مطالب مرتبط:
جاسک کانون توسعه ای سواحل مکران
سهم اقتصاد ایران از مشاغل سبز تقریبا هیچ است/ جنگ با غول بیکاری با توسعه مشاغل سبز
توسعه تنها با پژوهش تحقق می یابد
تشکیل میزهای تخصصی صادرات در سازمان توسعه تجارت
توسعه بخشی فرایند سازمانی مهمترین هدف اصلاح ساختار نظام اداری است
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 08:362019-12-11بين الملل

جاسک کانون توسعه ای سواحل مکران


- با بوجه به اهمیت راهبردی توسعه سواحل مکران درسالهای اخیر و رویکرد جدید اقتصادی، شرق کشور به عنوان نقطه توسعه ای در جغرافیای کشور مطرح است وجاسک به یکی از بهترین نقاط برای انجام فعالیت های مختلف اقتصادی و توسعه ای است.

مَکران، مُکران یا مکوران که در طول خلیج عمان از رأس الکوه در غرب جاسک تا لاس بلا در جنوب غربی ایالت بلوچستان پاکستان را شامل می شودکه از نظر ظرفیت های اقتصادی دارای اهمیت فوق العادی است و مد نظر کشورهای شرق ازجمله چین وهندوستان وپاکستان می باشد.

یکی از محورهای اصلی رهبر انقلاب 9 تیر 1394 هجری شمسی در ابلاغ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه به رییس جمهور توسعه اقتصاد دریایی جنوب کشور در محور چابهار – خرمشهر با تأکید بر سواحل مکران بود.

دولت تدبیر وامدی بر این مبنا برنامه ششم توسعه را تدوین کرد که یکی از مهمترین برنامه های محوری آن موضوع‎ های خاص مکان محور در مورد توسعه سواحل مَکران است.

در سال 96 مباحثی با موضوع بهره گیری از ظرفیت سواحل مکران برای صادرات نفت به واسطه همجواری آن با دریای عمان و اقیانوس هند و همچنین گسترش فعالیت های گردشگری مطرح شد.

فعالیت های اقتصادی گوناگونی هم در این سال ها برای اجرا در این منطقه ذکر شده که می توان به یک پایانه نفتی جدید در حال ساخت در نزدیک شهر جاسک و خط لوله یک هزار و 100 کیلومتری انتقال نفت خام از گوره به جاسک اشاره کرد.

از سوی دیگر مسوولان در سال های اخیر امتیازهای قانونی خوبی برای سرمایه گذاری در منطقه مکران داده اند که می توان در قانون احکام دائمی توسعه کشور به ماده 68 اشاره کرد و با توجه به این می توان به جرات گفت جاسک یکی از بهترین نقاط برای سرمایه گذاری محسوب می شود.

سواحل مکران سکوی پرش توسعه کشور معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رییس جمهوری دراین باره گفت: ظرفیت فوق العاده ای در سواحل مکران نهفته که آنرا تبدیل به سکوی پرش توسعه کشور می کند و این درحالی است در گذشته استفاده مناسبی از این ظرفیت نشده است.

سعید شیرکوند افزود: با زحمت های فراوان وزارت نفت و راه و شهرسازی پس از انتقال ستاد توسعه سواحل مکران از وزارت دفاع به نهاد ریاست جمهوری برنامه توسعه سواحل مکران به تصویب هیأت وزیران رسید و شورای عالی آن تیز تشکیل شد.

وی که به تازگی برای راه اندازی خط هوایی جاسک به تهران سفر کرده ادامه داد: طرح توسعه سواحل مکران حتی به تصویب شورای ملی آمایش سرزمین نیز رسیده و مقدمه های لازم برای سرعت بخشی به فعالیت های مربوطه انجام شده است.

وی گفت: در برنامه پیشنهادی بودجه سال آینده نیز که روز گذشته به تصویت هیأت وزیران رسید بودجه مشخصی برای دبیرخانه توسعه سواحل مکران پیش بینی شده است.

وی ابراز داشت: در طرح توسعه سواحل مکران وظایف و مسوولیت های دستگاه های مختلف به صورت دقیق مشخص شده است و از وزارت نفت بابت فعالیت هایش رضایت نسبی وجود دارد.

وی ابراز داشت: با توجه به انتظار مقام معظم رهبری و دستور رییس جمهوری توسعه سواحل مکران اصل و ضرورتی برای تمام مسوولان است.

مَکران نقطه کانونی حرکت تمدنی جمهوری اسلامی ایران فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی گفت: مَکران نقطه کانونی حرکت تمدنی جمهوری اسلامی ایران بوده و شهر جاسک یکی از نقاط اصلی آن محسوب می شود.

امیردریادار حسین خانزادیدراین باره اظهار داشت: این منطقه در آینده شاهد پیشرفت های چشمگیری خواهد شد که این حرکت از گذشته آغاز شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حرکت نیروی دریایی به سمت شرق اشاره کرد و گفت: این حرکت که با تدابیر فرماندهی کل قوا آغاز شده با قوت و قدرت ادامه می یابد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی گفت: خیزش تمدنی جمهوری اسلامی به سمت دریا آغاز شده که این در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی آشکار است.

امیردریادار حسین خانزادی افزود: شهرهای موجود در سواحل مکران کانونی برای خیزش تمدنی جمهوری اسلامی ایران به سمت دریا خواهند شد.

وی ادامه داد: سواحل مکران موج عظیمی از توسعه را شاهد خواهد شد و رشد تمدنی بیشتری از مناطق دیگر خواهد داشت.

فرمانده نداجا خاطرنشان کرد: در این حرکت تمدنی احترام به ریشه های تمدنی جاسک و شهرهای سواحل مکران حایز اهمیت است که باید به آنها توجه کرد و احترام گذاشت.

وی ابراز داشت: رویکرد رهبری از توسعه سواحل مکران نگاه به نفت نیست، بلکه نگاه به احیا تمدن دریایی با تکیه بر ظرفیت های بومی و محلی است.

امیردریادار خانزادی گفت: شهرستان جاسک در سال های آینده شتاب بسیار زیادی را خواهد داشت و باید برای زیرساخت های آن جهت جمعیت 6 تا 10 میلیون نفری مهیا شود که در ادامه مسیر توسعه جاسک کنار مسوولان خواهیم بود.

وی یادآور شد: روزی که به این نقطه منتقل شدیم بسیاری از زیرساخت ها وجود نداشت و به تدریج امکان جابه جایی خانواده ها فراهم شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی افزود: بخشی از ان نیازها بهداشتی و درمانی است که هنوز انگونه ان باید فراهم نشده حتی بسیاری از همکاران جانشان را از دست دادند.

امیردریادار خانزادی اضافه کرد: باتوجه به نیاز یک هزار جوشکار در جاسک و کمبود این نیروهای فنی در بندرعباس، این نگرانی وجود دارد که بسیاری از جوشکاران به اینجا مهاجرت کرده و کارخانجات با کمبود این نیروها روبه رو شود.

وی بیان داشت: اگر به دنبال آب پایدار هستیم باید یک مجموعه از نیروگاه های هسته ای در سواحل مکران مستقر کرد که علاوه بر آن انرژی پایدار هم تولید می کند.

قراردادهای منعقد شده برای اجرا در جاسک بیش از 40 سال گذشته است فرماندار بندرجاسک گفت: راه اندازی خط پروازی جاسک - تهران اقدامی مهم در راستای طرح توسعه سواحل مکران بوده و امیدمی رود در تسریع طرح ها و پروژه های اقتصادی تاثیر به سزایی داشته باشد.

محمد رادمهر ادامه داد: با وجود تحریم ها قراردادهایی برای اجرا در این شهرستان بسته شده که تعداد آنها بیش از 40 سال گذشته است.

وی ادامه داد: یک سوم تجارت جهانی از آب های مشرف این شهرستان انجام می شود و موقعیت آن به دلیل قرارگیری در نزدیکی سه تنگه مهم بسیار راهبردی است.

