مطالب مرتبط:
ستاد تسهیلْ محرک رونق تولید در سمنان
تولید مواد مخدر برای فرار از فقر است/باید به تجارت و رونق اقتصادی افغانستان کمک کنیم
کسب و کار اینترنتی موجب رونق تولید می شود
بانک قرض الحسنه مهر ایران در مسیر رونق تولید حرکت می کند
پای رونق تولید در صنعت کفش/پیشخوان
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 08:362019-12-11اقتصادي

ستاد تسهیلْ محرک رونق تولید در سمنان


- استان سمنان باتوجه به موقعیت راهبردی و بهره مندی از ظرفیت های معدنی و کشاورزی گنجینه ای ارزشمند از فرصت های سرمایه گذاری است.

قابلیت های کشاورزی، دامپروری و معدنی فرصت های اشتغال زایی را در این استان افزایش داده و تسهیلات بانکی برای این دسته از مشاغل و تثبیت آن ها پیش بینی شده است.

وجود 198 هزار هکتار اراضی کشاورزی، سمنان را به یکی از استان های توانمند در تولید محصولات کشاورزی تبدیل کرده است.

از این وسعت اراضی کشاورزی، 54 هزار هکتار باغ، 110 هزار هکتار زراعت و بقیه در مرحله آیش است و حدود 45 هزار بهره بردار در این بخش فعالند.

اما فرصت های سرمایه گذاری و رونق تولید در سمنان به کشاورزی این استان ختم نمی شود، سمنان با داشتن 608 معدن از نظر تعداد رتبه پنجم و در شاخص استخراج رتبه 6 کشور را دارد اما اقتصاد معدنی در سمنان، به عنوان یکی از معدن خیزترین استان های کشور، برای شکوفایی این ظرفیت ویژه، نیازمند برنامه ریزی اصولی و سرمایه گذاری همه جانبه است.

کشاورزی و صنعت از محورهای توسعه اقتصادی استان سمنان است و رونق تولید در این عرصه ها رقم می خورد که بیش از هر مساله ای نیازمند بسترهای مناسب سرمایه گذاری است.

چند سالی از نخستین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سمنان می گذرد، ستادی که برای حمایت تمام قد از تولید داخل تشکیل شد.

طبق آمارهای موجود در دبیرخانه این ستاد، از سال 1395 تاکنون ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به فریاد یک هزار و 21 واحد تولیدی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی رسیده که زیر آوار مشکلات و گرفتاری های گوناگون دست و پا می زدند.

براساس آمارها، 2 هزار و 149 مصوبه به منظور رفع موانع تولید در استان سمنان به تصویب اعضای کارگروه در سال های اخیر رسیده است که 39 درصد موارد تصویب شده مربوط به امور بانکی و تسهیلات،16 درصد مربوط به امور زیربنایی ، 15 درصد مربوط به امور مالیاتی، 17 درصد مربوط به تامین اجتماعی و 14 درصد سایر موارد می باشد که 72 درصد مصوبات اجرایی شده است.

سمنان با بیش از 702 هزار نفر جمعیت، بیش از 2 هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ دارد اما تعداد قابل توجهی از واحدهای مذکور با ظرفیت اندکی کار می کنند و بسیاری حتی تا آستانه تعطیلی و یا تعدیل نیروی انسانی پرشمار پیش رفته اند.

با توجه به شرایط خاص اقتصادی حاکم بر کشور و سمنان و در راستای حمایت از تولید و تثبیت اشتغال، امسال بیش از چهار هزار و 630 میلیارد ریال تسهیلات به 64 واحدهای تولیدی در بخش صنعت و کشاورزی این استان در قالب رونق تولید 98 و بند الف تبصره 18 برنامه تولید و اشتغال پرداخت شده است.

سهم تسهیلات استان سمنان در سال 97 با تولید ناخالص داخلی 130 هزار میلیارد ریالی، برای رونق تولید بیش از 11 هزار میلیارد ریال بود که 889 فقره تسهیلات به ارزش 9 هزار و 621 میلیارد ریال به واحدهای بخش صنعت، معدن و کشاورزی پرداخت شد که نشان از رتبه خوب این استان در شاخص های مختلف برای جذب اعتبار در کشور دارد.

در سال های 95 و 96 نیز به ترتیب چهار هزار و 430 میلیارد ریال و 9 هزار میلیارد ریال سهم تسهیلات سمنان بود که در سال ابتدایی تشکیل ستاد تسهیل و رونق تولید 781 فقره تسهیلات به ارزش چهار هزار و 323 میلیارد ریال و در سال دوم نیز 902 فقه به ارزش پنج هزار و 604 میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی استان پرداخت شد.

