مطالب مرتبط:
مشکل تامین گاز مایع و ایجاد بازار سیاه در آذربایجان غربی
3 اقدام اساسی برای رونق صنعت خودرو / تامین نقدینگی صنعت خودرو/ توجه به شفاف سازی فرآیند ها
اکثر واحدهای تولیدی کردستان با ظرفیت کامل کار نمی کنند
استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر تولیدی در کرمان
تصمیمات ضروری شورای پول و اعتبار برای تامین مالی طرح های پیشران تولید
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 10:162019-12-11اقتصادي

تامین نقدینگی نسخه شفابخش واحدهای تولیدی مشکل دار کرمان


ایرنا - فعالان عرصه اقتصادی استان کرمان تنها نسخه شفابخش برای رفع کمبود نقدینگی این روزهای 75درصد از مجموع یکهزار و 500واحد تولیدی این استان که به حالت رکود و نیمه تعطیل درآمده اند را در حمایت جدی بانکها و آسان نمودن شرایط پرداخت تسهیلات می دانند.

- آنان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از بی مهری بانکها نسبت به واحدهای تولیدی سخن به میان آوردند و افزودند : برغم حرف و وعده های رنگارنگ حمایتی که در نشست و برخاست های مختلف از سوی مسئولان حوزه های مختلف دخیل در پرداخت تسهیلات در استان کرمان سرداده می شود ولی واحدهای تولیدی مشکل دار برای دریافت هر گونه تسهیلات بانکی با موانع جدی از جمله تهیه وثیقه های سنگین بانکی مواجهند.

صاحبان واحدها و کارگاههای تولیدی کوچک می گویند : در سالی که به نام رونق تولید و نهضت تولید نامگذاری شده نگاههای حمایتی متناسب با نیاز آنان در جامعه وجود ندارد و این امر موجب شده که در بلاتکلیفی بسر ببرند.

اما در حوزه خودروسازی استان کرمان مشکلات به اندازه ای است که از 7کارخانه خودروسازی این استان هم اکنون تنها 2کارخانه فعال هستند و آن هم با حداقل ظرفیت کاری که استمرار وضع موجود احتمال غیر فعال شدن این 2کارخانه هم متصور است .

عمده ترین تولیدات منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم واقع در شرق استان کرمان به عنوان قطب صنعت خودرو سازی کشور خودرو و قطعات آن است.

تولیدات خودرو در استان کرمان در سال 92 معادل 46 هزاردستگاه بوده که درسال 93 این میزان به 86 هزاردستگاه رسیده که معادل87درصد نسبت به سال1392 افزایش یافته است.

پیش از آغاز تحریم ها درافق طرح (پایان سال 1400) تولید500 هزاردستگاه و 25 درصد ظرفیت تولید کل خودرو در کشور پیش بینی شده بود که با آغاز تحریم ها رو به رکود رفته است.

تعداد واحدهای صنعتی مستقر در ارگ جدید بم کرمان، هفت خودروسازی از جمله شرکت های کرمان موتور، مدیران خودرو، کارمانیا، راین خودرو، ریگان خودرو، خودروسازان بم و ارگ دیزل بوده است که به علت مشکلات ارزی، فشار تحریم ها و کمبود نقدینگی اکنون تنها مدیران خودرو و کرمان موتور در حال فعالیت هستند.

کرمان موتور هم اخیراً اعلام کرده تولیدات خود را به روزانه 30 دستگاه خودرو کاهش داده و نیروی انسانی این شرکت در هفته سه تا چهار روز به صورت یک شیفت کار می کنند.

گفته می شود که مدیران خودرو و کرمان موتور به علت وارد نشدن بسته های قطعات خارجی و نیز فقدان دریافت تسهیلات بانکی، در آستانه تعطیلی هستند .

بانکها همکاری مطلوبی با واحدهای تولیدی مشکل دار کرمان ندارند دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: اولویت نخست کشور حفظ اشتغال است اما به علت فقدان همکاری لازم بانک ها با واحدهای تولیدی مشکل دار استان، در وضعیت کنونی بسیاری از این واحدها رو به تعطیلی می روند.

کیان سیدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 75 درصد از مجموع یکهزار و 500 واحد تولیدی استان کرمان در شرایط کنونی راکد و یا نیمه فعال شده اند.

وی اظهار داشت: تغییر شدید نرخ ارز در سال های اخیر سکته اقتصادی به واحدهای تولیدی استان کرمان وارد کرد و نیاز به نقدینگی در این واحدها به شدت افزایش یافت اما متاسفانه بانک های ما با واحدهای کوچک و متوسط مشکل دار همکاری مطلوبی ندارند.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه بانک ها سطوح اختیارات پایینی در استان کرمان دارند تاکید کرد: با پیگیری های انجام شده، این سطوح در مقایسه با استان های مجاور بسیار اندک است زیرا بانک های استان برای هر پرونده بالای پنج میلیارد تومان مجوز تهران را طلب می کنند که این رقم در استان های دیگر 2 برابر است.

