مطالب مرتبط:
زنوزی تراکتوری ها را تهدید کرد + جزییات
سرمربی استقلال چه کسی را تهدید کرد؟
تهدید بمب گذاری در ایستگاه های متروی مسکو
میان لحظه و خاک در گالری مژده/بابک حقی و جغرافیای تازه انسانی
تهدید باشگاه پرسپولیس ؛ این ستاره حاضر به مذاکره نیست!
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 08:052019-12-11بين الملل

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی


ایرنا- فرسایش خاک یکی از چالش های جدی زیست محیطی جهان و تهدیدی برای امنیت غذایی بشر است که با اقدامات پیشگیرانه، حفاظتی و فرهنگ سازی امکان کنترل و مدیریت آن وجود دارد.

- انسان برای ادامه حیات خود به مواد غذایی نیاز دارد که در اثر وجود آب و خاک به دست می آید که در این بین خاک یکی از مهمترین منابع طبیعی و عوامل تولید است.

اگر استفاده از خاک بر اساس شناسایی استعداد و قدرت تولیدی آن و مبتنی بر رعایت اصول صحیح و علمی باشد، به هدر نمی رود و بر عکس ارتکاب هرگونه اشتباه در بهره برداری از آن موجب وارد آمدن خسارت جبران ناپذیر می گردد و خاکی که برای تشکیل آن قرن ها زمان صرف شده در مدت بسیار کوتاه از بین می رود.

طبق نظر محققان در شرایط معمولی حدود 300 سال طول می کشد تا 25 میلیمتر خاک سطحی تشکیل شود بنابراین ارزش و اهمیت خاک بسیار زیاد و مصادف با قرن ها زمان است.

انسان برای تأمین نیازمندی های گوناگون و فراوان خود، مجبور است از یک طرف با استعمال کود شیمیایی زیاد، آبیاری فراوان، مصرف سموم حشره کش، استفاده از ماشین آلات کشاورزی و دیگر امکانات و وسایل، درآمد را در واحد سطح زیر کشت افزایش دهد و از طرف دیگر با آماده سازی دامنه کوه ها و تبدیل مراتع و زمین های جنگلی به زمین های زراعی، ارتفاعات و زمین های بایر و کویری را به زیر کشت ببرد تا از این راه بر سطح زمین های زراعی خود بیفزاید.

پژوهشگران می گویند شواهد نشان می دهد، حاصلخیزی زمین، از موقعی که مورد بهره برداری انسان قرار گرفته بر اثر عدم توجه و اقدامات نامناسب، کاهش یافته است.

مهمترین عوامل فرسایش شامل آب های جاری، دریاها، یخسارها، بارندگی، باد و موجودات زنده هستند که با این تعریف می توان گفت از زمانی که جو زمین، آب و موجودات زنده در کره زمین پدید آمدند، فرسایش آغاز شده است.

حاصل عملکرد فرسایش در طولانی مدت و در مقیاس زمان زمین شناسی، موجب تغییر شکل سطح زمین، هموار شدن بلندی ها و پر شدن مناطق فرورفته و پست می باشد.

پدیده فرسایش و آثار سوء آن شاید در کوتاه مدت چندان چشمگیر و محسوس نباشد ولی در بلند مدت محسوس خواهد بود.

زیرا فرسایش کاهش محصول را در پی دارد.

فرسایش خاک به دلایل مختلف و رشد روزافزون بیابان و از بین رفتن پوشش گیاهی رخدادی تلخ برای زمین است که در این میان انجام اقدامات مختلف از جمله طرح های آبخیزداری، آبخوان داری، ایجاد جنگل های دست کاشت و نیز درختکاری در عرصه های مرتعی، بیابانی و جنگلی، اصلاح الگوی کشت و مدیریت مصرف کود در زمین های زراعی و باغات از روش های رایج برای مدیریت فرسایش خاک است.

فرسایش خاک در ایران سه برابر متوسط جهانی است و طبق اخبار غیر رسمی سالانه بیش از 2 میلیارد تن خاک ایران با فرسایش از دسترس خارج می شود.