تثبیت اشتغال واحدهای تولیدی اولویت است تثبیت اشتغال واحدهای تولیدی اولویت است استاندار سمنان گفت: تثبیت اشتغال در واحدهای تولیدی و صنعتی این استان با اعطای تسهیلات رونق تولید، اولویت کاری و دغدغه مسوولان دستگاه های اجرایی است.

علیرضا آشناگر اظهارداشت: اعطای تسهیلات رونق تولید به معنی ایجاد اشتغال جدید در بخش های صنعتی و کشاورزی نیست و نگرش برخی مسوولان به اشتغال زایی با اعطای تسهیلات سرمایه در گردش تغییر کند.

وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال پایدار با اعطای تسهیلات بازسازی و نوسازی ماشین آلات خط تولید و اجرای طرح های توسعه ای در بخش صنعت خواسته به حقی است، تصریح کرد: در برخی از واحدهای تولیدی با نوسازی ماشین آلات خط تولید و به روز رسانی ابزار کار، تعداد نیروی انسانی فعال کاهش می یابد.

استاندار سمنان به نیاز شناخت جامع مسوولان دستگاه های اجرایی از قوانین و آیین نامه های تسهیلات رونق تولید و حمایت از واحدهای صنعتی و تولیدی اشاره و خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی دقیق و هدف گذاری اصولی می توان برای توسعه کشور گام برداشت.

کاهش بیکاری با حمایت از صنایع معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ابراز داشت: دستگاه های اجرایی این استان در چارچوب قانون و در حد توان برای تثبیت اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در واحدهای تولیدی از فعالان اقتصادی حمایت کنند.

حشمت الله عسگری افزود: روند حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی در سمنان در یکسال گذشته مطلوب بود و ادامه این روند سبب کاهش نرخ بیکاری در این استان می شود.

وی با اشاره به مشکلات متعدد برای فعالان اقتصادی به علت فشارهای خارجی و تحریم ها، خاطرنشان کرد: عملکرد دولت در اعطای تسهیلات رونق تولید به بخش صنعت و تولید مطلوب است و با اتخاذ رویه های اصولی مشکلات بسیاری از واحدهای صنعتی در استان در ماه های گذشته برطرف شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان ادامه داد: گره گشایی از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی سمنان بی وقفه ادامه دارد و کاهش آمار بیکاری و تثبیت اشتغال در بخش صنعت و تولید از دستاوردهای مهم دولت در استان است.

همکاری بانک ها و بخش صنعت و تولید 2 طرفه باشد لزوم خوش حسابی صنایع در بازپرداخت تسهیلات عسگری یادآور شد: تامین نقدینگی واحدهای صنعتی و تولیدی از مطالبه های به حق صنعتگران است که در سال های گذشته برای چالش کمبود نقدینگی واحدهای صنعتی در استان اقدام های مثبتی انجام شد.

وی بیان کرد: صنایع استان سمنان در بازپرداخت تسهیلات رونق تولید و اشتغال ارائه شده خوش حساب باشند و بانک ها به مشتریان بدحساب و دارای معوقه قابل توجه تسهیلات نپردازند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان افزود: دولت توقعی از بانک ها در ارایه تسهیلات به واحدهای صنعتی و تولیدی بدحساب ندارد و باید حمایت از بخش صنعت و تولید 2 طرفه باشد.

فرآیند پیچیده روند اداری تسهیلات رییس سازمان جهاد کشاورزی سمنان بیان کرد: کشاورزان این استان، با وجود تخصیص اعتبارهای مالی قابل توجه، به دلیل فرآیند پیچیده اداری و بانکی رغبتی برای دریافت تسهیلات ندارند.

سیدحسن میرعماد افزود: فرآیند اداری پیچیده در بانک ها و دستگاه های اجرایی سبب بی رغبتی کشاورزان استان سمنان در دریافت تسهیلات شده است.

وی تصریح کرد: تولید در سمنان در سال های اخیر با حمایت و همکاری دولت شتاب گرفت و میزان تولیدها در بخش کشاورزی در استان در یکسال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

پرداخت تسهیلات کشاورزی را از رکود خارج می کند پرداخت تسهیلات کشاورزی را از رکود خارج می کند رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: اعطای تسهیلات در قالب تبصره های مختلف در بخش کشاورزی می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار، کشاورزی سمنان را از رکود خارج کند و مسیر توسعه اقتصادی در این استان را هموارتر کند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی فعالان اقتصادی استان سمنان در بخش کشاورزی در سال های گذشته کمبود نقدینگی بود که با ارائه تسهیلات اکنون بخش قابل توجهی از مشکلات این واحدها کاهش یافت اما نیاز است روند دریافت تسهیلات برای فعالان این بخش تسهیل شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون، 36 طرح اشتغال آفرین سمنان در بخش کشاورزی یک هزار و 385 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرد.

میرعماد، با بیان اینکه چهار هزار و 620 میلیارد ریال تسهیلات برنامه تولید و اشتغال بند الف تبصره 18 برای پرداخت به طرح های کشاورزی سمنان تصویب شد، افزود: 178 میلیارد ریال تسهیلات برنامه تولید و اشتغال بند الف تبصره 18 قانون بودجه کشور در سال 98 به طرح های بخش کشاورزی استان سمنان پرداخت شد.

رتبه نخست استان سمنان در پرداخت تسهیلات رونق تولید رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: امسال، چهار هزار و 600 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید و اشتغال به واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی استان در قالب رونق تولید 98 و بند الف تبصره 18 برنامه تولید و اشتغال پرداخت شده است.

بهروز اسودی افزود: استان سمنان با پرداخت تسهیلات رونق تولید به 64 واحد تولیدی از لحاظ تعداد رتبه نخست و از از نظر مقدار رتبه سوم کشوری را دارا می باشد و در بخش بند الف تبصره 18 نیز رتبه دوم در کشور را دارد.

وی ابراز داشت: 28 واحد صنعتی و معدنی به ارزش 2 هزار و 870 میلیارد ریال و 36 واحد کشاورزی به ارزش یک هزار و 380 میلیارد ریال در استان سمنان امسال تسهیلات رونق تولید و اشتغال دریافت کردند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تاکید کرد: این استان رتبه نخست کشور در پرداخت تسهیلات تولید و اشتغال برای تامین نقدینگی و رونق اقتصادی در واحدهای صنعتی و تولیدی دارد.

وی اضافه کرد: 100 واحد صنعتی به ارزش یک هزار و 600 میلیارد ریال از محل بند الف تبصره 18 برنامه تولید و اشتغال در استان سمنان تسهیلات دریافت کردند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان یادآور شد: در بخش رفع موانع تولید کارگره تسهیل و رفع موانع تولید استان مشکلات یک هزار و 12 واحد تولیدی در نشست های کارگروه مطرح و بررسی شده است که به منظور رفع موانع موجود، 2 هزار و 149 مصوبه به تصویب اعضا رسیده است.

ستاد تسهیل در سمنان موفق است رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان ابراز داشت: عملکرد ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان عملکرد مطلوب و موفقی داشته است.

علی اصغر جمعه ای افزود: باتوجه به شرایط حاکم بر کشور در اثر تحریم ها، این ستاد توانست مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان سمنان را تا جای ممکن برطرف کند.

وی تاکید کرد: نیاز است مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان سمنان برای تحقق شعار سال و تثبیت اشتغال به صورت موردی بررسی شود.

حفظ و تثبیت اشتغال راهبرد اساسی با هدف توسعه اقتصادی استان سمنان بانک ها بنگاه داری نکنند رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان ادامه داد: نظام بانکی کشور باید نسبت به تامین نقدینگی بنگاه های تولیدی به منظور رونق تولید اقدام کند و از بنگاه داری اقتصادی خارج شود.

وی خاطرنشان کرد: بنگاه داری اقتصادی بانک ها آن ها را از کارکرد اصلی دور می کند که این مساله به ضرر رونق تولید در کشور است.

جمعه ای با بیان اینکه بخش تولید و صنعت در استان در شرایط فشار اقتصادی و تحریم نیازمند حمایت های جدی است، تصریح کرد: با رفع مشکلات زیرساختی و حذف آیین نامه های غیرکاربردی برای توسعه اقتصادی استان سمنان اقدام شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: اجرای قانون هایی که برای حمایت از صنعت و تولید تدوین شده، مورد توجه قرار گیرد و نباید برخی از آیین نامه های غیرکارشناسی و کاغذبازی های اداری مسیر رونق تولید در کشور را با مانع مواجه کند.

جمعه ای با اشاره به ضرورت تعریف قوانین در بخش های مختلف به نفع فعالان اقتصادی، افزود: تعامل دستگاه های اجرایی، قضایی و قانون گذاران برای حمایت از بخش صنعت افزایش یابد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: حفظ و تثبیت اشتغال در بخش صنعت و کشاورزی از راهبردهای اساسی و مهم برای توسعه اقتصادی این استان است و با تلاش مضاعف می توان برای رونق تولید گام برداشت.

