مطالب مرتبط:
علم الهدی: اشرار به بهانه افزایش قیمت بنزین، نان و سیب زمینی را هم گران می کنند/مردم مستضعف برای اعتراض به خیابان ها آمدند
علم الهدی: اشرار به بهانه افزایش قیمت بنزین، نان و سیب زمینی را هم گران می کنند/مردم مستضعف برای اعتراض به خیابان ها آمدند
انتقاد علم الهدی از اشراری که به بهانه بنزین، نان و سیب زمینی را هم گران می کنند/ دشمن جرات نزدیک شدن به ما را ندارد
انتقاد تند علم الهدی از اشراری که به بهانه بنزین، نان و سیب زمینی را هم گران می کنند/ حامل انرژی برای مردم است، نه برای عده ای خاص
علم الهدی: اشرار به بهانه افزایش قیمت بنزین، نان و سیب زمینی را هم گران می کنند/مردم مستضعف برای اعتراض به خیابان ها آمدند
-32 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 آذر 1398 ساعت 02:252019-11-22سياسي

ارز را گران کردیم هیچ اتفاقی نیفتاد پس بنزین را گران می کنیم


فقر محصول نظام اجتماعی یا به تعبیر بهتر نظام سیاسی یک کشور است.

جوامعی مانند ژاپن با وجود فقر منابع جزو کشورهای ثروتمند محسوب می شوند اما کشورهایی که در آفریقا یا خاورمیانه هستند سمبل هایی هستند که با در اختیار داشتن منابع طبیعی به دلیل سیاست های بخش .

- حسین راغفر در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد در مورد جهت گیری های سیاستی با مسئله فقر و نابرابری گفت: یکی از چسب های اجتماعی و آنچه که اجتماع را به عنوان یک پدیده واحد تعریف می کند همبستگی اجتماعی است که آن نیز ناشی از احساس تعلق خاطر به جامعه مشترک است.

پدیده های روزمره آنها را به این نتیجه گیری هدایت می کند که آنها متعلق به آن جامعه هستند آن موقع سیاست های بخش عمومی حائز اهمیت خواهد بود.

در واقع ریشه همه مشکلات اجتماعی را باید در نابرابرهای ناموجه دید که آن نیز محصول نظام تصمیم گیری است به نحوی که فرصت های نابرابر را در اختیار افرادی قرار می دهند که منشا اصلی فقر است.

وی ادامه داد: براساس مطالعات فراوان، فقر محصول نظام اجتماعی یا به تعبیر بهتر نظام سیاسی یک کشور است.

جوامعی مانند ژاپن با وجود فقر منابع جزو کشورهای ثروتمند محسوب می شوند اما کشورهایی که در آفریقا یا خاورمیانه هستند سمبل هایی هستند که با در اختیار داشتن منابع طبیعی به دلیل سیاست های بخش عمومی و کارکرد نظام اجتماعی، جزو کشورهای فقیر ارزیابی می شوند.

بنابراین نابرابری که منشا اصلی فقر است خود علل و ریشه های مختلفی دارد که اصلی ترین آن سیاست های بخش عمومی است.

برای نمونه جامعه ما عمده درآمد خود را به جای کار و خلق ارزش، از طریق فروش منابع طبیعی تامین می کند، وقتی جامعه به فروش منابع وابسته است مسئله بعدی آن مطرح می شود؛ اینکه این منابع متعلق به نسل کنونی و آتی چگونه تقسیم بندی شود؟ مثلا در کشورهایی مانند آمریکا دولت ها این اجازه را ندارند که از هر جایی نفت استخراج کنند.

راغفر تصریح کرد: باید توجه داشت که نابرابری تنها در درآمد خلاصه نمی شود بلکه اشکال مختلفی دارد از جمله دسترسی در توزیع امید به آینده و برخورداری از چشم انداز مثبت.

بطوریکه این مسئله در خانواده های ثروتمند بیشتر و روشن تر است.

شقاق و گسست یکی دیگر از پیامدهای نابرابری های فاحش است بطوریکه در این جوامع افراد و گروه ها نسبت به هم بددل و پرخصومت می شوند، موضوعی که روزانه ما در جامعه مان می بینیم.

یکی از گروه های حساس در این موضوع، جوانان هستند و یکی از دلایل تعلق خاطر آنها به جامعه به میزان برخورداری از مواهب عمومی بستگی دارد.

بطوریکه اگر جوانان از این مواهب برخوردار نباشند زمینه برای استخدام آنها در گروه های افراطی فراهم می شود و این مسئله در پدیده داعش به وضوح قابل مشاهده شد بطوریکه افراد قابل توجهی از آنها، تحصیل کردگان در اروپا و آمریکا بودند.

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا با تاکید بر اهمیت اشتغالزایی در کشور گفت: توجه به اشتغال یک پدیده جهانی است و به همین دلیل سیاست های بخش عمومی در کشورهای دنیا معطوف به ایجاد شغل است.

قانون اساسی ما نیز تاکید بر کرامت انسانی دارد، کرامتی که تنها از طریق شغل بوجود می آید.

ما هویت مان را از شغل مان می گیریم به همین دلیل در تعریف شغل شایسته باید به دو ویژگی توجه داشت؛ نخست اینکه صاحبش به آن مباهی است و جامعه به چشم انسان موثر به آن نگاه می کند و دوم اینکه دستمزد شایسته پرداخت شود تا زندگی خانواده خود را شرافتمندانه اداره کند.

بنابراین دولت به معنای حاکمیت مسئول تامین ابزارهای شغل است و در قانون اساسی ما هم اشاره شده است.

باید توجه داشت که قانون اساسی یک قرارداد دوجانبه بین مردم و حاکمیت است و نمی شود که یک طرف تعهدات را رعایت نکند اما مطالبه وفاداری و انتظار تمکین کند.

اسکان غیررسمی و زباله گردی برای تامین غذا محصول سرمایه داری است وی افزود: اصولا پس از پایان جنگ به دلیل تغییر ماهیت سیاست های اقتصادی و اجتماعی نوع نگاه به سیاست های بخش عمومی نیز تغییر کرد که بحران امروز محصول همین سه دهه اخیر است.

البته این نگاه نئولیبرال مختص ایران نیست و یک پدیده جهانی است.

امروزه شاهد پدیده اسکان غیررسمی و زباله گردی برای تامین غذا هستیم که در اکثر کشورها حتی صنعتی هم وجود دارد که محصول سرمایه داری بی وطن است.

اینها به اسم آزادی جریان سرمایه، دولت ها را زیر فشار می گذارند تا سیاست های آنها را دنبال کند و در غیر این صورت تهدید می کنند که سرمایه خود را به کشورهای دیگر خواهند برد.

شما ببینید همین اتوبوس های ما باید به چین رفته و در آنجا تولید ایران زده می شود یا متاسفانه شاهد هستیم چینی ها در زنجان کارخانه می زنند تا معادن خراسان جنوبی را استخراج می کنند اما از نیروی کار خودشان استفاده می کنند.

ظهور ژنرال های سوپر ریچ نتیجه خصوصی سازی به دوستان و اقوام است این اقتصاددان خاطرنشان کرد: یکی از پیامدهای سیاست های نئولیبرالی، تقلیل تدریجی نقش دولت به ارایه تسهیلات به سرمایه گذاران به اسم آزادسازی است.

البته این موضوع در اکثر کشورها وجود دارد اما در ایران ویژگی های خاص خود را دارد چون به اسم انقلاب و اسلام این اتفاق صورت می گیرد.

یکی از پیامدهای سیاست های نئولیبرالی پس از جنگ همین خصوصی سازی به دوستان، اقوام است که امروز شاهد ژنرال های سوپر ریچ هستیم؛ کسانی که در مجامع سیاست گذاری هم حضور دارند و صحبت از فساد در این مجامع ممنوع است، البته مشخص است که نتیجه تصمیم های این مجامع چه خواهد بود.

کسانی که از فساد درآمدهای بزرگ کسب کرده اند؛ آن را به جای امن منتقل خواهند کرد استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا با بیان اینکه فساد نتیجه نابرابری حاصل از نظام تصمیم گیری است، گفت: سخن معروفی است که فساد، فساد میزاید یعنی موجب نابسمانی شده و این نابسمانی ها نیز فقر و ناامنی را نتیجه می دهند.

نمونه ای از این ناامنی همین است که خانواده فرش زیر پای خود را می فروشد تا فرزندشان تحصیل کرده و فرصت شغلی مناسبی داشته باشد اما اینگونه نمی شود و در مقابل آن کسانی که در ساختار قدرت حضور دارند برای اقوام و دوستان خود شغل ایجاد می کنند.

باید توجه داشت فساد حکومت را فرسوده و منابع را تخلیه می کند؛ کسانی که از فساد درآمدهای بزرگ کسب کرده اند چون می دانند به ناحق است آن را به جای امن منتقل خواهند کرد بویژه کسانی که تجربه اوایل انقلاب را دارند و امروز ژنرال های بازنشسته هستند.

دولت در جیب سوپرریچ هاست وی ادامه داد: نهادهای ضعیف ناشی از فقر در جامعه است از همین روی دولت های ضعیف در گروگان بازیگران غارتگران هستند.

در ایران که دولت معنا ندارد، دولتی که منافع مردم را لحاظ نمی کند و در واقع دولت در جیب سوپرریچ هاست.

مردم در نظام تصمیم گیری ما نقش ندارند به همین دلیل در دولت اینگونه مطرح می شود که ما ارز را گران کردیم هیچ اتفاقی رخ نداد پس بنزین را گران می کنیم.

افزایش انتظارت موجب ناامنی می شود راغفر افزایش انتظارت را موجب ناامنی دانست و افزود: سیاست هایی که باعث افزایش انتظاراتی می شوند که خارج از توان حاکمیت است زمینه ساز ناامنی هستند که دولت نهم و دهم استاد این کار بود یعنی مرتبا با افزایش انتظارات خوراک ناامنی به جامعه تزریق می کرد.

دولت مسئولیت های اجتماعی خود را واگذار کرده است این کارشناس اقتصاد با اشاره به موضوع افزایش قیمت بنزین گفت: پس از پایان جنگ تحمیلی، دولت ها برای جبران سوءتدبیرها و کسری بودجه خود از دو ابزار افزایش نرخ ارز و قیمت حامل های انرژی استفاده کرده اند.

متاسفانه در این مدت دولت ها درس عبرت نگرفتند که خود آنها قربانی اصلی این سیاست ها هستند.

در همین موضوع بنزین، دستگاه های دولتی باید بنزین خود را با نرخ آزاد بزنند که این به معنای افزایش هزینه های خود دولت است.

نتیجه این سیاست ها آن است که دولت مسئولیت های اجتماعی خود را واگذار کرده است.

آموزش و پرورش که سالهاست به فلاکت افتاده و آموزش عالی کشور نیز تا دو سال اخیر 87.

5 درصد آن پولی بود.

توزیع پول بنزین سم است وی ادامه داد: علت همین افزایش قیمت بنزین نیز برای جبران کسری بودجه است اما چون با فشار جامعه روبه رو شدند گفتند که می خواهیم آن را توزیع کنیم که سم است.

در دولت قبل که برای 75 میلیون ایرانی یارانه واریز کردند، وزیر اقتصاد دولت یازدهم گفتند که آخر سال ما ماتم می گیریم که این منابع را از کجا باید تامین کنیم حالا هم علاوه بر آن 30 هزار میلیارد تومان به آن اضافه شده است و در واقع این چاله ها برای دولت بعدی است.

اقتصادسیاسی ما بگونه ای است که دولت ها در دور اول به چاله ها و میراث کج دولت گذشته انتقاد می کنند و در دور دوم خودشان همان اقدامات را انجام می دهند.

این اقتصاددان با انتقاد از سیاست های تورم زا گفت: افزایش نرخ ارز یا بنزین باعث افزایش هزینه های تولید و آن نیز باعث افزایش تورم می شود، آن موقع خواهند گفت که فنر فشرده است که از کلمات دردآور است.

در حالیکه خود آقایان فنرساز هستند که هزینه های آن را نیز مردم باید بپردازند.

جالب آنکه این سیاست ها در همه دولت ها با استدلال های نخ نما صورت گرفته مثلا ادعا دارند قاچاق می شود، در حالیکه اگر دلار را به 4 هزار تومان کاهش دهند آن موقع قاچاقی نخواهد بود.

باید در صلاحیت مسئولانی که اقدام به افزایش نرخ بنزین می کنند،تردید کرد وی با اشاره به اقدامات لازم برای مبارزه با فقر در جامعه گفت: باید توجه داشت که تنها خیریه برای این کار کافی نیست و باید ساختارها درست شوند.

بنابراین در این راستا باید اقداماتی را انجام داد.

نخست آنکه سیاست گذاران درک درستی از اهمیت فقر و نابرابری داشته باشند که متاسفانه ندارند.

دوم؛ آموزش رسانه ها برای عموم مردم.

سوم؛ توجه به شرایط خاص کشور است مثلا در شرایطی که در کشور مجاور ما هیجان های اعتراضی وجود دارد باید در صلاحیت مسئولانی که اقدام به افزایش نرخ بنزین می کنند تردید کرد بنده در این مورد هیچ توضیحی ندارم.

چهارمین اقدام نیز تعهد سیاسی به عنوان یکی از رمزهای توسعه است.

نفت در صد سال اخیر جز بدبختی چیز دیگری برای ما نداشته است راغفر پنجمین اقدام را عدم انفعال دانست و افزود: متاسفانه در تاریخ معاصر کشور شاهد هستیم که روشنفکران ما مرعوب غرب هستند و همواره چشم به آنها دارند بگونه ای که همواره در موضع واکنشی بودیم نه تهاجمی.

باید توجه داشت که ما نیازی به فروش نفت نداریم و این یک فرصت است بنابراین بنده دعا میکنم تا ترامپ دوباره انتخاب شود تا بلکه تحریم نفتی گشایشی از درون برای ما داشته باشد چون نفت در صد سال اخیر جز بدبختی چیز دیگری برای ما نداشته است.

/ایلنا
کلید واژه ها: اجتماعی - منابع - کشور - منابع طبیعی - جامعه - سیاست - نظام - ثروتمند - هایی - عمومی - نظام سیاسی - خاورمیانه - طبیعی - محصول - جوامع - مشکلات اجتماعی - آفریقا - جوانان - گروه های حساس - کشورهای فقیر - سیاسی - درآمد - پدیده - راغفر - تصمیم گیری - حسین راغفر - فروش - گران - منشا - ژاپن

آخرین اخبار سرویس:
برداشت یک| خداحافظ آندره آ!

سردار غلامرضا سلیمانی درگذشت پدر شهیدان عرب سرخی را تسلیت گفت

جایگاه مجلس دهم تا حد یک شورای شهر افول کرد/ نظارت در مجلس دهم ضعف دارد

بیست و یکم ماه می ، روز کیانو ریوز؟

واکنش مجری طنزپرداز به بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون

اتمام پاسخگویی به استعلامات انتخاباتی در دادسرای همدان

طرح ساماندهی بازار خودرو در دستور کار مجلس

مسوولان چهارمحال و بختیاری بانوان کارآفرین را حمایت کنند

بررسی زمینه های همکاری هیات ژاپنی و مدیریت پسماند شهرداری شیراز

استخدام حسابدار جهت سنگبری در محمودآبادِ اصفهان

خوشنویس شیروانی پیشنهاد نصب تابلو نستعلیق بر سردر ادارات داد

استخدام نقشه کش صنعتی آقا جهت شرکت تجهیزات پزشکی در البرز

نمایشنامه « عامدانه، عاشقانه، قاتلانه » به روی صحنه رفت

استخدام رییس دفتر مدیر عامل جهت شرکت معتبر در اصفهان

نمایش قدرت ایران در خلیج فارس با پهپاد دوزیستِ سپاه پاسداران/ تصاویر

مردم و حوزه های علمیه دو بال تبلیغات اسلامی هستند

تفسیر صفحه پنجم قرآن/ آفرینش زمین برای انسان هاست

موتورسواری زنان در هاله ای از ابهام! / آخرین وضعیت حقوقی موتورسواری زنان چگونه است؟

استخدام راننده و نگهبان جهت یک شرکت راهسازی در خراسان جنوبی

اسامی تاخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز مجلس

جایگاه مجلس دهم تا حد یک شورای شهر افول کرد/ نظارت در مجلس دهم ضعف دارد

پرداخت مطالبات پرسنل شهرداری انزلی تا پایان امسال/بیمه تکمیلی پیگیری می شود

زیباکلام: هیچ یک از بن بست های کشور را نمی توان با مراجعه به قانون اساسی حل کرد

اصلاح شرایط اختصاص درآمدهای شهرداری ها به نهاد کتابخانه ها

حمله تند صادق خرازی به بیانیه اصلاح طلبان + فیلم

استاندار چهارمحال و بختیاری:دستگاه های اجرایی نتایج اقدامات پژوهشی خود را اعلام کنند

وقتی وزارت نفت آمارهای زنگنه درباره پیشرفت پالایشگاه ستاره خلیج فارس را تکذیب می کند+سند

عضو شورای شهر:آیین نامه تبلیغات شهری برای انتخابات در شهرکرد تدوین شود

معرفی اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات

کرباسچی: اصلاح طلبان در هر 3 انتخابات اشتباه کردند

چرا وزارت خارجه مقابل شیعه کشی نیجریه و کشمیر منفعل است؟ / دستگاه دیپلماسی تمام توان خود را در جهت حفاظت از جان زکزاکی به کار گیرد

نهادهای انقلابی برای تسهیل و تمدید حضور مؤثر مردم ایجاد شده اند

رسانه ها؛ فرصتی برای کاربردی کردن پژوهش های قرآنی

آغاز تولید جدیدترین آثار گروه هم خوانی محمد رسول الله(ص) + عکس

رییس پیشین کانون وکلا: مجلس کودک همسری را ممنوع کند

آغاز جلسه علنی امروز مجلس/ بررسی طرح یک فوریتی سامان دهی بازار خودرو

جلسه علنی آغاز شد/ بررسی طرح ساماندهی کارکنان دانشگاه پیام نور در دستور کار مجلس

نشست تخصصی «فهما» در مجتمع فرهنگی ــ هنری نور

کناره گیری روحانیت مبارز از اعلام لیست انتخاباتی

پست سخنگوی دولت درباره فوت خبرنگار پارلمانی مجلس

آغاز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

اتصال واحد دو نیروگاه شهید عباسپور به برق سراسری

استخدام نیروی آقا و خانم جهت امور اداری در شرکت معتبر بازرگانی خارجی

تکلیف زمین های اختصاص یافته شهرک صنعتی کاج چهارمحال و بختیاری مشخص شود

ارتش در مقابله با «جنگ ترکیبی» دشمن از توان بسیار بالایی برخوردار است

استخدام کارشناس ارشد رادیولوژی در شرکت معتبر تجهیزات پزشکی

آفریقا قاره مسلمانان است/ تعامل خوب اسلام و مسیحیت

حامیان محرمانه FATF دولت احمدی نژاد/ پیشخوان

اصفهان و سن پترزبورگ تفاهم نامه جدید خواهرخواندگی امضا می ­کنند

بازی افراطیون مدعی اصلاحات با روحانی در دو نقش

مهرطلبی چیست؟ راههای رهایی از مهر طلبی

یک سناتور خواستار ادای شهادت «جان بولتون» در مجلس سنای آمریکا شد

نقش مؤثر جهاددانشگاهی در تمدن سازی اسلامی/ جدل احسن با قصد تقرب به خدا عبادت است

استخدام کارگر ساده جهت دفتر قالیشویی در گوهردشتِ البرز

لزوم ساماندهی متکدیان/شهرداری برای جمع آوری متکدیان برنامه دارد

مصوبه مجلس در مورد استخدام معلمان حق التدریس

توپ گردشگری در ساحل جنوب

آغاز جلسه علنی امروز مجلس/ بررسی طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو

لایحه حمایت از حقوق افراد مبتلا به اختلالات روانی تصویب شد

استخدام نیروی اداری خانم مسلط به کامپیوتر در مشهد

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل خانم در اسمارت ویو

جلسه علنی امروز مجلس با 86 کرسی خالی آغاز شد

پاسخ کمیته پولی و مالی حوزوی به نامه حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم به آیت الله العظمی نوری همدانی

نمایش « عامدانه، عاشقانه، قاتلانه » به روی صحنه رفت

سردار غلامرضا سلیمانی درگذشت پدر شهیدان عرب سرخی را تسلیت گفت

اعزام مددجویان کمیته امداد استان یزد به زیارت حرم حضرت معصومه (س)

نشست تخصصی «فهما» در مجتمع فرهنگی ــ هنری نور

نهج البلاغه منشوری ماندگار برای بشریت است

افزایش ظرفیت نگهداری بیش از ده هزار معتاد متجاهر

طرح استیضاح سه وزیر به صحن مجلس نمی رسد | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

انصراف 67 داوطلب انتخابات مجلس در آذربایجان شرقی

طرح استیضاح سه وزیر به صحن مجلس نمی رسد

جلسه علنی 25 آذر مجلس آغاز شد

تبریک فرارسیدن هفته پژوهش

برگزاری مراسم بزرگداشت نخستین شهید مدافع حرم رسانه ملی

فهرست پروازهای فرودگاه اصفهان

نگاه امام جمعه و استاندار کرمان پیرامون ماموریت حساس سازمان تبلیغات اسلامی

استخدام کارشناس ارشد ارتباط با مشتری جهت شرکت ماکسیم در یزد

رییس سازمان انرژی اتمی درگذشت «زهرا عبدالمحمدی» را تسلیت گفت

جهاددانشگاهی مؤثر در تمدن سازی اسلامی/ جدل احسن با قصد تقرب به خدا عبادت است

قصص قرآن مبتنی بر واقعیت هستند

استخدام لیسانس الکترونیک آقا جهت همکاری در البرز

واکنش مطهری به اظهارات سردار جعفری: نظر شما با نظر رهبری مغایر است

روایتی از کار ناممکن رزمندگان ایران و حیرت فرمانده عراقی

پیشگویی های امام جمعه بیرجند از روی یک تقویم جنجالی شد

آغاز جلسه علنی امروز مجلس/ بررسی طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو

صفحه اول روزنامه های امروز؛پایان قهرمان!/تصاویر

واکنش علی مطهری به اظهارات سردار جعفری

پایان ممنوع الصدا بودن محسن چاوشی در صداوسیما!

آغاز جلسه علنی مجلس/بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد در دستور کار مجلس

نهج البلاغه فوق کلام مخلوق و دون کلام خالق است

استخدام کارشناس مالی و اداری در یک شرکت پخش معتبر در شیراز

استخدام کارشناس حسابداری آقا جهت کار در بندر امام ماهشهر

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر در رضوی

شهرداری به مساله بوی نامطبوع رسیدگی کند

نقاشی سیاه قلم زیبا از علی ضیا + عکس

مراسم سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی شاهرودی

رسالت اندیشمندان گشودن معرفت نهفته در نهج البلاغه است

واکنش مطهری به اظهارات سردار جعفری: نظر شما با نظر رهبری مغایر است

آغاز جلسه علنی امروز مجلس/ بررسی همسان سازی قراردادهای کارکنان دانشگاه پیام نور

ارز را گران کردیم هیچ اتفاقی نیفتاد پس بنزین را گران می کنیم

ارز را گران کردیم هیچ اتفاقی نیفتاد پس بنزین را گران می کنیم