مطالب مرتبط:
ستاد تسهیلْ محرک رونق تولید در سمنان
تولید مواد مخدر برای فرار از فقر است/باید به تجارت و رونق اقتصادی افغانستان کمک کنیم
کسب و کار اینترنتی موجب رونق تولید می شود
بانک قرض الحسنه مهر ایران در مسیر رونق تولید حرکت می کند
پای رونق تولید در صنعت کفش/پیشخوان
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 08:362019-12-11اقتصادي

ستاد تسهیلْ محرک رونق تولید در سمنان


- استان سمنان باتوجه به موقعیت راهبردی و بهره مندی از ظرفیت های معدنی و کشاورزی گنجینه ای ارزشمند از فرصت های سرمایه گذاری است.

قابلیت های کشاورزی، دامپروری و معدنی فرصت های اشتغال زایی را در این استان افزایش داده و تسهیلات بانکی برای این دسته از مشاغل و تثبیت آن ها پیش بینی شده است.

وجود 198 هزار هکتار اراضی کشاورزی، سمنان را به یکی از استان های توانمند در تولید محصولات کشاورزی تبدیل کرده است.

از این وسعت اراضی کشاورزی، 54 هزار هکتار باغ، 110 هزار هکتار زراعت و بقیه در مرحله آیش است و حدود 45 هزار بهره بردار در این بخش فعالند.

اما فرصت های سرمایه گذاری و رونق تولید در سمنان به کشاورزی این استان ختم نمی شود، سمنان با داشتن 608 معدن از نظر تعداد رتبه پنجم و در شاخص استخراج رتبه 6 کشور را دارد اما اقتصاد معدنی در سمنان، به عنوان یکی از معدن خیزترین استان های کشور، برای شکوفایی این ظرفیت ویژه، نیازمند برنامه ریزی اصولی و سرمایه گذاری همه جانبه است.

کشاورزی و صنعت از محورهای توسعه اقتصادی استان سمنان است و رونق تولید در این عرصه ها رقم می خورد که بیش از هر مساله ای نیازمند بسترهای مناسب سرمایه گذاری است.

چند سالی از نخستین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سمنان می گذرد، ستادی که برای حمایت تمام قد از تولید داخل تشکیل شد.

طبق آمارهای موجود در دبیرخانه این ستاد، از سال 1395 تاکنون ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به فریاد یک هزار و 21 واحد تولیدی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی رسیده که زیر آوار مشکلات و گرفتاری های گوناگون دست و پا می زدند.

براساس آمارها، 2 هزار و 149 مصوبه به منظور رفع موانع تولید در استان سمنان به تصویب اعضای کارگروه در سال های اخیر رسیده است که 39 درصد موارد تصویب شده مربوط به امور بانکی و تسهیلات،16 درصد مربوط به امور زیربنایی ، 15 درصد مربوط به امور مالیاتی، 17 درصد مربوط به تامین اجتماعی و 14 درصد سایر موارد می باشد که 72 درصد مصوبات اجرایی شده است.

سمنان با بیش از 702 هزار نفر جمعیت، بیش از 2 هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ دارد اما تعداد قابل توجهی از واحدهای مذکور با ظرفیت اندکی کار می کنند و بسیاری حتی تا آستانه تعطیلی و یا تعدیل نیروی انسانی پرشمار پیش رفته اند.

با توجه به شرایط خاص اقتصادی حاکم بر کشور و سمنان و در راستای حمایت از تولید و تثبیت اشتغال، امسال بیش از چهار هزار و 630 میلیارد ریال تسهیلات به 64 واحدهای تولیدی در بخش صنعت و کشاورزی این استان در قالب رونق تولید 98 و بند الف تبصره 18 برنامه تولید و اشتغال پرداخت شده است.

سهم تسهیلات استان سمنان در سال 97 با تولید ناخالص داخلی 130 هزار میلیارد ریالی، برای رونق تولید بیش از 11 هزار میلیارد ریال بود که 889 فقره تسهیلات به ارزش 9 هزار و 621 میلیارد ریال به واحدهای بخش صنعت، معدن و کشاورزی پرداخت شد که نشان از رتبه خوب این استان در شاخص های مختلف برای جذب اعتبار در کشور دارد.

