مطالب مرتبط:
عمران خان: هند در کشمیر حقوق بشر را نقض می کند/ جامعه جهانی واکنش نشان دهد
اردوغان: آکادمی نوبل به نقض حقوق بشر پاداش می دهد
موسوی: ایران هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را مردود می داند
واکنش وزارت خارجه به بیانیه اروپا: ایران استفاده ابزاری از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را مردود می داند
پاسخ ستاد حقوق بشر به بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 09:202019-12-11بين الملل

اعلامیه جهانی حقوق بشر


ایرنا- اعلامیه جهانی حقوق بشر آرمان مشترکی برای تمام ملل جهان محسوب می شود که براساس آن همه مردم فارغ از هرگونه نژاد، جنسیت، زبان، مذهب، - عقیده سیاسی و .

از همه آزادی ها بهره مند می شوند و به وسیله آن به حقوق یکدیگر احترام می گذارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اطلاع رسانی ایرنا؛ پس از فاجعه تاریخی ناسیونال سوسیالیسم در آلمان و جنایات نژادپرستانه هیتلر علیه یهودیان، دگراندیشان، مخالفان و مردم کشورهای دیگر، اتحادی جهانی برای تشکیل یک نظم نوین جهانی به وجود آمد و قرار شد تا بر پایه ارزش های مدرن، حقوق بشر مقرر شود.

بنابراین فعالان و متفکران حقوق بشر به این امر واقف بودند که پیروزی در جنگ جهانی دوم بر نازی ها و دولت هایی که متحدان آنها بودند به تنهایی نمی تواند به صلح سیاسی در جهان منجر شود به همین دلیل هم می بایست منشوری تهیه کرد تا حقوق ملت ها را تضمین کند به همین دلیل هم اعلامیه جهانی حقوق بشر را تهیه و در 10 دسامبر 1948 میلادی به تصویب رساندند.

کمیسیون حقوق بشر در 16 فوریه 1946 میلادی، نخستین اجلاس شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در لندن برگزار شد.

این شورا با صدور قطعنامه ای، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل را تاسیس کرد.

برپایه این قطعنامه این کمیسیون موظف به ارایه پیشنهادات، توصیه ها و گزارشات در ارتباط با میثاق جهانی در مورد آزادی های مدنی، وضعیت زنان، آزادی اطلاعات و.

، حمایت از اقلیت ها و منع تبعیض بر پایه جنسیت، نژاد، زبان و مذهب به دبیر شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل شد.

بنابراین در می 1946میلادی این کمیسیون مرکب از 18 کشور تشکیل شد و با ایجاد بخش حقوق بشر در دبیرخانه سازمان ملل، فعالیت های خود را برای جمع آوری اسناد بین المللی یا قوانین داخلی کشورها برای آنکه در اختیار کمیسیون قرار گیرد، آغاز کرد.

همین اجلاس شورای اقتصادی و اجتماعی با ترکیب هیات مدیره ای همچون النور روزولت همسر فرانکلین روزولت رییس جمهوری آمریکا، رنه کاسن متخصص در حقوق مدنی و بین المللی، چارلز حبیب مالک و پنگ چونگ چنگ تشکیل شد و به تهیه و تدوین اعلامیه جهانی حقوق بشر همت گمارد و به مدت 2 سال برای تهیه اعلامیه وقت گذاشتند تا اینکه در 1948 میلادی سند خود را آماده کردند.

تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر پس از تهیه اعلامیه جهانی حقوق بشر در جلسه تاریخی، 10 دسامبر 1948 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاریس با 48 رای موافق، 8 رای ممتنع و بدون رای مخالف این اعلامیه را به تصویب رساند تا این روز به عنوان روز جهانی حقوق بشر نام گذاری شود که شوروی، جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین، جمهوری سوسیالیستی بلاروس شوروی، جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی، جمهوری خلق لهستان، چکسلواکی، عربستان سعودی و اتحادیه آفریقای جنوبی جزو هشت کشوری بودند که رای ممتنع دادند.