بی تردید، بسیاری از مشکلات اقتصادی استان سمنان با تسهیل فضای کسب و کار، حمایت بیشتر از سرمایه گذاران و تغییر دیدگاه ها و روش ها برطرف می شود.

بخش خصوصی و متولیان امر سرمایه گذاری باید با همدلی و انسجام در کنار یکدیگر باشند و قوانین دست و پاگیر را احصاء و راه حل آن ها را ارائه و در راستای رفع آن ها برنامه ریزی کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کشاورزی - فرصت های سرمایه گذاری - سمنان - استان - سرمایه گذاری - معدن - تولید محصولات کشاورزی - رونق تولید - تولید - هکتار - محصولات کشاورزی - تسهیلات بانکی - فرصت - سرمایه - استان سمنان - اشتغال زایی - اراضی - ظرفیت - رونق - کشور - رتبه - دامپروری - پیش بینی - محصولات - ارزشمند - تسهیلات - قابلیت - اشتغال - اقتصاد - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
سهام بویینگ باز هم پایین آمد

پیش بینی قیمت نفت با شیوع ویروس چینی

تصاویر| پسر نمک فروش و اسبش در تهران

رشد اقتصاد کره جنوبی در پایین ترین میزان ده ساله

نمایشگاه بین المللی انرژی کیش به کار خود پایان داد

تصاویر| پسر نمک فروش و اسبش در تهران

تجاری‎سازی حدود 10 فناوری در جهاددانشگاهی خراسان رضوی

چرا ایران، ونزوئلا نمی شود؟

افزایش 5برابری ترانزیت ریلی ایران

ورود و خروج در چهار شهر دیگر چین ممنوع شد

افزایش 5 برابری ترانزیت ریلی ایران

آمادگی کامل ستاد بحران/ بازگشایی 90 درصد راه های روستایی بروجرد

شهرستان بهار صاحب مجمع خیرین ازدواج می شود

124 نفر در خراسان جنوبی اسکان اضطراری شدند

قیمت روز گوشی موبایل اپل

تلویزیون های پرفروش در بازار چند است؟

شوینده لباس را جند بخریم؟

صرافان دلار را امروز چند خریدند؟

صرافان دلار را امروز چند خریدند؟

آمریکا چند شخص حقیقی و حقوقی را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرد

ببینید | اهانت وزیر انرژی سعودی به خبرنگار انگلیسی که از هک تلفن مدیر آمازون سوال کرد!

صادرات شیرخشک و لبنیات از آذربایجان شرقی به روسیه و ترکیه

طلب 60 میلیارد تومانی شهرداری بابت اخذ عوارض

لوکس ترین شهرهای جهان را بشناسید

فیلم| آیا همتی، در بانک مرکزی موفق بوده است؟

صرافان دلار را امروز چند خریدند؟

هشدار شرکت آب و فاضلاب درباره احتمال ترکیدگی کنتورهای آب

ثبات اقتصادی کشور را مدیون صادرکنندگان هستیم

آمریکا چند شخص حقیقی و حقوقی را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرد

قول نوبخت برای اتمام راه آهن چابهار-زاهدان

وزیر راه: آسمان ایران جزو امن ترین مناطق پروازی جهان است

«نیکلاس مادورو» فقیرتر از «کایلی جنر»؛ کاهش دارایی های نقدی دولت ونزوئلا به زیر یک میلیارد دلار

آمادگی کامل ستاد بحران/ بازگشایی 90 درصد راه های روستایی بروجرد

ایران در علم نانو رتبه چهارم جهان است

سهم 30 درصدی نیروگاه های حرارتی در آلودگی هوا/پاداش در انتظار مشترکان خوش مصرف برق/تامین مرغ و گوشت شب عید/صرف جویی 20 درصدی برای جلوگیری از خاموشی

واگذاری قانونی ورزشگاه نقش جهان اصفهان تایید شد

نفت با «کرونای چینی» پایین آمد

کنترل مصرف گاز منتظر بهینه سازی ساختمان ها

تلاش فعالان اقتصادی برای توجه به سیستان و بلوچستان

افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور با وجود تحریم های آمریکا

افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور با وجود تحریم های آمریکا

افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور با وجود تحریم های آمریکا

صادرات بیش از 1200 تن کشمش از شهرستان مراغه

آیا آلودگی میکروپلاستیکی برای سلامتی مضر است؟

تهرانی ها برای پیشگیری از قطع برق، 20 درصد در مصرف خود صرفه جویی کنند

نرخ طلا و ارز در بازار آزاد استانبول

شهرستان بهار صاحب مجمع خیرین ازدواج می شود

شهروندان در مصرف گاز صرفه جویی کنند

جرایمی که خنده دار است

اجرای طرح بازآفرینی در شهرهای لرستان به ارزش 181 میلیارد ریال

طرح مفهومی جدید از کراس اوور جذاب لکسوس

رشد اقتصادی کره جنوبی به پایین ترین سطح رسید

ممنوعیت ورود و خروج در چهار شهر دیگر چین

بهترین شهرهای ایران برای سفر زمستانی

مراجعه بیش از 298 نفر به مراکز انتقال خون تهران

بازار داغ اسپیکرهای هوشمند تا سال 2022

صادرات چاقو های چینی با نام چاقوی زنجان از ایران

استاندار خوزستان:کتابخوانی در افزایش شاخص امنیت اثرگذار است

استاندار خوزستان:کتابخوانی در افزایش شاخص امنیت اثرگذار است

استخدام مهندس مکانیک مسلط به نقشه کشی در محدوده شهر قدس

تهرانی ها برای پیشگیری از قطع برق، 20 درصد در مصرف خود صرفه جویی کنند

استخدام کارمند خانم مسلط به زبان انگلیسی در یک گروه معتبر بازرگانی

مراحل نهایی تصویب منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد در حال انجام ا...

از بازداشت های غیرضرور خودداری شود/فعالان اقتصادی هیچگاه نباید به دلیل مشکلات و کمبودها دلسرد شوند

آنچه در مورد ویروس جدید کرونا باید بدانید

ذوب آهن اصفهان همه ارز حاصل از صادرات را بازگردانده است

تغییر اقلیم از مخاطرات زنبورداری است

بخش کشاورزی آمادگی لازم جهت پیشگیری و کاهش خسارات احتمالی باران را داشته باشد

ذوب آهن اصفهان همه ارز حاصل از صادرات بازگردانده است

نرخ طلا و ارز در بازار آزاد استانبول

دارایی های شستا افزایش یافت

کاهش قیمت 12 ارز در بازار بین بانکی

تلاش فعالان اقتصادی برای توجه به سیستان و بلوچستان

بخش کشاورزی آمادگی لازم جهت پیشگیری و کاهش خسارات احتمالی باران را داشته باشد

آغاز ساخت منازل آسیب دیده از سیل مددجویان

پیش بینی فوری آینده بازار بورس

کاغذ | بازگشت آرامش به بازار کاغذ

بازنشستگی | شرایط بازنشستگی با کمتر از 10 سال سابقه چیست؟

خودرو | آخرین قیمت خودرو در بازار

گلخانه ها و واحدهای دام و طیور سوخت ذخیره داشته باشند

38 متخلف اقتصادی در آستارا به تعزیرات حکومتی معرفی شدند

سرویس جدید حواله اینترنتی در بانک تجارت

فیلم | اهانت وزیر انرژی سعودی به خبرنگار انگلیسی که از هک تلفن مدیر آمازون سوال کرد

تغییر اقلیم از مخاطرات زنبورداری است

کله پاچه | فروش 150 هزار تومانی کله پاچه منع قانونی ندارد

گوشت مرغ و گوسفند| مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند

38 متخلف اقتصادی در آستارا به تعزیرات حکومتی معرفی شدند

گلخانه ها و واحدهای دام و طیور سوخت ذخیره داشته باشند

بیش از 44 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی کشور پرداخت شده است

تهیه مواد اولیه و بودجه اندک پژوهش، دغدغه اصلی جامعه علمی

تغییر اقلیم از مخاطرات زنبورداری است

پرداخت 30 هزار میلیارد ریال بدهی شرکت های دارویی/ استاندارد تولید شیر کشور از اروپا و آمریکا بالاتر است

مهم ترین چالش زیست محیطی کشور چیست؟

تاثیر منفی ویروس چینی بر قیمت نفت

38 متخلف اقتصادی در آستارا به تعزیرات حکومتی معرفی شدند

استخدام نیروی آرایشگر حرفه ای مردانه در مجموعه موی 13

ورود و خروج در 4 شهر دیگر چین ممنوع شد

بلاتکلیفی 1300 میلیاردتومانی پروژه های بخش خصوصی صنعت برق

2 سوله 3000 تنی ذخیره غلات با مشارکت بخش خصوصی در گلستان ایجاد شد

پرفروش ترین خودروهای برقی در سال 2019

ستاد تسهیلْ محرک رونق تولید در سمنان

ستاد تسهیلْ محرک رونق تولید در سمنان