مطالب مرتبط:
شبکه فن بازار ملی ایران نیاز های فناورانه تهران را تامین می کند
استراحت 10 روزه لژیونر تیم ملی فوتبال در ایران
پیروزی پرگل فوتسال ایران مقابل اسلواکی/تشویق یکپارچه ملی پوشان در سالن
بسکتبال با ویلچر قهرمانی آسیا| پیروزی ارزشمند تیم ملی مردان ایران مقابل کره جنوبی
محمدحسین میثاقی هم تایید کرد؛ برانکو سرمربی تیم ملی ایران شده است!
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 آذر 1398 ساعت 01:252019-12-04سياسي

حزب توسعه ملی ایران: کم رونق شدن بازار انتخابات نتایج قهری به دنبال دارد


ایرنا- حزب توسعه ملی ایران اسلامی در اطلاعیه ای با بیان اینکه باید این باور را به جامعه منتقل کرد که کم رونق شدن بازار انتخابات در کشور، - نتایج قهری و اجتناب ناپذیری دارد، تاکید کرد: موضوع انتخابات و امکان بالقوه استفاده حداکثری از فرصت آن برای پیگیری مطالبات اصلاح طلبانه مردم، مهم و با ارزش بالایی است.

در اطلاعیه چهارشنه شب حزب توسعه ملی ایران اسلامی آمده است: مراحل اجرایی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، از روز دهم آذرماه سال جاری، با ثبت نام داوطلبان نمایندگی و تشکیل هیأت های اجرایی انتخابات آغاز شد.

این مهم در شرایطی رخ می دهد که نگاهی به وضعیت کشور و شرایط زندگی مردم و مقایسه آن با شرایط چهار سال قبل، در آستانه برگزاری انتخابات مجلس دهم، متفاوت و خطیر بودن مقطع کنونی را به خوبی نشان می دهد.

چهار سال قبل، اقدامات اصلاحی دولت تدبیر و امید و ایجاد آرامش همه جانبه در کشور که نقطه عطف آن را می توان به نتیجه رسیدن برجام دانست، افق های بهبود شرایط کشور و زندگی مردم را نوید می داد.

آحاد کثیری از مردم امیدوار بودند که تسهیل مراودات سیاسی، مالی و فنی کشور با دنیا و رونق و شکوفایی اقتصادی در پرتو تعامل سازنده و عزتمندانه با جهان بتواند کشور را در مسیر رشد و توسعه قرار دهد.

همین امید، پایه اصلی مشارکت نسبتا گسترده 62 درصدی آحاد مختلف جامعه در انتخابات مجلس دهم بود.

اما اکنون در حالی به استقبال انتخابات مجلس یازدهم می رویم که شرایط کشور و مردم به کلی با چهار سال قبل متفاوت است.

امروز خروج آمریکا از برجام که پس از یک دوره مانع تراشی جبهه گسترده تندروهای داخلی و خارجی در برابر به نتیجه رسیدن کامل آن و سرانجام به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا رخ داد، وضعیت این معاهده را متزلزل و نامشخص کرده است .

فشارهای سیاسی، اقتصادی و تهدیدات امنیتی ناشی از تحریم های گسترده و بی سابقه آمریکا و عدم تحقق اقدام جبرانی سایر کشورهای امضا کننده برجام، در یک و نیم سال گذشته، وضعیت اداره کشور را با تلاطم های زیادی رو به رو ساخته و میزان فشار مشکلات معیشتی بر مردم، خصوصا اقشار آسیب پذیر را در بی سابقه ترین حد خود در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی قرار داده است.

همچنین ممانعت از بهره بردن دولت از خدمات مدیران شایسته، توانمند و امتحان پس داده ای که مرد روزهای سخت بحران هستند، با بهانه ها و پرونده سازی های کاذب سیاسی و امنیتی، پدیده سوء مدیریت و عواقب منفی آن در اداره کشور و زندگی روزمره مردم را نیز در برخی بخش های اجرایی بدنبال داشته است.

در حالی که در این زمینه انتظار از دولت آن بود که از ابتدا بر استفاده از این ظرفیت ها، پافشاری در برابر فشارها مقاومت می کرد.