وی با اشاره به مشکل تامین وثیقه واحدهای تولیدی گفت: بانک ها از واحدهای کوچک و متوسط استان کرمان وثیقه های نوع نخست را طلب می کنند که با توجه به شرایط دشوار اقتصادی امروز کشور، سندهای واحدهای تولیدی بیشتر در گرو بانک ها قرار دارد و آنان حاضر نیستند محل اجرای طرح را بپذیرند.

سیدی افزود: بانک ها در این خصوص حاضر نشدند به واحد تولیدی خوب ریگان خودرو تسهیلات 6 ماهه در قبال وثایق نوع دوم پرداخت کنند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات استان کرمان بالا بودن بوروکراسی های اداری و فقدان اطلاع واحدهای تولیدی نسبت به روند اداری و مراحل اخذ تسهیلات است و تسهیلات بانکی برای امور کارشناسی به شعبات ارجاع می شود که این امر فرایند پرداخت ها را طولانی می کند.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان عنوان کرد: تسهیلات رونق تولید و تبصره 18 بیشتر در مهرماه و آبان ماه ابلاغ می شوند و روند بررسی کارشناسی و ارجاع به شعبات بانکی زمان بر و موجب رسیدگی به پرونده ها در انتهای سال می شود و این در حالی است که بانک ها روند پرداخت تسهیلات را در اسفندماه متوقف می دانند و پرداخت ها کند می شود.

وی گفت: تمامی این عوامل و موانع و مشکلات بانکی موجب شده که واحدهای تولیدی استان کرمان امسال در دریافت تسهیلات رونق تولید جزو استان های آخر کشور قرار بگیرند.

واحدهای تولیدی کرمان همچنان دغدغه نقدینگی دارند معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: توان و ظرفیت های تولید در این استان فراهم است که می توانیم با تامین نقدینگی چرخ تولید را به حرکت درآوریم اما به علت برخی مشکلات بانکی دغدغه نقدینگی واحدهای تولیدی همچنان پابرجا است.

امین غفاری نژاد افزود: سیستم بانکی باید دغدغه رونق تولید را داشته باشد و با نظر کارشناسی و ترفندهای خود چرخ خودروسازی استان کرمان را که در حال ایستادن است، فعال کند.

وی اظهار داشت: مدیران تصمیم گیر و تصمیم ساز سیستم بانکی استان، گره مشکل صنعت ما را در اندازه توان خود رفع کنند و بخشی از دغدغه مالی واحدهای تولیدی با پیگیری از وزارت خانه برطرف می شود.

معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: واحدهای تولیدی خودروسازی به دوره رکود و تحریم ها برخوردند که تحریم ها هزینه های تولید و زمان را افزایش داده است لذا این واحدها توقع کمک از تمامی بخش های کشور را دارند.

وی با اشاره به اینکه موانع متعددی برای واحدهای تولید خودرو استان وجود دارد که تمامی این مسائل در سطح وزارت خانه درحال پیگیری است تصریح کرد: خط تولیدی رنگ با همکاری طرف چینی در شرکت مدیران خودرو یکی از خطوط مطرح کشور است و سالی 200 هزار خودرو را با تجهیزات تمام اتوماتیک رنگ آمیزی می کند که ظرفیت های خودروسازی استان را نمایش می دهد.

غفاری نژاد با بیان اینکه هدف اصلی این نشست حمایت بانک ها از واحدهای تولیدی استان و اتصال آنان به یکدیگر است گفت: اخیرا بانک تجارت 250 میلیارد تومان به کرمان موتور تخصیص داده است.

وی افزود: منابع مالی در گردش واحدهای تولیدی استان کرمان باید برای پرداخت تسهیلات و فعال شدن این واحدها به سیستم بانکی استان بازگردد که در مقابل بانک ها بتوانند تسهیلاتی به این واحدها پرداخت کنند.

معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید و خودروسازان بم نقطه قوت تولید استان است و کرمان موتور زمینه تولید و فروش 16 هزار دستگاه خودرو را با پرداخت 2 هزار میلیارد تومان دارد که در صورت تخصیص این اعتبارات به نفع بانک ها هم است.

وی ادامه داد: کرمان موتور و ریگان خودرو برای دریافت تسهیلات تبصره 18 و رونق تولید ثبت نام کردند که پرداخت این تسهیلات بانک ها هم باید همکاری کنند.

