مطالب مرتبط:
زنوزی تراکتوری ها را تهدید کرد + جزییات
سرمربی استقلال چه کسی را تهدید کرد؟
تهدید بمب گذاری در ایستگاه های متروی مسکو
میان لحظه و خاک در گالری مژده/بابک حقی و جغرافیای تازه انسانی
تهدید باشگاه پرسپولیس ؛ این ستاره حاضر به مذاکره نیست!
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 08:052019-12-11بين الملل

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی


ایرنا- فرسایش خاک یکی از چالش های جدی زیست محیطی جهان و تهدیدی برای امنیت غذایی بشر است که با اقدامات پیشگیرانه، حفاظتی و فرهنگ سازی امکان کنترل و مدیریت آن وجود دارد.

- انسان برای ادامه حیات خود به مواد غذایی نیاز دارد که در اثر وجود آب و خاک به دست می آید که در این بین خاک یکی از مهمترین منابع طبیعی و عوامل تولید است.

اگر استفاده از خاک بر اساس شناسایی استعداد و قدرت تولیدی آن و مبتنی بر رعایت اصول صحیح و علمی باشد، به هدر نمی رود و بر عکس ارتکاب هرگونه اشتباه در بهره برداری از آن موجب وارد آمدن خسارت جبران ناپذیر می گردد و خاکی که برای تشکیل آن قرن ها زمان صرف شده در مدت بسیار کوتاه از بین می رود.

طبق نظر محققان در شرایط معمولی حدود 300 سال طول می کشد تا 25 میلیمتر خاک سطحی تشکیل شود بنابراین ارزش و اهمیت خاک بسیار زیاد و مصادف با قرن ها زمان است.

انسان برای تأمین نیازمندی های گوناگون و فراوان خود، مجبور است از یک طرف با استعمال کود شیمیایی زیاد، آبیاری فراوان، مصرف سموم حشره کش، استفاده از ماشین آلات کشاورزی و دیگر امکانات و وسایل، درآمد را در واحد سطح زیر کشت افزایش دهد و از طرف دیگر با آماده سازی دامنه کوه ها و تبدیل مراتع و زمین های جنگلی به زمین های زراعی، ارتفاعات و زمین های بایر و کویری را به زیر کشت ببرد تا از این راه بر سطح زمین های زراعی خود بیفزاید.

پژوهشگران می گویند شواهد نشان می دهد، حاصلخیزی زمین، از موقعی که مورد بهره برداری انسان قرار گرفته بر اثر عدم توجه و اقدامات نامناسب، کاهش یافته است.

مهمترین عوامل فرسایش شامل آب های جاری، دریاها، یخسارها، بارندگی، باد و موجودات زنده هستند که با این تعریف می توان گفت از زمانی که جو زمین، آب و موجودات زنده در کره زمین پدید آمدند، فرسایش آغاز شده است.

حاصل عملکرد فرسایش در طولانی مدت و در مقیاس زمان زمین شناسی، موجب تغییر شکل سطح زمین، هموار شدن بلندی ها و پر شدن مناطق فرورفته و پست می باشد.

پدیده فرسایش و آثار سوء آن شاید در کوتاه مدت چندان چشمگیر و محسوس نباشد ولی در بلند مدت محسوس خواهد بود.

زیرا فرسایش کاهش محصول را در پی دارد.

فرسایش خاک به دلایل مختلف و رشد روزافزون بیابان و از بین رفتن پوشش گیاهی رخدادی تلخ برای زمین است که در این میان انجام اقدامات مختلف از جمله طرح های آبخیزداری، آبخوان داری، ایجاد جنگل های دست کاشت و نیز درختکاری در عرصه های مرتعی، بیابانی و جنگلی، اصلاح الگوی کشت و مدیریت مصرف کود در زمین های زراعی و باغات از روش های رایج برای مدیریت فرسایش خاک است.

فرسایش خاک در ایران سه برابر متوسط جهانی است و طبق اخبار غیر رسمی سالانه بیش از 2 میلیارد تن خاک ایران با فرسایش از دسترس خارج می شود.