در این میان خراسان رضوی با توجه به وسعت فراوان از چالش فرسایش خاک بی بهره نیست و سالانه 15 تن فرسایش خاک در این استان ثبت می شود.

خراسان رضوی منطقه ای خشک و نیمه خشک محسوب می شود زیرا 75 درصد وسعت آن در اقلیم بیابانی یعنی خشک، نیمه خشک و فراخشک قرار دارد.

یک میلیون و 651 هزار و 511 هکتار از گستره این استان مناطق بیابانی متاثر از کانون های فرسایش بادی است.

وسعت مراتع خراسان رضوی نیز 6 میلیون و 566 هزار و 29 هکتار و مساحت جنگل های این استان نیز با محاسبه بیشه زارها و جنگل های دست کاشت حدود یک میلیون هکتار است.

فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک کشور معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک ایران گفت: میزان فرسایش خاک در کشور ما بسیار زیاد است و باید فکری به حال آن کرد.

دکتر محمود عرب خدری طی نشست با مدیران ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی افزود: در حوزه مباحث آبخیزداری طبق قانون برنامه ششم توسعه در دو مورد مهم شامل کاهش فرسایش خاک و مشارکت در تغذیه آبخوان ها دو وظیفه عمده بر عهده متولیان امر گذاشته شده است.

وی ادامه داد: فرسایش خاک در کشور موجب شسته شدن خاک های حاصلخیز، ورود این خاک ها به رودخانه و سدها، کاهش تولیدات و نیز ضعیف شدن خاک می شود.

ضمن اینکه از طرف دیگر این وضعیت موجب گل آلود شدن رودخانه و پر شدن مخازن سدها و تاثیر منفی بر بهره برداری از آب های زیرزمینی می شود.

وی گفت: هم اکنون حدود 700 هزار حلقه چاه در کشور داریم که 300 هزار حلقه از این تعداد غیر مجاز هستند و به دلیل بهره برداری بیش از اندازه از آب های زیرزمینی، فرونشست زمین در دشت ها نیز به مشکلات افزوده شده است.

عرب خدری افزود: این وضعیت سبب شده است سطح آب های زیرزمیی افت شدید پیدا کند و برخی دشت ها به عنوان دشت ممنوعه شناخته شود.

وی با بیان اینکه بیشتر فرسایش در اراضی کوهستان و شیب دار است ادامه داد: در این راستا تکنیک هایی توسعه داده شده که بتوان بر پوشش گیاهی این اراضی افزود زیرا هر چه پوشش گیاهی مطلوب تر شود، از فرسایش خاک جلوگیری شده و جمع آوری آب باران نیز بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه ایران کشوری است که عمده آن خشک و نیمه خشک است گفت: پوشش گیاهی ضعیف در اراضی شیب دار و برخی مناطق کوهستانی موجب می شود فرسایش خاک در این مناطق بیشتر باشد و به همین دلیل بر روی استحصال آب باران از طریق روش پخش سیلاب در آبخوان تمرکز شده است.

عرب خدری افزود: آب های سیلابی با رسوب بسیار و شدت فراوان موجب تخریب زیاد می شود و می توان با احداث بند در مسیر رودخانه ها و منحرف کردن مسیر سیلاب آن را به سوی عرصه های فاقد پوشش گیاهی هدایت کرد.

وی ادامه داد: در این راستا هم اکنون 37 ایستگاه پخش سیلاب یا آبخوان در کشور داریم که طی 20 سال گذشته 2 میلیارد متر مکعب آب از این طریق ذخیره شده است که یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب آن به تغذیه آبخوان ها رسیده و بقیه صرف تولید پوشش گیاهی منطقه شده است.

وی گفت: طبق برآوردهای انجام شده این شیوه تاثیر بسیار خوبی در تغذیه آب های زیر زمینی دارد و ده ها برابر از روش سد سازی ارزان تر است.

معاون پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با بیان اینکه سالانه 2 تا سه متر از آب سدها تبخیر می شود افزود: با هدایت آب به زیر زمین از تقطیر، آلودگی و هرگونه خسارت به آن جلوگیری شده و به تغذیه قنوات کمک می شود.

