مطالب مرتبط:
ضربه کاری ایران به تحریم های آمریکا/ فرش قرمز برای رانت خواران/ در کشاکش استیضاح/ سایه پرسپولیس روی صدر
روشن شدن چراغ قرمز هواداران آبی + فیلم
چین هشدار قرمز اعلام کرد
آشتیانی: برخی استقلال را به خاطر رانت هایش دوست دارند
میزهای تخصصی صادراتی برای خرما، پسته، زعفران، فرش و خشکبار
-235 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 10:012019-12-11اقتصادي

فرش قرمز برای رانت خواران


اقتصاد کشور این روزها بیش از هر زمان دیگری به نقش آفرینی بخش خصوصی نیاز دارد اما متاسفانه حضور پررنگ دولت در اقتصاد مانع فعالیت این بخش شده است.

- به باور آنها مقامات عالی رتبه کشور اگرچه سعی می کنند با حضور در همایش های گوناگون اظهارنظرهای جالب توجهی را مطرح کنند اما در واقع صحبت های آنها تنها نمایشی برای جلب نظر مردم است چراکه در عمل اندک تغییری در سیاست های دولت دیده نمی شود.

از نمونه های بارز این موضوع می توان به تداوم سیاست ارز 4200 تومانی در اقتصاد اشاره کرد.

سیاستی رانت زا و فسادآور که تاکنون نه تنها مردم و فعالان اقتصادی را متضرر کرده بلکه منجر به شکل گیری انواع و اقسام پرونده های فساد در کشور شده است.

مهم تر از همه اینکه این سیاست نسنجیده و من در آوردی باعث از بین رفتن بخش زیادی از منابع ملی شده و حتی منابع مالی دولت را نیز کاهش داده است.

اما با این حال با وجود مخالفت اهالی فن و اقتصاددانان کشور با این سیاست، دولت علاقه ای به تغییر مسیر ندارد و همچنان بر قیمت گذاری دستوری و دخالت در امور اقتصادی اصرار می ورزد.

صادرکنندگان متضرر می شوندبر همین اساس دولت در جریان ارائه لایحه بودجه سال آینده با تعیین نرخ دستوری ارز برای سامانه نیما و همچنین تداوم سیاست ارز 4200 تومانی نشان داد که همچنان قصد دارد تصمیماتی را در اقتصاد اتخاذ کند که نه تنها خطرآفرین است بلکه پشتوانه اقتصادی ندارد.

به گفته کارشناسان اقتصادی، مشخص نیست که تعیین نرخ 8500 تومانی برای ارز نیمایی به چه دلیل و بر چه مبنایی از سوی دولت گرفته شده است.

تصمیمی که به طور حتم می تواند آشفتگی بازارهای صادراتی و وارداتی کشور را به دنبال داشته باشد.

به باور رییس کنفدراسیون صادرات ایران، چنانچه سال آینده در سامانه نیما دلار با نرخ 8500 تومان دستوری تعیین شود تقاضای ارز در این سامانه افزایش خواهد یافت چراکه نرخ ارز نیمایی پایین تر از نرخ ارز بازار آزاد است و بیشتر فعالان اقتصادی با خرید نرخ ارز نیمایی قصد واردات کالا را دارند.

بنابراین با چنین رفتارهایی صادرکنندگان هم در عدم عرضه ارز به این سامانه مقاومت خواهند کرد.

به گفته محمد لاهوتی، بانک مرکزی همیشه اذعان داشته که بازار نیمایی براساس عرضه و تقاضا و بدون دخالت بانک مرکزی فعالیت دارد.

در حالی که اگر عدد مشخصی درباره نرخ دلار در بازار نیمایی از سوی بانک مرکزی تعیین شود، قطعا این نرخ اعلامی دستوری خواهد بود و تابع عرضه و تقاضای بازار نیست.

این در حالی است که همین موضوع آثار سویی را برای بخش کلان اقتصاد به همراه خواهد داشت.

به باور این کارشناس اقتصادی، نرخ ارز نیمایی به نرخ هشت هزار و 500 تومان زمانی پذیرفته خواهد شد که نوسان نرخ ارز آزاد با ارز نیمایی حدود سه تا پنج درصد باشد.

در غیر این صورت اگر در تقاضای خرد نرخ دلار 12 هزار تومان و نرخ نیما هشت هزار تومان باشد، هم صادرکنندگان متضرر می شوند و هم واردات کاذب در کشور بیشتر می شود.

همچنین تفاوت نرخ ارز انگیزه استفاده از رانت نیمایی را دوچندان می کند.