این اعلامیه، شامل یک مقدمه و 30 ماده است که در ماده نخست آن به برابری افراد بشر و حاکمیت روح برادری در میان آنها اشاره شده و آمده است: تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حیثیت، کرامت و حقوق با هم برابراند.

همگی دارای عقل و وجدان هستند و باید با یکدیگر با روحیه ای برادرانه رفتار کنند و به همین ترتیب تا ماده 30 که در آن آمده است: هیچیک از مقررات اعلامیه حاضر نباید چنان تفسیر شود که برای هیچ دولت، جمعیت یا فردی متضمن حقی باشد که به موجب آن برای از میان بردن حقوق و آزادی های مندرج در این اعلامیه فعالیتی انجام دهد یا به عملی دست بزند.

البته باوجود تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر اما در عمل واقعیت به گونه دیگری رقم خورد زیرا حوادثی پس از پایان جنگ دوم جهانی تا به امروز به وقوع پیوسته است که فاصله زیاد میان اهداف و عملکرد جامعه بین المللی در دفاع از حقوق بشر را نشان می دهد.

همچنین برخلاف تصور اولیه، شعارِ دفاع از حقوق بشر عملاً به ابزاری در جهت اِعمال فشارهای سیاسی و اقتصادیِ دولت های غربی بر برخی از کشورهای دیگر برای پیشبرد منافع استعماریشان، بدل شد.

پیش نویس دو میثاق بین المللی پس از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، مجمع عمومی ملل متحد تصمیم به تهیه پیش نویس 2 میثاق بین المللی گرفت که 2 گروه از حقوق های مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر؛ یعنی حقوق مدنی و سیاسی و حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را تفسیر و تشریح می کرد.

شاید آن هنگام این اعلامیه آرمانخواهانه، اخلاقی، بسیار دور از واقعیت های جاری و بدون ضمانت اجرایی در جوامع بشری به نظر می رسید اما به تدریج جای خود را در اذهان عمومی ملل مختلف باز کرد تا آنجا که اکنون هیچ شخصیت مطرحی در جهان نیست که بدون استناد به آن و ملحقات آتی آن، مبانی نظری خود را تنظیم کند.

مخالفان اعلامیه حقوق بشر و دلایل آنها اگرچه اعلامیه جهانی حقوق بشر به تصویب رسید اما از همان ابتدا؛ یعنی در کمیته سوم و مجمع عمومی سازمان ملل با مخالفت و انتقادهایی مواجه شد.

در همین خصوص نماینده عربستان سعودی در این اجلاس و در انتقاد از اعلامیه گفت: اعلامیه عمدتاً بر مبنای فرهنگ غربی استوار است که در بسیاری از موارد با الگوی فرهنگی کشورهای شرقی متفاوت است.

به همین دلیل هم خواستار تغییر و تعدیل عبارت بدون هیچگونه محدودیت مذهبی در ارتباط با حق ازدواج و حذف عبارت حق آزادی تغییر مذهب و عقیده شد.

نماینده مصر نیز در ارتباط با آزادی ازدواج گفت: در مصر و تقریباً همه کشورهای مسلمان برخی محدودیت ها بر اساس اصول مذهبی مسلمانان در مورد ازدواج زنان مسلمان با مردان غیر مسلمان وجود دارد و نمی توان آن را نادیده انگاشت.

نماینده اتحاد شوروی از دیگر افرادی بود که رای ممتنع داد.

وی در همین خصوص ادعا کرد: ماده مربوط به آزادی نشر عقاید، مساله آزادی بیان را حل نمی کند زیرا که می بایستی از انتشار عقاید خطرناک نظیر عقاید فاشیستی و طرفدار خشونت جلوگیری کرد.

