مطالب مرتبط:
بازتاب گزارش شبکه خبر از قلع و قمع درختان ارتفاعات بومهن
قطع درختان منطقه مهریان واقع در یاسوج
ساخت 52 مدرسه در مازندران
سایه زوال بر سر درختان مرکبات جهرم
جابجایی فرمانداران در مازندران بعید است
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 10:102019-12-11اقتصادي

درختان نارنج شهرهای مازندران؛ حیاط خلوت مگس مدیترانه ای


ایرنا - اکنون که آفت مگس مدیترانه ای تا حدود زیادی در باغداری تجاری مازندران کنترل شده، بی توجهی در برداشت محصول درختان نارنج خیابان های شهری و دیگر درختان مثمر محوطه ادارات دولتی و عمومی، - این درختان را به میزبان درجه یک و حیاط خلوت این آفت تبدیل کرده است.

شدت آسیب زایی این وضعیت سبب شده است تا جهاد کشاورزی مازندران طی ابلاغیه رسمی از مجموعه های دست اندکار و متولی این درختان مانند شهرداری ها و روسای ادارات دولتی بخواهد حالا که برای مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای کاری نکرده اند، دستکم محصول درختان را جمع آوری کنند تا ریشه این آفت قطع شود.

کارشناسان باغداری می گویند که فراهم شدن میزبانی حدفاصل ثمردهی درختان مختلف سبب ماندگاری بیشتر مگس مدیترانه ای در مازندران شده است.

به اعتقاد آنان میزبانی از درخت ازگیل ژاپنی شروع می شود و بعد به ترتیب به هلو، شلیل، انجیر و خرمالو و بلافاصله پس از این مرحله نوبت به نارنگی های پیش رس و دیگر ارقام نارنگی و سپس ارقام مختلف پرتقال می رسد.

این چرخه با بی توجهی به برداشت میوه های درختان عمومی از جمله نارنج ، سیکل دوره گردی مگس مدیترانه ای را برای یک سال کامل می کند چون میوه نارنج در صورتی که برداشت نشود تا فصل باروری سال بعد نیز روی درخت ماندگار می شود.

مازندران علاوه بر این که 160 هزار هکتار باغ انواع میوه دارد که 110 هزار هکتار آن از انواع مرکبات بویژه پرتقال است، به دلیل وجود درختان نارنج در شهرها به پایتخت بهار نارنج نیز شهره است، به طوری که گفته می شود دستکم حدود 6 میلیون اصله درخت نارنج در سطح خیابان های این استان پهناور بویژه در شهرهای ساری و بابل وجود دارد.

استان مازندران 22 شهر بزرگ و حدود 35 شهر کوچک زیر 25 هزار نفر دارد و کاشت درخت نارنج به علت داشتن برگ ضخیم و همیشه سبز بودن مورد توجه شهرداران قرار می گیرد.

سازمان جهاد کشاورزی مازندران بتازگی در باره خطر تداوم آفت مگس میوه را در به وجود آمدن شرایط میزبانی این آفت در درختان نارنج خیابان های سطح شهرهای استان، برخی خانه باغ ها و درختان مرکبات محوطه ادارات هشدار داده و طی ابلاغیه رسمی و کتبی بر لزوم برداشت سریع و بموقع میوه و مقابله با این آفت تاکید کرده است.

آفت مگس مدیترانه ای که سابقه حدود چهار دهه ای در مازندران دارد، در همه این سال ها با انجام مدیریت پیشگیری و مقابله بموقع، موجب نگرانی جدی باغداران و مسئولان نشده بود، اما در چند سال اخیر به دلیل تغییرات آب و هوایی و گسترش کشت درختان مخلوط در باغات کوچک و بزرگ در حال تبدیل شدن به یک معضل اصلی است و ممکن است در صورت عدم توجه تمامی مشکلات بخش باغداری استان را تحت الشعاع قرار دهد.

استان مازندران سومین استان کشور از نظر برخورداری و تولید انواع مرکبات از جمله پرتقال، لیمو، نارنگی و نارنج است، اما در سال های اخیر بی توجهی درحفظ و برداشت بموقع میوه آن مشکلی برای باغداری حرفه ای شده است.

واقعیت این است؛ مگس مدیترانه ای که زمانی تنها در ماههای پایانی تابستان و همزمان با رسیدن نارنگی پیش رس مهمان باغ های مازندران می شد، در سال های اخیر، فصل حضورش را گسترش داد به گونه ای که همچنان شاهد این آفت به خاطر میزبانی درختان نارنج رسیده شده در سطح شهرهای استان هستیم.