افزایش انگیزه رانت خواراندر همین خصوص عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران و اوکراین گفت: تجربه ثابت کرده که هر جا و هر گاه ارقام متفاوت در اقتصاد لحاظ شود، امکان هدایت و نظارت متمرکز کمرنگ می شود.

به گفته علی اصغر بهبود، هر متغیری از جمله ارز 4200 و 8500 تومانی نیمایی تنها در صورتی می تواند در روند پیشبرد اقتصادی موثر باشد که نظام اقتصادی به صورت هدفمند، یکپارچه و با اهداف مدون و واقع بینانه پیش رود.

اما با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور که با تکیه بر نفت اداره می شود، تعیین چنین نرخ هایی می تواند به ایجاد انگیزه مضاعف برای به وجود آمدن انواع رانت کمک کند.

این فعال بخش خصوصی اظهار کرد: دولت باید از تعیین نرخ های دستوری دست بردارد و کار را به اهالی فن بسپارد در حالی که به دنبال لایحه بودجه سال 99 شاهد این هستیم که نرخ دلار نیمایی به صورت دستوری تعیین شده است.

از طرفی سیاست ارز 4200 تومانی که منجر به ایجاد انحصار، رانت و فساد در کشور شده نیز همچنان ادامه دارد.

به باور وی، این خود دولتمردان هستند که با تصمیمات نسنجیده و یکجانبه زمینه را برای تولید رانت و افزایش فساد در کشور آماده می کنند در صورتی که برای تصمیم گیری در حوزه تجارت خارجی باید از اهالی این حوزه نظرخواهی کرد، آن هم در شرایطی که به دنبال تحریم های خارجی، شرایط فعالیت برای تجار به خصوص صادرکنندگان دشوار است.

بهبود افزود: دخالت دولت در قیمت گذاری و مباحث اقتصادی اثرات جبران ناپذیری را در حوزه تجارت خارجی ایجاد خواهد کرد.

همان طور که در شرایط فعلی نیز به دنبال تصمیم های ناگهانی دولت، شاهد چالش های فراوانی در این زمینه هستیم.

دخالت دستوری دولتعضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی نیز با بیان اینکه دخالت دولت در تصمیم گیری های مربوط به حوزه اقتصاد باعث تولید رانت و گسترش فساد در کشور خواهد شد، گفت: به شدت با سیاست ارز 4200 تومانی که در لایحه بودجه سال 99 بار دیگر به میان آمده مخالف هستیم چرا که این نرخ نمی تواند به معیشت مردم کمکی کند بلکه تنها زمینه را برای سودجویی افرادی خاص مهیا خواهد کرد.

حمیدرضا صالحی اظهار کرد: همچنین تعیین نرخ دلار نیمایی با قیمت هشت هزار و 500 تومان در بودجه سال آینده نشان می دهد که دولت قصد ندارد از دخالت در امور اقتصادی دست بردارد.

به گفته وی، تجربه تاکنون نشان داده که با دستور نمی توان در اقتصاد کشور دخالت کرد و به نتیجه های مطلوب رسید.

به عنوان مثال در رابطه با ارز نیمایی نیز باید قیمت آن بر اساس عرضه و تقاضا مشخص شود.

در حالی که دولت با دخالت در این امور قصد دارد واردکنندگان و صادرکنندگان را در سال آینده نیز با مشکلات عجیب و غریبی روبه رو کند.

کمبود منابع مالیدر این خصوص همچنین عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است که در وضعیت فعلی اقتصاد کشور، دولت ناگزیر می شود به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز از بانک مرکزی استقراض کند که نتیجه آن نیز جز تورم نمی تواند باشد.

فریال مستوفی به عنوان یکی از مخالفان سرسخت سیاست ارز 4200 تومانی اعلام کرد: این سیاست در کمک به اقشار ضعیف کشور موفق نبوده و باعث ایجاد سو ءاستفاده و افزایش فساد شده است.

به گفته وی، سال گذشته 14 میلیارد دلار برای این منظور تخصیص یافت.

اما امسال با وجود تحریم و مشکلات فروش نفت، به نظر می رسد که دولت در تامین آن مشکل داشته باشد.

وی همچنین در واکنش به قیمت دلار 8500 تومانی برای سایر اقلام وارداتی که در بودجه سال 99 در نظر گرفته شده، افزود: مشخص نیست این نرخ با چه روشی محاسبه شده است.

حتی با فرض کاهش تنش های سیاسی، بهبود شرایط اقتصادی و کاهش تورم، باز هم بعید است که در کوتاه مدت نرخ دلار به 8500 تومان برسد.

به طور کلی در شرایط فعلی فعالان بخش خصوصی نسبت به تداوم سیاست ارز 4200 تومانی و همچنین مداخله دولت درباره قیمت گذاری ارز نیمایی اعتراض دارند و معتقدند که دولت باید راه خود را در این خصوص تغییر دهد.

در غیر این صورت تجارت خارجی کشور با تهدیدات جدیدی روبه رو خواهد شد که این موضوع به طور حتم سیستم اقتصادی کشور را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد، چراکه درحال حاضر اقتصاد کشور با کاهش صادرات نفت با تکیه بر درآمدهای ارزی حاصل از صادرات اداره می شود.

پیشنهاد نرخ 12 هزار تومانی برای ارز تک نرخیپرهام رضایی*- نگاهی به لایحه بودجه سال آینده نشان می دهد که دولت همچنان قصد ندارد از تصدی گری و دخالت در مباحث اقتصادی دست بردارد.

هرچند قرار بود از این پس شاهد کاهش دخالت دولت در برخی حوزه ها همچون قیمت گذاری ارز نیمایی باشیم اما به تازگی در جریان ارائه لایحه بودجه سال 99 به مجلس شاهد اعلام نرخ 8500 تومانی ارز نیمایی از سوی رییس جمهور بودیم.

نکته قابل تامل اینکه تخصیص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی قرار است در سال آینده نیز ادامه پیدا کند.

در حالی که به باور بخش خصوصی، نه تنها تعیین نرخ 8500 تومانی برای ارز نیمایی قابل قبول نیست بلکه به شدت با تداوم پرداخت ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی مخالف هستیم.

همان طور که طی ماه های اخیر نیز بارها در نشست های تخصصی به این موضوع اشاره شد، سیاست ارز 4200 تومانی علاوه بر اینکه نتوانست تاثیر مثبتی در زندگی مردم داشته باشد، به گسترش رانت و فساد در کشور نیز دامن زد.

در حال حاضر نیز مخالفت بخش خصوصی با تداوم سیاست ارز 4200 تومانی از آن جهت است که به این وسیله همچنان فضا را برای تولید رانت و افزایش فساد آماده خواهیم کرد.

بنده به عنوان رییس انجمن واردکنندگان مواد شیمیایی استان تهران با ارز 4200 تومانی کاملا مخالف و معتقدم که ارز باید تک نرخی باشد و قیمت آن را خود بازار تعیین کند.

به این ترتیب نباید ارز 4200 تومانی به عنوان یارانه به کالاهای اساسی اختصاص داده شود بلکه باید کمک به اقشار آسیب پذیر از راه های دیگری انجام شود.

به عنوان مثال در رابطه با واردات مواد اولیه دارو، باید به قیمت ارز تک نرخی به این حوزه ارز اختصاص داده شود.

در ادامه یارانه دارو به شرکت های بیمه گذار داده شود تا به این صورت مردم در زمان استفاده از خدمات بیمه ای، یارانه خود را دریافت کنند.

در غیر این صورت، به طور حتم در این پروسه شاهد ظهور فساد خواهیم بود.

در رابطه با ارز نیمایی نیز باید به این نکته اشاره کرد که تعیین نرخ 8500 تومانی برای این ارز به هیچ عنوان مناسب نیست و می تواند تبعات منفی در حوزه تجارت خارجی ایجاد کند.

به عبارت دیگر با توجه به اینکه در حال حاضر واردکنندگان از ارز نیمایی که نرخ آن بین 10 تا 11 هزار تومان است راضی هستند، چه لزومی دارد که نرخ آن 8500 تومان در نظر گرفته شود.

به عقیده بنده، در شرایط فعلی تنها با ایجاد تعادل در نرخ ارز و تک نرخی کردن آن می توانیم در جهت درست گام برداریم که در این راستا به نظر می رسد عددی بین 11 تا 12 هزار تومان می تواند نرخ مناسبی برای ارز تک نرخی باشد که هم واردکنندگان و هم صادرکنندگان نسبت به آن رضایت داشته باشند و عملیات ارزی خود را به راحتی انجام دهند.

منبع: جهان صنعت
کلید واژه ها: اقتصاد - سیاست - کشور - فعالان اقتصادی - دولت - ارز 4200 تومانی - اقتصاددانان - اقتصاد کشور - منابع - منابع مالی - بخش خصوصی - فساد - عالی - رانت - مردم - حضور - اقتصادی - مقامات - پرونده - فعالان - فعالیت - مخالفت - نمایشی - ارز 4200 - خصوصی - همایش - نمونه - اهالی - انواع - موضوع

آخرین اخبار سرویس:
نقش صنایع دستی در سر پا ماندن هنرمندان خلّاق مناطق سیل زده

کاسب پلاسکو سیگار و تخمه می فروشد!

