مطالب مرتبط:
برنامه ریزی برای توسعه زنجیره تولید متانول/ یارانه دولت در جیب چینی ها
برنامه ریزی برای توسعه زنجیره تولید متانول
ضرورت برنامه جمعی برای توسعه روابط اقتصادی هرمزگان و مسندم
استخدام مهندسین ساخت و تولید مکانیک نقشه کشی صنعتی
برنامه های فولادمبارکه برای توسعه «هرمز»
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 16:252019-12-09اقتصادي

تولید صنعتی در آینه برنامه های توسعه


ایرنا- بررسی برنامه های اول تا ششم توسعه نشان می دهد که همواره انجام اقداماتی در راستای تقویت و رونق تولید در بخش صنعت پیش بینی شده است، - اما ابعاد و جنبه هایی نیز وجود دارد که علیرغم اهمیت شان مورد غفلت واقع شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در هر کشوری، برنامه ­ریزی اقتصادی و مشخص کردن خط مشی ­های اصلی در این حوزه یکی از وظایف دولت و حاکمیت آن به شمار می رود.

در ایران نیز سیاستگذاری و توجه به صنعت و تولید صنعتی از پیشینه ای طولانی برخوردار است.

دولت های مختلف، قبل و بعد از انقلاب اسلامی در زمینه تولید، واردات و صادرات کالاهای صنعتی اقداماتی همچون تصویب قوانین حمایتی از صنایع، دادن اعتبارات، تسهیل صادرات، بستن تعرفه بر واردات کالاهای صنعتی، آموزش و .

انجام داده اند.

به طور کل بعد از انقلاب در برنامه ­های اول، تا ششم توسعه و همچنین در سند چشم انداز 1404 برای ارتقاء تولید، صادرات، ارز آوری، اشتغال زایی، آموزش و.

در بخش صنعتی بندها و تبصره­ هایی در قالب برنامه­ ها تدوین و ابلاغ شده و به کمک آن­ها روند صنعتی شدن کشور دچار تغییراتی شده است.

هرچند روند کلی برنامه­ های پنج ساله توسعه نوعی توجه به خصوصی شدن صنایع را نشان می­ دهد ولی با توجه به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور در هر دوره نوع توجه­ ها به صنایع متفاوت بوده است.

در برنامه اول و دوم توسعه نیاز به خودکفایی در کشاورزی و لزوم تامین مواد غذایی و خودکفایی در آن، از اهمیت بیشتری نسبت به صنعت برخوردار بوده است.

به عنوان مثال در تبصره (19) بند (ج) برنامه دوم قیمت فروش هر کیلوات برق تنها برای امور کشاورزی و منابع طبیعی برابر قیمت های سال 1372 محاسبه شده است.

این در حالی است که مقرر شده تا برای مابقی کارگاه­ ها و کارخانه­ ها قیمت هر کیلوات برق مصرفی طی سال 1374 تا سال 1378 سالانه به طور متوسط 20 درصد افزایش داشته باشد.

حتی در این برنامه تنظیم ساعات کار اصناف و کارخانه­ های فصلی بر اساس پیک مصرف برق پیش ­بینی شده بود.

با این حال، در برنامه اول ایجاد تسهیلات لازم، تقلیل کارمزد وام های پرداختی در بخش صنعت و اعطای تخفیف مالیاتی پیش­ بینی شده بود.

در برنامه دوم نیز بر اساس تبصره 21 بند ب، نرخ­ های تعرفه گمرکی در جهت حمایت از تولیدات داخلی به منظور رسیدن به خودکفایی پیش بینی شده است.

در تبصره 18 برنامه اول توسعه، ورود کالاهای مواد اولیه، قطعات و تجهیزات و اقلام لوکس مورد نیاز برای تولید کالاهای صادراتی از مقررات مربوط به اخذ گواهی عدم ساخت و همچنین از بررسی قیمت توسط مراکز تهیه و توزیع معاف شده­ اند.

همچنین، در برنامه سوم ماده 87 دولت موظف به خرید بخشی از کالاهای اساسی شده که در داخل تولید می­ شود.

