مطالب مرتبط:
مذاکره دانشگاه تهران با وزارت علوم برای رفع قطعی اینترنت
مذاکره دانشگاه تهران با وزارت علوم برای رفع قطعی اینترنت
مذاکره دانشگاه تهران با وزارت علوم برای رفع قطعی اینترنت
مذاکره دانشگاه تهران با وزارت علوم برای رفع قطعی اینترنت
مذاکره دانشگاه تهران با وزارت علوم برای رفع قطعی اینترنت
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 آذر 1398 ساعت 05:002019-11-22دانش

گام های تحقیقاتی دانشگاه زابل برای رفع محرومیت منطقه / از توزیع 30 هزار نهال زیتون تا پرورش شترمرغ


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، زینب سادات میرسلطانی؛ امروزه دانشگاه های مختلفی را شاهد هستیم که روز به روز در حال پیشترفت و ارتقا هستند، این دانشگاه ها تنها در خارج از ایران یافت نمی شوند، - " رییس دانشگاه زابل با اشاره به گام های این دانشگاه برای رفع محرومیت گفت: بعید می دانم مشابه مرکز تحقیقاتی دانشگاه زابل در در کشور وجود داشته باشد.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو"، زینب سادات میرسلطانی؛ امروزه دانشگاه های مختلفی را شاهد هستیم که روز به روز در حال پیشترفت و ارتقا هستند، این دانشگاه ها تنها در خارج از ایران یافت نمی شوند، بلکه در داخل کشور بسیارند دانشگاه هایی که در زمینه اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و کسب و کار بسیار فعالیت دارند و در این فضا دانشجویان و اساتید نیز از هیچ کوششی دریغ نکرده و نمی کنند.

چند سالی است که پارک های علم و فناوری و مراکز تحقیقاتی در دانشگاه های از گذشته رونق گرفته و چشمگیرتر شده اند.

در این گزارش به سراغ مرکز تحقیقات بقیه الله اعظم (عج) دانشگاه زابل رفتیم و با بهلولی، رییس این دانشگاه در خصوص فعالیت های این مرکز به گفتگو پرداختیم.

رییس دانشگاه زابل گفت: کار هایی که در مرکز تحقیقات دانشگاه زابل انجام می دهیم، همه براساس نیاز های منطقه بوده و کار های انجام شده نیز در این حوزه ها بوده است.

از این فعالیت ها می توان در بخش کشاورزی، دامداری، انرژی های نو و گردشگری اشاره کرد که دانشگاه در بخش گردشگری و تفریحی کار های بسیاری را انجام داده است.

در بخش کشاورزی مهمترین کاری که پیگیری می شود، بحث زیتون است.

امسال ده ها تن زیتون از باغات خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و از جنوب استان وارد مرکز تحقیقات دانشگاه شد تا روغن گیری شوند.

از طریق تلویزیون و صداسیما اعلام کردیم که این محصولات را از مردم خرید کرده و این خریدن باعث تشخیص ما در این زمینه ها شده است.

امسال نیز استقبال مردم در این زمینه بسیار بیشتر شده است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط خاکی که در منطقه سیستان وجود دارد، درخت های مختلفی نیز در حال رشد هستند که مناسب ترین آن زیتون است، این مرکز در بحث تولید نهال زیتون نیز فعالیت دارد و در سال گذشته از 30 تا 40 هزار نهال زیتون تولیدی دانشگاه را به کشاورزان منطقه دادیم، امسال نیز تا قبل از اسفند این نهال ها را به مردم ارائه خواهیم داد.

این تجربه جالبی برای ما بود و در حوزه تی بگ سازی گیاهان دارویی نیز این مرکز شروع به فعالیت کرده است و بسته بندی در این مکان انجام و به مردم نیز اعلام شده است.

سیستان و بلوچستان در بحث گیاهان دارویی نیز در حدود 100 رقم گیاه است که سازگاری بسیار خوبی دارد و بسیاری از آن ها چندین برابر گندمی که در منطقه مرسوم است برای کشاورزان درآمد حاصل می شود.

