مطالب مرتبط:
پشت پرده انفعال اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم
کدام وزیر روحانی رکورددار استیضاح است؟/توصیه های مهم پزشکیان به دولتی ها/پای زنگنه و کارت سوخت به جلسه اصلاح طلبان باز شد
کدام وزیر روحانی رکورددار استیضاح است؟/توصیه های مهم پزشکیان به دولتی ها/پای زنگنه و کارت سوخت به جلسه اصلاح طلبان باز شد
نباید در زمین کسانی که می خواهند مشارکت پایین باشد، بازی کنیم/ اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات مجلس بی انگیزه اند/ هیچ رویکرد مثبتی از شورای نگهبان دریافت نکردیم
کدام وزیر روحانی رکورددار استیضاح است؟/توصیه های مهم پزشکیان به دولتی ها/پای زنگنه و کارت سوخت به جلسه اصلاح طلبان باز شد
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 19 آذر 1398 ساعت 17:202019-12-10سياسي

شروع بی رمق اصلاح طلبان در انتخابات 98/پای ردصلاحیت ها درمیان است؟


نایب رییس فراکسیون امید از حضور کمرنگ چهره های شاخص اصلاح طلب در ثبت نام در انتخابات مجلس انتقاد کرد و گفت:اصلاح طلبان برای پیشا ثبت نام برنامه ای نداشتند.

- فائزه عباسی: سه روز از پایان ثبت نام کاندیداها در انتخابات مجلس یازدهم می گذرد اما هنوز بهت خلاء چهره های تاثیر گذار در جناح چپ در گام مهم ثبت نام کاندیداها، برطرف نشده و همچنان این علامت سوال که چرا اصلاح طلبان به لحاظ عده و عُده در این ابعاد ظاهر شدند، به قوت خود باقی است.

عبدالکریم حسین زاده نائب رییس فراکسیون امید از افرادی است که نسبت به این مسئله انتقاد جدی دارد و به خبرآنلاین" می گوید: این موضوع نشان می دهد اصلاح طلبان برای پیشا ثبت نام برنامه ای نداشته است.

او افرادی از درون جریان اصلاحات را که تنها در فضای مجازی نقد می کنند را چریک آنلاین خواند و گفت: نمی شود بیرون گود نشست و گفت لنگش کن آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گفت و گو است: **** آقای حسین زاده! ثبت نام در انتخابات تمام شد اما اصلاح طلبان استقبال چندانی نکردند چرا این اتفاق افتاد بر چه اساس و با چه ساز و کاری این روند در پیش گرفته شد؟ من اعتقاد دارم ما (اصلاح طلبان) بیشتر از هر زمان دیگری به خود انتقادی هدفمند نیازمندیم، نه خودانتقادی به معنا و مفهوم گله کردن و یا غر زدن.

برای فاصله گرفتن از این رویه ها باید ضمن انتقاد راهکارها را نیز ارائه کنیم.

اصلاح طلبان برای مرحله پیشا ثبت نام برنامه محور نبودند در این راستا اگر به عنوان یک اصلاح طلب بخواهم نقدی را مطرح کنم باید صادقانه ترین نقد خود را مطرح کنم و تصورم این است که جریان اصلاح طلبی برای پیشا ثبت نام در انتخابات مجلس آنچنان که باید برنامه محور نبود که اگر برنامه ای داشت حتما چهره هایی در انتخابات حضور پیدا می کردند که حضور آنها توجه و تعجب همه و لنزهای دوربین را هم برانگیزد و به قول معروف افکار عمومی تحت تاثیر قرار گیرد اما واقعیت این است که اصلاح طلبان آغاز خوبی در انتخابات آتی مجلس نداشتند.

ببیند طراحی استراتژی و مدیریت انتخابات این نیست که فقط افرادی با امکان تایید صلاحیت برای ثبت نام اقدام کنند.

از نظر من همه افرادی که دل در گرو این سرزمین دارند و احساس می کنند از حق انتخاب شدن برخوردار هستند و حرفی برای توسعه این کشور دارند باید به میدان بیایند، همچنان که طرف مقابل ما از همه ظرفیت خود برای ثبت نام استفاده می کند.