غفاری نژاد افزود: سابقه خودرو سازان استان کرمان روشن است و خودروهای خوب دنیا در این منطقه تولید می شد اما متاسفانه تحریم ها تولید منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم را با رکود مواجه کرده و تولیدات کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه گل گهر و مس سرچشمه اعلام می کنند که 90 درصد چرخش مالی خود را به استان آورده اما اثر آن در استان مشاهده نمی شود گفت: شرکت های معدنی باید حساب های خود را بر اساس قانون به استان کرمان منتقل کنند و استانداری وضعیت انتقال حساب های این 2 شرکت را پیگیری می کند.

معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان داشت: تفاهم نامه اولیه با بانک ملت و تجارت منعقد شده که از این محل تسهیلاتی به واحدهای کوچک بدهند اما دغدغه منابع مالی واحدهای تولیدی استان کرمان همچنان در استان مشاهده می شود.

وی افزود: شرکت های بزرگ استان کرمان دلیلی برای انتقال منابع خود به استان کرمان می خواهند و این منابع در صورت برگشت به استان ضمن به حرکت درآوردن چرخ تولید، سرریز می شود.

غفاری نژاد گفت: بانک ها نیاز بنگاه های اقتصادی را رفع و واحدها بخشی از حساب های خود را به بانک های استان وارد کنند و باری اضافه تر از تهران بر دوش واحدهای تولیدی نگذارند که حساب آنان به استان وارد شود.

وی با بیان اینکه بانک ها توانمندی خود را اعلام کنند عنوان کرد: بالغ بر 60 درصد مشکلات واحدهای تولیدی استان کرمان نقدینگی است که علت آن مشکلات نرخ ارز و تحریم ها بوده که می توان این مشکلات را با همکاری بانک ها رفع کنیم.

خسارت یکهزار میلیارد تومانی به کارخانه خودروسازی کرمان موتور معاون اعتباری شرکت خودروسازی کرمان موتور گفت: آسیبی هنگفت سال گذشته از سوی دولت ناخواسته به اکثریت شرکت های بخش خصوصی به ویژه کرمان موتور وارد شد که میزان خسارت وارده به این شرکت یکهزار میلیارد تومان بود که این موضوع مشکلات کاری را برای این شرکت پدید آورده است.

ایرج قنبری روز دوشنبه در نشست تامین منابع مالی از محل بانک های استان و پرداخت تسهیلات بانکی و انتقال حساب شرکت های تولیدی به استان با بیان اینکه اعلام مشکلات کرمان موتور تاکنون راه به جایی نبرده است افزود: مسئولان دولتی ابتدا به کرمان موتور اعلام کردند که گشایش اعتبار با ارز 4200 تومانی داشته باشد لذا مواد اولیه را با این نرخ وارد کردیم و کرمان موتور با این نرخ محصولات خود را تولید و به دست مردم داد که در زمان سررسید این اعتبارات پس از هشت ماه دولت ارز را به نرخ آزاد حساب کرد که این امر یکهزار میلیارد تومان ضرر مالی به شرکت کرمان موتور وارد کرد.

وی اظهار داشت: هیچ بانکی غیر از بانک تجارت حاضر به همکاری با کرمان موتور نشده لذا تمامی مدارک ارز 4200 تومانی به دولت ارائه کرد و دولت نیمی از یکهزار میلیارد تومان را به این شرکت بازگرداند.

معاون اعتباری شرکت خودروسازی کرمان موتور گفت: بانک ها صورت ها مالی زیان مالی کرمان موتور را که می بینند با این شرکت همکاری نمی کنند زیرا پیش از این از بسیاری از بانک ها سرمایه در گردش دریافت کردیم که دیگر تسهیلاتی به ما پرداخت نمی کنند و نیاز به حمایت دولت داریم.

وی ادامه داد: شرکت کرمان موتور پیش از این تمامی وثیقه های خود را برای دریافت تسهیلات ارائه کرده و قادر به ارائه وثایق جدید نیست لذا دولت ضمانت کند که سرمایه در گردش مورد نیاز خود را از سیستم بانکی دریافت کنیم.

قنبری گفت: سه شرکت خودروسازی کشور با وجود ممنوعیت واردات و فشار تحریم ها، کماکان تولید می کنند و بازار در انحصار سایپا، کرمان موتور و ایران خودرو قرار گرفته است و اگر بانک ها 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات بدهند می توانیم محصول خود را تولید کنیم و بانک ها سود خود را دریافت می کنند.

وی بیان داشت: ذی نفع خارجی ما با آمریکا رابطه ای ندارد و مشکلی با تعاملات اقتصادی با ایران ندارد لذا بانک ها در صورتی که تسهیلات را به صورت ارزی به حساب طرف مقابل واریز کنند و می توانند سود خود را دریافت کنند.

وی افزود: کرمان موتور تعهد کرده با دریافت 500 میلیارد تومان اعتبارات، تا پایان سال 16 هزار دستگاه خودرو تولید کند که متاسفانه تاکنون نیمی از این تعهد انجام نشده است مگر اینکه منابع جدیدی به دست ما برسد.

