مطالب مرتبط:
فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی
زنوزی تراکتوری ها را تهدید کرد + جزییات
سرمربی استقلال چه کسی را تهدید کرد؟
تهدید بمب گذاری در ایستگاه های متروی مسکو
میان لحظه و خاک در گالری مژده/بابک حقی و جغرافیای تازه انسانی
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 08:362019-12-11اقتصادي

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی


- انسان برای ادامه حیات خود به مواد غذایی نیاز دارد که در اثر وجود آب و خاک به دست می آید که در این بین خاک یکی از مهمترین منابع طبیعی و عوامل تولید است.

اگر استفاده از خاک بر اساس شناسایی استعداد و قدرت تولیدی آن و مبتنی بر رعایت اصول صحیح و علمی باشد، به هدر نمی رود و بر عکس ارتکاب هرگونه اشتباه در بهره برداری از آن موجب وارد آمدن خسارت جبران ناپذیر می گردد و خاکی که برای تشکیل آن قرن ها زمان صرف شده در مدت بسیار کوتاه از بین می رود.

طبق نظر محققان در شرایط معمولی حدود 300 سال طول می کشد تا 25 میلیمتر خاک سطحی تشکیل شود بنابراین ارزش و اهمیت خاک بسیار زیاد و مصادف با قرن ها زمان است.

انسان برای تأمین نیازمندی های گوناگون و فراوان خود، مجبور است از یک طرف با استعمال کود شیمیایی زیاد، آبیاری فراوان، مصرف سموم حشره کش، استفاده از ماشین آلات کشاورزی و دیگر امکانات و وسایل، درآمد را در واحد سطح زیر کشت افزایش دهد و از طرف دیگر با آماده سازی دامنه کوه ها و تبدیل مراتع و زمین های جنگلی به زمین های زراعی، ارتفاعات و زمین های بایر و کویری را به زیر کشت ببرد تا از این راه بر سطح زمین های زراعی خود بیفزاید.

پژوهشگران می گویند شواهد نشان می دهد، حاصلخیزی زمین، از موقعی که مورد بهره برداری انسان قرار گرفته بر اثر عدم توجه و اقدامات نامناسب، کاهش یافته است.

مهمترین عوامل فرسایش شامل آب های جاری، دریاها، یخسارها، بارندگی، باد و موجودات زنده هستند که با این تعریف می توان گفت از زمانی که جو زمین، آب و موجودات زنده در کره زمین پدید آمدند، فرسایش آغاز شده است.

حاصل عملکرد فرسایش در طولانی مدت و در مقیاس زمان زمین شناسی، موجب تغییر شکل سطح زمین، هموار شدن بلندی ها و پر شدن مناطق فرورفته و پست می باشد.

پدیده فرسایش و آثار سوء آن شاید در کوتاه مدت چندان چشمگیر و محسوس نباشد ولی در بلند مدت محسوس خواهد بود.

زیرا فرسایش کاهش محصول را در پی دارد.

فرسایش خاک به دلایل مختلف و رشد روزافزون بیابان و از بین رفتن پوشش گیاهی رخدادی تلخ برای زمین است که در این میان انجام اقدامات مختلف از جمله طرح های آبخیزداری، آبخوان داری، ایجاد جنگل های دست کاشت و نیز درختکاری در عرصه های مرتعی، بیابانی و جنگلی، اصلاح الگوی کشت و مدیریت مصرف کود در زمین های زراعی و باغات از روش های رایج برای مدیریت فرسایش خاک است.

فرسایش خاک در ایران سه برابر متوسط جهانی است و طبق اخبار غیر رسمی سالانه بیش از 2 میلیارد تن خاک ایران با فرسایش از دسترس خارج می شود.

در این میان خراسان رضوی با توجه به وسعت فراوان از چالش فرسایش خاک بی بهره نیست و سالانه 15 تن فرسایش خاک در این استان ثبت می شود.

خراسان رضوی منطقه ای خشک و نیمه خشک محسوب می شود زیرا 75 درصد وسعت آن در اقلیم بیابانی یعنی خشک، نیمه خشک و فراخشک قرار دارد.

یک میلیون و 651 هزار و 511 هکتار از گستره این استان مناطق بیابانی متاثر از کانون های فرسایش بادی است.

وسعت مراتع خراسان رضوی نیز 6 میلیون و 566 هزار و 29 هکتار و مساحت جنگل های این استان نیز با محاسبه بیشه زارها و جنگل های دست کاشت حدود یک میلیون هکتار است.

فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک کشور معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک ایران گفت: میزان فرسایش خاک در کشور ما بسیار زیاد است و باید فکری به حال آن کرد.

دکتر محمود عرب خدری طی نشست با مدیران ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی افزود: در حوزه مباحث آبخیزداری طبق قانون برنامه ششم توسعه در دو مورد مهم شامل کاهش فرسایش خاک و مشارکت در تغذیه آبخوان ها دو وظیفه عمده بر عهده متولیان امر گذاشته شده است.

وی ادامه داد: فرسایش خاک در کشور موجب شسته شدن خاک های حاصلخیز، ورود این خاک ها به رودخانه و سدها، کاهش تولیدات و نیز ضعیف شدن خاک می شود.

ضمن اینکه از طرف دیگر این وضعیت موجب گل آلود شدن رودخانه و پر شدن مخازن سدها و تاثیر منفی بر بهره برداری از آب های زیرزمینی می شود.

وی گفت: هم اکنون حدود 700 هزار حلقه چاه در کشور داریم که 300 هزار حلقه از این تعداد غیر مجاز هستند و به دلیل بهره برداری بیش از اندازه از آب های زیرزمینی، فرونشست زمین در دشت ها نیز به مشکلات افزوده شده است.

عرب خدری افزود: این وضعیت سبب شده است سطح آب های زیرزمیی افت شدید پیدا کند و برخی دشت ها به عنوان دشت ممنوعه شناخته شود.

وی با بیان اینکه بیشتر فرسایش در اراضی کوهستان و شیب دار است ادامه داد: در این راستا تکنیک هایی توسعه داده شده که بتوان بر پوشش گیاهی این اراضی افزود زیرا هر چه پوشش گیاهی مطلوب تر شود، از فرسایش خاک جلوگیری شده و جمع آوری آب باران نیز بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه ایران کشوری است که عمده آن خشک و نیمه خشک است گفت: پوشش گیاهی ضعیف در اراضی شیب دار و برخی مناطق کوهستانی موجب می شود فرسایش خاک در این مناطق بیشتر باشد و به همین دلیل بر روی استحصال آب باران از طریق روش پخش سیلاب در آبخوان تمرکز شده است.

عرب خدری افزود: آب های سیلابی با رسوب بسیار و شدت فراوان موجب تخریب زیاد می شود و می توان با احداث بند در مسیر رودخانه ها و منحرف کردن مسیر سیلاب آن را به سوی عرصه های فاقد پوشش گیاهی هدایت کرد.

وی ادامه داد: در این راستا هم اکنون 37 ایستگاه پخش سیلاب یا آبخوان در کشور داریم که طی 20 سال گذشته 2 میلیارد متر مکعب آب از این طریق ذخیره شده است که یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب آن به تغذیه آبخوان ها رسیده و بقیه صرف تولید پوشش گیاهی منطقه شده است.

وی گفت: طبق برآوردهای انجام شده این شیوه تاثیر بسیار خوبی در تغذیه آب های زیر زمینی دارد و ده ها برابر از روش سد سازی ارزان تر است.

معاون پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با بیان اینکه سالانه 2 تا سه متر از آب سدها تبخیر می شود افزود: با هدایت آب به زیر زمین از تقطیر، آلودگی و هرگونه خسارت به آن جلوگیری شده و به تغذیه قنوات کمک می شود.

کنترل سیلاب و رسوب راهی برای نجات خاک معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: درپی بارندگی ها طی سه ماه اول امسال 100 میلیون متر مکعب آب از آبگیری پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری این استان استحصال شد.

محمود روشندل با بیان اینکه از مزایای اصلی طرح های آبخیزداری، کنترل سیل و رسوب در بالادست حوزه های آبخیز سدهای استان است افزود: اجرای این پروژه ها با جلوگیری از فرسایش خاک و کنترل رسوبات در داخل مخازن سدها باعث افزایش عمر مفید سدها می شود.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های آبخیزداری از سیلاب های مخرب در خراسان رضوی جلوگیری کرده است ادامه داد: این پروژه ها در کنترل سیلاب ها و جلوگیری از آسیب جدی آب در مناطق مختلف و همچنین جلوگیری از هدر رفت سیلاب تاثیر مهم داشته است.

روشندل گفت: از مجموع بیش از 11 میلیون هکتار مساحت خراسان رضوی بیش از هشت میلیون هکتار عرصه های مخلتف زیرپوشش منابع طبیعی و آبخیزداری است که معادل 4.

2 میلیون هکتار این سطح دارای توان سیل خیزی بحرانی و فوق بحرانی است.

وی افزود: سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 320 میلیارد ریال برای اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری پرداخت شد که با مشارکت مردم در 95 حوزه آبخیز و بیش از هشت هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی، عملیات بذرکاری، کپه کاری و نهال کاری به منظور حفظ و احیای پوشش گیاهی انجام شد.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت بیش از 113 پروژه آبخیزداری و آبخوان داری در این حوزه ها اجرا و به بهره برداری رسید.

فرسایش بادی تهدیدی برای خاک خراسان رضوی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: یک میلیون و 500 هزار هکتار از عرصه طبیعت خراسان رضوی در معرض فرسایش بادی قرار دارد که شدت این نوع فرسایش در 700 هزار هکتار از این عرصه بحرانی است.

علیرضا صحرایی افزود: خراسان رضوی به دلیل شرایط جغرافیایی به صورت مستمر در معرض پدیده بیابانزایی قرار دارد به شکلی که این پدیده طبیعی به روند همیشگی برای طبیعت استان تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به تجربه فعالیت های استان در زمینه بیابان زدایی و کاشت جنگل های دست ساز هم اکنون خراسان رضوی جزو استان های پیشرو در این زمینه است اظهار داشت: در این راستا تاکنون بیش از 750 هزار هکتار جنگل های بیابانی در استان ایجاد شده و هر درختچه در کویر به منزله سربازی است که از خاک آن در برابر عوامل طبیعی فرسایشی دفاع می کند.

وی گفت: طی 2 سال اخیر هزینه عملیات بیابان زدایی بسیار افزایش یافته و اعتبارات هم جوابگوی این حجم بیابان در استان نیست اما با توجه به اینکه مردم آثار و برکات این دست عملیات را دیده اند در اجرای پروژه ها همکاری و مشارکت دارند.

صحرایی افزود: با اجرای موثر عملیات بیابانزدایی در خراسان رضوی هم اکنون تپه شنی فعال در این استان نداریم.

وی ادامه داد: در شهرستان های جنوبی این استان از جمله بردسکن، بجستان، گناباد، مه ولات، تربت حیدریه و تربت جام روند بیابان زایی بیشتر است.

سالانه 15 تن فرسایش خاک در خراسان رضوی صحرایی با بیان اینکه 25 جنگل دست کاشت به منظور گسترش محیط زیست سبز، مقابله با فرسایش خاک، کاهش نقاط بحرانی در معرض وزش فرساینده باد و نیز جلوگیری از گسترش بیابان تاکنون در حاشیه شهرهای استان خراسان رضوی ایجاد شده است گفت: تاکنون گستره 937 هکتاری در این استان زیرپوشش "پارک جنگلی" قرار گرفته و بر این اساس هم اینک خراسان رضوی بیشترین میزان جنگل بیابانی کشور را در مقایسه با دیگر استان ها دارد.

وی میزان متوسط سالانه فرسایش خاک را در خراسان رضوی 15 تن ذکر و بیان کرد: ایجاد جنگل های دست کاشت سبب مهار 15 کانون دچار بحران فرسایش بادی در محیط زیست طبیعی این استان شده است.

وی افزود: به این ترتیب ایجاد جنگل های دست کاشت بیابانی با توجه به شرایط آب و هوایی خراسان رضوی از جمله اقدامات موثری است که با هدف افزایش فضای سبز و جلوگیری از گسترش بیابان در دست اجرا قرار دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی دیگر هدف ایجاد جنگل دست کاشت را حفاظت خاک در برابر فرسایش بادی ذکر و بیان کرد: نخستین عملیات ایجاد جنگل دست کاشت در خراسان رضوی سال 1344 در شهرستان سبزوار آغاز شد و از آن زمان تاکنون بکارگیری این شیوه در استان تداوم یافته است.

وی ادامه داد: گرچه نگهداری از جنگل های دست کاشت در حاشیه شهرها به شهرداری ها و پیمانکاران واگذار شده اما با نظارت موثر و مستمر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرگونه قصور در این بخش با فوریت مورد رسیدگی قرار گرفته و در چارچوب مدیریت جنگل های دست کاشت با چنین مواردی برخورد جدی صورت می گیرد.

صحرایی گفت: با توجه به وجود عرصه های بیابانی در 16 شهرستان خراسان رضوی و لزوم ایجاد جنگل های طبیعی و گونه های گیاهی قابل بهره برداری در این بخش، سالانه یک میلیون اصله نهال توسط نهالستان های مجاز در خراسان رضوی تولید می شود.

گونه های قابل بهره برداری در جنگل های دست کاشت شامل پسته، سماق، بادام، عناب و همچنین گیاهان دارویی است.

اختصاص 500 میلیارد ریال برای طرح های آبخیزداری معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان با بیان اینکه براساس دستور رهبر معظم انقلاب امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری در استان خراسان رضوی 500 میلیارد ریال اختصاص یافته و توزیع شده است گفت: پارسال از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‎های آبخیزاری و آبخوانداری کشور اعتباراتی در نظر گرفته شد که در همین خصوص 287 میلیارد ریال برای اجرای پروژه هایی در این استان در نظر گرفته شد و در 56 حوزه برنامه ریزی گردید.

روشندل افزود: پارسال حدود 113 پروژه مکانیکی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و استانی انجام شده که در این راستا هشت هزار هکتار عملیات احیا و پوشش گیاهی صورت گرفت.

وی ادامه داد: در هر حوزه‎ای که طرح‎های آبخیزداری اجرا شد به رغم بارندگی، روان آب‎ها در بالادست کنترل و خسارتی در پایین دست وارد نشد و از سویی چون در حوزه هایی که طرح های آبخیزداری و آبخوانداری صورت نگرفته آب به علت تغییر نوع بارش ها و شدت بیشتر در مدت زمان کم بدون استفاده از محدوده خارج می شد به همین دلیل در گذشته اعتبار خوبی برای اجرای پروژه های آبخیزداری در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه تغییر اقلیم، خشکسالی ها و تغییر نوع بارش ها موجب شده بارش ها در مدت زمان کم اما با شدت بسیار بیشتر باشد گفت: شدت بارش‎ها که موجب ایجاد روان آب‎ها و سیلاب می‎شود اما بدون استفاده از محدوده حوزه‎ها خارج می گردد، در پایین دست خسارت بسیار به تاسیسات، بخش کشاورزی و زیرساخت‎ها وارد می‎کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: استفاده - کود شیمیایی - بهره برداری - منابع طبیعی - تشکیل - سطح زیر کشت - تولید - انسان - مواد غذایی - ماشین آلات - نیازمندی - نیاز - استعداد - شیمیایی - امکانات - کشاورزی - شناسایی - محققان - آبیاری - اشتباه - تولیدی - منابع - رعایت - خاموش - تهدید - طبیعی - شرایط - اهمیت - درآمد - ماشین

آخرین اخبار سرویس:
رکورد قیمت 2500 دلار شکسته شد

دستورالعمل نظارت بر قیمت ها برای ایام پایانی سال ابلاغ شد

روز کاهش قیمت ارز و سکه | جدیدترین قیمت ها در بازار

کمک های مردمی لرستان به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان

دستورالعمل نظارت بر قیمت ها برای ایام پایانی سال ابلاغ شد

رحمانی: توسعه صادرات در شرایط کنونی راه نجات کشور است

ابلاغ دستورالعمل کسب وکار در فضای مجازی/حواستان به اخبار بد باشد

گران ترین شهر های جهان برای اجاره نشین ها

60 طرح در سیستان و بلوچستان در حال اجراست

بنادر صادرات نفت لیبی مسدود شد

عملیات بازار باز برای نخستین بار در کشور کلید خورد

استخدام فروشنده و انباردار در یک بازرگانی کاشی و سرامیک/مشهد

دستگیری قضات قلابی هنگام دریافت وام بانکی

معاون استاندار: شهرک فرآوری نمک در قم احداث می شود

استخدام سالندار خانم در کافه رستوران شمرون در سیرجان

فیلم | قطعا ردپای آمریکا در حادثه هواپیمای اوکراینی مشخص خواهد شد

رکوردشکنی قیمت پراید در بازار/جدول

جابجایی بیش از 2.8 میلیون مسافر در جاده های کرمانشاه/ مینی بوس ها بیشترین سهم را دارند

مالیات | چه کسانی از مالیات بر اجاره املاک معاف هستند؟

زیباترین خیابان های جهان معرفی شدند! +تصاویر

آمار تماشاگران سینما افت کرد

نحوه صحیح سوختگیری با کارت هوشمند سوخت +عکس

مبارزه بیولوژیک در بیش از 43هزار هکتار زمین کشاورزی خوزستان

بازدید معاون استاندار قزوین از یک واحد تولیدی

استخدام کارمند فروش خانم در یک شرکت معتبر/البرز

پروپوزال ارزیابی مالی شرکت ها و ارائه الگوی مطلوب برای آنها

پرسشنامه بررسی عوامل موثر در تغییر مشتریان ناراضی به مبلغان شرکت

استخدام مربی تعمیرات موبایل، طراحی داخلی، بازیگری و کمکهای اولیه

دستورالعمل نظارت بر بازار ایام پایانی سال ابلاغ شد

پراید رکورد می شکند | جدول جدیدترین قیمت خودرو

تامین مالی | 7 روش جدید را برای تامین مالی بنگاه های بزرگ

استاندار: عملیات اجرایی کمربندی جدید قم دهه فجر امسال آغاز می شود

اعطای 100 هزار فقره وام مسکن در 9 ماه 98/کاهش 45 درصدی نسبت به 97

چرا بازار قطر را جدی نگرفتیم؟

بنادر صادرات نفت لیبی مسدود شد

آغاز دومین دوره معاملات الگوریتمی/پایان سیگنال فروشی و صف نشینی

امضای تفاهم نامه همکاری برای اجرای قانون پایانه فروشگاهی

رونمایی از نظام آموزش بازرگانی و کسب وکار کشاورزی ایران

صرفه جویی 7 هزار میلیارد تومانی با مدیریت مصرف در تابستان

احداث 27 جایگاه برداشت آب شرب در شهرستان گناباد

پراید رکورد می شکند | جدول جدیدترین قیمت خودرو

استخدام مونتاژ کار الکترونیک آقا جهت شرکت تحقیقاتی در تهران

آغاز دومین دوره معاملات الگوریتمی/پایان سیگنال فروشی و صف نشینی

ناز ایمیدرو و نیاز معدن آلبلاغ اسفراین

اختصاص هزار میلیارد ریال به منطقه ویژه اقتصادی جهرم زمینه ساز توسعه صنعتی این شهرستان است

خسارت جدی سیل به کشاورزی سیستان و بلوچستان

ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار در لرستان

صدور مجوز رویدادهای مُد از سرگرفته شد

انعقاد تفاهم نامه سه جانبه برای توسعه ورزش همگانی خوزستان

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به سیل زدگان

قیمت خودرو کروک در بازار تهران + جدول

تمایل نقدینگی به سمت بازار خودرو

انعقاد تفاهم نامه سه جانبه برای توسعه ورزش همگانی خوزستان

اختصاصِ 100 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به تعاونی های جدیدالتاسیس/ تشکیل تعاونی های جوانان برای نخستین بار در کشور

روشهای ازدیاد و صیانت از مخازن برای بهبود عملکرد مخازن نفتی در ایران

استخدام نیروی فروش و بازاریاب با حقوق ثابت در مجموعه تولیدی کیک

کاهش 4.6 درصدی فروش بلیت در سینماهای آمریکا

بانک مرکزی عملیات بازار باز را کلید زد

ناز ایمیدرو و نیاز معدن آلبلاغ اسفراین

1300 فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد سمنان ایجاد شد

نصب 32 پل باکسی در خراسان رضوی

ابلاغ دستورالعمل ویژه نظارتی به استان ها

بنادر صادرات نفت لیبی مسدود شد

بخش عمده کشاورزی دیم لرستان از بین رفت/ ساختار نامناسب مصرف آب

زمان ثبت نام جاماندگان بسته معیشتی دولت تمدید نمی شود

بیش از 2 میلیارد ریال به خانواده های آسیب دیده شرق هرمزگان کمک شد

عیدی کارگران | حداقل و حداکثر عیدی امسال کارگران چقدر است؟

تسهیلات اجاره منزل از سوی بانک ها احیا شود

اوراق قرضه | آغاز معاملات رسمی اوراق قرضه دولت

وضعیت نرخ تورم در کشورهای اروپایی

وام ازدواج زوج ها 100میلیون تومان می شود

مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی جامعه را در حوزه اقتصاد قوی تر می کند

استخدام کارشناس مکانیک جهت شرکت قطعه ساز خودرو

استخدام کارشناس کنترل کیفیت ، سیم پیچ ، تکنسین تاسیسات

استخدام مهندس نفت جهت شرکت دانش بنیان در تهران

واریز مبلغ 500 هزار تومان به حساب مددجویان سیل زده بهزیستی

چرا 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب نشد؟

برداشت نفت از آزادگان شمالی به 100 میلیون بشکه رسید

کنترل کیفیت محصولات لبنی کجاست؟

کارت سوخت خودرو معلولان و جانبازان ابطال شد

افتتاح خط تولید مجموعه طبق تیبا در مگاموتور

کیفیت تجهیزات نفتی ساخت داخل همتراز کشورهای پیشرفته

مدیریت بدون پول و ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذار تنها راه برون رفت از مشکلات شهرداری

شیرکوند: حل رکود واحدهای تولیدی ارتباطی با تحریم ندارد

14 هزار واحد مسکونی روستایی و شهری در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان بازسازی می شود

امیرعباس گلاب با آوای صلح روی صحنه می آید

سرمایه گذاری بیش از 567 میلیارد ریالی در گردشگری خراسان شمالی

70 میلیارد ریال برای سامانه های آبیاری نوین مانه و سملقان هزینه شد

تسهیلات اجاره منزل از سوی بانک ها احیا شود

بیش از 2 میلیارد ریال به خانواده های آسیب دیده شرق هرمزگان کمک شد

ابطال کارت سوخت خودروی معلولان و جانبازان

صدور مجوز رویدادهای مُد از سرگرفته شد

70 میلیارد ریال برای سامانه های آبیاری نوین مانه و سملقان هزینه شد

سرمایه گذاری بیش از 567 میلیارد ریالی در گردشگری خراسان شمالی

شیرکوند: حل رکود واحدهای تولیدی ارتباطی با تحریم ندارد

تلاش برای رسیدن به روستای بدون بیکار + گزارش

اختصاص 100میلیارد تومان برای تکمیل سد نرماب

کیفیت تجهیزات نفتی ساخت داخل همتراز با استاندارهای جهانی

افزایش قیمت خودرو ادامه دارد/405 دوگانه سوز 103 میلیون تومان شد

14 هزار واحد مسکونی روستایی و شهری آسیب دیده در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان بازسازی می شود

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی