مطالب مرتبط:
برنامه ریزی برای توسعه زنجیره تولید متانول/ یارانه دولت در جیب چینی ها
برنامه ریزی برای توسعه زنجیره تولید متانول
ضرورت برنامه جمعی برای توسعه روابط اقتصادی هرمزگان و مسندم
استخدام مهندسین ساخت و تولید مکانیک نقشه کشی صنعتی
برنامه های فولادمبارکه برای توسعه «هرمز»
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 16:252019-12-09اقتصادي

تولید صنعتی در آینه برنامه های توسعه


ایرنا- بررسی برنامه های اول تا ششم توسعه نشان می دهد که همواره انجام اقداماتی در راستای تقویت و رونق تولید در بخش صنعت پیش بینی شده است، - اما ابعاد و جنبه هایی نیز وجود دارد که علیرغم اهمیت شان مورد غفلت واقع شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در هر کشوری، برنامه ­ریزی اقتصادی و مشخص کردن خط مشی ­های اصلی در این حوزه یکی از وظایف دولت و حاکمیت آن به شمار می رود.

در ایران نیز سیاستگذاری و توجه به صنعت و تولید صنعتی از پیشینه ای طولانی برخوردار است.

دولت های مختلف، قبل و بعد از انقلاب اسلامی در زمینه تولید، واردات و صادرات کالاهای صنعتی اقداماتی همچون تصویب قوانین حمایتی از صنایع، دادن اعتبارات، تسهیل صادرات، بستن تعرفه بر واردات کالاهای صنعتی، آموزش و .

انجام داده اند.

به طور کل بعد از انقلاب در برنامه ­های اول، تا ششم توسعه و همچنین در سند چشم انداز 1404 برای ارتقاء تولید، صادرات، ارز آوری، اشتغال زایی، آموزش و.

در بخش صنعتی بندها و تبصره­ هایی در قالب برنامه­ ها تدوین و ابلاغ شده و به کمک آن­ها روند صنعتی شدن کشور دچار تغییراتی شده است.

هرچند روند کلی برنامه­ های پنج ساله توسعه نوعی توجه به خصوصی شدن صنایع را نشان می­ دهد ولی با توجه به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور در هر دوره نوع توجه­ ها به صنایع متفاوت بوده است.

در برنامه اول و دوم توسعه نیاز به خودکفایی در کشاورزی و لزوم تامین مواد غذایی و خودکفایی در آن، از اهمیت بیشتری نسبت به صنعت برخوردار بوده است.

به عنوان مثال در تبصره (19) بند (ج) برنامه دوم قیمت فروش هر کیلوات برق تنها برای امور کشاورزی و منابع طبیعی برابر قیمت های سال 1372 محاسبه شده است.

این در حالی است که مقرر شده تا برای مابقی کارگاه­ ها و کارخانه­ ها قیمت هر کیلوات برق مصرفی طی سال 1374 تا سال 1378 سالانه به طور متوسط 20 درصد افزایش داشته باشد.

حتی در این برنامه تنظیم ساعات کار اصناف و کارخانه­ های فصلی بر اساس پیک مصرف برق پیش ­بینی شده بود.

با این حال، در برنامه اول ایجاد تسهیلات لازم، تقلیل کارمزد وام های پرداختی در بخش صنعت و اعطای تخفیف مالیاتی پیش­ بینی شده بود.

در برنامه دوم نیز بر اساس تبصره 21 بند ب، نرخ­ های تعرفه گمرکی در جهت حمایت از تولیدات داخلی به منظور رسیدن به خودکفایی پیش بینی شده است.

در تبصره 18 برنامه اول توسعه، ورود کالاهای مواد اولیه، قطعات و تجهیزات و اقلام لوکس مورد نیاز برای تولید کالاهای صادراتی از مقررات مربوط به اخذ گواهی عدم ساخت و همچنین از بررسی قیمت توسط مراکز تهیه و توزیع معاف شده­ اند.

همچنین، در برنامه سوم ماده 87 دولت موظف به خرید بخشی از کالاهای اساسی شده که در داخل تولید می­ شود.