در برنامه اول و در تبصره (29) بند (ب)، دولت موظف شده است تسهیلات ارزی لازم برای تشویق حمایت از صادرات غیر نفتی را و منحصرا برای واردات مواد اولیه و کمکی قطعات و لوازم بسته ­بندی و سایر لوازم مورد نیاز کالاهای صادراتی را مهیا کند.

در زمینه حمایت از بخش صنعتی در برنامه دوم در تبصره (22) بند (و)، به دولت اجازه داده شده است جهت افزایش ظرفیت تولید صادراتی کشور نسبت به اخذ تضمین تسهیلات مالی بلاعوض یا اعتباری از موسسات مالی خارجی و بین ­المللی اقدام نموده و معاملات بین طرفین را تسهیل کند.

در برنامه چهارم توسعه نیز دولت اجازه داده شده که حداکثر معادل 50 درصد مانده موجودی حساب ذخیره ارزی را برای سرمایه ­گذاری و تامین بخشی از اعتبارات مورد نیاز طرح­ های تولیدی و کارآفرینی، صنعتی و.

که توجیه فنی و اقتصادی دارند، استفاده نماید.

در همین برنامه عومل تشویقی نیز برای صادرات در نظر گرفته شده است.

بر اساس بند (ج) ماده 5 برنامه چهارم، به منظور تحقق اهداف مربوط به ارتقای بهره وری کامل عوامل تولید و به منظور تشویق واحدهای صنعتی، کشاورزی و.

جایزه ملی بهره­ وری به واحدهای بهره­ ور در سطوح مختلف اهدا شود.

عامل­ های تشویقی در برنامه 5توسعه نیز مورد توجه بوده­ اند.

در ماده 69 این برنامه به منظور بهبود فضای کسب وکار در کشور وزارت بازرگانی مکلف شده بود، با همکاری سایر نهادهای ذی ربط در چهارچوب بودجه­ های سنواتی، ضوابط و سیاست­ های تشویقی لازم از جمله اهداء جوایز یا اعطاء تسهیلات یا کمک ­های مالی، برای استفاده کالاها و خدمات از نام و نشان تجاری در بازار خرده فروشی و عمده فروشی با حفظ حقوق معنوی صاحب نشان را تا پایان سال اول برنامه تهیه و برای اجرا ابلاغ نماید.

در برنامه ششم نیز گسترش و تامین مالی و ابزارهای آن (بازار پول، بازار سرمایه و بیمه ­ها) با مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی و افزایش سهم موثر بازار در جهت توسعه سرمایه­ گذاری و ثبات و پایداری و کاهش خطرپذیری فعالیت­ های تجاری و اقتصادی کشور با تاکید بر ارتقاء شفافیت و سلامت نظام مالی در کنار تامین مالی فعالیت­ های خرد و متوسط به وسیله نظام بانکی مد نظر بوده است.

آموزش و ضرورت آن برای افزایش بهره وری در شش برنامه­ توسعه بعد از انقلاب ارائه تسهیلات، مشوق­ ها و حمایت دولتی مورد توجه بوده است و بخشی از راهکارهای تقویت بخش صنعت در ایران بوده است.

بعد از این نوع کمک­ ها و مشوق­ ها یکی از مهمترین نکاتی که باعث افزایش بهره­ وری می­ شود آموزش و تخصص نیروی کار است.

در برنامه ­های توسعه، آموزش یکی از مهمترین بخش­ ها بوده است، با این تفاوت که در برنامه اول و دوم توسعه آموزش بیشتر دولتی است اما در برنامه سوم آموزش فنی و حرف ه­ای بر عهده نهادهای صنعتی و خصوصی گذاشته شده است.

در ماده (51) برنامه سوم آمده است که دولت به منظور توسعه کمی و کیفی مهارت های فنی و حرفه­ ای نیروی کار و ارایه آموزش های متنوع، نسبت به اختصاص سهمیه ­ای در پرداخت یارانه سود تسهیلات به سرمایه­ گذاران بخش خصوص و تعاونی در زمینه آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ­ای اقدام کند.

برنامه چهارم توسعه نیز بیشتر با نام رشد اقتصاد دانایی محور شناخته می ­شود که در این برنامه آموزش و یادگیری مهارت های تخصصی بسیار مهم است.

