مطالب مرتبط:
ایران نوشت: پشت پرده کیک های مشکوک
پشت پرده کیک های مشکوک
پشت پرده کیک های مشکوک
کیک های مشکوک در آبدانان جمع آوری شد
از ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی تا بررسی ادعای تولید خودروهای آبسوز
-235 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 آذر 1398 ساعت 10:282019-12-14بين الملل

پشت پرده کیک های مشکوک


چند روزی است تصاویر و ویدئوهایی مربوط به کیک های آلوده با قرص و کپسول های رنگی در فضای مجازی دست به دست می شود که در آن عده ای از اهالی استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان مدعی شده اند که در میان کیک ها و بیسکویت های شان انواع قرص روانگردان و غیر روانگردان یافته اند.

- "- بازتاب وجود قرص در کیک های آلوده درفضای مجازی و خبرگزاری ها موجی از واکنش ها و گمانه زنی ها را در میان کاربران شبکه های اجتماعی به دنبال داشته است.

اخبار ضد و نقیض در روزهای گذشته به اندازه ای در شبکه های اجتماعی مخابره شد که نگرانی های زیادی را درباره آلوده بودن کیک های خوراکی ایجاد کرده است.

از یک سو عده ای که مدعی اند در میان کیک ها قرص هایی جایگذاری شده به مقامات محلی گفته اند که کیک ها را از فلان محله و فلان مغازه خریداری کرده اند و بعد از باز کردن بسته بندی متوجه وجود قرص و یا کپسول در بین کیک شده اند اما در آنطرف ماجرا مسئولان استانی از استاندار گرفته تا رییس دانشگاه علوم پزشکی و بخشدار شهرهای درگیر با این ماجرا، از سالم بودن کیک ها در انبارهای نگهداری این محصولات و مغازه های پخش می گویند و شیطنت عوامل ضد انقلاب در آلوده کردن کیک های خوراکی را محتمل می دانند.

کیک های آلوده در بسته های بازروز گذشته برای پیگیری این ماجرا سراغ مسئولان محلی در استان سیستان و بلوچستان رفتیم تا واقعیت ها را از زبان آنها بشنویم اینکه منبع این خبر چه کسی یا چه کسانی بودند و اولین بار آنها چگونه در جریان این موضوع قرار گرفتند.

محمد بلوچ زهی بخشدار نیک شهر در تشریح این ماجرا می گوید: ماجرای کیک های مشکوک اولین بار از شهرستان سراوان شروع شد.

آنطور که در فضای مجازی ادعا شده بود دانش آموزان یکی از مدارس سراوان، وجود قرص در بسته های کیک را به اولیای مدرسه گزارش داده بودند و این خبر با همین عنوان در فضای مجازی دست به دست می چرخید.

بعد از آن بلافاصله کاربران فضای مجازی اخبار غیر تأیید شده ای را با این مضمون از چابهار و نیک شهر منتشر کردند.

حرف و حدیث های زیادی در این باره در کمتر از چند ساعت بین مردم نیک شهر نیز پخش شد.

مردم ادعا می کردند کیک ها را از مغازه خریداری کرده اند اما گزارش های بازرسان شبکه بهداشت چابهار نشان می داد، بازرسان بهداشت محیط در بازرسی های خود هیچ نمونه کیک خوراکی که محتوی قرص باشد پیدا نکرده اند.

بلوچ زهی با رد ادعای وجود قرص یا کپسول در کیک های بسته بندی شده موجود در مغازه ها می افزاید: در حالی که هر لحظه به شمار گزارش های پراکنده و تعداد محله های درگیر با این موضوع در شهرستان های چابهار، نیک شهر و سراوان افزوده می شد این بار برخی ها در پیام های خصوصی شان به ما اعلام کردند که داخل کیک، بیسکویت و تی تاپ یک برند معروف قرص جاسازی شده است اما آنها مصرف نکرده اند.

حجم پیام های دریافتی مسئولان استان در رابطه با کیک های آلوده به قدری زیاد بود که بلافاصله مغازه ها را به شکل رندوم مورد بازرسی قرار دادیم و هیچ خوراکی محتوی قرص یا کپسول یافت نشد تنها چیزی که وجود داشت گزارش های شهروندان در شبکه های مجازی بود که بر نگرانی های مسئولان می افزود.

