مطالب مرتبط:
پوشش افراد حتی آنهایی که یارانه نمی گیرند در طرح حمایت معیشتی
نرخ تورم در استان سمنان به نسبت نرم کشوری پایین تر است
باهنر: از زمان اجرای هدفمندی یارانه ها فقط 5 نفر خبر داشتند/ دخالت نمایندگان در همه کارها همیشه در راستای منافع ملی نیست
قیمت بنزین سبب افزایش قابل توجه تورم نمی شود
80 هزار خانوار مازندرانی تحت پوشش کمیته امداد هستند
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 آذر 1398 ساعت 07:552019-11-22اقتصادي

اشتغال شایسته با یارانه بگیری همخوانی ندارد/ دستمزد به تنهایی باید تورم را پوشش دهد


بدیهی ترین و اولین شرطِ برخورداری از اشتغال شایسته، کفایت دستمزد در تامین هزینه های حداقلی زندگی ست.

لاجرم اگر قرار باشد «سند کار شایسته» از یک متن ویترینی فراتر رود و به سندی قابل اجرا بدل شود، - --> کد خبر: 836533 1398/09/01 08:00:00 بدیهی ترین و اولین شرطِ برخورداری از اشتغال شایسته، کفایت دستمزد در تامین هزینه های حداقلی زندگی ست.

لاجرم اگر قرار باشد سند کار شایسته از یک متن ویترینی فراتر رود و به سندی قابل اجرا بدل شود، اولین گام باید بالا بردن دستمزدها تا مرز عدم نیاز به یارانه بگیری باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، این روزها همه جا بحثِ "کمک های معیشتی" و "یارانه" است؛ قرار است پس از گران شدن سیصد درصدی بنزین، به حدود 60 میلیون نفر از جمعیت کشور، کمک های معیشتی تعلق بگیرد.

در همین راستا، در اطلاعیه ای که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیست و هفتم آبان ماه منتشر کرده، آمده است: دولت برای حمایت از معیشت مردم از محل افزایش قیمت بنزین که دربرگیرنده 60 میلیون ایرانی است، مبالغ تعیین شده برای اولین گروه از مشمولان طرح شامل 20 میلیون نفر را امروز به حساب آنان واریز خواهد کرد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: همچنین در دو نوبت بعدی تا اوایل هفته آینده 40 میلیون نفر مشمول باقیمانده، مبالغ خود را دریافت خواهند کرد.

با این حساب، سه چهارم جمعیت کشور، ذیل گروهِ یارانه بگیرانِ معیشتی قرار می گیرند؛ فارغ از این بحثِ علیحده که تا چه میزان مبلغِ حمایت های معیشتی و یارانه های پرداختی برای تامین کسری هزینه های طبقات فرودست جامعه کفایت می کند، گستره ی وسیعِ یارانه بگیران که بالطبع، کارگران و مزدبگیران را نیز دربرمی گیرد، دربردارنده ی یک حقیقت مسلم است: دستمزدها برای تامین زندگی ماهانه به هیچ وجه کفایت نمی کند.

حقیقتِ ناکافی بودن دستمزدِ طبقات مزدبگیر، در تعارض آشکار با الزاماتی ست که براساس تصریحاتِ سازمان بین المللی کار (ILO) در پارادایمِ کار شایسته یا همان Decent Work طبقه بندی می شود.

کار شایسته چیست؟ مفهوم “کار شایسته” اولین بار در سال 1999 میلادی از سوی دبیرکل سازمان بین المللی کار (ILO) مطرح شد.

او کار شایسته را با تمرکز بر چهار هدف استراتژیک ارتقای حقوق بنیادین کار، اشتغال، حمایت اجتماعی و گفتگوی اجتماعی مطرح ساخت.

هدفی که در بستر ارتقای فرصت ها برای زنان و مردان به منظور دستیابی به کار مولد و شایسته در شرایط آزادی، برابری، امنیت و کرامت انسانی حاصل می شود.

در این گفتمان، گفتگوی اجتماعی یا Social Dialogue به معنای برخورداری از تشکل های صنفی مستقل و بدون وابستگی به دولت و کارفرما، حق اعتراض صنفی، برخورداری از حق چانه زنی سازمانی و همچنین تقویتِ سه جانبه گرایی و مشارکت جمعی با شرکای اجتماعی ست.

حمایت اجتماعی یا Social Support به معنای برخورداری از خدمات بیمه و تامین اجتماعی، بهره مندی از غرامت از کار افتادگی و بیمه بیکاری، حمایت از شاغلان در مشاغل غیررسمی و توانمندسازی معلولان و آسیب پذیران اجتماعی ست.

اما بحث مهم در اشتغال شایسته، برخورداری از حقوق بنیادین کار است؛ مولفه های اصلی حقوق بنیادین کار، تساوی مزدها برای زن و مرد در مقابل کار هم ارزش، منع تبعیض در اشتغال و حرفه، رعایت حداقل سن کار، ممنوعیت کار کودک و رعایت حداقل دستمزد متناسب با حداقل معیشت است.

با این حساب، یکی از مهم ترین شاخصه های شغل شایسته ، کافی بودن حداقل دستمزد برای تامینِ حداقل معیشت است؛ این مولفه، هیچ تقارنی با یارانه بگیری و وابستگی اقتصادی به دولت و ساختارهای حاکمیتی ندارد.

به عبارت دقیق تر، دستمزد کارگر، بخشی از ارزش افزوده کار اوست که توسط کارفرما در قبالِ ساعات کاری که کارگر در محل کار می گذراند و نیروی کار یدی یا فکری خود را در اختیار سودآوری تولید قرار می دهد، به او پرداخت می شود؛ لذا دستمزدی که کارگر دریافت می کند باید بتواند حداقل های زندگی را تامین نماید، در غیر این صورت، الزاماتِ کار شایسته در بازار کار رعایت نشده است.

تصویب سند ملی کار شایسته در ایران همه این الزامات در حالی در سطح جهان مطرح و گسترش یافته است که هیئت دولت در جلسه 29 اردیبهشت 1398 به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اتاق تعاون ایران و سازمان برنامه بودجه کشور و به استناد قانون برنامه ششم توسعه سند ملی کار شایسته و سیاست های اشتغال مبتنی بر سند ملی کار شایسته را به تصویب رساند.

در همان زمان، پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام کرد که این سند با هدف نیل به رشد و توسعه اقتصادی بر پایه عدالت نسبت به اعمال سیاست های اشتغالی، مهارت افزایی و ارتقای دانش حرفه ای و حمایت از مشاغل کوچک خانگی و دانش بنیان و مبتنی بر کاهش نرخ بیکاری حداقل به میزان هشت درصد سالانه در طول سال های اجرای قانون برنامه تنظیم شده است.

موضوع کار شایسته از جمله احکام مفعول و متروک مانده ی برنامه های چهارم و پنجم توسعه بود که مجدداً در برنامه ششم توسعه نیز بر ضرورت تدوین و تصویب آن تصریح و تاکید شده بود و بالاخره این کار در ابتدای خرداد ماه سال جاری محقق شد.

بر اساس سند ملی کار شایسته، 9 راهبرد و سیاست اجرایی هدف گذاری شده است: اشتغال محور کردن سیاست های پولی، مالی، تجاری و ابزارهای حمایت ، بهسازی نهادی در حوزه اشتغال و بهبود فضای کسب و کار ، بهسازی نظام تأمین مالی کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط و نوین و مشاغل خانگی ، توسعه منابع انسانی، کارآفرینی و بهبود مهارتی ، توسعه اشتغال زنان ، ایجاد اشتغال از طریق مشارکت مردمی با توجه ویژه به گروه های کم برخوردار و مناطق روستایی ، توسعه مشاغل سبز و ایجاد سازوکارهای لازم برای انتقال از اشتغال غیررسمی به رسمی در حوزه قانون کار و توسعه و سرمایه گذاری معطوف به نیروی کار و طرح های کار عمومی .