رییس دانشگاه زابل اظهار کرد: به این دلیل تمرکز بیشتری روی گیاهان دارویی شده است.

البته تغییر کشاورزی سنتی به سمت و سوی دیگر سخت است.

اما از طرفی صنایع تبدیلی نقش بسیار مهم و استراتژیکی دارد.

یعنی اگر بخش خصوصی و دولت از آن حمایت کنند، منجر به افزایش فرهنگ کار در منطقه خواهد شد.

اینکار در بحث گیاهان دارویی رقم خورده است.

فعالیت دیگر این مجتمع روی علوفه انجام می شود، طرح مشترکی را با معاونت علمی ریاست جمهوری در کاکتوس آغاز کرده ایم که بحث علوفه ای آن است و در منطقه در حال تست کردن آن نیز هستیم تا اگر این مورد جواب دهد چندین برابر جو و گندمی که در منطقه کاشت و برداشت می شود بسیار سازگاری خواهد داشت.

بهلولی تصریح کرد: بحث ترویج گیاهان دارویی در دستور کار همکاران قرار گرفته است، قصد ما این است که دقیقا مشابه همان فرآیندی که برای زیتون در منطقه اتفاق افتاده است، برای گیاهان دارویی و جایگزین هایی که در منطقه داریم نیز رخ دهد.

در مساله گردشگری نیز تلاش کردیم تا معماری سنتی خشت و گلی را که در منطقه سیستان به کل فراموش شده بود، از طریق شناسایی 70 پیرمرد منطقه و حضورشان در مجموعه ساخت و ساز انجام شد.

با اینکه این فضا در دانشگاه است، اما آن را به بخش خصوصی واگذار کردیم.

افرادی از روستا های اطراف در این مکان حضور دارند و غذا های محلی درست می کنند که مورد استقبال مردم نیز قرار می گیرد.

وی افزود: بخش دیگر فعالیت ها دریاچه هامونک است.

این دریاچه مصنوعی 5 هکتاری از آبی که در مزرعه تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد پیش از استفاده در مکانی جمع و ذخیره می شود و در این مکان مردم به تفریح و قایق سواری می پردازند.

پرورش ماهی و آبزیان در فضای سنتی این مجتمع برای مردم تعبیه شده که موجب می شود تا مردم با بهره مندی از این فضا با دانشگاه نیز تعامل داشته باشند.

رییس دانشگاه زابل بیان کرد: نکته جالب این است که مردمانی که در این مجموعه حضور پیدا می کنند درخواست کمک و مشاوره برای ساخت چنین فضایی را دارند.

همکارانمان نیز در این خصوص مشاوره هایی را از قبیل: نقشه و راهکار ها برای ساخت چنین فضا هایی را به افراد ارائه می دهند.

از نگاه ترویج علمی نیز بسیاری از نهالستان ها و حتی گیاهان دارویی را در مجاورت این دریاچه که بخش عمومی تر مجتمع است قرار دادیم، این مجموعه دو قسمت تحقیقاتی برای اساتید و دانشجویان و عمومی برای مردم دارد.

ما در تلاش هستیم تا با ساخت الگو هایی در این فضا از خارج از دانشگاه افراد را برای اشتغال جذب کنیم.

وی در بحث اشتغال زایی به پرورش شتر مرغ در دانشگاه اشاره کرد و گفت: جوجه های شتر مرغ را به مردم ارائه داده و افراد آن را در منزل نگهداری و بزرگ می کنند و در آخر نیز می فروشند.

ما تنها تا زمانی آن را نگهداری می کنیم که به قولی از آب و گل در بیایند و به جوجه آسیبی نرسد.

اما نکته جالبتر اینکه این مرکز تحقیقاتی برای نگهداری و حتی در آخر چگونگی پخت گوشت شتر مرغ به مردم آموزش می دهد.

