مطالب مرتبط:
عمران خان: هند در کشمیر حقوق بشر را نقض می کند/ جامعه جهانی واکنش نشان دهد
اردوغان: آکادمی نوبل به نقض حقوق بشر پاداش می دهد
موسوی: ایران هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را مردود می داند
واکنش وزارت خارجه به بیانیه اروپا: ایران استفاده ابزاری از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را مردود می داند
پاسخ ستاد حقوق بشر به بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 09:202019-12-11بين الملل

اعلامیه جهانی حقوق بشر


ایرنا- اعلامیه جهانی حقوق بشر آرمان مشترکی برای تمام ملل جهان محسوب می شود که براساس آن همه مردم فارغ از هرگونه نژاد، جنسیت، زبان، مذهب، - عقیده سیاسی و .

از همه آزادی ها بهره مند می شوند و به وسیله آن به حقوق یکدیگر احترام می گذارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اطلاع رسانی ایرنا؛ پس از فاجعه تاریخی ناسیونال سوسیالیسم در آلمان و جنایات نژادپرستانه هیتلر علیه یهودیان، دگراندیشان، مخالفان و مردم کشورهای دیگر، اتحادی جهانی برای تشکیل یک نظم نوین جهانی به وجود آمد و قرار شد تا بر پایه ارزش های مدرن، حقوق بشر مقرر شود.

بنابراین فعالان و متفکران حقوق بشر به این امر واقف بودند که پیروزی در جنگ جهانی دوم بر نازی ها و دولت هایی که متحدان آنها بودند به تنهایی نمی تواند به صلح سیاسی در جهان منجر شود به همین دلیل هم می بایست منشوری تهیه کرد تا حقوق ملت ها را تضمین کند به همین دلیل هم اعلامیه جهانی حقوق بشر را تهیه و در 10 دسامبر 1948 میلادی به تصویب رساندند.

کمیسیون حقوق بشر در 16 فوریه 1946 میلادی، نخستین اجلاس شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در لندن برگزار شد.

این شورا با صدور قطعنامه ای، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل را تاسیس کرد.

برپایه این قطعنامه این کمیسیون موظف به ارایه پیشنهادات، توصیه ها و گزارشات در ارتباط با میثاق جهانی در مورد آزادی های مدنی، وضعیت زنان، آزادی اطلاعات و.

، حمایت از اقلیت ها و منع تبعیض بر پایه جنسیت، نژاد، زبان و مذهب به دبیر شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل شد.

بنابراین در می 1946میلادی این کمیسیون مرکب از 18 کشور تشکیل شد و با ایجاد بخش حقوق بشر در دبیرخانه سازمان ملل، فعالیت های خود را برای جمع آوری اسناد بین المللی یا قوانین داخلی کشورها برای آنکه در اختیار کمیسیون قرار گیرد، آغاز کرد.

همین اجلاس شورای اقتصادی و اجتماعی با ترکیب هیات مدیره ای همچون النور روزولت همسر فرانکلین روزولت رییس جمهوری آمریکا، رنه کاسن متخصص در حقوق مدنی و بین المللی، چارلز حبیب مالک و پنگ چونگ چنگ تشکیل شد و به تهیه و تدوین اعلامیه جهانی حقوق بشر همت گمارد و به مدت 2 سال برای تهیه اعلامیه وقت گذاشتند تا اینکه در 1948 میلادی سند خود را آماده کردند.

تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر پس از تهیه اعلامیه جهانی حقوق بشر در جلسه تاریخی، 10 دسامبر 1948 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاریس با 48 رای موافق، 8 رای ممتنع و بدون رای مخالف این اعلامیه را به تصویب رساند تا این روز به عنوان روز جهانی حقوق بشر نام گذاری شود که شوروی، جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین، جمهوری سوسیالیستی بلاروس شوروی، جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی، جمهوری خلق لهستان، چکسلواکی، عربستان سعودی و اتحادیه آفریقای جنوبی جزو هشت کشوری بودند که رای ممتنع دادند.