چه چیزهایی رعایت نمی شود؟ با این حال، به نظر می رسد سندی که باید حداکثر تا پایان سال اول برنامه پنجم توسعه یعنی تا پایان سال 90 به تصویب می رسید اما به دلیل غفلت، با هشت سال تاخیر، سرانجام گرفت، نتوانسته الزامات سازمان بین المللی کار در رابطه با کار شایسته از جمله لزوم برخورداری از حقوق بنیادین کار مانندِ دستمزد مکفی و حق گفتگوی اجتماعی را در راهبردهای اصلی خود به خوبی نهادینه کند و از این نظر به شدت نارسا و ناکافی ست.

در متن این سند در مورد کافی بودن دستمزد ذیل اشتغال مولد آمده است: اشتغال مولد مبتنی بر فراهم نمودنِ فرصت های اشتغال برابر برای تمام افراد جویای کار با درآمد مکفی به منظور تحقق استانداردهای زندگی شرافتمندانه و توسعه اقتصادی و اجتماعی.

دیدگاه ها در مورد اجرایی شدن این سند، گوناگون است؛ علی حیدری (عضو و نایب رییس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی) در مورد این سند معتقد است: سند ملی کار شایسته و راهبرد و سیاست های اجرایی آن اگر در مواعید مقرره و به خوبی اجرایی و عملیاتی شود، می تواند نویدگر یک رویکرد و دیدمان (پارادایم) جدید در حوزه تنظیم روابط کار و تامین اجتماعی باشد از فرازهای مهم این سند سیاست اجرایی پنجم در راهبرد اول مبنی بر “تهیه سازوکارهای لازم برای توسعه پوشش بیمه ای اجتماعی شاغلین و ارایه آن به مراجع ذیربط “ و سیاست های اجرایی دوم از راهبرد هشتم دائر بر “اتخاذ راهکارهای مناسب برای تبدیل مشاغل غیررسمی به رسمی و حمایت پایه ای از شاغلین” است که می تواند به امنیت شغلی و تعمیم پوشش بیمه ای نیروی کار بیانجامد امری که در قانون کار و بندهای “الف” و “ج” ماده 3 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مبنی بر ”گسترش نظام بیمه ای و تامین سطح بیمه همگانی برای آحاد جامعه با اولویت دادن به بیمه های مبتنی بر بازار کار و اشتغال و اجرای طرح بیمه اجباری مزدبگیران“ آمده است.

اما فرشاد اسماعیلی (کارشناس روابط کار) با ویترینی خواندن این سند می گوید: بررسی سند تصویب شده تحت عنوان سند ملی کار شایسته نشان می دهد این سند بسیار فقیر است و از نظر ضمانت اجرا هیچ تمهیدی اندیشیده نشده است.

انتظارات از این سند بسیار بیشتر بود، اما آنچه ما اکنون مشاهده می کنیم کاری ویترینی است.

به نظر می رسد مانند منشور حقوق شهروندی، در زمینه سند ملی کار شایسته نیز با کاری نمایشی رو به رو هستیم و بر این اساس نمی توان انتظار داشت تصویب این سند مشکلات کارگران را رفع کند.

به گفته او، کار شایسته زمانی ایجاد خواهد شد که فرصت های شغلی ایجاد شوند و توسعه پیدا کنند، به این معنا که همه جویندگان کار برای دستیابی به شغل فرصت و شانس برابر داشته باشند و لذا این سند، بیشتر دربردارنده ی ویترینی از حرف های خوب، فقط روی کاغذ است.

علیرغم همه این نگاه ها، یک واقعیت مسلم در مورد سند کار شایسته وجود دارد: یارانه بگیری طبقات مزدبگیر و نیازمندی آنها به دریافت یارانه از دولت، نشان دهنده ی ناکافی بودن دستمزد و در نتیجه عدم برخورداری از حقوق بنیادین کار است که با هیچ تعریفی از کار شایسته همخوانی ندارد؛ در واقع چه الزامات ILO در ارتباط با کار شایسته را در نظر بگیریم و چه سند وطنی کار شایسته را مبنا قرار دهیم، بدیهی ترین و اولین شرطِ برخورداری از اشتغال شایسته، کفایت دستمزد در تامین هزینه های حداقلی زندگی ست.

لاجرم اگر قرار باشد سند کار شایسته از یک متن ویترینی فراتر رود و به سندی قابل اجرا بدل شود، اولین گام باید بالا بردن دستمزدها تا مرز عدم نیاز به یارانه بگیری باشد.

علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار) با تاکید بر اینکه امیدواریم وعده هایی که دولتی ها در ارتباط با ثبات قیمت ها بعد از گرانی بنزین می دهند، عملی شود، در غیر این صورت باید دستمزدها برای سال آینده به گونه ای افزایش یابد که هر میزان تورم به وجود آمده را پوشش دهد؛ می گوید: با یارانه بگیری کارگران از اساس مخالفیم.

او در توضیح بیشتر اضافه می کند: یکی از ویژگی های کار شایسته و درخور این است که نه تنها دستمزد باید هزینه ها را تامین کند، بلکه باید حتماً قدرت پس انداز هم داشته باشد؛ اینکه دستمزد اینقدر پایین باشد که نیازمند یارانه باشد، به هیچ وجه با حقوق بنیادین کار همخوانی ندارد.

آنچه در طول دهه های گذشته اتفاق افتاده، فقط عقب گرد دستمزدی بوده است؛ هر بار در هر موج تورمی، دستمزد کارگران از هزینه های زندگی بسیار عقب افتاده است تا جایی که امروز هر تکانه ی تورمی، کارگران را نیازمندِ یارانه پردازی دولت می کند؛ یارانه هایی که حیات و ممات کارگر را نه به نیروی کار خود بلکه به التفاتِ ناچیز دولت ها وابسته می سازد.

گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: شایسته - یارانه - دستمزد - اجتماعی - یارانه بگیران - اولین - معیشت - اشتغال - تامین هزینه - تامین - بین المللی - افزایش قیمت بنزین - قرار - هزینه - حمایت - زندگی - اطلاعیه - حمایت اجتماعی - سازمان - گفتگوی - کرامت انسانی - افزایش قیمت - جمعیت - بنزین - حقیقت - هفته آینده - اوایل هفته - معیشت مردم - قیمت بنزین - طبقه بندی

آخرین اخبار سرویس:
برنج | رکورد تولید شکسته شد!

بازار مالی | پیش بینی همتی درباره تورم و بازار ارز

نقش و جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد ایران

بررسی چگونگی کارکرد دستگاه عابر بانک

مبانی نظری بررسی عوامل موثر بر بحران های بانکی در ایران

صداوسیما مسوول اقناع افکار عمومی در طرح مدیریت مصرف سوخت بود

پنج طرح بهداشتی و عمرانی در شهرستان خنداب بهره برداری شد

اطلاعیه مهم وزارت کشور درباره مسئولیت صداوسیما در ماجرای افزایش قیمت بنزین

وضعیت جاماندگان از یارانه حمایت معیشتی اعلام شد

اخبار پربازدید امروز یکشنبه 24 آذر

جوسازی علیه وزیر کشور / رحمانی فضلی شب سهمیه بندی بنزین در دفتر کارش بود+ فیلم

اسلکه تمام مکانیزه ظرف 3 سال آینده در جنوب کشور راه اندازی می شود | اخبار ایران و جهان

بازار کاغذ | آینده بازار کاغذ چه می شود!

همراه اول | هدیه اینترنتی «دوشنبه سوری» آذرماه

مالیات | اخذ 6 هزار میلیارد ارزش افزوده

استفاده از سلول های خورشیدی در تامین برق تجهیزات مخابراتی

منطقی شدن تعرفه های تلفن ثابت، ضرورتی برای رونق تولید و صادرات

صادرات 30 میلیون دلاری فرش دستباف در 4 ماهه امسال

نفت سوزی در آغاجاری به صفر رسیده است/اجرایی شدن طرح گازهای همراه بزودی

شایعه قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF دروغ است

پژوهش، فناوری و کارآفرینی از محورهای اصلی رشد و توسعه پایدار کشور

افزایش 15 هزار تومانی سکه امامی/ حباب سکه نداریم

اهمیت حراست از تاریخ و اصالت شهر جهانی یزد

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش تنش خشکی در گیاهان

مبانی نظری و پیشینه تحقیق ارزیابی عملکرد شرکت 71 صفحه

جزییات سیاست گذاری و اطلاع رسانی درباره تغییر قیمت بنزین

اسلکه تمام مکانیزه ظرف 3 سال آینده در جنوب کشور راه اندازی می شود

چه راه هایی برای بهینه سازی مصرف انرژی در زمستان وجود دارد؟ رسانه 7 | اخبار ارز و سکه

هوآوی | بالاترین رشد سالانه فروش گوشی های هوشمند

خودرو | افزایش 10تا 20 میلیونی خودرو در چند روز، علت چه بود؟

برای فعال سازی رمزپویا نیازی به ثبت نام و پرداخت وجه نیست

آمار تولد و ازدواج در استان قزوین کاهش یافته است

شایعه سازی دلالان درباره FATF با هدف افزایش دوباره نرخ ارز

پور ازغدی به دولت حمله کرد/ ماجرای بنزین بی کفایتی و تخلف از قانون بود

صید بی رویه و آلودگی خلیج فارس را با مشکل روبه رو کرده است

کسب رتبه نخست مشارکت خیران کشور توسط آذربایجان شرقی رتبه پنجم پیری جمعیت در کشور را دارد

استاندار: از ساخت کارخانه کاغذ در همدان حمایت می کنیم

معاون استاندار ایلام: فروش علم روش نوین ارزآوری کشورهای توسعه یافته است

سوخت | فعالیت 2 هزار و 500 جایگاه CNG در کشور

استخدام کارشناس فروش حضوری در یک شرکت تولیدی- بازرگانی/قزوین

قطر خداحافظی با دلار را کلید زد

حملات جدید رحیم پور ازغدی به دولت روحانی/سال 88 طرف در تهران بیشتر رأی آورد،گفت انتخابات را برهم بزنید/دولت را نمی خواهید 4 سال صبر کنید

آمارها بیانگر رشد اقتصادی مثبت در سال جاری است

مسئولیت اقناع افکار عمومی به صداوسیما واگذار شده بود/از 693 روز قبل برنامه ریزی کرده بودیم

عملیات عمرانی «پل قدس اردبیل» با تمهیدات زمستانی سرعت می گیرد

این زن سر دنیا کلاه گذاشت و غیبش زد!+ تصاویر

انتقاد مجری تلویزیون از سویشرت 16 میلیونی + عکس

بافت های فرسوده بسترساز آسیب های اجتماعی هستند

اطلاع رسانی طرح مدیریت سوخت 693 روز قبل از اجرای طرح، از سوی وزارت کشور دنبال شده بود

بدهی 25میلیاردی پرسپولیس، 40 میلیاردی شد!

اختصاص 333 میلیارد ریال تسهیلات به واحد های راکد

طرح آمریکا برای اعمال تعرفه های بیشتر بر محصولات اروپا

فارس من| بازسازی جاده اهواز هفتکل یک ماه دیگر تمام می شود

توسعه کشت های گلخانه ای در فارس

رونق کارگاه های تولید ارده در جهرم

ارده محصول سنتی جهرم

اطلاعیه جدید ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی

اطلاع رسانی طرح مدیریت سوخت 693 روز قبل از اجرای طرح، از سوی وزارت کشور دنبال شده بود

شایعه سازی دلالان درباره FATF با هدف افزایش دوباره نرخ ارز

وزارت کشور: مسئولیت اقناع افکارعمومی برای اجرای طرح مدیریت سوخت، برعهده صدا وسیما قرار داشته است

فشار اقتصادی مردم را رنج می دهد

صدور قبوض نامتعارف گاز در کرمان

اولویت در تولید نفت کشور، برداشت از میادین مشترک است

رونمایی از 4 کتاب تخصصی در نمایشگاه نفت خوزستان

سامانه های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی شهرستان اردبیل توسعه یافت

468 نفر با تولید صنایع دستی در اردبیل شاغل شدند

کمبود سیلندر گاز مایع در بندر دیر برطرف شد

90 درصد تعهد اشتغال گناباد محقق شد

هرگونه فعالیت ورزشی در شهرهای صنعتی آذربایجان شرقی ممنوع است

دستگاه پیشرفته جراحی چشم در بیمارستان امام خمینی دهدشت راه اندازی شد

نشست استانداران شرق کشور در چابهار

صدور قبوض نامتعارف گاز برای برخی مشترکان در کرمان

صید بی رویه و آلودگی خلیج فارس را با مشکل روبه رو کرده است

واکنش سایپا به انتشار یک ویدئو در فضای مجازی

فیلم | پشت پرده باورنکردنی مافیای «چادر مشکی» ایران!

استخدام مسئول IT آقا در یک شرکت معتبر در البرز

مبانی نظری مدلهای ارزیابی بهره وری

تصاویر/ برنجکوبی به روش سنتی

میزان تولد و ازدواج در استان قزوین کاهش یافته است

568 نانوایی در کشور به طرح خیرات نان پیوستند رسانه 7 | اخبار ارز و سکه

اجرای سیستم های نوین آبیاری در 295هکتار از اراضی کشاورزی اردبیل

امضای تفاهم نامه طرح انتقال آب دریای عمان به شرق کشور

استاندار: از ساخت کارخانه کاغذ در همدان حمایت می کنیم

خاتمه کنفرانس تغییرات اقلیمی بدون دستیابی به توافق

مرکز ناباروری دوگنبدان با تعرفه دولتی نویدی برای زوج های نابارور

جانی تازه به کلبد بی جان مبلمان شهری الشتر

کسب رتبه نخست مشارکت خیران کشور توسط آذربایجان شرقی / رتبه پنجم پیری جمعیت در کشور را دارد

اجرای سیستم های نوین آبیاری در 295هکتار از اراضی کشاورزی اردبیل

واکنش سایپا به انتشار یک ویدئو در فضای مجازی

نمایشگاه فارمکس فرصتی برای انتقال دانش فنی در حوزه دارو

قیمت میوه ها در آستانه یلدا اعلام شد

آنچه درباره مافیای «چادر مشکی» نمی دانید!

معاون استاندار ایلام: فروش علم روش نوین ارزآوری کشورهای توسعه یافته است

صرفه جویی ارزی 6 میلیون دلاری با ساخت داروی ضد سرطان ایرانی

اطلاعیه بانک کارآفرین در خصوص پیامک های جعلی استفاده از رمز یکبارمصرف

آموزش زنبورداران کشور

استخدام منشی،منشی اداری،کارشناس منابع انسانی / اهواز ملک

بانک مرکزی، مدیریت تجارت خارجی کشور بدون نفت را به طور جدی پیگیری می کند

اختصاص 333 میلیارد ریال تسهیلات به واحد های تولیدی

استخدام مدیر فروش ، حسابدار در یک شرکت معتبر در اصفهان

اشتغال شایسته با یارانه بگیری همخوانی ندارد/ دستمزد به تنهایی باید تورم را پوشش دهد

اشتغال شایسته با یارانه بگیری همخوانی ندارد/ دستمزد به تنهایی باید تورم را پوشش دهد