نارنج میوه ای است که معمولا در آغاز بهار شکوفه می کند و زمان برداشت آن نیز اواخر ماه آذر و فصل پاییز است، اما برداشت میوه این گونه درخت مرکبات در حاشیه خیابان های شهر و محوطه های اماکن عمومی و ادارات دولتی و عمومی همواره با بی توجهی همراه می شود و بعضی سال ها یا اصلا برداشت نمی شود و یا با کم توجهی فقط در حد سبک کردن شاخه درخت برداشت می شود.

بنا بر اظهارات کارشناسان حفظ نباتات مازندران، مگس میوه می تواند به هر میوه نرسیده هم خسارت وارد کند.

هر مگس ماده روزانه 1 تا 30 عدد تخم رها می کند و در شرایط مناسب این توان را دارد که در یک دوره زندگی تعدادش را به میانگین 300 و حداکثر یکهزار عدد برساند.

میوه رسیده در سر درخت یا پوسیده در پای درخت بهترین میزبان مگس مدیترانه ای است، سفره ای که حتی اگر باغ های حرفه ای مازندران را بتوان از آن پاکسازی کرد، در خانه باغ های موجود در استان بویژه خانه باغ های متعلق به غیربومیان، درختان ادارات دولتی و خیابان های سطح شهر در تمامی فصول سال پهن است.

نارنج؛ درختی رها شده مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: باتوجه به اهمیت و کاربردهای مختلف بهارنارنج و نقش آن در اقتصاد و صنعت و اشتغال آفرینی خطه شمال بی توجهی به این درختان و عدم مراقبت آنان در برابر مسایلی همچون سرما و آفت و عدم برداشت بموقع محصول می تواند علاوه بر نابودی و کاهش محصول، با ایجاد زمینه میزبانی این آفت؛ باغداری حرفه ای را نیز به مخاطره بیاندازد.

عبدالرحمان زاغی افزود: انتظار داریم تا شهرداری و شهروندان در برداشت بموقع نارنج در سطح خیابان ها و خانه های شخصی اقدام کنند و میوه پوسیده نیز بموقع جمع شود.

وی با بیان این نکته که آفت مگس تا حدود زیادی تحت کنترل قرار گرفته است، اما وجود میوه نارنج به عنوان آخرین میوه پاییزی استان مازندران زمینه ماندگاری این آفات را دوچندان می کند، گفت: مبارزه با این آفت نباید مورد بی توجهی قرار بگیرد و باید با حساسیت بیشتری انجام شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم با اعلام اینکه دغدغه در مورد آفت مگس مدیترانه ای وجود دارد، تاکید کرد: باید بعد از برداشت مرکبات طی بهمن و اسفند ماه، اقدامات و هماهنگی های لازم انجام شود تا شاهد هجوم این آفت در سال آینده نباشیم.

شهیدی فر افزود: باغداران نیز درحال حاضر باید به بحث برداشت کامل میوه در باغ ها توجه جدی کنند و مقوله برداشت نارنج در سطح های های استان نیز به همه دستگاه های اجرایی و به خصوص شهرداری ها نیز ابلاغ شده است.

آگهی مزایده مدیر عامل سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری بابل که بیشترین درختان نارنج را دارد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این که ابلاغیه جهاد کشاورزی را دریافت کرده اند، گفت که مزایده برداشت نارنج از خیابان های شهر بابل آگهی شده و بزودی چیدن آن آغاز می شود.

سید مرتضی حسینی تعداد درخت نارنج سطح شهر بابل را حدود 50 هزار اصله عنوان کرد و افزود: با توجه به هشدار جدی حفظ نباتات در برداشت بموقع نارنج، این موضوع به صورت جدی برای عملیاتی شدن برنامه ریزی شده است.

وی گفت: طبق قانون سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهرداری بابل مسئول حفظ و نگهداری همه درختان در سطح شهرها است و در طی سال با هماهنگی کارشناسان حفظ نباتات جهاد کشاورزی مقابله با بیماری و آفات نیز با محلول پاشی با دوز کم سم و یا مبارزه غیر شیمیایی از جمله روغن پاشی هر ساله صورت می گیرد.

حسینی با اعلام این که سازمان همیاری شهرداری در عین حال به شهروندان هم در زمینه نگهداری درختان داخل حیاط منازلشان کمک می کند، توضیح داد: همان گونه که شهرداری مانع قطع درخت در منازل شخصی شهروندان می شود، در حفظ و نگهداری درختان نیز آمادگی دارد با آنها همکاری کند.