به نظرم اگر این اتفاق می افتد پالس های مثبتی از اعتماد به نفس انتخاباتی اصلاح طلبان به جامعه مخابره می شد.

اصلاح طلبان با ظرفیت کامل خود، انتخابات را شروع نکردند به عبارت دیگر در شرایطی که گفته می شود در تهران و کلان شهرها درصد مشارکت پایین خواهد بود که البته بخشی از درصد مشارکت به نحوه عملکرد انتخاباتی اصلاح طلبان بستگی دارد؛ برای ایجاد امید و نشاط انتخابات و بالا بردن مشارکت حتما نیاز بود چهره هایی که از تجربه سیاسی بالا و همچنین از رزومه خوب و از محبوبیت برخوردار هستند به میدان می آمدند و ثبت نام می کردند اما اصلاح طلبان با ظرفیت کامل خود انتخابات را شروع نکردند.

نمی توان بیرون گود نشست و گفت لنگش کن /برخی چریک آنلاین هستند البته به نظرم حتی منتقدان درونی جریان اصلاح طلب هم باید سهم خود را ادا می کردند یعنی به جای آنکه به طور مداوم در فضای مجازی صحبت های خود را مطرح کنند باید به میدان می آمدند.

از قدیم گفته اند نمی شود بیرون از گود نشست و فقط گفت لنگش کن! به هرحال من معتقدم که انتقادهای برخی روشنفکران بیشتر جنبه غر زدن دارد و علی رغم اینکه معتقدم جریان اصلاحات بیش از هر چیزی این روزها به خود انتقادی صریح و تند از خودش نیاز دارد اما به این رویه هم انتقاد دارم که فقط “ چریک آنلاین “ باشیم و در مواجهه با مسائل و بزنگاه های سیاست ورزی (چه در مواجهه با دولت و چه در مواجهه با مجلس و.

) حضوری و راهکاری نداشته باشیم.

اینکه فقط از دور بنشینند و بگویند که فراکسیون امید باید فلان و بهمان کار را انجام می داد، روش و منش قابل قبولی نیست کما اینکه سوال مطرح می شود وقتی می گویید باید این کار انجام می شد چطور باید این کار صورت می گرفت؟ اگر شما برای آن راهکار داشتید چرا این موضوع را در تعامل با فراکسیون مطرح نکردید؟ اشتباه نشود؛ من ارزش نقد کردن را دست کم نمی گیرم اما همانطور که در ابتدا هم عرض کردم نقدسیاسی چیزی شبیه به هم زدن خانه گلنگی است یعنی وقتی این خانه را می کوبی باید نقشه و مسیری هم برای جایگزین آن ارائه کنید.

متاسفانه تجربه تاریخی و این ثبت نام اخیر نشان می دهد که ما (اصلاح طلبان) در پیشا ثبت نام کمتر برنامه ریزی داریم؛ یعنی به صورت گتره ای و بدون در نظر گرفتن گام های پیشین و پسین به میدان می‎آییم و پیروزی ما نه همیشه اما در بسیاری از مواقع، در انتخابات بیش از آنکه حاصل برنامه ریزی ما باشد ناشی از ناشی گری و عملکرد ضعیف رقیب است.

چرا فراکسیون امید 4 سال به حال خود رها شد البته من معتقدم ما برای رقابت انتخابات و حتی در پساانتخابات و به قول معروف مدیریت وعده های انتخاباتی هم در برنامه ریزی ضعیف هستیم و این موضوع را می توان به وضوح در عملکرد اصلاح طلبان در مجلس، شورای شهر و دولت مشاهده کرد.

مثلا در این چهار سال فراکسیون امید به حال خود رها شد و کسی نیامد بگوید ما نقدمان به شما این است و این راهکار هم برای رفع ایرادات پیشنهاد می کنیم.

البته امیدوارم برای انتخابات مجلس اصلاح طلبان در این برهه وسط که من اسمش را پیشاانتخابات و پسا ثبت نام می نامم برنامه ریزی سنجیده تری داشته باشند و در نهایت با یک استراتژی و پیام خوب بتوانند لیست قابل تاملی برای افکار عمومی ارائه کند و بر مشارکت هم تاثیر مثبت بگذارند.

