مطالب مرتبط:
برگزاری مجمع عمومی انجمن های علمی حوزه علمیه
تقویت حوزه های علمیه در دستور کار اوقاف قرار دارد
راه اندازی قرارگاه سایبری در سمنان از سوی حوزه علمیه
بودجه حوزه های علمیه در سال 99
سهم ائمه جمعه، بسیج، تبلیغات اسلامی و حوزه های علمیه از بودجه 99 چقدر است؟+جدول
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 16:002019-12-09سياسي

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم؛ تشکلی حوزوی با دغدغه های اصلاح طلبانه


ایرنا- «مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم» در طول بیش از 2 دهه حیات خود، به عنوان یک تشکل حوزوی با رویکردی اصلاح طلبانه بارها بر عرصه و فضای سیاسی کشور تاثیر گذاشته است، - تهران- ایرنا- مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در طول بیش از 2 دهه حیات خود، به عنوان یک تشکل حوزوی با رویکردی اصلاح طلبانه بارها بر عرصه و فضای سیاسی کشور تاثیر گذاشته است، هرچند هرگز در قامت یک تشکل حزبی ظاهر نشده و رفتار سیاسی- تشکیلاتی از خود بروز نداده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، انتخابات مجلس شورای اسلامی در پیش است.

ثبت نام نامزدها، یازدهمین دوره انتخابات مجلس را وارد فاز عملیاتی کرده است.

از این پس باید به صورت جدی تری منتظر کنش انتخاباتی جریان های سیاسی و گرم شدن تنور انتخابات بود.

مرحله بعدی از روند برگزاری انتخابات به بررسی صلاحیت نامزدها در شورای نگهبان اختصاص دارد؛ مساله ای مهم، حساس و البته بحث انگیز که مدت ها است محل توجه و اظهارنظرچهره ها و جریان های سیاسی است.

این مساله نه تنها مورد توجه تشکل های حزبی، بلکه محور اختلاف نظر و تفاوت دیدگاه شیوخ جریان های سیاسی یا همان تشکل های حوزوی چون جامعه مدرسین حوزه علمیه و مجمع مدرسین و محققین است که سال ها سیاست ورزی جریان های سیاسی و احزاب اصولگرا و اصلاح طلب را از نظر ارشادی خود متاثر کرده اند.

به همین بهانه، رویکرد مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان یک تشکل حوزوی در قبال مسایل روز کشور و انتخابات مورد بررسی قرار می گیرد.

مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم که به عنوان تشکلی حوزوی با رویکرد اصلاح طلبانه، از سال های میانی دهه 70 خورشیدی تاکنون در جایگاهی مرجع، سیاست های عملی احزاب و تشکل های اصلاح طلب را از نظرات ارشادی خود متاثر کرده است، در خصوص بسیاری از مسایل بحث انگیز جامعه چون نحوه اداره کشور، ارتباط مردم با حاکمیت، نحوه برگزاری انتخابات، نظارت استصوابی و .

صاحب دیدگاه است.

این گزارش با بازخوانی زمینه ها و ضرورت های شکل گیری نهادی ذیل عنوان مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم از دید بزرگان این جریان، به بررسی اندیشه ها و کنش سیاسی این تشکل حوزوی طی سال های گذشته پرداخته است.

فلسفه وجودی مجمع مدرسین مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، تشکلی دربرگیرنده جمعی از روحانیون مدرس و محقق حوزه علمیه قم است که از سال 1376 در قم بنیان گذاشته شد.

این تشکل از همان سال نخست تاسیس، با رویکرد اصلاح طلبانه فعالیت سیاسی خود را در حوزه علمیه و همچنین حوزه عمومی کشور آغاز کرد.

این نهاد در میان مجموعه اصلاح طلبان و تشکل های اصلاح طلبانه، از جایگاهی مرجع گونه و پدرانه برخوردار است.

بسیاری فلسفه وجودی این تشکل را به گسترش 2 اندیشه و دیدگاه متفاوت در مورد نحوه مدیریت کشور (اقتصاد دولتی و اقتصاد بازار) در میانه دهه 60 ارتباط می دهند.

آیت الله سیدحسین موسوی تبریزی دبیر این مجمع پیش از این در گفت و گویی تاکید کرده بود: این مسأله از نظر فکری در زمان حضرت امام خمینی (ره) آغاز شده بود، مانند جامعه روحانیت مبارز تهران که اعضایش دو گروه بودند و از نظر فکری در مسائل سیاسی و اقتصادی اختلاف داشتند.

آنها در کیفیت برنامه های اقتصادی، سیاسی و حتی گاهی در مسائل جنگ اختلاف فکری داشتند.

این مسئله در تهران جامعه روحانیت مبارز را به 2 بخش تقسیم کرد.

به گفته دبیر مجمع، برخی فکر می کنند مجمع مدرسین در قم بعد از امام (ره) تشکیل شد، در حالی که مرحوم امام (ره) از سال60 دیدند که در قم همه فعالیت ها در دست جامعه مدرسین است، اما از ابتدا مسائلی پیش آمد که امام بعضی از فعالیت ها را گرفتند و به برخی از افراد دادند.

بیشتر اداره دفتر تبلیغات با افکاری بود که با جامعه مدرسین زاویه داشتند.

اختلاف فکری در مسائل مالی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، برخورد با جوان ها و روش کار دینی وجود داشت، مثلاً در ارتباط با فعالیت در مورد اندیشه‏های امام، مثل احکام حکومتی و ثانویه پیش می آمد.

این یک اختلاف از نظر فکری- فقهی بین جمعی که در دفتر تبلیغات و جامعه مدرسین بودند، به وجود آمد که به فقه پویا و سنتی معروف شد.

جامعه مدرسین معتقد به فقه سنتی بود.

حتی در بعضی از آخرین بیانات امام (ره) آمده است که نظر من همان فقه پویا بر اساس فقه جواهری(فقه سنتی) است.

حجت الاسلام سید ابوالفضل موسویان از اعضای اصلی و مرکزی شکل دهنده مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم هم درباره فلسفه وجودی مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم می گوید: این مجمع توسط افرادی شکل گرفت که از لحاظ دیدگاه و افکار و اندیشه تفاوت هایی با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم داشتند.

آنها باور داشتند که دیدگاه شان به امام خمینی (ره) نزدیکتر است و این تصور بود که باید این دیدگاه ها بیان و برای جامعه روشن شود.

به گفته عضو شورای مرکزی این تشکل، این در حالی بود که تقریبا نگاه کلی جامعه به حوزه، همان جامعه مدرسین بود و کسانی هم که در انقلاب فعال بودند و از ابتدا همراه امام بودند اعضای جامعه مدرسین بودند درحالی که بسیاری از اعضای اولیه جامعه مدرسین به دلیل فوت و یا انصراف از عضویت تغییر پیدا کرده بودند بنابراین احساس می شد لازم است جمع دیگری شکل پیدا کند تا در تبیین نظرات امام و مواضع سیاسی که احیانا لازم بود گرفته شود نقشی داشته باشند و نظرات خود را برای جامعه مطرح کنند.

حجت الاسلام موسویان می افزاید: لازم بود تا این تصور که نگاه حوزه همان نگاه جامعه مدرسین است یا نگاه انقلابیون حوزه همان نگاهی است که جامعه مدرسین اعلام می کند تغییر کرده و نشان داده شود که کسان دیگری هم در حوزه هستند که نگاه متفاوتی دارند لذا جمعی از اساتید حوزه در سال 74-73 گردهم آمده و جلساتی را تشکیل دادیم که در آن زمان مرحوم عبایی، آیات بیات و موسوی تبریزی حضور داشتند و کم کم فعالیتهای اجتماعی خود را آغاز کردیم.

کنش انتخاباتی و سیاسی مجمع مدرسین طیفی که بعدها مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم را تشکیل دادند، پیش از انشقاق از جامعه مدرسین هم کنش سیاسی داشتند.

به گفته دبیر این مجمع، در دوره اول خبرگان رهبری، ما و جامعه مدرسین، هریک در سراسر ایران کاندیداهایی معرفی می کردیم، به فرض اگر 30 نفر کاندید مورد نظر داشتیم، در 20 نفر اتفاق نظر وجود داشت و 10 نفر دیگر مختلف بودند، یا در انتخابات مجلس که به دستور امام فقط در قم می توانستیم کاندید معرفی کنیم، در یک مورد موافق بودیم و بقیه مورد اختلاف بودند.

چنین مسائلی وجود داشت، در حالی که ما حرف امام (ره) را گوش کردیم و بعد از منشور امام در جلسه هم‏فکری با آنها در مدرسه آیت الله گلپایگانی (ره) شرکت کردیم.

به گفته آیت الله موسوی تبریزی، بعد از رحلت امام، در زمان دولت آقای هاشمی رفسنجانی هم به شکل حزبی فعالیت نکردیم.

ایشان به ما علاقه داشت، با ما کار می کرد و ما هم به ایشان ارادت داشتیم.

ایشان به جامعه مدرسین هم علاقه داشت.

قانون احزاب در سال 62 تصویب شد، اما ما آن زمان حزبی تشکیل ندادیم.

.

بعد از ریاست جمهوری آقای هاشمی، تصمیم گرفتیم که حزبی تشکیل دهیم.

بنده به همراه دوستانی که بعضی از آنها در دفتر تبلیغات بودند و برخی خارج از آن، در منزل بنده جلسه گرفتیم، اساس نامه ای نوشتیم، برای وزارت کشور فرستادیم و برای اینکه افکار خاص خود را از طریق حزب نشر دهیم، مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه را تشکیل دادیم.

حجت الاسلام موسویان در این زمینه اظهار می دارد: نخستین فعالیت انتخاباتی مستقل مجمع، به هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مربوط می شود.

اولین حرکت سیاسی مجمع در سال 76 بود که نزد آقای خاتمی رفتیم و ایشان را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری معرفی کردیم.

این در حالی بود که کاندیدای جامعه مدرسین، آقای ناطق نوری بودند که نتیجه رای آوردن آقای خاتمی کاندیدای مجمع محققین و مدرسین بود.

البته پیش از آن جلسات متعددی از سوی گروه های مختلف برای راضی کردن آقای خاتمی جهت به صحنه آمدن صورت گرفت و یکی از این گروه ها، مجمع محققین و مدرسین بود.

آخرین کنش انتخاباتی این تشکل هم به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم برمی گردد که اعضای این تشکل حوزوی به صورت یکپارچه حمایت دوباره از حسن روحانی را در دستور کار خود قرار دادند.

این تشکل با مشی اصلاح طلبانه در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 96هم از روحانی حمایت کرده بود.

با این حال، از آنجا که مجمع از منظر اصلاح طلبانه مسایل را تحلیل می کند، در برخی موارد با رویکردی انتقادی، عملکرد دولت روحانی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

در مجموع و به گفته موسسان و اعضای مجمع، بازگشت به اندیشه امام خمینی (ره)، هنوز هم شاخص و نشانک جهت دهنده به راهبرد این تشکل حوزوی محسوب می شود.

بررسی رویکرد بزرگان این تشکل در مورد مسایل جاری و بحث انگیز کشور، این ایده را اثبات می کند.

رویکردها و دیدگاه اعضای مجمع بررسی رویکرد اعضای مجمع در خصوص پدیده نظارت استصوابی بیش از هرچیز بیانگر نوع تفکر و اندیشه آنان در خصوص مسایل مدیریتی و کلان کشور است.

حجت الاسلام محمدتقی فاضل میبدی از اعضای برجسته مجمع بر این باور است که باید تلقی شورای نگهبان از نظارت استصوابی اصلاح شود.

به گفته او، نظارت استصوابی که اکنون در شورای نگهبان مطرح می شود همان نظارت مد نظر قانون اساسی نیست و در حال حاضر این قانون از مسیر خود خارج شده است.

فاضل میبدی بر این عقیده است که تاکنون فیلترینگ شورای نگهبان به عنوان نظارت استصوابی عده ای را از حقشان برای شرکت در انتخابات به عنوان نامزد محروم کرده است و اگر آن فضا ادامه پیدا کند به صلاح نظام نیست.

به گفته او، اصلاح قانون انتخابات باید از همین نقطه آغاز و مشخص شود که مراد از نظارت شورای نگهبان بر انتخابات که در قانون اساسی آمده، چیست؟ باید به همان نظارتی که در زمان امام خمینی (ره) اجرا می شد بازگردیم و راه برای شرکت در انتخابات برای همگان باز شود مگر کسانی که قانون در مورد آنها صریحاً اظهار نظر می کند.

استقلال را می توان از دیگر مفاهیم مورد تاکید اعضای مجمع مدرسین دانست.

از دید آنان، بی توقعی مجموعه مجمع و اعضایش از حکومت در خصوص دریافت مقام و منصب، این تشکل را به استقلال عمل تجهیز و از صفت تاثیرپذیری از حاکمیت دور کرده است.

مجمع به خاطر رهیدن از وابستگی به حکومت، از آزادگی بیشتری در بیان نظرات و دیدگاه های خود در مورد مسایل جامعه برخوردار است.

از دید اعضای مجمع، همین ویژگی این تشکل را بر ایجاد وحدت و وفاق میان گروه های مختلف اصلاح طلب توانمند کرده است.

مردمی بودن از دیگر کلیدواژه های پرتکرار در میان اعضای مجمع است که رویکرد جامعه محور آنان در کنشگری سیاسی را نشان می دهد.

حجت الاسلام سیدمحمدعلی ایازی عضو شورای مرکزی مجمع به تازگی در گفت و گویی رسانه ای علاوه بر استقلال ضرورت مردمی بودن روحانیت را هم مورد تاکید قرار داد.

به گفته او، مردمی بودن 2 مفهوم دارد؛ نخست به فکر معیشت و آرامش مردم بودن و دوم در کنار و در متن مردم حضور داشتن.

هر چند به گفته او این جایگاه دچار خدشه شده که دلیل آن شاید این باشد که صدای روحانیون حکومتی در رسانه ها و شبکه های رسمی بلندتر است و ناگزیر گویی روحانیت با روحانیون حکومتی مترادف شده در حالی که در واقع چنین اتفاقی نیفتاده است.

توجه به تعامل میان گروه های فکری و گسترش اخلاق در جامعه ؛ از دید اعضای این تشکل، پرهیز از اختلافات دنیوی و مادی و همچنین تعامل میان نیروهای غیر همفکر، زمینه های حفظ اخلاق در جامعه را فراهم می کند.

از دید آنان، حوزویان بیش از دیگر گروه ها باید حالت معنوی و اخلاقی را ترویج داده و گسترش دهند.

به گفته حجت الاسلام موسویان، ما باید ضمن پرداختن به مسائل سیاسی اخلاق را در جامعه گسترش دهیم و این توسعه اخلاقی صرفا با تواضع و فروتنی ممکن نیست بلکه بخشی از اخلاق در عرصه سیاسی این است که تحمل عقاید و نظرات دیگران را داشته باشیم و ما باید به این سمت برویم که دیدگاه های مخالف را پذیرفته و قبول کنیم که آنها هم می توانند در جامعه نقش داشته باشند.

او ابراز می دارد: این مجمع همواره سعی کرده در جهت روشنگری و رفع نواقص حرکت کند یعنی اگر جایی اشکالاتی می دیدیم، گوشزد می کردیم و بی تفاوت نبودیم.

حتی در بیانیه مناسبتهای مختلف آنچه که ضرورت تذکر داشته، وظیفه خود را انجام می دادیم.

توجه به مسایل روز و حفظ پویایی حوزه ؛ اعضای مجمع فاصله گرفتن حوزه از حالت سنتی و بسته و تلاش برای پیاده سازی نظر امام خمینی (ره) در مورد پویایی این نهاد را برای حفظ جایگاه مرجعیت آن در جامعه لازم و ضروری می دانند.

به گفته حجت الاسلام موسویان، اگر حوزه بخواهد تنها اقوال علمای گذشته را نقل کرده و بگوید، حداکثر احوطی جابجا می کند و تغییر چندانی نمی کند درحالیکه بسیاری از موضوعات فقهی ما عوض شده و تغییر کرده بنابراین ما اولا باید زمان خود را بشناسیم و موضوع شناسی داشته باشیم و حوزه باید با این مسائل آشنا شود و اگر با مسائل جدید و به روز آشنا نشود نمی تواند موضوع فقهی درست را تشخیص دهد.

اگر حوزه به این سمت نرود که نگاهی جدید به مسائل داشته و موضوع شناسی کند، نمی تواند جوابگوی نسل آینده باشد و منزوی خواهد شد.

انتخابات در پیش است و آنچه از بررسی روندها به دست می دهد این است که اصلاح طلبان یک بار دیگر سیاست های انتخاباتی خود را ذیل سازوکار شورای عالی اصلاح طلبان و زیر حمایت مجمع روحانیون مبارز و البته هدایت پدرانه مجمع محققین پیش خواند برد.

اصلاح طلبان دست کم در چند انتخابات اخیر نشان داده اند که منسجم تر و هماهنگ تر از رقبا وارد گود رقابت های انتخاباتی شده اند.

برخی تحلیلگران بر این باورند به رغم وجود برخی انتقادات و چندصدایی در میان اصلاح طلبان، این بار هم شیخوخیت رهبران و مرجعیت تشکل های سیاسی و حوزوی اصلاح طلب می تواند به کمک این جریان سیاسی بیاید.


کلید واژه ها: انتخابات - حوزه علمیه قم - حوزه علمیه - انتخابات مجلس - انتخابات مجلس شورای اسلامی - سیاسی - تشکل - مجلس شورای اسلامی - اصلاح - نامزدها - جریان های سیاسی - یازدهمین دوره - مجمع - حوزه - شورای اسلامی - بررسی صلاحیت - یازدهمین - حیات - کشور - مجلس - برگزاری - ثبت نام - صلاحیت - اسلامی - پژوهش - تفسیر - شورای - دغدغه - گزارش - رفتار

آخرین اخبار سرویس:
پیشنهادی برای کسانی که از مذاکره با آمریکا حرف می زنند!

بعید است خبر تأییدصلاحیتم صحت داشته باشد

باغ تحقیقات گیاه شناسی زاگرس یکی از کارهای ماندگار استان است

رانندگان بی اعصاب ، بخوانند

تلاش می کنیم فرمان مهاجرتی ترامپ را لغو کنیم

حوزه های علمیه و رسانه ها مظلومیت شیخ زکزاکی را فریاد بزنند

وسایل مسافران هواپیمای ماهشهر تحویل نمایندگان کاسپین شد

نوری: دولت های مردم سالار منطقه خروج آمریکا از خاورمیانه را قانونی کنند

وسایل مسافران هواپیمای ماهشهر تحویل نمایندگان شرکت هواپیمایی کاسپین شد

سید محمد غروی: حوزه علمیه، آتش زدن کتاب را بسیار زشت و نادرست می داند

رانندگان بی اعصاب ، بخوانند

دیدار دختر سردار سلیمانی با سید حسن نصرالله +فیلم

واکنش کدخدایی به سخنان انتخاباتی روحانی

پیشنهادی برای کسانی که از مذاکره با آمریکا حرف می زنند!

پلوسی: قانونگذاران طرح ممنوعیت سفر ترامپ را لغو می کنند

سال آینده سال گرامیداشت شیخ عطار است

اشتباه راهبردی ظریف در گفت وگو با اشپیگل

در حاشیه یک متنِ طوفانی

بخوان نغمه ای در دل شب...

فاطمه(س) نوری فراروی جست وجوگران طریق حقیقت

اجلاس اتحادیه بین المجالس اسلامی با حضور ایران

شهادت سردار سلیمانی نقطه عطف تقویت بنیان های انقلاب است

یک لحظه آرامش به چه قیمت؟

آخرین جزییات از علت مرگ دلفین در برج میلاد

یک گفتگوی سیاسی با استانداران و فرمانداران 

دلالی تایید صلاحیت، 4 میلیارد تومان!

ترور سردار سلیمانی با هدف ساکت کردن بولتون

اجلاس اتحادیه بین المجالس اسلامی در بورکینافاسو

حسین کنعانی مقدم: فقط سلبریتی های اصلاحات رد شده اند

محاکمه متهمان مرتبط با پرونده سحر تبر

تصویری دیده نشده از شادی سردار قاسم سلیمانی پس از پیروزی بر داعش + ببینید

باید فرصت های گرفته شده از مردم را به آنان برگردانیم

پانزدهمین اجلاس اتحادیه بین المجالس اسلامی در بورکینافاسو

تهدید مراکز فرهنگی مصداق بارز تروریسم فرهنگی است/ جراحتی بر روح بشر

استقبال از خرگوشان چشمه ماه در بولونیا

سادات فاطمی در کنگاور تکریم شدند

ارایه لیست انتخاباتی توسط اصلاح طلبان خراسان رضوی بعید است

مبادلات تجاری خراسان جنوبی با پاکستان توسعه می یابد

تلاش ها برای انتقال هواپیما به داخل فرودگاه ماهشهر همچنان ادامه دارد

رونمایی از «شناسنامه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» در قم + عکس

رانندگان بی اعصاب ، بخوانند

فیلم| دیدار دختر سردار سلیمانی با سید حسن نصرالله

تصاویر | دومین شب عزاداری حضرت زهرا(س) در حسینیه امام خمینی | حضور روحانی، ناطق نوری، آملی لاریجانی و ...

دولت باید هر 6 ماه جنایات آمریکا را به مجلس گزارش کند

افتتاح 70 طرح و پروژه بهزیستی در زنجان

همگان در زمینه ایمنی راه ها و کاهش تلفات جاده ای مسوولیت دارند

ماجرای پیشنهاد اتمی فرانسه به صدام در جنگ تحمیلی

فیلم| دیدار سید حسن نصرالله با دختر سردار سلیمانی

مالیات خانه ها و خودروهای لوکس تسری یابد

راه اندازی باشگاه تحریمی ها، برای مقابله با تحریم ها

کسانی که برای مطامع انتخاباتی، منافع و سرمایه های ملی را قربانی می کنند باید پاسخگو باشند

رسانه ها با بصیرت اخبار را منتشر کنند

یک کردستانی به عنوان خبرنگار برگزیده جهان اسلام معرفی شد

روحانی:روابط ایران و روسیه برخلاف خواست آمریکا رو به پیشرفت است

طرح توسعه بخش درح سربیشه وارد فاز اجرا شد

وزن شعر فاطمی هنوز ناقص است

مقام علمی و معنوی حضرت فاطمه(س) در گفتار ی از آیت الله جوادی آملی

افشاگری بولتون علیه ترامپ در بحبوحه محاکمه استیضاح

اهالی هنر، ادب و رسانه همچنان معافیت مالیاتی دارند

وقتی رابطه ها به بن بست می رسند

از حسن عباسی تا رائفی پور؛ جنون ژاژخایی

تهدید جمهوریت جدی است

قانونگذاری یا نمادسازی

منشور جمهوریت

چه کسی در تله ترامپ افتاد

آدم های کم حوصله مخاطب شعر جدی نیستند

خداحافظی با جمهوریت؟

رویکرد انقلابی و جهادی مسئولان لازمه رونق اقتصادی در کشور است

عرضه انواع شمش طلا از پرداخت مالیات معاف شد

محافل قدرت در آمریکا، مانع اصلی نتیجه بخشی استیضاح ترامپ

لجبازی های سیاسی در معرفی رییس جمعیت هلال احمر کنار گذاشته شود

راه اندازی باشگاه تحریمی ها،برای مقابله با تحریمها

جهاد در مناطق سیل زده همچنان ادامه دارد/ روایت ساخت سرپناه برای دام ها از زبان یک امدادگر

حال خوش این روزهای «مرجانه گلچین»/ عکس

کف حقوق دانشجو معلمان در سال 99 مشخص شد

دیدار و گفتگوی صمیمانه سید حسن نصرالله با فرزند سپهبد قاسم سلیمانی

کشور نیازمند قوانین قوی است/ گرانی دست به گریبان مردم

یادداشت سپهبد شهید قاسم سلیمانی بر کتاب «اطلس لشکر 41 ثارالله»

ما شیعه بودن مان را مدیون حضرت فاطمه زهرا (س) هستیم

شعر در مورد مادر + مجموعه اشعار زیبا برای مادر عزیز

فصلنامه مدیریت در اسلام در ایستگاه 37

ورود مسافران چینی به ایران منوط به داشتن کارت سلامت شد

راه حاج قاسم مقاومت بود نه مذاکره با شیطان بزرگ

عملکرد شهرداری در پیگیری حقوقی و قضایی تخلفاتِ دوره پیشین کمتر از حد انتظار است/ تاکنون شکایتی درباره احیای حقوق از دست رفته شهر نشده/ حل مسائل شهر به سماجت و جسارت شهردار بستگی دارد

نقش نهادها باید در ارتباط با صنعت روشن شود

رژیم اشغالگر صهیونیستی به زودی با خفت از فلسطین بیرون رانده خواهد شد

استکبار ستیزی حاج قاسم، نشانه اقتدای او به سیره فاطمی بود

عباس تبریزیان به 3 سال حبس محکوم شد

حضور «محسن افشانی» در دادگاه انقلاب

تسلیت عارف در پی درگذشت همسر سید الاسرای ایران

رونمایی از طرح معامله قرن نهایت تحقیر جوامع اسلامی است

اقامه نماز سرلوحه اعمال هر مسلمانی باشد

حضور اجتماعی بانوان باید با حفظ عفاف و حجاب همراه باشد

واکنش قوه قضاییه به خبر بازداشت تبریزیان، روحانی که کتاب «هاریسون» را آتش زد

انسان هایی عاشق تربیت کنیم

کمدی بی مزه رسانه ای با پسوند ملی/ رفتار دوگانه صدا و سیما از بی صداقتی می آید

تایید خروج مجمع از بررسی FATF

نماینده جنبش جهاد اسلامی: قرن آینده متعلق به مسلمانان است

معامله قرن شکست می خورد/«سردار سلیمانی» بزرگترین حامی مقاومت بود

سید حسن نصرالله با دختر شهید سپهبد سلیمانی دیدار کرد

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم؛ تشکلی حوزوی با دغدغه های اصلاح طلبانه

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم؛ تشکلی حوزوی با دغدغه های اصلاح طلبانه