همچنین، در برنامه پنجم توسعه در ماده 16 بندهای (الف)، (و) و ماده 17 و ماده 21 بر لزوم آموزش، یاددهی و یادگیری و ورود دانشگاه ­ها و اعضای هیات علمی به فضای صنعت تاکید دارد.

در ماده 21 قانون پنجم توسعه، رتبه ­بندی مراکز آموزش­ فنی و حرفه­ای رسمی و غیر رسمی بر اساس شاخص­ های مدیریت اجرایی، فرآیند یاددهی یادگیری نیروی انسانی، تحقیق و توسعه منابع و شاخص پشتیبانی فراگیران مورد توجه است.

در برنامه ششم توسعه نیز در بخش برنامه راهبردی پیشتازی در عرصه علم و فناوری یکی از محورهای سه گانه این برنامه است.

رونق تولید در سایه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی بعلاوه، در برنامه­ های توسعه در کنارآموزش و یادگیری بر فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی به عنوان یکی از مهمترین ارکان رشد در بخش­ های مختلف مورد توجه بوده است.

در جهان معاصر تسلط ارتباطات و استفاده از تکنولوژی می­ تواند عامل مهمی در زمینه بهره ­وری بالاتر، دستیابی به اطلاعات دقیق تر و ارتباط با بازارهای جهانی باشد.

بر همین اساس تاکید اصلی برنامه چهارم توسعه رشد اقتصاد ملی دانایی محور و تعامل با اقتصاد جهانی بوده است.

در برنامه چهارم توسعه ماده 39 و ماده 40 ، توسعه مراکز اطلاع رسانی و تجارت الکترونیک و ارتقاء سطح جذب فناوری­ های برتر در بخش های مختلف اقتصادی در کنار احداث مناطق ویژه صنایع مبتنی بر فناوری های برتر در جوار قطب های علمی- صنعتی و همچنین ایجاد شهرک های فناوری در مکان های مناسب از وظایف دولت بوده است.

در برنامه پنجم نیز ماده 150بند ( الف)، افزایش توانمندی ها و قابلیت های بخش صنعت را در تعمیق تعامل بین صنایع با شهرک های علم و فناوری و دانشگاه ­ها می­ داند.

در این برنامه فناوری ­های برتر، صنایع نوین جایگاه ویژه­ای دارند.

در برنامه ششم نیز توسعه دولت الکترونیک در بستر شبکه ملی اطلاعات، توسعه شبکه ملی اطلاعات و تامین امنیت آن؛ حضور در بازارهای بی ن­المللی از طریق دنیای ارتباطات و اطلاعات و حضور هدفمند در تعاملات بین المللی فضای مجازی از اهداف این سند بوده است.

این تاکید بر آموزش و بهره مندی از دانش و فناوری روز می­ تواند نقش مهمی در رشد صنعت خصوصا صنعت نساجی و پوشاک داشته باشد که در آن استفاده از تکنولوژی و حضور در فضای مجازی برای کنترل و تبلیغ بازارهی خارجی بسیار مهم است.

در مجموع راهکارهای زیادی در برنامه­ های توسعه برای ارتقاء بخش صنعت، تولیدات آن و افزایش اشتغال در این بخش صورت پذیرفته است.

با این حال، همواره درصد قابل توجهی از اهداف این برنامه ها تحقق پیدا نکرده است.

بدون شک، ضعف های مالی و تسهیلاتی در این عدم تحقق نقش داشته اند، اما این همه ماجرا نبوده و شواهد نشان می دهد که صنعت از دو جنبه مدیریتی و اجتماعی-فرهنگی نیز نیازمند مطالعات دقیق، برنامه ریزی سیاستگذاری های حساب شده است.

موضوع های اقتصادی و به ویژه تولید صنعتی هم از شیوه ها و الگوهای مدیریتی تأثیر می پذیرند و هم از نوع تفکر و فرهنگ تولید حاکم بر جامعه؛ به ویژه فرهنگ کارآفرینی، انظباط کاری، خلاقیت و نوآوری و مواردی از این دست.

منابع -برنامه ­های اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم توسعه.


کلید واژه ها: کالاهای صنعتی - بعد از انقلاب - برنامه - صنعت - تولید صنعتی - تولید - صنعتی - توسعه - سند چشم انداز 1404 - واردات و صادرات - انقلاب اسلامی - قوانین حمایتی - واردات - سند چشم انداز - انقلاب - صادرات - رونق تولید - قبل و بعد - دولت - بخش صنعت - در ایران - پیش بینی - اقتصادی - قوانین - حاکمیت - اسلامی - طولانی - خط مشی - پژوهش - تسهیل

آخرین اخبار سرویس:
بازیگرانی که در سال 2019 خوش درخشیدند/ تصاویر

معطل ماندن 930 میلیارد تومان اوراق مشارکت مترو

اصلاح خط انتقال آب هشجین به زودی آغاز می شود

آخرین وضعیت بازار سکه و طلا در برفی ترین روز سال/ قیمت ها یخ کرد

دلیل کاهش چک های برگشتی چیست؟

تصویب و اجرای 34 پروژه در ستاد اقتصاد مقاومتی یزد

قیمت طلا، سکه و ارز یکشنبه 29 دی/ طلا 492 هزار 400 تومان

پروژه جدید ایران برای لغو ویزای روسیه

حکم جالب برای پزشک متخلف

تعدد شرکت های دانش بنیان جلوی شکسته شدن در برابر تحریم را می گیرد

استخدام کارشناس پشتیبانی ERP و امور مشتریان در تهران

تصویب و اجرای 34 پروژه در ستاد اقتصاد مقاومتی یزد

دلیل کاهش چک های برگشتی چیست؟

عمر محدود برندها در کشور نشانه ناامنی در فعالیت های اقتصادی است

25 رشته از قنات های کاشان مرمت شد

154 هکتار مزرعه گیاهان دارویی در خلخال احداث شد

سرمای هوا گریبانگیر مردم سیل زده سیستان

نفس تنگیِ قابِ خاکستریِ اراک

روی آوردن مردم خراسان شمالی به سفر با ناوگان عمومی

دلایل کاهش قیمت سکه

پرداخت بیش از 2 میلیارد ریال به مددجویان سیل زده جنوب کرمان

استخدام شرکت تولیدی و پخش زرین دانه 133 آسمان در شیراز

استخدام راننده پایه 2 جهت کار با کامیونت خاور در داربست

استخدام نیروی خانم جهت فروشندگی پوشاک بچه گانه در اصفهان

چگونه زنجیر چرخ ببندیم؟

استخدام بازاریاب و کارشناس فروش جهت سیستم گرمایشی و سرمایشی در یزد

استخدام کارمند رزرو هتل و هتل آپارتمان در شرکت خدمات مسافرتی هوایی

فعالیت 14 مرکز نیکوکاری در حوزه های علمیه استان اصفهان

استخدام شرکت آرشا کامپوزیت در تهران

ویلاسازی با مجوز مرغداری

پرسشنامه بررسی تاثیر اعتماد و کیفیت وب سایت بر رضایت مشتری در خرید آنلاین

برقراری مجدد پروازهای مهرآباد با افزایش دید افقی

خرید دین در معاملات بانکی

تکلیف نرخ سود بانکی روشن شد

از سرگیری پروازها در فرودگاه مهرآباد/ اولویت پروازها براساس تاخیرات

میانگین مصرف زمستانی گاز در آذربایجان شرقی 10درصد افزایش پیدا کرد

تولید روزانه «هایما» به 80 دستگاه می رسد

بازار باز پلی میان بازار سرمایه و بانک مرکزی

دستگاه تولید زغال فشرده

آسان ترین راه برای خرید باتری موبایل وشارژر ارجینال

تدوین طرح جامع احیای راسته بازار قلعه محمود

اولین اظهارنظر رسمی درباره شیرهای آلوده/ مردم مصرف شیر را از سبد غذایی خود حذف نکنند

توانمندی های اساتید دانشگاه باید به روز باشد/تفاهم نامه همکاری صنعت و دانشگاه منعقد شد

40 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای روستاییان / اتمام گازرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار تا پایان سال 99

خیز اوراق تسهیلات مسکن برای ورود به کانال 50 هزارتومان

چین چقدر در ایران سرمایه گذاری کرده است؟

روش تخصیص سهمیه بنزین برخی خودروها از 3 روز آینده تغییر می کند

نمایشگاه خط نستعلیق یاس کبود در مشهد

سرمایه گذاری جدید تویوتا در آمریکا

مردمانی که مراتع چهارمحال و بختیاری را نجات می دهند

بازداشت مدیرعامل سابق پست بانک استان هرمزگان به اتهام اخذ رشوه

تنها بانوی تعمیرکار هرمزگانی

برگزاری سومین همایش تامین مالی با نگاهی نو به ابزارهای بازار سرمایه

تدوین طرح جامع احیای راسته بازار قلعه محمود

آخرین وضعیت بازار سکه و طلا در برفی ترین روز سال/ قیمت ها یخ کرد

مراحل واردات تا ترخیص کالا از ابتدا تا انتها

مشارکت کاربران آپ به هموطنان سیل زده سیستان و بلوچستان

افتتاح بازار میوه و تره بار در محله قیام

اختلاف 20 میلیونی کوییک آر از کارخانه تا بازار

صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور از مالیات معاف شد

نزدیک به 20 درصد از حجم آب سدهای آذربایجان غربی کاهش یافت

چه کسانی باید رمز پویا را فعال کنند؟

قیمت آجیل کاهش یافت+ قیمت

استخدام کارمند فروش خانم در یک شرکت معتبر واردات در تهران

همتی: تمرکز ما بر کنترل تورم است

استخدام مدیر کنترل کیفی ،مدیرفنی جهت کار در شهرک صنعتی نظرآباد

نصب کارتخوان در مطب پزشکان به کجا رسید؟

شرط راه اندازی بازار طلای آب شده در بورس

اصلاح خط انتقال آب هشجین به زودی آغاز می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی : اولین گام برای توسعه گردشگری صنعتی در اراک برداشته شد

200 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در خمین پرداخت شد

استاندارد سازی محصولات دانش بنیان قزوین تسهیل می شود

افزایش حجم ذخایر سدهای تهران /30 درصد بارندگی ها در پاییز بود

استخدام راننده با گواهینامه پایه 1 در رهنورد صنعت خاورمیانه

تصویب و اجرای 34 پروژه در ستاد اقتصاد مقاومتی یزد

استخدام کارشناس خرید و تدارکات آقا در تهران

آغاز ساخت و ساز ها در مجتمع های مسکونی شهر آفتاب

ماهانه 900 نزاع در استان داریم/ سیر کاهشی نزاع های دسته جمعی

کشور در شوک مصرف بالای گاز

استخدام مسئول دفتر در شرکت تولیدی – بازرگانی در تهران

154 هکتار مزرعه گیاهان دارویی در خلخال احداث شد

جزییات اخذ عوارض 1.5 درصدی از هزینه هر سفر تاکسی های اینترنتی

کنترل تورم سرلوحه برنامه های بانک مرکزی است

نمایشگاه خودرویی پاریس 2020 بدون حضور فولکس واگن!

تاثیر بافت شهری بر میزان جرم در مناطق حاشیه ای

بودجه سال آینده شهرداری انقباضی نیست

احتمال یک رکود بزرگ دیگر در اقتصاد جهانی

گزارش کارآموزی مهندسی صنایع با عنوان ترافیک سنجی سالن بدنه سازی 5 ایران خودرو

شیر را از سبد غذایی حذف نکنید

چین چقدر در ایران سرمایه گذاری کرده است؟

استخدام تعدادی راننده جهت کار با مینی بوس در یزد

استخدام تعدادی بخارکار در یک تولیدی پوشاک بچه گانه

هوای هسته مرکزی کاشمر برخی روز ها آلوده است

استخدام نصاب ساندویچ پانل در تهران

نرخ ارز، سکه، طلا یکشنبه 29 دی 98

استخدام کارگر ساده جهت گروه صنعتی بعثت در مشهد

راه اندازی چاه 145 رگ سفید - 1 آغاجاری با فرازآوری طبیعی

وام تا سقف 100 میلیارد تومان برای تعاونی های جوانان با نرخ ترجیحی

استخدام نیرو جهت مغازه مس فروشی در یزد

بودجه سال 99 شهرداری انقباضی نیست

تولید صنعتی در آینه برنامه های توسعه

تولید صنعتی در آینه برنامه های توسعه