مطالب مرتبط:
حضور بیادی در فرمانداری برای شرکت در انتخابات مجلس + تصویر
شرکت 11 نفر از نمایندگان فعلی خراسان رضوی در انتخابات مجلس
احتمال ثبت نام علی لاریجانی در انتخابات مجلس قوت گرفت!
اعضای هیأت اجرایی انتخابات مجلس یازدهم حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران انتخاب شدند
داوطلبی 76 یزدی برای شرکت در انتخابات مجلس
-94 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 16 آذر 1398 ساعت 14:572019-12-07سياسي

در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نمی کنم/ بیش از چهل بار به لاریجانی تذکر دادیم مجلس به مباحث اصلی مملکت بپردازد


بیش از چهل بار نزد آقای لاریجانی رفتیم و این را گفتیم که جایگاه مجلس تضعیف می شود، خواستیم هیئت رییسه توجه بیشتری کند و به مباحث اصلی مملکت بپردازیم.

- " در زمان انتخابات هر شخصی که فکر می کند توانایی باز کردن گره ای از مشکلات مردم را دارد ثبت نام می کند و در صورت تایید شورای نگهبان خود را در معرض رای مردم قرار می دهد.

برخی نیز پس از یک یا چند دوره قبول مسئولیت به هر دلیل این بار مسئولیت را به دیگران می سپارند.

جهانبخش محبی نیا نماینده ای که در ادوار پنجم، ششم، هفتم، هشتم و دهم؛ وکیل مردم در خانه ملت بوده است، می گوید در این دوره از انتخابات ثبت نام نخواهد کرد.

متن مصاحبه با محبی نیا را در ذیل می خوانید:در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نخواهم کرددر هفته مهلت ثبت نام داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی قرار داریم.

شما نیز حدود 24 سال سابقه نمایندگی دارید.

برای مجلس یازدهم نامزد خواهید شد؟من در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نخواهم کرد به این دلیل که بعد از 25 سال زندگی در پارلمان جمهوری اسلامی و مطالعاتی که در این زمینه ها داشتم، پارلمان در جمهوری اسلامی را روز به روز به سمت وسوی افول می بینم تا فربهی و کمال و فرهیختگی که بتواند به عنوان معبد آرزو های سیاسی مردم ایران و جوانان و همه اقشار جلوه کند.

شدت و حدتی که در تضعیف پارلمان می بینم، قبلا شاهد نبودماگر شما واقعا بر این دیدگاه عقیده دارید شاید در دوره های قبلی هم این مسائل مطرح بود و می توانستید این دلیل را بیاورید و برای انتخابات مجلس ثبت نام نکنید، اما به نظر من شما مسائلی را در زمان فعلی دیده اید که با آن سابقه نمایندگی 24 ساله، باعث شده که الان نخواهید ادامه دهید.

نه.

آن شدت و حدتی که در تضعیف پارلمان در ایران می بینم را قبلا شاهد نبودم.

من در گذشته امید را به زمان بخشیدم و آمال و آرزوهایم را در اختیار زمان گذاشتم به این نحو که زمان، مرا به سرمنزل مقصود خواهد رساند.

تصور نمی کردم به مقطعی برسم که هم خود مجلس را و هم مجموعه عوامل مربوط به مجلس را در تضعیف مجلس به صورت یکسان همدست ببینم.

بیش از چهل بار نزد لاریجانی گفتیم که جایگاه مجلس در حال تضعیف استآنچه که ما از شما می شناسیم این است که شما برای اصلاح مشکلات موجود در کشور رفتار منفعلانه را نمی پذیرید.

به این معنا که اینطور می پسندید که با حضور داشتن و فعال بودن مشکلات حل می شود و معتقدید با کنار کشیدن مشکلی حل نمی شود و دلیل این نیز 24 سال نمایندگی شماست.

شاید بسیاری منتظر این بودند که شما ثبت نام کنید و در مقابل آنچه که مجلس را تضعیف کرده بایستید.

