مطالب مرتبط:
مکانیزم عملکرد هزینه یابی بر مبنای فعالیت و گامهای طراحی مدل و بکارگیری آن در یک سازمان نمونه
هزینه یابی بر مبنای فعالیت (Activity Based Costing)
بررسی امکان بکارگیری سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت در صنایع آلومینیوم
دژپسند: احتمال بروز فساد در روش های سنتی بانکداری وجود دارد
فعالیت بیش از 287 کارگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی
-102 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 آذر 1398 ساعت 04:052019-12-13اقتصادي

پروپوزال امکان سنجی استقرار هزینه یابی بر مبنای فعالیت در بیمارستان و مقایسه آن با روش سنتی محاسبه بهای تمام شده


حسابداری دانلود پروپوزال کارشناسی ارشد رشته حسابداری امکان سنجی استقرار هزینه یابی بر مبنای فعالیت در بیمارستان و مقایسه آن با روش سنتی محاسبه بهای تمام شده چکیده: - دسته بندی: مقالات" امروز, 04:05 حسابداری دانلود پروپوزال کارشناسی ارشد رشته حسابداری امکان سنجی استقرار هزینه یابی بر مبنای فعالیت در بیمارستان و مقایسه آن با روش سنتی محاسبه بهای تمام شده چکیده: سیستم هزینه یابی برمبنای فعالیت یکی از سیستم های نوین بهای تمام شده محصولات و خدمات می باشد که اطلاعات مورد نیاز مدیران را بهتر و دقیق تر فراهم می کند و استفاده کنندگان را در امر تصمیم گیری صحیح و مناسب یاری می نماید.

این پژوهش جزء تحقیقات علمی و کاربردی است که در بیمارستان ولیعصر لامرد انجام گرفته است که پس از بررسی و تجزیه و تحلیل روش موجود بهای تمام شده آن بیمارستان و تشخیص نقاط ضعف و قوت آن به تبیین اهمیت سیستم هزینه یابی برمبنای فعالیت در بیمارستان ولیعصر لامرد پرداخته و سپس مراحل سیستم ABC شناسایی گردیده است.

همانطور که از موضوع تحقیق برمی آید، محقق بدنبال تعیین اهمیت سیستم هزینه یابی برمبنای فعالیت بیمارستان ولیعصر لامرد بوده و برای اینکار در قلمرو زمانی سال مالی 91-90بیمارستان مذکور، صورتهای مالی و اطلاعات مالی مربوط به آن دوره را مورد بررسی قرار داده و پس از شناخت سیستم حاکم بر بیمارستان و نحوه گردش عملیات حسابداری آن و شناسایی مراکز فعالیت عمده و تلفیق منطقی این فعالیتها، نهایتاً 4بخش را بعنوان زیربنای سیستم ABC شناسایی کرده و محرکهای هزینه هرکدام از این فعالیتها را انتخاب کرده است.

نتیجه مطالعات و تحقیقات انجام شده چنین نشان داد، که استفاده از سیستم هزینه یابی برمبنای فعالیت نه تنها باعث تخصیص هرچه دقیق تر هزینه های سربار می شود بلکه باعث می گردد که مدیران بیمارستان های دولتی وخصوصی با استفاده از اطلاعات بدست آمده، در خصوص برنامه ریزی و کنترل هزینه تصمیمات بهتری را اتخاذ نموده و بیمارستان را در کسب سود یاری نمایند.

  کلمات کلیدی: بیمارستان لامرد محاسبه بهای تمام شده هزینه یابی بر مبنای فعالیت مقدمه با توجه به اهمیت دسترسی به اطلاعات صحیح در تصمیم گیرهای مدیران و توسعه تکنولوژیهای پیشرفته در ابعاد مختلف توام باافزایش پیچیدگی وتنوع فعالیتها، درک این تغییرات وسنجش تاثیرات آن بر هزینه های سازمانی اهمیت زیادی دارد.

اهمیت این امر برای واحدهای خدماتی با توجه به اینکه درجه تنوع وتغییرات در آنها، نسبت به فعالیتهای تولیدی بیشتر است، مضاعف می باشد.

بدیهی است که شناخت این فعالیتها وسنجش تاثیرات آن بر بهای تمام شده خدمات، مستلزم طراحی یک سیستم مناسب و کارآ هزینه یابی است تا قادر به شناخت تنوع وپیچیدگی فعالیتها و در نظر گرفتن آن بر هزینه های ارائه خدمات باشد.

بیمارستان ها و دیگر سازمانهای مراقبت سلامت، به طور روز افزون با محیطی چالشی و رقابتی مواجه هستند .

تمرکز زیاد بر کیفیت مراقبت از بیماران ، هزینه بالای ارائه خدمات و رقابت شدید از جمله عواملی است که این سازمان ها را ناچار به تجدید نظر در ارائه خدمات می کند(ایرد 1 ،1996) در بخش بیمارستان تا بحال هیچگونه اقدامات عملی و یا حتی مطالعات نظری در رابطه با شناسایی هزینه ها و محاسبه بهای تمام شده خدمات فعالیتهای خدماتی، انجام نشده است و با توجه به اهمیتی که اطلاعات مالی و بهای تمام شده بر تصمیم گیری های مدیریت از ابعاد مختلف خواهد داشت، لزوم مطالعه و ارائه روشهای عملی و کاربردی در این زمینه بسیار ضروری می باشد.

در این بین ، یکی از چالش های اصلی بیمارستان ها افزایش صحت ، دقت و مرتبط بودن اطلاعات هزینه ها به منظور تصمیم گیری های درست مدیریتی و هزینه ای است ( کاپتینی و همکاران 2 ،1998 ) در این بخش علیرغم سایر بخشهای اقتصادی مانند بخش صنعت و یا بعضی از بخشهای خدماتی حتی از سیستمهای سنتی جهت هزینه یابی و محاسبه بهای تمام شده استفاده نگردیده است.

هدف هر نظام مدیریت هزینه و هزینه یابی نیز ، فراهم کردن اطلاعات دقیق و کاربردی برای کمک به سازمان ها به منظور ارائه کالاها و خدمات با کیفیت در محیط رقابتی است (گوناسکاران3 ، 1999) بنابراین لزوم مطالعه و بررسی سیستمهای مختلف در این زمینه و استفاده از سیستمهای نوین هزینه یابی که در سطح دنیا معمولمی باشد، بعنوان یک ضرورت اساسی مطرح است و باید به آن توجه ویژه ای گردد.

هزینه را می توان به صورت هزینه برآورد هزینه نهایی محصول تعریف کرد(چن4 و وانگ 5 ،2007)در دهه های گذشته ، پیشرفت زیادی در روش های هزینه یابی روی داده است که از جمله جدیدترین آن ها می توان به روش هزینه یابی بر مبنای فعالیت اشاره کرد( اینس و همکاران 6 ،1994) .

( تورنی 7 1996) ، سیستم “هزینه یابی برمبنا ی فعالیت“ یا اصطلاحا سیستمABC"1 است.

هزینه یابی بر مبنای فعالیت را روشی برای سنجش هزینه ها ، عملکرد فعالیتها ومقاصد هزینه ای می داند.

هزینه ها به هزینه فعالیتها در سطح واحد ، گروه ، محصول و هزینه درسطح موسسه تقسیم می شود( لر8،2000).

این سیستم با بکارگیری روشهای مناسب، اثرات حاصل از تغییرات فعالیتها، پیچیدگی،تنوع و ویژگیهای خاص هر فعالیت را در محاسبه هزینه ها بهای تمام شده آن منظور می کند.

در واقع این روش با این فرض طراحی شده است که فعالیتها و منابع ودر نتیجه هزینه ها را به خود اختصاص داده و محصولات و خدمات نیز را به خود اختصاص می دهند (تولینگتون9 و واچر10 ،2001) .