وی همچنین از نبود ماده ای که حقوق اقلیت های ملی را تضمین کرده و در عین حال، حق حاکمیت دولت ها را محترم شمارد، ابراز تأسف کرد و یکی از کمبودهای اساسی اعلامیه را مطرح نکردن شرح وظایف شهروندان نسبت به کشور، مردم و دولتشان خواند.

همچنین نماینده لهستان سکوت اطلاعیه در ارتباط با وظایف فرد در برابر همسایگان، خانواده، هم حزبی ها و کشورش را نقطه ضعف و کمبود اساسی اعلامیه برشمرد و حقوق اعلام شده در اعلامیه جهانی حقوق بشر را نسبت به حقوق شهروندی اعلام شده در انقلاب فرانسه، مانیفست کمونیست و اصول الهام بخش انقلاب اکتبر یک گام به عقب دانست.

اعلامیه حق به شهر مفهوم حق به شهر نخستین بار به وسیله هانری لوفور جامعــه شــناس فرانسوی در 1968 میلادی طرح شد و تعدادی از صاحبنظران به تشریح کار لوفور پرداختند.

حق به شهر که یکی از جنجالی­ ترین و شناخته­ شده ­ترین مفاهیم مطرح شده توسط لوفور است و در کتابی به همین عنوان مطرح شده است، کتابی که در 1967 میلادی درست یک سال پس از خیزش جنبش ­های اجتماعی – سیاسی در اروپا و آمریکا به چاپ رسید.

این کتاب که درست یک سده پس از کتاب سرمایه­ مارکس منتشر شد، گویا به منزله بزرگداشت و امتداد این اثر نیز محسوب می­ شد.

لوفور حق به شهر را درخواست برای دسترسی تحول یافته به زندگی شهری می­ داند و دیوید هاروی مفهوم حق به شهر لوفور را این گونه توضیح می­ دهد: این حق بیش از آن که فردی باشد، اشتراکی است چرا که این تغییرات نیازمند یک قدرت جمعی برای بازشکل­ دهی به فرایندهای شهری است.

آزادی و بازسازی شهر و خودمان، به نظر من یکی از ارزشمندترین حقوق بشری است که بسیار مورد بی اعتنایی قرار گرفته است.

برای لوفور، نه خانه بلکه شهر است که ایجادکننده­ وجود و خودآگاهی شمرده می­ شود.

در حق به شهر، هانری لوفور این مساله را مطرح می­ کند که طراحان شهری نمی­ توانند پراکسیس را طراحی کنند اما می ­توانند فضاهای مناسب آن را ایجاد کنند و راه را برای انجام آن هموار کنند.

به نظر لوفور، در زندگی روزمره­ مدرن، مردم تبدیل به دنده ­هایی در چرخ سرمایه ­داری شده ­اند.

شهر باید برای همه­ مردم راهی را باز کند که امکانی را برای ساختن محیط­ هایی برای خودشان داشته باشند.

انسان ­ها به اعتقاد لوفور تنها با کار کردن و به دست آوردن پول کافی برای شرکت کردن در چرخه سرمایه­ داری راضی نمی­ شوند چرا که نیازمند چیزهای دیگری مانند بازی، خلاقیت، تجربه، آموزش، ورزش و.

هستند.

او معتقد است که شهرهای غرب نیاز به کار و تفریح را تا حدی تامین می ­کنند اما در آنها نیاز به زندگی اجتماعی و انسان­شناختی تامین نشده است.

وی در میان فضاهای عمومی و خصوصی تاکید خود را بر فضای عمومی و نتیجه اثر آن قرار می­ دهد.

اثر همان تولید خلاقانه و همین­طور زمینه ­ای برای زندگی روزمره ساکنان شهر است.

او توجه خود را بر حق انسان­ ها به مشارکت در فضاهای شهری و استفاده از آن­ها معطوف می­ کند.

اندیشه لوفور مهیاکننده یک بازاندیشی رادیکال از اهداف، تعاریف و محتوای اجتماعات سیاسی است.

وی برای تعریف تعلق به یک اجتماع سیاسی از شهروندی رسمی استفاده نمی­ کند بلکه از یک مفهوم هنجاری با عنوان سکونت بهره می­ برد.

افرادی که در شهر زندگی می کنند نسبت به آن حق دارند.

حق به شهر برای تمام افراد چه شهروند رسمی و چه غریبه وجود دارد.

لوفور معتقد است که ایدئولوژی بورژوازی و سرمایه ­داری در جهت همگون­ سازی بدن­ ها، شخصیت ­ها، فضاها و فرهنگ ­ها حرکت می­ کند.

او در مقابل این ایدئولوژی قرار می­ گیرد و پیشنهاد می­ کند که فضاها، بدن ­ها، شخصیت ­ها و فرهنگ ­ها بر تمایزات خود از هم تاکید کنند و به یکدست ­سازی نظام سرمایه­ داری تن ندهند.

به نظر او، یک تضاد بنیادی میان جهانی شدن و مالکیت جزیی فضا وجود دارد.

گسترش جنبه ­های مختلف تولید سرمایه­ دارانه، فضاها را به هم شبیه­ می­ کند.

فضا در سطح خرد تبدیل به صحنه­ مجادله و رقابت می­ شود.

البته باید اشاره داشت که لوفور جنسیت را به عنوان عامل تأثیرگذار در حق به شهر مطرح نکرده است اما در یکی از محدود اشاراتی که به مساله­ جنسیت دارد اشاره می­ کند که چیزی که درباره­ فضا در دوران کنونی اهمیت دارد این است که نوعی ادراک پدرسالارانه از نقش­ ها و روابط قدرت در فضا وجود دارد.

اعلامیه اسلامی حقوق بشر اگرچه اعلامیه جهانی حقوق بشر تا مدت ها، مرجع کشورهای مختلف بود اما 42 سال بعد در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی در قاهره و در پنجم اوت 1990میلادی برابر با 15 مرداد 1369 خورشیدی، اعلامیه اسلامی حقوق بشر را در 25 ماده به تصویب رساند که در ماده نخست آن آمده است: بشر به طور کلی، یک خانواده می باشند که بندگی نسبت به خداوند و فرزندی نسبت به آدم آنها را گرد آورده و همه مردم در اصل شرافت انسانی و تکلیف و مسوولیت برابرند، بدون هر گونه تبعیضی از لحاظ نژاد، یا رنگ یا زبان یا جنس یا اعتقاد دینی یا وابستگی سیاسی یا وضع اجتماعی و غیره.

ضمنا عقیده صحیح، تنها تضمین برای رشد این شرافت از راه تکامل انسان می باشد و در ماده پایانی این اعلامیه هم آمده است: شریعت اسلامی تنها مرجع برای تفسیر یا توضیح هر ماده از مواد این اعلامیه است.


کلید واژه ها: جهانی حقوق بشر - حقوق بشر - جهان - جهانی - حقوق - نظم نوین جهانی - جنگ جهانی دوم - نژادپرستانه - اطلاع رسانی - سیاسی - جنگ جهانی - هایی - مردم - بهره مند - حقوق ملت - مخالفان - نازی ها - تاریخی - تنهایی - فعالان - احترام - پیروزی - ملت ها - تشکیل - آلمان - رسانی - گزارش - آرمان - آزادی - فاجعه

آخرین اخبار سرویس:
سقوط هواپیمای مسافربری آریانا با شلیک موشک / پشت پرده چیست؟ + عکس جدید