این اعلامیه، شامل یک مقدمه و 30 ماده است که در ماده نخست آن به برابری افراد بشر و حاکمیت روح برادری در میان آنها اشاره شده و آمده است: تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حیثیت، کرامت و حقوق با هم برابراند.

همگی دارای عقل و وجدان هستند و باید با یکدیگر با روحیه ای برادرانه رفتار کنند و به همین ترتیب تا ماده 30 که در آن آمده است: هیچیک از مقررات اعلامیه حاضر نباید چنان تفسیر شود که برای هیچ دولت، جمعیت یا فردی متضمن حقی باشد که به موجب آن برای از میان بردن حقوق و آزادی های مندرج در این اعلامیه فعالیتی انجام دهد یا به عملی دست بزند.

البته باوجود تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر اما در عمل واقعیت به گونه دیگری رقم خورد زیرا حوادثی پس از پایان جنگ دوم جهانی تا به امروز به وقوع پیوسته است که فاصله زیاد میان اهداف و عملکرد جامعه بین المللی در دفاع از حقوق بشر را نشان می دهد.

همچنین برخلاف تصور اولیه، شعارِ دفاع از حقوق بشر عملاً به ابزاری در جهت اِعمال فشارهای سیاسی و اقتصادیِ دولت های غربی بر برخی از کشورهای دیگر برای پیشبرد منافع استعماریشان، بدل شد.

پیش نویس دو میثاق بین المللی پس از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، مجمع عمومی ملل متحد تصمیم به تهیه پیش نویس 2 میثاق بین المللی گرفت که 2 گروه از حقوق های مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر؛ یعنی حقوق مدنی و سیاسی و حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را تفسیر و تشریح می کرد.

شاید آن هنگام این اعلامیه آرمانخواهانه، اخلاقی، بسیار دور از واقعیت های جاری و بدون ضمانت اجرایی در جوامع بشری به نظر می رسید اما به تدریج جای خود را در اذهان عمومی ملل مختلف باز کرد تا آنجا که اکنون هیچ شخصیت مطرحی در جهان نیست که بدون استناد به آن و ملحقات آتی آن، مبانی نظری خود را تنظیم کند.

مخالفان اعلامیه حقوق بشر و دلایل آنها اگرچه اعلامیه جهانی حقوق بشر به تصویب رسید اما از همان ابتدا؛ یعنی در کمیته سوم و مجمع عمومی سازمان ملل با مخالفت و انتقادهایی مواجه شد.

در همین خصوص نماینده عربستان سعودی در این اجلاس و در انتقاد از اعلامیه گفت: اعلامیه عمدتاً بر مبنای فرهنگ غربی استوار است که در بسیاری از موارد با الگوی فرهنگی کشورهای شرقی متفاوت است.

به همین دلیل هم خواستار تغییر و تعدیل عبارت بدون هیچگونه محدودیت مذهبی در ارتباط با حق ازدواج و حذف عبارت حق آزادی تغییر مذهب و عقیده شد.

نماینده مصر نیز در ارتباط با آزادی ازدواج گفت: در مصر و تقریباً همه کشورهای مسلمان برخی محدودیت ها بر اساس اصول مذهبی مسلمانان در مورد ازدواج زنان مسلمان با مردان غیر مسلمان وجود دارد و نمی توان آن را نادیده انگاشت.

نماینده اتحاد شوروی از دیگر افرادی بود که رای ممتنع داد.

وی در همین خصوص ادعا کرد: ماده مربوط به آزادی نشر عقاید، مساله آزادی بیان را حل نمی کند زیرا که می بایستی از انتشار عقاید خطرناک نظیر عقاید فاشیستی و طرفدار خشونت جلوگیری کرد.