معاون اعتباری شرکت خودروسازی کرمان موتور با بیان اینکه با بانک صادرات و رفاه در کرمان همکاری مالی داریم و حساب های ما در این استان فعال هستند گفت: مشکلات مسافتی بابت ارائه وثایق مشکلات داریم لذا برای دریافت تسهیلات بیشتر با شعبات تهران کار می کنیم.

وی تاکید کرد: تعدیل نیروهای شرکت کرمان موتور در ارگ جدید شهرستان بم به عنوان منطقه استراتژیک مشکلات امنیتی برای منطقه به وجود می آورد و می تواند خطراتی برای کشور داشته باشد لذا ضرورت دارد استانداری کرمان با تعامل وثایق با بانک ها، بتواند تسهیلات بلند مدت به ما بدهد.

قنبری افزود: استانداری کرمان همچنین با دریافت مجوزها و ضمانت بانکی می تواند تسهیلات حداقل 24 یا 36 ماهه برای تامین سرمایه در گردش کرمان موتور کمک کند که بتوانیم این اعتبارات را بازپرداخت کنیم.

وی گفت: پیش از آغاز تحریم ها خریدهای کرمان موتور به صورت اعتباری و هشت ماهه انجام می شد و اکنون با دریافت عوارض در دیگر کشورها، تمامی هزینه ها به صورت 114 درصد و نقد پرداخت می شود لذا کرمان موتور توان برگشت یکساله تسهیلات دریافتی را ندارد.

معاون اعتباری شرکت خودروسازی کرمان موتور با تاکید بر اینکه نقدینگی ما از محل دولت تامین شود گفت: شب عید نوروز امسال چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات 16 درصد از سوی دولت به ایران خودرو و سایپا پرداخت شد که ریالی از این اعتبارات به کرمان موتور تخصیص نیافته است.

ادامه فعالیت ریگان خودرو منوط به تامین سرمایه در گردش مدیرعامل ریگان خودرو گفت : این شرکت به 150 میلیارد تومان اعتبار برای رفع مشکل سرمایه در گردش خود نیاز دارد و تامین این سرمایه تولید ما را رونق خواهد بخشید و مانع از توقف کار شرکت خواهد شد.

حسن گنجی افزود: این شرکت طی یک ماه به 150 میلیارد تومان با بازپرداخت 6 ماهه نیاز دارد و صورت های مالی ریگان خودرو از سال گذشته نشان می دهد که زیان دهی نداشته است.

وی با بیان اینکه 40 درصد سهام شرکت ریگان خودرو متعلق به شرکت چینی تولید کننده موتور به گیربکس است گفت: سال گذشته با توجه به حمایت های شریک خارجی یکهزار و 600 خودرو تولید و به بازار عرضه کردیم و برنامه ما تولید سه هزار دستگاه بود و امسال برنامه تولید چهار هزار دستگاه خودرو را داریم.

مدیرعامل شرکت ریگان خودرو گفت: منابع داخلی استان کرمان برای کارهای بزرگ محدود است و نیاز به بانک ها وجود دارد که آنان هم محدودیت مجوز از تهران را دارند و برای دریافت تسهیلات حتی یک روز برای ما که وابستگی به خارج داریم اهمیت دارد.

وی بیان داشت: تامین هشت هزار قطعه با پرداخت یک میلیارد یوان را برای سال آینده تعهد کردیم که واردات کنیم و در صورت نشدن تامین مالی ممکن است سیاست های طرف خارجی عوض شود لذا ضرورت دارد که بانک های داخلی در گرفتن مصوبات انعطاف نشان بدهند که زمان را از دست ندهیم.

گنجی با تاکید بر اینکه بانک ها با تشکیل کنسرسوم و پیگیری منابع مالی تولید را تامین کنند افزود: تولید 2 هزار خودرو طی سه ماه آینده برنامه ریزی کردیم که قطعات آن را خریداری کردیم و اکنون به مدت سه ماه نیاز به حمایت مالی داریم زیرا منابع مالی با خرید قطعات خارج شده است.

وی با بیان اینکه در صورت رفع نشدن مشکلات بخش خصوصی، این مشکلات گریبانگیر بانک ها هم می شود بیان داشت: بانک ها در زمان و سقف تعهدات انعطاف نشان دهند لذا اکنون زمان تهیه وثیقه ملکی وجود ندارد و وثایق خود را قبلا ارائه کردیم.

نقدینگی خودروسازان کرمان با فروش اوراق سهام تامین می شود معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به مشکلات پیش روی کارخانجات خودروسازی های این استان گفت: طی نشستی که روزهای گذشته در وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم مقرر شد که بحث مالی مجموعه خودروسازی کرمان از طریق صندوق های تامین مالی، بانک ها و به نوعی واحدهای تولیدی بزرگ با فروش اوراق سهام تامین شود.

امین غفاری نژاد افزود: طی این نشست بنا شد که شرکت های خودروساز و قطعه سازان کرمان با شرکت های مالی و اعتباری وارد مذاکره شوند و صورت های مالی خود را ارائه کنند و در صورتی که تمامی شرایط را داشتند، بر این اساس بخشی از نقدینگی این شرکت ها تامین شود.

وی تصریرح کرد: نقدینگی سه کارخانه در مجموعه خودروسازی بم به واسطه بالا رفتن نرخ ارز و خرید قطعات خارجی کاهش یافته و یک رویکرد برای تامین نقدینگی ، پیش فروش محصولات و واردات قطعات است که کرمان موتور مجوز پیش فروش یکهزار و 500 دستگاه خودرو را از وزارت صمت دریافت کرده است.

معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: شرکت کارمانیا افزون بر 400 میلیارد تومان طی مصوبه کلی دریافت می کند که با ارسال این مصوبه به پایتخت، سیستم بانکی می تواند از محل تسهیلات رونق تولید این واحد تولیدی را تامین نقدینگی کند.

غفاری نژاد افزود: تامین نقدینگی اصلی ترین چالش های واحدهای تولیدی در فضای کنونی کشور است که این مشکل امیدواریم از طریق سیستم بانکی کشور رفع شود و انتظار داریم بانک ها تعهداتی که به خصوص در تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی استان دارند را افزایش دهند.

وی با اشاره به واحدهای معرفی شده به بانک های استان گفت: سیستم بانکی امسال کمتر از 15 درصد این تسهیلات را پرداخت کرده و نقدینگی تولید داخلی به خصوص خودروسازان تامین نشده است.

معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با تاکید بر اینکه سیستم بانکی به سرعت تدبیری بیندیشند و از خودروسازان این استان حمایت کند ادامه داد: سود حاصل از تولید فروش خودرو مستقیم به استان برمی گردد و این امر باوجود پرداخت عوارض گمرکی و پرداخت حقوق به نیروها برای استان فوایدی دارد و یک تولید مقرون به صرفه محسوب می شود که امیدواریم رونق یابد و به تولید هدف گذاری شده یکصد هزار خودرو در سال دست یابیم.

بانکها واحدهای تولیدی کرمان را یاری نمی کنند رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت : با وجودی که در قانون مصوب شده که بانک ها بخشی از تسهیلات پرداختی را به امر تولید اختصاص دهند ولی در این استان هنوز چنین حمایتی از واحدهای تولیدی توسط بانکها نشده است .

مهدی حسینی نژ افزود: در سال گذشته که جنگ اقتصادی و تحریم ها بر فعالت اقتصادی و واحدهای تولیدی ما تحمیل شروع شد قرار بود بانک ها کمک کنند اما تسهیلاتی که پرداخت شد با سود 25 درصد بود که این به فعالان واحدهای تولیدی ما کمکی نکرد.

وی همچنین گفت: در سال 97 قانون هدفمندی یارانه ها را داشتیم و مصوب شد که 10 هزار میلیارد تومان از منابع دولتی به بخش صنعت و تولید اختصاص یابد که تاکنون یک ریال آن به تولید اختصاص نیافته است.

حسینی نژاد افزود: در استان کرمان از سال 95 تا کنون تنها 202 واحد تولیدی موفق به دریافت تسهیلات بانکی و عمدتاً با سود بالا شدند.

رییس صمت استان کرمان بیان کرد: 63 درصد واحدها مشکل تسهیلات، 43 درصد مشکل بازار، 43 درصد واحدها نیز مشکل بی ثباتی قیمت ها و 34 درصد واحدهای استان کرمان هم مشکل بیمه ای دارند که با استفاده از ظرفیت های موجود در هر منطقه می توان مشکلات را حل کرد.

پیشی گرفتن بخش غیردولتی بر بانکها در پرداخت تسهیلات خرد روستایی وی خاطرنشان کرد: از طرفی تسهیلاتی که معین های اقتصادی سیرجان در سال 97 در قالب اشتغال های خرد روستایی و تسهیلات واحدهای صنعتی پرداخت کردند یکهزار فقره تسهیلات بوده این در حالی است که طی سه سال اخیر از سوی بانک ها و دولت تنها 202 فقره تسهیلات به واحدهای تولیدی وصنعتی استان اعطا شد.

حسینی نژاد عنوان کرد: استان کرمان علی رغم اینکه استانی پولدار است اما متأسفانه در سیستم بانکی منابع مالی وجود ندارد و وقتی منابع نداریم سیستم بانکی هم کمک به ما نمی کند لذا معین اقتصادی مبالغی را در سیستم بانکی سپرده گذاری کرد و در قبال این سپرده گذاری تسهیلات پرداخت شد؛ حال آنکه 4 واحد بزرگ در استان کرمان، بالای 50 میلیارد تومان گردش مالی سالانه دارند که در استان های دیگر هزینه می شود.