چه شد که تصمیم گرفتید در برابر آنچه که مجلس را تضعیف کرده منفعلانه عمل کنید؟من شاید بیش از چهل بار نه تنها به صورت فردی بلکه در قالب جمعی شامل شخصیت هایی از مجلس اعم از اصلاح طلب و اصولگرا نزد آقای لاریجانی رفتیم و این را گفتیم که جایگاه مجلس تضعیف می شود، خواستیم هیئت رییسه توجه بیشتری کند و به مباحث اصلی مملکت بپردازیم.

به عنوان مثال افرادی همچون عبدالرضا هاشم زایی و غلامرضا حیدری و علی نوبخت حقیقی نمایندگان مردم تهران، حسینعلی شهریاری نماینده مردم تنگستان، عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه، محمد حسینی نماینده مردم تفرش و آشتیان، هدایت الله خادمی نماینده مردم ایجرود، حبیب الله دهمرده نماینده مردم زابل و بسیاری دیگر از همکاران این موارد را گوشزد می کردیم.

شلیک به سمت پارلمان و ضعیف نگه داشتن آن نشر پیدا کرد می گفتیم که مثلا مشکل ما الان برای واژه کنترل جایگزین فارسی پیدا کردن نیست.

بله زبان رسمی کشور مورد احترام است و خرسندیم از اینکه عالم گیر شود.

این مسائل را گفتیم و بین خودمان جلسه می گذاشتیم و گاهی نامه می نوشتیم و تذکرات لازم را می دادیم.

اما تمام مساله ما هم این نبود، بلکه شلیک به سمت پارلمان و ضعیف نگه داشتن آن نشر پیدا کرده تا حدی که آقایی به منبر رفته و می گوید تو غلط می کنی که به این طرح رای نمی دهی درصورتی که آن شخص متوجه نیست و قواره و فهم سیاسی اش در آن حدی نیست که بداند، این طرح شفافیت را حالا هم که رای دادیم چه شد؟ خواست مردم ما این است که ما الان به فکر بیکاری، تورم، پایین بودن سطح رفاه و معیشت باشیم.

این بحث شفافیت از دوره های گذشته هم مطرح بود و برخی از دو طیف می گفتند که اگر این طرح را تصویب کنیم ایران گلستان می شود، اما از این خبر ها نیست.

گفتمان تخریب مجلس راه انداختندوقتی می گویند مجلس غلط می کنی و صداوسیما این را بزرگنمایی می کند درنتیجه در شهرستان ها هم عده ای هستند که فکر خواهند کرد که این مجلس شورای اسلامی نیست و بازار مکاره است.

برخی اینطور فکر می کنند که اگر در جهت تخریب، سنگی از این بنا جدا نکنم، حتما نزد حضرت باری تعالی شرمنده خواهم شد.

گفتمان تخریب مجلس راه انداختند.

گفتمان تخریب مجلس به خاطر اینکه یک لیست رای نیاورده است.

سابقه جبهه و وفاداری خیلی از این نمایندگان مجلس را مقایسه کنند با خیلی از دوره ها که فکر می کنند خیلی شق القمر کردند.

من در دوره نمایندگی ام برای اینکه در شهرم اختلافی پیش نیاید خیلی خویشتنداری کردم.

خیلی علیه من حرف می زدند، اما من می گفتم که قضیه این نیست.

بندگان خدا قانع هم می شدند و می گفتند پس چرا از فلان جا می گویند که مواظب باشید که فردا و پس فردا هلی کوپتر های انگلیس می آید بالای سقف پارلمان! می گفتم به خدا در پارلمان جمهوری اسلامی ایران که من آنجا زندگی می کنم ما برای ورود هلی کوپتر های انگلیسی و آمریکایی باندی نساختیم، قله اش خیلی تیز است.

در نتیجه سیاسی نگری باعث می شود که ما پرونده اهداف اصلی جمهوری اسلامی را ببندیم.

در قبال سوال شما هم شاید من از ارائه یک جواب واقعی عاجز باشم.

به قول شما من در پارلمان زندگی عادی نداشتم بلکه همیشه به متن ورود کردم و دعوا و اعتراض می کردم و سوال و بیانیه مطرح می کردم.

رک بگویم، اگر خدایی ناکرده مجلس جمهوری اسلامی بخواهد یک مجلس فرمایشی باشد، یا خدای ناکرده بخواهد مجلسی باشد که حال و حوصله جنگیدن علمی و کارشناسی و بیان واقعیات را نداشته باشد، آنگاه تنها جایی که آسیب می بیند جمهوری اسلامی است.

نگاه امام (ره) به مجلس این است که در رأس امور باشد، اما نیست.

مقام معظم رهبری فرمودند مجلس باید ریل گذاری را انجام دهد.

همه هم باید درست در این ریل رفت وآمد داشته باشند.

اگر بخواهند به سمت تک صدایی بروند حتما جمهوری اسلامی و مردم واکنش سختی نشان می دهندوقتی می بینیم بعضی از قانون های مجلس در دولت یا قوه قضاییه یا بعضی از نهاد ها خاک می خورد من آن مثبت اندیشی ام به اینکه در یک سایت سیاسی زندگی کنم را از دست می دهم.

عیبی ندارد فردا در دانشگاه فعالیت می کنم، فردا دولت آتی است و به دنبال دولت می روم، من که از جمهوری اسلامی فرار نمی کنم.

از ایران که فرار نمی کنم.

ایران مادر همه ماست.

این بدعت را اگر امروز بگذاریم که، چون مجلس با فلان نهاد و شخص و جریان همخوانی صددرصد ندارد پس از او پوست بکنیم، خب مجلس آتی که می سازیم هم همین پوست را به نحوی دیگر از آن خواهند کند.

اگر جریانات سیاسی مخالف آن مجلس هم نتوانند پوستش را بکنند مردم می کنند، اگر چنین بدعتی بگذاریم.

انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی در شرایطی به وجود آمده که صدای واحد را بر نتابیده است.

شاید بتوانند چندصدایی را در جمهوری اسلامی ضعیف کنند، اما اگر بخواهند به آن سمت (تک صدایی) بروند حتما جمهوری اسلامی و مردم واکنش سختی نشان می دهند.

این تصمیمی که سران سه قوه گرفتند حواشی به دنبال داشت که اگر درست مدیریت نشود همین حواشی ممکن است به متن تبدیل شود.

هنوز تعداد کشته شدگان و دستگیر شدگان اعلام نشده و این خود زمینه ای را فراهم می کند که شایعاتی ایجاد شود.

آقای محمود صادقی گفتند که اگر دستگاه های ذیربط آمار را اعلام نکنند ما آن آمار هایی را که خودمان از مردم داریم آن ها را به عنوان تعداد کشته شده ها منتشر می کنیم.

شما چقدر این حق را برای مجلس و مجلسیان قائل هستید که اگر اطلاعاتی در این بخش دارند در جهت آگاهی رسانی به مردم اعلام کنند؟آقای محمود صادقی از همکارانی است که برای ایشان ارزش قایل هستم، اما بعضی مواقع سطح پروازش از سقف بالا می زند.

ای کاش مسئولان شورای عالی امنیت ملی درباره تعداد کشته ها روشنگری کنندنمی خواهیم روی رویکرد های آقای صادقی تمرکز کنیم.

بحث بر سر این است که آیا نمایندگان مجلس باید روشنگری کنند یا نه.

ادعایی که آقای صادقی می کنند ادعای عام است و به همه ما نماینده ها و نظام برمی خورد.

من نگاه منفی ندارم، عرض کردم همیشه برای ایشان حرمت قائل هستم و خیلی از مواقع هم مواردی را با هم مشورت می کنیم.

اول اینکه روشنگری در چنین مواقعی تنها وظیفه مجلس نیست.

مجلس می داند، ولی می گوید مصلحت نیست اعلام کنیم.

البته ای کاش مسئولان شورای عالی امنیت ملی بیان کنند، چون آنچه که در بیرون گفته می شود خدا شاهد است که خیلی بزرگنمایی شده است.