وی همچنین از نبود ماده ای که حقوق اقلیت های ملی را تضمین کرده و در عین حال، حق حاکمیت دولت ها را محترم شمارد، ابراز تأسف کرد و یکی از کمبودهای اساسی اعلامیه را مطرح نکردن شرح وظایف شهروندان نسبت به کشور، مردم و دولتشان خواند.

همچنین نماینده لهستان سکوت اطلاعیه در ارتباط با وظایف فرد در برابر همسایگان، خانواده، هم حزبی ها و کشورش را نقطه ضعف و کمبود اساسی اعلامیه برشمرد و حقوق اعلام شده در اعلامیه جهانی حقوق بشر را نسبت به حقوق شهروندی اعلام شده در انقلاب فرانسه، مانیفست کمونیست و اصول الهام بخش انقلاب اکتبر یک گام به عقب دانست.

اعلامیه حق به شهر مفهوم حق به شهر نخستین بار به وسیله هانری لوفور جامعــه شــناس فرانسوی در 1968 میلادی طرح شد و تعدادی از صاحبنظران به تشریح کار لوفور پرداختند.

حق به شهر که یکی از جنجالی­ ترین و شناخته­ شده ­ترین مفاهیم مطرح شده توسط لوفور است و در کتابی به همین عنوان مطرح شده است، کتابی که در 1967 میلادی درست یک سال پس از خیزش جنبش ­های اجتماعی – سیاسی در اروپا و آمریکا به چاپ رسید.

این کتاب که درست یک سده پس از کتاب سرمایه­ مارکس منتشر شد، گویا به منزله بزرگداشت و امتداد این اثر نیز محسوب می­ شد.

لوفور حق به شهر را درخواست برای دسترسی تحول یافته به زندگی شهری می­ داند و دیوید هاروی مفهوم حق به شهر لوفور را این گونه توضیح می­ دهد: این حق بیش از آن که فردی باشد، اشتراکی است چرا که این تغییرات نیازمند یک قدرت جمعی برای بازشکل­ دهی به فرایندهای شهری است.

آزادی و بازسازی شهر و خودمان، به نظر من یکی از ارزشمندترین حقوق بشری است که بسیار مورد بی اعتنایی قرار گرفته است.

برای لوفور، نه خانه بلکه شهر است که ایجادکننده­ وجود و خودآگاهی شمرده می­ شود.

در حق به شهر، هانری لوفور این مساله را مطرح می­ کند که طراحان شهری نمی­ توانند پراکسیس را طراحی کنند اما می ­توانند فضاهای مناسب آن را ایجاد کنند و راه را برای انجام آن هموار کنند.

به نظر لوفور، در زندگی روزمره­ مدرن، مردم تبدیل به دنده ­هایی در چرخ سرمایه ­داری شده ­اند.

شهر باید برای همه­ مردم راهی را باز کند که امکانی را برای ساختن محیط­ هایی برای خودشان داشته باشند.

انسان ­ها به اعتقاد لوفور تنها با کار کردن و به دست آوردن پول کافی برای شرکت کردن در چرخه سرمایه­ داری راضی نمی­ شوند چرا که نیازمند چیزهای دیگری مانند بازی، خلاقیت، تجربه، آموزش، ورزش و.

هستند.

او معتقد است که شهرهای غرب نیاز به کار و تفریح را تا حدی تامین می ­کنند اما در آنها نیاز به زندگی اجتماعی و انسان­شناختی تامین نشده است.

وی در میان فضاهای عمومی و خصوصی تاکید خود را بر فضای عمومی و نتیجه اثر آن قرار می­ دهد.

اثر همان تولید خلاقانه و همین­طور زمینه ­ای برای زندگی روزمره ساکنان شهر است.

او توجه خود را بر حق انسان­ ها به مشارکت در فضاهای شهری و استفاده از آن­ها معطوف می­ کند.

اندیشه لوفور مهیاکننده یک بازاندیشی رادیکال از اهداف، تعاریف و محتوای اجتماعات سیاسی است.