در این میان خراسان رضوی با توجه به وسعت فراوان از چالش فرسایش خاک بی بهره نیست و سالانه 15 تن فرسایش خاک در این استان ثبت می شود.

خراسان رضوی منطقه ای خشک و نیمه خشک محسوب می شود زیرا 75 درصد وسعت آن در اقلیم بیابانی یعنی خشک، نیمه خشک و فراخشک قرار دارد.

یک میلیون و 651 هزار و 511 هکتار از گستره این استان مناطق بیابانی متاثر از کانون های فرسایش بادی است.

وسعت مراتع خراسان رضوی نیز 6 میلیون و 566 هزار و 29 هکتار و مساحت جنگل های این استان نیز با محاسبه بیشه زارها و جنگل های دست کاشت حدود یک میلیون هکتار است.

فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک کشور معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک ایران گفت: میزان فرسایش خاک در کشور ما بسیار زیاد است و باید فکری به حال آن کرد.

دکتر محمود عرب خدری طی نشست با مدیران ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی افزود: در حوزه مباحث آبخیزداری طبق قانون برنامه ششم توسعه در دو مورد مهم شامل کاهش فرسایش خاک و مشارکت در تغذیه آبخوان ها دو وظیفه عمده بر عهده متولیان امر گذاشته شده است.

وی ادامه داد: فرسایش خاک در کشور موجب شسته شدن خاک های حاصلخیز، ورود این خاک ها به رودخانه و سدها، کاهش تولیدات و نیز ضعیف شدن خاک می شود.

ضمن اینکه از طرف دیگر این وضعیت موجب گل آلود شدن رودخانه و پر شدن مخازن سدها و تاثیر منفی بر بهره برداری از آب های زیرزمینی می شود.

وی گفت: هم اکنون حدود 700 هزار حلقه چاه در کشور داریم که 300 هزار حلقه از این تعداد غیر مجاز هستند و به دلیل بهره برداری بیش از اندازه از آب های زیرزمینی، فرونشست زمین در دشت ها نیز به مشکلات افزوده شده است.

عرب خدری افزود: این وضعیت سبب شده است سطح آب های زیرزمیی افت شدید پیدا کند و برخی دشت ها به عنوان دشت ممنوعه شناخته شود.

وی با بیان اینکه بیشتر فرسایش در اراضی کوهستان و شیب دار است ادامه داد: در این راستا تکنیک هایی توسعه داده شده که بتوان بر پوشش گیاهی این اراضی افزود زیرا هر چه پوشش گیاهی مطلوب تر شود، از فرسایش خاک جلوگیری شده و جمع آوری آب باران نیز بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه ایران کشوری است که عمده آن خشک و نیمه خشک است گفت: پوشش گیاهی ضعیف در اراضی شیب دار و برخی مناطق کوهستانی موجب می شود فرسایش خاک در این مناطق بیشتر باشد و به همین دلیل بر روی استحصال آب باران از طریق روش پخش سیلاب در آبخوان تمرکز شده است.

عرب خدری افزود: آب های سیلابی با رسوب بسیار و شدت فراوان موجب تخریب زیاد می شود و می توان با احداث بند در مسیر رودخانه ها و منحرف کردن مسیر سیلاب آن را به سوی عرصه های فاقد پوشش گیاهی هدایت کرد.

وی ادامه داد: در این راستا هم اکنون 37 ایستگاه پخش سیلاب یا آبخوان در کشور داریم که طی 20 سال گذشته 2 میلیارد متر مکعب آب از این طریق ذخیره شده است که یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب آن به تغذیه آبخوان ها رسیده و بقیه صرف تولید پوشش گیاهی منطقه شده است.

وی گفت: طبق برآوردهای انجام شده این شیوه تاثیر بسیار خوبی در تغذیه آب های زیر زمینی دارد و ده ها برابر از روش سد سازی ارزان تر است.

معاون پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با بیان اینکه سالانه 2 تا سه متر از آب سدها تبخیر می شود افزود: با هدایت آب به زیر زمین از تقطیر، آلودگی و هرگونه خسارت به آن جلوگیری شده و به تغذیه قنوات کمک می شود.