آفتاب گرفتنِ مجری ممنوع التصویر/ عکس

پمپئو: ایران آمریکایی های بازداشتی را آزاد کند

پاسخ آذری جهرمی به جوسازی های رسانه های آمریکایی

محمود عباس نشست اضطراری رهبران فلسطینی را خواستار شد

پرواز نخستین هواپیمای جهان با بزرگترین موتور جت دو قلو+عکس

دونالد ترامپ:پیش نویس کتاب بولتون را ندیده ام

دیدار سیدحسن نصرالله با دختر شهید سلیمانی

درخواست کانادا از شهروندانش برای عدم سفر به استان «هوبی» چین

صلح و سازش در سی و دومین پرونده قتل در سال جاری با تلاش اعضا و کارکنان شورا های حل اختلاف فارس

محمود عباس نشست اضطراری رهبران فلسطینی را خواستار شد

ونیز روسیه اینجاست | تصاویر رویایی آن را ببینید

کوبی برایانت با امن ترین هلی کوپتر سقوط کرد

تیراندازی در محوطه دادگاهی در آمریکا

تیراندازی در دادگاهی در ایالت کنکتیکت آمریکا

بازداشت یک دانشجوی ایرانی در زمان ورود به آمریکا

داعش: در دور جدید حملات خود اسراییل را هدف می گیریم

انفجار شرق بغداد را لرزاند

سفیر سعودی قتل خاشقچی را «لکه ننگ» خواند

کپی برداری ترامپ از پیام اوباما جنجال به راه انداخت

راهپیمایی بزرگ ملت فلسطین علیه «معامله قرن»

پنتاگون نقش طالبان در سقوط هواپیمای آمریکایی را رد کرد

نگرانی «مسعود ده نمکی» از شیوع ویروس کرونا/ عکس

انفجاری شرق بغداد را لرزاند

نیوشا ضیغمی در کنار مادر و دخترش+عکس

تاکید ظریف بر لزوم حفاظت از آراء مردم افغانستان

ملاقات با قاتلان حاج قاسم برای محاکمه نه مذاکره/ شکار سیا در غزنی

بازداشت رهبر جنبش تحفظ پشتون در پاکستان

داعش: مرحله جدید جنگ با اسراییل آغاز شده است

واشنگتن حمله به سفارت آمریکا را به ایران نسبت داد

گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و ایتالیا

مرگ زن سالمند در مسابقه کیک خوری!

تکرار بازداشت دانشجویان ایرانی در مرزهای ورودی آمریکا 

نگرانی «مسعود ده نمکی» از شیوع ویروس کرونا/ عکس

وزیر خارجه سعودی ترور سردار سلیمانی را دفاع مشروع خواند

راهکارهایی برای متوقف کردن نگرانی از آینده

یک فرضیه جدید در مورد هدف ترامپ از ترور سردار سلیمانی

شمال شرق افغانستان؛ پای عشق تو برادرکشی افتاد به راه

سفیر سابق انگلیس: لندن باید برای نجات برجام تلاش کند 

واکنش آذری جهرمی به فضاسازی رسانه آمریکایی

گانتز: بلافاصله پس از انتخابات به اجرای معامله قرن می پردازیم

واشنگتن حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد را به ایران نسبت داد

سقوط هواپیمای نظامی آمریکا در غزنی افغانستان با 5 سرنشین

وزیر علوم: پیش بینی صعود ایران به رتبه 15 در جدیدترین رتبه بندی علمی جهانی

بخش اعظم رایزنی نتانیاهو و ترامپ درباره ایران بود

آخرین خبرها از عملیات نیروهای ارتش سوریه در جنوب شرق استان ادلب؛ آزادی 15 شهرک پس از 48 ساعت درگیری سنگین و نفس گیر + نقشه میدانی

الزام ارائه کارت سلامت برای مسافران چینی

همه عملیات های بلند پروازانه اردوغان

چین، دومین تولید کننده تسلیحات نظامی جهان

طالبان هواپیمای ارتش امریکا را ساقط کرد

فضایل حضرت زهرا(س) در منابع اهل سنت

پسر ملکه انگلیس، فراری از قانون

ارتش آمریکا: سقوط هواپیما در منطقه تحت کنترل طالبان را بررسی می کنیم

پنتاگون ساقط شدن هواپیمای آمریکایی توسط طالبان را رد کرد

محمود عباس خواستار نشست فوری رهبران فلسطینی شد

گانتز: بلافاصله پس از انتخابات به اجرای معامله قرن می پردازیم

تکرار مواضع ضد ایرانی پامپئو

روزنامه گل| پول نگیریم سوار هواپیما نمی شویم!