در برنامه اول و در تبصره (29) بند (ب)، دولت موظف شده است تسهیلات ارزی لازم برای تشویق حمایت از صادرات غیر نفتی را و منحصرا برای واردات مواد اولیه و کمکی قطعات و لوازم بسته ­بندی و سایر لوازم مورد نیاز کالاهای صادراتی را مهیا کند.

در زمینه حمایت از بخش صنعتی در برنامه دوم در تبصره (22) بند (و)، به دولت اجازه داده شده است جهت افزایش ظرفیت تولید صادراتی کشور نسبت به اخذ تضمین تسهیلات مالی بلاعوض یا اعتباری از موسسات مالی خارجی و بین ­المللی اقدام نموده و معاملات بین طرفین را تسهیل کند.

در برنامه چهارم توسعه نیز دولت اجازه داده شده که حداکثر معادل 50 درصد مانده موجودی حساب ذخیره ارزی را برای سرمایه ­گذاری و تامین بخشی از اعتبارات مورد نیاز طرح­ های تولیدی و کارآفرینی، صنعتی و.

که توجیه فنی و اقتصادی دارند، استفاده نماید.

در همین برنامه عومل تشویقی نیز برای صادرات در نظر گرفته شده است.

بر اساس بند (ج) ماده 5 برنامه چهارم، به منظور تحقق اهداف مربوط به ارتقای بهره وری کامل عوامل تولید و به منظور تشویق واحدهای صنعتی، کشاورزی و.

جایزه ملی بهره­ وری به واحدهای بهره­ ور در سطوح مختلف اهدا شود.

عامل­ های تشویقی در برنامه 5توسعه نیز مورد توجه بوده­ اند.

در ماده 69 این برنامه به منظور بهبود فضای کسب وکار در کشور وزارت بازرگانی مکلف شده بود، با همکاری سایر نهادهای ذی ربط در چهارچوب بودجه­ های سنواتی، ضوابط و سیاست­ های تشویقی لازم از جمله اهداء جوایز یا اعطاء تسهیلات یا کمک ­های مالی، برای استفاده کالاها و خدمات از نام و نشان تجاری در بازار خرده فروشی و عمده فروشی با حفظ حقوق معنوی صاحب نشان را تا پایان سال اول برنامه تهیه و برای اجرا ابلاغ نماید.

در برنامه ششم نیز گسترش و تامین مالی و ابزارهای آن (بازار پول، بازار سرمایه و بیمه ­ها) با مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی و افزایش سهم موثر بازار در جهت توسعه سرمایه­ گذاری و ثبات و پایداری و کاهش خطرپذیری فعالیت­ های تجاری و اقتصادی کشور با تاکید بر ارتقاء شفافیت و سلامت نظام مالی در کنار تامین مالی فعالیت­ های خرد و متوسط به وسیله نظام بانکی مد نظر بوده است.

آموزش و ضرورت آن برای افزایش بهره وری در شش برنامه­ توسعه بعد از انقلاب ارائه تسهیلات، مشوق­ ها و حمایت دولتی مورد توجه بوده است و بخشی از راهکارهای تقویت بخش صنعت در ایران بوده است.

بعد از این نوع کمک­ ها و مشوق­ ها یکی از مهمترین نکاتی که باعث افزایش بهره­ وری می­ شود آموزش و تخصص نیروی کار است.

در برنامه ­های توسعه، آموزش یکی از مهمترین بخش­ ها بوده است، با این تفاوت که در برنامه اول و دوم توسعه آموزش بیشتر دولتی است اما در برنامه سوم آموزش فنی و حرف ه­ای بر عهده نهادهای صنعتی و خصوصی گذاشته شده است.

در ماده (51) برنامه سوم آمده است که دولت به منظور توسعه کمی و کیفی مهارت های فنی و حرفه­ ای نیروی کار و ارایه آموزش های متنوع، نسبت به اختصاص سهمیه ­ای در پرداخت یارانه سود تسهیلات به سرمایه­ گذاران بخش خصوص و تعاونی در زمینه آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ­ای اقدام کند.

برنامه چهارم توسعه نیز بیشتر با نام رشد اقتصاد دانایی محور شناخته می ­شود که در این برنامه آموزش و یادگیری مهارت های تخصصی بسیار مهم است.

همچنین، در برنامه پنجم توسعه در ماده 16 بندهای (الف)، (و) و ماده 17 و ماده 21 بر لزوم آموزش، یاددهی و یادگیری و ورود دانشگاه ­ها و اعضای هیات علمی به فضای صنعت تاکید دارد.

