مطالب مرتبط:
تحلیل احسان شریعتی از اعتراضات بنزینی/مسئله، معیشت و نان است/ روش هایی نظیر پارازیت و فیلتر جوابگو نیست
تحلیل احسان شریعتی از اعتراضات اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین/ موضوع مسئله معیشت و نان است/ روش هایی نظیر پارازیت و فیلتر جوابگو نیست
تعبیر لنینی احسان شریعتی از اعتراضات ایران و خاورمیانه
جلسه مجلس خبرگان رهبری درباره اعتراضات بنزینی با حضور مقامات امنیتی
تعداد کشته شده های اعتراضات بنزینی | آمار خارجی ها در سکوت داخلی ها
-152 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 آذر 1398 ساعت 00:412019-12-02سياسي

تحلیل احسان شریعتی از اعتراضات بنزینی/مسئله، معیشت و نان است/ روش هایی نظیر پارازیت و فیلتر جوابگو نیست


روشنفکران و نیروهای آگاه و مصلح باید هوشیاری و قدرت پیش بینی و پیش گیری داشته باشند و روش های درست و اصولی را انتخاب کنند.

زیرا وقتی خشونت یا صحنهٔ جنگ داخلی پدیدار شود، - تحلیل احسان شریعتی از اعتراضات بنزینی/مسئله، معیشت و نان است/ روش هایی نظیر پارازیت و فیلتر جوابگو نیست آذر 12, 1398 احسان شریعتی گفت: روشنفکران و نیروهای آگاه و مصلح باید هوشیاری و قدرت پیش بینی و پیش گیری داشته باشند و روش های درست و اصولی را انتخاب کنند.

زیرا وقتی خشونت یا صحنهٔ جنگ داخلی پدیدار شود، گرد و غباری ایجاد خواهد شد که تفکیک صفوف از یکدیگر ناممکن می شود.

تحلیل احسان شریعتی از اعتراضات بنزینی/مسئله، معیشت و نان است/ روش هایی نظیر پارازیت و فیلتر جوابگو نیست در دو هفته گذشته به دنبال افزایش نرخ بنزین در کشور، اعتراضاتی در سطح جامعه کشور رخ داد که در مواردی منجر به تخریب و خشونت شد.

به دنبال این وقایع، تحلیل و چرایی اعتراضات در ایران، از مهم ترین مسائلی بوده که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

در همین رابطه، یک روشنفکر معتقد است اگر یک کنفرانس ملی با حضور معتمدین مردم و شخصیت های مورد اعتماد نظام در خصوص بررسی حوادث اخیر تشکیل شود، بسیار خوب است.

زیرا ما فراتر از تشکیل دادگاه برای بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، نیاز به تشکیل یک کمیته حقیقت یاب برای گزارش و بررسی شفاف ابعاد و خسارات وقایع اخیر داریم.

متن کامل گفت وگوی احسان شریعتی با خبرنگار جماران را در ادامه بخوانید: چگونه می توان ریشه های اعتراضات اخیر در جامعه را تحلیل کرد؟ یکی از اهداف انقلاب ایران در سال 57، آرمان و شعار عدالت و در پیش گرفتن راه رشد و توسعه ای متفاوت با گذشته بود تا جامعه ای آزاد و عادلانه و همگون تر از منظر اقتصادی و اجتماعی به وجود آید.

همچنین قرار بود راه رشد و توسعه ای جامعه ای متناسب با اقلیم و محیط زیست و میراث فرهنگی و تاریخی و عدالت اجتماعی شکل گیرد.

در واقع، طرحی برای آینده به سمت مردم سالاری که در آن منافع و مصالح مردم برتر شمرده شود و عدالت و قانون بر آن حاکم باشد.

بورژوازی ملی لیبرالیسم به معنای کلاسیک حاکم نیست این اهداف هم به زبان مذهبی مطرح می شد در شعارهایی چون حکومت عدل علی و.

، هم به لحاظ سیاسی و اجتماعی مانند استقلال، آزادی و جمهوری.

اما متاسفانه پس از انقلاب بتدریج از مسیر عدالت طلبی در همهٔ عرصه ها فاصله گرفتیم و به ویژه پس از جنگ با طرح های اجتماعی-اقتصادی از دوران سازندگی تاکنون موسوم به نولیبرال ، هرچند این نام و اصطلاح قابل بحث باشد، شکاف طبقاتی تشدید شد و.

، بحران معیشتی گستردهٔ کنونی پدیدار شد.

پس چرا این اصطلاح را به کار می برید؟ از این نظر آن را نئولیبرال می نامند که شعار اقتصاد بازار و خصوصی سازی و آزادسازی قیمت ها و .

، را سرمی دهد.

در لیبرالیسم کلاسیک در دموکراسی های مدرن غربی اما، حاکمیت قانون و تقسیم قوا صورت گرفته که داستان را متفاوت می کند.

در کشور ما، با سابقه ای 2500 ساله در سنت اقتدارگرایی حکومتی نظام پادشاهی، اساسا بورژوازی ملی لیبرالیسم به معنای کلاسیک حاکم نیست.

سیاست های اقتصادی نولیبرال به سبک اقتدارگرایانهٔ حکومتی اتخاذ و اعلام و اعمال می شود؛ از رانت و اطلاعات و.

حکومتی بهره می برد و…، که همه اینها در تباین با مرام و مشی لیبرال در غرب قرار دارد.

از جمله این که مشخص نیست که ثروت ملی در کشور غنی ما چگونه مدیریت و توزیع و خصوصی سازی می شود؟ به خصوص در رابطه با درآمد اصلی که حاصل از فروش نفت است و امکان ورود سرمایه های کلان را به کشور می دهد.

و این درآمد به تعبیر مرحوم زنده یاد دکتر سحابی، یک درآمد نیست، بلکه یک سرمایه طبیعی ملی است که فروخته می شود و می بایستی برمبنای آن تولیدی درست ایجاد می شد تا از آن راه درآمد بدست آید.

درآمد محسوب کردن فروش نفت مانند این می ماند که کوه ها و زمین هایمان را بفروشیم.

درآمد ملی اصلی محسوب شدن فروش نفت باعث ضعف بنیهٔ تولیدی و اقتصادی می شود.

به همین دلیل هم بود که دکتر مصدق می گفت اقتصاد منهای نفت ، یعنی اقتصاد خودمتکی و مولد و سالم.

وقتی نفت به عنوان منبع درآمد کشور درمی آید، امکان بروز همهٔ فسادها از همینجا تغذیه می شود؛ و می بینیم که همواره شماری اختلاس گر در بخش های گوناگون نظام پیش و پس از انقلاب به گونه ای مزمن در کمین ارتکاب فساد مالی نشسته بودند.

این نظام نسبت به نظام گذشته، عمومی تر یا به تعبیری مردمی تر شده است البته به دلیل اینکه نظام ایران پس از انقلاب، نسبت به نظام گذشته، عمومی تر یا به تعبیری مردمی تر شده و اقشار مختلفی در آن دخیل شده اند، کنترل و کیفیت نخبه گرایانه اش هم کمتر شده است.

بنابراین، ممکن است گروه ها و اقشار مختلفی به صورت گسترده تری ذینفع در برنامه های غیراصولی شده باشند، به اعتنا به محیط زیست، تا میراث فرهنگی و عدالت اجتماعی و مصالح اکثریت جامعه.

چنان که می بینیم مجموعه این مسائل روی هم انباشته و بحرانی شده اند، به نحوی که اگر حوادث دو دهه قبل را بررسی کنیم متوجه این انباشتگی انفجاری بحران های تو در تو خواهیم شد.

به نظر شما اعتراضات سال های اخیر چه تفاوت هایی با وقایع پس از انتخابات سال 88 داشته است؟ پس از انتخابات سال 88 یک جنبش مدنی اعتراضی در مورد بحث رأی و اقتضای شفافیت سیاسی به وجود آمد.

اما پس از این که آن وقایع به نتیجهٔ مشخصی نرسید، جامعه در دههٔ بعد وارد فاز جدیدی شد و حول مسائل مطالباتی و صنفی و با کنش گری و واکنش های انفجاری در جنبش ها و حرکت های اجتماعی-اقتصادی علیه سیاست های کلان نولیبرالی که آزادی قیمت ها، گرانی و تورم و اختلافات طبقاتی را تشدید می کرد، شکل گرفت.

در حالی که بحران معیشتی موجود باعث شده تا علاوه بر این که طبقهٔ متوسط نگران آیندهٔ خود شوند، اقشار تهی دست دیگر ناتوان از ادامه بقا شوند.

  موضوع اصلی اعتراضات اخیر مسئلهٔ معیشت و نان است این وضعیت عمدتا در مناطقی مشهودتر است که در آن شورش های اعتراضی اخیر رخ داده است.

زمینهٔ اجتماعی گسترش اعتراضات از سال 96 تا کنون را به روشنی می بینیم که اغلب کانون های اصلی اعتراضی در مناطق فقیر و محروم بوده است.

بنابراین اعتراضات دو سال اخیر با اعتراضات اواخر دهه 80 از این حیث متفاوت است که جنبش اعتراضی 88 جنبش طبقه متوسط شهری جامعه بود که نسبت عدم شفافیت ها در سپهر حاکمیت قانون معترض بود.

موضوع اصلی اعتراضات اخیر اما مسئلهٔ معیشت و نان و اعتراض به این ست که نمی توان با ریتم تورم و گرانی ادامهٔ بقا داد.

این اعتراضات نشان دهندهٔ شکاف میان مردم و حاکمیت به معنای اعم خود است.

این شکاف در دو دههٔ اخیر هم به صورت سیاسی و هم اقتصادی خود را نشان داده است.

اما آنچه شرایط را بحرانی تر می کند عدم شفافیت، ابهامات و معماهایی است که به دلایل  گوناگون هم می تواند از درون نظام برخیزد و و هم از سوی سرخوردگان و حاشیه نشینان جامعه هم  از خارج از کشور و قدرت های بیگانه روی آن سرمایه گذاری شود و بهره برداری های لازم صورت گیرد، به گونه ای که این شکاف حالتی انفجاری و خشونت کور وتخریبی مطلق به خود بگیرد؛ و البته این روند می تواند ما را وارد فازی کند که سرنوشتی مشابه لیبی، سوریه یا افغانستان پیدا کنیم.

بحران معیشتی و ناامیدی موجب بروز اعتراض در منطقه شده است فکر می کنید دست کم بخشی از دلایلی که این کشورها را با این سرنوشت مواجه کرده عدم شفافیت بوده است؟ به طور کلی اکثر جنبش هایی که در خاورمیانهٔ عربی و جهان اسلام به راه افتاده، اعتراضات بر حقی علیه وضع موجود و نظام ها و حاکمیت هایی است که به تعبیر لنینی، دیگر نمی توانند مانند سابق کشورهایشان را اداره کنند زیرا دچار خودکامگی و فساد شده اند.

همچنین بحران معیشتی و ناامیدی موجب بروز اعتراض در این کشورها شده است.

بنابراین، اعتراضات در خاورمیانه عربی هم دلایل روانی داشته، هم دلایل اقتصادی و سیاسی که سال ها روی هم انباشته شده اند.

و از دیگر سو، البته شکی هم نیست که قدرت های خارجی بر روی این اعتراضات سرمایه گذاری و به نحوی تلاش کنند تا آنها را به سمت خود بکشانند.

چه بسا برخی نظام ها شبیه اسراییل منفعتی در تثبیت اوضاع در خاورمیانه نداشته باشند و به دنبال این باشند که بنیهٔ کشورها ضعیف و در همین وضعیت فعلی باقی بماند.

بنابراین، اینکه چرا این جنبش ها در برخی کشورها منحرف شده یا به هرشکل موفق نشده اند، بحث دیگری است.

در همه آنها اما، شروع قیام ها از اعتراض به وضعیت موجود ناموجه بوده است.

عده ای به اشتباه فکر می کنند اعتراض کردن غلط است و مسئول چنین وضعی معترضین هستند همه قدرت ها در چنین موقعیت هایی به نفوذ و به انحراف کشیدن مسیر جنبش های اعتراضی فکر می کنند.

ولی این دلیل بر این نمی شود که ما ضعف و زمینه ٔ درونی و دلایل موجه اعتراضات را نبینیم.

برای نمونه، اگر در کشوری بیشتر اعتراض و انقلاب گسترده و موفق می شود و در کشور دیگری کمتر، علت آن است که مدیریت تاکنونی نظام ها در برخی کشورها و وضع موجود یکی شکننده تر از برخی دیگر بوده است.

بعضی کشورها نتوانستند اعتراضات درون جامعهٔ خود را جمع و جور کنند و همین باعث فروپاشیدن کشورها شده است.

در این وضعیت، عده ای به اشتباه می پندارند که شاید اعتراض از اساس غلط بوده و مسئول چنین وضعی منتقدین یا معترضین بوده اند، در حالی که اینها مسئولین اولیه نیستند و رفتارشان واکنشی علیه وضع موجود بوده است.

مسئول اصلی، مسئولین همهٔ کشورها هستند.

در کشور ما، سیاست های دولت های پس از جنگ مبتنی بر مبانی سوسیال دموکراتیک نبوده است.

یعنی سیاست هایی که بر پایهٔ دفاع از تامین و پوشش های اجتماعی، حل اختلافات طبقاتی و دفاع از اکثریت اجتماع بوده باشند، رعایت و اعمال نشده است و سطح اقدامات در این حد بوده که ما بتوانیم در اقتصاد معاملات و مبادلات کلاسیک انجام دهیم.

به تعبیری دیگر، دلایل صرف بازاری آورده و چنین بینشی را حاکم کرده اند.

شعارهای حاشیه ای ناشی از مغالطه میان وضع موجود با وضع گذشته هستند به اعتراضات اخیر بازگردیم.

همانطور که در مصاحبه قبلی با جماران تلویحا گفته بودید اگر راهی که می رفتیم درست بود تمایل به شعارهای ارتجاعی در میان معترضین ایجاد نمی شد ؛ یعنی میل به بازگشت به گذشته ای که شاید نسل جوان شناخت ملموسی از آن نداشته باشد.

به نظر شما باید چه اقداماتی انجام شود تا معترضان اگر هم بخواهند اعتراضی کنند، آگاهانه دست به این کار بزنند؟ این شعارهای حاشیه ای که به شکلی واکنشی به ویژه در اعتراضات دوسال قبل سرداده شد، و گاه ادامهٔ آن را در شعارهای نژادی پاسارگاد و کمتر در اعتراضات اخیر شاهد بودیم، واکنش هایی اند که ناشی از قیاس غلط یا مغالطه میان وضع موجود با وضع گذشته برمی خیزد و تمامیت آن یعنی اینکه چگونه وضع گذشته به وضع فعلی تبدیل شد، و این از دل آن برآمد ناگفته می ماند.

مقایسه های میان وضع موجود با گذشته تنها در بُعد آزادی های اجتماعی و یکسری نمادهای صوری مشابه و اغلب مربوط به دورهٔ کوتاه بهای نفت بالا و ریخت و پاش های ناشی از آن در جامعه، صورت می گیرد.

در حالی که باید یک مقایسه اساسی میان آن دوره با سیستمی آزاد و دموکراتیک و معطوفبه عدالت اجتماعی صورت گیرد تا وضع واقعی آن دوران به تصویر کشیده شود.

در دورهٔ گذشته، نطفه هایی کاشته شد که امروز رشد یافته اند و انقلاب نیز علیرغم وعده هایی که داد نتوانست جلو آن روندها را بگیرد.

برای نمونه، پس از آن که در دورهٔ پهلوی سیستم سنتی تولید فئودالی کشور بر هم خورد و قرار شد سیستم بورژایی از دل آن بیرون آید، مهاجرت روستاییان به شهرها شروع شد و پس از انقلاب نیز ادامه پیدا کرد.

به نحوی که شکل گیری کلان شهرهای امروز محصول همان سیاست کلان است.

یعنی روند کشاورزی در روستاها متوقف و هیچ اقتصاد سالم صنعتی جایگزین آن نشد.

هرچه گذشته فراموش تر می شود، طلایی تر می شود همیشه این تمایل در میان عموم جامعه وجود داشته که گذشته را با حال مقایسه کند و به تعبیری هرچه گذشته فراموش تر می شود، طلایی تر می شود.

در حالی که گاه طلایی به معنای خیلی زرد بوده است! در چنین حالتی نقاط منفی به فراموشی سپرده می شوند و تنها خاطرات خوبش به یاد می ماند.

ما در کشور روندی را طی کرده ایم و متاسفانه این روند به جایی نرسیده که بتواند بدیل یا آلترناتیوی آزاد و عادلانه و رشدیافته برای وضع موجود بنشاند.

این نقشی است که روشنفکران و نیروهای آگاه جامعه باید ایفا کنند تا جامعه به جای چنین مقایسه هایی و حسرت گذشته ای را که از شرایط آن باخبر نبوده، به فکر و دست اندرکار طرحی نو برای آینده شود.

در همین راستا می بینیم که رویکرد رسانه های فارسی زیان خارج از کشور نیز بر همین محور است که نظام گذشته را بهتر از سیستم فعلی نشان دهند و طوری وانمود کنند که انگار تمام مطالبات معترضان در کشور در بازگشت به وضع گذشته خلاصه می شود! در این رابطه می توان چه تحلیلی داشت؟ اقلیت ها و بقایای نظامات و نیروهای سابق با قدرت مادی و تبلیغاتی به ارث مانده از گذشته و به اتکای بر قدرت های بزرگ و رقیب منطقه می خواهند جنبش های انتقادی و اعتراضی جامعه را تقلیل به اقلیت همفکر خود دهند و تصرف کنند.

آنها همچنین سرمایه گذاری می کنند برای اینکه جنبش ها را به سمتی که می خواهند هدایت کنند؛ همانطور که در درون نظام نیز کسانی تلاش می کنند تا کل اعتراضات را به اغتشاش گری تقلیل دهند، این دو طیف مکمل هم می شوند تا صدای واقعی اعتراض مردم شنیده نشود.

در چنین وضعیتی جنبش مطالبه محور مردم قربانی این دو طیف می شود.

اقشاری در جامعه از ناهنجاری های موجود در رنجند و دست به اعتراض می زنند باید پرسید مگر جامعهٔ ما چه می خواهد؟ جز یک نظام اجتماعی- اقتصادی سالم و انسانی و پیشرفته ومتعالی تر؟ اقشاری در جامعه از ناهنجاری های موجود در رنجند.

در نتیجه دست به اعتراض می زنند.

بنابراین مشخص است که جامعه چه می خواهد؟ یک نظام اقتصادی تضمین کننده شغل که دانشجوی فارغ التحصیل بتواند در آن کار پیدا کند و فرار مغزها اتفاق نیفتد.

فرار مغزها چه علتی دارد؟ یکی از این علت ها معیوب بودن سیستم آموزش و پرورش از سویی و نظام اقتصادی ما به طورکلی از دیگر سو است که نمی تواند نخبگان را جذب کند.

در نتیجه، پدیده هایی نظیر فرار مغزها، افسردگی جوانان و ناامیدی از اصلاح وضع موجود، و…، جملگی دلایلی روشن فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دارند.

باید دید رسانه های نیروهایی در خارج که می کوشند برای داخل بدیل و آلترناتیو بسازند، بین خود در همان حدی که قدرت دارند چه نوع نظام های دموکراتیکی به وجود آوردند؟ اگر سازمان، حزب یا گروهی هنوز نتوانسته دموکراسی موعود  خود را درمیان خود عملی کند، دیگر چگونه حرفش حقانیت یا جاذبه خواهد داشت؟ ولو اینکه قدرت تبلیغاتی وتخریبی بالایی و میزان تاثیرگذاری زیادی هم داشته باشد.

نیروهای افراطی در هر سوی جهان همدیگر را تقویت می کنند رسانه ها و گروه های کوچکی هم همواره می توانند هیاهو و جنجال زیاد راه بیندازند و خبرساز شوند، اما تاثیر خبری به معنای قدرت و سرمایهٔ اجتماعی نیست.

به همین دلیل هم هست که نیروهای افراطی در هر سوی جهان همدیگر را تقویت می کنند؛ به نحوی که یکی از آن سوی دنیا می گوید های و دیگری از این گوشه می گوید هوی .

بنابراین نوعی وحدت منفی میان هم برقرار می سازند.

در برابر این خطرات محتمل، روشنفکران و نیروهای آگاه و مصلح باید هوشیاری و قدرت پیش بینی و پیش گیری داشته باشند و روش های درست و اصولی را انتخاب کنند.

زیرا وقتی خشونت یا صحنهٔ جنگ داخلی پدیدار شود، گرد و غباری ایجاد خواهد شد که تفکیک صفوف از یکدیگر ناممکن می شود.

در چنین فضایی هرنوع سوءاستفاده ای از هر سو می تواند صورت گیرد.

وقتی شفافیت و گفت وگو باشد، هم به نفع معترضین است هم مسئولین.

اما در شرایط جنگ داخلی و خشم کور، خواسته های برحق از میان می رود و نمونه های بسیاری برای اثبات این مدعا وجود دارد.

تشکیل یک کمیته حقیقت یاب ملی ضروری است در گذشته شاهد بودیم برای برخی حوادث کمیته ملی رسیدگی تشکیل شده است، به نظرتان برای حوادث مربوط به هفته های اخیر می توان چه اقدامی انجام داد؟ برای اعادهٔ اعتماد میان مردم و مسئولان، تشکیل یک کمیته حقیقت یاب ملی برای بررسی ریشه ها، و ارائه اطلاعات موثق پیرامون حوادث اخیر کشور ضروری است.

در حوادث مربوط به سال 88 نبود چنین دیده بانی نقیصه ای ملی و موجب اعتبار یافتن اطلاعات منتشر در فضای مجازی و آنتن ها می شد.

به نظر می رسد که در این مقطع، پرداختن به چنین مسأله ای نقش و وظیفهٔ وکلا و حقوقدانان مستقل کشور باشد تا خطاب به دستگاه قضایی و افکار عمومی با شفافیت عینی و حرفه ای، به تعیین تعداد قربانیان، میزان خسارت ها، تشخیص مسئولیت ها در هر دو سو و خلاصه رفع ابهام در همهٔ ابعاد این وقایع همت نمایند.

نقش رسانه ها نیز بسیار مهم است که بتوانند بی طرفانه و به صورت مستقل مسائل به وجود آمده را فراسوی التهابات دنبال کنند.

بنابراین با این که ممکن است پیگیری این مسأله برای اهل رسانه بهایی سنگین به دنبال داشته باشد، بازاز اصول اخلاقی حرفه ای آنهاست که در پی کشف حقیقت باشند.

شما بنابه تعریف شغلی و در مقام گزارشگر و خبرنگار باید با جامعه ارتباط برقرار کنید و بدون هراس از پرداخت هزینه، خبرهای واقعی را مخابره کنید.

همه مقصریم وقتی حرف از اخلاق زده می شود.

همه مقصریم.

از این منظر است آن سخن ابوذر غفاری که می گوید: در شگفتم از کسی که در خانه اش نانی نمی یابد و با شمشیر آخته اش بر مردم نمی شورد .

می توانند بگوییند مردم چه تقصیری دارند که یکی گرسنه است؟ ابوذر می گوید کل جامعه به لحاظ اخلاقی مقصر است.

نتیجه گیری اخلاق این که نمی توان بی تفاوت بود: چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار.

امروز می بینیم در بخش هایی از جامعه انگار هیچ اتفاقی نیفتاده و آنها زندگی عادی خود را دنبال می کنند.

در حالی که بخش های دیگر جامعه همزمان چنین رنج هایی را متحمل شده اند و چنین مصایبی برایشان اتفاق افتاده است.

  و اما علاوه بر همه جامعه که مسئول اخلاقی است، مسئولین به لحاظ حقوقی نیز از همه مسئول تراند.

آنها نمی توانند اتفاقات را به گردن منتقدین، معترضین بیندازند و آنها را به اقلیتی تقلیل دهند که به نام اغتشاشگرانی معرفی کنند که دست به خشونت برده اند.

روش هایی نظیر پارازیت و فیلتر جوابگو نیست اگر نوعی کنفرانس ملی با حضور معتمدین مردم از سویی و شخصیت های مورد اعتماد نظام از دیگرسو برای بررسی حوادث اخیر تشکیل شود، نشان رشد و بلوغ عمومی کشور ما در جهان تلقی خواهد شد.

زیرا ما فراسوی فکر قصاص و محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، نیاز به تشکیل نهادی برای بررسی منصفانه و بی طرفانه ابعاد و خسارات  وقایع، فراسوی برخوردهای جناحی و تصفیه حساب های سیاسی، اخیر داریم.

و خلاصه، شیوهٔ برخورد به گونه ای باشد که هم افکار عمومی ایران و هم افکار عمومی دنیا را قانع کند.

زیرا امروز با وسایلی که وجود دارد، همه چیز در دنیا علنی است.

یعنی همانطور که ما اعتراض جلیقه زردها ی فرانسه را لحظه به لحظه در شبکه ها می بینیم، آنها نیز اعتراضات درون کشور ما یا کشورهای دیگر مشاهده می کنند.

نباید چنین تلقی کنند که به محض بستن اینترنت دیگر خبری منتشر نمی شود.

بی تردید روش هایی نظیر پارازیت و فیلتر جوابگو نیست و تنها باعث ایجاد درآمد برای اشخاصی می شود که از این راه در کنار ارایه راه های دورزدن این امور امرار معاش می کنند.

شاید هم مشاوره های چنین قشر و افراد تکنیسینی است که مسئولین را مجاب می کند تا از چنین راه کارهای ناموفقی استفاده کنند.

هم نظام و هم مردم از مجموعه اعتراضات و انفجارهای گذشته درس بگیرند ولی نه مسئولین و نه مردم نباید فریب چنین روش هایی را بخورند و چنین برداشت شود که اگر بیش از یک هفته اینترنت قطع شده، این امر باعث امنیت عمومی شده است.

متاسفانه برخی چنین نگاهی دارند.

در حالی که ادامهٔ چنین روندی خود دامن زننده به حسّ ناامنی می شود.

به نحوی که وقتی ما از وقایع خبر نداشته باشیم، باعث پخش نگرانی عمومی و گسترش شایعات در کشور می شود.

قطع اینترنت و اقداماتی از این دست بیش از آن که منجر به امنیت برای کشور شود، اقدامی تحریک کننده در جامعه است.

در همه جای دنیا اعتراض رخ می دهد.

ولی وقتی اینترنت قطع می شود هر خبری بدون منبع و غیردقیق درست قلمداد شده و به سرعت پخش می شود.

راه حل این است که هم نظام و هم مردم از مجموعه اعتراضات و انفجارهای گذشته درس بگیرند و راه اساسی این نیست که با گسترش ترس و طمع و جهل اوضاع را کنترل کنیم.

به نظرم ایدهٔ کمیته حقیقت یاب ملی متشکل از چهره های مردمی، حقوق دانان و مسئولین فکر خوبی است.

با این کار اعتماد جامعه به وجود می آید، و در غیراین صورت باز خشم ها بیش از پیش انباشته می شوند و بر گسترهٔ اعتراضات در آینده خواهد افزود.

64217217
کلید واژه ها: اعتراضات - شریعتی - اجتماعی - تحلیل - احسان - اعتراضات اخیر - پارازیت - جامعه - عدالت - بنزین - جنگ داخلی - هایی - پیش بینی - تشکیل - فیلتر - بررسی - معیشت - خشونت - افزایش نرخ بنزین - هوشیاری - کمیته حقیقت یاب - اقتصادی - عدالت اجتماعی - انقلاب - مردم - انتخاب - میراث فرهنگی - مردم سالاری - توسعه - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
فرصت طلبی آمریکا در موضوع سین کیانگ

رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در زمان وقوع باشد، نه بعد از انتخابات

تلاش برای حضور حداکثری مردم پای صندوق های رأی وظیفه همگانی است

وزارت دفاع80میلیارد تومان به طرحهای توسعه ای پیشوااختصاص داده است

 پلیس در حوادث اخیر غافلگیر نشد

آموزش زبان چینی در مدارس ایران؟!

اصلی ترین مشکلات ارتباطی خانواده های اهوازی کدامند؟

رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در زمان وقوع باشد، نه بعد از انتخابات

800 دانشجو با 8 ملیت در دانشگاه امام رضا(ع) تحصیل می کنند

طرح تشکیل استان تهران جنوبی

ایران در برابر هرگونه تجاوز پاسخی کوبنده و پشیمان کننده خواهد داد

ربیعی: شبکه اینترنت ملی را دنبال می کنیم / دولت هیچ برنامه ای برای قطع اینترنت ندارد

استقبال مشاور ترامپ از تبادل زندانی اخیر با ایران

ربیعی: دولت درباره وقایع اخیر گزارش می دهد

اطمینان معاون شورای نگهبان از چاپ تعرفه های انتخابات در کمال امنیت

استفاده از جوانان، نگاهی اعتقادی است و انتخاباتی نیست

100 پروژه عمرانی در روستاهای خراسان جنوبی اجرا شد

منازل مسکونی بلوار رجاء یاسوج در معرض بحران /چه کسانی قانون را رعایت نکردند؟+تصاویر

عده ای با ضعف هایشان دشمن را به طمع می اندازند

دانشجویان بدون سیاست زدگی و حرکت های هیجانی مطالبه گر باشند

رویکرد ستاد انتخابات، عملیاتی کردن راهبردهای امام و رهبر انقلاب است

استخدام پیک موتوری جهت کترینگ در منطقه کریم خانِ تهران

استخدام فروشنده ماهر یا نیمه ماهر در طبرسی 5 حرم مطهرِ مشهد

استخدام نیروی استادکار ماهر و نیمه ماهر درب و پنچره در مشهد

دومین فراخوان انتخاب و انتقال یکصد قاضی مجرب به دادگستری و دادسرای شهر تهران

کارت آزمون استخدامی نیروی دریایی ارتش

اعلام نتایج آزمون استخدامی نیروی دریایی ارتش

زمان آزمون استخدامی نیروی دریایی ارتش

شرایط استخدام نیروی دریایی ارتش

استخدام پرسشگر در یک موسسه نظرسنجی در تهران

پیشنهاد آموزش «زبان چینی» در مدارس و حمایت وزیر از آن

استخدام آشپز جهت همکاری در توانبخشی مهد آسایش در شیراز

معافیت مالیاتی را بردارید تا کسری بودجه نداشته باشیم

استخدام کیک ساز و بردست ماهر قناد در خراسان رضوی

استخدام نیروی آقا جهت کارپردازی در شرکت رجحان

کارگاه نگارش علمی برگزار می شود

استخدام کارمند دفتری خانم مسلط به کامپیوتر و زبان در شرکت کارتن سبز

برپایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری در یاسوج

ارائه لایحه استارت آپی به شورای شهر | توضیح حناچی درباره ادامه فعالیت شرکت بیدود

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | سه شنبه 19 آذر 98

تاکید دادستان کل کشور بر اجرای دستور رهبری درباره تقویت شبکه ملی اطلاعات

بازدید از شرکت چاپ و نشر بانک ملی

رییسی: تخلفات انتخاباتی باید در زمان خودش رسیدگی شود

استخدام 6 ردیف شغلی در مجموعه رستوران های زنجیره ای باروژ

گنجینه صوتی زنده یاد «موسوی قهار» ماندنی و خیرات و صدقات جاریه است

نماینده پارس آباد از توضیحات وزیر اقتصاد قانع شد

درگیری در مجلس/ پایداری ها علیه نماینده اصلاح طلب/سلحشوری: به جز اقلیتی برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده ایم

فعالیت های پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق تشریح شد

استخدام چرخکار و بردست ماهر خانم در خراسان رضوی

استخدام نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

امهال تسهیلات دریافتی بعد از وقوع زلزله نیاز به قانون جدید دارد

پایان نامه هنر سفالگری

بررسی فقهی محاربه در مذاهب پنجگانه

جنجال در مجلس در پی نطق پروانه سلحشوری

وضعیت حقوقی عقد نکاح در صورت اختلاف زوجین در مورد نوع عقد نکاح و شرایط آن

تجمعِ دوباره کارگران قطار شهری اهواز

رییسی: تخلفات انتخاباتی باید در زمان خودش رسیدگی شود

سازمان برنامه و بودجه به قانون عمل نکرد/بودجه 99 کشوربه شورای عالی استان ارسال نشد

دولت درباره وقایع اخیر گزارش می دهد

از افتخار آفرین بین المللی و عضو کانون استقبال می شود

حواشی هیئت های اجرایی انتخابات لرستان/ رییس ستاد انتخابات واکنش نشان داد

بررسی رابطه علم و اراده الهی با اختیار انسان در الهیات گشوده

استقلال مالی حوزه ضروری است/ انتقاد از رواج مدرک گرایی در حوزه

«دورهمی» شب یلدا روی آنتن می رود

پای مالیات سلبریتی ها به صحن علنی مجلس کشیده شد

روحانی مخالف اعترافات تلویزیونی است / دولت برنامه ای برای قطع اینترنت ندارد

سلیمی: دولت سلبریتی های سوپر میلیاردر را از مالیات معاف کرده است

افزایش 36 درصدی سهم زنان در بودجه سال 99

شرط خانواده شهید دلاور برای بخشش قاتل چه بود؟

احیای دریاچه ارومیه باید به گفتمان عمومی تبدیل شود

درباره تک نرخی شدن بنزین با دولت صحبت نشده است

پای مالیات سلبریتی ها به صحن علنی مجلس کشیده شد

نقش گواهینامه مهارتی در نظام استخدامی پررنگ می شود

هدف دشمن تصرف سنگر ارزش هاست

اخراج معتادان تحت درمان از کار، ممنوع!

ربیعی: دولت هیچ برنامه ای برای قطع دسترسی مردم به اینترنت ندارد/ شبکه اینترنت ملی را برای مقابله با تحریم دنبال می کنیم

روز پنجشنبه یک سورپرایز ویژه داریم

حناچی: نامه تخلفات بام لند محرمانه است

زمان تشییع پیکر مرحوم موسوی قهار اعلام شد

بازتاب اصول مهم حقوقی در رای جالب یک قاضی برای یک متهم به «اخلال در نظم عمومی»

بازدید معاون اجرایی شورای نگهبان از چاپ تعرفه های انتخابات

یازدهمین همایش ملی فرماندهی و کنترل

منازل مسکونی بلوار رجاء یاسوج در معرض بحران هستند/چه کسانی قانون را رعایت نکردند؟+تصاویر

دوره های زمستانی مدرسه روزنامه نگاری مهر برگزار می شود

نشست «وضعیت کتاب در جهان امروز اسلام» برگزار می شود

استقلال مالی حوزه ضروری است/ انتقاد از رواج مدرک گرایی در حوزه

راه اندازی قرارگاه سایبری در سمنان از سوی حوزه علمیه

رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در زمان وقوع باشد، نه بعد از انتخابات

پای مالیات سلبریتی ها به مجلس کشیده شد

زمان و مکان مراسم تشییع پیکر موسوی قهار

ربیعی: دولت درباره وقایع اخیر به مردم گزارش می دهد/ مسیر نجات کشور از انتخابات می گذرد/ باید متحد رو به آینده حرکت کنیم

ارتباط دانشگاه و صنعت برای تحقق اقتصاد مقاومتی تقویت شود

پیش نویس آیین نامه مدیریت کوهستان آماده ارسال به دولت است

مراتب ثبت 3 اثر منقول به استاندار اردبیل ابلاغ شد

پشت پرده ازدواج سلبرتی ها

باید پاسخگوی مادران داغدار و پدران رنج کشیده باشیم/ چند دولت؟ چند اطلاعات؟ چند نهاد موازی؟ / مردم رها شده اند

استخدام لیسانس روانشناسی بالینی خانم در شیراز

خشونت علیه زنان چگونه ثابت می شود؟

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت معتبر در اردبیل

تخصیص 5 میلیارد ریال بودجه برای برگزاری پاییزه کتاب در مشهد

تحلیل احسان شریعتی از اعتراضات بنزینی/مسئله، معیشت و نان است/ روش هایی نظیر پارازیت و فیلتر جوابگو نیست

تحلیل احسان شریعتی از اعتراضات بنزینی/مسئله، معیشت و نان است/ روش هایی نظیر پارازیت و فیلتر جوابگو نیست