اختصاص 15 میلیارد یال به طرح های پژوهشی فارس

سامانه جامع روابط کاربرای شفافیت حوزه کارفرمایی و کارگری

افزایش 60 درصدی کشفیات مواد مخدر در مرزهای کشور

کاهش دمای هوای کشور در هفته آینده بی سابقه نیست/ ضرورت افزایش اهدای خون جوانان

57 دفتر غیرمجاز گردشگری برای پلمپ به پلیس اماکن معرفی شده است

راه اندازی هتل جنگلی حبابی برای همنشینی با فیل ها

فیلم | انتقاد مجری تلویزیون از قاچاق میوه های لاکچری 800هزارتومانی و فروش آنها در تلگرام و اینستاگرام

سیلاب 750 میلیارد تومان به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان خسارت زد

تولیدکننده نمونه: فرایند تولید تا رضایت مشتری ادامه دارد

تصویب افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در سال آینده

مزیت صنعت پوشاک در اشتغال زایی با سرمایه گذاری پایین

روایت سیل بهار تا زمستان/ بحران خواب مسئولان را آشفته نمی کند

تورم دی ماه 38.6 درصد گزارش شد

افزایش دوبرابری تعدادکانونهای گرد و غبار در خراسان رضوی

انویدیا کارت گرافیک 16 و 20 گیابایتی به بازار عرضه می کند؛ مشخصات احتمالی فاش شد

حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال آینده تعیین شد/ با شیوع یک ویروس کشنده در چین؛ یوآن سقوط کرد، بورس آسیا بهم ریخت، طلا گران شد/ ورود خودرو به انتخابات آمریکا/ برای عملیات بازار باز از کدام کشور مشاوره گرفتیم؟

بر طرف شدن کمبود برق شهرک شکوهیه قم

استخدام کارشناس تولید محتوا و منشی خانم در خراسان رضوی

بهره مندی شهروندان مریانج از بسته تشویقی عوارض شهرداری

بهره مندی 90 درصد روستاهای آذربایجان غربی از آب شرب سالم

مهلت ثبت نام متقاضیان دریافت حمایت معیشتی تمدید شد/حداقل دستمزد متناسب با سبد معیشتی باشد / 81 درصد از اعتبارات اجرای قانون حمایت از معلولان محقق نشد/حوادث کار هنوز لاپوشانی می شوند/ برخی پزشکان چگونه جیبِ مردم و سازمان های بیمه گر را خالی می کنند

تحقیق ابزارهای مشتقه و بحران مالی سال 2008: مدیریت ریسک، ایجاد ریسک و مقررات

بهره مندی 180 خانوار اردستان از تسهیلات وام کم بهره استحکام بخشی مسکن

فرمولاسیون موفق تولیدکنندگان برتر خراسان جنوبی چیست؟

اعطای وام مسکن و خرید کالا به فرهنگیان + جزییات

جلسه هم اندیشی سرپرست شهرداری صالحیه با پرسنل مجموعه شهرداری

وزیر نیرو: موتورسیکلت های برقی به بازار می آیند

آیا ظریف، تصمیم درست را گرفت؟

کشاورزی باکیفیت در دستان تولیدکنندگان نمونه

جدول/ کاهش نسبی قیمت سکه و ارز

سکه ارزان شد/ دلار ثابت ماند

پنجمین نمایشگاه کفش، صندل و صنایع وابسته در قم افتتاح شد

خبر خوب شورای شهر

حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال آینده تعیین شد/ شیوع یک ویروس کشنده در چین؛ یوآن سقوط کرد، بورس آسیا بهم ریخت، طلا گران شد/ ورود خودرو به انتخابات آمریکا/ برای عملیات بازار باز از کدام کشور مشاوره گرفتیم؟

موافقت با پرداخت تسهیلات به 97 طرح اقتصادی

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

راه اندازی سامانه جامع الکترونیکی روابط کار در کرمان

سکه ارزان شد/ دلار ثابت ماند

لزوم ورود تشکل های بخش کشاورزی به بورس کالا/ عرضه گردو در بورس

برقی کردن موتورسیکلت ها تا پایان سال در سازمان های دولتی عملیاتی می شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/01