مردم می گویند این نوع ثبت نام اصلاح طلبان یعنی ناامیدی *این نوع ثبت نام نشان نداد که اساسا خود اصلاح طلبان هم امیدی به آینده ندارند؟ امروز مردم به ما می گویند نوع حضور شما در انتخابات به معنای ناامیدی خودتان هم بوده است.

به هرحال این تفسیر از عملکرد اصلاح طلبان در شروع انتخابات تا حد زیادی ناشی از عملکرد خودمان است و من فکر می کنم جریان اصلاح طلبی از من تا بقیه باید پاسخگوی این نحوه حضور و آغاز انتخابات باشیم.

ردصلاحیت شدن هزینه ای ندارد *در این میان بحثی هم مطرح شد مبنی بر اینکه اصلاح طلبان ترس از رد صلاحیت داشتند درحالی که آنها می توانستند وارد میدان شوند و اگر با رد صلاحیت مواجه می شدند هزینه آن را در نهایت شورای نگهبان می پرداخت نه جریان چپ و .

ببینید این موضوع هیچ هزینه ای ندارد؛ وقتی شما در یک ساختار سیاسی زندگی می کنید این ساختار سیاسی قانون اساسی و قواعدی دارد.

قطعا شما که در این چارچوب به عنوان یک اپوزیسیون قرار ندارید بلکه کل جریان سیاسی در نهایت به عنوان پوزیسیون تعریف می شود و شما به عنوان پوزیسیون این قواعد را پذیرفته اید.

اصلاح طلبان باید برای پیشا انتخابات برنامه ریزی دقیق داشته باشند با ظرفیتی که امروز اصلاح طلبان به میدان رقابت فرستادند و با نگاه به ثبت نام کاندیداهای اخیر چقدر امید برای پیروزی جریان چپ وجود دارد؟ به هرحال همه اینها در آینده مشخص می شود؛ بر اساس همان سه مرحله ای که گفتم یعنی پیشا ثبت نام ، پسا ثبت نام و پیشا انتخابات و مرحله آخر پسا انتخابات باید گفت اصلاح طلبان با توجه به تجربه تاریخی برای مرحله اول و سوم برنامه ای نداشتند اما امیدوارم برای مرحله دوم که حدفاصل انتخاب شدن و بالابردن مشارکت است برنامه ای دقیق در نظر داشته باشند که این نقطه امید تقویت شود و شانس پیروزی افزایش پیدا کند.


کلید واژه ها: اصلاح طلب - اصلاح طلبان - ثبت نام - اصلاح - فراکسیون امید - انتخابات مجلس - انتخابات - انتخابات مجلس یازدهم - عبدالکریم حسین زاده - کاندیداها - فراکسیون - جریان اصلاحات - آنلاین - برنامه - انتقاد - فضای مجازی - حسین زاده - نایب رییس - ردصلاحیت - چهره - رییس - مجلس - امید - اصلاحات - درمیان - سه روز - موضوع - فائزه - پایان - مجازی

آخرین اخبار سرویس:
معاون فرمانداری اردکان رعایت قانون تبلیغات انتخاباتی را خواستار شد

اهدای کمک های غیرنقدی بیمه البرز به هموطنان سیل زده

اشرف غنی: هیچ کس را به چشم رقیب نمی بینم/ جامعه افغانستان طالبان را جذب می کند

دبیر ستاد امر به معروف استعفا کرد یا برکنار شد؟ | حواشی جنجالی محبی؛ از خرماخوری تا موضوع استعفای روحانی

جزییاتی از جلسه بی نتیجه شورای ائتلاف و جبهه پایداری برای رسیدن به لیست مشترک/ پیشنهادهای پایداری رد شد

جزییاتی از جلسه بی نتیجه شورای ائتلاف و جبهه پایداری برای رسیدن به لیست مشترک/ پیشنهادهای پایداری رد شد

