مطالب مرتبط:
سبک رهبری و بهسازی منابع انسانی در سازمانهای آموزشی
مبانی نظری و پیشینه تحقیق توسعه منابع انسانی 87 صفحه
قرارداد داخلی سازی تجهیزات صنعت خودرو منعقد شده است
پروپوزال و طرح تفصیلی شناسایی و تحلیل مولفه های استراتژی های منابع انسانی در بررسی ارزیابی عملکرد مدیران
شمخانی: بیش از 85 درصد از جانباختگان حوادث اخیر در شهرستان های استان تهران، در هیچ یک از تجمع های اعتراضی حضور نداشتند / اینها به صورت مشکوک با سلاح های سرد و گرم «غیرسازمانی» کشته شده اند؛ اجرای «پروژه کشته سازی» در این منطقه قطعی است
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 آذر 1398 ساعت 07:552019-12-13اقتصادي

کارگران پتروشیمی مارون در رویای قرارداد مستقیم شدن/ مدیر منابع انسانی: تسهیلات رفاهی رسمی ها و پیمانکاری ها را صد درصد یکسان سازی می کنیم


کارگران پیمانکاری پتروشیمی مارون می گویند: «از آنجا که این شرکت وضعیت مالی خوبی نسبت به سایر شرکت ها دارد باید ما را قرارداد مستقیم کند تا فاصله رفاهی میان ما و رسمی ها کمتر شود.

- کد خبر: 846003 1398/09/22 08:00:00 کارگران پیمانکاری پتروشیمی مارون می گویند: از آنجا که این شرکت وضعیت مالی خوبی نسبت به سایر شرکت ها دارد باید ما را قرارداد مستقیم کند تا فاصله رفاهی میان ما و رسمی ها کمتر شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، توسعه صنایع بالادستی کشور و رشد حجم تولیدات آنها قاعدتا باید به افزایش کیفیت زندگی کارگران این صنایع منتهی شود.

برای نمونه در صنعت پتروشیمی تولیدات پتروشیمیایی ایران از یک و شش دهم میلیون تن در سال 1357 به حدود 54 میلیون تن در سال رسیده است که نشان از رشد 33 درصدی تولیداتِ این حوزه دارد اما این رشد موجب افزایش مکفی دستمزدها نشده است.

بر مبنای گزارش حقوق و دستمزدها، در سال 97 کارگران این شرکت ها به طور متوسط در هر ماه 3 میلیون تومان دستمزد دریافت می کردند.

کارگران شاغل در این صنعت به صورت روزمزد، قرارداد حجمی (پیمانکاری) و قرارداد مستقیم مشغول به کار هستند.

بر اساس ارزیابی های میدانی خبرنگار ایلنا که در ماه گذشته انجام شده روزمزدها دستمزدهای بسیار پایینی را دریافت می کنند.

قرار حجمی ها هم بسته به نوع کارشان به طور متوسط بین 2 تا 3 میلیون تومان دریافت می کنند و کارگران قرارداد مستقیم هم بین 4 تا 5 میلیون و حتی بیش از 5 میلیون تومان.

البته این ارقام متوسط است و ممکن است که یک کارگر قرار حجمی 1 میلیون و 500 هزار تومان مزد دریافت کند.

جدای از این مورد، این کارگران به معنای مرسوم روابط کار، امنیت شغلی ندارند؛ یعنی با آنها قرارداد موقت سه ماهه، شش ماهه و یک ساله منعقد می شود.

بررسی های خبرنگار ایلنا، نشان می دهد که در برخی از واحدهای پتروشیمی به ویژه پتروشیمی های دولتی، طرح طبقه بندی مشاغل یا اجرا نمی شود و یا به درستی اجرا نمی شود.

به گفته عباس رضایی فعال کارگری صنعتِ پتروشیمی، پتروشیمی های نیمه دولتی و دولتی حتی بازرسی های کار را تحت تاثیر قرار داده اند و با ادارت کار مناطق ویژه و آزاد اقتصادی برای انجام شدن بارزسی ها همکاری نمی کنند.

وی با اشاره به تخلفاتی که در زمینه ارائه لیست بیمه ای کارگران صورت می گیرد، گفت: کارفرمایان و پیمانکاران پتروشیمی ها در لیست بیمه عناوین شغلی کارگران را به درستی عنوان نمی کنند و حتی عنوان شغلی کارگر در قرارداد کار با عنوان شغلی که در لیست بیمه درج می شود متفاوت است؛ با این هدف که کارگر موفق نشود که با استفاده از مزایای قانون مشاغل سخت و زیان آور بازنشسته شود؛ چراکه کارفرمایان نمی خواهند بعدا از بابت پرداخت ما به التفات 4 درصدی حق بیمعه مشاغل سخت و زیان آور را پرداخت کنند.

تخلف در عرصه روابط کار در پتروشیمی ها تنها محدود به مسائل بیمه ای نمی شود؛ چراکه طرح طبقه بندی مشاغل هم یا در این واحدها یا اعمال نمی شود و یا به درستی اعمال نمی شود؛ به این معنی که به دستمزد کارگری با 10 سال سابقه کار در این حوزه در یک عنوان شغلی مشخص و یک مدرک تحصیلی و شرایط شغلی مشابه در پتروشیمی (الف) پس از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، 500 هزار تومان اضافه می شود اما به کارگر دیگری که با همین شرایط در پتروشیمی (ب) که مثلا در منطقه عسلویه همسایه پتروشیمی (الف) است، 300 هزار تومان! این در حالی است که طبقه بندی مشاغل قانون واحدی دارد و ضرایب و جدوال آن توسط وزارت کار به تمام ادارات کار ابلاغ شده است تا به شکل یکسان اجرا شود.

این قانون در برخی مواقع آنقدر ابتر می ماند که کارگران آن را با ترمیم مزدی اشتباه می گیرند و یا به طنز آن را ترمیم مزدی می نامند؛ برای نمونه کارگر پتروشیمی بندر امام خمینی با اشاره به گلایه های همکارانش نسبت به اجرای قانون طبقه بندی مشاغل به ایلنا، گفت: به منظور اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در یک واحد تولیدی لازم است که کمیته ای برای کارشناسی نحوه اجرای آن در واحد تولیدی تشکیل شود اما آنچه عملاً در پتروشیمی بندر امام اتفاق افتاده، یک ترمیم حقوق جزیی است که عمده افزایش دستمزدها به کارگرانی تعلق گرفت که دستمزد خیلی پایینی داشتند.

از این موارد که اصلی ترین دلایل اعتراض کارگران پتروشیمی ها هستند، به کنار، کارگران این واحدها از وجود تبعیض میان خود و نیروهای رسمی و قرارداد مستقیم گلایه دارند.

پیمانکاری های تامین نیروی انسانی به فرمان دولت ها و عوامل آنها که سمبه پرزوری در این شرکت ها دارند، بیداد می کنند و امور اداری، تعمیراتی، خدماتی و.

را در دست دارند.

این دسته کارگران با برچسبِ ارکان ثالث مشغول به کار هستند و می گویند که مزایای رفاهی رسمی ها که استخدام شرکت نفت هستند و صندوق بازنشستگی شان، صندوق بازنشستگی صنعت نفت است را دریافت نمی کنند.

برای نمونه از مسکن کارمندی محروم هستند، حق استفاده از باشگاه های ورزشی و تفریحی مجموعه نفت را ندارند.

همچنین از حق پرواز، بعضا حق شیفت، حق دوری از خانواده، حق کار در شرایط آب و هوایی بد، حق ارتقای شغلی و.

محروم هستند.

آنها در چنین شرایطی صحبت از تبعیض گسترده می کنند و خواهان تبدیل وضعیت و قرار مستقیم شدن می کنند؛ هرچند رسمی مجموعه نفت شدن کجا و قرارداد مستقیم شدن کجا.

هر شکل از تبعیض برای افکار عمومی آزاردهنده است.

محصول هر جز از این حقوقِ نادیده گرفته شده؛ می شود اختلاف دستمزدی بسیار؛ به این معنی که کارمند رسمی پتروشیمی به طور معمول 15 میلیون تومان حقوق دریافت می کند اما یک کارگر پیمانکاری بسته به اجرای مواد حمایتی قانون کار، مانندِ طبقه بندی مشاغل و.

به طور معمول بین 2 تا 5 میلیون تومان دریافتی دارد.

یکی از شرکت های پتروشیمی که در روزهای گذشته به خاطر اعتراض کارگران پیمانکاری آن، به میانِ اخبار کارگری پاگذاشت، مارون است.

این شرکت که در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر قرار دارد، حدود 1800 کارگر پیمانکاری و 500 کارمند رسمی دارد.

این کارگران به گفته خود در اعتراض به تبعیض میان رسمی و پیمانکاری ها و البته ناامیدی از پیگیری های خود برای قراردادمستقیم شدن از صرف ناهار در رستوران مجموعه خودداری ورزیدند؛ هرچند، چند روزی می شود که دست از این کار کشیده اند و مطابق معمول در رستوران حاضر می شوند.

این کارگران در تشریح دلایل اعتراض می گویند: پتروشیمی مارون برخلاف سایر پتروشیمی های منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر نیروهای پیمانکار را حتی به صورت قرارداد مستقیم استخدام نمی کند.

یکی از دلایل حقوق و مزایای بسیار پایین کارگران این شرکت همین موضوع است.

متاسفانه مدیریت شرکت همچنان نسبت به استخدام ما سهل انگاری می کند و حتی قانون طبقه بندی مشاغل را به درستی اجرا نمی کند تا از لحاظ معیشتی در شرایط بهتری قرار گیریم.

می دانیم که استخدامی رسمی شدن دشوار است اما مدیریت پتروشیمی مارون حداقل می تواند کارگران را قرارداد مستقیم کند تا فاصله میان رسمی ها و قراردادی ها کاهش یابد.

در حال حاضر حقوق نیروهای رسمی بیش از 2 برابر دستمزد نیروهای پیمانکاری است.

