مطالب مرتبط:
بازتاب خبر جدایی استراماچونی در توییتر رسمی AFC | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز
انتشار خبر جدایی استراماچونی در توییتر رسمی AFC
مخالفت رسمی استقلال با جدایی استراماچونی
اطلاعیه باشگاه استقلال بعد از جدایی آندره استراماچونی زیرنویس | اخبار ورزشی
استوری تند وریا غفوری در واکنش به جدایی استرا
-152 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 14:282019-12-09پزشكي

قوانین جدایی در صورت نازا بودن زوج و زوجه چیست؟


یکی از مشکلات زوجین در زندگی زناشویی ناباروری می باشد که این مشکل فقط از جانب زوجه نمی باشد و امکان عقیم بودن زوج نیز وجود دارد که در این رابطه قوانینی برای جدایی از یکدیگر وجود دارد که می خوانید.

- یکی از عوامل طلاق در جامعه مسئله ناباروری زوجین است در این زمینه علم پزشکی پیشرفت های بسیاری کرده است و امروزه کمتر افرادی هستند که با روش های نوین باروری گرچه زمان بر و پر هزینه است صاحب فرزند نشوند، اما مسئله مهم این است که نمی توان زوجین را مجبور کرد که به درمان های زمان بر و پر هزینه تن دهند لذا در این نوشتار در صدد بررسی این موضوع هستیم که اگر یکی از زوجین نابارور باشد آیا طرف مقابل می تواند با استناد به این موضوع دادخواست طلاق بدهد یا خیر؟ آمار های جهانی نشان می دهد 15 درصد از زوج های جوان از مشکلی به نام ناباروری رنج می برند تخمین ها نشان می دهد در ایران حدود 3 میلیون زوج نابارور وجود دارد البته آمار دقیق و کاملی در این مورد نداریم بنابراین مسئله ناباروری زوجین و تبعات ناشی از آن یک موضوع مهم از دیدگاه حقوقی می باشد قبل از بررسی ابعاد حقوقی مسئله و اینکه آیا برای زوجین حق طلاقی تحت این عنوان وجود دارد یا خیر ابتدا باید ناباروری را تعریف کنیم.

تعریف ناباروری در قانون ناباروری عبارت است از این که یک زوج پس از گذشت یک سال از ازدواجشان بدون پیشگیری از بارداری و با وجود رابطه جنسی منظم باردار نشوند.

بنا بر پژوهش های انجام شده در مرکز رویان چهل درصد از علت ناباروری به دلیل مشکلات جسمی مردان می باشد و ده درصد نیز بین زن و مرد مشترک است؛ بنابراین و با توجه به اینکه تقریبا پنجاه درصد مشکل ناباروری از سوی مردان است نگاه ویژه ای باید به حق طلاق زن به دلیل ناباروری مرد داشت.

طلاق به علت ناباروری زوجه به موجب ماده 1133 قانون مدنی مرد می تواند با مراجعه به دادگاه دادخواست طلاق بدهد مخالفت زن هم مانع صدور حکم طلاق نخواهد بود به دلیل اینکه به موجب قانون حق طلاق با مرد است بنابراین مرد برای درخواست طلاق نیاز به دلیل محکمه پسند ندارد به عنوان مثال لازم نیست که در دادگاه ثابت کند که زن نازا است.

البته توجه به این نکته ضروری است که نازا بودن زن تاثیری در مهریه و یا سایر حقوق مالی مالی او نخواهد داشت بنابراین بررسی حق طلاق زوج به دلیل ناباروری زوجه با توجه به اینکه به موجب قانون حق طلاق با مرد است اساسا موضوعیت پیدا نمی کند.

طلاق به دلیل ناباروری زوج قانون حمایت خانواده مصوب سال 1353 به مسئله ناباروری زوجین و حق طلاق ناشی از آن برای زوجه اشاره کرده است لازم به ذکر است که با تصویب قانون حمایت خانواده مصوب 1391 این قانون همچنان به قوت خود باقی است.

به موجب قانون فوق الذکر، عقیم بودن یکی از زوجین و اینکه از جهت عوارض و خصوصیات جسمی نتوانند از یکدیگر صاحب اولاد شوند یکی از موارد درخواست طلاق از سوی زن می تواند باشد.

علاوه بر این در شروط چاپی عقدنامه هم به این موضوع پرداخته شده است به موجب این شرط که البته در صورت امضاء زوج موضوعیت پیدا می کند زوجه می تواند در موردی که مردی پس از 5 سال به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر صاحب فرزند نشود، طلاق بگیرد که احراز این موضوع با دادگاه رسیدگی کننده به طلاق می باشد.