همچنین صرف نظر از فشارها و ممانعت ها، به نظر می رسد در پاره ای از موارد، برخی بدسلیقگی ها و سوء تدبیرها در برگزیدن مدیران نیز موجب تشدید آثار سوء مدیریت در کشور شده است.

از سوی دیگر پدیده فساد شبکه ای و گسترده ای که با آغاز دولت نهم و یک دستی حاکمیت، در پی انهدام سامانه اداری و مدیریتی کشور شکل گرفته بود، با آغاز دولت یازدهم و در جریان تعارضات و برخوردهای جناحی، ابعاد رسانه ای و عمومی یافت و هر هفته و هر ماه، جامعه با پرونده های متعدد فساد مالی مواجه شد و می شود که بسیاری از آنها به دوره قبل از دولت مستقر باز می گردد.

این درحالی است که به نظر می رسد در این ارتباط، موارد متعدد و بزرگی از فساد مالی وجود دارد که به دلایلی و در کوران مواجهه سلیقه ای با پرونده های فساد اقتصادی، هنوز ابعاد آن برای جامعه آشکار نشده است که خود این مواجهه گزینشی، در کنار اصل وجود فساد، نارضایتی مضاعفی را در جامعه بدنبال داشته است.

عدم تحقق انتظارات و مطالبات مردم که از مجلس دهم و منتخبین آن وجود داشت، یکی دیگر از ویژگی های شرایط کنونی است.

البته باید توجه داشت که علاوه بر برخی کاستی ها و کوتاهی ها در عملکرد مجلس و منتخبین، یکی از دلایل عمده این امر را می توان در تاثیر رد صلاحیت گسترده، سلیقه ای و فراقانونی نهاد نظارتی و ممانعت از ورود جمع کثیری از شایستگان به مجلس سراغ گرفت.

همچنین سقوط جایگاه نهاد مجلس در مناسبات کشور می تواند دلیل مهم دیگری در این زمینه باشد.

شاید مهمتر از همه موارد پیش گفته، باید به موضوع افزایش نرخ بنزین در کشور و حوادث متعاقب آن اشاره کرد.

تصمیمی که بنابر شرحی که در بیانیه تحلیلی حزب در این ارتباط آمد، تصمیم اجتناب ناپذیری بود که توسط مرجعی غیر از نهاد قانونگذاری رسمی کشور اتخاذ و در بدترین زمان ممکن اجرایی شد.

همچنین در اجرا نیز با مشکلات ناشی از عدم احساس مسئولیت ها، بی تدبیری ها و رفتارهای مبتنی بر منکوب کردن رقبای سیاسی، وضعیت و نتایج وخیم تری یافت.

حوادث تأسف باری نیز که در جریان اعتراضات نسبت به اجرای این تصمیم رخ داد.

از تخریب گسترده اموال عمومی و خصوصی گرفته، تا جان باختن شماری از شهروندان کشور، خسارات مادی و معنوی عمیقی را بدنبال داشت و احساسات جامعه را سخت جریحه دار کرد.

در چنین شرایطی، که کاملا مطلوب جریاناتی سیاسی است که پیروزی خود را در عدم مشارکت گسترده مردم می بینند، جامعه ما در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مرحله اول برگزاری انتخابات، یعنی ثبت نام نامزدهای انتخاباتی قرار گرفته است.

واقعیت آن است که نهاد انتخابات، یکی از مهمترین مجاری و ابزارهای پیشبرد یک حرکت اصلاح طلبانه و مسالمت آمیز در تمامی جوامع به حساب می آید.

از این رو به طور کلی، نگاه یک جریان اصلاحی به صندوق رأی، نگاهی مثبت و از منظر یک فرصت ذی قیمت برای پیشبرد اهداف اصلاح طلبانه است.

اساساً یکی از مطالبات جدی جریانات اصلاح طلب، مطالبه انتخابات آزاد و موضوعیت یافتن صندوق راِی بعنوان مرجع حل و فصل اختلافات در کشور است.

این امر به گونه ای مبنایی و استراتژیک است که حتی موضوع مهمی مانند میزان پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان نیز نمی تواند خدشه ای به آن وارد کند.

میزان مقبولیت جریان اصلاح طلبی نزد مردم، هر چند مهم ترین عامل در امکان کامیابی اصلاح طلبی در کشور است و بدون فراهم آمدن آن، پیشبرد اصلاحات امکان پذیر نیست، اما صرفا به سبب احتمال همراهی کمتر مردم، پشت کردن به صندوق رای و نهاد انتخابات، قابل قبول نیست.

چرا که هم صداقت اصلاح طلبان را در "پذیرش فصل الخطاب بودن صندوق رأی" مخدوش می کند و هم آنان را از امکان استفاده از فضای مستعد انتخابات برای شنیدن نظرات و دیدگاه های جریانات سیاسی از جانب مردم محروم می کند.

لذا به فرض رخداد چنین وضعیتی که آحاد مردم اقبال لازم را به اصلاح طلبان و اساساً صندوق رای نداشته باشند، لازم است که به جای پاک کردن صورت مساله و گریز از در معرض داوری و رأی جامعه قرار گرفتن، اصلاح طلبان تلاش کنند جامعه را نسبت به روش ها و برنامه های خود متقاعد کنند و در صورت لزوم با بازنگری واصلاح روش ها، زمینه نزدیکی بیشتر با عامه مردم را برای خود فراهم کنند.

این باور را باید به جامعه منتقل کرد که کم رونق شدن بازار انتخابات در کشور، نتایج قهری و اجتناب ناپذیری دارد که مهمترین آنها، تقویت مناسبات غیر مردم سالار در اداره امور کشور و همچنین سوق یافتن نارضایتی ها و اعتراضات نسبت به نحوه اداره جامعه به سمت و سوی خشونت و تخریب و ویرانگری است.

از این روی، بیش از هر نهادی، این نهاد "حاکمیت" است که می بایست قدر "انتخابات" را دانسته و زمینه ساز رونق آن با جلب عملی توجه آحاد مختلف مردم برای مشارکت در آن باشد.

اصولاً یکی از راه های پیگیری اصولی مطالبات مردم، وجود قوه مقننه ای کارآمد، مقتدر و در جایگاه رفیعی است که قانون اساسی معین کرده و بنیانگذار نظام در نظر داشته است.

حضور نمایندگان شایسته مد نظر مردم در مرکز قانون گذاری و نظارت کشور است که موجب می شود ضمن پیگیری مطالبات مردم و قرار دادن جریان امور کشور در مسیر تامین منافع ملی، جایگاه مجلس نیز تقویت و احیا شود.

این مهم تنها با پایمردی منتخبین واقعی مردم و آمادگی آنان برای پرداخت هزینه های احتمالی ممکن است.

البته در این میان، موضوعی که می تواند فرآیند فوق را تقویت و تکمیل کند، طراحی و اعلام برنامه های جزیی و مشخص برای اصلاح و بهبود وضعیت کشور و مردم در بخش های مختلف است که می بایست از جانب اصلاح طلبان، به عنوان برنامه انتخاباتی به مردم ارائه شود.

برنامه هایی که بدور از کلی گویی های بی حاصل، عملیاتی، قابل حصول و برای مردم ملموس باشد و راستی آزمایی تعهد به آن نیزبرای مردم به آسانی ممکن باشد.

اصلاح طلبان و نامزدهایشان باید برای اجرای این برنامه ها با مردم میثاق ببندند و پس از انتخابات نیز گزارش کار خود را در بازه های زمانی مشخص به مردم ارائه کنند.

شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان به عنوان مهمترین رکن تشکیلاتی مشترک اصلاح طلبان کشور، در این زمینه وظیفه مهم و حساسی دارد که لازم است بدون فوت وقت، آن را به انجام رساند.

همچنین لازم به ذکر است که وجود اعتبار ذاتی موضوع انتخابات برای جریان اصلاحات، به مفهوم الزام آنان به ارائه فهرست کامل انتخاباتی در تمامی حوزه های انتخابیه، به هر قیمت و تحت هر شرایط نیست.

یقیناً چنانچه شرایطی برای اصلاح طلبان فراهم شود که نتوانند افرادی را به عنوان نامزد انتخاباتی به ملت معرفی کنند که حضورشان در مجلس موجب حرکتی معنادار در رفع مشکلات کشور و مردم شود، انتشار فهرست انتخاباتی به هر شکل و هر کیفیت به هیچ وجه نباید در دستور کار این جریان سیاسی قرار گیرد.

چرا که این اقدام نه تنها نفع آشکاری برای کشور و ملت نخواهد داشت، بلکه اعتبار و مقبولیت جریان اصلاحات را نیز نزد افکار عمومی جامعه مخدوش خواهد کرد.

ما در حال حاضر و در آغاز زمان ثبت نام نامزدهای انتخاباتی، هیچ افق و دورنمای مشخصی از وضعیت نامزدهای اصلاح طلبان در پایان فرآیند رسیدگی به صلاحیت ها و فهرست نهایی نامزدهای تأیید صلاحیت شده نداریم، لذا از هم اکنون نمی توانیم موضع نهایی خود را در انتخابات پیش رو پیش بینی کنیم.

اما از آنجا که بنابر آنچه در بالا بیان شد، موضوع انتخابات و امکان بالقوه استفاده حداکثری از فرصت آن را برای پیگیری مطالبات اصلاح طلبانه مردم، مهم و با ارزش بالا ارزیابی می کنیم، بنابراین حزب توسعه ملی ایران اسلامی به منظور فراهم آوردن مقدمات امکان استفاده از فرصت انتخابات و از دست ندادن ابزار نقش آفرینی اصلاح طلبان در آن، بدون پیش داوری نسبت به موضع نهایی خود در قبال انتخابات پیش رو، از کلیه افراد اصلاح طلب و مستقلی که خود را واجد شایستگی برای حضور در نهاد قانون گذاری و نظارت کشور می بینند دعوت می کند با اعلام داوطلبی خود و ثبت نام در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اجازه ندهند تا بدلیل فقدان نامزدهای انتخاباتی کارآمد و مردمی و اصلاح طلب، سرنوشت انتخابات، بدون حتی نیاز به مهندسی در مرحله رسیدگی به صلاحیت ها، در مرحله ثبت نام و بدلیل عدم حضور آنان تعیین شود.

ما ضمن حمایت از سازوکارهای دموکراتیک تصمیم گیری درون جبهه ای اصلاح طلبان، از جمله طرح سرا، معتقدیم داوطلبان اصلاح طلب از هم اکنون باید آمادگی رفتار تشکیلاتی براساس تشخیص نهادهای تصمیم گیری اصلاح طلبان را داشته باشند.

نامزدهای انتخاباتی اصلاح طلب در ضمن باید این آمادگی را داشته باشند که در مسیر پر سنگلاخ احیای جایگاه مجلس و قرار گرفتن آن در جایگاهی تراز قانون اساسی کشور مجاهده نمایند و در راه پیگیری مطالبات واقعی جامعه کمر همت را محکم ببندند.


کلید واژه ها: حزب توسعه ملی ایران اسلامی - انتخابات - ایران اسلامی - اسلامی - ثبت نام داوطلبان - شرایط - توسعه - ایران - اطلاعیه - اقدامات اصلاحی - انتخابات مجلس - بازار - اصلاح - دولت تدبیر - رونق - مجلس - مردم - کشور - نمایندگی - داوطلبان - مطالبات - برگزاری - استفاده - اقدامات - ثبت نام - پیگیری - بالایی - مقایسه - متفاوت - آستانه

آخرین اخبار سرویس:
اهدای هزار و 500 نسخه کتاب به کتابخانه ای در دهاقان

توسعه جامعه در گرو همراهی مردم

حضرت معصومه(س) الگوی زنان جامعه اسلامی هستند

آقای روحانی! قرار بود رفاه بیاورید نه اینکه خیل مردم گرفتار نان شب باشند / خیالتان راحت! 45 هزار تومان برای مردم هیچ شد، هییییچ!

سلیمی: در نهایت به گونه ای نشود سلبریتی های پولدار از پرداخت مالیات معاف شوند

حکم نخست وزیران و وزرای سابق الجزایر در پرونده های فساد فردا صادر می شود

بررسی بخشودگی تسهیلات 18 هزار پرونده آسیب دیده از زلزله

ارزش محصولات شیلاتی مازندران 2000 میلیارد تومان است

نماینده پارس آباد از توضیحات وزیر اقتصاد درباره خصوصی سازی قانع شد

اعلام وصول طرح تشکیل استان تهران جنوبی از سوی عضو هیئت رییسه مجلس

اینترنت را تحریم نکنیم

بنای تاریخی جری پولاک در بندرگاه هرمز؛ خانه ای برای مهارت افزایی جامعه محلی

نیروی انتظامی در حوادث اخیر غافلگیر نشد

اولین پیش همایش بازخوانی آرای فارابی در باب موسیقی برگزار می شود

نقش قانون انتخابات مجلس در راه اندازی نهضت ثبت نام

مهران ریاضی پرندگان مهاجر

راه های دستوری مشکل سبک زندگی را حل نمی کند

رهن و اجاره برج های چیتگر

«سلبریتی های میلیاردر» نباید از پرداخت مالیات معاف شوند

لزوم بهره گیری از فناوری های نرم برای تبلیغ دین

موقوفات حوزه های علمیه زیاد، اما درآمد آنها کم است

جای خالی مهندسان شهرساز در شهرسازی یزد

هیچ طیف سیاسی برای مردم کار نکرده است

نقشه های ساختمان جدید پلاسکو به شهرداری رسید

فقه الحدیث مقام معظم رهبری پویا و فعال است

هوشمند سازی تهران نباید یک ژست باشد

پاسخ قاطع آیت الله سیستانی به حسنی مبارک درباره میهن پرستی شیعیان منطقه

تهران در میان 50 شهر هوشمند جهان قرار دارد

مطالبه گری، بصیرت و حضور در صحنه های اجتماعی ویژگی دانشجوی انقلابی است

دشمنان و مستکبران از حکومت و سیاست دینی هراس دارند

نماینده اسبق ساری از داوطلبی مجلس انصراف داد

خنثی کردن نقشه دشمن منجر به افزایش اعتماد عمومی مردم می شود

تشکیل کمیته های تخصصی دستمزد کارگران/ دولت وظیفه خود در قانون اساسی را انجام نداد

فراخوان کارگزاران حج تا 20 آذر ماه ادامه دارد | اخبار ایران و جهان

استخدام نیروی فروشنده آقا جهت همکاری در قم

سامانه هوشمند پارک در مرحله اجرا است

نوبخت: نیاز به دعا و کمک داریم تا آلام مردم را کاهش دهیم

استخدام نیروی خانم آشنا به نرم افزار حسابداری در فروشگاهی

فریبا نادری از دخترش یارا رونمایی کرد+تصاویر و بیوگرافی

دوستان موسوی قهار از او می گویند/ آخرین جملات «صدای ماندگار مناجات» در بیمارستان

ملاک عمل پلیس، تحقق مطالبات رهبری باشد

نیروهای امنیتی و انتظامی اجازه نفس کشیدن به پادوهای دشمنان را ندادند

بیش از 2 میلیون نفر در سامانه «تهران من» ثبت نام کردند

اجرای طرح بهسازی فلکه های اول و دوم خزانه

صحن مجلس اقبالی به استیضاح ها نشان نمی دهد

یکی از 20 جهانگرد معروف یوتیوب به ایران آمد

ضعف در نظارت، ویژگی بارز مجلس دهم است

برگزاری پنجمین همایش مبارزه با فساد

تجهیز بالگرد های ترابری هوانیروز به توپ های 20 میلی متری و راکت

تجلیل از طلاب کارآفرین در سمنان

رای جالب توجه یک قاضی برای دو نفر از معترضان به گرانی بنزین؛ متهمان آزادند!

استخدام تعدادی استادکار MDF ماهر جهت کار در کرمان

این کاندیداهای مجلس، احمدی نژادی یا عضو جبهه پایداری هستند/کدام نامزدها گزینه اعتدالگرایان هستند؟ +جدول

واکنش ستاری در برابر مخالفان تاکسی های اینترنتی چه بود؟ | درآمدزایی از شهر هوشمند جای تراکم فروشی را بگیرد

فتوتیتر/ نیازمند تبیین عمارگونه حقایق قرآنی ناظر به مسائل روز هستیم

جراح محرومان مفتخر به خادمی حرم حضرت رضا شد

عواقب اختلاس، اختلاس گران را رها نمی کند

استخدام طراح آقا مسلط به کورل و فتوشاپ در تهران

حیات سیاسی برخی در دوقطبی سازی انتخابات است

استخدام مغازه لوازم یدکی دانش

استخدام نیروی تریکودوز و بردست خانم در خراسان رضوی

دعوت به همکاری دندانپزشک مسلط به امور زیبایی با پروانه در تهران

تشکیل کمیته های تخصصی دستمزد کارگران/ دولت وظیفه خود در قانون اساسی را انجام نداد

استخدام گالری هنری آرنیکا

آذری جهرمی: پنجشنبه این هفته مردم را سورپرایز می کنم

آذری جهرمی: 5شنبه برای مردم سورپرایز داریم

امهال تسهیلات دریافتی بعد از وقوع زلزله نیاز به قانون جدید دارد

عبداللهی از توضیحات وزیر اقتصاد قانع شد

بازارچه سوغات و صنایع دستی در گلوگاه برپا می شود

انتشار هندبوک «اخلاق در اقتصاد و تأمین مالی اسلامی»

عبداللهی از توضیحات دژپسند درباره امهال وام به زلزله زدگان قانع شد

سیّد قاسم موسوی قهار ذاکر مشهور اهل بیت درگذشت+عکس

سورپرایز آذری جهرمی چیست؟

رونمایی تابلوی درخت دوستی نماد روابط رسمی ایران و ژاپن

معارفه فرمانده جدید ناحیه مقاومت بسیج سپاه بردسکن

جهاد انتظامی و امنیتی در ختم فتنه اشرار

افتتاح استودیوی بسیج گروه تلویزیونی سپاه شهدا

زاکانی: مجلس بعدی طرح بنزینی را تغییر می دهد

آیین نامه تشکیل ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور برای معلولان ابلاغ شد

همسان سازی حقوق بازنشستگان 30 هزار میلیارد تومان اعتبار می خواهد نه 6 هزار میلیارد

برگزاری دومین همایش فرهنگی دانشگاه قاهره با مشارکت 16 کشور

مشاغل کاذب در اردبیل سروسامان می گیرند

در صورت پیروزی در انتخابات، اعضای خانواده ام اجازه فعالیت در خارج از کشور را ندارند

روند ساخت موزه یاسوج رضایت بخش نیست

پیکرمرحوم موسوی قهار فردا تشییع می شود

فراخوان دوره تربیت مربی سبک زندگی قرآنی در گلستان

فراخوان کارگزاران حج تا 20 آذر ماه ادامه دارد/ شاخصهای انتخاب اعلام شد

اختلاس، اختلاس گران را رها نمی کند

1400 میلیارد پروژه آب و برق در کرمانشاه افتتاح و کلنگ زنی می شود

نماینده پارس آباد از پاسخ های«دژپسند» قانع شد

پیشنهاد آموزش «زبان چینی» در مدارس و حمایت وزیر از آن

امروز در مجلس شورای اسلامی چه گذشت؟

شعر خوانی زیبای جوان لبنانی

طرح تشکیل استان تهران جنوبی اعلام وصول شد

هیچ طیف سیاسی برای مردم کار نکرده است

جای خالی مهندسان شهرساز در شهرسازی یزد

استخدام حسابدار مجرب در هتل هرمز بندرعباس

چگونگی خواندن نماز شب و فضیلت های آن

استخدام کارشناس پرستاری جهت مرکز جراحی واقع در شمال تهران

آیین نامه تشکیل ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور برای معلولان ابلاغ شد

حزب توسعه ملی ایران: کم رونق شدن بازار انتخابات نتایج قهری به دنبال دارد

حزب توسعه ملی ایران: کم رونق شدن بازار انتخابات نتایج قهری به دنبال دارد