مطالب مرتبط:
مجلس از برنامه سران قوا برای تصمیم گیری درباره سوخت اطلاع داشت
مجلس از برنامه سران قوا برای تصمیم گیری درباره سوخت اطلاع داشت | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز
مجلس از برنامه سران قوا برای تصمیم گیری درباره سوخت اطلاع داشت
مجلس از برنامه سران قوا برای تصمیم گیری درباره سوخت اطلاع داشت
استاندارمازندران: داوطلبان انتخابات مجلس برنامه محور باشند
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 آذر 1398 ساعت 05:052019-12-05سياسي

بسیاری از قسمت های اقتصاد از خود مجلس هم پنهان است/ مجلس از برنامه سران قوا برای تصمیم گیری درباره سوخت اطلاع داشت


در حوزه اقتصادی مهم ترین مساله عدم شفافیت و وجود تعارض منابع در بین تصمیم گیران است؛ زیرا بسیاری از تصمیم گیران در بخش شبه دولتی نقش دارند و حتی بسیاری از قسمت های اقتصاد از خود مجلس هم پنهان است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مخالفت های نمایندگان با افزایش بهای سوخت طی سال های گذشته گفت: چون این موضوع از مسیر مجلس محقق نشد، این اتفاق از مسیر موازی از شورای هماهنگی سران قوا رخ داد، مجلس هم اطلاع داشت که این شورا تصمیم گیری می کند اما از تصمیم گیری و چند و چون آن مطلع نبود.

استاد دانشگاه تربیت مدرس در میزگردی با عنوان "گرانی بنزین و اعتراضات پس از آن" که به همت انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز برگزار شد، افزود: وضعیت اقتصادی کنونی حاصل مثلث تحریم های بین المللی، معادلات منطقه ای و سیاست های اصلاح قیمت حامل های انرژی است.

وی گفت: مساله تحریم ها موضوع جدیدی نیست و از زمان اشغال لانه جاسوسی با فراز و نشیب های مختلف همواره در قوانین سالانه آمریکا به اشکال مختلف تکرار شده است؛ اما در یک دهه اخیر به دلیل مسأله هسته ای با تحریم های جدیدی رو به رو شدیم که فشار و ابعاد آنها گسترده تر از گذشته بوده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد ضعیف وابسته به نفت، اقتصاد بیمار رانتی را در شرایط تحریم ایجاد می کند، افزود: ما دو تجربه تحریمی سنگین را پشت سر گذاشتیم؛ یکی تحریم ها در دولت دهم است که در آن زمان اقتصاد ایران به شدت دچار بحران می شود و همزمان با آن نرخ ارز و نرخ تورم افزایش می یابد و به نسبت نیز با کاهش نرخ رشد مواجه شدیم.

صادقی ادامه داد: در نیمه اول سال 92 دولت یازدهم با تورم بیش از 40 درصد و نرخ منفی6 درصد کشور را تحویل گرفت؛ اما به دلیل سیاست های جدید، امید به اصلاح امور در جامعه شکل گرفت و انتظارات روانی باعث کاهش نرخ تورم و نرخ ارز شد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: در دولت یازدهم با سیاست تنش زدایی در سطح بین المللی و انضباط در اقتصاد و اجرای سیاست های انقباضی، تورم بیش از شش درصد را در دوره نسبتا کوتاهی به 10 درصد و یا 9 درصد رساند و رشد هم با احتساب قیمت نفت به دوازده درصد رسید.

برجام موجب تحرک اقتصادی در حوزه داخلی و گشایش تعاملات اقتصاد بین المللی شد صادقی با اشاره به اینکه توافق هسته ای موجب تحرک اقتصادی در حوزه داخلی و گشایش تعاملات اقتصاد بین المللی شد، گفت: در حدود یک سال و نیم شاهد بهبود شاخص های اقتصادی بودیم؛ اما موانع بر سر راه برجام، اعم از موانع داخلی که با موانع خارجی هم افزایی کردند و بعد از آن، روی کار آمدن ترامپ، خروج آمریکا از برجام و عدم تصویب FATF به موازات تحریم ها برای ما مشکل ایجاد کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: دولت برای مقابله با تحریم های ارزی در ابتدای سال 97 تصمیم گرفت قیمت ارز را تا 4200 تومان افزایش دهد؛ اما این وضعیت ارزی تبعات فراوانی به جای گذاشت که از جمله آن باید به تشدید قاچاق کالا در همه بخش ها اشاره کرد.