گل گهر سیرجان به 70 واحد نیمه فعال صنعتی تسهیلات پرداخت کرد رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در قانون معادن، بر اساس ماده 43 این قانون برای رونق بخشی در حوزه صنعت جدی تر وارد عمل شدیم به این نحو که شرکت ها و معادن و صنایع را ترغیب کردیم تا گردش مالی خود را در استان بیاورند و امسال هم شروع کردیم، امسال گل گهر سیرجان به 70 واحد راکد و نیمه فعال تسهیلات پرداخت کرد که قبل از این کار 2 هزار میلیارد تومان گردش مالی را در بانک های استان آوردند و از قبل این سپرده گذاری ها تسهیلات به 70 واحد صنعتی اعطا شد.

وی ادامه داد: به دلیل جنگ اقتصادی یکی از چالش های بزرگ واحدهای صنعتی ما تأمین ارز است اما استان کرمان استان صادراتی است و 4.

8 صادرات غیرنفتی کشور از استان کرمان است و سالیانه حدود 2.

2 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی از استان کرمان داریم.

استاندار کرمان به دنبال رفع مشکلات واحدهای تولیدی و شرکت های خودروسازی استان هستیم استاندار کرمان با اشاره به راه اندازی پنجره واحد اقتصادی این استان و برگزاری نشست های هفتگی این پنجره گفت : به دنبال این هستیم که از این طریق روند سرمایه گذاری در استان را تسهیل بخشیم و از سویی با در قالب نشست های رفع موانع تولید هم تلاش داریم که به رفع واحدهای مشکل دار کمک کنیم .

محمد جواد فدایی خواستار رفع مشکلات کارگری شرکت های مختلف خودروسازی های استان از جمله بم شد و گفت: باید برای تأمین منابع مالی مورد نیاز شرکت های خودروسازی فعال در منطقه ویژه این شهرستان، اقدام عاجلی صورت گیرد زیرا بیکاری کارگران این واحدها مشکلات اجتماعی متعددی در پی خواهد داشت.

فدایی در دیدار با معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ایجاد اشتغال یکی از دغدغه های جدی دولت در کشور و استان کرمان است اما از ابتدای امسال تاکنون از منابع بانکی برای ایجاد اشتغال در این استان استفاده نشده است.

وی با اشاره به پتانسیل های معدنی موجود در کرمان تصریح کرد: وزارت کار باید زمینه را برای افزایش ایمنی محیط های کارگری و همچنین تجهیز و نوسازی معادن ذغال سنگ در این استان فراهم کند.

پیشتر رییس کل بانک مرکزی در سفری که به استان کرمان داشت در نشست با فعالان اقتصادی و مسئولان این استان در پاسخ به انتظارات مسئولان ارشد استان از بانکها با اشاره به اینکه به دلیل تحریم ها شرایط کشور ویژه است، گفت : تلاش بانک مرکزی ؛ برای حل مشکلات واحدهای تولیدی از طریق نقدینگی موجود در جامعه است، ضمن آنکه این بانک درصدد است منابع بانکی هر استان تاحد ممکن در همان استان هزینه شود.

همتی در خصوص اقدامات بانک مرکزی در حمایت از تولید به تصویب آیین نامه قانون جدید چک در دولت اشاره کرد و گفت: آیین نامه قانون چک که در روزهای آینده ابلاغ می شود، به منظور حمایت از بنگاه های با پرسنل 100 نفر و بالاتر است و امیدواریم با این آیین نامه مشکل برخی واحدهای تولیدی در زمینه چک برگشتی با واگذاری اختیار تصمیم گیری به شورای تأمین استانها، رفع شود.

رییس کل بانک مرکزی همچنین به تشریح سایر اقدامات حمایتی این بانک از واحدهای تولیدی پرداخت و گفت: علاوه بر قانون چک، تمدید ضمانت نامه های بانکی و تامین نقدینگی بنگاه های اقتصادی از دیگر اقدامات حمایتی بانک مرکزی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی است.

وی افزود: حل مشکلات خودروسازان استان کرمان که موجب اشتغال تعداد زیادی از جوانان استان شده مورد توجه بانک مرکزی است .

رییس کل بانک مرکزی ، پیش از این جلسه ؛ در جمع فعالان اقتصادی استان کرمان و اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در کرمان هم با تشریح وضعیت اقتصادی کشور گفت: قاطعانه می گویم با تلاش و کوشش تولید کنندگان ، تجار و همه فعالان اقتصادی که رزمنده عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن هستند فشار تحریم را شکسته ایم و اکنون در شرایط به نسبت با ثباتی هستیم و لازم است این ثبات ادامه پیدا کند.

