مطالب مرتبط:
جامعه سالم و مرفه جامعه ای است که در آن گفتگو جریان دارد
قرآن فلج معنوی جامعه را از بین می برد
جامعه را با قانون می توان اداره کرد اما بخش اقناعی و اعتقادی مهم است
زمان ثبت نام در آزمون ورودی جامعه الزهرا(س) اعلام شد
احساس فساد در جامعه بیشتر از میزان اصلی فساد است/ مصادره های اول انقلاب برای مبارزه با فساد بود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 16:062019-12-09سياسي

جامعه مدرسین و کارکردهای «غیرمصداقی» در جریان اصولگرایی


ایرنا- «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم» که به عنوان یکی از 2ستون «جامعتین» سال ها به سیاست های انتخاباتی اصولگرایان جهت داده، مدت ها است در نتیجه اختلافات درونی از مرجعیت در جریان راست سنتی دور مانده است.

- تهران- ایرنا- جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که به عنوان یکی از 2ستون جامعتین سال ها به سیاست های انتخاباتی اصولگرایان جهت داده، مدت ها است در نتیجه اختلافات درونی از مرجعیت در جریان راست سنتی دور مانده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان یکی از 2 تشکل بنیادین اصولگرایان که به طور سنتی در کنار جامعه روحانیت مبارز بر سیاست های این جریان از جایگاهی مرجع گونه اثر می گذاشت، چند سالی است به موجب گسترده و متنوع شدن طیف های اصولگرایی و همچنین اختلاف و شکاف های درونی، از مرکزیت و محوریت جریان راست سنتی افتاده است.

اگرچه کمرنگ شدن مرجعیت سنتی و شیخوخیت را می توان به عنوان یک اپیدمی متاخر در همه جریان های سیاسی کشور شناسایی کرد، ولی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان یکی از 2 بازوی جامعتین در جریان اصولگرایی بیش از دیگر تشکل های سنتی از این پدیده تاثیر پذیرفته است.

شکل گیری و فعالیت سیاسی شکل گیری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را می توان در سال های مبارزه با رژیم پهلوی ردیابی کرد.

ضرورت های سازمان دادن و هماهنگ کردن روحانیون حوزه برای مبارزات انقلابی، زمینه های ایجاد جامعه مدرسین را فراهم کرد.

به همت روحانیونی چون آیات ربانی شیرازی، هاشمی رفسنجانی، مصباح یزدی و احمد آذری قمی جامعه مدرسین در سال های ابتدایی دهه 40 تاسیس شد.

این تشکل در پیشبرد مبارزات انقلابی روحانیون و بسیج سیاسی مردم و شکل گیری انقلاب نقشی موثر و فعال ایفا کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این تشکل با بازبینی چندباره اساسنامه و تغییر ساختار، اهداف و دستورکارهای خود را بر مبنای دفاع از ولایت فقیه و نظام اسلامی و مشارکت و همکاری در استقرار این نظام تغییر داد.

این تشکل طی سال های پس از انقلاب، به ویژه در برهه های حساس تاریخی در نهادهای تاثیرگذاری چون مجلس خبرگان رهبری نقش آفرینی کرد.

اگرچه تا سال های پیش از دهه 90، جامعه مدرسین در کنار جامعه روحانیت مبارز در جایگاه مرجعیت جریان راست سنتی، سیاست های انتخاباتی اصولگرایان را از نظر ارشادی خود بهره مند می کرد، ولی سال ها است این تشکل به حاشیه رانده شده و در هدایت و تعیین راهبردهای سیاسی و انتخاباتی اصولگرایان چندان دستی بر آتش ندارد و از ورود مصداقی و شفاف به انتخابات خودداری می کند.

برخی ناظران از تعبیر سکوت انتخاباتی برای حاشیه گزینی جامعه مدرسین استفاده می کنند.

ناظران در واکاوی دلایل کمرنگ شدن نقش ریش سفیدی جامعه مدرسین در سیاستگذاری های اصولگرایانه، دلایل مختلفی را مطرح می کنند؛ دلایلی از کمرنگ و کم وزن شدن شیخوخیت در جریان های سیاسی تا اختلافات درونی این تشکل حوزوی.

فراز و فرودهای جامعه مدرسین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، مانند بسیاری از تشکل های رسمی در سال های میانی دهه 60، از تاثیرپذیری از دوگانه اختلاف افکن نحوه مدیریت اقتصادی کشور بر مبنای اقتصاد بازار و تصدی گری دولت مصون نماند؛ دوگانه ای که نه تنها حزب جمهوری اسلامی، بلکه جامعه روحانیت مبارز را هم از خود متاثر کرد و زمینه های انشقاق های درونی در جریان راست سنتی و زایش تشکل های دیگر با رویکردهای متقابل را به وجود آورد.

در سال های بعد جدایی برخی از آیات عظام از جامعه مدرسین، به جامعیت این تشکل خدشه وارد کرد.

به گفته آیت الله علی اکبر مسعودی خمینی از اعضای جامعه مدرسین، از روزی که جامعه مدرسین دو طبقه شدند و شکافی میان آنها ایجاد شد و آیات آذری قمی، مهدی روحانی، امینی، میانکی و جوادی آملی از جامعه مدرسین خارج شدند، جامعه مدرسین دیگر نتوانست آن جامعیت خود را حفظ کند، لذا در آراء نگاه های مختلفی شکل گرفت.

در این میان برخی آرای شخصی خود را هم دخالت دادند.

ایجاد چنددستگی در جامعه مدرسین، در جریان ظهور نسل نوی اصولگرایان و ایجاد انشقاق درونی در جریان راست سیاسی در دهه 80 به صورت جدی انسجام درونی این تشکل روحانی محور را از خود متاثر کرد تا جایی که بسیاری بر این باورند که اختلاف بروز یافته میان اعضای این تشکل بر سر حمایت یا عدم حمایت از احمدی نژاد، بیش از پیش جامعه مدرسین را از مرکزیت و مرجعیت در جریان اصولگرایی انداخت.

مساله حمایت یا عدم حمایت از احمدی نژاد، چون کاتالیزوری در دهه 80، انشقاق و اختلاف درونی میان طیف های فکری مختلف جامعه مدرسین را سرعت بخشید.

واقعیت این است که جامعه مدرسین در سال های پایانی دهه 80 و در سال های ابتدایی دهه 90 ، در نتیجه یک روند واگرایانه، به طیف حامیان آیت الله محمد یزدی ، حامیان آیت الله محمدتقی مصباح یزدی و طیفی دیگر از روحانیون اعتدالی تقسیم شدند.

طیف حامیان مصباح یزدی به ویژه در دوره نخست ریاست جمهوری احمدی نژاد، از سیاست های او به طور تمام قد دفاع می کردند.

تشکیک اصولگرایان در حمایت از احمدی نژاد از سال های میانی دوره دوم ریاست جمهوری او، طیف نزدیک به آیت الله یزدی را از مدافع بی چون و چرا به منتقد ولی همچنان حامی ناگزیر احمدی نژاد تبدیل کرد.

ناظران می گویند که طیف نزدیک به آیت الله یزدی از سر اقتضا و ضرورت ممانعت از واگرایی درونی، همچنان بر حمایت از احمدی نژاد اصرار داشت.

در این میان، طیف میانه روی جامعه مدرسین رویکردی متفاوت از دو گروه دیگر در قبال رییس جمهوری وقت داشت.

این طیف همواره منتقد جدی سیاست های احمدی نژاد به ویژه در دوره دوم ریاست جمهوری او بود.

این اختلافات که بر مبنای رویکردهای متفاوت طیف های سه گانه در جامعه مدرسین ایجاد شده بود، در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بیش از پیش از پرده برون افتاد.

تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 92، تشتت در جامعه مدرسین تا این اندازه آشکار و در سیاست ورزی این نهاد چندان تاثیرگذار نبود.

شاهد این مساله، اظهارات آیت الله یزدی است، جایی که پس از برگزاری انتخابات گفت: بنده به عنوان یکی از اعضای جامعه مدرسین وظیفه خود می دانستم که این تشکل گرفتار تجزیه و آن حالتی که برای جامعه روحانیت و مجمع روحانیون مبارز در تهران پیش آمد، نشود.

خوب است طلاب محترم حوزه اطلاع داشته باشند و بدانند که کار تا مرز عملی شدن این تجزیه پیش رفت.

اشاره آیت الله یزدی به طیف نزدیک به آیت الله مصباح بود که در این انتخابات، در جامعه مدرسین سازناکوک نواختند و برخلاف رویه های پیشین از نامزد دیگری که مورد نظر غالب اعضای جامعه مدرسین نبود حمایت کردند.

در جریان رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری یازدهم، آیت الله مصباح و همفکران او در جبهه پایداری ، از نامزدی علی اکبر ولایتی حمایت نکردند و به جای آن حمایت از سعیدجلیلی را در دستور کار خود قرار دادند.

این در حالی بود که ولایتی نامزد مورد نظر مجموعه جامعه مدرسین بود.

این تحولات و بروز چند دستگی آشکار میان روحانیون برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه ، تاثیر منفی عمیقی روی این تشکل حوزوی گذاشت.

اختلاف در اعلام حمایت از نامزدهای مختلف، اسباب کدورت درونی و تضعیف جایگاه مرجعیت جامعه مدرسین را فراهم کرد.

با پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و برگزاری جلسه هم اندیشی میان آیت الله یزدی، آیت الله مصباح و آیت الله محمدرضا مهدوی کنی ، اگرچه اختلافات عمیق و تب بحث های اختلاف افکن در جامعه مدرسین فروکش کرد، ولی ریشه این اختلاف نظرها همچنان باقی ماند به طوری که از دید ناظران و ممکن است این تعارضات با وزیدن نسیم انتخاباتی بار دیگر از زیر خاکستر زبانه بکشند.

شاهد تداوم ریشه های اختلافی میان سه طیف جامعه مدرسین هم تفاوت دیدگاه آنها در قبال دولت روحانی است.

امروز اگرچه طیف روحانیون میانه رو در جامعه از سیاست های دولت حمایت می کنند، ولی طیف های نزدیک به آیات عظام یزدی و مصباح، به سیاست ها و رویه های دولت در اداره جامعه رویکرد انتقادی جدی دارند.

به هرحال همچنان سه طیف کلی را می توان در جامعه مدرسین شناسایی کرد.

اختلاف نظرهای این سه طیف با یکدیگر در مسایل مختلف دیده شده است چنانکه افرادی چون آیت الله مسعودی خمینی این اختلافات را قطعی و جدی خوانده و از نیاز جریان مدرسین به بازسازی می گوید.

چند ماه بیشتر تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی نمانده و شواهد از احتمال بروز اختلافات میان طیف های مختلف جامعه مدرسین حکایت دارد.

چندی پیش بود که رسانه ها از انتشار فهرستی سه نفره از نامزدهای مورد حمایت شورای اصولگرایان قم خبر دادند؛ فهرستی که گفته می شد مورد حمایت جامعه مدرسین قرار خواهد گرفت.

این فهرست نام افراد نزدیک به جبهه پایداری را در خود گنجانده بود؛ علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس، احمد امیرآبادی فراهانی و مجتبی ذوالنوری نمایندگان فعلی قم.

پس از آن بود که شورای عالی جامعه مدرسین با تشکیل بیست و پنجمین جلسه خود به ریاست آیت الله یزدی به صراحت بر لزوم عدم ورود مصداقی این تشکل به انتخابات تاکید کرد.

پس از آن، افرادی چون آیت الله عباس کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با تاکید بر نقش ارشادی و هدایتی جامعه مدرسین به عنوان یک نهاد برجسته حوزی در انتخابات، هدف این تشکل را تلاش برای تشکیل مجلسی انقلابی، اصولگرا و الهام بخش دانست و ایفای نقش حزبی از سوی این تشکل را رد کرد.

با این حال، ثبت نام زاکانی، امیرآبادی فراهانی و ذوالنوری برای شرکت از حوزه انتخابیه قم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، بار دیگر گمانه زنی هایی را در خصوص اماواگرهای حمایت جامعه مدرسین از این نامزدهای احتمالی را به وجود آورده است.

در مجموع، نظرکلی و اعلانی جامعه مدرسین بر عدم ورود مصداقی به انتخابات آتی مجلس و در عین حال ایفای نقش هدایتی و ارشادی در میان اصولگرایان مبتنی است.

به نظر می رسد این تشکل که بر خلاف جامعه روحانیت مبارز هنوز ضرورتی را برای بازسازی تشکیلاتی به منظور احیای جایگاه مرجعیت خود احساس نکرده است، بیش از این از لوازم و ابزارهای لازم برای تاثیرگذاری بر سیاست های انتخاباتی اصولگرایانه در دست نداشته باشد.


کلید واژه ها: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم - جامعه مدرسین - جریان راست سنتی - حوزه علمیه قم - اصولگرایان - حوزه علمیه - جامعه - اختلاف - اصولگرایی - جامعه روحانیت مبارز - سنتی - سیاست - روحانیت مبارز - حوزه - کارکردهای - روحانیت - محوریت - گسترده - گزارش - پژوهش - تفسیر - شکاف - خبری - تشکل

آخرین اخبار سرویس:
استعفای شهردار هیدج پذیرفته شد

تمام فعالیت داوطلبان انتخاباتی البرز رصد می شود

پیمانکار پروژه اتصال متروی تهران به شهریار مشخص شود

حفاظت از تالاب میانکاله و خلیج گرگان نیازمند طرحی جامع و قابل اجراست

نخستین جلسه محکمه ترامپ تا دقایقی دیگر آغاز می شود

دیدار شهر خودرو در شارجه برگزار می شود نه مشهد!

نهمین نمایشگاه شهر هوشمند در مشهد افتتاح شد

برنامه ریزی برای مقابله با کودک آزاری براساس اطلاعات دقیق باشد

تایید صلاحیت دو کاندیدا برای انتخابات خبرگان در قم

استخدام نیروی بازرسی آقا(کاردانی حسابداری)/فارس

مراسم تشییع پیکر 167 شهید دوران دفاع مقدس به تعویق افتاد

پاور پوینت و ارائه کامل تقویت کننده های عملیاتی (Op-amp)

جزییات علل رد صلاحیت برخی نمایندگان مجلس

جلسه استیضاح ترامپ در مجلس سنای آمریکا شروع شد

هیات نظارت بر رفتار نمایندگان کارآمد نیست

مراسم تشییع پیکر 167 شهید دوران دفاع مقدس به تعویق افتاد

ارسال لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف به مجلس

کدخدایی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان کارآمدی لازم را ندارد

جمع آوری 280میلیارد ریال زکات در اصفهان

راه های خانه دار شدن

ایرانی ها در دو هفته عجیب دی ماه چه چیزی را بیش از همه جستجو کردند؟

سردار «سردار سلیمانی» پای اعتقادات خود ایستاد

اعلام انتصاب چند مسئول در استان مرکزی توسط استاندار

ملت ها را باید از فرهنگ شان شناخت نه از سلاح هایشان

اولین دوره جام بین المللی کشتی پوریای ولی برگزار می شود

نمی خواهیم تجربه مسکن مهر در طرح اقدام ملی مسکن تکرار شود

جدیدترین گزارش از سانحه سقوط هواپیما اوکراینی

ایرادات شورای نگهبان به لایحه حمایت از محیط بانان اصلاح شد

عکس و بیوگرافی محسن یگانه

خیریه اسلامی روچستر انگلستان به بی خانمان ها و نیازمندان غذارسانی می کند

عبدالمهدی: تماس ها را برای اخراج نیرو های آمریکایی از عراق آغاز کرده ایم

نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره پدرش

مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه ملی شهر هوشمند

فرماندار ویژه ری منصوب شد

پانزدهمین مرکز نیکوکاری ساوه افتتاح شد

همسر فرزند ارشد آیت الله علوی گرگانی درگذشت

یکی از آسیب های مجلس از نگاه کدخدایی

تمام دستگاه های اجرایی با ستاد انتخابات و هیأت نظارت همکاری کنند

کدخدایی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان کارآمدی لازم را ندارد

آغاز عملیات اجرایی پروژه 116 کیلومتری فیبر نوری در کردستان

توطئه آمریکایی ها نقش بر اب شد

آدام شیف:روند استیضاح ترامپ شبیه یک محاکمه متقلبانه است

تعیین تکلیف 17 پرونده باغ در شورای شهر پایتخت

فقدان نظارت در دوره نمایندگی از آسیب های امروز مجلس است

سپاه قدس؛ حافظ کرامت ملت ها

نمایشگاه گروهی عکس حضور زن در جامعه در بوشهر گشایش شد

5637 یتیم درکهگیلویه و بویراحمد چشم انتظار حمایت نیکوکاران هستند

نشست های معنا دار رسانه ای با مسئولان کهگیلویه و بویراحمد

درخواست تنها تولید کننده موتورهای برقی میبد از مردم برای داشتن هوای پاک

200 میلیارد تومان اعتبار برای اورهال بالگرد های هوانیروز تصویب شد

سفرای جدید ایران در 13 کشور جهان را بشناسید | شمار سفرای زن ایران افزایش یافت

رونمایی از یادمان نامگذاری شهید سردار سپهبد سلیمانی در جویبار

مردم باید از ارزانترین و کوتاه ترین مسیر، خدمات الکترونیکی را دریافت کنند

مسابقه «نفس های طلایی» برگزار می شود

جلسه امروز مجلس شورای اسلامی

سپاه، ابرقدرتی آمریکا را درهم شکست

دادستان میانه به تنش زایی در فضای مجازی هشدار داد

ذائقه ها در کهگیلویه وبویراحمد به سمت اخبار جنجالی گرایش دارد

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح: تمامی سربازان تا سال 1401 مهارت های منجر به اشتغال فرا می گیرند

دعوت به همکاری پزشک عمومی خانم جهت کلینیک زیبایی در تهران

ولایتمداری از مهم ترین مؤلفه های مکتب شهید سلیمانی است

در دادگاه سنا برای استیضاح ترامپ چه اتفاقی می افتد؟

بسیج رسانه نقش مهمی در افزایش بصیرت و تعالی فکری جامعه دارد

مخاطره افتادن هویت ملی ایرانیان عاملی برای توجه به باستانگرایی

چه افرادی برای ریاست و مدیریت مناسب هستند؟ + فیلم

آشنا: دولت در زنده یا ضبطی بودن برنامه های صداوسیما هیچ دخالتی ندارد

فقدان نظارت در دوره نمایندگی از آسیب های امروز مجلس است

نشست های معنا دار رسانه ای مسئولان کهگیلویه و بویراحمد

جمهوری خواهان می خواهند بر اقدامات غلط ترامپ سرپوش بگذارند

نمایشگاه «عطر بهشت» در شهرری برپا شد

چهارطاقی دره‎بوری از لالی در فهرست آثار ملی ثبت شد

آدام شیف: روند استیضاح ترامپ شبیه یک محاکمه متقلبانه است

پیشنهاد تسهیل واردات و تأمین خودروهای مورد نیاز گردشگری

حضور صالحی در مراسم یادبود شهدای جان باختگان سانحه هواپیما

تأیید صلاحیت آیت الله یزدی و یک نامزد دیگر برای انتخابات خبرگان قم

حمایت همه جانبه پلیس از رونق تولید و اقتصاد مقاومتی

استخدام نیروی خدمات خانم و آقا جهت کار در شیراز

اعلام نامزدان مورد حمایت نیویورک تایمز برای انتخابات آمریکا

جایزه جهانی ایثار با نام شهید سلیمانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد

عکس کمتر دیده شده از شهید حاج قاسم سلیمانی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق در مورد فرهنگ سازمانی 62 صفحه

کدخدایی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان کار آمدی لازم را ندارد

تصویب اعطای جایزه جهانی ایثار با نام «شهید سلیمانی» در شورای عالی انقلاب فرهنگی

قاطعانه از حق میزبانی تیم های ایرانی به ویژه سپاهان دفاع می کنیم

سردار سلیمانی هماهنگ کننده محورمقاومت بود/تمدن غربی،وحشی گری است

کدخدایی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان کار آمدی لازم را ندارد

جزییات علل رد صلاحیت برخی نمایندگان مجلس

یکی از مؤلفه های مهم مکتب شهید سلیمانی، ولایتمداری است

بازدید محمد باقر نوبخت از پروژه های آزاد راه تهران-شمال و بزرگراه همت

تخریب طبیعت رود دره تهران، تخریب پایتخت است

حضور گسترده مردم در تشییع شهید سلیمانی توطئه آمریکایی ها را نقش بر آب کرد

نشست «زیست بوم اخلاق داوری در مجله های علمی» برگزار می شود

شایعه ملاقات آیت الله مکارم شیرازی با پیامبر اکرم ( ص ) !

وزیر امور خارجه عمان با ظریف دیدار کرد

قرارداد جدید دروازه بان محکوم به قتل!

برگزاری مراسم مذهبی در مساجد یزد به یاد شهید سلیمانی و یارانش

چرا نمی توانیم «بحران ها» را در ایران مدیریت کنیم؟ / بیشتر از «مدیریت بحران» باید به فکر «بحران مدیریتی» کشور باشیم

فروش خودروهای زرهی آمریکایی در بازار سیاه افغانستان

حاشیه های مراسم «عقیق سلیمانی»؛ از یادگاری خاص حاج قاسم برای کرمانی ها تا حلالیت خواهی از صاحبخانه اهل سنت

حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال 99 تعیین شد

جامعه مدرسین و کارکردهای «غیرمصداقی» در جریان اصولگرایی

جامعه مدرسین و کارکردهای «غیرمصداقی» در جریان اصولگرایی