مطالب مرتبط:
بازتاب خبر جدایی استراماچونی در توییتر رسمی AFC | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز
انتشار خبر جدایی استراماچونی در توییتر رسمی AFC
مخالفت رسمی استقلال با جدایی استراماچونی
اطلاعیه باشگاه استقلال بعد از جدایی آندره استراماچونی زیرنویس | اخبار ورزشی
استوری تند وریا غفوری در واکنش به جدایی استرا
-152 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 14:282019-12-09پزشكي

قوانین جدایی در صورت نازا بودن زوج و زوجه چیست؟


یکی از مشکلات زوجین در زندگی زناشویی ناباروری می باشد که این مشکل فقط از جانب زوجه نمی باشد و امکان عقیم بودن زوج نیز وجود دارد که در این رابطه قوانینی برای جدایی از یکدیگر وجود دارد که می خوانید.

- یکی از عوامل طلاق در جامعه مسئله ناباروری زوجین است در این زمینه علم پزشکی پیشرفت های بسیاری کرده است و امروزه کمتر افرادی هستند که با روش های نوین باروری گرچه زمان بر و پر هزینه است صاحب فرزند نشوند، اما مسئله مهم این است که نمی توان زوجین را مجبور کرد که به درمان های زمان بر و پر هزینه تن دهند لذا در این نوشتار در صدد بررسی این موضوع هستیم که اگر یکی از زوجین نابارور باشد آیا طرف مقابل می تواند با استناد به این موضوع دادخواست طلاق بدهد یا خیر؟ آمار های جهانی نشان می دهد 15 درصد از زوج های جوان از مشکلی به نام ناباروری رنج می برند تخمین ها نشان می دهد در ایران حدود 3 میلیون زوج نابارور وجود دارد البته آمار دقیق و کاملی در این مورد نداریم بنابراین مسئله ناباروری زوجین و تبعات ناشی از آن یک موضوع مهم از دیدگاه حقوقی می باشد قبل از بررسی ابعاد حقوقی مسئله و اینکه آیا برای زوجین حق طلاقی تحت این عنوان وجود دارد یا خیر ابتدا باید ناباروری را تعریف کنیم.

تعریف ناباروری در قانون ناباروری عبارت است از این که یک زوج پس از گذشت یک سال از ازدواجشان بدون پیشگیری از بارداری و با وجود رابطه جنسی منظم باردار نشوند.

بنا بر پژوهش های انجام شده در مرکز رویان چهل درصد از علت ناباروری به دلیل مشکلات جسمی مردان می باشد و ده درصد نیز بین زن و مرد مشترک است؛ بنابراین و با توجه به اینکه تقریبا پنجاه درصد مشکل ناباروری از سوی مردان است نگاه ویژه ای باید به حق طلاق زن به دلیل ناباروری مرد داشت.

طلاق به علت ناباروری زوجه به موجب ماده 1133 قانون مدنی مرد می تواند با مراجعه به دادگاه دادخواست طلاق بدهد مخالفت زن هم مانع صدور حکم طلاق نخواهد بود به دلیل اینکه به موجب قانون حق طلاق با مرد است بنابراین مرد برای درخواست طلاق نیاز به دلیل محکمه پسند ندارد به عنوان مثال لازم نیست که در دادگاه ثابت کند که زن نازا است.

البته توجه به این نکته ضروری است که نازا بودن زن تاثیری در مهریه و یا سایر حقوق مالی مالی او نخواهد داشت بنابراین بررسی حق طلاق زوج به دلیل ناباروری زوجه با توجه به اینکه به موجب قانون حق طلاق با مرد است اساسا موضوعیت پیدا نمی کند.

طلاق به دلیل ناباروری زوج قانون حمایت خانواده مصوب سال 1353 به مسئله ناباروری زوجین و حق طلاق ناشی از آن برای زوجه اشاره کرده است لازم به ذکر است که با تصویب قانون حمایت خانواده مصوب 1391 این قانون همچنان به قوت خود باقی است.

به موجب قانون فوق الذکر، عقیم بودن یکی از زوجین و اینکه از جهت عوارض و خصوصیات جسمی نتوانند از یکدیگر صاحب اولاد شوند یکی از موارد درخواست طلاق از سوی زن می تواند باشد.

علاوه بر این در شروط چاپی عقدنامه هم به این موضوع پرداخته شده است به موجب این شرط که البته در صورت امضاء زوج موضوعیت پیدا می کند زوجه می تواند در موردی که مردی پس از 5 سال به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر صاحب فرزند نشود، طلاق بگیرد که احراز این موضوع با دادگاه رسیدگی کننده به طلاق می باشد.

لازم به ذکر است که اگر هم مردی این شرط ضمن عقد را امضاء نکرده باشد پس از گذشتن حدود همین مدت زن می تواند به استناد عسر و حرج به جهت بچه دار نشدن مرد از دادگاه تقاضای طلاق کند.

