مطالب مرتبط:
جامعه سالم و مرفه جامعه ای است که در آن گفتگو جریان دارد
قرآن فلج معنوی جامعه را از بین می برد
جامعه را با قانون می توان اداره کرد اما بخش اقناعی و اعتقادی مهم است
زمان ثبت نام در آزمون ورودی جامعه الزهرا(س) اعلام شد
احساس فساد در جامعه بیشتر از میزان اصلی فساد است/ مصادره های اول انقلاب برای مبارزه با فساد بود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 16:062019-12-09سياسي

جامعه مدرسین و کارکردهای «غیرمصداقی» در جریان اصولگرایی


ایرنا- «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم» که به عنوان یکی از 2ستون «جامعتین» سال ها به سیاست های انتخاباتی اصولگرایان جهت داده، مدت ها است در نتیجه اختلافات درونی از مرجعیت در جریان راست سنتی دور مانده است.

- تهران- ایرنا- جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که به عنوان یکی از 2ستون جامعتین سال ها به سیاست های انتخاباتی اصولگرایان جهت داده، مدت ها است در نتیجه اختلافات درونی از مرجعیت در جریان راست سنتی دور مانده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان یکی از 2 تشکل بنیادین اصولگرایان که به طور سنتی در کنار جامعه روحانیت مبارز بر سیاست های این جریان از جایگاهی مرجع گونه اثر می گذاشت، چند سالی است به موجب گسترده و متنوع شدن طیف های اصولگرایی و همچنین اختلاف و شکاف های درونی، از مرکزیت و محوریت جریان راست سنتی افتاده است.

اگرچه کمرنگ شدن مرجعیت سنتی و شیخوخیت را می توان به عنوان یک اپیدمی متاخر در همه جریان های سیاسی کشور شناسایی کرد، ولی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان یکی از 2 بازوی جامعتین در جریان اصولگرایی بیش از دیگر تشکل های سنتی از این پدیده تاثیر پذیرفته است.

شکل گیری و فعالیت سیاسی شکل گیری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را می توان در سال های مبارزه با رژیم پهلوی ردیابی کرد.

ضرورت های سازمان دادن و هماهنگ کردن روحانیون حوزه برای مبارزات انقلابی، زمینه های ایجاد جامعه مدرسین را فراهم کرد.

به همت روحانیونی چون آیات ربانی شیرازی، هاشمی رفسنجانی، مصباح یزدی و احمد آذری قمی جامعه مدرسین در سال های ابتدایی دهه 40 تاسیس شد.

این تشکل در پیشبرد مبارزات انقلابی روحانیون و بسیج سیاسی مردم و شکل گیری انقلاب نقشی موثر و فعال ایفا کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این تشکل با بازبینی چندباره اساسنامه و تغییر ساختار، اهداف و دستورکارهای خود را بر مبنای دفاع از ولایت فقیه و نظام اسلامی و مشارکت و همکاری در استقرار این نظام تغییر داد.

این تشکل طی سال های پس از انقلاب، به ویژه در برهه های حساس تاریخی در نهادهای تاثیرگذاری چون مجلس خبرگان رهبری نقش آفرینی کرد.

اگرچه تا سال های پیش از دهه 90، جامعه مدرسین در کنار جامعه روحانیت مبارز در جایگاه مرجعیت جریان راست سنتی، سیاست های انتخاباتی اصولگرایان را از نظر ارشادی خود بهره مند می کرد، ولی سال ها است این تشکل به حاشیه رانده شده و در هدایت و تعیین راهبردهای سیاسی و انتخاباتی اصولگرایان چندان دستی بر آتش ندارد و از ورود مصداقی و شفاف به انتخابات خودداری می کند.

برخی ناظران از تعبیر سکوت انتخاباتی برای حاشیه گزینی جامعه مدرسین استفاده می کنند.

ناظران در واکاوی دلایل کمرنگ شدن نقش ریش سفیدی جامعه مدرسین در سیاستگذاری های اصولگرایانه، دلایل مختلفی را مطرح می کنند؛ دلایلی از کمرنگ و کم وزن شدن شیخوخیت در جریان های سیاسی تا اختلافات درونی این تشکل حوزوی.

فراز و فرودهای جامعه مدرسین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، مانند بسیاری از تشکل های رسمی در سال های میانی دهه 60، از تاثیرپذیری از دوگانه اختلاف افکن نحوه مدیریت اقتصادی کشور بر مبنای اقتصاد بازار و تصدی گری دولت مصون نماند؛ دوگانه ای که نه تنها حزب جمهوری اسلامی، بلکه جامعه روحانیت مبارز را هم از خود متاثر کرد و زمینه های انشقاق های درونی در جریان راست سنتی و زایش تشکل های دیگر با رویکردهای متقابل را به وجود آورد.

در سال های بعد جدایی برخی از آیات عظام از جامعه مدرسین، به جامعیت این تشکل خدشه وارد کرد.

به گفته آیت الله علی اکبر مسعودی خمینی از اعضای جامعه مدرسین، از روزی که جامعه مدرسین دو طبقه شدند و شکافی میان آنها ایجاد شد و آیات آذری قمی، مهدی روحانی، امینی، میانکی و جوادی آملی از جامعه مدرسین خارج شدند، جامعه مدرسین دیگر نتوانست آن جامعیت خود را حفظ کند، لذا در آراء نگاه های مختلفی شکل گرفت.

در این میان برخی آرای شخصی خود را هم دخالت دادند.

ایجاد چنددستگی در جامعه مدرسین، در جریان ظهور نسل نوی اصولگرایان و ایجاد انشقاق درونی در جریان راست سیاسی در دهه 80 به صورت جدی انسجام درونی این تشکل روحانی محور را از خود متاثر کرد تا جایی که بسیاری بر این باورند که اختلاف بروز یافته میان اعضای این تشکل بر سر حمایت یا عدم حمایت از احمدی نژاد، بیش از پیش جامعه مدرسین را از مرکزیت و مرجعیت در جریان اصولگرایی انداخت.

مساله حمایت یا عدم حمایت از احمدی نژاد، چون کاتالیزوری در دهه 80، انشقاق و اختلاف درونی میان طیف های فکری مختلف جامعه مدرسین را سرعت بخشید.

واقعیت این است که جامعه مدرسین در سال های پایانی دهه 80 و در سال های ابتدایی دهه 90 ، در نتیجه یک روند واگرایانه، به طیف حامیان آیت الله محمد یزدی ، حامیان آیت الله محمدتقی مصباح یزدی و طیفی دیگر از روحانیون اعتدالی تقسیم شدند.

طیف حامیان مصباح یزدی به ویژه در دوره نخست ریاست جمهوری احمدی نژاد، از سیاست های او به طور تمام قد دفاع می کردند.

تشکیک اصولگرایان در حمایت از احمدی نژاد از سال های میانی دوره دوم ریاست جمهوری او، طیف نزدیک به آیت الله یزدی را از مدافع بی چون و چرا به منتقد ولی همچنان حامی ناگزیر احمدی نژاد تبدیل کرد.

ناظران می گویند که طیف نزدیک به آیت الله یزدی از سر اقتضا و ضرورت ممانعت از واگرایی درونی، همچنان بر حمایت از احمدی نژاد اصرار داشت.

در این میان، طیف میانه روی جامعه مدرسین رویکردی متفاوت از دو گروه دیگر در قبال رییس جمهوری وقت داشت.

این طیف همواره منتقد جدی سیاست های احمدی نژاد به ویژه در دوره دوم ریاست جمهوری او بود.

این اختلافات که بر مبنای رویکردهای متفاوت طیف های سه گانه در جامعه مدرسین ایجاد شده بود، در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بیش از پیش از پرده برون افتاد.

تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 92، تشتت در جامعه مدرسین تا این اندازه آشکار و در سیاست ورزی این نهاد چندان تاثیرگذار نبود.

شاهد این مساله، اظهارات آیت الله یزدی است، جایی که پس از برگزاری انتخابات گفت: بنده به عنوان یکی از اعضای جامعه مدرسین وظیفه خود می دانستم که این تشکل گرفتار تجزیه و آن حالتی که برای جامعه روحانیت و مجمع روحانیون مبارز در تهران پیش آمد، نشود.

خوب است طلاب محترم حوزه اطلاع داشته باشند و بدانند که کار تا مرز عملی شدن این تجزیه پیش رفت.

اشاره آیت الله یزدی به طیف نزدیک به آیت الله مصباح بود که در این انتخابات، در جامعه مدرسین سازناکوک نواختند و برخلاف رویه های پیشین از نامزد دیگری که مورد نظر غالب اعضای جامعه مدرسین نبود حمایت کردند.

در جریان رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری یازدهم، آیت الله مصباح و همفکران او در جبهه پایداری ، از نامزدی علی اکبر ولایتی حمایت نکردند و به جای آن حمایت از سعیدجلیلی را در دستور کار خود قرار دادند.

این در حالی بود که ولایتی نامزد مورد نظر مجموعه جامعه مدرسین بود.

این تحولات و بروز چند دستگی آشکار میان روحانیون برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه ، تاثیر منفی عمیقی روی این تشکل حوزوی گذاشت.

اختلاف در اعلام حمایت از نامزدهای مختلف، اسباب کدورت درونی و تضعیف جایگاه مرجعیت جامعه مدرسین را فراهم کرد.

با پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و برگزاری جلسه هم اندیشی میان آیت الله یزدی، آیت الله مصباح و آیت الله محمدرضا مهدوی کنی ، اگرچه اختلافات عمیق و تب بحث های اختلاف افکن در جامعه مدرسین فروکش کرد، ولی ریشه این اختلاف نظرها همچنان باقی ماند به طوری که از دید ناظران و ممکن است این تعارضات با وزیدن نسیم انتخاباتی بار دیگر از زیر خاکستر زبانه بکشند.

شاهد تداوم ریشه های اختلافی میان سه طیف جامعه مدرسین هم تفاوت دیدگاه آنها در قبال دولت روحانی است.

امروز اگرچه طیف روحانیون میانه رو در جامعه از سیاست های دولت حمایت می کنند، ولی طیف های نزدیک به آیات عظام یزدی و مصباح، به سیاست ها و رویه های دولت در اداره جامعه رویکرد انتقادی جدی دارند.

به هرحال همچنان سه طیف کلی را می توان در جامعه مدرسین شناسایی کرد.

اختلاف نظرهای این سه طیف با یکدیگر در مسایل مختلف دیده شده است چنانکه افرادی چون آیت الله مسعودی خمینی این اختلافات را قطعی و جدی خوانده و از نیاز جریان مدرسین به بازسازی می گوید.

چند ماه بیشتر تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی نمانده و شواهد از احتمال بروز اختلافات میان طیف های مختلف جامعه مدرسین حکایت دارد.

چندی پیش بود که رسانه ها از انتشار فهرستی سه نفره از نامزدهای مورد حمایت شورای اصولگرایان قم خبر دادند؛ فهرستی که گفته می شد مورد حمایت جامعه مدرسین قرار خواهد گرفت.

این فهرست نام افراد نزدیک به جبهه پایداری را در خود گنجانده بود؛ علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس، احمد امیرآبادی فراهانی و مجتبی ذوالنوری نمایندگان فعلی قم.

پس از آن بود که شورای عالی جامعه مدرسین با تشکیل بیست و پنجمین جلسه خود به ریاست آیت الله یزدی به صراحت بر لزوم عدم ورود مصداقی این تشکل به انتخابات تاکید کرد.

پس از آن، افرادی چون آیت الله عباس کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با تاکید بر نقش ارشادی و هدایتی جامعه مدرسین به عنوان یک نهاد برجسته حوزی در انتخابات، هدف این تشکل را تلاش برای تشکیل مجلسی انقلابی، اصولگرا و الهام بخش دانست و ایفای نقش حزبی از سوی این تشکل را رد کرد.

با این حال، ثبت نام زاکانی، امیرآبادی فراهانی و ذوالنوری برای شرکت از حوزه انتخابیه قم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، بار دیگر گمانه زنی هایی را در خصوص اماواگرهای حمایت جامعه مدرسین از این نامزدهای احتمالی را به وجود آورده است.

در مجموع، نظرکلی و اعلانی جامعه مدرسین بر عدم ورود مصداقی به انتخابات آتی مجلس و در عین حال ایفای نقش هدایتی و ارشادی در میان اصولگرایان مبتنی است.

به نظر می رسد این تشکل که بر خلاف جامعه روحانیت مبارز هنوز ضرورتی را برای بازسازی تشکیلاتی به منظور احیای جایگاه مرجعیت خود احساس نکرده است، بیش از این از لوازم و ابزارهای لازم برای تاثیرگذاری بر سیاست های انتخاباتی اصولگرایانه در دست نداشته باشد.


کلید واژه ها: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم - جامعه مدرسین - جریان راست سنتی - حوزه علمیه قم - اصولگرایان - حوزه علمیه - جامعه - اختلاف - اصولگرایی - جامعه روحانیت مبارز - سنتی - سیاست - روحانیت مبارز - حوزه - کارکردهای - روحانیت - محوریت - گسترده - گزارش - پژوهش - تفسیر - شکاف - خبری - تشکل

آخرین اخبار سرویس:
مجمع عمومی سالیانه انجمن علمی مطالعات خانواده در ایران برگزار شد

دستگیری مرد هزار چهره در پایتخت/ کلاهبرداری 20 میلیاردی

فاطمیه - شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها

علیپور: تراکتوری ها خودشان به داور پرخاش می کردند/ با اوساگونا هماهنگ تر می شویم

آنچه ظریف گفت، آنچه تندرو ها شنیدند

پرواز مسیر هوایی گرگان به تهران، قبل از اوج گیری دچار آتش سوزی شد

برنامه های دهه فجر زمینه ساز حضور گسترده مردم در انتخابات باشد

اهمیت برگزاری برنامه های گرامیداشت دهه فجر

خانه ملت را با انتخاب هایمان می سازیم

اظهارات امام پس از شکست در عملیات جنگی/ رفیق دوست: 36 ساعته هزار تن مهمات به جبهه رساندم

اداره مدرسه علمیه کوثر به سازمان اوقاف و امور خیریه واگذار شد

اهمیت تلاش برای بزرگداشت ایام الله دهه فجر

آماده برگزاری انتخابات الکترونیک در استان قزوین هستیم

ویدئو / کاخ مرمر؛ از تشخیص مصلحت تا میزبانی مردم

معاون مطبوعاتی، درگذشت خبرنگار «ایرنا» را تسلیت گفت

استماع گزارش وزیر علوم درباره مسائل فرهنگی و سیاسی دانشگاه ها

توصیه های مهم و ضروری برای جلوگیری از جعل

پیگیری های رییسی برای ارسال لایحه مرتبط با مهریه

آنچه ترامپ و دلواپسان از سخنان ظریف شنیدند

اطلاعات بیشتر از مرسدس بنز E کلاس مدل 2021

خبر خوش برای یارانه بگیران!

از شایعه سیلی دوم و بستن تنگه هرمز تا تبلیغ شامپو و ویدیوی من وتو در کانال های جعلی تلگرامی به اسم سپاه پاسداران

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شد

اجرای رتبه بندی فرهنگیان باید با نظارت مجلس صورت بگیرد/تمامی اعضای آموزش و پرورش در طرح رتبه بندی دیده شوند

باید تمام همت خود را در جهت بزرگداشت ایام الله دهه فجر انجام دهیم

سفر دانش آموزان گلستانی به مناطق عملیاتی دفاع مقدس + فیلم

18 روز پس از سیل| راه روستای فراهک همچنان بسته است/ مردم با الاغ اقلام غذایی را به روستا منتقل می کنند

از شایعه سیلی دوم و بستن تنگه هرمز تا تبلیغ شامپو و ویدیوی من وتو در کانال های جعلی تلگرامی به اسم سپاه پاسداران

ویدئو / کاخ مرمر؛ از تشخیص مصلحت تا میزبانی مردم

جلسه رای گیری کمیسیون آموزش برای تفحص از جهاد دانشگاهی به حد نصاب نرسید

ارائه خدمات غیرحضوری کارگران و کارفرمایان از 22بهمن در سراسر کشور

تولد لاکچری دختر علیرضا بیرانوند+عکس

ویدئو/ سیدمصطفی تاجزاده: اگر برجام بود سردار سلیمانی ترور نمی شد

برای تضمین کیفیت آموزش عالی استان بوشهر باید ورودی باکیفیت باشد

دشمن به دنبال فشار حداکثری بر روی ملت ایران در همه عرصه ها است

مذاکره اصلاح طلبان با شورای نگهبان؛ خبری در راه است؟

چهارمین دیدار در یک ماه | بن علوی با ظریف دیدار کرد

سقیفه، آغاز جدایی دین و سیاست + صوت

حرم مطهر امام رضا(ع) سیاه پوش شهادت بانوی دو عالم حضرت زهرای مرضیه (س)

ظرفیت های گردشگری مذهبی و فرهنگی کاشان بررسی شد

نشست های روز یکشنبه استانداری فارس

از تهدید ترامپ به قتل سناتورها تا ادامه تلاش دموکراتها

دیدار نماینده ولی فقیه در استان با کارکنان دستگاه قضایی

اجرای صد برنامه قرآنی در دهه فجر در استان

ثبت 814 سایت و جاذبه گردشگری استان زنجان

غفلت از ارزش ها، زیان فرهنگی به دنبال دارد/ شبهات جوانان را بی پاسخ نگذاریم

مسدودسازی دامنه خبرگزاری فارس انرژی مضاعفی به انقلابیون علیه آمریکا می دهد

فراخوان چهارمین دوره جشنواره رسانه های شهری منتشر شد

بیش از 75 درصد بودجه شهردار محقق شده است/ تعامل تنگاتنگ با اصحاب رسانه باعث تسهیل امور شهروندان می شود

حسینیان: شفافیت از ویژگی های خاطرات سردار محسن رفیقدوست است

“جلوگیری از خیانت همسر” با روشی که مشاوران می گویند

به روزرسانی/گل محمدی: حساسیت روی کار دو تیم تاثیر منفی گذاشت

40 هزار تن کالا از چهارمحال و بختیاری صادر شد

بررسی کاربست های تاریخ در قرآن کریم در فصلنامه «مطالعات قرآن و فرهنگ اسلامی»

حرم مطهر امام رضا(ع) سیاه پوش شهادت بانوی دو عالم حضرت زهرا مرضیه (س)

اجرای طرح پابند الکترونیکی زندانیان در هرمزگان

یارانه معیشتی از ابتدای سال 99 به همه یارانه بگیران پرداخت می شود

معرفی مدیر کل جدید بازرسی استان قم

مراکز عرضه دخانیات در استان سمنان رصد شود

بسته انتخابات یازده 98

شوخی جالب رضا رفیع با اظهارات قالیباف+عکس

حسینیان: شفافیت از ویژگی های خاطرات سردار محسن رفیقدوست است

با مصوبه تلفیق 78 میلیون ایرانی از سال 99 یارانه معیشتی دریافت می کنند

هوش مصنوعی تا چه میزان از قوانین انسانی تبعیت می کند؟

چهارمین دیدار در یک ماه | بن علوی با ظریف دیدار کرد

رحیم صفوی: محسن رفیقدوست، پدربزرگ موشکی ایران است

پاراکتاب | فرهنگ جامع کلمات حضرت فاطمه سلام الله علیها

استخدام فروشنده باحقوق توافقی خوب و بیمه در یزد

12 هزارمیلیارد ریال پروژه در استان بوشهر افتتاح و کلنگ زنی می شود

سرعت عمل چینی ها در ساخت بیمارستانی برای مقابله با ویروس کرونا

40 هزار تن کالا از چهارمحال و بختیاری صادر شد

پای کمپانی تویوتا به ماجرای ویروس «کرونا» باز شد

آغاز پویش بخشایش فاطمی در سمنان/ یک زن در انتظار آزادی

نازنین بیاتی زیبا و امیرحسین آرمان در کنسرت فرزاد فرزین+عکس

سیره پیامبر و ائمه بهترین سبک زندگی برای انسان امروزی است/ برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی در دهه فجر

واکنش کیوان ساکت به اجرای جنجالی ارکستر سمفونیک تهران

شوخی با جوان عراقی که همراه سردار سلیمانی ترور شد + فیلم

ظریف در میانه چرخ دنده جهل و خصومت

یارانه معیشت سال آینده به همه یارانه بگیران به طور مساوی تعلق می گیرد

مذاکره اصلاح طلبان با شورای نگهبان؛ خبری در راه است؟

مشهورترین پوسترهای انقلابی جهان

یارانه معیشتی از ابندای سال 99 به همه یارانه بگیران پرداخت می شود

تفرقه افکنی در فضای مجازی توطئه دشمنان علیه نظام است

مهندسی مجدد فرآیندها در شهرداری مشهد آغاز شد

یک هزارو 700 شغل در صنایع دستی زنجان ایجاد می شود

انتصاب 3 بخشدار زن در خراسان جنوبی نشانه توجه ویژه به بانوان است

معاون مطبوعاتی، درگذشت خبرنگار «ایرنا» را تسلیت گفت

قیمت ها در آستانه نوروز کنترل شود

سفر گروهی از دانش آموزان گلستانی به مناطق عملیاتی دفاع مقدس+فیلم

واکنش کیوان ساکت به اجرای جنجالی ارکستر سمفونیک تهران

مسدودسازی دامنه خبرگزاری فارس برای ممانعت از روشنگری های آن است

استماع گزارش وزیر علوم درباره مسائل فرهنگی و سیاسی دانشگاه ها

تاکید بر تقویت 54 هزار پایگاه بسیج در سراسر کشور

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شد

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر مطهر دو شهید گمنام در جم برگزار می شود

تولید قدرت در سایه همبستگی سیاسی بوجود می آید

ارتقاء رتبه استان تهران در حوزه اشتغال روستایی

پای خبرنگاران به کاخ هاشمی رفسنجانی باز شد +عکس و فیلم

هیچ واحد تولیدی در البرز بدون بررسی از سوی دستگاه قضایی تعطیل نمی شود

اعتراض رییس شورای شهر کرج به ترک جلسه علنی توسط برخی از اعضا

جامعه مدرسین و کارکردهای «غیرمصداقی» در جریان اصولگرایی

جامعه مدرسین و کارکردهای «غیرمصداقی» در جریان اصولگرایی