حتی خدمات مشاوره ای را نیز ارائه می دهیم ودر بسیاری از موارد دیگر نیز فعال هستیم برای مثال این مرکز در بحث دامپزشکی نیز دارای یک کلینیک است.

حتی زمان فروش درختان زیتون به مردم کارشناسی را برای شناسایی موقعیت زمین مامور می کنیم و مشاوره ای را اینگونه ارائه می دهیم.

رییس دانشگاه زابل اظهار کرد: دانشجویانی که باید پایان نامه های تحصیلات تکمیلی خود را انجام دهند در این مکان مشغول خواهند بود.

بعضی از پایان نامه ها برای مثال در این هفته برای اولین بار توسط یکی از دانشجویان دانشگاه زابل در این مرکز تحقیقاتی کشت گلخانه ای زعفران عملیاتی شد.

این دانشجو این کار را در روستای خود به عنوان پایان نامه انجام و عملیاتی کرد و پس از آن به مرکز تحقیقات دانشگاه انتقال داد.

ما از اینگونه دانشجویان حمایت می کنیم و اگر نیاز به وام هم داشته باشند از سازمان های مربوطه می خواهیم تا به او وام ارائه دهند.

به دلیل اینکه این اتفاقات بتازگی شروع شده تعدادی از دانشجویان هستند که با این مسائل آشنا شده اند و دانشگاه نیز از آن ها حمایت می کند.

بهلولی گفت: مجتمع تحقیقاتی بقیه الله اعظم حدود 20 سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و روی ده پروژه اساسی از جمله دریاچه هامونک و زیتون و دام و گیاهان دارویی و .

مشغول فعالیت است.

زمین این مرکز 20 ساله، پروژه روغن زیتون 3ساله، نهال ها 2 ساله و دریاچه مصنوعی هامونک سال سوم فعالیت خود را میگذراند و در حال تکمیل شدن هستند، اما پروژه تحقیقاتی شتر مرغ حدود 20 سال است که فعالیت دارد.

بودجه این فعالیت ها نیز از دانشگاه بوده، اما در کل هزینه ها زیاد نیست، زیرا در این جا هم آب هست، هم خاک و هم کارگر و خانه و مجتمع به راحتی ساخته می‎ شود، اما کار های دیگری که انجام شده از درآمد های این مجتمع است؛ و از طرفی نیز اشتغالزایی خوبی را در این مجموعه شاهد هستیم برای مثال در دریاچه هامونک که کارمندان مخصوص به خود را دارد از سویی نیز درآمدزایی برای دانشگاه وجود دارد.

وی به جامع بودن دانشگاه زابل اشاره کرد و افزود: در موارد زیادی با بیش از 40 کشور پروژه های مشترکی را داریم، اما در حوزه های متفاوت، حتی پیشنهادی را برای افغان ها داشتیم جهت اصلاح الگوی کشت خشخاش و صحبت ها و مراوده هایی انجام شد.

در این مرکز صادرات و تولید انبوه را در صورت تقاضا خواهیم داشت.

برای مثال گیاهان دارویی، و یا اینکه اگر می توانستیم سیستم اسانس گیری در این فضا داشته باشیم کارمان بسیار جلو می افتاد، اما به دلیل بودجه نمی توانیم.

ما چندین بار به ستاری معاون فناوری وزارت علوم نیز مراجعه کردیم، اما در کل این پروژه ها اغلب دست بخش خصوصی است.

متاسفانه در سیستان به دلایلی بخش خصوصی رغبت کار ندارد.

برای مثال سازمان مدیریت برنامه ریزی در حوزه روغن گیری با توجیه اقتصاد مقاومتی از سوی دانشگاه به ما در این زمینه کمک کردند، که اگر همان را یک بخش خصوصی انجام می داد بسیار بهتر بود که در این صورت بحث صادرات و شرکت های دانش بنیان می توانستیم بسیار موفق تر شویم، زیرا پرورش و رشد گیاهان دارویی در سیستان فوق العاده موثر است.

رییس دانشگاه زابل افزود: مشابه این مرکز در کشور را بعید می دانم که وجود داشته باشد و نیز ارتباطات مردمی در دانشگاه یکی از وجوه تمایز آن است.

برای مثال برای گرفتن روغن زیتون تمام طوایف را فراخواندیم و به آن ها عملکرد این دستگاه را شرح دادیم به گونه ای که حدود دو ماه بعد از آن پیرمردی آمد و به بنده گفت: 300 هکتار زمین دارم و به این دلیل که از فواید زیتون برای ما گفته شد مشاوره ای دهید تا این زمین را تبدیل به باغ زیتون کنم.

اما همان موقع به او گفتم که اگر اجازه دهید چند ماه دیگر خودمان این نهال ها را تولید و برایتان ارسال خواهیم کرد، زیرا اگر اکنون بخواهید نهال را از شمال و منطقه دیگری از کشور درخواست دهید حدود 20 هزار تومان برایتان تمام می شود.

بهلولی ادامه داد: پس از این صحبت به دنبال پرورش نهال رفتیم و خدا کمکمان کرد و تولید نهال در مرکز رونق گرفت.

اگر مراجعه پیرمرد و قولی که به او دادیم ، نبود؛ شاید هیچ وقت به این فکر نمی افتادم.

مراوده و تعاملات مردمی که در دانشگاه زابل است بسیار به نفع ما و مردم خواهد بود.

برای مثال در زمان تعطیلات نوروزی امسال که شاید ملموس است تنها شهرداری ها خدمات ارائه کنند، اما دانشگاه از 29 اسفند تا 16 فروردین فعال بود و بنده حتی 30 کیلومتر نیز از شهر خارج نشدم و به همراه همکاران خود در مجتمع دانشگاه حضور داشتیم.

در عید نوروز امسال بیش از 1 میلیون نفر در مجتمع تحقیقاتی دانشگاه زابل حضور پیدا کردند.

کدام دانشگاه در جهان هست که در زمان تعطیلات نوروز خود چنین خدماتی را به مردم ارائه دهد؟ وی تصریح کرد: معمولا در کنفرانس ها تعدادی از دانشگاهیان مقاله ارائه داده، سخنرانی می کنند و تمام، اما در کنفرانس های دانشگاه زابل اینگونه نیست.

سران طوائف و معتمدین و مردم را دعوت کرده تا در کنفرانس علمی حضور یافته و صحبت های کارشناسان را بشنوند.

حضور مردم و تعامل مردم با دانشگاه زابل برای ما باارزش است.

هیچ دانشگاهی را پیدا نمی کنید که مسئولش در مصاحبه تلویزیون بگوید (من زیتون میخرم از چند کیلو تا چند تن).


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه ها - مرکز تحقیقات - تحقیقات - فعالیت - زیتون - زابل - تحقیقاتی - رییس دانشگاه - بخش کشاورزی - منطقه - پارک های علم و فناوری - مردم - خبرگزاری - نهال - سیستان و بلوچستان - تولید - محرومیت - کشاورزی - گردشگری - اقتصاد مقاومتی - گیاهان دارویی - رییس - سیستان - خراسان جنوبی - علم و فناوری - انرژی های نو - گذشته - سادات - ایران

آخرین اخبار سرویس:
ارائه نخستین مدل 3بعدی از بافت عصبی

ارائه نخستین مدل 3بعدی از بافت عصبی

مراسم بزرگداشت روز دانشجو

مشاهده زمین از فضا بیشتر شد

فرماندار آستارا خواستار پژوهش دانشگاه ها برای توسعه شد

درگذشتِ نورعلی تابنده تکذیب شد

پنجمین محفل طنز انقلاب اسلامی در مشهد برگزار شد

فرماندار آستارا خواستار پژوهش دانشگاه ها برای توسعه شد

پنجمین محفل طنز انقلاب اسلامی در مشهد برگزار شد

پژوهشگران برتر دانشگاه پیام نور سنندج تجلیل شدند

الناز شاکر دوست ازدواج کرد + تصاویر بیوگرافی

کارگاه آموزشی کارکنان روابط بین الملل دانشگاه ها در یزد

زمان برگزاری سمینار «حکمرانی و کیفیت در آموزش عالی» در دانشگاه تهران

دومین ورقه «یخ» بزرگ جهان ذوب شد

جوسازی علیه دانشگاه پیام نور نهاوند؛ از حاشیه تا واقعیت

اتحادیه گیاهان دارویی در گلستان ایجاد شود | اخبار ایران و جهان

استخدام مهندس مکانیک در یک شرکت معتبر خصوصی در شیراز

تکذیب خبر درگذشت نورعلی تابنده

نمایشگاه پژوهش و فناوری در مشهد برپا شد | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

دولت شرایط لازم برای ورزش سالم بانوان را فراهم کند/ انتقاد از برخی اختلاط ها در ورزش

توسعه مهارت ها زیر بنای رشد علم و فناوری است

نورعلی تابنده درگذشت

نورعلی تابنده درگذشت

توسعه مهارت ها زیر بنای رشد علم و فناوری است

نورعلی تابنده درگذشت

نورعلی تابنده درگذشت خبرآنلاین

نورعلی تابنده درگذشت

نورعلی تابنده درگذشت

نورعلی تابنده درگذشت

نورعلی تابنده درگذشت

دیدار مسعود سلیمانی پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس با استاندار اصفهان

جشن دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی

نورعلی تابنده درگذشت

شورای عالی انقلاب فرهنگی و انقلابی فرهنگی

قدردانی از 73 پژوهشگ و فناور برتر لرستان

عشق یا سادیسم؟ / عشق ممنوعه و نامتعارف چه بلایی سرتان می آورد

تشکیل کهکشان های مارپیچی به کمک نیروهای نامریی!

مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد واحد پرند

30 گروه و دانشجوی فداکار تجلیل شدند/ تقدیر از خانواده شهیدان کریمی و علیمرادی

استاندار: پژوهش در دانشگاه ها باید منجر به حل مشکلات جامعه شود

دانشجو، عقل منفصل و منتقد زمانه خویش است

100 غرفه در نمایشگاه هفته پژوهش کهگیلویه و بویراحمد برپا شده است

پژوهشگران تبریزی در جمع پژوهشگران یک درصد برتر جهان

100 غرفه در نمایشگاه هفته پژوهش کهگیلویه و بویراحمد برپا شده است

امسال بالاترین تعداد دانشجو معلم را در استان بوشهر داریم

علم تولیدی در کشور باید مشکلات را حل کند

اذعان کارشناس BBC به اثر خودتحریمی اجرای استانداردهای FATF

علم تولیدی در کشور باید مشکلات را حل کند

دانشگاه آزاد در مسابقات باشگاه های کشتی جهان

پادکست حقوقی (22) / جلوگیری از حضور دانشجوی بدهکار در جلسه امتحان قانونی است؟

پژوهشگران برتر فارس تجلیل شدند

تصویب درس میان رشته ای «رایانش اجتماعی» برای نخستین بار در دانشگاه تهران

کارگاه آموزشی کارکنان دفاتر بین الملل دانشگاه های کشور در یزد برگزار شد

ثبت نام بیش از 83 هزار داوطلب در آزمون ارشد

تصویب درس میان رشته ای «رایانش اجتماعی» برای نخستین بار در دانشگاه تهران

کارگاه آموزشی کارکنان دفاتر بین الملل دانشگاه های کشور در یزد برگزار شد

درمان اختلالات عصبی و ناتوانی های حرکتی با توسعه فناوری های شناختی محقق شد

نمایشگاه دستاورد های پژوهشی در شیراز

عباسی: اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی موفق عمل می کرد، رهبر فرمان آتش به اختیار نمی دادند

نشست «ادب اختلاف میان پیروان مذاهب اسلامی» برگزار می شود

حذف 16 سهمیه اضافی از کنکور سراسری

زیست فناوری به حل مشکلات زیست محیطی می آید

ثبت نام بیش از 83 هزار داوطلب در آزمون ارشد

5 دانشکده دانشگاه امیرکبیر دارای مرکز نوآوری

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری (CRM) در یک موسسه اعزام دانشجو

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در لرستان

پژوهشگران دانشگاه تبریز تقدیر شدند

کار اساسی در حوزه علوم اسلامی در دانشگاه ها انجام شود

ثبت نام بیش از 83 هزار داوطلب در آزمون ارشد

فصلنامه «پژوهش ‎ های فقه و حقوق اسلامی» در پله 57

چرخ پژوهش در کشور روان نیست/ پژوهش ضمانت اجرایی ندارد

پژوهشگران برتر لرستان تجلیل شدند

5 دانشکده دانشگاه امیرکبیر دارای مرکز نوآوری هستند

تدوین طرح جامع و یکپارچه سازی سیاست های پژوهشی

نرم افزار موبایلی کاربردی ناظر در دانشگاه بیرجند طراحی و معرفی شد

نیکوکاران 200 میلیارد ریال به دانشگاه کاشان کمک کردند

انتقاد 10 انجمن اسلامی دانشجویان به ناکارآمدی شورای عالی انقلاب فرهنگی / مصوبات شورا اهمیت چندانی برای روسای دانشگاه ندارد

تدوین طرح جامع و یکپارچه سازی سیاست های پژوهشی | اخبار ایران و جهان

تدوین طرح جامع و یکپارچه سازی سیاست های پژوهشی

برگزاری کارگاه آموزش نگارش علمی

سیستم جداساز لرزه ای

تیم های ایده محور در حوزه فناوری فضایی تشکیل می شود

مهلت ثبت درخواست انتقال تا پایان آذر ماه

5 دانشکده دانشگاه امیرکبیر دارای مرکز نوآوری

رحیم پور ازغدی: مدیر جوان دو بار چرتکه می اندازد صدبار عمل می کند مدیر پیر برعکس / پوتین گفته بود ایران تنها کشور کمونیسم در جهان است!

برگزاری کارگاه آموزش نگارش علمی

نظرات دانشجویان چراغ راه اداره دانشگاه است

دبیران جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان منصوب شدند

رحیم پور ازغدی: ادامه سبک مدیریت کشور موجب می شود دهه به دهه از عدالت دور شویم

50 درصد صنایع آلاینده ایران آلودگی هوا ایجاد می کنند

هدف از برگزاری سمپوزیوم ها ترغیب و تشویق جوانان به توسعه علم است

دانشگاه ها در رفع مشکل اشتغال پیشگام شوند

رییس دانشگاه آزاد کرمان منصوب شد

اعطای دومین پژوهانه از سوی مرکز حافظ شناسی

نسل چهارم ربات انسان نمای ملی «سورنا» رونمایی می شود

نسل چهارم ربات انسان نمای ملی «سورنا» رونمایی می شود

مجوز فعالیت 26 انجمن علمی دانشجویی در دانشگاه آزاد صادر شد

نشست خانه نشریات دانشجویی منطقه شمال کشور در علوم پزشکی شاهرود برگزار می شود

صفر تا صد سهمیه مناطق در کنکور های سراسری / آیا سهمیه ها، عدالت آموزشی را محقق می کنند؟

کمک 200 میلیارد ریالی خیران کاشانی به دانشگاه کاشان

گام های تحقیقاتی دانشگاه زابل برای رفع محرومیت منطقه / از توزیع 30 هزار نهال زیتون تا پرورش شترمرغ

گام های تحقیقاتی دانشگاه زابل برای رفع محرومیت منطقه / از توزیع 30 هزار نهال زیتون تا پرورش شترمرغ