برای روشنگری خود مسئولان شورای عالی امنیت ملی و وزارت کشور مسئولیت اصلی را دارند.

در شورای عالی امنیت ملی سران قوا و فرماندهان سپاه و ارتش هستند.

اینکه اعلام نمی کنیم به چه منفعتی می رسیم را نمی دانم.

اگر مردم از ما بپذیرند و واقعیت را بگوییم خیلی به نفع ماست، چون آمار و ارقامی که من بیرون می شنوم واقعا وحشتناک است.

ای کاش آن نظارت واقعی که قانون اساسی برای مجلس دیده را به دست آوریم.

باور بفرمایید در آن صورت این قبیل مسائل حل شدنی است.

یا بحث موجودی حساب بانکی قوه پیش می آید اینقدر مقاومت نشان می دهند به همان جایگاه برمی گردد.

یا مثلا در تصویب قانون خیلی از نهاد ها را مستثنی قرار می دهیم.

خلاف قانون اساسی است.

من مطمئن هستم خود مقام معظم رهبری این دعوا را نپسندد.

شما منتخبان مردم در مجلس هستید و مردم الان برایشان سوال است که چه تعداد دستگیر شدند چه تعداد کشته شدند و چه مقدار خسارت به کشور وارد آمده است.

آن نهاد های ذیربط که شاید مسئولیت بیشتری در این امر دارند هنوز این آمار را اعلام نکرده اند.

شما به عنوان نماینده مجلس نباید اعلام کنید؟نه.

ما باید آن ها را وادار به اعلام کنیم.

مثلا خدایی ناکرده در قوه قضاییه یا بعضی محاکم ما درست قضاوت نمی کنند ما باید به رییسش یا وزیر دادگستری فشار آوریم که قضاوت درستی کنند نه اینکه خودمان کار قضاوت را انجام دهیم.

اگر خودمان کار قضاوت را انجام دهیم مداخله است و مفسده دارد.

ما باید به عنوان رییس مجلس به عنوان هیئت رییسه به عنوان رییس کمیسیون امنیت ملی به عنوان هیئت رییسه کمیسیون امنیت ملی به عنوان صحن به شورای عالی امنیت ملی بگوییم شما اینجا پنهان کاری نکنید و اگر می کنید باید مقطعی باشد.

مثلا شبی که آشوب ها جمع نشده اگر بگوییم صدنفر یا دویست نفر از مردم کشته شدند این آیا بنزین روی آتش ریختن هست یا نیست؟ ما باید گردش امور را آن سان که قانون می گوید نظارت کنیم.

اینکه آقای صادقی، من یا آقای لاریجانی اعلام کنند فکر می کنم مداخله است، اما وادار کردن وزارت کشور و شورای عالی امنیت ملی و رییس جمهور و رییس قوه قضاییه امر صحیحی است.


کلید واژه ها: انتخابات مجلس یازدهم - انتخابات - انتخابات مجلس - مجلس - ثبت نام - لاریجانی - مجلس شورای اسلامی - ثبت نام داوطلبان - یازدهمین دوره - مردم - دوره - شورای اسلامی - شورای نگهبان - مهلت ثبت نام - شورای - شرکت - داوطلبان - قرار - محبی - یازدهمین - خانه ملت - نماینده - نگهبان - اسلامی - مشکلات - مصاحبه - تضعیف - تایید - صورت - وکیل

آخرین اخبار سرویس:
شورای نگهبان بدون مستندات شخصی را رد صلاحیت نمی کند

تصویری متفاوت از حواشی شیوع کرونا در چین

نظارت مستمری بر تبلیغات زودرس انتخاباتی وجود دارد

رسیدگی به نیازمندان، هدف از تأسیس مراکز افق در بقاع متبرکه است

سردار سلیمانی:غرب به دنبال پیروزی در فضای مجازی علیه ایران است

ردصلاحیت یک امام جمعه به دلیل عدم التزام به اسلام!

