول مهر تاکنون و  کمبود شدید نیروی انسانی 3- عدم تامین کتب درسی بعضی از پایه های تحصیلی از مهرماه تاکنون 4- عدم توزیع عادلانه نیروی انسانی و امکانات آموزشی در بین استان ها و مناطق شهری و روستایی 5- انتصاب مسئولین ناکارآمد و هدفمند با توجه به فصل انتخابات 6-  عدم نظارت بر عملکرد و تخلفات مسئولین تحت امر خود 8- عدم تعیین تکلیف کامل نیروهای حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی 9-بسته های حمایتی و ایجاد مدارس جدید به این نام 10-اردوگاه بزرگ کشور رها شده و برنامه جمعی برای آنها دیده نشده است البته بسیاری از بندهای استیضاح از جمله عدم تأمین نیروی انسانی کافی، عدم تعیین تکلیف معلمان حق التدریس، بسته های حمایتی و مدارسی به این نام یا حتی وضعیت اردوگاه شهید باهنر کاملاً درست بوده و از مشکلات کلان آموزش وپرورش است که در دوره وزرای مختلف شاهد آن هستیم.

در حالیکه برای برخی از معلمان و حتی افکار عمومی جامعه این سوال مطرح می شود که استیضاح وزیر تازه از راه رسیده چگونه ممکن است، آن هم در شرایطی که وزیر حدود 200 رأی اعتماد  از همین نمایندگان مجلس گرفت.

طراحان استیضاح می گویند، اینکه بگوییم چون وزیر تازه آمده است بنابراین مسئولیتی در قبال مسائل و مشکلات ندارد، پذیرفته نیست و یکی از  دلایل طرح استیضاح این است که دولت وادار به تکمین از قانون شود.

نمی توانیم روحانی را استیضاح کنیم، پس وزیر استیضاح می شود عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول و از امضاکنندگان استیضاح وزیر آموزش وپرورش با بیان این جملات می گوید: در شرایطی که به دلایل مختلف نمی توانیم رییس جمهور را استیضاح کنیم، باید وزیر استیضاح شود؛ شرایط حکمرانی این نیست که بگوییم چون این وزیر جدید آمده است پس باید تا یک سال صبر کنیم، اگر قرار باشد برای هر وزیر جدید یک سال معطل بمانیم پس چه زمانی ابزار نظارتی خود را اعمال کنیم؟ با این حال موافقت با استیضاح وزیر تازه از راه رسیده در بین نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، طرفداران چندانی ندارد  و در گفت وگوهایی که با تعدادی از آنها داشتیم بر این باور بودند که باید به وزیر جدید فرصت بیشتری برای حل مشکلات  داد.

حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، این موضوع که استیضاح "حاجی میرزایی" تلنگری به رییس جمهور برای توجه بیشتر به آموزش وپرورش است را قبول ندارد و می گوید: اگر طراحان استیضاح براین باورند، چرا از شخص رییس جمهور سوال نمی پرسند و دنبال سازوکار طرح سوال از او در مجلس نیستند.

مشکل وزرا نیستند بی توجهی دولت است البته او به موضوع مهم دیگری هم اشاره می کند و بر این باور است که بسیاری از مشکلات آموزش وپرورش به دلیل مشکلات مالی و عدم توجه دولت به این وزارتخانه است و در شرایطی که اساساً آموزش و پرورش در اولویت دولت نیست و سایر وزارتخانه ها نیز خود را در برابر آن مسئول نمی دانند، انتظار حل مشکلات دیرینه این وزارتخانه آن هم توسط یک فرد یعنی وزیر ممکن نیست بلکه باید وزارت آموزش وپرورش در اولویت کشور قرار گیرد تا شاید مشکلاتش حل شود.

این همان موضوعی است که سید محمد بطحایی وزیر سابق آموزش وپرورش در جدیدترین مصاحبه خود با یکی از روزنامه ها به آن اشاره کرده و می گوید: در دولت های یازدهم و دوازدهم به ویژه در دولت دوازدهم جایگاه و توجه به آموزش وپرورش حتی از آنچه قبلاً هم بود پایین تر آمد یعنی مسائل دیگری در اولویت بالاتری قرار گرفت و آموزش وپرورش را به پله های پایین تر هل داد.

متاسفانه هر زمانی که  مدیران و دغدغه مندان حوزه تعلیم و تربیت از بی توجهی به آموزش وپرورش گلایه می کنند، افرادی که کمتر با این حوزه آشنا هستند، ذهنشان به سمت بودجه و تخصیص اعتبار می رود در حالیکه منظور فقط پول نیست و چه بسا بخش کمی از بی توجهی و غفلت از آموزش وپرورش را شامل شود.

به هر حال در شرایطی که اساساً آموزش وپرورش برای دولت در اولویت قرار ندارد و تلاش ها هم برای کاستن از هزینه های این وزارتخانه با اعمال طرح های مختلف همچون خرید خدمات آموزشی و انداختن بار هزینه های مدارس دولتی بر دوش مردم است، طرح پیاپی استیضاح وزرای آموزش وپرورش واقعاً تلنگری به رییس جمهور خواهد بود؟! فرصت بدهید! در همین رابطه داوود محمدی عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با تسنیم درباره چرایی طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش اظهار می کند: روال کار بدین صورت است که موارد مطرح شده از سوی نمایندگان متقاضی استیضاح باید در کمیسیون تخصصی یعنی کمیسیون آموزش و تحقیقات بررسی شود.

ضمن احترام به نمایندگان خواستار استیضاح اما این کار را درست نمی دانم چون وزیر آموزش و پرورش چند ماه بیشتر نیست که به این وزارتخانه آمده است و باید زمان لازم را برای رسیدگی به مشکلات در اختیار داشته باشد.

محمدی می گوید: موارد مطرح شده در استیضاح وزیر آموزش و پرورش اگرچه مشکلات کلان این وزارتخانه است و تلنگری به دولت برای رسیدگی به وضعیت آموزش و پرورش اما طبیعی است که آقای حاجی میرزایی در این مدت کم، فرصتی برای رسیدگی به تمام این چالش های دیرین و حل آنها در اختیار نداشته است.

طرح سوال یا استیضاح حق نمایندگان مجلس است، اما باید توجه داشته باشیم، رسیدگی به موارد استیضاح که بیشتر آنها مشکلات دیرین آموزش و پرورش است، در این مدت کم که از حضور آقای حاجی میرزایی در وزارت آموزش و پرورش می گذرد امکان پذیر نیست و باید فرصت بیشتری به او بدهیم.

همچنین قاسم احمدی لاشکی عضو دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره استیضاح وزیر آموزش و پرورش، می گوید: ما در مجلس باید براساس قانون عمل کنیم، بنابراین سوالات نمایندگان خواهان استیضاح باید در کمیسیون آموزش و تحقیقات بررسی شود و این به اینکه وزیر 4 ماه یا چند سال آمده است مربوط نیست.

اگر تعداد نمایندگان امضاء کننده استیضاح به کمتر از 10 نفر برسد از دستور کار خارج می شود، هرچند که نمایندگان پارلمانی آموزش و پرورش معتقدند این امضاها به کمتر از 10 نفر رسیده است البته باید آن را بررسی کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان می کند: معتقدم به دلیل اینکه وزیر آموزش و پرورش مدت کوتاهی است در رأس کار قرار گرفته، باید به او فرصت بدهیم تا ببینیم می تواند برای حل مشکلات برنامه ریزی و پیگیری لازم را داشته باشد، طبیعی است که در این مدت اندک نمی توان انتظار زیادی از او داشت.

اما در این میان موضوع مهمتر دیگر شاید این باشد که استیضاح وزرای آموزش وپرورش تا چه اندازه در جهت منافع کلان این وزارتخانه و کمک به حل مشکلات ریشه دار آن و تا چه اندازه نوعی ابزار برای اعمال فشار به آموزش وپرورش جهت گرفتن امتیاز است؟ محمد جواد ابطحی عضو کمیسین آموزش و تحقیقات مجلس  دراین باره به تسنیم می گوید: مگر تغییر مدیرکل یک استان چقدر زمان می برد که برای آن چند ماه معطل می کنند البته در قانون هم ذکر نشده است که استیضاح باید به دلایل غیرسیاسی باشد.

گلایه از برخی انتظارات  تمام این مسائل در شرایطی است که برخی مسئولان آموزش وپرورش از فشارهایی که گاه از سوی مجلس به این وزارتخانه اعمال می شود، گلایه داشته و معتقدند موارد مختلفی همچون استخدام، جابه جایی نیروها یا اختصاص سرانه و اعتبار ویژه به مدارس استان مربوطه از جمله  انتظارات از آموزش وپرورش است.

اگر چه استیضاح یک ابزار نظارتی در اختیار مجلس است و به گفته جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در شرایطی که دولت با اجرای رتبه بندی به این سبک معلمان را فریب می دهد یا معلمان حق التدریس را چندین ماه است معطل کرده اند و دست آخر آیین نامه ای را نوشتند که تعداد زیادی از آنها حذف می شوند یا اینکه به دنبال گسترش طرح خرید خدمات آموزشی هستند، مجلس باید از ابزار استیضاح استفاده کند اما این سوال به شکل جدی مطرح است که چند درصد استیضاح های مطرح شده به واقع برای کمک به آموزش وپرورش و حل مسائل و مشکلات کلان آن است؟!
کلید واژه ها: استیضاح - وزارت آموزش وپرورش - آموزش - رتبه بندی فرهنگیان - محسن حاجی میرزایی - وزیر - وزارت - کمیسیون آموزش - توان - حاجی میرزایی - نیروی انسانی - وزارتخانه - رتبه بندی - دولت - محور - فرهنگیان - رکورددار - میرزایی - کمیسیون - محورهای - اول مهر - 10 محور - نظارت - تهدید - تامین - مختلف - ابزار - کمبود - بررسی - فشار

آخرین اخبار سرویس:
قوی شدن در اقتصاد جز با اتکا به ظرفیت های داخلی به دست نمی آید

استخدام کارشناس تبلیغات خانم در تهران

امنیت نرم چیست؟

آیین افتتاح نمایشگاه مهر محرم در سمنان

فیلم/ نوحه خوانی میثم مطیعی امشب در حضور رهبر معظم انقلاب

فیلم/ گل چهارم استقلال به الریان توسط مطهری

ذکر فضایل حضرت زهرا(س) در بیان استاد فاطمی نیا

اصلاح طلبان و اصولگرایان هر دو در صحنه انتخابات حضور دارند

بررسی چالش های اشتغال افراد دارای معلولیت در رویداد کارساز

نظر رهبر انقلاب درباره «پس گرفتن طلاهای هدیه شده پس از طلاق» و «شکار حیوانات»

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اخلاق سازمانی 88 صفحه

موافقت پامپئو با حضور در جلسه توضیحی کنگره درباره ایران

88 پرونده در کمیسیون ماده پنج خراسان شمالی بررسی شد

فرود اضطراری یک فروند هواپیمای بدون سرنشین

دومین پاداش دلاری به استقلالی ها بعد از برد الریان

اصلاح طلبان و اصولگرایان هر دو در صحنه انتخابات حضور دارند

وداع باشکوه مردم مرزنشین آستارا با شهید گمنام

مبانی نظری و پیشینه تحقیق طراحی مفهومی سیستم اطلاعات مدیریت 124 صفحه

اعزام هیئت 7 نفره از قضات به حوزه های قضایی برای رسیدگی به پرونده های معوق/ به بیش از 200 پرونده قضایی رسیدگی شد

فرود اضطراری برنامه ریزی شده پهباد شاهد 129 در ملاثانی اهواز

دهقانی: ایران همچون عربستان گاو شیرده آمریکا نیست

روضه خوانی جانسوز سردار سلیمانی برای حضرت زهرا (س)

استاندار: همدان با ثبت 2 شهر جهانی در کشور پیشتاز است

ترامپ همراه با نتانیاهو از «معامله قرن» رونمایی کرد

انتخابات، انتصاب بود روحانی روی کرسی ریاست جمهوری نمی نشست

مسئولیت کمیته هماهنگی مشاغل خانگی به معاونت اجتماعی رسید

آخرین تصمیم گیری درباره «عمره»

فال روزانه 09/ 11/ 1398

سیاست کنونی آمریکا؛ مقابله همه جانبه با ملت ایران

استخدام گرافیست مسلط به طراحی فتوشاپ و ایلاستریتور در تهران

شعر زهیر توکلی برای ام ابیها (س)

قانون نظارت بر رفتار نمایندگان به درستی اجرا نشده است

مشکل اصلی افغانستان وجود کشورهای متجاوزی مانند آمریکاست

استخدام کارشناس فنی کیفیت،سرپرست فروش،نماینده فروش /اصفهان

استخدام گرافیست حرفه ای در یک دفتر معماری در تهران

خبرنگاران پرسیدند، استاندار قزوین پاسخ داد

بلومبرگ: ترامپ معافیت همکاری های هسته ای با ایران را 60 روز تمدید می کند

وضعیت موسسات مالی وخیم است/ قوه قضاییه ورود کند

تشریح برنامه های گرامیداشت چهل و یکمین سالروزپیروزی انقلاب اسلامی

ده ها chr(034)دردنامه معلمانchr(034) که پشت در آهنین مسئولان معطلند!

قانون نظارت بر رفتار نمایندگان به درستی اجرا نشده است

امروز تفرقه افکنی برای کشور و انقلاب اسلامی سم است

شورای عالی اصلاح طلبان: نمی توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم/ لیست نمی دهیم

انتخاب رییس تحقیقات راهبردی هوانیروز آبیک به عنوان پژوهشگر برتر نزاجا

شعر زهیر توکلی برای ام ابیها (س)

معامله قرن و پیشنهاد رهبری برای برگزاری همه پرسی در فلسطین

شهادت جان بولتون در سنا شنیدنی است

بازداشت تعدادی در ارتباط با کیک های آلوده

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر دارویی در تهران

مبانی نظری ارزیابی رابطه بین معیار عدم تقارن زمانی سود با معیار MTB

اصلاح طلب-اصولگرا؛ سردرگم میان چندین ماجرا

بازداشت تعدادی در ارتباط با پرونده chr(034)کیک های آلودهchr(034)

خبر شناسایی ویروس کرونا در استان هرمزگان صحت ندارد

سریال «معمای شاه» انگلیسی شد

معامله قرن در دوران ریاست جمهوری «ترامپ» محقق نمی شود

کتب درسی دارای مُهر اعتبار می شوند

اقدام احمقانه یک زوج با کودکشان+فیلم

لازمه پیشرفت تولید، مبارزه با فساد است / جواب ما به تحریم حداکثری باید همبستگی حداکثری در صحنه تولید باشد

112 روستا ار نعمت گاز برخوردار می شوند

امیر تتلو در ترکیه بازداشت شد؛ ماجرا از چه قرار است؟

24 هزار نفر نیروی فعال در انتخابات مجلس

حضور و مشارکت در انتخابات وظیفه شرعی و ملی است

آخرین اخبار و فرضیات جدید از بوی مرموز پایتخت

مبانی نظری و پیشینه تحقیق حاکمیت شرکتی 69 صفحه

بررسی تطبیقی شرط فعل در نظام حقوقی ایران و فرانسه

در مقابل ترامپ تروریست حامی ظریف باشید

روشن شد که چرا ترامپ برجام را تحمل نکرد

اجازه نمی دهیم حتی یک واحد تولیدی در البرز تعطیل شود/ سرمایه ثابت و سرمایه در گردش از مهمترین مطالبات صنعت و تولید البرز

پرسشنامه استاندارد محقق ساخته مسئولیت پذیری اجتماعی 37 سوالی

الگوی برنامه درسی تلفیقی و ضررورت و موانع آن در برنامه درسی ابتدایی

ادبیات نظری و پیشینه تجربی سبک های حل مسئله

اینفوگرافیک / طیف بندی اصولگرایان و اصلاح طلبان در انتخابات مجلس

شعرخوانی شاعران آستارا در سوگ زهرا (س)

::دمشق- شب شهادت حضرت زهرا (س) در سوریه

تخلفات انتخاباتی از دید مسئولان مخفی نخواهد ماند

دولت در قبال اظهارات ظریف اعلام موضع کند

تغییرات کوچکی که در 15 دقیقه زندگیتان را متحول می کند

مطهری: انشالله کمترین نتیجه شهادت شهید سلیمانی خروج آمریکایی ها از منطقه باشد

اینفوگرافیک / طیف بندی اصولگرایان و اصلاح طلبان در انتخابات مجلس

باغ موزه های دفاع مقدس محلی برای تبلور غرور و شکوه ملی است/لزوم اختصاص بخش هایی از باغ موزه به منظور تبیین ایثارگری عشایر و اقوام و فداکاری کارکنان صنعت نفت خوزستان

روند تحولات در منطقه غرب آسیا کاملاً به ضرر آمریکا و به سود جبهه مقاومت است

اصلاح طلب-اصولگرا؛ سردرگم میان چندین ماجرا

استخدام فروشنده خانم در یک مجموعه معتبر در تهران

کمک های فولاد هرمزگان در راه مناطق سیل زده شرق استان هرمزگان

پیشنهاد ظریف برای برگزاری جلسه مشترک وزرای خارجه، بهداشت، گردشگری و راه در مورد «کرونا» ظریف

اعلام زمان و مکان مصاحبه علمی جذب منصب قضا سال 98

بازدید رییس کل دادگستری استان زنجان از موسسه خیریه روزبه

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

مخفی بودن قبر حضرت زهرا (س) برای بشریت چه پیامی دارد؟

کریمی: بیشترین افزایش حقوق باید در حقوق های پایین باشد

تغییر تاریخ اعزام به خدمت مشمولان اعزامی اسفندماه سال جاری

انقلاب اسلامی بر اساس نسخه الهی آغاز شد

عکس نوشت: ای شبِ قدر، شبِ قبرِ مرا روشن کن

موسوی:عربستان در ترور شهید سلیمانی شریک جرم است

مساعدت 315 میلیون ریالی به بیماران سخت درمان همدان

آتش نشانی خارگ افتتاح می شود/ اجرای طرح های متنوع فرهنگی

فرج الله کمیجانی: مجلس یازدهم مشابه مجلس نهم خواهد بود

استخدام گرافیست در افراملک در استان مازندران

آتش نشانی خارگ افتتاح می شود/ اجرای طرح های متنوع فرهنگی

تغییر چهره رزیتا غفاری + عکس

استیضاح ابزار نظارت یا فشار بر آموزش وپرورش؟

استیضاح ابزار نظارت یا فشار بر آموزش وپرورش؟