در ماده 21 قانون پنجم توسعه، رتبه ­بندی مراکز آموزش­ فنی و حرفه­ای رسمی و غیر رسمی بر اساس شاخص­ های مدیریت اجرایی، فرآیند یاددهی یادگیری نیروی انسانی، تحقیق و توسعه منابع و شاخص پشتیبانی فراگیران مورد توجه است.

در برنامه ششم توسعه نیز در بخش برنامه راهبردی پیشتازی در عرصه علم و فناوری یکی از محورهای سه گانه این برنامه است.

رونق تولید در سایه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی بعلاوه، در برنامه­ های توسعه در کنارآموزش و یادگیری بر فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی به عنوان یکی از مهمترین ارکان رشد در بخش­ های مختلف مورد توجه بوده است.

در جهان معاصر تسلط ارتباطات و استفاده از تکنولوژی می­ تواند عامل مهمی در زمینه بهره ­وری بالاتر، دستیابی به اطلاعات دقیق تر و ارتباط با بازارهای جهانی باشد.

بر همین اساس تاکید اصلی برنامه چهارم توسعه رشد اقتصاد ملی دانایی محور و تعامل با اقتصاد جهانی بوده است.

در برنامه چهارم توسعه ماده 39 و ماده 40 ، توسعه مراکز اطلاع رسانی و تجارت الکترونیک و ارتقاء سطح جذب فناوری­ های برتر در بخش های مختلف اقتصادی در کنار احداث مناطق ویژه صنایع مبتنی بر فناوری های برتر در جوار قطب های علمی- صنعتی و همچنین ایجاد شهرک های فناوری در مکان های مناسب از وظایف دولت بوده است.

در برنامه پنجم نیز ماده 150بند ( الف)، افزایش توانمندی ها و قابلیت های بخش صنعت را در تعمیق تعامل بین صنایع با شهرک های علم و فناوری و دانشگاه ­ها می­ داند.

در این برنامه فناوری ­های برتر، صنایع نوین جایگاه ویژه­ای دارند.

در برنامه ششم نیز توسعه دولت الکترونیک در بستر شبکه ملی اطلاعات، توسعه شبکه ملی اطلاعات و تامین امنیت آن؛ حضور در بازارهای بی ن­المللی از طریق دنیای ارتباطات و اطلاعات و حضور هدفمند در تعاملات بین المللی فضای مجازی از اهداف این سند بوده است.

این تاکید بر آموزش و بهره مندی از دانش و فناوری روز می­ تواند نقش مهمی در رشد صنعت خصوصا صنعت نساجی و پوشاک داشته باشد که در آن استفاده از تکنولوژی و حضور در فضای مجازی برای کنترل و تبلیغ بازارهی خارجی بسیار مهم است.

در مجموع راهکارهای زیادی در برنامه­ های توسعه برای ارتقاء بخش صنعت، تولیدات آن و افزایش اشتغال در این بخش صورت پذیرفته است.

با این حال، همواره درصد قابل توجهی از اهداف این برنامه ها تحقق پیدا نکرده است.

بدون شک، ضعف های مالی و تسهیلاتی در این عدم تحقق نقش داشته اند، اما این همه ماجرا نبوده و شواهد نشان می دهد که صنعت از دو جنبه مدیریتی و اجتماعی-فرهنگی نیز نیازمند مطالعات دقیق، برنامه ریزی سیاستگذاری های حساب شده است.

موضوع های اقتصادی و به ویژه تولید صنعتی هم از شیوه ها و الگوهای مدیریتی تأثیر می پذیرند و هم از نوع تفکر و فرهنگ تولید حاکم بر جامعه؛ به ویژه فرهنگ کارآفرینی، انظباط کاری، خلاقیت و نوآوری و مواردی از این دست.

منابع -برنامه ­های اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم توسعه.