همتی افزود: در صورت حل نشدن مشکلات فعالان اقتصادی نمی توان با تحریم ها مبارزه کرد و بر این اساس حل مشکلات حوزه فعالیت بازرگانان و تولیدکنندگان از اولویت های بانک مرکزی است.

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینکه هدف اصلی این است که از صادرکننده ای که مقید به بازگشت ارز حاصل از صادرات است حمایت شود گفت: اگر برخی محدودیت ها اعمال می شود صرفاً برای افرادی است که از امکانات کشور استفاده کرده اند اما در مقابل از بازگرداندن ارز خودداری می کنند و لذا برای برخورد قانونی اسامی آنها به قوه قضاییه ارسال شده است.

از برآیند گفته های این روزهای مسئولان استان کرمان چنین برمی آید که قول های رییس کل بانک مرکزی در راستای گره گشایی از مشکل واحدهای تولیدی و کارخانجات خودروسازی این استان تحقق نیافته و چالش های تعطیلی کارخانجات خودروسازی و واحدهای تولیدی که بیکاری هزاران نفر از کارگران این صنایع را به دنبال دارد خط تولید و اشتغال استان را در معرض تهدید قرار داده است .


کلید واژه ها: واحدهای تولیدی - تولید - تولیدی - استان کرمان - تسهیلات - کرمان - حمایت - استان - نقدینگی - تسهیلات بانکی - کمبود نقدینگی - پرداخت - شفابخش - ایرنا - مختلف - بانکی - رونق تولید - نسخه - مشکل - نامگذاری - اقتصادی - رنگارنگ - مسئولان - خبرنگار - گفت و گو - فعالان - وثیقه - شرایط - کمبود - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
پایتخت «موز» ایران100 درصد تخریب شد

برای خرید آپارتمان در حکیمیه چقدر باید پرداخت کرد؟

جدیدترین لیست کامل قیمت خودروهای داخلی شرکت سایپا در 98/11/03+ جدول

شوک مهم ارزی در راه است / واردکنندگان به گوش باشند

پایان بهمن ماه؛ وعده جدید راه اندازی فروش استقراضی

پایان بهمن ماه؛ وعده جدید راه اندازی فروش استقراضی

مدیرعامل فولاد خوزستان :تحریم تاثیر زیادی بر روند تولید نداشته است

در آستانه جشنواره بهار هنگ کنگ

قیمت انواع لاستیک خارجی، در بازار؟ +جدول

عکس/کریس رونالدو، گران ترین خانه پرتغال را خرید

پرداخت پاداش به مشترکان خوش مصرف برق و گاز

کدام واحد های مسکونی در شهر تهران رکورد دار معاملات مسکن هستند؟ + جدول

فعالان اقتصادی نباید به دلیل مشکلات دلسرد شوند

قرنطینه چهار شهر دیگر چین در پی شیوع ویروس کرونا

برخی معترضان دریافت کمک معیشتی قانع نشدند

آزادراه تهران-شمال تا 6 سال دیگر تکمیل می شود

برخی معترضان دریافت کمک معیشتی قانع نشدند

هشدار شرکت گاز به ادارات پرمصرف لرستان

طرز تهیه کافه لاته

افزایش 4درصدی بودجه دانشگاه در مقابل بالارفتن 20درصدی هزینه ها

ویروس مرموز چینی بازارهای جهانی را فلج کرد

افزایش 4درصدی بودجه دانشگاه در مقابل بالارفتن 20درصدی هزینه ها

زن شکاک: برای نجات زندگی ام 40 میلیون به رمال دادم!

بازنشستگان چشم انتظار جلسه دستمزد 99

مصرف گاز در زنجان رکورد زد

پیگیری جذب دندانپزشک برای درمانگاه تامین اجتماعی رزن

افزایش 4درصدی بودجه در مقابل بالارفتن 20درصدی هزینه های دانشگاه

واردات 2 میلیون دلاری لوبیا چیتی

افزایش سهمیه سوخت تاکسی های پایانه ای و فرودگاهی

استخدام همکار پروموتر با حقوق توافقی در پارسوآ تراول

چگونه کودکان را به تنهایی خوابیدن عادت دهیم؟

چرا قیمت فروش دارو در داروخانه با قیمت روی جلد متفاوت است؟

گروه بیوتکنولوژی قارچ های صنعتی، گروه پژوهشی برتر جهاد دانشگاهی خراسان رضوی شد

مصرف بنزین چقدر کم شد؟

مصرف بنزین چقدر کم شد؟

ممنوعیت واردات 1600 کالا به کشور

اما و اگرهای افتتاح ساختمان اورژانس اجتماعی شهر گلستان در دهه فجر

چرا قیمت فروش دارو در داروخانه با قیمت روی جلد متفاوت است؟

مشارکت هلدینگ دانش بنیان در ساخت سیکلوترون و راه اندازی دهکده سلامت/خدماتی برای حفظ نخبگان

ظرفیت بارگیری خط ریلی اینچه برون به 10 میلیون تن افزایش پیدا می کند

قیمت دلار در بازار امروز

هرآنچه که لازم است از امضای الکترونیکی و انواع آن بدانید

ترخیص برنج های جدید در انتظار تخصیص ارز

چرا مردم بورس را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اند؟

مشارکت هلدینگ دانش بنیان در ساخت سیکلوترون و راه اندازی دهکده سلامت/خدماتی برای حفظ نخبگان

مدیرعامل فولاد خوزستان :تحریم تاثیر زیادی بر روند تولید نداشته است

وقفه ای موقتی در بازار طلا/ قیمت طلا تا دو ماه آینده به 1700دلار می رسد

بازنشستگان چشم انتظار جلسه دستمزد 99

واکنش عضو شورا به احتمال سمی بودن مواد لبنی

1.1 درصد؛ کاهش قیمت دلار

46 میلیون و 300 هزار قطعه؛ صدور کارت ملی هوشمند

40 درصد؛ افت قدرت خرید خانوار

800 هزار تومان؛ حداکثر افزایش حقوق معلمان

راه های قوی شدن اقتصاد ایران

مقایسه رشد قیمت مسکن در سال های 97 و 98

سکه در بازار امروز چند؟

جزییات رشد قیمت مسکن در 2سال گذشته

دانلود آهنگ جدید حسین آرمانی بنام دیوار

عکس هایی دیده نشده از شو جواهرات لاکچری و گران قیمت علی دایی در شمال شهر + تصاویر

9درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

قیمت سکه امروز پنجشنبه 3 بهمن ماه 98/ سرمایه گذاران نگران تهدید گسترش ویروس جدید

مالیات بر تولیدات مناطق آزاد برای ورود به کشور

افزایش سهمیه سوخت تاکسی های پایانه ای و فرودگاهی

آخرین وضعیت صادرات محصولات شیلات

آنالیز بازارها در دی ماه

در آستانه جشنواره بهار هنگ کنگ

افزایش 200 تا 2 دو میلیون تومانی برخی خودروها

دانلود آهنگ جدید شمس بنام ریسک

پیش بینی بازار بورس در ماه های آینده

در این شهر با پرداخت یک یورو صاحب خانه شوید+تصاویر

981 بانوی کارآفرین در خراسان رضوی شناسایی شد

فرمول های موفقیت در کسب و کار را بشناسید

گران ترین شهرهای جهان برای اجاره خانه

تولیدات مناطق آزاد برای ورود به کشور 9 درصد مالیات ارزش افزوده می پردازد

981 بانوی کارآفرین در خراسان رضوی شناسایی شد

آنچه در مورد ویروس جدید کرونا باید بدانید

استقلالی ها در فرودگاه مهرآباد/عکس

طرح جدید فروش قسطی محصولات ایران خودرو + جزییات

با گاز سوز کردن خودرو ها چقدر در مصرف سوخت صرفه جویی می شود؟

افزایش سهمیه سوخت تاکسی های پایانه ای و فرودگاهی

هرآنچه که لازم است از امضای الکترونیکی و انواع آن بدانید

صادرات گاز نمی تواند جایگزین کسری بودجه شود / مصرف 80 درصد از منابع گازی در داخل کشور

قیمت رهن و اجاره آپارتمان های نقلی در تهران +جدول

فارس من| قطع برق مشترکان آیین نامه و بخشنامه دارد

دومین شهر چین هم قرنطینه شد

مقایسه رشد قیمت مسکن در سال های 97 و 98

تحول مشاغل در انقلاب چهارم صنعتی

توزیع برنج دولتی برای تنظیم بازار در بهارستان

ایران در علم نانو رتبه چهارم جهان است

راه های قوی شدن اقتصاد ایران

فولاد مبارکه حمایت ویژه می خواهد

مقایسه رشد قیمت مسکن در سال های 97 و 98

افزایش صادرات نفت روسیه به ترکیه پس از تحریم ایران

981 بانوی کارآفرین در خراسان رضوی شناسایی شد

981 بانوی کارآفرین در خراسان رضوی شناسایی شد

ورود و خروج در چهار شهر دیگر چین ممنوع شد

راندمان آب کشاورزی قزوین قابل قبول نیست

رشد اقتصادی کره جنوبی به پایین ترین سطح رسید

تهرانی ها برای پیشگیری از قطع برق، 20 درصد در مصرف خود صرفه جویی کنند

بیشترین و کمترین واحد های مسکونی به فروش رفته در شهر تهران + جدول

تامین نقدینگی نسخه شفابخش واحدهای تولیدی مشکل دار کرمان

تامین نقدینگی نسخه شفابخش واحدهای تولیدی مشکل دار کرمان