وی برای تعریف تعلق به یک اجتماع سیاسی از شهروندی رسمی استفاده نمی­ کند بلکه از یک مفهوم هنجاری با عنوان سکونت بهره می­ برد.

افرادی که در شهر زندگی می کنند نسبت به آن حق دارند.

حق به شهر برای تمام افراد چه شهروند رسمی و چه غریبه وجود دارد.

لوفور معتقد است که ایدئولوژی بورژوازی و سرمایه ­داری در جهت همگون­ سازی بدن­ ها، شخصیت ­ها، فضاها و فرهنگ ­ها حرکت می­ کند.

او در مقابل این ایدئولوژی قرار می­ گیرد و پیشنهاد می­ کند که فضاها، بدن ­ها، شخصیت ­ها و فرهنگ ­ها بر تمایزات خود از هم تاکید کنند و به یکدست ­سازی نظام سرمایه­ داری تن ندهند.

به نظر او، یک تضاد بنیادی میان جهانی شدن و مالکیت جزیی فضا وجود دارد.

گسترش جنبه ­های مختلف تولید سرمایه­ دارانه، فضاها را به هم شبیه­ می­ کند.

فضا در سطح خرد تبدیل به صحنه­ مجادله و رقابت می­ شود.

البته باید اشاره داشت که لوفور جنسیت را به عنوان عامل تأثیرگذار در حق به شهر مطرح نکرده است اما در یکی از محدود اشاراتی که به مساله­ جنسیت دارد اشاره می­ کند که چیزی که درباره­ فضا در دوران کنونی اهمیت دارد این است که نوعی ادراک پدرسالارانه از نقش­ ها و روابط قدرت در فضا وجود دارد.

اعلامیه اسلامی حقوق بشر اگرچه اعلامیه جهانی حقوق بشر تا مدت ها، مرجع کشورهای مختلف بود اما 42 سال بعد در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی در قاهره و در پنجم اوت 1990میلادی برابر با 15 مرداد 1369 خورشیدی، اعلامیه اسلامی حقوق بشر را در 25 ماده به تصویب رساند که در ماده نخست آن آمده است: بشر به طور کلی، یک خانواده می باشند که بندگی نسبت به خداوند و فرزندی نسبت به آدم آنها را گرد آورده و همه مردم در اصل شرافت انسانی و تکلیف و مسوولیت برابرند، بدون هر گونه تبعیضی از لحاظ نژاد، یا رنگ یا زبان یا جنس یا اعتقاد دینی یا وابستگی سیاسی یا وضع اجتماعی و غیره.

ضمنا عقیده صحیح، تنها تضمین برای رشد این شرافت از راه تکامل انسان می باشد و در ماده پایانی این اعلامیه هم آمده است: شریعت اسلامی تنها مرجع برای تفسیر یا توضیح هر ماده از مواد این اعلامیه است.


کلید واژه ها: جهانی حقوق بشر - حقوق بشر - جهان - جهانی - حقوق - نظم نوین جهانی - جنگ جهانی دوم - نژادپرستانه - اطلاع رسانی - سیاسی - جنگ جهانی - هایی - مردم - بهره مند - حقوق ملت - مخالفان - نازی ها - تاریخی - تنهایی - فعالان - احترام - پیروزی - ملت ها - تشکیل - آلمان - رسانی - گزارش - آرمان - آزادی - فاجعه

آخرین اخبار سرویس:
ورود خارجی ها به کره شمالی ممنوع شد

اولین اعتراف ترامپ به زخمی شدن نظامی هایشان در حمله موشکی ایران به عین الاسد +فیلم

زانیار در آرایشگاهش + عکس

جهانگیری انتصاب نخست وزیر جدید روسیه را تبریک گفت

ورود خارجی ها به کره شمالی ممنوع شد

وضعیت مناطق سیل زده به روایت تصویر

اظهار نظر جدید سفیر انگلیس در امور عراق به بهانه اعتراضات

تظاهرکنندگان عراقی به بستن راه ها و پل ها ادامه دادند

آغاز اقدامات زیرساختی آستان قدس رضوی در 35روستای سیل زده سیستان

عمان: برگزار کنندگان نشست برلین به دنبال منافع خود بودند

تحرکات آمریکا و رژیم صهیونیستی برای حذف مقتدی صدر

عربستان: از مذاکره با ایران استقبال می کنیم

عربستان: از مذاکره با ایران استقبال می کنیم

دفتر ریاست جمهوری عراق درباره محتوای دیدار «صالح» و«ترامپ» توضیح داد

فیلم | توضیحات وزیر راه و شهرسازی درباره سفر به اوکراین و پیگیری پرونده سقوط هواپیما

فیلم/ واکنش قاطع ظریف به فرافکنی های واشنگتن

مداخله سفیر انگلیس در امور عراق به بهانه اعتراضات

رایزنی ماکرون و رییس جمهور چین در خصوص «برنامه هسته ای ایران»

تازه ترین نظرسنجی از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

پارلمان کویت پروتکل الحاقی توافقنامه تقسیم منطقه نفتی حایل با عربستان را تصویب کرد

آخرین اخبار از جعبه سیاه هواپیمای اوکراین

معرفی 9 نامزد نهایی نامگذاری کاوشگر مارس 2020 از سوی ناسا

نتانیاهو درباره ایران به مکرون راهکار داد

شاخص بورس داوجونز بیش از 100 واحد سقوط کرد

گازتا: مذاکره پنهان یوونتوس و دورتموند بر سر امره جان

هدی زین العبدین در شب آخر سریالش + عکس

ترامپ و غنی دیدار کردند

دفتر ریاست جمهوری عراق درباره محتوای دیدار «صالح» و«ترامپ» توضیح داد

ممنوعیت مسافرتی جدید ترامپ علیه 7 کشور

عمان: برگزار کنندگان نشست برلین به دنبال منافع خود بودند

ورود خارجی ها به کره شمالی ممنوع شد

دوخت لباس با پوست ماهی در چین

هشدار عضو جنبش فتح به رژیم صهیونیستی درباره الحاق «غور الاردن»

نیروهای حفتر فرودگاه بین المللی معیتیقه را بمباران کردند

ترامپ و غنی دیدار کردند

آلودگی آب آشامیدنی به مواد شیمیایی پایدار در ایالات متحده

آمریکا فعلاً با الحاق دره رود اردن به اسراییل مخالف است

چرا مذاکره نکردن با آمریکا به نفع ایران است؟

تمهیدات انگلیس برای مقابله با ویروس کرونا

تلاش ترامپ برای اندک جلوه دادن حجم خسارات حمله موشکی سپاه / زخمی شدن نیروهایمان جدی نبود

آمار تازه پنتاگون از تلفات نیروهای آمریکایی در حمله موشکی ایران

گفت وگوی رؤسای جمهور چین و فرانسه درباره برنامه هسته ای ایران

مداخله سفیر انگلیس در امور عراق به بهانه اعتراضات

تکذیب هک شدن گوشی رییس آمازون

وزیر خارجه عربستان: برای گفت وگو با ایران مشکل نداریم

آغاز دادگاه تجدیدنظر در رابطه با بدهی انگلیس به ایران در لندن

عین الاسد و فروریختن هژمونی آمریکا

ماکرون و جین پینگ درباره برنامه هسته ای ایران گفتگو کردند

آلودگی آب آشامیدنی در آمریکا به مواد شیمیایی پایدار

اگر توان نظامی داشته باشیم، دشمن سر جای خود می نشیند

جانشین ابومهدی المهندس تعیین شد

عربستان برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرد

(تصاویر) شایع شدن ویروس اسرارآمیز در چین

گفت وگوی روسای جمهور فرانسه و چین درباره برنامه هسته ای ایران

پاشنه آشیل سعودی ها در خلیج فارس +نمودار

چالش های سخت دولت جدید لبنان

اعتراف عمران خان به اشتباه پاکستان در همراهی آمریکا

بیروت روی انبار باروت

ماشین خوابی رانندگان شهرستانی

شباهت باورنکردنی سارا خویینی و دخترش +عکس

جهانگیری انتصاب نخست وزیر جدید روسیه را تبریک گفت

اعتصاب ساکنان جزایر یونان به دلیل افزایش مهاجران در اردوگاه ها

وزیر خارجه ترکیه: تنش های بین آمریکا و ایران بسیار نگران کننده است

عربستان:پیشنهاد میانجیگری میان تهران و ریاض را داده اند

دفتر ریاست جمهوری عراق درباره محتوای دیدار «صالح» و«ترامپ» توضیح داد

گفت وگوی روسای جمهور فرانسه و چین درباره برنامه هسته ای ایران

عربستان: از مذاکره با ایران استقبال می کنیم

نظرسنجی «سی ان ان»؛ سندرز از بایدن سه درصد پیش افتاد

40 عضو طالبان در افغانستان تسلیم نیروهای دولتی شدند

چین و فرانسه درباره برنامه هسته ای ایران رایزنی کردند

تغییر جمعیت کشورها تا 100 سال آینده

زیر خارجه سعودی: آماده مذاکره با ایران هستیم

آغاز تمرینات نظامی مشترک عربستان و مصر در آب های دریای سرخ

استیضاح، موضوع اصلی پرسش ها از ترامپ در داووس

دروغ ترامپ درباره آسیب نظامیان آمریکایی در عین الاسد +فیلم

عکس | گاف عجیب حساب کاربری کاخ سفید درباره ایران و عراق

اعتزاض به ترامپ به سبک سوییسی! +عکس

آنکارا: تنش های بین آمریکا و ایران بسیار نگران کننده است

ماکرون و جین پینگ درباره برنامه هسته ای ایران گفتگو کردند

محتوای دیدار «برهم صالح» و «ترامپ» چه بود؟

دادگاه تجدید نظر شکایت ایران از بریتانیا

استیضاح، موضوع اصلی پرسش ها از ترامپ در داووس

چین تمایلی به حضور در مذاکرات سه جانبه تسلیحاتی ندارد

ماکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

امین حیایی و گلزار در پیست دیزین + عکس

آنچه در کنگره برای برکناری من می بینید نیرنگ است

عربستان برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرد

اعلام آمادگی عربستان برای مذاکره با ایران

گفت وگوی رؤسای جمهور چین و فرانسه درباره برنامه هسته ای ایران

ترامپ به آسیب نظامیان آمریکایی در حمله موشکی ایران اعتراف کرد

از گفت وگو با ایران استقبال می کنیم

ایده هک شدن تلفن «جف بزوس» توسط ولیعهد سعودی، مسخره است

اعتصاب در جزایر یونانی در اعتراض به افزایش مهاجران در اردوگاه ها

آغاز تمرینات نظامی مشترک عربستان و مصر در آب های دریای سرخ

حماس: تل آویو با تحمیل وضعیت موجود دنبال ایجاد دولت یهودی نژادپرست است

وزیر خارجه عربستان: کشورهای زیادی پیشنهاد وساطت میان عربستان- ایران را مطرح کرده اند

ترامپ: دستاوردهای بی نظیر من دموکرات ها را دیوانه کرده است

جمعه روز دفاع از حاکمیت عراق

تصویری خاص از بهاره رهنما که صدای همه را درآورد! +عکس

ترامپ به آسیب نظامیان آمریکایی در حمله موشکی ایران اعتراف کرد

اعلامیه جهانی حقوق بشر

اعلامیه جهانی حقوق بشر