کلید واژه ها: کالاهای صنعتی - بعد از انقلاب - برنامه - صنعت - تولید صنعتی - تولید - صنعتی - توسعه - سند چشم انداز 1404 - واردات و صادرات - انقلاب اسلامی - قوانین حمایتی - واردات - سند چشم انداز - انقلاب - صادرات - رونق تولید - قبل و بعد - دولت - بخش صنعت - در ایران - پیش بینی - اقتصادی - قوانین - حاکمیت - اسلامی - طولانی - خط مشی - پژوهش - تسهیل

آخرین اخبار سرویس:
فروش 2.4 میلیون دلاری ژاپن رکورد زد/ رشد 17 درصدی در باکس آفیس

اطلاعیه شرکت گاز خراسان جنوبی در خصوص صرفه جویی

نقش بازار سرمایه در برابر با بازار پول

قیمت اجاره آپارتمان در مناطق شمالی تهران

سرانه یارانه پرداختی کاهش می یابد

قرارداد تجاری چین و آمریکا در هاله ای از ابهام !

وزارت نیرو | پویش هرهفته_الف_ب_ایران چه اهدافی را دنبال می کند؟

فراخوان شرکت در رویداد استارتاپی فناوری های نوین در صنعت

::صنعا- مخالفت با طرح ننگین معامله قرن

رنج و گنج کشاورز قاینی | قاسمی: بسیاری از تحصیل کرده ها به کشاورزی روی آورده اند/ مشکل بازار فروش زعفران کاران نوغاب

گردش مالی صنعت پسماند افزایش می یابد

تداوم افزایش رهن و اجاره بها در مشهد

آغاز بخشودگی جرایم بیمه ای شخص ثالث2431401

اتاق ایران | تشکیل کمیته بررسی شیوه ارزش گذاری کالاهای صادراتی به اوراسیا

گوجه فرنگی و پیاز؛ دارای بیش ترین کاهش و افزایش قیمت

بیش از 2 هزار طرح در روستاهای کردستان به بهره برداری می رسد

قیمت جدید خودروهای گاز سوز دست دوم در بازار

استخدام کارشناس فروش و مدیر دفتر در شرکت توانگر تهویه /تهران

فوری: ویروس کرونا به خاورمیانه رسید: اولین ابتلا در امارات

امنیت نظام پرداخت نیازمند یک رویکرد مدیرتی جامع نگر است

سقوط بیش از 2 درصدی سهام هنگ کنگ با بازگشت از تعطیلات

افشای تصاویر جدید از هندزفری های Galaxy Buds Plus

برخورداری 1120 روستای آذربایجان غربی از نعمت گاز

گوجه فرنگی و پیاز؛ دارای بیش ترین کاهش و افزایش قیمت

نقد و بررسی تبلت لنوو tab 4 و نگاهی به نقاط ضعف و قوت آن

مراقب قطع برق و گاز باشید

افزایش تقاضای ماسک های تنفسی در آسیا

رقص شمشیر زنان هندی +تصاویر

روسیه یک میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر کرد

گوجه فرنگی و پیاز؛ دارای بیش ترین کاهش و افزایش قیمت

مجازات صادر کننده چک بلامحل چیست؟

تفکیک حساب های شخصی و تجاری چه تاثیری بر اقتصاد دارد؟

لزوم صرفه جویی در مصرف گاز برای پایداری تولید برق

ثبت نام جدید برای سهام عدالت ممکن نیست

روایت وزارت صنعت از قیمت کالا ها در آذرماه

همایش قاچاق دارو برگزار می شود

صفحه مورد نظر یافت نشد. خبرگزاری تسنیم

آمار و ارقام وزارت صنعت از قیمت کالا ها در آذرماه

اعتبار تویوتا کاهش پیدا کرد

باید اعتماد را به لبنان بازگرداند

آغاز پیش فروش محصولات ایران خودرو در دهه فجر

25 میلیارد ریال برای اصلاح و تعمیر شبکه برق ایوان هزینه شد

همایش قاچاق دارو برگزار می شود

استخدام کانتر فروش در آژانس هواپیمایی رز گشت در تهران

استخدام مقوم دارویی در یک شرکت بزرگ در صنعت بیمه در تهران

افت و خیز قیمت طلا در حوالی 1600 دلار

خرید و فروش آنلاین طلا دام جدید کلاهبرداران

تخریب 26 ساخت و ساز غیرمجاز در ری

آغاز بخشودگی جرایم/ تغییر رویکرد در بیمه شخص ثالث

گوجه فرنگی و پیاز؛ دارای بیش ترین کاهش و افزایش قیمت

آخرین قیمت خودرو های داخلی در بازار

استخدام اپراتور خط تولید آقا در یک شرکت تولیدی در اصفهان

استخدام تکنسین سیستم های برودتی در تهران

استخدام مدیر تولید (رشته مهندسی سرامیک) و کارشناس فروش /تهران

25 میلیارد ریال برای اصلاح و تعمیر شبکه برق ایوان هزینه شد

تفکیک حساب های شخصی و تجاری چه تاثیری بر اقتصاد دارد؟

استخدام منشی خانم مسلط به کامپیوتر در تهران

باید اعتماد را به لبنان بازگرداند

هزینه پارک حاشیه ای برای توقف یک دقیقه ای کنار خیابان

چگونه در دو ماه پایان سال ولخرجی نکنیم؟

گوجه فرنگی و پیاز؛ دارای بیش ترین کاهش و افزایش قیمت

کدام شرکت ها بیشترین ضرر را از ویروس چینی می بینند؟

آغاز بخشودگی جرایم بیمه ای شخص ثالث2431401

یارانه معیشتی برای چند خانوار واریز شد؟

آغاز بخشودگی جرایم / تغییر رویکرد در بیمه شخص ثالث

جریان گرفتن ادامه عملیات اجرایی ساخت مرکز تجاری و پارکینگ کمرزرین

بخش خبری 8-11-1398

جریمه 50 میلیون ریالی مرغدار متخلف در نایین

ایرانی ها چگونه بازار مسکن ترکیه را داغ کردند؟

آخرین وضعیت محور های مواصلاتی چهارشنبه 9 بهمن + عکس

20 بهمن ماه آخرین مهلت ثبت نام سهمیه سوخت ناوگان سواری بین شهری اردبیل

افتتاح 1487 میلیارد ریال طرح کشاورزی در کردستان/ایجاد و تثبیت 2640 شغل

360 هزار لیتر شراب در یک رودخانه در کالیفرنیا سرازیر شد

جریمه میلیاردی برای قاچاقچیان کالا در فارس

تهرانی ها در هر ثانیه چقدر آب مصرف می‎کنند؟

صفر تا صد 72 هزار تومانی شدن یارانه و بسته معیشتی

استخدام 5 ردیف شغلی در یک شرکت تولیدی معتبر در البرز

استخدا مدیر فروش ، کارشناس فروش در یک شرکت معتبر/تهران

قیمت روز محصولات «سایپا» (98/11/09)

گنبدهای نمکی زیر ذره بین دستگاه قضا/ از تکذیب تخلف تا تأیید آن+فیلم و عکس

فقط 43 درصد پزشکان دستگاه کارتخوان دارند!

رابطه تعداد فرزندان با عمر والدین

آغاز بخشودگی جرایم / تغییر رویکرد در بیمه شخص ثالث

ضرر هنگفت برند های آمریکایی از ویروس مرگبار چینی

ضرر هنگفت برند های آمریکایی از ویروس مرگبار چینی

جزییات محدودیت های ترافیکی 8 تا 12 بهمن 98

آلمان قرارداد خرید پهپاد های آمریکایی را لغو کرد

میراشرفی: زمان ماندگاری کالا در گمرک کاهش یافت

بازنگری در فرآیند صدور مجوز کسب و کار اینترنتی

جزییات پرداخت تسهیلات 780 میلیاردی به صادرکنندگان

گرانفروشی در صدر تخلف صنفی و اقتصادی در مازندران

افزایش 40 درصدی ارزش معاملات بورس کرج

اشتغال 1200 مددجوی کمیته امداد در بنگاه های اقتصادی

گزارش بیش از 600 تخلف صنفی و اقتصادی در دیماه

ارسال کمک های تعاونی های یزد به مردم سیل زده سیستان/ ارسال سه کامیون از شهرستان میبد

رویکرد راننده محور در صنعت بیمه از عوامل مهم کاهش ضریب خسارت است

ارزیابی مدیران میراث فرهنگی گلستان

ممنوعیت فروش اینترنتی طلا و سکه

ممنوعیت های تاریخ گذشته

محصول جدید تاتامورز هند در راه است

تولید صنعتی در آینه برنامه های توسعه

تولید صنعتی در آینه برنامه های توسعه