کارگران معترض می افزایند: پتروشیمی مارون هر سال با مراکز آموزشی سطح شهر قراردادهایی منعقد می کند که تنها خانواده های نیروهای رسمی می توانند از آنها استفاده کنند.

مارون همچنین بخشی از هزینه های خانواده های نیروهای رسمی مانند سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان، شهریه دانش آموزان و.

را تقبل می کند اما کارگران پیمانکاری از این مزایا محروم هستند.

قراردادهایی هم با باشگاهای غذا و رستوران های سطح شهر منعقد می شود که نیروهای رسمی و کارگری از آن بهره مند می شوند؛ با این تفاوت که کیفیت و کمیت غذاهای نیروهای رسمی با کارگری متفاوت است و قابل مقایسه نیستند.

این تبعیض ها برای سهمیه پرواز که فقط نیروهای رسمی می توانند از آن استفاده کنند، هم وجود دارد.

اعتراض در پتروشیمی مارون همزمان با اعتراض های ماهشهر آغاز شد؛ اعتراض هایی که به گران شدن بنزین برمی گشت.

آنگونه که کارگران می گویند حدود 100 نفر از آنها به نمایندگی از سایر کارگران با کارفرما وارد مذاکره شدند اما حدود 5 تا 10 نفر از کارگران از توضیحاتی که به آنها داده شد، قانع نشدند و به جهت حفظ آرامش شرکت از کار تعلیق و به کمیته انضباطی معرفی شدند.

از آنجا که پتروشیمی مارون برای اجرای قانون سیاست های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی از 17 مهر 1390 وارد بورس اوراق بهادار شد و از 8 شهریور 1388 از سهامی خاص به سهامی تبدیل شد، کارگران می گویند که این شرکت برای تبدیل وضعیت استخدامی آنها دستِ بازتری دارد.

به همین خاطر می گویند: وضعیت مالی پتروشیمی مارون نسبت به دیگر پتروشیمی های منطقه خوب است و محدودیت های اقتصادی سایر پتروشیمی های نیمه دولتی را ندارد لذا می تواند به معیشت کارگران رسیدگی کند و تفاوت میان پیمانکاری و رسمی ها را تا میزان زیادی کاهش دهد اما خواسته ما فراتر از این است و خواهان تبدیل وضعیت استخدامی خود هستیم.

پس از اعتراض های روزهای گذشته و معرفی تعدادی از کارگران به کمیته انضباطی، ظاهرا تصمیم های دیگری هم توسط مدیریت شرکت گرفته شده است.

کارگران در این مورد می گویند: تا پیش از بالا گرفتن اختلاف های کارگری و کارفرمایی، کارگران در هرماه مجاز به استفاده از 120 ساعت اضافه کاری بودند اما بر مبنای دستوری اضافه کاری به 80 ساعت در ماه محدود شده است.

در این مورد با مسئولان شرکت صحبت کردیم اما می گویند که با اضافه کار بیشتر از 80 ساعت موافقت نمی کنند.

درباره موضوع های مطرح شده با سیداسفندیار صلاحت پور مدیر منابع انسانی پتروشیمی مارون گفتگو کردیم.

تفاوتی که میان کارگرانِ پیمانکاری و رسمی وجود دارد و کارگران از آن به عنوان تبعیض یاد می کنند، چه ابعادی دارد؟ مارون در میان پتروشیمی های ماهشهر به شرکتی معروف است که بیشتر از سایر شرکت ها از کارگران حمایت می کند.

ما سعی کردیم و می کنیم که فاصله نیروهایی که صندوق بازنشستگی شان صندوق بازنشستگی کارکنان نفت است با نیروهایی که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و با ارکان ثالث در پتروشیمی ها کار می کنند، کم شود.

اما قیاس نیروهای رسمی و پیمانکاری درست نیست.

اگر بخواهیم مقایسه کنیم باید نیروهای رسمی مارون را با نیروهای رسمی سایر شرکت های پتروشیمی و نیروهای پیمانکاری مارون را با نیروهای پیمانکاری سایر شرکت ها مقایسه کنیم.

از این قیاس می توانیم نتیجه بگیریم دستمزدی که مارون به کارگران پیمانکاری ها پرداخت می کند و تسهیلات رفاهی که برای آنها در نظر می گیریم از لحاظ کمیت و کیفیت نسبت به شرکت های هم رده برتری دارد.

بعضا تسهیلاتی را در نظر گرفته ایم که یا در سایر شرکت ها وجود ندارد یا بسیار کمرنگ است؛ از جمله تسهیلات بانکی کم بهره، تسهیلات سفر با خانواده و.

.

لازم است که بگویم مارون از محل خالص درآمدهای خود در بانک های تجارت، پست بانک و ملت سرمایه گذاری کرده است و از محل این سرمایه گذاری ها به کارکنان و مدیران خود تسهیلات کم بهره پرداخت می کند.

این در حالی است که شرکت های دیگر تنها به مدیرها، سرپرست ها و افرادی که سمتی در شرکت ندارند، تسهیلات می پردازند.

تفاوتی نمی کند که شما کارگر روزمزد، پیمانکاری و.

مارون باشید، ما به همه تسهیلاتی پرداخت می کنیم که کارمزد آن تنها 2 درصد است.

همین تسهیلات را به مدیرها و کارکنان رسمی شرکت هم پرداخت می کنیم؛ با این تفاوت که کارمزد آن حدود 12 درصد است.

مارون تفاوت ده درصدی کارمزد تسهیلات رسمی ها و پیمانکاری ها را می پردازد.

به معنای دیگر ما برای تقویت قدرت اقتصادی کارکنان خود سرمایه گذاری کرده ایم.

در ضمن برای کارگران پیمانکاری، سفر به مناطق شمالی کشور و سفر به مشهد را در نظر گرفته ایم.

اما به هرحال یکسری تفاوت ها وجود دارد که کارگران این اندازه گله مند هستند؟ تفاوت میان مدیران، نیروهای رسمی، پیمانکاری و.

را کم کردیم.

قبلا تفاوت زیاد بود اما از پس از واگذاری مارون به بخش خصوصی گام به گام تفاوت ها را کم کردیم تا به امروز رسیدیم؛ برای نمونه همین سهمیه سفر.

در حال حاضر هر یک از کارکنان پیمانکاری که بهره وری مناسبی داشته باشد را به سفر می فرستیم.

درباره اجرای طرح طبقه بندی مشاغل که کارگران می گویند به درستی اجرا نمی شود، چه کرده اید؟ با اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در مارون برای اولین بار 40 درصد به دستمزد کارگران اضافه شد.

سابقه ندارد که در شرکتی طرح طبقه بندی مشاغل اجرا شود و 40 درصد به دستمزد کارگران اضافه شود.

این طرح را اجرا کردیم تا وضعیت معیشتی کارگران بهبود یابد.

بعضا از سوی رسمی ها تحت فشار قرار گرفتیم تا این 40 درصد را به آنها هم پرداخت کنیم اما در این مورد قانون دست ما را بسته است.

فکر می کنم مارون در رسیدگی به کارکنان خود در میان شرکت های دیگر نمونه باشد؛ با این همه نمی توانیم دامنه پرداخت ها و تسهیلات خود را گسترش دهیم؛ تا اندازه ای که تفاوت دستمزدی پیمانکاری ها و رسمی ها را پوشش دهد.

این هم دلیل دارد.

شرکت های دیگر پتروشیمی توان چنین پرداخت هایی را ندارند و در نتیجه تفاوت میان مارون و دیگر شرکت ها، موجب اعتراض کارگران دیگر شرکت های پتروشیمی می شود؛ به ویژه در منطقه ماهشهر که شرکت ها از لحاظ مسافت فاصله چندانی با یکدیگر ندارند.

نیروهای پیمانکاری چه میزان دستمزد دریافت می کنند؟ بیش از 1800 کارگر پیمانکاری در مارون وجود دارند که در مشاغل فنی و خدماتی حضور دارند.

فکر می کنم که میانگین دستمزد حدود 7 میلیون تومان باشد.

یک آبدارچی با بیش از 20 سال سابقه کار، 3 میلیون تومان دستمزد دریافت می کند.

ما همچنین پاداش تولید پرداخت می کنیم به صورت مستمر هر 3 ماه یکبار پرداخت می شود.

یکسری پاداش های پراکنده هم گهگاه پرداخت می شود مثلا پس از انجام تعمیرات اضافی برای جبران زحمت کارکنان به آنها پاداش پرداخت می کنیم که البته برای پرداخت پاداش ها یا اضافه حقوق باید از هیات مدیره مجوز بگیریم.

همچنین پس از برگزاری مجمع و بررسی صورت های مالی پاداش دیگری هم پرداخت می کنیم.

تعداد پاداش های سالیانه به 4 مورد می رسد.

اگر این پاداش ها را در کل سال در نظر بگیریم و بر دستمزدها تقسیم کنیم، در هرماه به جای واحد 1 دستمزد، 1.

2 واحد دستمزد می پردازیم.

به هرشکل ما یک دستمزد داریم که به طور متوسط 7 میلیون تومان است و یک پاداش داریم که به طور متوسط حدود 3 میلیون تومان است که هر 3 ماه یکبار پرداخت می شود.

برای کارگران روزمزد چه کرده اید؟ مارون نزدیک 160 کارگر روزمزد دارد که بین تا 8 تا 9 سال سابقه کار دارند.

کمترین آنها 2 سال سابقه کار دارد.

در گذشته کارهایی به این افراد سپرده شده بود که متناسب با آنها دستمزد دریافت نمی کردند؛ چراکه روزمزد هستند.

آنها همچنین نه امنیت شغلی نداشتند و نه اینکه از بیمه پایه برخوردار بودند.

با خود گفتیم که باید برای آنها کاری کنیم.

برای همین در هفته کارگر سال 97 به کارگیری ثابت آنها را مطرح کردیم و در هفته کارگر سال 98 آنها را جذب شرکت کردیم.

این موضوع در پاداش های آنها تاثیر زیادی داشت.

حالا آنها به طور متوسط 5 میلیون تومان دستمزد دریافت می کند.

همه اینها موجب شده تا افرادی از بزرگان منطقه نامه بیاورند تا در ماورن استخدام شوند.

در برخی موارد حتی ارکان ثالثی ها دستمزدهای بیشتری نسبت به رسمی ها دریافت می کنند.

در زمینه پخت غذا و رستورانی که کارگران در آن می نشینند تفاوتی میان رسمی ها و پیمانکاری ها وجود دارد؟ در مارون یک رستوران پخت غذا بیشتر نداریم.

کل غذای ما در یک رستوران پخت می شود.

پیمانکار غذای پرسنل با پیمانکار غذای مدیران و رسمی ها هیچ تفاوتی ندارد؛ اما برای توزیع غذا میان افراد، 4 رستوران داریم.

1.

در هر واحد یک رستوران کوچک داریم که غذای رستوران اصلی در ظرف های بهداشتی در این رستوران سرو می شود.

2.

رستورانی در سایت صنعتی خود داریم که به رستوران کارگری معروف است و همان غذایی که در رستوران اصلی سرو می شود به رستوران کارگری می آید.

3.

یک رستوران اصلی داریم که منعی برای حضور کارگران در آن وجود ندارد.

4.

در گذشته یک رستوران VIP برای میهمانان خاص با غذاهای خاص در مارون وجود داشت که از زمانی که آقای محمدی مدیرعامل شرکت شدند، در آن بسته شد.

تنها یکبار آن را باز کردیم و آنهم به خاطر اینکه مدیران عامل سایر شرکت ها برای جلسه به مارون آمده بودند و رستوران اصلی جا نداشت اما همان غذایی که در رستوران اصلی سرو شد را به رستوران VIP آوردیم.

کارگران می گویند که از سهمیه پرواز رسمی ها محروم هستند.

بستگی دارد.

یکسری از نیروهای پیمانکاری سهمیه پرواز ندارند اما سهمیه پرواز را هم برای رسمی ها و هم برای کارگرانی که تحت عنوان ارکان ثالث با عنوان نیروی پیمانکاری کار می کنند در نظر گرفته ایم؛ تفاوتی میان اینها قائل نشدیم.

برای نمونه دو شرکت تامین نیروی انسانی به نام نوید آورران کارون و شرکت ویس ماهشهر در مارون داریم که کارگران آنها سهمیه پرواز دریافت می کنند.

اما شرکتی به نام اکشن وجود دارد کارهای تعمیر و نگهداری را در مارون انجام می دهد.

این شرکت به صورت حجمی قرارداد دارد؛ یعنی در پیمان انجام کار مهم است؛ حالا اکشن می تواند این کار را با 500 کارگر انجام دهد یا 300 نفر.

این دسته کارگران برای اکشن کار می کنند نه مارون.

بنابراین سهمیه پرواز به آنها تعلق نمی گیرد؛ با این حال یکسری مزایا را که برای ارکان ثالثی ها در نظر گرفتیم برای کارگران اکشن هم در نظر گرفتیم.

چه تعداد شرکت با مارون قرارداد حجمی دارند؟ شرکت پرنگار که کار بسته بندی را انجام می دهد.

شرکت اکشن که کار تعمیر و نگهداری را انجام می دهد، شرکت امید اندیشه یاران که کار تامین نیروی حراست را برعهده دارد و شرکتی دیگر که امور راهوری پخت غذا را انجام می دهد.

همانطور که گفتم در حال حاضر سهمیه پرواز به کارگران این شرکت ها تعلق نمی گیرد اما ممکن است که زمانی که مناقصه جدید برگزار می کنیم یا قرارداد این شرکت ها را تمدید می کنیم اصلاحاتی در نظر بگیریم که به نفع کارگر باشند.

یکی از اصلی ترین خواسته های کارگران ارکان ثالثی مارون، قرارداد مستقیم شدن است.

برنامه ای برای این کار دارید؟ صحبت های در این مورد شده است اما اینکه اجرایی شود یا ظرف چه مدت اجرایی شود را نمی دانیم و نظری هم نمی توان بدهم.

اما در حال اصلاح قراردادهایِ این کارگران هستیم و سه اقدام مشخص را در نظر داریم: 1.

تبعیض را بین نیروهای رسمی و قراردادی کم کنیم 2.

دریافتی ها را به هم نزدیک کنیم 3.

تسهیلات رفاهی را یکسان سازی 100 درصد کنیم.

تنها تفاوتی که باید بین ارکان ثالثی ها و رسمی ها وجود داشته باشد نوع صندوق های بازنشستگی شان است.

برای انجام این سه هدف یک پیمانکار مطالعاتی می گیریم.

صحبت هایی در این مورد شده و موضوع آن جدی است.

در حال حاضر در مرحله مناقصه هستیم.

وضعیت 5 تا 10 کارگری که از کار تعلیق شده اند چه می شود؟ آیا برنامه ای برای بازگشت به کار آنها دارید؟ باید واقع بین باشیم.

صنایع نفت و پتروشیمی در جنوب کشور و در عسلویه و ماهشهر متمرکز شده اند.

این صنایع همجوار هستند و تصمیم های ما سایر شرکت ها را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر مارون بدون در نظر گرفتن توان سایر شرکت ها دست به کاری بزند، برای آن شرکت ها تبعات دارد.

اجازه نمی دهیم که تصمیم های ما سایر شرکت ها را دچار مشکلاتی مانند اعتصاب کند.

در همین حال احترام به قوانینی مانند قانون کار و در راس آن قانون اساسی برای همه ما مهم است.

باید توجه داشت که قانون کار مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تحت عنوان قانون اشتغال در مناطق.

با قانون کار در سایر مناطق کشور متفاوت است و مارون مکلف به رعایت آن است.

انتظار داریم که کارگرانی که آنها را به کمیته انضباطی معرفی کرده ایم و تعداد آنها کمتر از 10 نفر است، حدود قانون را خوب درک کنند و شرایط شرکت های همجوار ما را هم در نظر بگیرند.

ممکن است که مارون دستمزد آبدارچی خود را از 3 میلیون تومان به 5 میلیون تومان برساند اما نمی تواند صندوق او را تغییر دهد؛ یعنی او را به وزات نفت معرفی کند تا به صورت رسمی استخدام شود.

این کارگران می گویند که در چارچوب حقوق صنفی اعتراض کرده اند.

گفتند ناهار نمی خوریم و به نشانه اعتراض به رستوران نمی آییم.

با آنها جلسه گذاشتیم کمتر از 10 نفر از آنها قانع نشدند.

حراست شرکت تشخیص داد که اینها جو را متشنج می کنند.

به همین خاطر به طور موقت آنها را کنار گذاشتیم تا کمیته انضباطی در مورد آنها نظر دهد.

رای کمیته انضباطی هرچه باشد حتی اگر بازگشت به کار باشد، می پذیریم.

به زودی کمیته انضباطی تشکیل می شود تا انتظار این آقایان در مورد تصمیم کمیته انضباطی به درازا نکشد.

گویا شرکت نسبت به همزمانی آغاز اعتراض های ماهشهر و اعتراضات کارگری، گلایه دارد.

در ماهشهر تنوع قومیتی وجود دارد.

توام با این تنوع قومیتی مشکلات اقتصادی و بیکاری هم هستند.

همزمانی این اتفاق با اعتراض به افزایش قیمت بنزین آن را خاص کرد.

اعتراض این عده در چنین شرایطی می توانست خیلی زود از کنترل خارج شود که تبعاتی برای کل منطقه داشت و حتی پتانسیل این را داشت که به مسئله ملی تبدیل شود.

برای همین سعی کردیم به سرعت از تسری آن به دیگر مسائل منطقه جلوگیری کنیم.

این نیست که ما دغدغه های اقتصادی کارگران و مردم منطقه را درک نکنیم اما این مسائل می توانست مارون و ماهشهر را متاثر کند.

مارون به خاطر حساسیت هایی که نسبت به معیشت مردم منطقه دارد، مسئولیت های اجتماعی خود را گسترده کرده است.

کمک های ما به مردم منطقه بدون هیچ چشم داشتی انجام می شود.

آیا این کارگران را در زمانی تعلیق کرده اید که با شرکت قرارداد داشتند؟ بله، قرارداد دارند.

قراردادهایی که در مارون بسته می شوند 1 ساله هستند.

به هر صورت کمیته انضباطی را تشکیل و با در نظر گرفتن مصالح عمومی تصمیم می گیریم.

من به عنوان مدیر منابع انسانی در کمیته انضباطی حضور دارم.

حتما سعی می کنیم که رای کمیته انضباطی عادلانه و در چارچوب قانون باشد.

در صورتی که پیمانکاران مارون دستمزد های کارگران خود را به موقع نپردازند، مارون چه می کند؟ به طور معمول دستمزدهای کارگران مارون 28 تا 31 ماه پرداخت می شود.

اگر پیمانکاری تاخیر داشته باشد از محل منابع مارون دستمزدها را پرداخت می کنیم تا بعد از محل ضامنت حسن انجام کار، آن را کسر و به حساب شرکت برگردانیم.

اصلاح ساختار تولیدی پتروشیمی ها راهی برای بقا در حالی به گفته کارگران پتروشیمی مارون وضعیت بهتری در پرداختی های خود نسبت به سایر شرکت های پتروشیمی دارد که عموم کارگران این صنعت حال و روز خوبی ندارند؛ به ویژه کارگران پتروشیمی هایی که در شهرهای مرکزی و غربی کشور فعالیت می کنند؛ برای نمونه پتروشیمی هایی که در کرمانشاه قرار دارند، رسیدگی به کارگران را رها کرده اند و دستمزدهای آنها را با چندماه تاخیر پرداخت می کنند.

در سال های گذشته شاهد چند اعتراض کارگری در این منطقه بودیم که پای سازمان خصوصی سازی را هم به آن باز کرد؛ چراکه این شرکت ها پیشتر در راستای اجرای سیاست های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی واگذار شده بودند.

این در حالی است که پتروشیمی ها مشمول معافیت مالیاتی شده اند.

برای نمونه در شهریور ماه سال 97 پدرام سلطانی از اعضای هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد که شرکت های پتروشیمی پالایشی، فولاد، مس و امثالهم از جیب ملت 30 هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی دریافت کرده اند که گفته می شود معادل یک پنجم کل وصولی مالیاتی کشور است.

مشکلات اقتصادی پتروشیمی ها با وجود اعطای معافیت مالیاتی حل نشده است و باید چاره ای اساسی برای آنها اندیشید.

پیشنهادهایی برای اصلاح ساختار تولیدی آنها داده شده است اما این نیازمند ورود قوی حاکمیت است.

گزارش: پیام عابدی
کلید واژه ها: پتروشیمی - کارگران - تولیدات - قرارداد - وضعیت مالی - شرکت - شرکت ها - صنعت پتروشیمی - رسمی - کیفیت زندگی - وضعیت - صنایع - درصد - مالی - سایر - خبرنگار - تسهیلات - افزایش - ایران - نمونه - منابع - کیفیت - توسعه - زندگی - گزارش - سازی - حوزه - نشان - مدیر - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/05

رسته و رشته شغلی برای پناهندگان ایجاد می شود

حضور برندهای پوشاک خارجی در مراکز تجاری تهران کمرنگ شد

آموزشگاه تدریس خصوصی زبان سروش دانش |

ایمیدرو عامل شتاب دهنده ملی در حوزه فناوری معدن و صنایع معدنی صنعت و معدن

هتلسازان مطرح دنیا در مناطق آزاد سرمایه گذاری می کنند

ریحانا در این ویلای باشکوه زندگی می کند+ عکس

استخدام کارشناس فروش در شرکت قطعه برتر رامان در تهران

گسترش ویروس کرونا در جهان؛ تلفات افزایش یافت/ 56 میلیون نفر قرنطینه شدند/ بازارهای جهانی به خواب رفتند

راهداری گرفتار برف و کولاک

استخدام 5 ردیف شغلی در یک شرکت در تهران

مهمترین عامل گرانی خودرو اعلام شد

اقتصاد قوی به منابع اولیه وابستگی ندارد/ لزوم حمایت از مبتکران و صاحبان سرمایه

همکاری جدید ایمیدرو با دانش بنیان ها

حضور برندهای پوشاک خارجی در مراکز تجاری تهران کمرنگ شد

کاهش تصادفات با اتاقک هوشمند خودرو

درخواست دانشجویان برای جلوگیری از افزایش بی رویه مناطق آزاد تجاری

قطع گاز به علت توسعه شبکه گازرسانی

دو گونه مار، منشاء احتمالی کروناویروس چینی

استخدام حسابرس خانم جهت سالن زیبایی بانوان در تهران

سایپا بلوک 67 درصدی زیر مجموعه را عرضه می کند

گزارش باورنکردنی از چندهمسری در شرق کشور

مالیات بر طلاق وضع می شود؟!

اجرای طرح تعیین سقف برای ثبت طلاق با هدف تسریع و تسهیل کار مردم و جلوگیری از هرگونه رانت/ برخی از دفاتر درآمدهای بسیار کلانی دارند و به دلیل حجم بالای ارباب رجوع، موجب اطاله در امور مردم می شوند / دفاتری هم هستند که به دلیل تعداد پایین مراجعه کننده، می توانند کار را سریع تر انجام دهند

رقم ضمانت نامه های بانکی برای شرکت های دانش بنیان از هزار میلیارد تومان گذشت

تولید ماهانه 30 تن رنگ خودرو

محله ای که به کودکان مشروب و مواد می دهند!

جزییات شروط پرداخت یارانه معیشتی اعلام شد

روایت وزیراقتصاد از مقاومت هایی که بر روی لغو مجوزهای زاید صورت می گیرد

دوربین جدید با قابلیت ثبت میلیاردها فریم در هر ثانیه!

دوربین جدید با قابلیت ثبت میلیاردها فریم در هر ثانیه!

ما ویروس کرونا می گیریم و می میریم؟

تولید محصولات کشاورزی خانگی در فردیس ترویج می شود

تولید باید آسان ترین روش کسب درآمد شود

گزارش بانک مرکزی از اقدامات انجام شده در زمینه تامین کالاهای مورد نیاز

استخدام سرپرست فروش در یک شرکت معتبر در تهران

در صورت همکاری تاصیکو افزایش سرمایه خواهیم داد/ امید صنعت کاشی به طرح ملی مسکن و اوراسیا است/ انتقال دفاتر شستا به کارخانه سود و زیان داشت

راه اندازی سامانه جامع گردشگری و بانک اطلاعات گردشگری تهران

ورود بنیاد مستضعفان به اجرای طرح های محرومیت زدایی درمیان

استخدام فروشنده در زمینه فروش پرده در تهران

افزایش ارزش ماده معدنی با احداث کارخانه فرآوری

استخدام نیروی آشپز ماهر ایرانی پز در محدوده صادقیه تهران

برای قانون «بیمه های کارگران ساختمانی» چه موانع و ضمانت های اجرایی وجود دارد؟

استخدام نیروی خدماتی آقا جهت آزمایشگاه در منطقه سعادت آبادِ تهران

سه تفاهم نامه بومی سازی قطعات فولاد در سیرجان منعقد شد

کاهش اساتید حق التدریس

استخدام چند ردیف شغلی در یک شرکت بزرگ ماشین سازی

اعزام نیرو و ارسال کمک های مردمی به سیستان و بلوچستان

سرمایه گذار ی 3.5 میلیارد دلاری در بخش معدن تا پایان امسال

استخدام فروشنده خانم جهت کار در مانتو فروشی صبا

کارگران فاز 14 پارس جنوبی خواستار پرداخت مطالبات خود شدند

استخدام راننده پایه 2 بصورت تمام وقت در تهران

موضوع امنیت یکی از شاخص های مهم اعتماد مشتری به بانک است

استخدام کمک حسابدار جهت کارگاه تولیدی لوستر در چهاردانگه

استخدام شرکت تولیدی معتبر / مشهد

تسهیلات قرض الحسنه 200 میلیارد ریالی بانک سپه به 2هزار خانوار سیل زده سیستان و بلوچستان

استخدام ویزیتور با حقوق ثابت در یک شرکت تولیدی معتبر

بازگشت سه واحد صنعتی به چرخه تولید در زنجان

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

افتتاح نمایشگاه دومین جشنواره ایده های ارزش آفرین

استخدام بازاریاب با مزایا در پخش سراسری برتر/سیستان و بلوچستان

حضور فعال فولاد هرمزگان در بازارهای صادراتی

لغو هر مجوز، مقاومت های زیادی را به دنبال دارد

تعیین دستمزد کارگران به کجا رسید؟

آغاز نام نویسی کولبرها در سامانه جامع تجارت

44 درصد جمعیت زاهدان در حاشیه شهر سکونت دارند

راهنمای خرید قایق بادی و مبل بادی اینتکس

جزییات شروط پرداخت یارانه معیشتی

پرتکرارترین تخلفات در 10 ماهه سال جاری

خانه شهرداران برای ثبت ملی کارشناسی می شود

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر ریلی در تهران

استخدام کارشناس فروش با پورسانت بالا و حقوق ثابت در تهران

مخالفت بخش خصوصی با ثبت سفارش واردات موقت

بازگشت کارخانه های روغن نباتی جهان، کوک بافت خرمدره و نیکان شهد بارز به چرخه تولید

راهکارهای گسترش مناسبات ارزی و تجاری مورد بررسی قرار گرفت

مستند تراژدی شهر من دهدشت کلید خورد

تولید محصولات کشاورزی خانگی در فردیس ترویج می شود

بنیاد ملی توسعه فناوری های فرهنگی افتتاح می شود

تولید بیش از 70 هزار تن آهن اسفنجی در فولاد سفیددشت

تثبیت نماگر تالار شیشه ای در کانال 417 هزار واحد

اعلام جزییات شروط پرداخت یارانه معیشتی

فولاد مبارکه موفق به ثبت دو رکورد جدید در ناحیه فولادسازی و ریخته گری

کارگاه تولید قطعات تقلبی خودرو در کرج کشف شد/ جلوگیری از ورود 1000 قطعه به بازار

تولید ماهی سردآبی در شهرستان ری 100 درصد افزایش یافت

اختصاص سوخت به سرویس مدارس بر اساس پیمایش

زنان سرپرست خانوار نمین از مزایای توانمندسازی اقتصادی برخوردار می شوند

ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور

رسته و رشته شغلی برای پناهندگان ایجاد می شود

ایجاد ناامنی در صنعت غذا ضربه به اقتصاد کشور

تبدیل سند شورایی به سند سند تک برگ

همکاری اداره اتباع وزارتخانه های کشور و کار برای ایجاد شغل مناسب اتباع خارجی

میزان مصرف گاز طبیعی در استان همدان افزایش یافت

ارزیابی خسارات ناشی از بارندگی ها تا سه روز آینده

تفاهمنامه ارائه خدمات پرداخت الکترونیک امضا شد

بررسی تغییرات نرخ خودرو تا پایان هفته

قطع آب آشامیدنی شهرستان سیریک

ارائه گزارش بانک مرکزی از اقدامات برای تأمین کالاهای ضروری

جذب 70 میلیاردی تسهیلات سامانه سیتا در ساری

جلوگیری از تخریب اراضی با تخریب 14 مورد دیوارکشی و بنای غیرمجاز در شالیزارهای نوشهر

اختصاص بیش از 9 میلیارد تومان اعتبار برای بازگشایی جاده های عشایر ایلام

کارگران پتروشیمی مارون در رویای قرارداد مستقیم شدن/ مدیر منابع انسانی: تسهیلات رفاهی رسمی ها و پیمانکاری ها را صد درصد یکسان سازی می کنیم

کارگران پتروشیمی مارون در رویای قرارداد مستقیم شدن/ مدیر منابع انسانی: تسهیلات رفاهی رسمی ها و پیمانکاری ها را صد درصد یکسان سازی می کنیم