مطابق ماده 1130 قانون مدنی در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد وی می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند چنانچه عسر و حرج مذکور در دادگاه ثابت شود دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق نماید.

در صورتی که اجبار زوج ممکن نباشد زوجه به اذن قاضی طلاق داده می شود.

عسر و حرج یعنی مشقت شدید یا فاحش که عادتا قابل تحمل نباشد و تشخیص و احراز عسر و حرج با دادگاه است.

حال ممکن است این سوال مطرح شود که اگر ناباروری زوج با مراجعات پزشکی قابل رفع باشد آیا حق طلاق زوجه از بین می رود؟ قانون در این خصوص ساکت است، اما به نظر می رسد از آن جایی که درمان زوج قطعی نیست و صرفاً احتمال درمان وجود دارد لذا این مسئله نافی حق طلاق زوجه نمی باشد.

لازم به ذکر است که در صورتی که درمان زوج مستلزم همکاری زوجه باشد و وی امتناع کند نمی توان او را الزام کرد و در این صورت هم حق طلاق برای زوجه محفوظ است.

حقوق مالی زوجه در صورت طلاق به علت عقیم بودن زوج تمام حقوق مالی زن (مهریه، اجرت المثل و نفقه) در همه مواردی که درخواست جدایی به دلیل داشتن شرایط اعمال وکالت در طلاق به دادگاه خانواده باشد به قوت خود باقی است.

علاوه بر این در صورت عقیم بودن زوج و ارائه دادخواست طلاق از سوی زوجه و اثبات عسر و حرج وی نیز زن می تواند دادخواست طلاق بدهد که در این موارد هم حقوق مالی زن به قوت خود باقی است.

همان طور که می دانید یکی از شروط مندرج در عقدنامه شرط تملیک نصف دارایی زوج توسط زوجه است به موجب این شرط در صورتی که درخواست طلاق از سوی زوجه نباشد و ناشی از تخلف وی هم نباشد، به شرط امضای شرط توسط مرد، تا میزان نصف دارایی مرد که بعد ازدواج به دست آمده است متعلق به زوجه می باشد در موارد طلاق به دلیل عقیم بودن مرد، و پس از اثبات عسر و حرج، درخواست طلاق از سوی زن به دادگاه ارائه می شود، حال امکان مطالبه نصف دارایی مرد نیز وجود دارد؟ در این گونه موارد اختلاف نظر وجود دارد.

با توجه به اینکه در صورت عقیم و نابارور بودن مرد، زن به وکالت از سوی مرد درخواست طلاق خود را در دادگاه خانواده ثبت می کند لذا به نظر می رسد حق دریافت نصف دارایی مرد در صورت توافق قبلی هنگام عقد نکاح را دارد.

فسخ نکاح به دلیل عقیم بودن مرد موارد فسخ نکاح به دلیل عیوب مرد در قانون مدنی بر شمرده شدخ است عقیم بودن و ناباروری مرد، دلیلی برای فسخ نکاح نیست، اما اگر دلیل عقیم بودن مرد، کوتاه بودن آلت تناسلی و یا اخته بودن مرد باشد و مرد امکان برقراری رابطه جنسی به این دلایل و عیوب را نداشته باشد، مورد از موارد فسخ نکاح می باشد و زوجه می تواند دادخواست فسخ نکاح بدهد.

تفاوت فسخ نکاح و طلاق فسخ نکاح و طلاق هر دو از موجبات و علل انحلال ازدواج محسوب می گردند خواه ازدواج دائم باشد خواه موقت، اما تفاوت های با هم دارند که در ادامه به بررسی این تفاوت ها می پردازیم.

فسخ نکاح و اعمال آن که بر مبنای جلوگیری از زیان همسری است که حق فسخ برای او شناخته شده است، با هر لفظ یا فعلی واقع می شود لذا اعمال آن نیازمند به رعایت تشریفات خاصی از جمله رعایت تشریفات طلاق نمی باشد.

طبق 1132 قانون مدنی در فسخ نکاح رعایت ترتیباتی که برای طلاق مقرر است شرط نیست.

علاوه بر آن برای تحقق فسخ و انحلال نکاح از این طریق، حکم دادگاه نیز شرط نمی باشد؛ بنابراین کسی که دارای حق فسخ می باشد (حسب مورد زوج یا زوجه) باید اراده خود را بر فسخ به گونه ای اعمال کند.

به طور مثال این امکان را خواهد داشت تا از طریق ارسال اظهارنامه رسمی یا پست سفارشی این کار را انجام دهد البته به منظور آن که بتواند انحلال نکاح را در دفتر رسمی و در شناسنامه خود به ثبت برساند و نیز برای حل اختلاف که اغلب در این گونه موارد پیش می آید رجوع به دادگاه لازم می شود.