27 اسفند؛ نخستین جلسه دادگاه نتانیاهو

مردم نقش آفرینان اصلی انتخابات هستند

مسابقه کتابخوانی «از علی (ع) به مالک» در تهران برگزار می شود

اجرای طرح تامین امنیت انتخابات

وعده های داوطلبان انتخابات مجلس مرتبط با وظایف این قوه باشد

حضور رأِی اولی ها در انتخابات تمرین مشارکت در سرنوشت کشور است

رییس جمهوری جدید کرواسی سوگند یاد کرد

تلاش عجیب نامزد های مجلس در حوزه ‎اشتغالزایی+عکس

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

اداره 10000 رقبه موقوفات گلستان به امنا واگذار شد

کمک تسلیحاتی یکی از کشورهای منطقه به تروریست های جیش الظلم

پیگرد قانونی منتشرکنندگان نامه جعلی منسوب به وزیر کشور

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 30 بهمن 98

جزییاتی از جلسه بی نتیجه شورای ائتلاف و جبهه پایداری برای لیست مشترک/پیشنهادهای پایداری رد شد/واکنش شورای نگهبان به شبهه درباره مدرک تحصیلی یک کاندیدا

دستگیری بر هم زنندگان نظم عمومی در پلدختر و کوهدشت

برخی کاندیداها دروغ می گویند تب تند تبلیغات

اشرف غنی: هیچ کس را به چشم رقیب نمی بینم

فرمانده نیروی زمینی سپاه: یکی از کشورهای مرتجع منطقه سه هواپیما سلاح به تروریست های جیش الظلم داده است

استخدام حسابدار انبار آقا در شرکت سبز زیور در رشت

کارنامه ضعیف بسیاری از مدیران اصولگرا و اصلاح طلب/برای مردم سپیدار چه کردید؟

ضعف نظارت مجلس فعلی بر عملکرد دولت در زمینه اشتغال جوانان

بازرسان وظیفه اجرای انتخابات را ندارند/ نظارت تنها رسالت بازرس

جزییات جلسه مشترک شورای ائتلاف و جبهه پایداری

محدوده پیشنهادی برای احداث زیرگذر بخشی از محوطه جهانی شوش است

شرکت های دانش بنیان می توانند در ساختار اقتصادی کشور تغییر ایجاد کنند

حاج قاسم می خواست دوبار شهید شود+عکس

جزییاتی از جلسه بی نتیجه شورای ائتلاف و جبهه پایداری برای رسیدن به لیست مشترک/ پیشنهادهای پایداری رد شد

دبیر ستاد امر به معروف استعفا کرد یا برکنار شد؟ | حواشی جنجالی محبی؛ از خرماخوری تا موضوع استعفای روحانی

تکذیب خبر تاییدصلاحیت نمایندگان رد صلاحیت شده در گیلان

بازرسان وظیفه اجرای انتخابات را ندارند/ نظارت تنها رسالت بازرس

پیگیری اصلی ترین مطالبات طبقه کارگر، راهی جز پارلمان و لابی قدرتمند در این نهاد ندارد

سردار رحیمی: پلیس راهور هرکجا معتاد دید باید او را دستگیر کند

منتشرکنندگان نامه جعلی منسوب به وزیر کشور تحت پیگرد قرار می گیرند

راه اندازی سرویس تایید اصالت ضمانت نامه بانکی

پیشرفت در گام دوم انقلاب از منزل وتربیت مادر آغاز می شود

اجرای نقشه راه صنعت گوهر سنگ از سال 99 / برگزاری گردهمایی گوهرسنگ ها در 14 اسفند

تروریست های جیش الظلم، پژاک، کومله و دموکرات از حمایت های همه جانبه عربستان و آمریکا برخوردارند

جامعه روحانیت از مردم برای شرکت در انتخابات دعوت کرد

کمبود روحانی در زندان های کشور مشهود است

بررسی اقدامات شرکت نفت در سیل فرودین خوزستان

پیشرفت طرح توسعه بقعه احمد ابن اسحاق سرپل ذهاب

فضای پرشور انتخاباتی در کلانشهر کرمانشاه

160 زندانی خوزستانی به آغوش خانواده هایشان بازگشتند

مشارکت 795 نفر در برگزاری انتخابات در تکاب

استاندار یزد: راهبرد دولت جلب مشارکت حداکثری در انتخابات است

ظریف: جایگاه زنان و بانوان در سیاست خارجی ایران برجسته است

یادواره شهدای ترور با شعار ایران من وحدت و ایثار در سروآباد

بررسی آماری مشارکت تهران در انتخابات و پاسخ به سه سؤال اساسی

ایجاد 2 هزار شغل در مراکز رشد یزد برای نخبگان

حضور رأِی اولی ها در انتخابات تمرین مشارکت در سرنوشت کشور است

سخنگوی عبدالله: نتایج انتخابات را قبول نداریم/ گزینه حکومت موازی فعلا روی میز نیست