کنترل سیلاب و رسوب راهی برای نجات خاک معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: درپی بارندگی ها طی سه ماه اول امسال 100 میلیون متر مکعب آب از آبگیری پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری این استان استحصال شد.

محمود روشندل با بیان اینکه از مزایای اصلی طرح های آبخیزداری، کنترل سیل و رسوب در بالادست حوزه های آبخیز سدهای استان است افزود: اجرای این پروژه ها با جلوگیری از فرسایش خاک و کنترل رسوبات در داخل مخازن سدها باعث افزایش عمر مفید سدها می شود.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های آبخیزداری از سیلاب های مخرب در خراسان رضوی جلوگیری کرده است ادامه داد: این پروژه ها در کنترل سیلاب ها و جلوگیری از آسیب جدی آب در مناطق مختلف و همچنین جلوگیری از هدر رفت سیلاب تاثیر مهم داشته است.

روشندل گفت: از مجموع بیش از 11 میلیون هکتار مساحت خراسان رضوی بیش از هشت میلیون هکتار عرصه های مخلتف زیرپوشش منابع طبیعی و آبخیزداری است که معادل 4.

2 میلیون هکتار این سطح دارای توان سیل خیزی بحرانی و فوق بحرانی است.

وی افزود: سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 320 میلیارد ریال برای اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری پرداخت شد که با مشارکت مردم در 95 حوزه آبخیز و بیش از هشت هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی، عملیات بذرکاری، کپه کاری و نهال کاری به منظور حفظ و احیای پوشش گیاهی انجام شد.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت بیش از 113 پروژه آبخیزداری و آبخوان داری در این حوزه ها اجرا و به بهره برداری رسید.

فرسایش بادی تهدیدی برای خاک خراسان رضوی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: یک میلیون و 500 هزار هکتار از عرصه طبیعت خراسان رضوی در معرض فرسایش بادی قرار دارد که شدت این نوع فرسایش در 700 هزار هکتار از این عرصه بحرانی است.

علیرضا صحرایی افزود: خراسان رضوی به دلیل شرایط جغرافیایی به صورت مستمر در معرض پدیده بیابانزایی قرار دارد به شکلی که این پدیده طبیعی به روند همیشگی برای طبیعت استان تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به تجربه فعالیت های استان در زمینه بیابان زدایی و کاشت جنگل های دست ساز هم اکنون خراسان رضوی جزو استان های پیشرو در این زمینه است اظهار داشت: در این راستا تاکنون بیش از 750 هزار هکتار جنگل های بیابانی در استان ایجاد شده و هر درختچه در کویر به منزله سربازی است که از خاک آن در برابر عوامل طبیعی فرسایشی دفاع می کند.

وی گفت: طی 2 سال اخیر هزینه عملیات بیابان زدایی بسیار افزایش یافته و اعتبارات هم جوابگوی این حجم بیابان در استان نیست اما با توجه به اینکه مردم آثار و برکات این دست عملیات را دیده اند در اجرای پروژه ها همکاری و مشارکت دارند.

صحرایی افزود: با اجرای موثر عملیات بیابانزدایی در خراسان رضوی هم اکنون تپه شنی فعال در این استان نداریم.

وی ادامه داد: در شهرستان های جنوبی این استان از جمله بردسکن، بجستان، گناباد، مه ولات، تربت حیدریه و تربت جام روند بیابان زایی بیشتر است.

سالانه 15 تن فرسایش خاک در خراسان رضوی صحرایی با بیان اینکه 25 جنگل دست کاشت به منظور گسترش محیط زیست سبز، مقابله با فرسایش خاک، کاهش نقاط بحرانی در معرض وزش فرساینده باد و نیز جلوگیری از گسترش بیابان تاکنون در حاشیه شهرهای استان خراسان رضوی ایجاد شده است گفت: تاکنون گستره 937 هکتاری در این استان زیرپوشش "پارک جنگلی" قرار گرفته و بر این اساس هم اینک خراسان رضوی بیشترین میزان جنگل بیابانی کشور را در مقایسه با دیگر استان ها دارد.