کنترل سیلاب و رسوب راهی برای نجات خاک معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: درپی بارندگی ها طی سه ماه اول امسال 100 میلیون متر مکعب آب از آبگیری پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری این استان استحصال شد.

محمود روشندل با بیان اینکه از مزایای اصلی طرح های آبخیزداری، کنترل سیل و رسوب در بالادست حوزه های آبخیز سدهای استان است افزود: اجرای این پروژه ها با جلوگیری از فرسایش خاک و کنترل رسوبات در داخل مخازن سدها باعث افزایش عمر مفید سدها می شود.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های آبخیزداری از سیلاب های مخرب در خراسان رضوی جلوگیری کرده است ادامه داد: این پروژه ها در کنترل سیلاب ها و جلوگیری از آسیب جدی آب در مناطق مختلف و همچنین جلوگیری از هدر رفت سیلاب تاثیر مهم داشته است.

روشندل گفت: از مجموع بیش از 11 میلیون هکتار مساحت خراسان رضوی بیش از هشت میلیون هکتار عرصه های مخلتف زیرپوشش منابع طبیعی و آبخیزداری است که معادل 4.

2 میلیون هکتار این سطح دارای توان سیل خیزی بحرانی و فوق بحرانی است.

وی افزود: سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 320 میلیارد ریال برای اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری پرداخت شد که با مشارکت مردم در 95 حوزه آبخیز و بیش از هشت هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی، عملیات بذرکاری، کپه کاری و نهال کاری به منظور حفظ و احیای پوشش گیاهی انجام شد.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت بیش از 113 پروژه آبخیزداری و آبخوان داری در این حوزه ها اجرا و به بهره برداری رسید.

فرسایش بادی تهدیدی برای خاک خراسان رضوی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: یک میلیون و 500 هزار هکتار از عرصه طبیعت خراسان رضوی در معرض فرسایش بادی قرار دارد که شدت این نوع فرسایش در 700 هزار هکتار از این عرصه بحرانی است.

علیرضا صحرایی افزود: خراسان رضوی به دلیل شرایط جغرافیایی به صورت مستمر در معرض پدیده بیابانزایی قرار دارد به شکلی که این پدیده طبیعی به روند همیشگی برای طبیعت استان تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به تجربه فعالیت های استان در زمینه بیابان زدایی و کاشت جنگل های دست ساز هم اکنون خراسان رضوی جزو استان های پیشرو در این زمینه است اظهار داشت: در این راستا تاکنون بیش از 750 هزار هکتار جنگل های بیابانی در استان ایجاد شده و هر درختچه در کویر به منزله سربازی است که از خاک آن در برابر عوامل طبیعی فرسایشی دفاع می کند.

وی گفت: طی 2 سال اخیر هزینه عملیات بیابان زدایی بسیار افزایش یافته و اعتبارات هم جوابگوی این حجم بیابان در استان نیست اما با توجه به اینکه مردم آثار و برکات این دست عملیات را دیده اند در اجرای پروژه ها همکاری و مشارکت دارند.

صحرایی افزود: با اجرای موثر عملیات بیابانزدایی در خراسان رضوی هم اکنون تپه شنی فعال در این استان نداریم.

وی ادامه داد: در شهرستان های جنوبی این استان از جمله بردسکن، بجستان، گناباد، مه ولات، تربت حیدریه و تربت جام روند بیابان زایی بیشتر است.

سالانه 15 تن فرسایش خاک در خراسان رضوی صحرایی با بیان اینکه 25 جنگل دست کاشت به منظور گسترش محیط زیست سبز، مقابله با فرسایش خاک، کاهش نقاط بحرانی در معرض وزش فرساینده باد و نیز جلوگیری از گسترش بیابان تاکنون در حاشیه شهرهای استان خراسان رضوی ایجاد شده است گفت: تاکنون گستره 937 هکتاری در این استان زیرپوشش "پارک جنگلی" قرار گرفته و بر این اساس هم اینک خراسان رضوی بیشترین میزان جنگل بیابانی کشور را در مقایسه با دیگر استان ها دارد.