رمز دوم ثابت کارت های بانکی غیر فعال شد

میزان جریمه عدم استفاده «پزشکان» از کارتخوان اعلام شد

چه قابلیت هایی گوشی Huawei Y9s را به انتخابی خوب برای گیمینگ تبدیل می کند

افزایش 60درصدی میزان کشفیات موادمخدر در کشور

استخدام ویزیتور حضوری با مزایا در شرکت سولیکو کاله/یزد

استخدام مدیریت منابع انسانی در یک شرکت معتبر در همدان

حداقل حقوق کارمندان در سال آینده 2 میلیون و 800 هزارتومان تعیین شد

فیلم | انتقاد مجری تلویزیون از قاچاق میوه های لاکچری 800هزارتومانی و فروش آنها در تلگرام و اینستاگرام

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه امروز 1 بهمن 98

استخدام کارمند ارسال و کارشناس فروش در تهران

موتورسیکلت های برقی به بازار ایران می آیند

خسارت 750 میلیارد تومانی کشاورزان سیستان و بلوچستان

نصف شبکه فاضلاب اهواز فرسوده است

قیمت پراید و دیگر خودروهای سایپا ( 1 بهمن)

تقاضای سرمایه‎گذاری در قزوین باید 20 روزه پاسخ داده شود

تراژدی کشور خوشبخت

افزایش قلمرو عمومی در پایتخت بااجرای پروژه میدانگاه شهری امیرکبیر

قیمت سوییت آپارتمان در تهران

رمز پویا، پویاتر شد؟

خرید و فروش خودرو و موتورسیکلت به اضافه مالیات

ضرورت مصرف بیشتر آفت کش های بیولوژیک و زیستی

لزوم ورود تشکل های بخش کشاورزی به بورس کالا/ عرضه گردو در بورس

ارسال محموله 650میلیون تومانی به مناطق سیل زده سیستان

افزایش توزیع گاز در مناطق شمالی خوزستان/ برخورد با توزیع کنندگان متخلف

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت تولید مواد غذایی هوفرد/تهران

افزایش مخاطبان صدا و سیمای کهگیلویه و بویراحمد طی پاییز سال جاری

مکان یابی محل دفن زایدات صنعتی نیروگاه شهید رجایی و ارایه روش دفن مهندسی- بهداشتی زایدات

مهارت آموزی، سهم مهمی در ریشه کن شدن بیکاری دارد

حداقل حقوق کارکنان در سال 99 دو میلیون 800 هزار تومان می شود

آخرین قیمت سکه و دلار

نحوه صدور چک در معاملات مسکن

پرداخت خسارت به کشاورزان قزوینی

آمادگی کامل چینی ها برای ساخت هتل 5 ستاره و فرآوری قیرطبیعی

سهام چه شرکت هایی امروز بیشترین افت را تجربه کردند؟

چه قابلیت هایی گوشی Huawei Y9s را به انتخابی خوب برای گیمینگ تبدیل می کند

سهام چه شرکت هایی امروز بیشترین افت را تجربه کردند؟

روایت سیل بهار تا زمستان/ بحران خواب مسئولان را آشفته نمی کند

ما با همه کشورها تعامل داریم به غیر از آنهایی که با ما دشمنی می ورزند

میز آران وبیدگل در استانداری اصفهان تشکیل می شود

افزایش سقف وام مسکن برای زوج های بندرعباسی

برقی کردن موتورسیکلت ها تا پایان سال در سازمان های دولتی عملیاتی می شود

تامین میوه شب عید خراسان جنوبی در آستانه عید نوروز

هیچ چاه آب غیرمجازی در شهرستان بردسکن حفر نشده است

تورم دی ماه 38.6 درصد گزارش شد

کشفیات مواد مخدر در مرزهای کشور 60 درصد افزایش یافت

کیمیا علیزاده با هر دو کلیه از کشور خارج شده است

قانونی عجیب برای نامگذاری فناوری های خودرویی

دائمی شدن 27 صدم درصد از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده برای ورزش

چرا ایرانی ها در ترکیه خانه می خرند؟

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پروتیینی در تهران

خودروسازان طی 2 سال چقدر ضرر کردند؟

کارخانه نوآوری «فارس»افتتاح می شود| ایجاد 8 کارخانه تا نیمه اول99

افزایش 60 درصدی میزان کشفیات مواد مخدر در کشور

توزیع و نظارت نامطلوب علت کمبود گاز مایع در استان

تولید رنگ های نانویی بدنه هواپیما با کیفیت پوشش دهی بالا

آخرین وضعیت پرداخت فرهنگیان بازنشسته 98

استخدام کارشناس شیمی (کارشناسی ارشد شیمی آلی) در ساوه

فرش قرمز برای رانت خواران

فرش قرمز برای رانت خواران