وی بیان داشت: ایجاد بزرگترین شهرک صنعتی 2 هزار هکتاری در راستای توسعه شهرستان جاسک با سرمایه گذاری اولیه 40 هزار میلیارد ریال و با حمایت استانداری در حال احداث است که با انجام آن زمینه اشتغال پنج هزار نفر در این شهرستان فراهم می شود.

فرماندار جاسک اظهار داشت: از دیگر اقدام های مهم احداث سدگابریک با مخزن 270 میلیون مترمکعب است که ضمن تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی منطقه مکران، موجب ایجاد اشتغال و جذب نیروی کار می شود و در جلوگیری از مهاجرت مردم از روستاها به شهرها اثر دارد.

وی همچنین ابراز داشت: با مجوز وزارت کشور، بندر صیادی گوگسر در شهرستان جاسک در شرق استان هرمزگان ، بندر تجاری- صادراتی می شود و هم اکنون دستگاه های اجرایی در حال استقرار در این بندر هستند و فاصله آن با بندر مسقط عمان برابر 180 کیلومتر (یکصد مایل دریایی) است.

رادمهر ادامه داد: با فراهم شدن زیرساخت ها و استقرار تجهیزات مورد نیاز بندری و حضور دستگاه های مسوول در این بندر، خط دریایی جهت صادرات کالا از این بندر به عمان و اماراه متحده عربی راه اندازی می شود که با تحقق این مطالبه موجب رونق و توسعه اقتصاد منطقه و بهبود معیشت مردم خواهد شد.

به گفته فرماندار جاسک، راه اندازی منطقه آزاد جاسک با جدیت در دست اقدام بوده و عملیات مقدماتی آن انجام شده که امید می رود با پیگیری های استاندار هرمزگان و حمایت های نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی به سرانجام برسد، این منطقه آزاد می تواند نقش موثری در توسعه شهرستان جاسک داشته باشد.

تسریع دسترسی توسعه گران و سرمایه گذاران به سواحل مکران استاندار هرمزگان و رییس شورای اداری هرمزگان هم در خصوص سواحل مکران گفت: اکنون با راه اندازی خط پروازی جاسک تهران و برعکس دسترسی توسعه گران و سرمایه گذاران به این منطقه تسریع شده است.

فریدون همتی بیان داشت: برنامه های توسعه ای مختلفی در راستای طرح توسعه سواحل مکران در این شهرستان در حال اجرا بوده و یا اجرا می شود که برخی از این برنامه ها شامل ابر پروژه وزازت نفت برای احداث پایانه بزرگ نفتی، مجموعه پترو پالایش، شهرک گلخانه ای و پالایشگاه هاست.

رییس شورای برنامه ریزی هرمزگان با اشاره به فعالیت هفت پالایشگاه در این استان، ابراز داشت:ایجاد دو پالایشگاه نفت سنگین و یک مجموعه پتروپالایش و همچنین ایجاد پایانه صادرات نفت در شهرستان جاسک از مهمترین برنامه های وزارت نفت در شرق این استان است.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه پایانه صادرات نفت جاسک یک طرح مهم و راهبردی است، تاکید کرد: افزون بر دو و نیم میلیون دلار برای راه اندازی آن سرمایه گذاری شده است که این طرح در قالب توسعه سواحل مکران از سوی وزارت نفت در حال پیگیری و اجراست و حجم فعالیت ها در این پروژه روز به روز در حال افزایش است.

وی بیان داشت: مجموعه مدیریت هرمزگان به طور منظم پیگیری، پشتیبانی و حمایت لازم را برای اجرای این پروژه بزرگ که موجب اشتغالزایی گسترده و توسعه در شرق هرمزگان می شود، انجام می دهد.

استاندار هرمزگان با اشاره به اجرای این طرح توسط شرکت های داخلی، افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، قرار است تا پایان سال 99 مرحله نخست این پروژه با ظرفیت صادرات 2 میلیون بشکه نفت راه اندازی شود.

همتی تصریح کرد: احداث پایانه صادرات نفت در شهرستان جاسک یکی از مهم ترین و بزرگ ترین پروژه ها در قالب طرح توسعه سواحل مکران محسوب می شود که هدف گذاری آن ایجاد ظرفیت صادرات 10 میلیون بشکه نفت در این پایانه است.

وی اشاره کرد: تنها برای یکی از این پروژه های توسعه ای در سال آینده به یک هزار جوشکار نیاز است که فنی و حرفه ای هرمزگان از امروز باید نسبت به تربیت نیروهای فنی این پروژه و سایر پروژه ها اقدام کند.

رییس شورای برنامه ریزی هرمزگان ابراز داشت: این پروژه ها اشتغال فراوانی برای مردم منطقه فراهم می کند و علاوه بر این ها پروژه های بخش های دیگر مانند آبزی پروری و گردشگری هم هست که هر کدام می توانند جهشی در اقتصاد منطقه ایجاد کنند.

احداث 2 پالایشگاه در جاسک وزیر نفت با اشاره به هدف گذاری برای توسعه منطقه مکران و جاسک گفت: برای توسعه این منطقه بهترین گزینه نفت است بنابراین از 1.

8 میلیارد دلاری که برای طرح راهبردی انتقال نفت گوره به جاسک در نظر گرفته شده، 700 میلیون دلار سرمایه گذاری در منطقه جاسک انجام می شود.

بیژن نامدار زنگنه در مهر ماه سالجاری افزود: همچنین با ساخت دو پالایشگاه در جاسک موافق شده و بعد از آن توسعه پتروشیمی در دستور کار قرار داد و بنا شده گاز نیز به این منطقه منتقل شود.

وی گفت: یکی ساخت پالایشگاه 300 هزار بشکه ای توسط ستاد اجرایی حضرت امام و دیگری پتروپالایشگاهی 150 هزار بشکه ای توسط یکی از شرکت های تابعه پتروشیمی باختر است و همچنین تخفیف 10 درصدی قیمت خوراک نیز برای آنها در نظر گرفته شده است.

به گفته وزیر نفت، اولین محصولی که از بندر جاسک صادرخواهد شد میعانات گازی پارس جنوبی است که اواخر سال آینده انجام خواهد شد و تا قبل از پایان دولت، رساندن نفت و میعانات به جاسک آغاز می شود.

طرح استراتژیک و ملی انتقال نفت خام گوره به جاسک و تاسیسات نفتی بندرجاسک با هدف انتقال یک میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی در روز از طریق یک خط لوله 42 اینچ با طول تقریبی 1000 کیلومتر و با استفاده از 5 تلمبه خانه بین راهی و 2 ایستگاه توپکرانی، همچنین تعداد 11 پست برق و خطوط انتقال برق به طول تقریبی 180 کیلومتر، در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.

این طرح شامل پایانه دریافت نفت، 20 مخزن به ظرفیت مجموع 10 میلیون بشکه و تاسیسات جانبی شامل 3 عدد گوی شناور و اسکله صادراتی است.

بر اساس برنامه ریزی ها مرحله اول باید تا 18 ماه آینده به بهره برداری رسیده و صادرات و بارگیری نفت در بندر جاسک آغاز شود ،احداث خط لوله گوره - جاسک و پایانه صادراتی نفت خام در بندر جاسک جزو اولویت های وزارت نفت اعلام شده است.

شهرستان جاسک دارای 60 هزار نفر جمعیت، 300 کیلومتر نوار ساحلی و 100 اثر طبیعی و تاریخی در فاصله 300 کیلومتری شرق بندرعباس واقع شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: توسعه - سواحل مکران - برنامه ششم توسعه - اقتصاد - اقتصادی - سواحل - برنامه ششم - برنامه - کشور - محور - بلوچستان پاکستان - مکران - پاکستان - جاسک - رهبر انقلاب - اهمیت - رییس جمهور - دولت تدبیر - بلوچستان - جنوب - محورهای - چابهار - خرمشهر - دریایی - بهترین - فعالیت - انقلاب - تدوین - ابلاغ - کانون

آخرین اخبار سرویس:
دیدار رییس جمهور عراق با دبیرکل ناتو

صهیونیست ها مالکیت کلیسایی در قدس را به روسیه می بخشند

احتمال لغو مجوز فعالیت یک مسجد در بلژیک

نماینده پارلمان عراق:استقرار سامانه موشکی پاتریوت آمریکا در عراق مردود است

ماهور الوند در کنار مادرش + عکس

حمله تروریست ها به ادلب 40 نظامی سوری را به کام مرگ فرستاد

سامانه دفاع موشکی اس-400 تهدیدی برای ناتو نیست

راهپیمایی فردا همه پرسی درباره خروج آمریکا از منطقه است

محکومیت انکار نسل کشی مسلمانان روهینگیا در گزارش میانمار

پافشاری «صدر» بر برگزاری تظاهرات میلیونی ضدآمریکایی

ماجرای ضربه فنی شدن سعد حریری و دونالد ترامپ

زهرا، یوسف، علی و حسین در صدر نام های انتخابی نوزادان در آذربایجان

چند نظامی ترکیه در انفجاری در شمال سوریه کشته شدند

زن معترض لبنانی در محاصره ماموران پلیس/عکس

فرودگاه دوبی: تمام مسافران چینی چکاپ می شوند

اعلام برترین اقتصادهای جهان/ سوییس صدرنشین شد

تلاش واشنگتن برای فعالسازی هسته های خاموش داعش در 5 استان عراق

دیوان کیفری بین المللی به نفع روهینجایی ها رای داد

سقوط هواپیما در کالیفرنیا

تحلیلگر عراقی : بغداد برای رهایی از امریکا نیاز به قراردادهای تسلیحاتی جدید دارد

مقتدی صدر: ساعت استقلال و حاکمیت فرا رسیده است

تحلیلگر عراقی : بغداد برای رهایی از امریکا نیاز به قراردادهای تسلیحاتی جدید دارد

کشته شدن تعدادی از نظامیان ترکیه در حومه «رقه»

انفجار خودروی بمب گذاری شده در حومه رقه

راه ارتباطی 24 روستایی اشترینان بازگشایی شد

تحلیلگر عراقی : بغداد برای رهای از امریکا نیاز به قراردادهای تسلیحاتی جدید دارد

بن سلمان تیر خلاص را به وجهه جهانی عربستان زد

در دیدار پوتین و نتانیاهو درباره ایران چه گذشت؟

پیام توییتری مقتدی صدر در آستانه تظاهرات میلیونی

راه ارتباطی 24 روستایی اشترینان بازگشایی شد

میانمار نسل کشی علیه مسلمانان روهینگیا را متوقف کند

پاکستان موشک بالستیک آزمایش کرد

شماری از نظامیان ترکیه در انفجار خودروی بمبگذاری در رقه کشته شدند

تغییر فهرست کتب و سازمان های ممنوعه در ازبکستان

گفتگو پوتین و نتانیاهو درباره موضوع برنامه هسته ای ایران

آیا حسن عباسی و امثال او نفوذی اسراییل هستند؟!

10 نکته درباره 6 وزیر زن در کابینه لبنان؛ تصویری از یک جامعه متکثر

افزایش قربانیان ویروس کرونا در چین

قانون گذاران روس در رأی گیری مقدماتی از اصلاحات پوتین حمایت کردند

دیدار برهم صالح و دبیرکل ناتو با محوریت خروج نیروهای بیگانه از عراق

آدم برفی زیبای خانم مانکن + عکس

محمود عباس از ماکرون خواست کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد

سلفی نیوشا ضیغمی و همسرش در هواپیما + عکی

تحلیلگر عراقی : بغداد برای رهای از امریکا نیاز به قراردادهای تسلیحاتی جدید دارد

اتحادیه اروپا به وعده های خود در قبال ترکیه عمل نکرده است

گسترش تظاهرات مردم انگلیس ضد تهدید های آمریکا علیه ایران

شیوع ویروس کشنده در چین؛ شهر 11 میلیونی قرنطینه شد

سامانه دفاع موشکی اس-400 تهدیدی برای ناتو نیست

دیدار برهم صالح و دبیرکل ناتو با محوریت خروج نیروهای بیگانه از عراق

پوتین و نتانیاهو برای مذاکره درباره ایران با هم دیدار کردند

در دیدار پوتین و نتانیاهو درباره ایران چه گذشت؟

شیوع ویروس کشنده در چین/ یک شهر 11 میلیونی قرنطینه شد

وزیر خزانه داری آمریکا به نوجوان حامی محیط زیست گفت برو مدرسه درس ات را بخوان!

کشته شدن شماری از سربازان ترکیه براثر انفجار در الرقه

میدل ایست آی: السیسی در فکر برداشتن حمایت از حفتر است

تصویب اصلاحات قانون اساسی در دومای روسیه

اروپایی ها هم دیدگاه آمریکا را در مورد دارند اما مسیرشان متفاوت از ما است

شورای امنیت در کنترل ایران ناموفق بوده است

نماینده پارلمان عراق:استقرار سامانه موشکی پاتریوت آمریکا در عراق مردود است

وزیرخارجه آلمان: تحریم ناقضان آتش بس در لیبی را در شورای امنیت پیگیری می کنیم

عراق، آماده خروش علیه تروریست های امریکایی

چین و پاکستان ادعاهای آمریکا در خصوص «سی پیک» را رد کردند

سردار قاآنی تهدید به ترور شد

آغاز مذاکرات پیوستن یک تولیدکننده بزرگ به اوپک

آدم برفی زیبای خانم مانکن + عکس

راه ارتباطی 24 روستایی اشترینان بازگشایی شد

ایران محور دیدار پوتین و نتانیاهو در فلسطین اشغالی

الزام میانمار به جلوگیری از نسل کشی روهینگیا

آغاز مذاکرات پیوستن یک تولیدکننده بزرگ به اوپک

مرد قدرتمند کرملین را بهتر بشناسیم

تیپ مونیکا بلوچی در هفته مد پاریس+عکس

ویندوز 7 برای دولت آلمان هزینه تراشید

نامزد ریاست جمهوری امریکا: واشنگتن باید به تعهدات خود در برجام پایبند می ماند 

درخواست ها برای شهادت دادن جان بولتون و پسر بایدن رد شد

جبهه گیری علیه حزب الله شرط حمایت آمریکا از کابینه جدید لبنان

ظریف سال نو چینی را تبریک گفت

برده داری خاخام یهودی در اسراییل

تغییر بازیگر زی زی گولو پس از چند سال! +عکس

فون در لاین : اروپا باید توانمندی های نظامی خود را گسترش دهد

وادا فعالیت آزمایشگاه ضد دوپینگ روسیه را هم ممنوع کرد

بن سلمان تیر خلاص را به وجهه جهانی عربستان زد

هانیه توسلی در میان گلهای زیبا + عکس

صورت بدون گریم طناز طباطبایی + عکس

سال نوی چینی در اصفهان

پیام توییتری مقتدی صدر در آستانه تظاهرات میلیونی

میدل ایست آی: السیسی در فکر برداشتن حمایت از حفتر است

مورالس پایان دوره ریاست جمهوری اش را در تبعید جشن گرفت

پیام هند به ترامپ: در مساله کشمیر دخالت نکن

دیوان لاهه از میانمار خواست اقدامات لازم برای حمایت از مسلمانان را عملی کند

مرد قدرتمند کرملین را بهتر بشناسیم

در دیدار پوتین و نتانیاهو درباره ایران چه گذشت؟

حکم دیوان بین المللی دادگستری درباره مسلمانان روهینگیا

مورالس پایان دوره ریاست جمهوری اش را در تبعید جشن گرفت

مأموریت انتقام از آمریکا برعهده یگان سرّی 910 حزب الله است؟

تصویب اصلاحات قانون اساسی در دومای روسیه

لبنان همچنان ناآرام است

7 صومعه شگفت انگیز در منطقه لداخ هند +تصاویر

سناتور مورفی: کسی به خاطر سر درد به آلمان نمی رود!

نخست وزیر ایتالیا سفر خود به داووس را به دلیل نشست فوق العاده کابینه لغو کرد

وزیر دفاع: موشک باران عین الاسد در بالاترین سطح استانداردها انجام شد

جاسک کانون توسعه ای سواحل مکران

جاسک کانون توسعه ای سواحل مکران