راهکارهایی برای جذاب بودن

پیگرد قانونی منتشر کنندگان نامه جعلی منسوب به وزیر کشور

استخدام نیروی با تجربه جهت سوپرمارکت در بندر عباس

جزییاتی از جلسه مشترک شورای ائتلاف و جبهه پایداری/ در جلسه وحدت اصولگرایان چه گذشت؟

استخدام بازاریاب میدانی در یک شرکت معتبر در بیرجند

استخدام نیروی دیجیتال مارکتینگ در نوین پردازش پادیر

استخدام کارشناس آموزش مجازی جهت هلدینگ معتبر در تهران

ارتقاء خدمات بهداشتی و درمانی در حج 99

شهرداری لیست دعاوی مطرح شده در محاکم قضایی را به شورا ارسال کند

پیگرد قانونی منتشر کنندگان نامه جعلی منسوب به وزیر بهداشت

در جلسه وحدت اصولگرایان چه گذشت؟

پیگرد قانونی منتشر کنندگان نامه جعلی منسوب به وزیر کشور

نگاه قالیباف به اشتغال در شبکه های اجتماعی

تروریست های جیش الظلم، پژاک، کومله و دموکرات از حمایت های همه جانبه عربستان و آمریکا برخوردارند

اداره 10000 رقبه موقوفات گلستان به امنا واگذار شد

مراسم گرامیداشت مقام زن در وزارت امور خارجه برگزار شد

دست نیروهای مسلح برای هرگونه برخورد با متجاوزین به حریم ایران باز است

پیگرد قانونی منتشر کنندگان نامه جعلی منسوب به وزیر کشور

مشخصات نامزدهای انتخابات میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری

برخی کاندیداها دروغ می گویند/ تب تند تبلیغات

یکی از کشورهای مرتجع منطقه 3 هواپیما سلاح به تروریست های جنوب شرق کشور داد

دفاع دکتر امینی از عملکرد هیئت مدیره کانون وکلا

سردار پاکپور: یکی از کشورهای منطقه به تروریست های جیش الظلم سلاح می رساند

تیم عبدالله نتیجه انتخابات افغانستان را نپذیرفت

امیرحاتمی: 90 درصد تجهیزات دفاعی ساخت داخل است

چمران: ارائه لیست انتخاباتی هنر نیست

شگردهای تبلیغاتی نامزدهای مجلس در خوزستان؛ از کباب خوری تا کشیدن تنباکو

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد

مردم و مسوولان با همدلی از آزمون مهم انتخابات سربلند بیرون می آیند

پیشبینی بارندگی شدید در روز انتخابات در برخی مناطق خوزستان

منتشرکنندگان نامه جعلی منسوب به وزیر کشور تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند

دو چالش جدی اصلاح طلبان از نگاه محسن هاشمی

جایگاه بانوان در سیاست خارجی ایران برجسته است

سرلشکر موسوی از مواضع پدافندی جنوب شرق کشور بازدید کرد

کمک نظامی سعودی به تروریست های پژاک و کومله

تبلیغات انتخاباتی فقط در مکان های مجاز امکان پذیر است

ظریف: جایگاه بانوان در سیاست خارجی ایران برجسته است

سکه های 700 ساله ضرب تبریز در حرم مطهر رضوی رونمایی شد

حضور نیروهای پلیس در شعب اخذ رأی برقراری امنیت 500 شعبه توسط سپاه

پیشرفت در گام دوم انقلاب از منزل وتربیت مادر آغاز می شود

برگزاری اجلاس سفرای اکو فرصتی برای معرفی توانمندی های استان یزد است

پیگرد قانونی منتشر کنندگان نامه جعلی منسوب به وزیر کشور

تصاویر/ آماده سازی صندوق های رای در ستادهای انتخاباتی

شروع بی رمق اصلاح طلبان در انتخابات 98/پای ردصلاحیت ها درمیان است؟

شروع بی رمق اصلاح طلبان در انتخابات 98/پای ردصلاحیت ها درمیان است؟