وی میزان متوسط سالانه فرسایش خاک را در خراسان رضوی 15 تن ذکر و بیان کرد: ایجاد جنگل های دست کاشت سبب مهار 15 کانون دچار بحران فرسایش بادی در محیط زیست طبیعی این استان شده است.

وی افزود: به این ترتیب ایجاد جنگل های دست کاشت بیابانی با توجه به شرایط آب و هوایی خراسان رضوی از جمله اقدامات موثری است که با هدف افزایش فضای سبز و جلوگیری از گسترش بیابان در دست اجرا قرار دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی دیگر هدف ایجاد جنگل دست کاشت را حفاظت خاک در برابر فرسایش بادی ذکر و بیان کرد: نخستین عملیات ایجاد جنگل دست کاشت در خراسان رضوی سال 1344 در شهرستان سبزوار آغاز شد و از آن زمان تاکنون بکارگیری این شیوه در استان تداوم یافته است.

وی ادامه داد: گرچه نگهداری از جنگل های دست کاشت در حاشیه شهرها به شهرداری ها و پیمانکاران واگذار شده اما با نظارت موثر و مستمر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرگونه قصور در این بخش با فوریت مورد رسیدگی قرار گرفته و در چارچوب مدیریت جنگل های دست کاشت با چنین مواردی برخورد جدی صورت می گیرد.

صحرایی گفت: با توجه به وجود عرصه های بیابانی در 16 شهرستان خراسان رضوی و لزوم ایجاد جنگل های طبیعی و گونه های گیاهی قابل بهره برداری در این بخش، سالانه یک میلیون اصله نهال توسط نهالستان های مجاز در خراسان رضوی تولید می شود.

گونه های قابل بهره برداری در جنگل های دست کاشت شامل پسته، سماق، بادام، عناب و همچنین گیاهان دارویی است.

اختصاص 500 میلیارد ریال برای طرح های آبخیزداری معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان با بیان اینکه براساس دستور رهبر معظم انقلاب امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری در استان خراسان رضوی 500 میلیارد ریال اختصاص یافته و توزیع شده است گفت: پارسال از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‎های آبخیزاری و آبخوانداری کشور اعتباراتی در نظر گرفته شد که در همین خصوص 287 میلیارد ریال برای اجرای پروژه هایی در این استان در نظر گرفته شد و در 56 حوزه برنامه ریزی گردید.

روشندل افزود: پارسال حدود 113 پروژه مکانیکی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و استانی انجام شده که در این راستا هشت هزار هکتار عملیات احیا و پوشش گیاهی صورت گرفت.

وی ادامه داد: در هر حوزه‎ای که طرح‎های آبخیزداری اجرا شد به رغم بارندگی، روان آب‎ها در بالادست کنترل و خسارتی در پایین دست وارد نشد و از سویی چون در حوزه هایی که طرح های آبخیزداری و آبخوانداری صورت نگرفته آب به علت تغییر نوع بارش ها و شدت بیشتر در مدت زمان کم بدون استفاده از محدوده خارج می شد به همین دلیل در گذشته اعتبار خوبی برای اجرای پروژه های آبخیزداری در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه تغییر اقلیم، خشکسالی ها و تغییر نوع بارش ها موجب شده بارش ها در مدت زمان کم اما با شدت بسیار بیشتر باشد گفت: شدت بارش‎ها که موجب ایجاد روان آب‎ها و سیلاب می‎شود اما بدون استفاده از محدوده حوزه‎ها خارج می گردد، در پایین دست خسارت بسیار به تاسیسات، بخش کشاورزی و زیرساخت‎ها وارد می‎کند.


کلید واژه ها: فرسایش خاک - منابع طبیعی - بهره برداری - امنیت غذایی - انسان - تشکیل - تولید - تهدید - زیست محیطی - مواد غذایی - فرهنگ سازی - نیاز - نیازمندی - استعداد - شناسایی - استفاده - اقدامات - تولیدی - محققان - مدیریت - اشتباه - حفاظتی - کنترل - منابع - رعایت - خاموش - طبیعی - شرایط - امنیت - خسارت

آخرین اخبار سرویس:
ادامه تظاهرات و محکومیت های جهانی علیه طرح chr(034)معامله قرنchr(034)

پیشنهاد نفتی ونزوئلا برای فرار از فروپاشی اقتصادی

یک فروند هواپیمای ترابری نظامی آمریکا در عراق سقوط کرد

سقوط یک فروند هواپیمای باربری ارتش آمریکا در عراق؛ 4 سرنشین آن کشته شدند

مقام های لبنان بر حق بازگشت پناهندگان فلسطینی تاکید کردند

تاجیک: معامله قرن نفتی بر آتش تنش های منطقه ای است

واکنش های بین المللی به طرح صلح دونالد ترامپ برای خاورمیانه

ادامه تظاهرات و محکومیت های جهانی علیه طرح معامله قرن

کشته شدن 10 مامور پلیس افغانستان در حمله طالبان

«سید عمار الحکیم»: امکان ندارد آزادگان جهان به این «معامله شوم» رضایت دهند

یک هواپیمای آمریکایی در عراق سقوط کرد

توافق یا معامله ای که حق ملت فلسطین را نادیده بگیرد رد می کنیم

استشمام بوی شراب از رودخانه ای در کالیفرنیا

خلع سلاح کردن مقاومت نوعی توهم است

هند در صدر کشورهای معلق کننده اینترنت در جهان است

فلسطین در معامله قرن؛ موافقان و مخالفان طرح ترامپ کیستند؟

عباس و هنیه در غزه دیدار می کنند

یک هواپیمای نظامی آمریکا در عراق سقوط کرد

قزاقستان تا اطلاع بعدی چینی ها را به این کشور راه نمی دهد

اخبار مشروح 13، چهارشنبه، 9 بهمن 1398

کسری بودجه بی سابقه آمریکا

لغو توصیه اروپا برای عدم پرواز بر فراز ایران

خلع سلاح کردن مقاومت نوعی توهم است

بیانیه شدیداللحن سوریه در محکومیت طرح معامله قرن

واکنش ظریف به «معامله قرن»

«تتلو» بازداشت شد

خبرگزاری الفرات: یک هواپیمای نظامی آمریکا در الانبار سقوط کرد

رز رضوی درکنار همکار مشهورش + عکس

عکس ؛ اقدام عجیب هواداران خشمگین منچستریونایتد ؛ خانه مدیر را آتش زدند!

شیوع کرونا، ووهان در قرنطینه

روایت خلبان ایرانی ایرباس320 پن پسیفیک چین از دشواریهای پرواز در شرایط مبارزه با ویروس ‎کرونا+فیلم

الفرات: یک هواپیمای نظامی آمریکا در عراق سقوط کرد

الفرات نیوز: یک فروند هواپیمای ترابری نظامی آمریکا در عراق سقوط کرد

صاحبنظران روس: مردم فلسطین زیر بار فروش کشورشان نمی روند

یک هواپیمای نظامی آمریکا در عراق سقوط کرد

سرازیر شدن 360هزار لیتر شراب در یک رودخانه

ادامه تظاهرات مردم در سراسر عراق

اردوغان: طرح اعطای قدس به اسراییل را اصلاً نمی پذیریم

توییت سفیر ایران در آنکارا درباره معامله قرن

ایموجی در پلاک خودرو آمریکایی

ضرب الاجل 2 روزه برهم صالح به فراکسیون های شیعی برای تعیین نامزد نخست وزیری

وبگاه عراقی: یک فروند هواپیمای ترابری نظامی آمریکا در عراق سقوط کرد

50 صدمه مغزی در اثر حمله موشکی ایران

پاکستان گذرگاه مرزی اصلی با افغانستان را بست

محاکمه ظریف به جرم عدم ارتکاب خطای انسانی!