لازم به ذکر است که اگر هم مردی این شرط ضمن عقد را امضاء نکرده باشد پس از گذشتن حدود همین مدت زن می تواند به استناد عسر و حرج به جهت بچه دار نشدن مرد از دادگاه تقاضای طلاق کند.

مطابق ماده 1130 قانون مدنی در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد وی می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند چنانچه عسر و حرج مذکور در دادگاه ثابت شود دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق نماید.

در صورتی که اجبار زوج ممکن نباشد زوجه به اذن قاضی طلاق داده می شود.

عسر و حرج یعنی مشقت شدید یا فاحش که عادتا قابل تحمل نباشد و تشخیص و احراز عسر و حرج با دادگاه است.

حال ممکن است این سوال مطرح شود که اگر ناباروری زوج با مراجعات پزشکی قابل رفع باشد آیا حق طلاق زوجه از بین می رود؟ قانون در این خصوص ساکت است، اما به نظر می رسد از آن جایی که درمان زوج قطعی نیست و صرفاً احتمال درمان وجود دارد لذا این مسئله نافی حق طلاق زوجه نمی باشد.

لازم به ذکر است که در صورتی که درمان زوج مستلزم همکاری زوجه باشد و وی امتناع کند نمی توان او را الزام کرد و در این صورت هم حق طلاق برای زوجه محفوظ است.

حقوق مالی زوجه در صورت طلاق به علت عقیم بودن زوج تمام حقوق مالی زن (مهریه، اجرت المثل و نفقه) در همه مواردی که درخواست جدایی به دلیل داشتن شرایط اعمال وکالت در طلاق به دادگاه خانواده باشد به قوت خود باقی است.

علاوه بر این در صورت عقیم بودن زوج و ارائه دادخواست طلاق از سوی زوجه و اثبات عسر و حرج وی نیز زن می تواند دادخواست طلاق بدهد که در این موارد هم حقوق مالی زن به قوت خود باقی است.

همان طور که می دانید یکی از شروط مندرج در عقدنامه شرط تملیک نصف دارایی زوج توسط زوجه است به موجب این شرط در صورتی که درخواست طلاق از سوی زوجه نباشد و ناشی از تخلف وی هم نباشد، به شرط امضای شرط توسط مرد، تا میزان نصف دارایی مرد که بعد ازدواج به دست آمده است متعلق به زوجه می باشد در موارد طلاق به دلیل عقیم بودن مرد، و پس از اثبات عسر و حرج، درخواست طلاق از سوی زن به دادگاه ارائه می شود، حال امکان مطالبه نصف دارایی مرد نیز وجود دارد؟ در این گونه موارد اختلاف نظر وجود دارد.

با توجه به اینکه در صورت عقیم و نابارور بودن مرد، زن به وکالت از سوی مرد درخواست طلاق خود را در دادگاه خانواده ثبت می کند لذا به نظر می رسد حق دریافت نصف دارایی مرد در صورت توافق قبلی هنگام عقد نکاح را دارد.

فسخ نکاح به دلیل عقیم بودن مرد موارد فسخ نکاح به دلیل عیوب مرد در قانون مدنی بر شمرده شدخ است عقیم بودن و ناباروری مرد، دلیلی برای فسخ نکاح نیست، اما اگر دلیل عقیم بودن مرد، کوتاه بودن آلت تناسلی و یا اخته بودن مرد باشد و مرد امکان برقراری رابطه جنسی به این دلایل و عیوب را نداشته باشد، مورد از موارد فسخ نکاح می باشد و زوجه می تواند دادخواست فسخ نکاح بدهد.

تفاوت فسخ نکاح و طلاق فسخ نکاح و طلاق هر دو از موجبات و علل انحلال ازدواج محسوب می گردند خواه ازدواج دائم باشد خواه موقت، اما تفاوت های با هم دارند که در ادامه به بررسی این تفاوت ها می پردازیم.

فسخ نکاح و اعمال آن که بر مبنای جلوگیری از زیان همسری است که حق فسخ برای او شناخته شده است، با هر لفظ یا فعلی واقع می شود لذا اعمال آن نیازمند به رعایت تشریفات خاصی از جمله رعایت تشریفات طلاق نمی باشد.

طبق 1132 قانون مدنی در فسخ نکاح رعایت ترتیباتی که برای طلاق مقرر است شرط نیست.

علاوه بر آن برای تحقق فسخ و انحلال نکاح از این طریق، حکم دادگاه نیز شرط نمی باشد؛ بنابراین کسی که دارای حق فسخ می باشد (حسب مورد زوج یا زوجه) باید اراده خود را بر فسخ به گونه ای اعمال کند.

به طور مثال این امکان را خواهد داشت تا از طریق ارسال اظهارنامه رسمی یا پست سفارشی این کار را انجام دهد البته به منظور آن که بتواند انحلال نکاح را در دفتر رسمی و در شناسنامه خود به ثبت برساند و نیز برای حل اختلاف که اغلب در این گونه موارد پیش می آید رجوع به دادگاه لازم می شود.

به موجب ماده 1131 قانون مدنی اختیار فسخ فوری است و اگر طرفی که حق فسخ دارد بعد از اطلاع نکاح را فسخ نکند خیار او ساقط می شود به شرط این که علم به حق فسخ و فوریت آن داشته باشد.

تشخیص مدتی که برای امکان استفاده از خیار لازم بوده به نظر عرف و عادت است؛ بنابراین اعمال این حق بدون رعایت فوریت آن واجد آثار قانونی نخواهد بود.

مراحل رسیدگی به پرونده طلاق به دلیل عقیم بودن زوج در صورتی که زوجه به دلیل عقیم بودن مرد دادخواست الزام زوج به طلاق و یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق به دلیل عقیم بودن مرد را به دادگاه خانواده ارائه نماید لازم است مدارک پزشکی لازم را پیوست دادخواست به دادگاه تقدیم کند.

معمولاً دادگاه های خانواده در این گونه موارد، پرونده را جهت تشخیص عقیم بودن و ناباروری مرد به پزشکی قانونی ارجاع می کنند و پس از وصول نظریه پزشکی قانونی و تایید عقیم بودن مرد حکم به الزام مرد به طلاق را صادر می کنند.


کلید واژه ها: باروری - ناباروری - زوجین - پر هزینه - زندگی زناشویی - مشکل - زوج های جوان - جدایی - موضوع - هزینه - عوامل طلاق - توان - نشان - طلاق - در ایران - مشکلات - پیشرفت - استناد - ایران - بررسی - جامعه - پزشکی - درمان - جهانی - رابطه - زندگی - فرزند - درصد - برند - نوین

آخرین اخبار سرویس:
7 دلیل توده های مقعدی

اعضای جوان 38 ساله لردگانی به بیماران نیازمند اهدا شد

قلب شخص چاق فوت شده بر اثر سکته قلبی+ عکس

چگونه فشار خون را پایین بیاوریم؟

7 خاصیت باور نکردنی عسل آویشن

همایش درمان ریشه دندان در کرمانشاه برگزار شد

5 دلیل اصلی فوت ایرانیان چیست

توصیه هایی برای حفظ و ارتقای سلامت روان

افزایش عمر انسان با کشف مسیرهای سلولی

ادامه کمک رسانی به مردم سیل زده جنوب سیستان و بلوچستان

5 دلیل اصلی فوت ایرانیان

آیا برای لاغری لیپوساکشن انجام بدهیم؟

دومین مرگ ناشی از کوروناویروس جدید در چین و دومین مورد عفونت با آن در تایلند اعلام شد

با افسردگی زمستانی چه کنیم؟

ادامه کمک رسانی به مردم سیل زده جنوب سیستان وبلوچستان

بیماری که بیشتر از سرطان و ایدز مردم را می کشد+عکس

5 دلیل اصلی فوت ایرانی ها | میانگین سن فوت شدگان

مضرات غذا های طبع سرد در دانشنامه میزان بررسی شد

با این روش های ساده افسردگی زمستانه را درمان کنید

5 دلیل اصلی فوت ایرانیان

chr(034)سیلchr(034) و chr(034)سقوط هواپیماchr(034) در هفته ای که گذشت...

غذا هایی که نباید در فست فود ها سفارش بدهیم

فاصله ی حق وباطل+ صوت

5 غذایی که نباید در فست فودها سفارش بدهیم

رژیم های غذایی که افسردگی می آورند

ایران یکی از 7 کشور آلوده به سالک/19 استان درگیر بیماری هستند

بیشترین دلایل فوت ایرانیان مربوط به چیست؟

تمام نارسایی بینایی را با زعفران برطرف کنید

5 دلیل اصلی فوت ایرانیان

نکته بهداشتی | ایمنی استامینوفن

بهترین روغن افزایش رشد مو

5 دلیل اصلی فوت ایرانیان چیست؟

نکته بهداشتی| ایمنی استامینوفن

5 دلیل اصلی فوت ایرانیان چیست؟

تمام نارسایی بینایی را با زعفران برطرف کنید

افتتاح بیمارستان صحرایی سپاه در سیستان و بلوچستان

5 دلیل اصلی فوت ایرانیان چیست؟

بیماری هایی که بعضی غذاها به جانِ مان می اندازد

فست فودهای خطرناکی که هرگز نباید سفارش دهیم

5 دلیل اصلی فوت ایرانیان چیست؟

5 دلیل اصلی فوت ایرانیان

نکته بهداشتی| نشانه های مسمومیت غذایی

5 دلیل اصلی فوت ایرانیان

مراقب موج دوم آنفلوآنزا باشید

5 دلیل اصلی فوت ایرانیان/خوزستان بیشترین سهم در فوت ناشی از بیماری قلبی

غذاهایی که بهتر است در فست فودها سفارش ندهیم

چرا بهتر است شیر کم چرب مصرف کنیم؟

اثرات مصرف قهوه در دوران بارداری چیست؟

خواص عجیب روغن خراطین + میزان مصرف روغن خراطین

3 باور غلط در مورد مصرف گوشت

قهوه بنوشید و کاهش وزن دهید

چند حرکت ورزشی برای کاهش چربی دور شکم

خواص شگفت انگیز گل ساعتی

برای مقابله با پیری، شیر کم چرب بخورید

عروسی که دو هفته بعد ازدواج، مرد از آب درآمد

طرز تهیه ی آفوگاتو؛ یک نوشیدنی خاص ایتالیایی

جلوگیری از موخوره با اقدامات خانگی و طبیعی/بخوانید

با پوست تان ور نروید

عوارض وحشتناک فوت کردن چای و غذای داغ!

بزرگ ترین مشکل تشکل های مردم نهاد در امدادرسانی به مناطق سیل زده، عدم شناخت از منطقه است/ 31 تشکل مردمی در خصوص جمع آوری کمک های مردمی با جمعیت هلال احمر تفاهمنامه امضا کرده اند

با ترک این 8 عادت، سرماخوردگی به سراغتان نمی آید

درمان سرطان با نمک

قهوه بنوشید و کاهش وزن دهید

3 باور غلط در مورد مصرف گوشت

غذاهایی که بهتر است در فست فودها سفارش ندهیم

غده تیرویید و بیماری های تیرویید را بشناسید، به بهانه هفته جهانی تیرویید

اضافه وزن چه بلایی سر قلبتان می آورد

عواملی که باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان کبد می شود

در یک ساعت چـروک​های چهـره​ تان را محو کنید

درهفته یک بار اُملت بخورید

مصرف این خوراکی برای مقابله با پیری مناسب است | پایگاه خبری رسانه7 اخبار روز

این خوراکی حکم مواد مخدر را برای مغز دارد!

سقط جنین اصلا ارتباطی به دکل موبایل ندارد

فواید سرکه سیب را بشناسید

استفاده از نمک برای مقابله با سرطان

مصرف این خوراکی برای مقابله با پیری مناسب است

مصرف این خوراکی برای مقابله با پیری مناسب است

چگونه انسان شادابی در زندگی باشیم؟

توقف جذب چربی غذا با مکمل «سیلیس»

بیماری هایی که می توان از ظاهر پا تشخیص داد

نمایندگان استان آذربایجان شرقی

افزایش قد با نوشیدن این نوشیدنی معجزه آسا!

استفاده از نمک برای مقابله با سرطان

هنگام آسیب مچ پا آن را سرد نگه داریم یا گرم؟

اضطراب زنان باردار به مغز جنین صدمه می زند

استفاده از نمک برای مقابله با سرطان

اصلاح فرایند روند درمانی بیماران معتاد متجاهر دارای زخم

​برای افزایش اعتماد و آرامش در جامعه باید اقداماتِ فعالانه انجام داد

کدام مواد غذایی اندام ها را از کار می اندازد؟

عوارض فوت کردن نوشیدنی ها و غذا های بسیار داغ

فیلم | دیه گو در صد سالگی بازنشته شد؛ 800 فرزند طی 50 سال

158 تخت در زنجان مربوط به مراقبت های ویژه است

اصلاح فرایند روند درمانی بیماران معتاد متجاهر دارای زخم

شناخت دقیق تر آلزایمر + علائم و نشانه ها

1-مسعود پزشکیان

کشف نشان جعل استاندارد در چهارمحال و بختیاری

درد وسط کمر نشانه چیست؟

استفاده از نمک برای مقابله با سرطان

​برای افزایش اعتماد و آرامش در جامعه باید اقداماتِ فعالانه انجام داد

استفاده از نمک برای مقابله با سرطان

قوانین جدایی در صورت نازا بودن زوج و زوجه چیست؟

قوانین جدایی در صورت نازا بودن زوج و زوجه چیست؟