اما آیا کیک های آلوده به قرص واقعیت داشت؟ بخشدار شهرستان نیک شهردراین باره می گوید: بله واقعیت داشت منتها ما این کیک های آلوده را در دست مردم می دیدیم نه مغازه ها.

آنچه در دست مردم بود کیک هایی بود با بسته بندی باز و محتوی قرص با ترکیب نامشخص.

کشف 8هزار بسته کیک در یک مغازهبلوچ زهی با اشاره به این که منشأ آلودگی کیک ها مشخص نبود، می افزاید: با ورود سازمان غذا و دارو به این ماجرا یک مغازه در شهرستان چابهار پلمب و مشخص شد تعداد8 هزار بسته کیک حاوی قرص وجود دارد ولی معلوم نیست آیا این کار در استان سیستان و بلوچستان انجام شده یا مغازه ای که پلمب شده عمده فروش بوده است یا خیر؟ البته هنوز بطور کامل شفاف سازی نشده اتاق اصناف استان عاملین اصلی را شناسایی کرده یا منظورشان از شناسایی توزیع کنندگان کیک های محتوی قرص بوده است.

بخشدار نیک شهر دلیل ایجاد شائبه قاچاق مواد مخدر یا روانگردان در داخل کیک ها با کانتینر را ناشی از مرزی بودن استان سیستان و بلوچستان می داند و می گوید: این شایعه ها در استان زیاد شنیده می شد اما گزارش های اولیه وزارت بهداشت نشان داد که محتویات قرص مربوط به آنتی هیستامین ها، بروفن و رانیتیدین بوده است.

جنگ روانی علیه تولید کنندگانبا این اوصاف همچنان این پرسش از سوی افکار عمومی مطرح می شود که چرا قرص های معمولی را داخل کیک هایی با برندهای متفاوت جای گذاشته اند و هدف و انگیزه این حادثه چیست؟ از مدیر عامل یکی از کارخانه های تولید کننده این کیک ها در تبریز سؤال کردیم در فرآیند پخش و توزیع این کیک ها چه اتفاقی افتاده و آیا آنها مکلف به نظارت در فرآیند توزیع و پخش محصولات شان هستند یا خیر؟ وی در این باره به سه نکته مهم اشاره می کند و می گوید: اولاً شبکه توزیع، تولیدات کارخانه ها کانال مشخصی دارد و همه محصولات تحت کنترل اند و هیچ گزارشی به نهادهای امنیتی مبنی بر آلوده بودن کیک های بسته بندی شده در انبار محصولات و مغازه های توزیع شده گزارش نشده است.

ثانیاً ما معتقدیم عده ای به دلیل جنگ روانی، امنیت روانی جامعه را به خظر انداخته اند چرا که بحث بر سر شرکت خاصی نیست و این حرکت حساب شده است.

هنوز محتویات قرص ها مشخص نیسترییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر (منطقه جنوبی سیستان و بلوچستان) با رد شایعه مسمومیت تعدادی از اهالی جنوب این استان به دلیل مصرف کیک های آلوده می گوید: ما همه انبارهای محصولات غذایی را در چابهار کنترل کردیم صدها بسته کارتن محتوی کیک و بیسکویت و.

را اتفاقی باز کردیم همه محصولات سالم بودند بنابراین احتمال آلودگی در خط تولید محصولات خوراکی صفر است.

تأکید دکتر مهران امینی فرد بر این نکته است که آلودگی نه در سطح تولید و نه در سطح عرضه رخ نداده است.

آن چیزی که بازرسان بهداشت محیط به ما گزارش دادند این بود که مردم به واحدهای شبکه های بهداشت شهرستان ها مراجعه کرده اند و کیک ها و بیسکویت هایی با بسته بندی باز را به آنها نشان داده اند و با دستکاری داخل شان قرص جاسازی شده بود.

او درباره محتویات این قرص ها هم می گوید: هنوز محتویات قرص ها مشخص نیست چرا که بعد از باز شدن قرص از پوکه اصلی اش امکان شناسایی محتویات قرص سخت است.

نمونه ها برای شناسایی به آزمایشگاه مرجع تهران ارسال شده اند.

پلمب تمامی انبارهای کیک آلودهاحمد علی موهبتی استاندار استان سیستان و بلوچستان با تأیید وجود قرص در کیک هایی با بسته های بازشده می گوید: هفته گذشته شواهدی از وجود کیک های آلوده به قرص در استان هرمزگان دیده شد بعد از آن خبرهایی هم از مشاهده موارد مشابه در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان شنیدیم.

گفته می شد سه نمونه برند مربوط به کیک و بیسکویت آلوده به قرص هستند.

با اعلام گزارش های مردمی کار گروه ویژه ای متشکل از دادستانی، دانشگاه علوم پزشکی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و فرمانداری شهرستان ها تشکیل شد و تمامی انبارهای محصولات این خوراکی ها را پلمب کردند.

هفته گذشته بیش از صدها کارتن حاوی کیک و بیسکویت را بررسی کردیم حتی یک نمونه آلوده پیدا نشد.

آلودگی خارج از شبکه توزیع بوده و به شکل دستی انجام شده است.

وی می افزاید: از نظر منطقی هم کاملاً مشخص است که اگر قرص قبل از فرآیند پخت به کیک افزوده شود در آب حل می شود.

او در ادامه از دستگیری گروهی مظنون توسط سپاه پاسداران خبر می دهد و می گوید: این موضوع امنیتی است و مظنونان در حال بازجویی اند آنچه مشخص است؛ مردم کیک هایی با بسته بندی باز را که داخلش قرص جاسازی شده بود به مسئولان شبکه های بهداشت نشان داده اند ولی محتویات قرص ها مشخص نیست.

با توجه به اینکه امکان آزمایش قرص در استان ما وجود ندارد، نمونه ها برای بررسی به آزمایشگاه مرجع تهران فرستاده شده اند.

او اظهار می دارد: عده ای ضد انقلاب برخی از اهالی استان سیستان و بلوچستان را مورد هدف قرار داده اند و بزودی ابعاد ماجرا روشن خواهد شد.

مسمومیتی در هرمزگان نداشتیمدر میان اخبار مربوط به کیک های آلوده نام استان هرمزگان هم دیده می شد و حتی در فضای مجازی تصاویری از بستری شدن دختر بچه ای در این رابطه منتشر شد اما فاطمه نوروزی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان در این باره می گوید : ما هیچ مورد مسمومیتی در رابطه با کیک های آلوده در استان نداشتیم نه کسی فوت کرده، نه کسی کما رفته و نه حتی تصویر دختر بچه به دلیل خوردن کلوچه آلوده صحت دارد.

او با تأکید بر اینکه محصولات بسته بندی کارخانه ها همگی سالمند، می افزاید: در استان هرمزگان 30 نمونه محصول خوراکی از جمله کیک، کلوچه، پفک، تخمه، ویفر و کارملا و.

آلوده به قرص گزارش شد.

اما همه این محصولات بسته بندی شان باز شده و قرص های نارنجی رنگ جاسازی شده بود.

دکتر نوروزی با بیان اینکه اولین مورد مشاهده کیک های آلوده مربوط به زمانی است که اینترنت در کشور قطع بود و بعد از وصل شدن اینترنت دوباره هفته گذشته این موضوع شایع شد، عنوان می کند: هم اینک برخی از عوامل مربوط به این ماجرا در استان هرمزگان دستگیر شده اند.

ما به مردم این اطمینان را می دهیم که محصولات خوراکی همه مغازه ها در سطح شهر سالم اند.

منشأ آلودگی در کل کرمان نبوده استبا تأیید وجود قرص در کیک ها و مسمومیت 7 دانش آموز در مدرسه ای در استان کرمان رییس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به خبرنگار ما می گوید: افرادی که مسموم شده اند دانش آموز نبوده اند، خردسال بودند که با علایم خواب آلوگی مختصر مراجعه کردند و بلافاصله بعد از ویزیت سرپایی ترخیص شدند.

به گفته دکتر صابری، اولین مورد چهارشنبه شب هفته گذشته بود.

منشأ آلودگی در سطح توزیع کلان نبوده است و به نظر می رسد عده ای با شیطنت اقدام به چنین کاری کرده اند.

منبع: ایران
کلید واژه ها: شبکه های اجتماعی - فضای مجازی - روانگردان - سیستان و بلوچستان - آلوده - اجتماعی - قرص روانگردان - خبرگزاری ها - کپسول - مجازی - گمانه زنی - بسته بندی - شبکه - هایی - خبرگزاری - بلوچستان - بیسکویت - خریداری - مسئولان - کاربران - هرمزگان - بازتاب - سیستان - مقامات - تصاویر - خوراکی - واکنش - ماجرا - اهالی - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
رسانه چینی ترور سردار سلیمانی را مایه بی آبرویی آمریکا دانست

تحریم های تازه آمریکا علیه ایران

موتورسواری بهاره رهنما و شوهرش + عکس

تفریحات زمستانی در کره شمالی +عکس

ترامپ: سه شنبه از معامله قرن رونمایی می کنیم

موزه دریانوردی سوئد در قوی ترین کشتی دریای بالتیک!/تصاویر

سوپ خفاش در چین؛ مظنون انتقال ویروس کرونا +عکس

وال استریت ژورنال از تصمیم اروپا درباره برجام خبر داد

ملکه انگلیس مهر برگزیت را زد

سرخط خبر های مهم جهان در 4 بهمن

پوتین: روسیه نگرانی های طرف فلسطینی نسبت به روند صلح را درک می کند

پیونگ یانگ انتصاب نظامی سابق به وزارت خارجه کره شمالی را تایید کرد

آمریکا از «نتانیاهو» و «گانتز» برای سفر به واشنگتن دعوت کرد

ترامپ: تا سه شنبه از معامله قرن رونمایی می کنیم

همراهی فیس بوک و اینستاگرام با ترامپ علیه ایران

خواب جدید ترامپ برای خاورمیانه

نظامی سابق، وزیر خارجه کره شمالی شد

ترامپ: تا سه شنبه از معامله قرن رونمایی می کنیم

رسانه چینی ترور سردار سلیمانی را مایه بی آبرویی آمریکا دانست

عراق در تدارک برپایی تظاهرات میلیونی ضدآمریکایی

سال نو چینی زیر سایه ویروس مرگ؛ قرنطینه 8 شهر و تعطیلی مراکز فرهنگی- هنری(+عکس)

شرکت هواپیمایی«کی ام ال» هلند به آسمان ایران بازگشت

آمریکا چند فرد و نهاد را در ارتباط با ایران تحریم کرد

ببینید | ویروس کشنده کرونا در کدام نقاط دنیا شیوع یافته و راه مقابله اش چیست؟

تمهیدات ایران درباره ویروس مرموز چینی

ترامپ: سه شنبه از معامله قرن رونمایی می کنیم

چین: 25 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند

پمپئو: اگر با ایران همکاری کنید تحریم می شوید

استایل جدید جوانه دلشاد + عکس

حرکت عجیب عروس جنجالی!

تمهیدات ایران درباره ویروس مرموز چینی

استایل جدید جوانه دلشاد + عکس

آژیر خطر در سرزمین های اشغالی به صدا درآمد

آمریکا از طرح معامله قرن رونمایی می کند

پای ویروس چینی به ایران نرسیده است

تصویر سوپ عجیب و غریبی که باعث مرگبارترین ویروس این روزهای جهان شده

لیلا بلوکات در جمع همکارانش + عکس

سعودی ها به دنبال جنایتی شبیه قتل خاشقجی بودند

بهترین دوست شبنم قلی خانی + عکس

آمریکا تا سه شنبه از معامله قرن رونمایی می کند

بایدن پیشتاز نامزدهای دمکرات برای ریاست جمهوری آمریکا

اعلام آمار جدید کشته شدگان بر اثر ویروس کرونا

تنها دو گزینه از سه گزینه اصلی نخست وزیری مورد تایید احزاب عراقی است/ تشکیل دولت لبنان نشان داد که نخست وزیر عراق به زودی انتخاب می شود

سلفی برفی مهراوه شریفی نیا + عکس

الناز شاکردوست و دوستش در یک فروشگاه + عکس

جان باختن 25 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در چین

ببینید | تصاویر دعوای امانوئل مکرون و ژاک شیراک فقید در یک محل مشخص با نیروهای امنیتی اسراییلی

فرمانده دفاعی پیشین کره شمالی به سمت وزیر خارجه منصوب شد

استقرار سامانه های پدافندی پاتریوت در نزدیکی تاسیسات نفتی عربستان +عکس

مردم انگلیس نگران دخالت های آمریکا

عربستان ابتلا به ویروس چینی در این کشور را تکذیب کرد

تنها دو گزینه از سه گزینه اصلی نخست وزیری مورد تایید احزاب عراقی است/ تشکیل دولت لبنان نشان داد که نخست وزیر عراق به زودی انتخاب می شود

ببینید | تصاویر دعوای امانوئل مکرون و ژاک شیراک فقید در یک محل مشخص با نیروهای امنیتی اسراییلی

ویروس کرونا جشن های آغاز سال جدید چین را لغو کرد

تصاویر / ثروتمندترین های جهان را ببینید

عربستان ابتلا به ویروس چینی در این کشور را تکذیب کرد

عکس لاکچری مجری ممنوع التصویر

فیلم | دیپلمات سرشناس در برنامه تلویزیونی: آمریکایی ها شاه را کشتند!

نه به 16 سال اشغالگری

در تصمیم گیری برای ترور ژنرال سلیمانی نقش داشتم

فرمانده دفاعی پیشین کره شمالی به سمت وزیر خارجه منصوب شد

فیلم | دیپلمات سرشناس در برنامه تلویزیونی: آمریکایی ها شاه را کشتند!

چین: 25 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند

بایدن پیشتاز نامزدهای دمکرات برای ریاست جمهوری آمریکا

مامور مرزی آمریکا دستور بازجویی از ایرانی تباران را تایید کرد

تردیدها برای آغاز جنگ ایران و آمریکا/ آیا ترور سردار سلیمانی به نفع ترامپ بود؟

فیلم | دیپلمات سرشناس در برنامه تلویزیونی: آمریکایی ها محمدرضا پهلوی ، شاه فراری را کشتند!

چین: 25 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند

فیلم | دیپلمات سرشناس در برنامه تلویزیونی: آمریکایی ها محمدرضا پهلوی ، شاه فراری را کشتند!

ویروس ناشناخته؛ 25 کشته و قرنطینه 8 شهر در چین

آمریکا به کشورها و شرکتها در مورد همکاری با ایران هشدار داد!

معاون رییس جمهوری از 2 مرکز نگهداری زنان و دختران آسیب دیده در مشهد دیدن کرد

ویروس ناشناخته؛ 25 کشته و قرنطینه 8 شهر در چین

واکنش ایران به تهدید آمریکا درباره ترور سردار قاآنی

مرکل درباره نابودی برجام هشدار داد

عکس دسته جمعی پوتین با خانواده نتانیاهو | پوتین هولوکاست را فاجعه مشترک روسیه و اسراییل خواند

عکس دسته جمعی پوتین با خانواده نتانیاهو | پوتین هولوکاست را فاجعه مشترک روسیه و اسراییل خواند

ببینید | تصویر سوپ چندش آوری که باعث مرگبارترین ویروس این روزهای جهان شده

پامپئو: اگر با ایران همکاری کنید تحریم می شوید

آمریکا به کشورها و شرکتها در مورد همکاری با ایران هشدار داد!

اعتراف پمپئو به نقش خود در ترور سردار سلیمانی

آغاز سومین جلسه استیضاح ترامپ در سنا

سناتور دموکرات: ترامپ تا کی می تواند تلفات انتقام سخت ایران را پنهان کند

هشدار درباره پروژه کاخ سفید برای تجزیه/ تاکید بر توان عراقی ها برای اخراج نظامیان آمریکایی

قصه دلهره آور فرار پرستار ایرانی از دست داعش+فیلم

::لندن - پول آمریکایی ، سیاست انگلیسی

کوسه ای عجیب که در آب راه می رود+عکس

انجام نمونه های تکمیلی از لاشه های پرندگان مهاجر/ نتیجه آزمایش شنبه اعلام می شود

آمریکا در خلق گوساله سامری تبحر دارد/ شما آمریکایی ها را نمی شناسید!

پامپئو: اگر با ایران همکاری کنید تحریم می شوید

احتمال رونمایی از طرح موسوم به معامله قرن در روزهای آینده  

اعترافات چاق ترین داعشی بعد انتقال به بازداشتگاه با وانت ! + عکس

سیاست در رابطه عروس و مادر شوهر

کوچکترین ماشین پرواز جهان+ تصاویر

ورود خارجی ها به کره شمالی ممنوع شد

سعودیها به دنبال جنایتی دیگر شبیه قتل خاشقجی بودند

زیباترین دختر آفریقای جنوبی در سال 2020

تشکیلات فلسطینی تصمیم های آمریکا درباره قدس را مردود دانست

امارات درلیبی به دنبال چیست؟/ ازتوطئه جنگ داخلی تا غارت منابع نفتی

صالح خواستار حمایت هلند از اقتصاد عراق شد

پشت پرده کیک های مشکوک

پشت پرده کیک های مشکوک