مدیر عامل سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری بابل از آمادگی برداشت انواع میوه و حفظ و نگهداری درختان در حیاط ادارات و دستگاه های دولتی نیز خبر داد و گفت: همه باید نسبت به هشدارهای حفظ نباتات جهاد کشاورزی در مورد آفت مگس میوه اهتمام داشته باشیم.

سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرده است که تغییر شرایط آب و هوایی به ویژه زمستان معتدل بدون یخبندان، کم توجهی و غفلت باغداران در مدیریت باغ و همچنین کاشت درختان مخلوط که هر یک میزبان مناسبی برای تکثیر و رشد جمعیت آفت مگس میوه می شود، سبب شد تا در 2 سال اخیر این آفت در بیشتر نقاط کشور به حالت طغیان برسد.

بنابر این گزارش اگر باغداران 2 سال متوالی روش مقابله و پیشگیری ساده و بدون هزینه برداشت بموقع محصول و جمع آوی میوه های رسیده و دفن صحیح را انجام بدهند، جمعیت آفت مگس میوه در سال سوم به حداقل ممکن خواهد رسید.


کلید واژه ها: مگس مدیترانه ای - مگس مدیترانه - درختان - آفت مگس مدیترانه ای - مازندران - مدیترانه - درخت - ادارات دولتی - میزبان - حیاط خلوت - باغداری - میزبانی - ادارات - برداشت محصول - جهاد کشاورزی - دولتی - محصول - شهرداری ها - کارشناسان - ماندگاری - ابلاغیه - کشاورزی - شهرداری - مبارزه - اعتقاد - خیابان - برداشت - خرمالو - کنترل - ژاپنی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس حسابداری آقا در یک شرکت معتبر در استان مرکزی

استخدام 3 ردیف شغلی در یک مجموعه در خراسان رضوی

تخمین هزینه های زیست محیطی سدهای برق آبی

27 هزار فقره تسهیلات خرید مسکن پرداخت شد

اجرای طرح گام از هفته آینده با اعتبار 70 هزار میلیارد تومان/ سود بین بانکی حدود 18.5 درصد است/ فردا اولین حراج اوراق عملیات بازار باز/ ثبات بازار مهم تر از نرخ ارز است/ فیشینگ برای تراکنش های بالای 100 هزار تومان است

بازار 1398/11/02

تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس ایران 1398/11/02

فیلم | هواپیماهای خارجی آسمان ایران را دور می زنند

خسارت 750 میلیارد تومانی کشاورزان سیستان و بلوچستان

استخدام مدیر فروش، کارشناس فروش در هلدینگ ابوقداره در فارس

آغاز بخشودگی 100 درصدی جرایم بیمه ای

هجوم نقدینگی در روز نزول سهام

افت و خیز تحول دیجیتالی در بانک های کشور

اثر سیل نقدینگی در بازگشایی های بازار پایه

حداقل حقوق کارمندان در سال آینده 2 میلیون و 800 هزارتومان تعیین شد

احتمال پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته سال 98 در اوایل سال آینده

استخدام کارشناس و کارشناس ارشد برق در شرکت بازرگانی فراز البرز

تحقق سود 128ریالی هر سهم بانک کارآفرین

اصلاح متفاوت بورس تهران

11روز زندان در کانال 13

قیمت آپارتمان در منطقه کن +جدول

اعتبار مورد نیاز بازگشت به تحصیل بالغ بر یک میلیارد تومان است

پرسشنامه بررسی و تاثیر موفقیت کاری افراد در سازمان و پیشرفت از لحاظ ارتقا شغلی

به قانونمند کردن شبه نمایشگاه ها امیدواریم

خوزستان ایستگاه آخر زندگی پرندگان مهاجر

بیماری هلندی ماهیت پوپولیستی دارد

اما و اگر نمایشگاه بهاری

تب بنزینی تورم افتاد

افتتاح قطعه یک آزادراه تهران - شمال؛ بزودی

سیل فقر در راه است

حال و هوای بازار مسکن در روز های سرد زمستانی

فرار 97درصدی مالیاتی داروخانه ها

خدمات ارزی بانک ملی ایران در اختیار فعالان اقتصادی

شناسایی بازارهای جدید با طرح درمان تکمیلی انفرادی آسماری

زنجیره فولاد درست مدیریت شود، برنامه ها محقق خواهد شد

استخدام تراشکار در یک شرکت معتبر در مرکزی

استخدام کارشناس فروش و کارشناس it در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام 3 ردیف شغلی در صدر ماشین جی در اصفهان