صادقی با یادآوری وضعیتی که موسسات مالی خصوصی در سال 1396 بر جای گذاشتند، بیان کرد: این اتفاق که باعث تجمع بسیاری از سهامداران موسسات مالی و اعتباری شد و نحوه مواجهه نادرست دادستانی با آنها، دولت را مجبور کرد، درست یا غلط 35هزار میلیارد تومان به بازار تزریق کند؛ اما در دی 96 این مسأله به خاستگاه عمده ناآرامی های این سال بدل شد.

وی در ادامه به پیشینه اصلاح مصرف سوخت و هدفمندی یارانه ها در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: در حوزه هدفمندکردن یارانه ها، در رسیدن به اکثر هدف ها ناکام ماندیم و این مساله دلایل مختلفی از جمله تخلفات فراوان در نحوه اجرای قانون و بی توجهی به قوانین مکمل این طرح دارد.

این استاد دانشگاه توزیع منابع حاصل از اجرای قانون در اهداف نامرتبط با حوزه انرژی و بی توجهی به زمینه های تغییر تکنولوژی های انرژی را نیز از دیگر عوامل ناکامی سیاست هدفمند کردن یارانه ها دانست.

بسیاری از قسمت های اقتصاد از خود مجلس هم پنهان است صادقی بیان داشت: در حوزه اقتصادی مهم ترین مساله عدم شفافیت و وجود تعارض منابع در بین تصمیم گیران است؛ زیرا بسیاری از تصمیم گیران در بخش شبه دولتی نقش دارند و حتی بسیاری از قسمت های اقتصاد از خود مجلس هم پنهان است.

وی با بیان اینکه جامعه باید به صورت گسترده خواهان شفافیت باشد، ابراز کرد: در حوزه مالیات همین عدم شفافیت باعث مالیات پنهان شده است و بسیاری از منابع درآمدی ما در بودجه از منابع نامعلوم ناشی می شود.

صادقی عنوان کرد: کاهش اتکا به منابع نفتی و جایگزینی منابع دیگر و هکچنین حذف یارانه های پنهان راهکار گذر از این وضعیت اقتصادی است، نباید از نظر دور داشت که جدا از یارانه های آشکار دولت سالانه یک هزار و 300 میلیارد تومان یارانه پنهان می دهد و از همین رو نظام یارانه ای کشور باید تا افق 1408 اصلاح شود و این اصلاح به منزله افزایش قیمت حامل های انرژی خواهد بود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه طی سال های گذشته موضوع اصلاح قیمت حامل های انرژی بارها در مجلس مطرح شده است، خاطرنشان کرد: دولت هر سال پیشنهادهایی برای اصلاح قیمت حامل ها ارائه می کرد؛ اما مجلس موافقت نکرد.

مجلس سال ها با افزایش قیمت سوخت مخالف بود وی ادامه داد: در این دوره برای اصلاح قیمت سوخت سه پیشنهاد مطرح شد که اکثریت قریب به اتفاق با همه پیشنهادها مخالفت کردند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: چون احساس کردند نمی توانند از مسیر مجلس قیمت سوخت را افزایش دهند، این اتفاق از مسیر به صورت موازی از شورای هماهنگی سران قوا رخ داد، مجلس هم اطلاع داشت که این شورا تصمیم گیری می کند اما از تصمیم گیری و چند و چون آن مطلع نبود.

وی با بیان اینکه به رسمیت شناختن حق اعتراض برای مردم باید به عنوان فرصت شناخته شود، ابراز داشت:در قانون حق اعتراض منوط به مکان خاص وجود ندارد و این مساله مخالف قانون است.

صادقی ادامه داد: شاید با مبارزه با اقتصاد رانتی و صرفه جویی در هزینه های حاکمیتی بتوان کمی وضعیت اقتصادی را تغییر داد.

این نماینده مجلس با اشاره به دیدگاه ها درباره بهره گیری از سیاست خارجی برای کاستن از مشکلات مردم، تاکید کرد: همچنانکه عمق استراتژیک خود را در خارج مرزها مشخص کرده ایم، نباید عمق استراتژیک داخلی خود را از جمله در شهر صدرا شیراز و رباط کریم و.

فراموش کنیم.

اعتراض ها به اصلاح قیمت بنزین که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی سران قوا از دقایق اولیه بامداد جمعه 24 آبان به اجرا گذاشته شد، در شهرهای مختلف اشکال متفاوت داشت.

در برخی شهرها این اعتراض ها تنها در حد تجمع بود و در برخی شهرها با ایجاد ترافیک همراه شد.

این موضوع در شیراز، صدرا و کازرون سبب شد که برخی اغتشاشگران از این اعتراضات سوء استفاده کرده و اقدام به تخریب تاسیسات شهری،اماکن عمومی و خصوصی مردم کنند.

علی ربیعی سخنگوی دولت، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری و محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در اظهارنظرهایی جداگانه تاکید کرده اند که موضوع تغییر بهای بنزین مصوبه شورای عالی اقتصادی سران قوا و تصمیم همه اجزای نظام است.

همچنین دولت با توجه به دغدغه هایی که درباره معیشت مردم وجود دارد موظف است تا تمام پولی که از این مسیر به دست می آید در قالب یارانه ای جداگانه به حدود 60 میلیون نفر از مردم ایران پرداخت کند و مهمترین مساله دولت در این اصلاح قیمت ، اصلاح نظام پرداخت یارانه به نفع همه مردم بوده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تصمیم گیری - تصمیم - مجلس - اقتصاد - دانشگاه تربیت مدرس - نماینده مردم تهران - مجلس شورای اسلامی - سران قوا - دانشگاه - اقتصادی - دانشگاه شیراز - شورای هماهنگی - استاد دانشگاه - وضعیت اقتصادی - شورا - شورای اسلامی - نماینده مردم - محمود صادقی - شورای - اطلاع - تربیت مدرس - نمایندگان - مسیر - سران - اعتراضات - سوخت - مهم ترین - نماینده - برگزار - مخالفت

آخرین اخبار سرویس:
ادامه بن بست انتخاباتی و تظاهرات اعتراضی در افغانستان

سیاست های اجرایی و الزامات بودجه شهرداری تهران

نمایندگان اهر و ورزقان از پاسخ های وزیر اقتصاد قانع شدند

213 امام جماعت در مدارس قشم اقامه نماز می کنند

نماینده اهر به صورت مشروط از پاسخ های وزیر اقتصاد قانع شد | اخبار ایران و جهان

52 پژوهشگر در استان کرمان تجلیل شدند

همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف در یزد

شهرداری در تهران هوشمند صاحب شهر می شود

ماجرای حکم اعدام محسن لرستانی چیست؟

استخدام حسابدار خانم با حقوق و مزایای عالی در کرمان

تصاویر/ نشست تحلیلی «گام دوم؛ حوزه علمیه و انقلاب اسلامی» در خبرگزاری حوزه

آزاد سازی 164 هکتار از اراضی حریم رودخانه ها در مازندران

وزارت کشور موظف به اجرای پروژه هایی با اولویت حمل و نقل عمومی شد

از گارد برخی دانشجویان موسیقی نسبت به روحانیون تا نگاهی متفاوت به ازدواج دانشجویی

تصویب پیشنهادات سه گانه وزارت راه و شهرسازی در کمیسیون امور زیربنایی دولت

پاسخ ضرغامی به ادعای گم شدن 947 میلیون دلار/ خواب زده را نمی توان بیدار کرد

جشنواره ملی «مدهامتان» روستاییان کشور برگزار می شود

هدف اصلی از ایجاد مناطق آزاد قصرشیرین، اشتغالزایی است

نماینده اهر به صورت مشروط از پاسخ های وزیر اقتصاد قانع شد

تصمیمی که فرزندآوری پزشکان را دشوار می کند

1300 برنامه به مناسبت کنگره شهدای استان بوشهر تولید و پخش می شود

قرآنیان بیشترین جمعیت بیمه شده در صندوق اعتباری هنر/ انتقاد نمایندگان مجلس از وضعیت قرآنی کشور/ وعده تعیین تکلیف بحث ادغام

157 نفر برای انتخابات مجلس در استان سمنان ثبت نام کردند

طرح ایجاد تهران جنوبی اعلام وصول شد

کنایه های صریح به قالیباف: امیدوار به ریاست مجلس نباشید/به حدادعادل و عارف نگاه کنید/اینگونه شیپور زدن یعنی نمی دانید چه چیزی را قرار است فتح کنید

نباید ویترینی از «هوشمندسازی» در شهر بسازیم

آخرین گفت وگوی فارس با مرحوم موسوی قهار| امام رضا (ع) شفا داد و صدایم را برگرداند

ضرورت افزایش خدمات اجتماعی در حوزه سلامت/ عمده درآمد اوقاف استان از محل حوزه های علمیه قیدار است

برگزاری گردهمایی بزرگ سادات و یادواره شهیدان مداح در لامرد

دانشجویان سازوکار علمی برای پاسخگویی نمایندگان ومسئولان ایجادکنند

کل نظام هستی بر اساس صلح بنا شده است

کرسی ویژگی ها و شاخصه های علمی جامعه منتظر برگزار می شود

کنایه های صریح به قالیباف: امیدوار به ریاست مجلس نباشید/به حدادعادل و عارف نگاه کنید/اینگونه شیپور زدن یعنی نمی دانید چه چیزی را قرار است فتح کنید

دعوت نهادهای حوزوی از آیت الله یزدی برای حضور در انتخابات خبرگان

اسامی 9 نماینده ای که با تاخیر به جلسه علنی آمدند

انتخابات میدان جنگ امروز است / مجلس آینده بیشتر پایبند به آرمان های نظام باشد

تکلیف مالیاتی پزشکان در بودجه 99

بنزین دونرخی در بودجه 99 حذف می شود/ حقوق کارمندان افزایش می یابد

طرح تشکیل استان تهران جنوبی اعلام وصول شد

استخدام دو نفر کارگر ساده جهت یک کافی شاپ در بندرعباس

استخدام روانشناس در یک مرکز پژوهشی در اصفهان

استخدام نیروی ساده خانم یا آقا جهت کار در کبابی در مشهد

مجلس دهم در اختیار دولت است/ طرح «بنزین» با بی تدبیری اجرا شد

راه آهن منطقه زنجان به فهرست آثار ملی پیوست

واکنش سردار جلالی به زمزمه های قطع اینترنت بین المللی

تهران در میان 50شهر نوآور جهان/ هوشمندسازی ماهیت شهر را تغییر می دهد

4 هزار یتیم اصفهانی بدون حامی هستند

داوطلبان کردستان در انتخابات مجلس یازدهم 30 درصد افزایش یافت

کنایه های صریح به قالیباف: امیدوار به ریاست مجلس نباشید/به حدادعادل و عارف نگاه کنید/اینگونه شیپور زدن یعنی نمی دانید چه چیزی را قرار است فتح کنید

دانشجویان سازوکار علمی برای پاسخگویی نمایندگان ومسئولان ایجادکنند

جزییات نامه وزیر اقتصاد به رییس قوه قضاییه + سند

چگونه یک محسن معمولی به یک محسن عزیز تبدیل می شود

با ماموریت ویژه مایکل دندریا ملقب به آیت الله مایک بیشتر آشنا شوید

رییس سازمان پدافند غیرعامل: مجلس، دولت را مکلف به تکمیل شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال 99 کند

مجلس شهرداری ها را مجاز به اخذ عوارض پارک خودرو کرد

کمپین اهدای فوری خون برگزار می شود

پروانه سلحشوری: به ملت گزارش شفاف بدهید

سلبریتی های سوپر میلیاردر باید مالیات بدهند

قوه قضاییه و اتاق بازرگانی تهران همکاری جدی خواهند داشت

استخدام طراح مسلط به فتوشاپ به صورت تمام وقت در همدان

آخرین گفت وگوی فارس با مرحوم موسوی قهار/ صدای گرفته ای که با عنایت امام رضا (ع) باز شد

استخدام فروشگاه اینترنتی تکنوسان

رفتار، نشأت گرفته از باور و اندیشه فرد است

کواکبیان به چه کسی اشاره می کند؟

پاسخ آیت الله عبادی به یک شایعه: برای همه یک حرف گفته ام/ اگر صلاحیت دارید مسؤولیت را بپذیرید

بودجه وزارت ارتباطات 12 درصد رشد کرد

باید پشت پرده بابک زنجانی مشخص شود

تقدیم لایحه بودجه 99 به مجلس شورای اسلامی

بدون روس ها هم می توانیم ایزوتوپ پایدار تولید کنیم

همکاری جدی قوه قضاییه با اتاق بازرگانی تهران

تأکید وزیر دادگستری بر گسترش روابط حقوقی و قضایی با چین

947 میلیون دلارگم نشده بلکه به صداو سیما داده شد

کنایه وزیر دولت اصلاحات به علم الهدی: برخی اظهارنظرها زیرنویس عربی شد و باعث خشم عراقی ها از ایران شد

زیباکلام، روحانی را به گِل گیرِ ماشین تشبیه کرد!

واردات خودرو در سال 99 هم ممنوع خواهد بود | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

حضور 150 ناشر و ارائه بیش از 60 هزار عنوان کتاب در نمایشگاه سمنان

وزیر دفاع وارد پیشوا شد

بودجه 99 در یک نگاه + اینفوگرافیک

پیش بینی| دکتر انتصار: احتمال برکناری ترامپ صفر است/ اگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امروز انجام شود ترامپ برنده خواهد شد/ احتمال تضعیف اتحادیه اروپا در چند سال آینده

برگزاری همایش طلیعه حضور ویژه طلاب خواهر خوزستانی

فضای پرسش گری خردمندانه بر دانشگاه ها حاکم شود

مجلس، دولت را مکلف به تکمیل شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال 99 کند

بخش خبری 20 هفدهم آذر 98 + فیلم

دیدار نمایندگان نهمین دوره مجلس دانش آموزی با استاندار فارس

86 درصد کودکان کار پایتخت ایرانی نیستند | شناسایی باندهای کودکان سر چهارراه ها

پدر سه شهید نوجوان و خردسال دوران دفاع مقدس در دزفول درگذشت

معاون سابق گمرک قرقیزستان: اتهام پولشویی و قاچاق را قبول ندارم

حضور نماینده قطر در نشست مقدماتی اجلاس شورای همکاری خلیج فارس

تشکیل استان «تهران جنوبی» در مجلس اعلام وصول شد

آزادسازی164 هکتار ازاراضی حریم رودخانه ها

جهانگیری: باید پشت پرده بابک زنجانی مشخص شود

چه کسانی از آیت الله یزدی برای کاندیداتوری در انتخابات خبرگان دعوت کردند؟

مسئولان باید از علم دانشگاه در راستای پیشرفت منطقه استفاده کنند

زارعی: بعید است آقای روحانی نداند در دوره او شرایط مردم بدتر شده است/ دولت باید نسبت به خواسته های مردم اهتمام کند

استخدام کارشناس عمران در یک شرکت مهندسین مشاور /تهران

فاز دوم جمع آوری کودکان کار از 2 روز دیگر/ رایزنی با سفارت افغانستان درباره کودکان کار اتباع

سنجش میزان کارایی شرکت بیمه با وجود ضریب خسارت

استخدام کمک حسابدار در شرکت آتیه گستر کارکیا در تهران

استخدام کارمند خانم جهت رسیدگی و انجام امور داخلی شرکت - کرج

تشکیلات قضایی ناظر بر اطفال بزهکار در حقوق ایران

بسیاری از قسمت های اقتصاد از خود مجلس هم پنهان است/ مجلس از برنامه سران قوا برای تصمیم گیری درباره سوخت اطلاع داشت

بسیاری از قسمت های اقتصاد از خود مجلس هم پنهان است/ مجلس از برنامه سران قوا برای تصمیم گیری درباره سوخت اطلاع داشت