ونیزی دیگر در روسیه +تصاویر

تمامی کسانی که در تشییع حاج قاسم بودند، مخالف اسراییل هستند

آماده گفت وگو درباره حضور نظامیانمان در عراق هستیم

روزنامه گل| پول نگیریم سوار هواپیما نمی شویم!

ویروس کرونا به پایتخت چین رسید

آمریکا و متحدان غربی اش علیه نیروهای امنیتی عراق بیانیه صادر کردند

هیأت عالی رتبه روس با رییس جمهور سوریه دیدار کرد

ارتش سوریه جبهه النصره را در «معره النعمان» از سه محور محاصره کرد

ترامپ: معامله قرن عصر سه شنبه رونمایی می شود

خط لوله نفت در بانیاس سوریه منفجر شد

یک فروند«بالگرد آمریکایی» ارتش کرواسی سقوط کرد

پمپئو: آمریکا آماده مذاکره با عراق است

تظاهرات در برابر پارلمان لبنان

حمله معترضان هنگ کنگی به ساختمان قرنطینه مبتلایان کرونا

دستاوردهای بزرگ ارتش و مرحله میدانی جدید در سوریه

انتقاد مادر خبرنگار ربوده شده آمریکایی از کاخ سفید

تسلط ارتش سوریه بر 2 روستای دیگر در ادلب

پمپئو: آماده مذاکره درباره حضور نظامیان آمریکایی در عراق هستیم

ترامپ: معامله قرن عصر سه شنبه رونمایی می شود

حمله معترضان هنگ کنگی به ساختمان قرنطینه کرونا

شنیده شدن صدای انفجار در شرق بغداد

گانتز: بلافاصله پس از انتخابات به اجرای معامله قرن می پردازیم

بازگشت حدود 900 آواره به سوریه

ویدیوی طالبان از هواپیمای سرنگون شده آمریکایی در افغانستان

روزنامه خبرورزشی| شجاع: در بلک لیست هستم

هشدار اتحادیه اروپا به افغانستان برای قطع کمکهای مالی

عکس/ تصویر شهید سلیمانی در تظاهرات ضد آمریکایی بغداد

وزیر خارجه عربستان: به اسراییلی ها خوشامد نمی گویم

32 هزار تبعه افغانستانی در گلستان زندگی می کنند

آمریکا و متحدان غربی اش علیه نیروهای امنیتی عراق بیانیه صادر کردند

پمپئو به عبدالمهدی: آماده گفت وگو درباره حضور نظامیانمان در عراق هستیم

انفجاری شرق بغداد را لرزاند

تروریست ها خطوط انتقال نفت سوریه را منفجر کردند

پیامدهای ترور سردار سلیمانی بر منطقه و روابط آمریکا و ایران چیست؟

واشنگتن حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد را به ایران نسبت داد

سید حسن نصرالله با دختر شهید سپهبد سلیمانی دیدار کرد

مرگ یک زن استرالیایی در مسابقاتِ کیک خوری

تروریست ها خطوط انتقال نفت سوریه را منفجر کردند

پیشنهاد ظریف برای مذاکره با آمریکا جنجال آفرید/ خباثت ترامپ یا اشتباه ظریف؟

انفجاری شرق بغداد را لرزاند

گفت وگوی پومپئو با نخست وزیر عراق درباره خروج نظامیان آمریکایی

وزیر خارجه سعودی ترور سردار سلیمانی را «دفاع مشروع» خواند

اعلامیه جهانی حقوق بشر

اعلامیه جهانی حقوق بشر