رتبه بالای بیمه دی درشاخص فروش

اعتبار 1.5 میلیاردی حوزه پژوهش در فارس

اجرای طرح ملی ورزشی «فجر تا نوروز» در شهرهای مازندران

صفحه نخست روزنامه های اقتصادی چهارشنبه 2 بهمن

قیمت انواع خرما در یازار چقدر است؟

برای خرید دستمال کاغذی چقدر هزینه کنیم؟

قیمت رزو گوشی موبایل نوکیا

محمد توفیق العلاوی کیست؟

نرخ عوارض آزاد راه تهران_ شمال چقدر است؟

تخلیه تورم بنزین در دی ماه

همتی: عملیات بازار باز برای پیش بینی پذیر کردن بازار پول است

کمک یک میلیارد تومانی به مددجویان کمیته امداد ساری

سیل فقر در راه است

چگونه حرکات کششی موثر داشته باشیم؟ + اصول

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی در یک مجموعه در تهران

همتی: عملیات بازار باز برای پیش بینی پذیر کردن بازار پول است

کاهش 47 درصدی بارندگی ها در بروجرد/توسعه کشت برنج نگران کننده است

خط و نشان همتی برای واردکنندگان خودرو

کاهش 47 درصدی بارندگی ها در بروجرد/ توسعه کشت برنج نگران کننده است

استاندار ایلام: اعتبارهای سیل سه برابر بودجه عمرانی استان است

اخبار پربازدید اقتصادی سه شنبه 1 بهمن

پرداخت 626 هزار میلیارد تومان تسهیلات

اعتبار 1.5 میلیاردی حوزه پژوهش در فارس

استخدام شرکت تولید کننده تابلو فرمان آسانسور - تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت بازرگانی در تهران

خارجی ها به صنعت کاشی و سرامیک ایران نفوذ کردند!

اعتبار مورد نیاز بازگشت به تحصیل بالغ بر یک میلیارد تومان است

سهمیه ترمیمی بنزین وانت بارها، تاکسی ها و آمبولانس ها واریز شد

معترضین به عدم دریافت یارانه معیشتی بخوانند

استخدام منشی جهت کار در نمایشگاه دکوراسیون داخلی در شیراز

همتی: بازار ارز را پیش بینی پذیر می کنیم/ نگران بودجه هستم

لزوم سرعت بخشی به پروژه های عمرانی بنادر / توجهی جدی به گردشگری دریایی داریم

همتی: تقویت اقتصاد ملی اولویت اصلی رهبری و رییس جمهوری است

27صدم درصد اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده در ورزش دایمی شد

لزوم بازسازی سریع تر راه های سیستان و بلوچستان

20 چاه آب غیر مجاز و غیر بهداشتی در روستای «جوجه حیدر» وجود دارد

قیمت طلا و سکه چقدر کاهش یافت؟

آخرین تغییرات نرخ ارز امروز سه شنبه یک بهمن

نقاشی های کودک هفت ساله همه را مبهوت کرد

سیل بلوچ ها را آواره می کند؟

نقش تغییر اقلیم و سوء مدیریت در بحران سیل

باران نرمال می تواند منطقه بلوچستان را سیراب کند

تحلیل تورم زمستانی

اما و اگرهای رتبه بندی فرهنگیان

همتی: تقویت اقتصاد ملی اولویت اصلی رهبری و رییس جمهوری است

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

استخدام سالن کار خانم جهت همکاری در شیراز

استخدام منشی و کارشناس it در شرکت ارمغان توسعه فردا/ تهران

«اشترینان» سال آینده با مشکل آب شرب مواجه خواهد بود

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت پیشگامان معماری آریا-تهران

واریز سهمیه ترمیمی وانت بار، تاکسی و آمبولانس ها

لای روبی مناطق بحران زا در سیل بروجرد با اعتبار 2 میلیارد تومان

بورس امروز هم عقب نشست

پراید به مرز 60 میلیون تومان رسید+جدول

افتتاح و کلنگ زنی 53 پروژه برق رسانی دهه فجر در کردستان

استخدام موشن گرافیست ، طراح سایت و سئو در تهران

استخدام کارمند در یک شرکت معتبر کامپیوتری در تهران

واریزسهمیه ترمیمی انواع وانت بار،تاکسی وآمبولانس

استخدام مهندس مکانیک و مهندس مکاترونیک در خراسان رضوی

سهمیه ترمیمی بنزین وانت بارها، تاکسی ها و آمبولانس ها واریز شد

استخدام حسابدار فروشگاهی جهت صدور فاکتور در اصفهان

14 میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان سیل زده بروجرد پرداخت شد

درختان نارنج شهرهای مازندران؛ حیاط خلوت مگس مدیترانه ای

درختان نارنج شهرهای مازندران؛ حیاط خلوت مگس مدیترانه ای