معاون وزیر دفاع آمریکا از اعلام صلح با کره شمالی حمایت کرد

یک هواپیمای نظامی آمریکا در غرب الانبار سقوط کرد

فوری/ سقوط یک هواپیمای آمریکایی در عراق / همه ی سرنشینان کشته شدند

فرستاده سابق هند در آمریکا، وزیر خارجه شد

معامله قرن تیرخلاص به رویای فلسطینی ها است

سقوط هواپیمای آمریکایی نزدیک عین الاسد

«برلین» میزبان کنفرانس بین المللی «آسیای مرکزی سبز»

حمایت معاون وزیر دفاع آمریکا از اعلام صلح با کره شمالی

دادگاه هلندی اعلام کرد صلاحیت رسیدگی به جنایات جنگی «بنی گانتز» را ندارد

تست عطر خانم بازیگر مشهور + عکس

افزایش 54 درصدی حملات اسلام هراسی در فرانسه، در سال 2019

یک هواپیمای نظامی آمریکا در غرب الانبار سقوط کرد

لغو توصیه اروپا برای عدم پرواز بر فراز ایران

چهار نفر در امارات به ویروس «کرونا» مبتلا شدند

نبیه بری: معامله قرن تیر خلاص به فلسطینی ها است

تظاهرات در کرانه باختری در اعتراض به «معامله قرن»

مخالف هر طرحی هستیم که حقوق مسلم ملت فلسطین را نادیده بگیرد

حمایت معاون وزیر دفاع آمریکا از اعلام صلح با کره شمالی

صیهونیست ها اولین گام را برای اجرای «معامله قرن» برداشتند

معامله قرن، به معنای فروش همه مقدسات است

ضرب الاجل 2 روزه برهم صالح به فراکسیون های شیعی برای تعیین نامزد نخست وزیری

افشای اعزام مزدور اماراتی برای جنگ در لیبی و یمن

«هشدار عدم پرواز از ایران» توسط اروپا لغو شد

4 نیروی دولتی افغانستان در حمله طالبان کشته شدند

درخواست عفوبین الملل از جامعه جهانی:«معامله قرن» ترامپ را رد کنید

انگلیس پروازهای مستقیم به شانگهای و پکن را لغو کرد

ادامه تظاهرات شهروندان عراقی در سراسر این کشور

بهنام بانی در دل طبیعت زمستونی + عکس

هراس دانشمندان از امکان برخورد پرسرعت دو ماهواره تا ساعاتی دیگر

تصمیم جدید درباره پرواز از آسمان ایران

ادامه تظاهرات شهروندان عراقی در سراسر این کشور

پیمان تجاری جدید ترامپ ، ترفند تازه در زمان استیضاح !

کاریکاتوری که احساسات چینی ها را جریحه دار کرد

اتحادیه عرب: طرح ترامپ نشاندهنده تضییع شدید حقوق فلسطینی ها است

«هشدار عدم پرواز از ایران» توسط اروپا لغو شد

حمایت معاون وزیر دفاع آمریکا از اعلام صلح با کره شمالی

آخرین پیام های تتلو قبل از تحویل موبایلش به پلیس ترکیه

ادامه تظاهرات شهروندان عراقی در سراسر این کشور

طرح ترامپ نشاندهنده تضییع شدید حقوق فلسطینی ها است

نیروهای ویژه 62 نظامی را از زندان طالبان آزاد کردند

بلومبرگ: «معامله قرن» طرحی برای کمک به نتانیاهو و ترامپ است

کرونا تویوتا در چین را تعطیل کرد

سلفی جدید سیروان خسروی + عکس

مقام آمریکایی کشته شدن «دی آندریا» را تکذیب کرد

چه کسانی پشت خشونت ها در ناصریه عراق هستند؟

کاریکاتوری که احساسات چینی ها را جریحه دار کرد

ضرب الاجل 2 روزه برهم صالح به فراکسیون های شیعی برای تعیین نامزد نخست وزیری

یورش دوباره شهرک نشینان صهیونیست به «مسجد الاقصی»

هوتن شکیبا در کنار دوست ارمنی اش + عکس

هلی کوپتر کوبی برایانت چرا سقوط کرد؟

پروازهای انگلیسی به شانگهای و پکن نمی روند

فلسطینیان با «معامله قرن» مخالف هستند

تصاویر/ خشم فلسطینی ها از معامله قرن

هلی کوپتر کوبی برایانت چرا سقوط کرد؟

ترامپ طرح مجلس نمایندگان برای کاهش اختیارات جنگی رییس جمهور را وتو می کند

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی