مطالب مرتبط:
6800 بازمانده از تحصیل در آذربایجان غربی
شناسنامه های لاکچری با قید تهرانی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 آذر 1398 ساعت 01:452019-11-21اجتماعي

بازمانده از تحصیل ها شناسنامه دار می شوند/ 3 دهک درآمدی بیشتر درمعرض بازماندگی اند


«گسترش عدالت آموزشی»، «افزایش دسترسی همه کودکان به چرخه آموزش» و .

؛ واژگانی که این روزها در پی افزایش آگاهی ها درخصوص تاثیر آموزش و پرورش بر زندگی مورد توجه کارشناسان و سیاستمداران قرار گرفته است اما با وجود تلاش های صورت گرفته برای افزایش پوشش تحصیلی .

- بازمانده از تحصیل ها شناسنامه دار می شوند/ 3 دهک درآمدی بیشتر درمعرض بازماندگی اند گسترش عدالت آموزشی ، افزایش دسترسی همه کودکان به چرخه آموزش و .

؛ واژگانی که این روزها در پی افزایش آگاهی ها درخصوص تاثیر آموزش و پرورش بر زندگی مورد توجه کارشناسان و سیاستمداران قرار گرفته است اما با وجود تلاش های صورت گرفته برای افزایش پوشش تحصیلی همچنان برخی از کودکان به دلایل مختلف از جمله فقر اقتصادی، معلولیت، دوری از مدرسه، مشکلات فرهنگی و غیره از دسترسی به آموزش محروم هستند.

وزارت رفاه در راستای کاهش فقر آموزشی، اجرای طرح شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل را با همکاری وزارت آموزش و پرورش از سال 97-1396 برای بازگشت به مدرسه آغاز کرد که در همین زمینه احمد میدری در گفت وگویی با خبرگزاری ایسنا به تشریح پرونده این کودکان و نحوه عودت آنها به مدارس پرداخت.

وی به تبیین اقدامات و عملکرد این وزارتخانه در اجرای طرح شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی کشور پرداخت و اظهار کرد: عدالت آموزشی با تاکید بر دسترسی همه کودکان و نوجوانان به آموزش، از نشانه های یک حکمرانی خوب است که زمینه آگاهی فردی و اجتماعی افراد را فراهم می کند و چرخه فقر و نادانی را قطع و فرصت های بیشتری در برابر افراد یک جامعه فراهم می کند.

وی افزود: بازماندگی تحصیل و بی سوادی پیامدهای زیان باری برای زندگی اجتماعی دارد و زمینه بردگی و اسارت های فردی و اجتماعی را فراهم می کند.

فقر، غفلت و ناآگاهی از جمله دلایل بازماندگی از تحصیل و بی سوادی افراد هستند.

افزایش باسوادی دختران از بهترین سرمایه گذاری های اقتصادی و اجتماعی یک کشور معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه عدم دسترسی کودکان به آموزش با کیفیت باعث تسری این معضل اجتماعی به نسل های بعدی و تقویت فقر بین نسلی در جوامع کمتر توسعه یافته می شود گفت: توجه به این مسئله به ویژه در میان کودکان و نوجوانان از اهمیت به سزایی برخوردار است.

میدری ادامه داد: در همین زمینه، مطالعات بانک جهانی حاکی از آن است که دسترسی به آموزش به خصوص افزایش باسوادی دختران یکی از بهترین سرمایه گذاری های اقتصادی و اجتماعی یک کشور است.

آموزش کودکان بر هفت هدف از اهداف 17 گانه توسعه پایدار تاثیر مثبت می گذارد.

اهدافی در زمینه های سلامت، تغذیه، اشتغال و غیره.

از سوی دیگر دختران آموزش دیده با احتمال بیشتری فرزندان خود را به مدرسه می فرستند و بی سوادی در نسل بعدی را کاهش می دهد.

محرومیت 264 میلیون کودک در دنیا از دسترسی به آموزش در سال 2017 وی به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای یونسکو در سال 2017 اشاره کرد و گفت: 264 میلیون کودک در دنیا از دسترسی به آموزش محروم بوده اند که از این میان 64 میلیون کودک در سن ابتدایی، 61 میلیون نفر در سن دوره اول دبیرستان و 138 میلیون کودک در دوره دبیرستان خارج از مدرسه بوده اند.

این تعداد در سال 2018 به 258 میلیون کودک رسیده است و سه میلیون و400 هزار نفر کاهش داشته است.

طبق گفته کارشناسان سازمان علمی – فرهنگی و آموزشی یونسکو این کاهش به دلیل تغییر متولوژی کشورها در شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل است.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به وضعیت عدالت آموزشی در ایران گفت: در ایران توجه به مسئله آموزش کودکان، گسترش عدالت آموزشی و افزایش دسترسی همه کودکان به چرخه آموزش از اولویت های دولت های مختلف در 40 سال گذشته بوده است به طوری که با اجرای طرح هایی از جمله آموزش برای همه و طرح انسداد بی سوادی، پوشش تحصیلی در مقطع ابتدایی تا 90 درصد رشد داشته است.

میدری ادامه داد: با وجود تلاش های صورت گرفته برای افزایش پوشش تحصیلی همچنان برخی از کودکان به دلایل مختلف از جمله فقر اقتصادی، معلولیت، دوری از مدرسه، مشکلات فرهنگی و غیره از دسترسی به آموزش محروم هستند.

این در حالی است که هیچ گونه آمار ثبتی از اینگونه کودکان تا سال 1394 وجود نداشت و سرشماری های مرکز آمار تنها تصویری کلی از ابعاد این مسئله را نشان می دادند که مبنای مناسبی برای سیاست گذاری های مبتنی بر حمایت اجتماعی از کودکان فقیر و در معرض آسیب برای ورود به مدرسه نبودند.

باز هم جای خالی اطلاعات و آمار تاثیرش در بی اثر شدن طرح های اجرایی وی ادامه داد: از آنجایی که اجرای سیاست ها به خصوص در حوزه حمایت اجتماعی نیازمند اطلاعات افراد بر پایه ویژگی های هویتی، اجتماعی، اقتصادی و جغرافیایی است، بنابراین سرشماری ها به این اندازه دقیق نیستند و بسیاری از اطلاعات لازم برای اجرای سیاست های حمایتی را ارائه نمی دهند در نتیجه برنامه ها معطوف به هدف نمی شوند و اثربخشی چندانی ندارند.

میدری به تجارب بین المللی در موضوع شناسایی و حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل اشاره و اظهار کرد: بررسی های ما نشان می دهد که سیاست گذاری های صورت گرفته در این حوزه مبتنی بر سه اصل تعریف دقیق گروه هدف، شناسایی موانع بازماندگی از تحصیل و تدوین سیاست های مناسب برای مقابله با بازماندگی از تحصیل کودکان است، بنابراین سیاست گذاری مناسب برای حذف بازماندگی از تحصیل کودکان در یک چارچوب مشخص تعریف می شود.

اول این که این دسته از کودکان کجا هستند؟ دوم خانواده های آنها در چه شرایط اقتصادی – اجتماعی و فرهنگی از جامعه زندگی می کنند و سوم چه سیاست هایی می تواند دسترسی این کودکان به تحصیل و نگه داشت آنها در مدرسه را تضمین کند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در همین راستا وزارت رفاه در همکاری مشترک با وزارت آموزش و پرورش، معاونت توسعه روستایی ریاست جمهور، سازمان ثبت احوال و وزارت ارتباطات از سال 1395 تدوین سیاست های هدفمند در موضوع شناسایی و حمایت اجتماعی از کودکان بازمانده از تحصیل را در دستور کار خود قرار داد گفت: در روش وزارت رفاه کد ملی کودکان ثبت نام شده با کودکان متولد همان دوره انطباق داده شده و کودکان خارج از مدرسه براساس کد ملی استخراج شدند.

بدین ترتیب اطلاعات ثبتی کودکان خارج از مدرسه و دارای کد ملی به دست آمد.

افزایش تعداد کودکان بازمانده از تحصیل 6 تا 11 ساله در سال گذشته وی اضافه کرد: در این روش به علت تمرکز بر کد ملی احتمال خطا در شناسایی کودکان لازم التعلیم خارج از مدرسه کمتر از روش های خود اظهاری مرکز آمار ایران است.

با استفاده از این روش تعداد کودکان شش تا 11 سالی که طی سال های تحصیلی 1395 – 1397 از دسترسی به آموزش محروم مانده اند به دست آمد به طوری که این تعداد در سال 1395، 134 هزار و 395 نفر، در سال 1396 برابر با 98 هزار و 339 نفر و تعداد کودکانی که از دسترسی به آموزش در سال 1397 محروم مانده اند برابر با 141 هزار و 945 نفر بوده است.

شناسنامه اقتصادی، اجتماعی و جغرافیایی برای تمامی کودکان شناسایی شده میدری با بیان اینکه به منظور تدوین سیاست های مناسب با شرایط کودک و خانواده و براساس اطلاعات خانوار در بانک اطلاعات رفاه ایرانیان در وزارت رفاه اجتماعی برای تمامی کودکان شناسایی شده یک شناسنامه اقتصادی، اجتماعی و جغرافیایی ایجاد شد عنوان کرد: تصویر روشنی از وضعیت کودکان و خانواده آنها به دست آمد که فرآیند سیاست گذاری در بخش شناسایی و تدوین سیاست های حمایت اجتماعی برای این دسته از کودکان را تسهیل می کند.

کودکان بازمانده از تحصیل کجا زندگی می کنند؟ وزارت رفاه در راستای رسالت خود در حوزه سنجش و کاهش فقر آموزشی، اجرای طرح شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل در سال 1396 – 1397 و کمک برای بازگشت آنها به مدرسه را در اولویت خود قرار داد.

بنابر اطلاعات اخذ شده از وزارت آموزش و پرورش و سازمان احوال مشخص شد که در سال تحصیلی 1396 – 1397 تعداد 98 هزار و 339 کودک در مقطع سنی شش تا 11 سال به دلایل مختلف از دسترسی به آموزش محروم ماندند.

دسته بندی این کودکان براساس استان محل زندگی نشان از آن دارد که بیشتر این کودکان در استان های سیستان و بلوچستان، تهران، خوزستان، خراسان رضوی، کرمان و آذربایجان غربی زندگی می کنند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره اظهار کرد: مقایسه اطلاعات به دست آمده وزارت رفاه از کودکان بازمانده از تحصیل با بانک رفاه ایرانیان مستقر در این وزارتخانه مشخص کرد که اطلاعات 84 هزار و 187 کودک و سرپرست آنها در بانک اطلاعات وزارت رفاه موجود است و در حال حاضر این تعداد یارانه نقدی دریافت می کنند و 14 هزار و 152 کودک فاقد اطلاعات در بانک رفاه ایرانیان هستند به این معنا که والدین این کودکان یارانه ای دریافت نمی کنند و لازم است برای تعیین وضعیت آنها از ظرفیت دیگر سازمان ها و بانک های اطلاعاتی کشور استفاده شود.

ارسال پیامک به خانواده کودکان بازمانده از تحصیل وی افزود: همچنین بررسی مشخصات اقتصادی، اجتماعی و جغرافیایی این کودکان و خانواده شان نشان می دهد از 98 هزار و 339 کودک شناسایی شده 908 کودک به علت فوت و 928 کودک نیز به علت مهاجرت به خارج از کشور در مدرسه ثبت نام نکردند.

تعیین تکلیف دلیل بازماندگی از تحصیل سایر کودکان نیازمند بررسی بیشتری بود که وزارت رفاه در قالب مصاحبه تلفنی با سرپرست کودک و ارسال پیامک به آنها پرداخته است.

شماره تماس والدین کودکان از طریق وزارت اطلاعات در اختیار وزارت کار و تعاون قرار گرفته شده است.

پسران بیشتر از دختران در مدرسه ثبت نام نکرده اند میدری ادامه داد: از آنجایی که برای هر کودک شناسایی شده یک شناسنامه اقتصادی، اجتماعی و جغرافیایی براساس اطلاعات خانوار در بانک رفاه ایرانیان و در بستر سایت مشق طراحی شده است بنابراین امکان ترسیم تصویر روشنی از وضعیت این کودکان و تحلیل آنها به دست آمده است.

به طوری که نتایج تحلیل ها حاکی است در سال تحصیلی 1396 – 1397 در مقطع ابتدایی پسران بیشتر از دختران در مدرسه ثبت نام نکرده اند.

کودکان عشایر و روستایی بیشترین بازماندگان از تحصیل معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به بررسی پوشش منطقه ای بازماندگی از تحصیل کودکان شش تا 11 سال گفت: بررسی ها حاکی از آن است که بیشترین نرخ ماندگی از تحصیل به ترتیب در کودکان عشایر و روستایی است که بیشتر از کودکان شهری است.

نبود مدارس سیار به تعداد کافی و کوچ نشینی خانواده های عشایر از دلایل عمده عدم حضور کودکان عشایر در مدارس به شمار می رود.

درباره مناطق روستایی نیز مهم ترین دلیل صعب العبور بودن جاده های روستایی، نبود سرویس مناسب مدارس و عدم تمایل خانواده به تحصیل دختران در مدارس شبانه روزی و یا مدارس دورتر از محل زندگی خانواده و مسائل فرهنگی درباره حضور دختران در مدارس با معلم مرد است.

کودکان دهک درآمدی 2، 3 و 4 بیشتر در معرض بازماندگی از تحصیل اند وی ادامه داد: یکی از مهم ترین دلایل بازماندگی کودکان شش تا 11 سال عدم توانایی خانواده در تامین هزینه های مستقیم و غیرمستقیم مرتبط با مدرسه است.

در نتیجه احتمال این که کودکانی که در خانواده های کم درآمد و فقیر زندگی می کنند بازمانده از تحصیل شوند به مراتب بیشتر از سایر خانواده هاست.

با بررسی اطلاعات اقتصادی خانوار این کودکان در قالب شاخص دهک درآمدی مشخص شد که کودکانی که در خانواده هایی با دهک درآمدی دوم، سوم و چهارم زندگی می کنند بیشتر در معرض بازماندگی از تحصیل قرار دارند.

میدری با بیان اینکه همچنین از نظر پوشش حمایتی در سازمان های بهزیستی و کمیته امداد از تعداد کودکان بازمانده از تحصیلی که والدین آنها یارانه نقدی دریافت می کنند تعداد 20 هزار و 680 کودک تحت پوشش این نهادها قرار دارند اظهار کرد: لذا اطلاعات تماس سرپرست این کودکان در اختیار این دو سازمان قرار گرفت تا ضمن بررسی وضعیت آنها دلیل محرومیت از تحصیل شان بررسی و نسبت به بازگشت این کودکان به مدرسه اقدامات حمایتی لازم صورت گیرد.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: نتایج تحلیل های به دست آمده تصویر روشنی از وضعیت کودکان بازمانده از تحصیل شش تا 11 سال و خانواده های آنها ارائه می دهد که امکان سیاست گذاری های هدفمند و موثر در الگوهای ملی و منطقه ای را بیش از پیش بیش از گذشته فراهم می کند.

کودکان به چه دلیل از رفتن به مدرسه محروم شده اند؟ میدری با بیان اینکه در فرآیند شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل یکی از مهم ترین مراحل تعیین دلایل مازماندگی از تحصیل کودکان است چرا که با شناسایی دقیق دلایل می توان سیاست ها و برنامه های هدفمند برای رفع موانع تحصیل کودکان در سطح ملی و منطقه ای تدوین و اجرا کرد و نگهداشت کودکان در مدرسه را با این تدابیر تضمین کرد گفت: دلایل متعددی برای بازماندگی از تحصیل وجود دارد که بعضی از آنها با هم همپوشانی دارند.

یکی از عمده ترین کارکردهای کودکان بازماندگی از تحصیل شناسایی موانع اساسی مرتبط با دلایل مختلف بازماندگی از تحصیل و تجزیه و تحلیل سیاست های مرتبط با آنها برای بازگشت شان به مدرسه و تضمین پایداری آنها در مدرسه است.

وی ادامه داد: در همین راستا وزارت رفاه پس از اخذ شماره تماس والدین کودکان شناسایی شده در وزارت ارتباطات اقدام به ارسال پیامک به والدین کودکان کرد.

در این پیامک ها از والدین خواسته شد دلایل بازماندگی از تحصیل کودک خود را از طریق پیامک و یا تماس با تلفن گویای وزارتخانه اعلام کنند که در این مرحله 9000 سرپرست به پیامک پاسخ و این دلایل را اعلام کردند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: این در حالی است که با سرپرستانی که به پیامک ارسالی پاسخ نداده بودند یا پاسخ نامرتبط ارسال کرده بودند تماس تلفنی برقرار و مصاحبه اختصاصی با آنها انجام و بدین ترتیب دلیل بازماندگی از تحصیل کودکشان مشخص شد.

در این مرحله با 85 هزار و 384 سرپرست تماس تلفنی برقرار شد که نتایج مصاحبه های تلفنی دلایل بازماندگی از تحصیل کودکان را طبق خوداظهاری والدین مشخص کرد.

وی نتایج را اعلام کرد و گفت: تعداد 22 هزار و 75 کودک به دلایلی از جمله فقر اقتصادی، معلولیت و بیماری های صعب العلاج، عدم قبولی در آزمون سنجش و غیره از دسترسی به آموزش محروم مانده بودند.

همچنین 16 هزار و 795 کودک در مدرسه حضور دارند و یا در مدرسه ثبت نام کردند و دیگر بازمانده از تحصیل نیستند.

از آنجایی که این گروه از کودکان به عنوان بازمانده از تحصیل در لیست آموزش و پرورش آمده بودند جهت صحت سنجی در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت تا صحت اظهارات والدین مشخص شود.

میدری افزود: نتایج مصاحبه با سرپرست کودکان بازمانده از تحصیل و تحلیل پیامک های دریافتی حاکی از آن است که بیشترین و مهم ترین دلایل بازماندگی از تحصیل کودکان مقطع ابتدایی در سال گذشته معلولیت، ابتلا به بیماری های صعب العلاج و فقر مالی بوده است.

با چه برنامه هایی می توان کودکان را در مدرسه ثبت نام کرد؟ معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با بررسی نتایج به دست آمده از اجرای طرح شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل تصویر روشنی از وضعیت این گروه از کودکان به دست آمد و تدوین و اجرای سیاست های حمایتی در سطح ملی و محلی را تقویت کرد و اقداماتی در این زمینه صورت گرفت گفت: در گام نخست با والدینی که در پیامک و یا تماس تلفنی عنوان کرده بودند که به علت فقر مالی قادر به ثبت نام کودک خود در مدرسه نیستند تماس تلفنی مجددی برقرار شد و آدرس و کد پستی خانواده جهت مراجعه مددکاران اجتماعی به منزل کودک با هدف وضعیت خانواده اخذ شد.

وی افزود: در ادامه معاونت رفاه وزارت رفاه با مشارکت موسسات خیریه و ظرفیت های مردمی اقدام به تدوین و اجرای برنامه های حمایتی مشترک و معطوف به بازگشت کودکان به مدرسه کرد.

از آنجایی که استان سیستان و بلوجستان بیشترین سهم بازماندگی از تحصیل کودکان در مقطع ابتدایی را دارند بنابراین به عنوان استان پایلوت برای اجرای طرح ملی حمایت اجتماعی از کودکان بازمانده از تحصیل انتخاب شد.

در این طرح با همکاری پنج موسسه خیریه، کارآموزان دوره تربیت معلم استان و نیروهای جهادی از منزل 1000 کودک بازمانده از تحصیل فقیر بازدید و حمایت های مالی و مشاوره ای به شرط ثبت نام کودکان در مدرسه به عمل آمد.

میدری ادامه داد: در ادامه اجرای طرح و به منظور گسترش اقدامات حمایتی در کل کشور و تحت پوشش قرار دادن کودکان شناسایی شده در برنامه های حمایتی ظرفیت 31 کلینیک اجتماعی و مراکز توانبخشی روزانه در استان ها نیز به طرح اضافه شد تا با حضور به درب منازل کودکان و تکمیل پرسش نامه های مربوطه نسبت به تدوین برنامه های حمایتی متناسب با دلایل بازماندگی از تحصیل کودکان و کمک به بازگشت آنها و نگه داشت شان در مدرسه اقدامات اساسی صورت گیرد.

وی گفت: به نظر می رسد در راستای حمایت اجتماعی از کودکان بازمانده از تحصیل در کشور و نگه داشتن شان در مدرسه لازم است هماهنگی بین بخشی در مدرسه تقویت شود که در همین راستا وزارت رفاه با همکاری وزارت آموزش و پرورش اقدام به تدوین طرح تقسیم کار سازمانی در موضوع کودکان بازمانده از تحصیل کرده است.

این طرح به دنبال تقویت مشارکت بین سازمانی و استفاده از کلیه ظرفیت های کشور در سه حوزه شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، رفع موانع تحصیلی و نگه داشت آنها در مدرسه اقدام می کنند.

البته اجرای طرح مذکور مستلزم موافقت سایر سازمان ها برای انجام وظایف محوله است.

141 هزار کودک 6 تا 13 ساله در سال تحصیلی جاری در مدرسه حاضر نشده اند معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه های سال 98 را در این زمینه نیز اعلام کرد و گفت: وزارت تعاون در راستای مسئولیت خود در حوزه سنجش و فقر آموزشی در سال 1398 نیز اقدام به شناسایی این دسته از کودکان در مقطع ابتدایی برای سال تحصیلی 1397 – 1398 اقدام کرده و طی هماهنگی با وزارت آموزش و پرورش و با هماهنگی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری مشخص شد در سال تحصیلی 1397 – 1398 تعداد 141 هزار کودک شش تا 13 سال در سال تحصیلی جاری در مدرسه حاضر نشده اند.

12 هزار سرپرست خانوار دلایل بازماندگی از تحصیل فرزندشان را اعلام کردند وی ادامه داد: طبق فرآیند طرح کودکان بازمانده از تحصیل و به منظور تعیین دلایل بازماندگی از تحصیل آنها برای سرپرست این گروه پیامک ارسال شد.

در حال حاضر 12 هزار سرپرست کودک ضمن اعلام دلایل بازماندگی از تحصیل کودک خود آدرس و کد پستی خود را برای بررسی دقیق تر وضعیت کودک و خانواده برای وزارت متبوع ارسال کرده اند.

میدری افزود: در گام بعدی و با مشارکت کلینیک های مددکاری اجتماعی و مراکز توانبخشی، مرحله بازدید از منزل این کودکان انجام خواهد شد و متناسب با دلایل بازماندگی از تحصیل آنها، برنامه های حمایتی برای کمک به بازگشت کودکان به مدرسه با همکاری سایر سازمان ها و موسسات خیریه تدوین و اجرا خواهد شد.

تجربه طرح شناسایی و حمایت اجتماعی از کودکان بازمانده به عنوان یک ابتکار و طرح خلاقانه می تواند برخی گره های موجود در مسیر شناسایی، بررسی وضعیت کودکان و کمک به بازگشت آنها به مدرسه را باز کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آموزش - بازمانده از تحصیل - کودکان - اجتماعی - افزایش - کودکان بازمانده از تحصیل - تحصیل - آموزش و پرورش - عدالت آموزشی - بازمانده - کودکان و نوجوانان - وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - آموزشی - سرمایه گذاری - رفاه اجتماعی - سیاستمداران - اقتصادی - آگاهی - وزارت - کارشناسان - وزارت آموزش و پرورش - بازماندگی از تحصیل - شناسنامه - نوجوانان - بی سوادی - عدالت - پرورش - زندگی - شناسایی - باسوادی

آخرین اخبار سرویس:
کویرهای گردشگرپذیر آران وبیدگل نیازمند زیرساخت و برنامه ریزی است

ورود سامانه بارشی از جمعه شب به همدان

تهران سردتر می شود

هوای پایتخت دوباره ناسالم شد

300 هکتار از منابع طبیعی منطقه «مله نی»گیلانغرب بذرکاری شد

تخریب گسترده ساخت و ساز غیرمجاز در فرون آباد

کلیه محورهای مواصلاتی جنوب استان باز است/ امکان تردد در گردنه ها با زنجیرچرخ

هوای پایتخت دوباره ناسالم شد

شهرداری تنها بازیگر آلودگی هوای تهران نیست

یک مدرسه مناسب سازی شده به عنوان الگو در هر استان احداث شود

فردا جوی آرام در آسمان فارس

اجرای طرح «معلم آینده ساز» در همدان/ نقش الگویی ـ تربیتی معلمان آینده ساز

یوز «کوشکی» از «دلبر» جدا شد

کاهش 50 درصدی دانش آموزان استثنایی درمدرسه امید بافق

کشاورزان از محلول پاشی و سمپاشی طی روزهای آینده خوداری کنند

پرداخت مستمری ماهانه به بیش از دو هزارتوان جوی مهابادی

ترافیک روان در محورهای شمال و باران در آزادراه قزوین-رشت/کندوان یک طرفه می شود

دانش آموزان با نیازهای ویژه در کشور مهارت فرا می گیرند

ترافیک روان در محورهای شمال و باران در آزادراه قزوین-رشت/کندوان یک طرفه می شود

فقر و تخریب محیط زیست، مهمترین تهدیدهای زندگی شهری است

140 هزار نهال در مراتع کاشته می شود

تعطیلی روز شنبه مدارس فریمان لغو شد

علوفه موردنیاز حیات وحش دنابرای بارشهای احتمالی برف تامین شده است

علوفه موردنیاز حیات وحش دنابرای بارشهای احتمالی برف تامین شده است

طرح نهضت سبز در شهرستان بهاباد آغاز شد

جشنواره تلاوت های مجلسی در مراغه برگزار شد

قهرمان نابینای جهان به همکاری با خانواده آموزش و پرورش استثنایی دعوت به کار شد

کتاب های صوتی در دسترس توان یابان

کلید مقابله با آلودگی هوا در شهرداری

همایش بزرگ دوچرخه سواری 2هزار دانشجو و دانش آموز در خیابان های مرکز پایتخت

خبر بد رییس پلیس راه کشور برای رانندگان

استارتاپ ها به حوزه سلامت شهروندان ورود کنند

ایستگاه های منطقه مرکزی تهران ذرات زیر 2.5 میکرون را اندازه نمی گیرند

تلاش برای تحقق «هر شهروند یک درخت» تا پایان شورای پنجم

فعالیت 18 مرکز یادگیری محلی در کهگیلویه وبویراحمد

جلوه گری دانه های برف در اردبیل

هشدار سیلاب در مناطق گرمسیر کشور

ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران کرج و کرج

مدارس شهرستان فریمان شنبه 16 آذر تعطیل است

آماده باش 5 راهدارخانه در ملایر

کادر آموزشی خراسان شمالی در انتظار رتبه بندی معلمان

ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران کرج و کرج قزوین

اولویت فراگیر سازی مدارس الگوسازی شده

شهرداری ها برای پاکسازی معابر پیش از بارندگیها اقدام کنند

سقوط وحشتناک پل هوایی در مشهد +عکس

اعزام 140 دانش آموز دختر خراسان جنوبی به اردوی راهیان نور

طراحی آزمایشگاه الکتروپنوماتیک کشور در تبریز

مدارس الگوسازی شده در راه

مدارس شهرستان فریمان شنبه 16 آذر تعطیل است

هدف گذاری شهرداری تبریز برای «هر شهروند یک درخت»

عیدی: به دنبال شهروندان مسئولیت جو هستیم

پسماندسوزی جرم است

نمایی از آلودگی امروز هوای تهران

ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران - کرج و کرج - قزوین

کادر آموزشی خراسان شمالی در انتظار رتبه بندی معلمان

سوانح بیشترین علت معلولیت در قزوین

ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران - کرج و کرج - قزوین

گریم متفاوتی از رحمت در پایتخت 6 + عکس

آلودگی هوای مشهد 9 روزه شد

سامانه سرد و بارشی تا اوایل هفته آینده مهمان گیلان

تصاویر/ دریاچه کلوت

جشنی برای دانش آموزان معلول

زیرگذر گیشا به طور موقت بازگشایی شد؛ افتتاح زیرگذر فجر تا دو ماه دیگر

گریم متفاوتی از رحمت در پایتخت 6 + عکس

حدود 3 هزار و 500 وکیل در آزمون وکالت پذیرفته می شوند

اعزام دانش آموزان سیرجانی به اردوی راهیان نور

لزوم اجرای سند جامع حمایت طلبی کنترل الودگی هوا

هشدار سیلاب در مناطق گرمسیر کشور

فیلم | دانشمند ایرانی 11 گونه مهره داران را ثبت جهانی کرده است

بارش برف و باران در محور های 6 استان

ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران - کرج و کرج - قزوین

باران و برف تا هفته آینده مهمان گیلانی ها/کاهش 15درجه ای دما

همت آباد اصفهان،نخستین پایلوت محله محیط زیست کشور

سامانه سرد و بارشی تا اوایل هفته آینده مهمان گیلان

‍ توقف فرسایش خاک باعث کاهش گردوغبار در سیستان و بلوچستان می شود

برف و باران در نیمه شمالی کشور/ بارش های تازه در راه است

تجلیل سفیران قرآنی کریمه اهل بیت(س) از معلولان حافظ قرآن

دریاچه کلوت (عکس)

هشدار سیلاب در مناطق گرمسیر کشور

ورود سامانه بارشی به خوزستان

زمینه فعالیت معلولان در جامعه فراهم شود

نمایی از آلودگی امروز هوای تهران

هوای 9 شهر خوزستان آلوده است

اعلام وضعیت کیفی رودخانه های کارون و کرخه در 2 ماه گذشته

هشدار سیلاب در مناطق گرمسیر کشور

نام نویسی از معلمان بدون مسکن کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

نام نویسی از معلمان بدون مسکن کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر تجهیزات پزشکی -تهران

زمینه فعالیت معلولان در جامعه فراهم شود

باران و برف تا هفته آینده مهمان گیلانی ها/کاهش 15درجه ای دما

بهره برداری از اولین مدرسه دانش آموزان با نیاز ویژه در کاشان

بارش پراکنده باران در ارتفاعات تهران پیش بینی می شود

دیدار استاندار آذربایجان شرقی با جانبازان اعصاب و روان +تصاویر

دریاچه کلوت

هوای 9 شهر خوزستان آلوده است

هواشناسی|برف و باران 5 روزه در 30 استان

هوا برای گروه های حساس همچنان ناسالم است

106 هزار مدرسه در سطح کشور ساخته شده است | اخبار ایران و جهان

علت توقف طولانی قطار در برخی ایستگاه های مترو

اعلام وضعیت کیفی رودخانه های کارون و کرخه در 2 ماه گذشته

بازمانده از تحصیل ها شناسنامه دار می شوند/ 3 دهک درآمدی بیشتر درمعرض بازماندگی اند

بازمانده از تحصیل ها شناسنامه دار می شوند/ 3 دهک درآمدی بیشتر درمعرض بازماندگی اند