به موجب ماده 1131 قانون مدنی اختیار فسخ فوری است و اگر طرفی که حق فسخ دارد بعد از اطلاع نکاح را فسخ نکند خیار او ساقط می شود به شرط این که علم به حق فسخ و فوریت آن داشته باشد.

تشخیص مدتی که برای امکان استفاده از خیار لازم بوده به نظر عرف و عادت است؛ بنابراین اعمال این حق بدون رعایت فوریت آن واجد آثار قانونی نخواهد بود.

مراحل رسیدگی به پرونده طلاق به دلیل عقیم بودن زوج در صورتی که زوجه به دلیل عقیم بودن مرد دادخواست الزام زوج به طلاق و یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق به دلیل عقیم بودن مرد را به دادگاه خانواده ارائه نماید لازم است مدارک پزشکی لازم را پیوست دادخواست به دادگاه تقدیم کند.

معمولاً دادگاه های خانواده در این گونه موارد، پرونده را جهت تشخیص عقیم بودن و ناباروری مرد به پزشکی قانونی ارجاع می کنند و پس از وصول نظریه پزشکی قانونی و تایید عقیم بودن مرد حکم به الزام مرد به طلاق را صادر می کنند.


کلید واژه ها: باروری - ناباروری - زوجین - پر هزینه - زندگی زناشویی - مشکل - زوج های جوان - جدایی - موضوع - هزینه - عوامل طلاق - توان - نشان - طلاق - در ایران - مشکلات - پیشرفت - استناد - ایران - بررسی - جامعه - پزشکی - درمان - جهانی - رابطه - زندگی - فرزند - درصد - برند - نوین

آخرین اخبار سرویس:
ساخت رباتی که موش های تهران را می کشد !

ساخت رباتی که موش های تهران را می کشد !

نجات جان 3 بیمار با اهدای عضو مرد بابلی

برای کاهش قند باهوش باشید

دستورالعمل مراقبت، تشخیص و درمان ویروس کرونا

تولید پوست مایع برای درمان زخم های فشاری

عوارض بازگشت اسید معده را بشناسید+درمان

یک رژیم ساده ژاپنی برای لاغر شدن

بادام هندی ؛ آجیل پرخاصیت

علائمی که خبر از به هم ریختن تعادل هورمون ها می دهد

نرمال کردن فشار خون و دیابت و پاکسازی دستگاه گوارش با این سبزی محبوب!

هشدار به تجار ایرانی در مورد ویروس مرگبار کرونا

غلبه بر دیابت

دستورالعمل مراقبت، تشخیص و درمان ویروس کرونا

خدمت 200 پزشک متخصص در بیمارستان صحرایی سپاه در سیستان و بلوچستان

ویروس کرونا چیست و چگونه منتقل می شود؟

اصلی ترین عامل کاهش دهنده عمرتان را بشناسید

95 درصد نوزادان مادران مبتلا به صرع سالم متولد می شوند

هشدار به تجار ایرانی در مورد ویروس کرونا

ترسیم شادمانی کودکانه در بیمارستان کودکان/ تلاشی معمارانه برای فراموشی ترس ها

هشدار به تجار ایرانی در مورد ویروس مرگبار کرونا

چرا موهایمان شوره می زند؟/برای شوره نزندن موی سر حتما این موارد را رعایت کنید!

چند درصد نوزادان مادران مبتلا به صرع سالم هستند

هشدار به تجار ایرانی در مورد ویروس مرگبار کرونا

ویروس های کرونا را چگونه از خود دور کنیم؟

تمهیدات ایران دربرابر ویروس مرموز چینی

چین: 25 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند

اپیدمی آنفلوآنزا نوع B در کشور وجود ندارد

نحوه انتقال ویروس بیماری کرونا چینی

انواع بالیاژ مو دخترانه و زنانه

جراحی زیبایی شگفت انگیز پیرزنی که جوان شد

بحران دندان های خراب ایرانی ها

بحران دندان های خراب ایرانی ها

وزارت بهداشت و درمان در دست مافیای پزشکی است

95 درصد نوزادان مادران مبتلا به صرع سالم متولد می شوند

نکات مهم درباره ژل های شستشوی بانوان

چند درصد نوزادان مادران مبتلا به صرع سالم هستند

ساده ترین رژیم لاغری به سبک ژاپنی

درمان اولین بیمار مبتلا به ویروس کرونا

سیستم ایمنی بدن را با خوردن 7 ماده غذایی ضعیف نکنید

25 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در چین جان باختند

چند درصد نوزادان مادران مبتلا به صرع سالم هستند

آیا می توان رنگ چشم هارا تغییر داد؟/اگر می خواهید رنگ چشم هایتان تغییر کند حتما این مطلب را بخوانید

راه های به تاخیر انداختن خطرات یائسگی زودهنگام

علت شیوع بیشتر سرطان در مردان مشخص شد

سیستم ایمنی بدن را با خوردن 7 ماده غذایی ضعیف نکنید

12دلیل که باعث سرازیر شدن اشک از چشمانتان می شود

ساده ترین رژیم لاغری به سبک ژاپنی

کلید آزمون دستیاری فوق تخصصی پزشکی منتشر شد

مدل اداره بیمارستان ها باید تغییر کند/ایجاد بیمارستان هوشمند

5 عادت خطرناک در هنگام استفاده از تلفن هوشمند

ایران آماده مقابله با ویروس کشنده چینی شده است؟

بهداشت روان جامعه در گرو عملکرد مسئولان

مفیدترین گوشت ها برای سلامتی بدن شما

سرفصل جنایات آمریکا به دروس دانشگاهی اضافه می شود

با این گیاه لاغر شوید، از فشار خون، سنگ کلیه، عفونت های بدن و شش بیماری دیگر نیز به صورت کلی فاصله بگیرید/ این گیاه معجزه آسا چیست؟

درمان بیماری های کبدی و گوارشی با این گل خوش بو!

مرگ 25 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در چین

اولویت های پژوهشی در طب سنتی ایرانی کدامند؟

هفت ماده غذایی رایج که به سلامتی آسیب می زند

ایران آماده مقابله با ویروس کشنده چینی شده است؟

هفت ماده غذایی رایج که به سلامتی آسیب می زند

تصویر سوپ عجیب و غریبی که باعث مرگبارترین ویروس این روزهای جهان شده

حقایقی درباره غده تیرویید

نشانه هایی که می گویند بدنتان شدیدا به سم زدایی نیاز دارد

راهکار های موثر برای مقابله با چاقی شکمی

ربات «گیرنده جوندگان» هوشمند ساخته شد/ نابودی بدون ایجاد آلودگی

مرگبارترین غذاهایی که می خورید را بشناسید

چرا در نقرسی ها خطر لخته شدن خون بالاست؟

سوپ عجیبی که باعث مرگبارترین ویروس جهان شده

اصفهان قطب تولید منسوجات پزشکی در کشور

هشدار به تجار ایرانی در مورد ویروس مرگبار کرونا/قبل از سفر به چین آخرین وضعیت شیوع ویروس را چک کنید

ساده ترین رژیم لاغری به سبک ژاپنی

کلید آزمون دستیاری فوق تخصصی پزشکی منتشر شد

اپیدمی «آنفلوآنزا نوع B »در کشور وجود ندارد

استخدام نیروی خدماتی در یک کلینیک تخصصی پوست و مو در تهران

روزه آب؛ از فواید تا خطرات

واکسیناسیون دام های سنگین در آذربایجان شرقی

مدل اداره بیمارستان ها باید تغییر کند/ایجاد بیمارستان هوشمند

پیش بینی «یائسگی» زودرس با یک آزمایش ساده

اختلال در باروری در کدام زنان بیشتر است؟

بیمارستان های هرمزگان با کمبود پرستار مواجه هستند

ربات «گیرنده جوندگان» هوشمند ساخته شد/ نابودی بدون ایجاد آلودگی

چه غذاهایی سیستم ایمنی شما را ضعیف می کند؟

بهترین روش برای مصرف آجیل

پیش بینی یائسگی زودرس با آزمایش خون ساده

آب آشامیدنی باید به صورت بطری در مناطق سیل زده در اختیار مردم قرار بگیرد

فضای مجازی میزان سم آفلاتوکسین را افزایش داد

روش صحیح تفت دادن زرشک برای غذاهای مجلسی

آب آشامیدنی باید به صورت بطری در مناطق سیل زده در اختیار مردم قرار بگیرد

چاق ها در برابر سرطان مقاوم ترند!

تاثیر عجیب موسیقی بر هوش جنین

رگ های خونی در زنان زودتر پیر می شوند یا مردان؟

اهمیت تزریق واکسن HPV + چند بار باید واکسن HPV بزنیم؟

کشف دو داروی موثر در توقف رشد سلول های سرطانی

عوارض کرم های ضد آفتاب برای بدن

سرفصل جنایات و توطئه های آمریکا به کتب مدارس و دانشگاه ها اضافه می شود

هشداری در خصوص کرونا اعلام نشده است/ هیچ مورد بیماری در کشور نداشتیم

فضای مجازی میزان سم آفلاتوکسین را افزایش داد

کشف دو داروی موثر در توقف رشد سلول سرطانی

قوانین جدایی در صورت نازا بودن زوج و زوجه چیست؟

قوانین جدایی در صورت نازا بودن زوج و زوجه چیست؟