به عبارت دیگر ، فرض اساسی هزینه یابی بر مبنای فعالیت آن است که فعالیت ها صرف محصولات ، منابع ، صرف فعالیت ها و هزینه ها ، صرف منابه می شود ( کاپلان 11 ، 1984) لذا ، این این ، روش هزینه ها را به فعالیت ها بر مبنای میزان بکارگیری منابع مرتبط کرده و سپس آن ها را به مقاصد هزینه ای بر مبنای میزان فعالیت های استفاده شده ، تخصیص می دهد(تورنی 1996) .

به این صورت تمرکز هزینه یابی بر مبنای فعالیت بر ایجاد اطلاعات دقیق درباره هزینه محصولات است( کاپلان، 1984).

سختار روش هزینه یابی بر مبنای فعالیت نیز از دو مرحله تشکیل شده است: مرحله اول شامل برآورد منابعی است که به طور مستقیم در طبقه ی هزینه ای محصول قرار نگرفته است و متعلق به فعالیت های پشتیبانی است.

در مرحله دوم نیز، هزینه هر فعالیت به نسبت یک معیار منتخب بر اساس حجم آن فعالیت به یک محصول تعلق می گیرد(اینس، 1995) سنجش عملکرد ( کینگ کات12 ،1991) هدایت تصمیم گیری ها ( موراکل 13 و وو 14 ،2001) و کمک به بودجه بندی درست است ( شانک 15 و گووینداراجان 16 ، 1993) یکی از ویژگیهای این سیستم که آن را از سایر سیستم ها متمایزمی کند، توانایی شناسایی دقیق هزینه ها وارائه اطلاعات غیر مالی جهت بهبود عملکرد وافزایش کارآیی فعالیتها می باشد وتاحد ممکن با بکارگیری روشهای مناسب این اثرات را بطور کمّی جذب محاسبه بهای تمام شده خدمات و محصولات می کند.

با توجه به اینکه عمده عناصر و منابع مورد استفاده در بخش خدمات، فعالیتهای نیروی انسانی می باشد، استفاده از این سیستم بدلیل قابلیتها و تواناییهای آن بسیار مفید می باشد.

فهرست چکیده: 9 فصل اول:کلیات 11 1-1-مقدمه 12 2-1-بیان مسأله 14 3-1- اهمیت مشکل 16 4-1عوارض ناشی از تداوم مشکل 18 5-1معرفی عوامل مؤثر 19 6-1تناقضات موجود دررابطه با طراحی سیستم پیشنهادی 21 7-1فواید ناشی از اجرا و بکارگیریسیستم پیشنهادی 22 8-1سوالات و فرضیه های پژوهش 24 9-1 فرضیه‏های تحقیق: 24 10-1 نوآوری تحقیق: 25 11-1- اهداف پژوهش 25 12-1- محدودیتهای پژوهش 26 13-1-اهمیت پژوهش 27 14-1 تعاریف عملیاتی: 28 1-14-1 هزینه یابی بر مبنای فعالیت : 28 2-14-1 هزینه های مستقیم : 29 3-14-1 هزینه غیر مستقیم : 29 4-14-1 فعالیت : 29 5-14-1 محرک هزینه: 29 6-14-1 منبع: 29 14-1-خلاصه فصل 29 فصل سوم متدولوژی تحقیق 1-3 مقدمه: 138 2-3 روش تحقیق: 139 3-3 ابزار تحقیق: 139 4-3 فرضیه های تحقیق: 140 1-4-3 فرضیه اصلی اول: 140 2-4-3 فرضیه اصلی دوم: 140 5-3 قلمرو تحقیق: 140 6-3 داده های تحقیق (جامعه آماری): 141 7-3 متغیرهای تحقیق: 141 8-3 روش جمع آوری داده ها: 142 9-3 روش تحلیل داده ها: 143 منابع و مأخذ:
کلید واژه ها: بیمارستان - حسابداری - کارشناسی ارشد - فعالیت - هزینه - مقایسه - کارشناسی - سنتی - سنجی - دانلود - تحقیقات علمی - سیستم - تصمیم گیری - ارشد - رشته - اطلاعات - استفاده - کاربردی - تحقیقات - محصولات - مدیران - ولیعصر - تحلیل - پژوهش - خدمات - لامرد - تصمیم - بررسی - مناسب - مورد

آخرین اخبار سرویس:
نبض بازار اوراق بدهی در اختیار بانک مرکزی است

آفلاتوکسین شیر های سنتی کنترل نمی شود

استخدام کادر فنی حفاری در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارمند اداری در هلدینگ صادق تجارت وحید در تهران

نزول 8 پله ای ایران در «رتبه جهانی ادراک فساد»

راه اندازی دفاتر آر اند دی (R&D) و فناوری برخی صنایع و بانک ها

آخرین وضعیت مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

بهره برداری از طرح های آموزشی استان مرکزی

استخدام کارشناس بازرگانی جهت شرکتی در شیراز

اختلاف داغ سازمان ها بر سر منشا بوی بد تهران

استخدام مدیر مالی و حسابداری جهت یک شرکت در اصفهان

سیلابی در رودخانه های لرستان رخ نداده است/ افزایش 7 درصدی بارش ها

اختلاف بر سر منشا بوی بد در تهران

سیلاب بیش از سه هزار میلیارد تومان خسارت به زیرساختهای سیستان و بلوچستان وارد کرده است

استخدام مدیر یا مشاور فروش جهت یک شرکت معتبر در لاهیجان

استخدام منشی جهت پذیرش مسلط به کامپیوتر و با روابط عمومی بالا

استخدام دستیار دندانپزشک با مدرک معتبر در تهران

معیار تعیین دستمزد کارکنان چیست؟

مشترکان برق کم مصرف در آذربایجان ‍شرقی پاداش می گیرند

توضیحات تامین اجتماعی درخصوص نحوه پرداخت بدهی داروخانه های بیمارستانی

قیمت آنلاین و لحظه ای ارز آزاد شنبه 5 بهمن ماه را اینجا ببینید

بورس سال بعد بهتر از امسال هم خواهد شد

بررسی تکنیکالی سهم «فالوم»

اختلاف بر سر منشأ بوی بد تهران به کجا رسید؟

افزایش 113 هزار هکتاری زمین های کشاورزی بالادست زاینده رود

بورس سبزپوش شد

قیمت روز خودرو های داخلی و وارداتی 98/11/05

استخدا مدیر فروش ، کارشناس فروش در یک شرکت معتبر/تهران

قیمت روز گوشی موبایل سامسونگ در 5 بهمن+جدول

15 مجموعه ورزشی نیمه تمام فارس، چشم انتظار اعتبار

آیا پزشکان قانون «الزام استفاده از کارتخوان در مطب» را اجرا می کنند

تسهیلات 50 میلیارد تومانی برای همکاری با شرکت های دانش بنیان

جهل بزرگی در سیاست گذاری فرش کرمان اتفاق افتاد/فرش همچنان در اولویت دولت نیست

قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

رشد 146 درصدی تعداد موزه های استان اصفهان2425143

یارانه نان حذف می شود؟

پشت پرده شیر و کیک های آلوده چه بود؟

قیمت جهانی طلا امروز 98/11/05

استخدام مهندس صنایع در شرکت فنی مهندسی کاگ در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت بازرگانی در تهران

ایجاد مهمترین مراکز علمی، فن آوری و نو آوری ایران در جزیره کیش

48 تعاونی جدید در کردستان تشکیل شد

مدل جاکلیدی چوبی

فال روزانه شنبه 5 بهمن 1398

نحوه محاسبه درصد

طرح های آموزشی استان مرکزی آماده بهره برداری

12 راه ساده برای جلوگیری از هدررفت گاز

استخدام دستیار دندانپزشک و منشی جهت پذیرش در تهران

معتمدیان: رنگ محرومیت از خراسان جنوبی پاک خواهد شد

استخدام مدیر و کارشناس منابع انسانی در یک شرکت دانش بنیان معتبر

جیب کردستان عاری از سود معادن است

150شهردار و دهیار چهارمحال و بختیاری در خصوص مدیریت پسماند اخطار گرفتند

آشنایی با جنگل های زاگرس(جنگل های بلوط)

ایجاد مهمترین مراکز علمی، فن آوری و نو آوری ایران در جزیره کیش

استخدام نیروی خانم مسلط به نقشه کشی صنعتی در اراک

48 تعاونی جدید در کردستان تشکیل شد

صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی

با ارزش ترین ارزهای دیجیتالی را بشناسید

خلیج گرگان در خطر فقر غذایی و انرژی

مدل میز ناهارخوری استیل با طرح بسیار شیک و لاکچری

کاهش 50 درصدی معاملات مسکن نسبت به سال گذشته

لاهوتی: تغییر نرخ دلار اظهارنامه های وارداتی از 4200تومان به نیمایی

استخدام انباردار آقا در یک شرکت تولیدی در تهران

استخدام پشتیبان فروش خانم در یک شرکت تولیدی بازرگانی در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی در شرکت پارس کرون در تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت تولیدی بازرگانی در تهران

کاهش ارزش 26 ارز در بازار بین بانکی

71 واحد تولیدی، در 9 ماه نخست سال جاری احیا و به چرخه تولید بازگشت

مشترکان برق کم مصرف در آذربایجان ‍شرقی پاداش می گیرند

رشد بهای رسمی 26 ارز در آغاز هفته

محله نفت کش ها

راه اندازی نخستین بازارچه طلا کشور در اصفهان

محله نفت کش ها

پشت پرده شیر و کیک های آلوده چه بود؟

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی و سرپرست حسابداری /تهران

استخدام کارشناس حسابداری و کارشناس برنامه ریزی در تهران

استخدام فروشنده جهت کار در شیرینی فروشی در مشهد

استخدام فروشنده ماهر جهت کار در مشهد

استخدام نیرو جهت کار در پخش قطعات اتومبیل در مشهد

18 طرح آموزشی استان مرکزی آماده بهره برداری شد

تخریب 16 بنا و دیوارکشی غیرمجاز در محمودآباد

روند صعودی مشکوک در بازار بورس!

استخدام چند ردیف شغلی جهت یک شرکت معتبر صنعت پلاستیک در خراسان رضوی

بهره برداری از 27 طرح در سوادکوه شمالی

سکه گران می شود؟

استخدام کارشناس و مدیر فروش در یک شرکت تولید و بسته بندی مواد غذایی

18 طرح آموزشی استان مرکزی آماده بهره برداری شد

استخدام مدیر بازاریابی خانم با فن بیان بالا و آشنا با آفیس در قائمشهر

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت پخش سراسری فرآورده های نفتی

هجوم ملخ ها به آفریقا

صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی

همتی: طرح گام به مرحله نهایی رسید

حق مالکیت برخورداری از مسکن

استخدام بازاریاب در یک شرکت بازرگانی در تهران

استخدام کارشناس مالی و حسابداری و سرپرست حسابداری در تهران

استخدام فروشنده فروشگاه های زنجیره ای و گرافیست در تهران

طلا امروز چقدر قیمت خورد؟

کرونا نفس قیمت نفت را گرفت

وام های ربوی با پوشش اسلامی

48 تعاونی جدید در کردستان تشکیل شد

پروپوزال امکان سنجی استقرار هزینه یابی بر مبنای فعالیت در بیمارستان و مقایسه آن با روش سنتی محاسبه بهای تمام شده

پروپوزال امکان سنجی استقرار هزینه یابی بر مبنای فعالیت در بیمارستان و مقایسه آن با روش سنتی محاسبه بهای تمام شده