مطالب مرتبط:
علم الهدی: اشرار به بهانه افزایش قیمت بنزین، نان و سیب زمینی را هم گران می کنند/مردم مستضعف برای اعتراض به خیابان ها آمدند
علم الهدی: اشرار به بهانه افزایش قیمت بنزین، نان و سیب زمینی را هم گران می کنند/مردم مستضعف برای اعتراض به خیابان ها آمدند
انتقاد علم الهدی از اشراری که به بهانه بنزین، نان و سیب زمینی را هم گران می کنند/ دشمن جرات نزدیک شدن به ما را ندارد
انتقاد تند علم الهدی از اشراری که به بهانه بنزین، نان و سیب زمینی را هم گران می کنند/ حامل انرژی برای مردم است، نه برای عده ای خاص
علم الهدی: اشرار به بهانه افزایش قیمت بنزین، نان و سیب زمینی را هم گران می کنند/مردم مستضعف برای اعتراض به خیابان ها آمدند
-32 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 آذر 1398 ساعت 02:252019-11-22سياسي

ارز را گران کردیم هیچ اتفاقی نیفتاد پس بنزین را گران می کنیم


فقر محصول نظام اجتماعی یا به تعبیر بهتر نظام سیاسی یک کشور است.

جوامعی مانند ژاپن با وجود فقر منابع جزو کشورهای ثروتمند محسوب می شوند اما کشورهایی که در آفریقا یا خاورمیانه هستند سمبل هایی هستند که با در اختیار داشتن منابع طبیعی به دلیل سیاست های بخش .

- حسین راغفر در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد در مورد جهت گیری های سیاستی با مسئله فقر و نابرابری گفت: یکی از چسب های اجتماعی و آنچه که اجتماع را به عنوان یک پدیده واحد تعریف می کند همبستگی اجتماعی است که آن نیز ناشی از احساس تعلق خاطر به جامعه مشترک است.

پدیده های روزمره آنها را به این نتیجه گیری هدایت می کند که آنها متعلق به آن جامعه هستند آن موقع سیاست های بخش عمومی حائز اهمیت خواهد بود.

در واقع ریشه همه مشکلات اجتماعی را باید در نابرابرهای ناموجه دید که آن نیز محصول نظام تصمیم گیری است به نحوی که فرصت های نابرابر را در اختیار افرادی قرار می دهند که منشا اصلی فقر است.

وی ادامه داد: براساس مطالعات فراوان، فقر محصول نظام اجتماعی یا به تعبیر بهتر نظام سیاسی یک کشور است.

جوامعی مانند ژاپن با وجود فقر منابع جزو کشورهای ثروتمند محسوب می شوند اما کشورهایی که در آفریقا یا خاورمیانه هستند سمبل هایی هستند که با در اختیار داشتن منابع طبیعی به دلیل سیاست های بخش عمومی و کارکرد نظام اجتماعی، جزو کشورهای فقیر ارزیابی می شوند.

بنابراین نابرابری که منشا اصلی فقر است خود علل و ریشه های مختلفی دارد که اصلی ترین آن سیاست های بخش عمومی است.

برای نمونه جامعه ما عمده درآمد خود را به جای کار و خلق ارزش، از طریق فروش منابع طبیعی تامین می کند، وقتی جامعه به فروش منابع وابسته است مسئله بعدی آن مطرح می شود؛ اینکه این منابع متعلق به نسل کنونی و آتی چگونه تقسیم بندی شود؟ مثلا در کشورهایی مانند آمریکا دولت ها این اجازه را ندارند که از هر جایی نفت استخراج کنند.

راغفر تصریح کرد: باید توجه داشت که نابرابری تنها در درآمد خلاصه نمی شود بلکه اشکال مختلفی دارد از جمله دسترسی در توزیع امید به آینده و برخورداری از چشم انداز مثبت.

بطوریکه این مسئله در خانواده های ثروتمند بیشتر و روشن تر است.

شقاق و گسست یکی دیگر از پیامدهای نابرابری های فاحش است بطوریکه در این جوامع افراد و گروه ها نسبت به هم بددل و پرخصومت می شوند، موضوعی که روزانه ما در جامعه مان می بینیم.

یکی از گروه های حساس در این موضوع، جوانان هستند و یکی از دلایل تعلق خاطر آنها به جامعه به میزان برخورداری از مواهب عمومی بستگی دارد.

بطوریکه اگر جوانان از این مواهب برخوردار نباشند زمینه برای استخدام آنها در گروه های افراطی فراهم می شود و این مسئله در پدیده داعش به وضوح قابل مشاهده شد بطوریکه افراد قابل توجهی از آنها، تحصیل کردگان در اروپا و آمریکا بودند.

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا با تاکید بر اهمیت اشتغالزایی در کشور گفت: توجه به اشتغال یک پدیده جهانی است و به همین دلیل سیاست های بخش عمومی در کشورهای دنیا معطوف به ایجاد شغل است.

قانون اساسی ما نیز تاکید بر کرامت انسانی دارد، کرامتی که تنها از طریق شغل بوجود می آید.

ما هویت مان را از شغل مان می گیریم به همین دلیل در تعریف شغل شایسته باید به دو ویژگی توجه داشت؛ نخست اینکه صاحبش به آن مباهی است و جامعه به چشم انسان موثر به آن نگاه می کند و دوم اینکه دستمزد شایسته پرداخت شود تا زندگی خانواده خود را شرافتمندانه اداره کند.

بنابراین دولت به معنای حاکمیت مسئول تامین ابزارهای شغل است و در قانون اساسی ما هم اشاره شده است.

باید توجه داشت که قانون اساسی یک قرارداد دوجانبه بین مردم و حاکمیت است و نمی شود که یک طرف تعهدات را رعایت نکند اما مطالبه وفاداری و انتظار تمکین کند.

اسکان غیررسمی و زباله گردی برای تامین غذا محصول سرمایه داری است وی افزود: اصولا پس از پایان جنگ به دلیل تغییر ماهیت سیاست های اقتصادی و اجتماعی نوع نگاه به سیاست های بخش عمومی نیز تغییر کرد که بحران امروز محصول همین سه دهه اخیر است.

البته این نگاه نئولیبرال مختص ایران نیست و یک پدیده جهانی است.

امروزه شاهد پدیده اسکان غیررسمی و زباله گردی برای تامین غذا هستیم که در اکثر کشورها حتی صنعتی هم وجود دارد که محصول سرمایه داری بی وطن است.

اینها به اسم آزادی جریان سرمایه، دولت ها را زیر فشار می گذارند تا سیاست های آنها را دنبال کند و در غیر این صورت تهدید می کنند که سرمایه خود را به کشورهای دیگر خواهند برد.

شما ببینید همین اتوبوس های ما باید به چین رفته و در آنجا تولید ایران زده می شود یا متاسفانه شاهد هستیم چینی ها در زنجان کارخانه می زنند تا معادن خراسان جنوبی را استخراج می کنند اما از نیروی کار خودشان استفاده می کنند.

ظهور ژنرال های سوپر ریچ نتیجه خصوصی سازی به دوستان و اقوام است این اقتصاددان خاطرنشان کرد: یکی از پیامدهای سیاست های نئولیبرالی، تقلیل تدریجی نقش دولت به ارایه تسهیلات به سرمایه گذاران به اسم آزادسازی است.

البته این موضوع در اکثر کشورها وجود دارد اما در ایران ویژگی های خاص خود را دارد چون به اسم انقلاب و اسلام این اتفاق صورت می گیرد.

یکی از پیامدهای سیاست های نئولیبرالی پس از جنگ همین خصوصی سازی به دوستان، اقوام است که امروز شاهد ژنرال های سوپر ریچ هستیم؛ کسانی که در مجامع سیاست گذاری هم حضور دارند و صحبت از فساد در این مجامع ممنوع است، البته مشخص است که نتیجه تصمیم های این مجامع چه خواهد بود.

کسانی که از فساد درآمدهای بزرگ کسب کرده اند؛ آن را به جای امن منتقل خواهند کرد استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا با بیان اینکه فساد نتیجه نابرابری حاصل از نظام تصمیم گیری است، گفت: سخن معروفی است که فساد، فساد میزاید یعنی موجب نابسمانی شده و این نابسمانی ها نیز فقر و ناامنی را نتیجه می دهند.

نمونه ای از این ناامنی همین است که خانواده فرش زیر پای خود را می فروشد تا فرزندشان تحصیل کرده و فرصت شغلی مناسبی داشته باشد اما اینگونه نمی شود و در مقابل آن کسانی که در ساختار قدرت حضور دارند برای اقوام و دوستان خود شغل ایجاد می کنند.

باید توجه داشت فساد حکومت را فرسوده و منابع را تخلیه می کند؛ کسانی که از فساد درآمدهای بزرگ کسب کرده اند چون می دانند به ناحق است آن را به جای امن منتقل خواهند کرد بویژه کسانی که تجربه اوایل انقلاب را دارند و امروز ژنرال های بازنشسته هستند.

دولت در جیب سوپرریچ هاست وی ادامه داد: نهادهای ضعیف ناشی از فقر در جامعه است از همین روی دولت های ضعیف در گروگان بازیگران غارتگران هستند.

در ایران که دولت معنا ندارد، دولتی که منافع مردم را لحاظ نمی کند و در واقع دولت در جیب سوپرریچ هاست.

مردم در نظام تصمیم گیری ما نقش ندارند به همین دلیل در دولت اینگونه مطرح می شود که ما ارز را گران کردیم هیچ اتفاقی رخ نداد پس بنزین را گران می کنیم.

افزایش انتظارت موجب ناامنی می شود راغفر افزایش انتظارت را موجب ناامنی دانست و افزود: سیاست هایی که باعث افزایش انتظاراتی می شوند که خارج از توان حاکمیت است زمینه ساز ناامنی هستند که دولت نهم و دهم استاد این کار بود یعنی مرتبا با افزایش انتظارات خوراک ناامنی به جامعه تزریق می کرد.

دولت مسئولیت های اجتماعی خود را واگذار کرده است این کارشناس اقتصاد با اشاره به موضوع افزایش قیمت بنزین گفت: پس از پایان جنگ تحمیلی، دولت ها برای جبران سوءتدبیرها و کسری بودجه خود از دو ابزار افزایش نرخ ارز و قیمت حامل های انرژی استفاده کرده اند.

متاسفانه در این مدت دولت ها درس عبرت نگرفتند که خود آنها قربانی اصلی این سیاست ها هستند.

در همین موضوع بنزین، دستگاه های دولتی باید بنزین خود را با نرخ آزاد بزنند که این به معنای افزایش هزینه های خود دولت است.

نتیجه این سیاست ها آن است که دولت مسئولیت های اجتماعی خود را واگذار کرده است.

آموزش و پرورش که سالهاست به فلاکت افتاده و آموزش عالی کشور نیز تا دو سال اخیر 87.

5 درصد آن پولی بود.

توزیع پول بنزین سم است وی ادامه داد: علت همین افزایش قیمت بنزین نیز برای جبران کسری بودجه است اما چون با فشار جامعه روبه رو شدند گفتند که می خواهیم آن را توزیع کنیم که سم است.

در دولت قبل که برای 75 میلیون ایرانی یارانه واریز کردند، وزیر اقتصاد دولت یازدهم گفتند که آخر سال ما ماتم می گیریم که این منابع را از کجا باید تامین کنیم حالا هم علاوه بر آن 30 هزار میلیارد تومان به آن اضافه شده است و در واقع این چاله ها برای دولت بعدی است.

اقتصادسیاسی ما بگونه ای است که دولت ها در دور اول به چاله ها و میراث کج دولت گذشته انتقاد می کنند و در دور دوم خودشان همان اقدامات را انجام می دهند.

این اقتصاددان با انتقاد از سیاست های تورم زا گفت: افزایش نرخ ارز یا بنزین باعث افزایش هزینه های تولید و آن نیز باعث افزایش تورم می شود، آن موقع خواهند گفت که فنر فشرده است که از کلمات دردآور است.

در حالیکه خود آقایان فنرساز هستند که هزینه های آن را نیز مردم باید بپردازند.

جالب آنکه این سیاست ها در همه دولت ها با استدلال های نخ نما صورت گرفته مثلا ادعا دارند قاچاق می شود، در حالیکه اگر دلار را به 4 هزار تومان کاهش دهند آن موقع قاچاقی نخواهد بود.

باید در صلاحیت مسئولانی که اقدام به افزایش نرخ بنزین می کنند،تردید کرد وی با اشاره به اقدامات لازم برای مبارزه با فقر در جامعه گفت: باید توجه داشت که تنها خیریه برای این کار کافی نیست و باید ساختارها درست شوند.

بنابراین در این راستا باید اقداماتی را انجام داد.

نخست آنکه سیاست گذاران درک درستی از اهمیت فقر و نابرابری داشته باشند که متاسفانه ندارند.

دوم؛ آموزش رسانه ها برای عموم مردم.

سوم؛ توجه به شرایط خاص کشور است مثلا در شرایطی که در کشور مجاور ما هیجان های اعتراضی وجود دارد باید در صلاحیت مسئولانی که اقدام به افزایش نرخ بنزین می کنند تردید کرد بنده در این مورد هیچ توضیحی ندارم.

چهارمین اقدام نیز تعهد سیاسی به عنوان یکی از رمزهای توسعه است.

نفت در صد سال اخیر جز بدبختی چیز دیگری برای ما نداشته است راغفر پنجمین اقدام را عدم انفعال دانست و افزود: متاسفانه در تاریخ معاصر کشور شاهد هستیم که روشنفکران ما مرعوب غرب هستند و همواره چشم به آنها دارند بگونه ای که همواره در موضع واکنشی بودیم نه تهاجمی.

باید توجه داشت که ما نیازی به فروش نفت نداریم و این یک فرصت است بنابراین بنده دعا میکنم تا ترامپ دوباره انتخاب شود تا بلکه تحریم نفتی گشایشی از درون برای ما داشته باشد چون نفت در صد سال اخیر جز بدبختی چیز دیگری برای ما نداشته است.

/ایلنا
کلید واژه ها: اجتماعی - منابع - کشور - منابع طبیعی - جامعه - سیاست - نظام - ثروتمند - هایی - عمومی - نظام سیاسی - خاورمیانه - طبیعی - محصول - جوامع - مشکلات اجتماعی - آفریقا - جوانان - گروه های حساس - کشورهای فقیر - سیاسی - درآمد - پدیده - راغفر - تصمیم گیری - حسین راغفر - فروش - گران - منشا - ژاپن

آخرین اخبار سرویس:
ائمه جمعه فقط مبیّن سیاست های کلی نظام، انقلاب و رهبری باشند

از سورپرایز پنجشنبه ای آذری جهرمی رونمایی شد

دانلود آهنگ جدید امین مصدق بنام یادگاری

ثبت نام 144 نفر از داوطلبان انتخابات خبرگان رهبری در فرمانداری قم/57 نفر از قم کاندیدای خبرگان شدند

رایتل رفع فیلتر تلگرام را تکذیب کرد

دعای فرج با ترجمه و فضیلت آن

دشمن ایران آمریکاست نه امارات و عربستان

ولایتی: توطئه های آمریکا در منطقه، ادامه طرح های آن کشور در ساسر جهان است

فعال سازی اندیشکده های اقشار بسیج

سردار سلامی:دست از فتنه برندارید، انتقام میگیریم

سرلشکر سلامی :ما به دشمنان می گوییم شما را تعقیب می کنیم، می یابیم و انتقام می گیرم

دانلود آهنگ جدید پویا شبیریان بنام انگیزه

پشت پرده قرص ‎های مشکوک در کیک چیست؟

مبانی نظری و پیشینه تحقیق سوگیری توجه در اضطراب اجتماعی 37 صفحه

هشدار عارف نسبت به غافل شدن از جامعه ابر هوشمند؛ مهمترین چالش ها در بحث بحران، ناهماهنگی دستگاه هاست

اگر مردم مشارکت نکنند مبارزه با فساد به پا نخواهد شد

مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیریت ارتباط با مشتری 3

عارف: مهمترین چالش در بحث بحران، ناهماهنگی دستگاه هاست/رفع مشکلات کشور با جهاد علمی میسر می شود

اگر دست از فتنه برندارید، با آتش کشیدن منافعتان انتقام می گیرم

مهمترین اقدامات شهربان در حوزه هوشمندسازی

شعر، تکیه گاه عاطفی جامعه/ با ادبیات چراغ امید را روشن نگه داریم

هیچ گونه قانون شکنی از سوی نامزدهای انتخاباتی پذیرفته نیست

بررسی استیضاح حاجی میرزایی و رحمانی فضلی در کمیسیون های مجلس

دادستان کل کشور: فضای دانشگاه نباید امنیتی باشد

جلسات کمیسیون امنیت ملی برای بررسی بودجه دفاعی

144 نفر در قم داوطلب شرکت در انتخابات مجلس خبرگان شدند

منوچهر متکی: از عربستان و امارات ناراحت هستیم ، اما......

استاندار خراسان رضوی: مدیران شهامت عذرخواهی از مردم را داشته باشند

تاکید فرماندار آستارا بر آموزش پیشگیری از اعتیاد

مدیر مسئول جماران: رسانه های ایران و روسیه باید سهم بیشتری در تولید محتوا داشته باشند

37 نفر برای کسب یک کرسی خالی فارس در مجلس خبرگان نام نویسی کردند

تاکید ایران و اسپانیا بر توسعه همکاری های زیست محیطی

طرح مسکن ملی بر اساس مطالعات مسکن مهر بود

پایان نامه رشته تاریخ با عنوان انقلاب اسلامی

پلوسی: در روز های آینده استیضاح ترامپ را آغاز می کنیم

ارزیابی مراحل تغییرات مفهوم اصل عدم مداخله در حقوق بین الملل

منوچهر متکی: از عربستان و امارات ناراحت هستیم ، اما......

مدلهای مربوط به موضوعات تغییر و گونه یابی موضوعات استراتژیک تغییر

اعلام برنامه امتحانات نیمسال سال تحصیلی 99_98 + جدول

144 نفر برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در قم ثبت نام کردند

خصوصی سازی در آموزش و پرورش مستقیماً با جیب عده ای در ارتباط است

بازداشت همسر دوم رییس جمهور سابق سودان/ علت: فساد مالی

«جبران باسیل» از تلاش «حریری» برای حذف دیگر جریان ها انتقاد کرد

برگزاری 95 گفتمان دینی در مراکز علمی و مساجد نهاوند

یادواره 65 شهید والا مقام بخش چاروسا برگزار شد

معرفی 2 گزینه ریاست جمعیت هلال احمر به رییس جمهور شنبه آینده

فال روزانه جمعه 22 آذر 98 + فال حافظ و فال روز تولد 98/09/22

وزیر اقتصاد مبارزه با فساد را از زیرمجموعه خود آغاز کند

پروپوزال ارزیابی تطبیقی فرهنگ سازمانی در مدارس متفاوت

ابعاد و مولفه های حس تعلق مکانی و بررسی نظریه های آن در قالب دو رویکرد

پلوسی: در روزهای آینده استیضاح ترامپ را آغاز می کنیم

فعال سازی اندیشکده های اقشار بسیج

زورم به رفع فیلتر تلگرام نمی رسد

انتصاب ژن های خوب در وزارت بهداشت ممنوع

معرفی و تجلیل از الگو های برتر در برپایی نماز

روایت سرلشکر صفوی از ایستادگی تیپ ویژه صابرین سپاه در مقایل تروریست های پژاک و جیش الظلم

استدلال موافقان و مخالفان؛ آیا تهران تقسیم می شود؟

ولایتی: توطئه های آمریکا در منطقه، ادامه طرح های آن کشور در ساسر جهان است

مشکلات مالی اجازه راه اندازی سامانه رتبه بندی پژوهش را نمی دهد

نهمین کتابخانه روستایی مهاباد گشایش یافت

پایان نام نویسی داوطلبان انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری

برنامه سازی در صداوسیما حول محور مولفه های هفتگانه گام دوم انقلاب

دانلود آهنگ جدید سعید سعادت بنام دل تو دلم نیست

بررسی دخالتهای دادگاه در امر داوری

ادبیات نظری و پیشینه تجربی غنی سازی روابط زناشویی

بررسی پیشینه پوشش و لباس،جریانهای تاثیر گذار بر آنها و ارتباط آنها با مد و طراحی

شناسایی مشخصه های منظره پردازی و مطالعه فضای اجمالی هنر معاصر ایران

تاب آوری مقدمه توانمندی یک جامعه است

فال روزانه جمعه 22 آذر 98 + فال حافظ و فال روز تولد 98/09/22

نیاز به اقدام مناسب و جدی برای فعالیت های پژوهشی در نظام آموزشی | اخبار ایران و جهان

ساخت 2 پروژه عمران شهری در بفروییه میبد آغاز شد

شب «محمد بلوری»

کمیته قضایی مجلس نمایندگان به استیضاح ترامپ رای داد

برگزاری 95 گفتمان دینی در مراکز علمی و مساجد نهاوند

هیچ گونه قانون شکنی از سوی نامزدهای انتخاباتی پذیرفته نیست

نقش لرستان در جنگ تحمیلی به نسل جوان معرفی شود

خبرهای خوب برای خراسان رضوی در حوزه مسکن 

برنامه ریزی برای بزرگداشت آیت الله تالهی در همدان

پیش نیازهای ضروری جهت بهبود هوش سازمانی

رزمایش محرومیت زدایی در حاشیه شهر کرمان

رونمایی از سورپرایز آقای وزیر؛ انتقال بسته پستی با پهپاد

مبانی نظری و پیشینه تحقیق عدالت سازمانی 105 صفحه

فال روزانه جمعه 22 آذر 98 + فال حافظ و فال روز تولد 98/09/22

بررسی و تشریح کامل شبکه های عصبی مصنوعی

کمیته حقوق بشر

2 گزینه ریاست جمعیت هلال احمر شنبه آینده به رییس جمهور معرفی می شوند

مبانی نظری ارزیابی علل تاثیرگذار بر قواعد برنامه سازی خلاق در رادیو و شناسایی اجزا و خصوصیات آن

ذوالنورخبر داد:جلسات ویژه کمیسیون امنیت ملی برای بررسی بودجه بخش دفاعی

نیاز به اقدام مناسب و جدی برای فعالیت های پژوهشی در نظام آموزشی

سردار تنگسیری: راه شهدای مدافع حرم گم نخواهد شد

در روزهای آینده استیضاح ترامپ را آغاز می کنیم

ثبت نام 37 داوطلب شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در فارس

خبرهای خوب برای خراسان رضوی در حوزه مسکن 

شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان انتخاب شد

وزیر اقتصاد مبارزه با فساد را از زیرمجموعه خود آغاز کند

نتایج یک نظرسنجی انتخاباتی؛ تخریب دولت جواب نداده، وضع اصولگرایان بدتر شده است

استقبال پایین از انتخابات ریاست جمهوری الجزائر

عارف: کشور ما با بحران های جدی رو به رو است/ هر زمان به جوانان میدان دادیم، نتیجه گرفتیم

نماز و نیایش در اندیشه شاعران معاصر

مبانی نظری و پیشینه تحقیق عملکرد شغلی کارکنان 36 صفحه

ارز را گران کردیم هیچ اتفاقی نیفتاد پس بنزین را گران می کنیم

ارز را گران کردیم هیچ اتفاقی نیفتاد پس بنزین را گران می کنیم