وی میزان متوسط سالانه فرسایش خاک را در خراسان رضوی 15 تن ذکر و بیان کرد: ایجاد جنگل های دست کاشت سبب مهار 15 کانون دچار بحران فرسایش بادی در محیط زیست طبیعی این استان شده است.

وی افزود: به این ترتیب ایجاد جنگل های دست کاشت بیابانی با توجه به شرایط آب و هوایی خراسان رضوی از جمله اقدامات موثری است که با هدف افزایش فضای سبز و جلوگیری از گسترش بیابان در دست اجرا قرار دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی دیگر هدف ایجاد جنگل دست کاشت را حفاظت خاک در برابر فرسایش بادی ذکر و بیان کرد: نخستین عملیات ایجاد جنگل دست کاشت در خراسان رضوی سال 1344 در شهرستان سبزوار آغاز شد و از آن زمان تاکنون بکارگیری این شیوه در استان تداوم یافته است.

وی ادامه داد: گرچه نگهداری از جنگل های دست کاشت در حاشیه شهرها به شهرداری ها و پیمانکاران واگذار شده اما با نظارت موثر و مستمر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرگونه قصور در این بخش با فوریت مورد رسیدگی قرار گرفته و در چارچوب مدیریت جنگل های دست کاشت با چنین مواردی برخورد جدی صورت می گیرد.

صحرایی گفت: با توجه به وجود عرصه های بیابانی در 16 شهرستان خراسان رضوی و لزوم ایجاد جنگل های طبیعی و گونه های گیاهی قابل بهره برداری در این بخش، سالانه یک میلیون اصله نهال توسط نهالستان های مجاز در خراسان رضوی تولید می شود.

گونه های قابل بهره برداری در جنگل های دست کاشت شامل پسته، سماق، بادام، عناب و همچنین گیاهان دارویی است.

اختصاص 500 میلیارد ریال برای طرح های آبخیزداری معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان با بیان اینکه براساس دستور رهبر معظم انقلاب امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری در استان خراسان رضوی 500 میلیارد ریال اختصاص یافته و توزیع شده است گفت: پارسال از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‎های آبخیزاری و آبخوانداری کشور اعتباراتی در نظر گرفته شد که در همین خصوص 287 میلیارد ریال برای اجرای پروژه هایی در این استان در نظر گرفته شد و در 56 حوزه برنامه ریزی گردید.

روشندل افزود: پارسال حدود 113 پروژه مکانیکی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و استانی انجام شده که در این راستا هشت هزار هکتار عملیات احیا و پوشش گیاهی صورت گرفت.

وی ادامه داد: در هر حوزه‎ای که طرح‎های آبخیزداری اجرا شد به رغم بارندگی، روان آب‎ها در بالادست کنترل و خسارتی در پایین دست وارد نشد و از سویی چون در حوزه هایی که طرح های آبخیزداری و آبخوانداری صورت نگرفته آب به علت تغییر نوع بارش ها و شدت بیشتر در مدت زمان کم بدون استفاده از محدوده خارج می شد به همین دلیل در گذشته اعتبار خوبی برای اجرای پروژه های آبخیزداری در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه تغییر اقلیم، خشکسالی ها و تغییر نوع بارش ها موجب شده بارش ها در مدت زمان کم اما با شدت بسیار بیشتر باشد گفت: شدت بارش‎ها که موجب ایجاد روان آب‎ها و سیلاب می‎شود اما بدون استفاده از محدوده حوزه‎ها خارج می گردد، در پایین دست خسارت بسیار به تاسیسات، بخش کشاورزی و زیرساخت‎ها وارد می‎کند.


کلید واژه ها: فرسایش خاک - منابع طبیعی - بهره برداری - امنیت غذایی - انسان - تشکیل - تولید - تهدید - زیست محیطی - مواد غذایی - فرهنگ سازی - نیاز - نیازمندی - استعداد - شناسایی - استفاده - اقدامات - تولیدی - محققان - مدیریت - اشتباه - حفاظتی - کنترل - منابع - رعایت - خاموش - طبیعی - شرایط - امنیت - خسارت