در سال های 95 و 96 نیز به ترتیب چهار هزار و 430 میلیارد ریال و 9 هزار میلیارد ریال سهم تسهیلات سمنان بود که در سال ابتدایی تشکیل ستاد تسهیل و رونق تولید 781 فقره تسهیلات به ارزش چهار هزار و 323 میلیارد ریال و در سال دوم نیز 902 فقه به ارزش پنج هزار و 604 میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی استان پرداخت شد.

تثبیت اشتغال واحدهای تولیدی اولویت است تثبیت اشتغال واحدهای تولیدی اولویت است استاندار سمنان گفت: تثبیت اشتغال در واحدهای تولیدی و صنعتی این استان با اعطای تسهیلات رونق تولید، اولویت کاری و دغدغه مسوولان دستگاه های اجرایی است.

علیرضا آشناگر اظهارداشت: اعطای تسهیلات رونق تولید به معنی ایجاد اشتغال جدید در بخش های صنعتی و کشاورزی نیست و نگرش برخی مسوولان به اشتغال زایی با اعطای تسهیلات سرمایه در گردش تغییر کند.

وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال پایدار با اعطای تسهیلات بازسازی و نوسازی ماشین آلات خط تولید و اجرای طرح های توسعه ای در بخش صنعت خواسته به حقی است، تصریح کرد: در برخی از واحدهای تولیدی با نوسازی ماشین آلات خط تولید و به روز رسانی ابزار کار، تعداد نیروی انسانی فعال کاهش می یابد.

استاندار سمنان به نیاز شناخت جامع مسوولان دستگاه های اجرایی از قوانین و آیین نامه های تسهیلات رونق تولید و حمایت از واحدهای صنعتی و تولیدی اشاره و خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی دقیق و هدف گذاری اصولی می توان برای توسعه کشور گام برداشت.

کاهش بیکاری با حمایت از صنایع معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ابراز داشت: دستگاه های اجرایی این استان در چارچوب قانون و در حد توان برای تثبیت اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در واحدهای تولیدی از فعالان اقتصادی حمایت کنند.

حشمت الله عسگری افزود: روند حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی در سمنان در یکسال گذشته مطلوب بود و ادامه این روند سبب کاهش نرخ بیکاری در این استان می شود.

وی با اشاره به مشکلات متعدد برای فعالان اقتصادی به علت فشارهای خارجی و تحریم ها، خاطرنشان کرد: عملکرد دولت در اعطای تسهیلات رونق تولید به بخش صنعت و تولید مطلوب است و با اتخاذ رویه های اصولی مشکلات بسیاری از واحدهای صنعتی در استان در ماه های گذشته برطرف شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان ادامه داد: گره گشایی از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی سمنان بی وقفه ادامه دارد و کاهش آمار بیکاری و تثبیت اشتغال در بخش صنعت و تولید از دستاوردهای مهم دولت در استان است.

همکاری بانک ها و بخش صنعت و تولید 2 طرفه باشد لزوم خوش حسابی صنایع در بازپرداخت تسهیلات عسگری یادآور شد: تامین نقدینگی واحدهای صنعتی و تولیدی از مطالبه های به حق صنعتگران است که در سال های گذشته برای چالش کمبود نقدینگی واحدهای صنعتی در استان اقدام های مثبتی انجام شد.

وی بیان کرد: صنایع استان سمنان در بازپرداخت تسهیلات رونق تولید و اشتغال ارائه شده خوش حساب باشند و بانک ها به مشتریان بدحساب و دارای معوقه قابل توجه تسهیلات نپردازند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان افزود: دولت توقعی از بانک ها در ارایه تسهیلات به واحدهای صنعتی و تولیدی بدحساب ندارد و باید حمایت از بخش صنعت و تولید 2 طرفه باشد.

فرآیند پیچیده روند اداری تسهیلات رییس سازمان جهاد کشاورزی سمنان بیان کرد: کشاورزان این استان، با وجود تخصیص اعتبارهای مالی قابل توجه، به دلیل فرآیند پیچیده اداری و بانکی رغبتی برای دریافت تسهیلات ندارند.

سیدحسن میرعماد افزود: فرآیند اداری پیچیده در بانک ها و دستگاه های اجرایی سبب بی رغبتی کشاورزان استان سمنان در دریافت تسهیلات شده است.

وی تصریح کرد: تولید در سمنان در سال های اخیر با حمایت و همکاری دولت شتاب گرفت و میزان تولیدها در بخش کشاورزی در استان در یکسال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

پرداخت تسهیلات کشاورزی را از رکود خارج می کند پرداخت تسهیلات کشاورزی را از رکود خارج می کند رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: اعطای تسهیلات در قالب تبصره های مختلف در بخش کشاورزی می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار، کشاورزی سمنان را از رکود خارج کند و مسیر توسعه اقتصادی در این استان را هموارتر کند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی فعالان اقتصادی استان سمنان در بخش کشاورزی در سال های گذشته کمبود نقدینگی بود که با ارائه تسهیلات اکنون بخش قابل توجهی از مشکلات این واحدها کاهش یافت اما نیاز است روند دریافت تسهیلات برای فعالان این بخش تسهیل شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون، 36 طرح اشتغال آفرین سمنان در بخش کشاورزی یک هزار و 385 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرد.

میرعماد، با بیان اینکه چهار هزار و 620 میلیارد ریال تسهیلات برنامه تولید و اشتغال بند الف تبصره 18 برای پرداخت به طرح های کشاورزی سمنان تصویب شد، افزود: 178 میلیارد ریال تسهیلات برنامه تولید و اشتغال بند الف تبصره 18 قانون بودجه کشور در سال 98 به طرح های بخش کشاورزی استان سمنان پرداخت شد.

رتبه نخست استان سمنان در پرداخت تسهیلات رونق تولید رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: امسال، چهار هزار و 600 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید و اشتغال به واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی استان در قالب رونق تولید 98 و بند الف تبصره 18 برنامه تولید و اشتغال پرداخت شده است.

بهروز اسودی افزود: استان سمنان با پرداخت تسهیلات رونق تولید به 64 واحد تولیدی از لحاظ تعداد رتبه نخست و از از نظر مقدار رتبه سوم کشوری را دارا می باشد و در بخش بند الف تبصره 18 نیز رتبه دوم در کشور را دارد.

وی ابراز داشت: 28 واحد صنعتی و معدنی به ارزش 2 هزار و 870 میلیارد ریال و 36 واحد کشاورزی به ارزش یک هزار و 380 میلیارد ریال در استان سمنان امسال تسهیلات رونق تولید و اشتغال دریافت کردند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تاکید کرد: این استان رتبه نخست کشور در پرداخت تسهیلات تولید و اشتغال برای تامین نقدینگی و رونق اقتصادی در واحدهای صنعتی و تولیدی دارد.

وی اضافه کرد: 100 واحد صنعتی به ارزش یک هزار و 600 میلیارد ریال از محل بند الف تبصره 18 برنامه تولید و اشتغال در استان سمنان تسهیلات دریافت کردند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان یادآور شد: در بخش رفع موانع تولید کارگره تسهیل و رفع موانع تولید استان مشکلات یک هزار و 12 واحد تولیدی در نشست های کارگروه مطرح و بررسی شده است که به منظور رفع موانع موجود، 2 هزار و 149 مصوبه به تصویب اعضا رسیده است.

ستاد تسهیل در سمنان موفق است رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان ابراز داشت: عملکرد ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان عملکرد مطلوب و موفقی داشته است.

علی اصغر جمعه ای افزود: باتوجه به شرایط حاکم بر کشور در اثر تحریم ها، این ستاد توانست مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان سمنان را تا جای ممکن برطرف کند.

وی تاکید کرد: نیاز است مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان سمنان برای تحقق شعار سال و تثبیت اشتغال به صورت موردی بررسی شود.

حفظ و تثبیت اشتغال راهبرد اساسی با هدف توسعه اقتصادی استان سمنان بانک ها بنگاه داری نکنند رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان ادامه داد: نظام بانکی کشور باید نسبت به تامین نقدینگی بنگاه های تولیدی به منظور رونق تولید اقدام کند و از بنگاه داری اقتصادی خارج شود.

وی خاطرنشان کرد: بنگاه داری اقتصادی بانک ها آن ها را از کارکرد اصلی دور می کند که این مساله به ضرر رونق تولید در کشور است.

جمعه ای با بیان اینکه بخش تولید و صنعت در استان در شرایط فشار اقتصادی و تحریم نیازمند حمایت های جدی است، تصریح کرد: با رفع مشکلات زیرساختی و حذف آیین نامه های غیرکاربردی برای توسعه اقتصادی استان سمنان اقدام شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: اجرای قانون هایی که برای حمایت از صنعت و تولید تدوین شده، مورد توجه قرار گیرد و نباید برخی از آیین نامه های غیرکارشناسی و کاغذبازی های اداری مسیر رونق تولید در کشور را با مانع مواجه کند.

جمعه ای با اشاره به ضرورت تعریف قوانین در بخش های مختلف به نفع فعالان اقتصادی، افزود: تعامل دستگاه های اجرایی، قضایی و قانون گذاران برای حمایت از بخش صنعت افزایش یابد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: حفظ و تثبیت اشتغال در بخش صنعت و کشاورزی از راهبردهای اساسی و مهم برای توسعه اقتصادی این استان است و با تلاش مضاعف می توان برای رونق تولید گام برداشت.

بی تردید، بسیاری از مشکلات اقتصادی استان سمنان با تسهیل فضای کسب و کار، حمایت بیشتر از سرمایه گذاران و تغییر دیدگاه ها و روش ها برطرف می شود.

بخش خصوصی و متولیان امر سرمایه گذاری باید با همدلی و انسجام در کنار یکدیگر باشند و قوانین دست و پاگیر را احصاء و راه حل آن ها را ارائه و در راستای رفع آن ها برنامه ریزی کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کشاورزی - فرصت های سرمایه گذاری - سمنان - استان - سرمایه گذاری - معدن - تولید محصولات کشاورزی - رونق تولید - تولید - هکتار - محصولات کشاورزی - تسهیلات بانکی - فرصت - سرمایه - استان سمنان - اشتغال زایی - اراضی - ظرفیت - رونق - کشور - رتبه - دامپروری - پیش بینی - محصولات - ارزشمند - تسهیلات - قابلیت - اشتغال - اقتصاد - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
ارسال سه محموله کمکهای منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به مناطق سیل زده هرمزگان

شاخص پوشش بیمه روستایی خراسان شمالی بیش از میانگین کشور است

اقتصاد ایران چگونه برابر سیاست فشار حداکثری دوام آورده است؟

ثبات قیمت در بازار تخم مرغ

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

بررسی راه های برطرف کردن مشکل نقدینگی واحد های تولیدی/ تسهیلات بانکی مشکل تولیدکنندگان را حل نکرد

مقابله با سیلِ سیستان و بلوچستان، هدف امروزِ یک ملت، یک دولت و ید واحِده

تعهد ارزی یک سیاست شکست خورده است

قیمت 11 تا 13 هزار تومانی مرغ در تهران

نخست وزیرکانادا: کمک درمانی به خانواده جانباختگان/ پرداخت 25 هزار دلار به هر خانواده

دوازدهمین حراج تهران برگزار شد/گران ترین اثر کدام است؟

نیاز به برنامه ریزی ویژه برای صادرات محصولات دانش بنیان

جزییات پرداخت مطالبات در صنعت چای

کاهش قیمت طلا رکورد زد

نرخ موبایل های هوآوی در 27 دی چقدر است؟

پیش بینی افت قیمت شدید طلا در بازار

پیش بینی قیمت خودرو در بازار روز های اینده + جزییات

کوتاه قامتی معلولیت محسوب نمی شود

ارسال سه محموله کمکهای منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به مناطق سیل زده هرمزگان

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

50 قطعه از محصولات ایران خودرو بومی سازی شد

امتداد امدادرسانی در مناطق سیل زده

ارسال1500تن نهاده دامی برای دامداران سیل زده سیستان و بلوچستان

تولید و توزیع غذای گرم بین سیل زدگان توسط «شستا»

شرایط عرضه گاز مایع در بورس انرژی مساعد است

قیمت طلا در بازار جهانی جمعه 27 دی

ارزان ترین منطقه تهران برای خرید مسکن کجاست؟

گوجه فرنگی باز هم گران شد؟

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

کاهش قیمت طلا رکورد زد

کیک عجیب جشن تولد پسر بازیگر معروف +عکس

دلار کانادا | پربازده ترین ارز

شاخص پوشش بیمه روستایی خراسان شمالی بیش از میانگین کشور است

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

بدهکارترین شهروندان جهان را بهتر بشناسید

پیش بینی اقتصاد جهان در سال 2020

طبع آناناس در طب سنتی در دانشنامه میزان بررسی شد

شاخص بیمه روستایی خراسان شمالی بیش از میانگین کشور است

ارسال1500تن نهاده دامی برای دامداران سیل زده سیستان و بلوچستان

کردبچه: اصناف کمتر از حقوق بگیران مالیات می دهند

عکس | آپارتمان 12 میلیون دلاری بازیگر سرشناس

عکس | آپارتمان 12 میلیون دلاری بازیگر سرشناس

ارسال1500تن نهاده دامی برای دامداران سیل زده استان سیستان و بلوچستان

دوازدهمین «حراج تهران» با «بسم...» 300 میلیون تومانی کلید خورد

کردبچه: اصناف کمتر از حقوق بگیران مالیات می دهند

برف، مهمان اول هفته برخی استان ها

پرداخت 113 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به کشاورزان سیل زده

ظرفیت ذخیره آب خراسان جنوبی به 81 میلیون مترمکعب می رسد

مردم سیریک 30 میلیارد ریال به سیل زدگان کمک کردند

چک صیاد و امنیت بالای آن

خرید خانه را به چه زمانی موکول کنیم؟

چرا سرمایه گذاران از معادن سنگ آهن فراری هستند؟

پرداخت 113 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به کشاورزان سیلزده

دوازدهمین حراج تهران در حال برگزاری است

اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری ها به مناطق سیل زده سیستان وبلوچستان

دوازدهمین حراج تهران برگزار شد

بافت تاریخی فرهنگی یکی از گران ترین نقاط شیراز خواهد شد

کاهش قیمت طلا رکورد زد

حال خوب گروه خودرو در بورس

اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری های به مناطق سیل زده سیستان وبلوچستان

وزیر اقتصاد: تامین مالی فعالان اقتصادی باید تسهیل شود

آغاز دوازدهمین حراج تهران

اعلام جایزه های صادراتی مشوق تولیدکنندگان خواهد شد

مداخله دولت در زمینه اقتصاد را به حداقل می رسانیم

سیل | 1000 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان سه استان سیل زده وارد شد

بارندگی | اثرات 10 سال خشکسالی همچنان باقی است

بارندگی | رشد 394 درصدی بارش های حوضه آبریز مرزی شرق کشور

قیمت آپارتمان در منطقه یک تهران + جدول

مردم سیریک 30 میلیارد ریال به سیل زدگان کمک کردند

تاکسی های تلفنی چگونه سهمیه سوخت را پیگیری کنند؟

دوازدهمین حراج تهران آغاز شد

مداخله دولت در زمینه اقتصاد را به حداقل می رسانیم

نمایشگاه خودرو آلمان (IAA)

قیمت جدید محصولات مدیران خودرو + جدول

یورو NCAP ایمن ترین خودروهای 2019 را اعلام کرد

تامین مالی فعالان اقتصادی باید تسهیل شود/گرانی و بیکاری مردم را رنج می دهد

پیش بینی بورس در 2 ماه پایانی سال/ دلایل جهش شاخص کل بورس پس از سقوط هیجانی/ راهکاری برای بهره مندی سهامداران در مواقع ریزش بازار

مروری بر اخبار فناوری ایران در هفته چهارم دی 98

صعود یک درصدی شاخص بورس

طلا اوج گرفت!

دو خطری که بازار کار را تهدید می کند

لباس خواب هوشمند برای امنیت افراد مسن

عامل قاچاق سیگار به پرداخت جریمه میلیونی محکوم شد

3 دلیل در نوسان قیمت خودرو

عضو حزب اعتماد ملّی: بی اعتبار کردن کارت سوخت، غیرمنطقی بود

مشاوران، حلقه مفقوده اکوسیستم استارتاپ ها/مزیت رقابتی و ایده خاص کلید جذب سرمایه گذار

افزایش دوباره قیمت طلا در بازار جهانی/ طلا به مرز 1560 دلار رسید

قیمت آپارتمان در محدوده یوسف آباد + جدول

کاهش قیمت طلا رکورد زد

کاهش قیمت طلا رکورد زد

مشاوران، حلقه مفقوده اکوسیستم استارتاپ ها/مزیت رقابتی و ایده خاص کلید جذب سرمایه گذار

توافق تجاری آمریکا و چین 95 درصد نمایشی است

خسارت 640 میلیارد تومانی سیل اخیر به بخش کشاورزی

عقب نشینی قیمت دلار

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

هواوی تحریم های آمریکا را دور می زند

پیش بینی سازمان ملل متحد از اقتصاد جهان در سال 2020

کاهش قیمت طلا رکورد زد

دولت برای حل مشکلات مردم تلاش می کند

کاهش قیمت طلا رکورد زد

ستاد تسهیلْ محرک رونق تولید در سمنان

ستاد تسهیلْ محرک رونق تولید در سمنان