دوره های آموزشی نقد وهابیت و بهاییت برگزار می شود

پایان بیستمین پرونده قتل با صلح و سازش با تلاش اعضای شورای حل اختلاف استان کرمانشاه

کنکاشی در بیانیه گام دوم انقلاب| بخش نهم

مسابقات دوومیدانی فرانسه| تفتیان در 60 متر چهارم شد

اگر دشمن کوچکترین خطایی کند در درجه اول اسراییل از بین می رود

افسانه آروند، خبرنگار ایرنا به رحمت خدا رفت

یوسفی: حریفانم اندازه سنِ من تجربه داشتند/اعتماد کنند قول می دهم نتیجه بگیرم

یک فیلسوف »بی نظیر«

لبخند کیارستمی

روایتی از ترور مشهور دهه شصت

مردم حضور حداکثری و آگاهانه در انتخابات داشته باشند

واکنش تند عضو خبرگان به آتش زدن کتاب پزشکی هاریسون

واکنش سخنگو به رفتار غیرقانونی مرزبانی آمریکا

انتصاب سفیر جدید ایران در سوئد

واکنش عراقچی به تهدیدهای آمریکا علیه سردار قاآنی

انتصاب چهارمین سفیر زن جمهوری اسلامی

یوسفی: حریفانم اندازه سنِ من تجربه داشتند/اعتماد کنند قول می دهم نتیجه بگیرم

نامه رییس جمهور در واکنش به بخشنامه رییس قوه قضاییه درباره صوت و تصویر فراگیر

علت بازگشت پرواز تهران-استانبول به مهرآباد

«پله سی و هفتم» -  قسمت دهم :  کشاورزی+فیلم

آخرین تلاش ها برای تایید صلاحیت ها

تحلیل جدید ظریف از آینده تنش های منطقه

همشهری TV | چهره واقعی ترامپ نمایان می شود؟

چه ارزش های اخلاقی در جنگ باید رعایت شود؟پاسخ حضرت آیت الله مکارم

بندرعباس| برنامه عزاداری هیأت ها در ایام فاطمیه(س)

علت بازگشت پرواز تهران-استانبول به مهرآباد

انحصار صدا و سیما همچنان بیشتر می شود!

آل کاپون؛ شاهزاده گنگسترها

تشکیل کمیته علم سنجی در دانشگاه شهید چمران اهواز

توییت معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری درباره انتصاب چهارمین سفیر زن جمهوری اسلامی

خط آماده سازی نهایی تجهیزات احراز هویت الکترونیک رای دهندگان افتتاح شد

سری آ ایتالیا| آتش بازی آتالانتا در تورین با 7 گل

دشمن تحمل اقتدار ایران را ندارد/ ایجاد تفرقه سیاست آمریکایی هاست

همه چیز درباره کمیته های انقلاب اسلامی در مستند «کمیته»

نشاط سیاسی در دانشگاه های قم ایجاد شود

نقص فنی پرواز تهران استانبول به خیر گذشت

جهانگیری: موضوع «محصولات تراریخته» را نباید سیاسی کرد

تشکیل کمیته علم سنجی در دانشگاه شهید چمران اهواز

انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

نظر دادستان دادگاه ورنبرگ درباره ترور قاسم سلیمانی

مسئله محوری و نقش آفرینی محتوای اصلی دوره میعاد 2 بسیج دانشجویی است

آرزو های شایان؛ کودکی که قربانی مین شد

آثار رسیده به همایش کتاب سال حوزه دور از انتظار است

بارندگی سیستان و بلوچستان 45 برابر سال گذشته بود

حزب باید بجای آگهی، آگاهی دهنده باشد

کنایه قالیباف به سازوکارهای انتخاباتی اصولگرایان در ادوار گذشته /قبول دارم که تجربه کار در مجلس را ندارم اما... /پشت درهای بسته لیست را نخواهیم بست

بررسی مشکلات معدن آلبلاغ اسفراین و تعیین تکلیف فوری اراضی واقع در حریم روستاها

خط آماده سازی نهایی تجهیزات احراز هویت الکترونیک رای دهندگان افتتاح شد

تدوین بودجه مبتنی بر نیاز برای اولین بار/رفع محرومیت در دستور کار

سرگذشت ملال

بودجه 99 در 29 قاب

پای راستگرایان افراطی‎ در یکقدمی چکمه ایتالیا

منافع ملی از نگاه اصلاح طلبان و اصولگرایان

مسلمان بودن با عمل به وظایف اسلامی متفاوت است

می خواهند بگویند من خودفروخته ا م

باهنر: دلسوزان نظام برای تجدید نظر در تأیید صلاحیت ها تلاش کنند

مذاکره با امریکا غیرمحتمل نیست

نظارت با حفظ استقلال

حزب باید بجای آگهی، آگاهی دهنده باشد

فرود اضطراری پرواز تهران_استانبول در فرودگاه مهرآباد +جزییات

مردم عراق آب پاکی را روی دست آمریکا ریختند

همشهری TV | چهره واقعی ترامپ نمایان می شود؟

خون حاج قاسم و ابومهدی توطئه ها را از ایران و عراق دور می کند

نقص فنی پرواز تهران استانبول به خیر گذشت

برنامه عزاداری هیأت های بندرعباس در ایام فاطمیه

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

ترور شهید سلیمانی؛ پیدا و پنهانِ ابعاد حقوقی اقدام دولت آمریکا

کاویانی نژاد: روی پُل رفتم، اما ضربه نشدم/ بعد از ناکامی در مسابقات جهانی ناامید نشدم

استاندار مرکزی درگذشت خبرنگار ایرنا را تسلیت گفت

نشاط سیاسی در دانشگاه های قم ایجاد شود

اختلاف نظر در نحوه اجرای طرح تعامل بازآفرینی تعامل شهر و بنادر آبادان و خرمشهر

مطالعه طرح جامع گردشگری گرگان در ابهام

پیام تسلیت روحانی به اردوغان در پی جان باختن عده ای از مردم ترکیه در زلزله

توییت معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری درباره انتصاب چهارمین سفیر زن جمهوری اسلامی

بیانیه انجمن علمی طب سنتی ایران در پی سوزاندن کتاب هاریسون

جنایت آمریکا در ترور شهیدان سلیمانی و المهندس پیگیری شود

::پاریس-خشم فرانسوی ها از مکرون

پاسخ های نهاوندیان به پرسش هایی درباره حل مشکلات اقتصادی کشور

صدمین گل مولر در آلیانس آرنا

جهانگیری:نباید مباحث مربوط به تولید و مصرف محصولات تراریخته وارد حوزه سیاسی شود

بیانی: مجیدی باهوش بود و استارت خوبی زد/استقلال می تواند الریان را شکست دهد

بازدید فرمانده کل سپاه از منطقه سیل زده گافر

پیگیری سریع موارد مطرح شده در کمیسیون طرح های غیر کشاورزی

100 برنامه فرهنگی هنری طی دهه فجر در استان سمنان اجرا می شود

ایستگاه سی و هفتم مردم سالاری

تعرض به یکی از متون مهم علم پزشکی اقدامی ناروا و محکوم است

نقص فنی پرواز تهران - استانبول به خیر گذشت

ستاری: حمایت از جوانان برای نقش آفرینی در تحول اقتصادی/ عوامل پیشرفت علمی ایران پس از انقلاب چه بود؟

دانشگاهیان و نخبگان باید دین خود را به مردم ادا کنند

ویدئو / افزایش قربانیان ویروس ناشناخته چینی

ارائه پیشنهاد اصلاح آیین نامه قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست

آتش زدن کتاب پزشکی پسندیده نیست

استاندار مرکزی درگذشت خبرنگار ایرنا را تسلیت گفت

عکس منتخب هفته - 28 دی تا 5 بهمن 1398

در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نمی کنم/ بیش از چهل بار به لاریجانی تذکر دادیم مجلس به مباحث اصلی مملکت بپردازد

در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نمی کنم/ بیش از چهل بار به لاریجانی تذکر دادیم مجلس به مباحث اصلی مملکت بپردازد