آخرین اخبار سرویس:
حمله معترضان هنگ کنگی به ساختمان قرنطینه کرونا

شنیده شدن صدای انفجار در شرق بغداد

گانتز: بلافاصله پس از انتخابات به اجرای معامله قرن می پردازیم

بازگشت حدود 900 آواره به سوریه

ویدیوی طالبان از هواپیمای سرنگون شده آمریکایی در افغانستان

روزنامه خبرورزشی| شجاع: در بلک لیست هستم

هشدار اتحادیه اروپا به افغانستان برای قطع کمکهای مالی

عکس/ تصویر شهید سلیمانی در تظاهرات ضد آمریکایی بغداد

وزیر خارجه عربستان: به اسراییلی ها خوشامد نمی گویم

32 هزار تبعه افغانستانی در گلستان زندگی می کنند

آمریکا و متحدان غربی اش علیه نیروهای امنیتی عراق بیانیه صادر کردند

پمپئو به عبدالمهدی: آماده گفت وگو درباره حضور نظامیانمان در عراق هستیم

انفجاری شرق بغداد را لرزاند

تروریست ها خطوط انتقال نفت سوریه را منفجر کردند

پیامدهای ترور سردار سلیمانی بر منطقه و روابط آمریکا و ایران چیست؟

واشنگتن حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد را به ایران نسبت داد

سید حسن نصرالله با دختر شهید سپهبد سلیمانی دیدار کرد

مرگ یک زن استرالیایی در مسابقاتِ کیک خوری

تروریست ها خطوط انتقال نفت سوریه را منفجر کردند

پیشنهاد ظریف برای مذاکره با آمریکا جنجال آفرید/ خباثت ترامپ یا اشتباه ظریف؟

انفجاری شرق بغداد را لرزاند

گفت وگوی پومپئو با نخست وزیر عراق درباره خروج نظامیان آمریکایی

وزیر خارجه سعودی ترور سردار سلیمانی را «دفاع مشروع» خواند

روزنامه خبرورزشی| در بلک لیست هستم

5 زن از تمرین یوگا به مادر شدن رسیدند

عربستان از ترور سردار شهید قاسم سلیمانی دفاع کرد

سقوط هواپیما در مرکز افغانستان / کشف 100 پیکر در محل سانحه

نکته جالب از مرگ مشکوک ستاره NBA خبرساز شد

پادشاه سعودی با عینک آفتابی در جشنواره شتر

استاد دانشگاه کلمبیا: یک دموکرات میانه رو می تواند ترامپ را در انتخابات شکست دهد

محمود عباس خواستار نشست فوری رهبران فلسطینی شد

وزیر خارجه سعودی ترور سردار سلیمانی را «دفاع مشروع» خواند

وزیر خارجه سعودی ترور سردار سلیمانی را «دفاع مشروع» خواند

آماده گفت وگو درباره حضور نظامیانمان در عراق هستیم

ویدئوی ناسا از فجایع طبیعی ویرانگر سال گذشته

سفیر اسبق انگلیس در تهران: باید برجام را حفظ کرد

واشنگتن حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد را به ایران نسبت داد

روحانی: علاقه مند گسترش تنش در منطقه نیستیم

آمریکا به سرنگونی هواپیمایش در افغانستان اذعان کرد/ پنتاگون: کار طالبان نبود

پمپئو: آمریکا آماده مذاکره درباره حضور نیروهایش در عراق است

پمپئو: ایران آمریکایی های بازداشتی را آزاد کند

دستگیری عامل اهانت به دختران دانشجو در منطقه نجران عربستان

پامپئو در تماس با عبدالمهدی: آماده گفت وگو درباره حضور نظامیانمان در عراق هستیم

ماجرای بی حجابی کتایون ریاحی در کنار ابی!

تیراندازی در دادگاهی در ایالت کنکتیکت آمریکا

مرگ یک زن در مسابقه کیک خوری

دیدار هیئت روسی با بشار اسد

ارتش سوریه حلقه محاصره شهر راهبردی معره النعمان را تنگ تر کرد

تروریست ها خط لوله نفت در بانیاس سوریه را منفجر کردند

بشار اسد با فرستاده پوتین در امور سوریه دیدار کرد

پمپئو: آمریکا آماده مذاکره درباره حضور نیروهایش در عراق است

پلوسی درباره ترامپ وعده داد

ویدیوی طالبان از هواپیمای سرنگون شده آمریکایی در افغانستان

تروریست ها خط لوله نفت در بانیاس سوریه را منفجر کردند

عکس روز| زنان معترض در برابر زنان پلیس

روزنامه خبرورزشی| در بلک لیست هستم

پاسخ وزیر ارتباطات به فضاسازی رسانه آمریکایی

دیفنس وان: سقوط «E-11» بزرگترین خسارت سال های اخیر آمریکا در افغانستان بود

پومپئو: آمریکا آماه مذاکره درباره حضور نیروهایش در عراق است

دیدار ترامپ و نتانیاهو: شمارش معکوس برای رونمایی از «معامله قرن»

نقشه جیمز باندی «هیتلر» برای ربودن پاپ!

چرا هواپیمای کاسپین وسط خیابان فرود آمد؟ +فیلم

رایزنی تلفنی وزیران خارجه ایران و ایتالیا

وزیر خارجه سعودی ترور سردار سلیمانی را «دفاع مشروع» خواند

فرانسه در مورد خروج احتمالی نیروهای امریکا از آفریقا هشدار داد 

دلواپسان علیه ظریف تجمع کردند

پامپئو: آماده گفت وگو درباره حضور نظامیان آمریکا در عراق هستیم

یک زن قربانی مسابقات کیک خوری شد

وبگاه آمریکایی «دیفنس وان»: سقوط «E-11» بزرگترین خسارت سال های اخیر آمریکا در افغانستان بود

سقوط هواپیمای نظامی آمریکا در افغانستان

موضوع گفت وگوی تلفنی لاوروف و چاووش اوغلو چه بود؟

از ایجاد ائتلاف با شماری از احزاب سر باز می زنیم

تیراندازی در دادگاهی در آمریکا

توضیح پنتاگون درباره جزییات سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان

برترین تصاویر فضایی هفته؛ از فوران یک آتشفشان تا پخت کلوچه در فضا

پنتاگون: هواپیمای آمریکایی در افغانستان هدف قرار نگرفت

نقش بولتون در ترور سردار سلیمانی

واکنش اسپر به سقوط هواپیمای آمریکا در افغانستان

عکس روز| زنان معترض در برابر زنان پلیس

تصاویری از اجساد و لاشه هواپیمای ساقط شده آمریکایی در افغانستان

جنازه سوخته خلبان هواپیمای آمریکایی +عکس(18+)

واکنش اسپر به سقوط هواپیمای آمریکا در افغانستان

واکاوی استراتژی جدید ایران در غرب آسیا در پرس تی وی

مخالفت فرانسه با خروج نیروهای امریکا از آفریقا

کرونا به پکن رسید

طالبان: هنوز به توافقی در مذاکرات قطر با آمریکا نرسیده ایم

ترامپ: chr(034)معامله قرنchr(034) سه شنبه رونمایی می شود/ نتانیاهو: ترامپ متشکریم!

پیونگ یانگ آماده جنگ با واشنگتن می شود؟

فرانسه در مورد خروج احتمالی نیروهای امریکا از آفریقا هشدار داد 

گفت وگوی پامپئو با عبدالمهدی درباره نظامیان آمریکایی

پیونگ یانگ آماده جنگ با واشنگتن می شود؟

پامپئو به عبدالمهدی: آماده گفتگو درباره حضور نظامیانمان در عراق هستیم

هواپیمای جاسوسی آمریکا چگونه در کمین افتاد؟

ادعای پنتاگون: هواپیمای آمریکایی را نیروهای طالبان سرنگون نکرده اند

ترامپ با «بنی گانتز» دیدار کرد

آمریکا در صدد تکرار سناریوی K1 کرکوک در بغداد است؟

ویروس کرونا به پایتخت چین رسید 

مارک اسپر: در حال جمع آوری اطلاعات در رابطه با سقوط هواپیما هستیم

انفجار در خط لوله انتقال نفت به پالایشگاه بانیاس سوریه

هدف ترامپ از ترور سردار سلیمانی ساکت کردن بولتون بود؟

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی