مطالب مرتبط:
زمینه سازی اعتراض های قانونی، سد راه هنجارشکنان
اعتراض باید از مجاری قانونی صورت گیرد + عکس
بحرین: شهرک سازی اسراییل در اراضی اشغالی فلسطین قانونی نیست
نظر اهالی ورزش در مورد اتفاقات این هفته/ برقراری امنیت در کشور با وحدت و بصیرت ملی/ تمایز اعتراض از اغتشاش/ تخریب و آشوب گری راه وصول مطالبات نیست
اعتراض باید از مجاری قانونی صورت گیرد
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 آبان 1398 ساعت 16:202019-11-21اقتصادي

زمینه سازی اعتراض های قانونی، سد راه هنجارشکنان


به گفته برخی کارشناسان و فعالان سیاسی استان کرمان اگر اعتراضات و مطالبات بحق مردمی در بستری مناسب و قانونمند اجرایی شوند زمینه برای آشوب گران فراهم نشده و در واقع فرصتی برای عرض اندام هنجارشکنان و اخلال گران در کف خیابان ها پدید نخواهد آمد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از ایرنا ، در پی اجرای طرح سهمیه بندی بنزین و افزایش نرخ آن در 24 آبان ماه جاری عده ای از شهروندان در نقاط مختلف کشور برای اعتراض به گران شدن بنزین به کف خیابان ها آمدند که در این میان سبب شد اتفاقات و حوادث تلخی را در روزهای بعد رقم خورد.

در پی این تجمع عده ای از عناصری که به دنبال اغراض سیاسی و سوءاستفاده بودند با انجام حرکت های خشونت آمیز و غیرقانونی به جان و مال مردم عادی و نیروهای امنیتی و انتظامی آسیب رساندند و مطالبات بحق مردم را به بیراهه کشاندند.

با توجه به اینکه براساس ساختار سیاسی کشور و جمهوریت نظام حق اعتراضات قانونی و مسالمت آمیز به رسمیت شناخته شده است باید با استفاده از نظرات کارشناسی وآرای نخبگان بستر مناسبی برای تجمعات مردمی و حقوق شهروندی فراهم شود تا جلوی سوء استفاده کنندگان و اخلال گران گرفته شود.

اعتراضات مسالمت آمیز حق مردم است تحلیل گر مسائل سیاسی در استان کرمان نیز در رابطه با مساله گرانی بنزین و وقایع اخیر کشور با بیان اینکه روش های مختلفی برای انتقال اعتراضات مردمی به دولت وجود دارد ، افزود: یکی از روش ها می تواند؛ تجمعات مسالمت آمیز همانند راهپیمایی روز قدس و بسیاری از مناسبت های دیگر باشد.

سجاد صفاهانی زاده با اشاره به اینکه اعتراضات مسالمت آمیز حق مردم است تصریح کرد: مردم در برهه ای دیگر در خصوص قیمت خودرو هم معترض بودند و اعتراض خود را با نخریدن به نمایش گذاشتند اما دولت برای اینکه به خواسته مردم احترام بگذارد یک طرحی را در آن برهه اجرایی کرد و مردم نسبت به آن کالا به توافق رسیدند.

وی با بیان اینکه در این برهه نیز مردم حق داشتند؛ اعتراض کنند تصریح کرد: اینکه مردم بتوانند خواست و اعتراض خودشان را با توجه به وجود مشکلات اقتصادی اخیر کشور بگویند؛ حق طبیعی آن ها است.

صفاهانی زاده با بیان اینکه مقام معظم رهبری و بسیاری از بزرگان کشور نیز گفته اند که مطالبه حق عمومی مردم است افزود: اینکه یک عده ای در این میان دست به تخریب، شورش و درگیری زدند به طور قطع هدایت شده بودند.

اغتشاش گران هدفشان مطالبه مردم نیست دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان کرمان بیان داشت: از زمان گران شدن قیمت بنزین شبکه های وابسته به اپوزیسیون یک برنامه فشرده ای را برای اداره این بخش اجرا کردند و برای یکی و 2 بخش نحوه اغتشاش کردن را آموزش دادند.

صفاهانی زاده با بیان اینکه آن ها هدفشان مطالبه مردم نیست بلکه دنبال یکسری از درگیری ها هستند گفت: آن ها دنبال این بودند که جامعه را بهم بریزند و قطعاً در شرایطی که اوضاع جامعه به این گونه باشد؛ هیچ سودی برای مردم ندارد.

تحلیل گر مسائل سیاسی در استان کرمان ادامه داد: تخریب برخی بانک ها، باجه های پستی و بسیاری از اموال مردم کار مردم عادی نیست زیرا آن ها حاضر به متضرر کردن دوست، آشنا و همسایه خود نیستند و در دوره های قبل نیز بسیاری از دشمنان به دنبال این بودند که کشور را دچار تشویش کنند.

بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی شود صفاهانی زاده تصریح کرد: البته تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی شود بلکه در نشستی که سران دولت حضور داشتند؛ نحوه اجرا و ارائه کار را به درستی تدوین نکردند و در نتیجه بدلیل اینکه از قبل مردم را از این مساله به خوبی توجیه نکردند این قبیل مشکلات به وجود آمد و این وسط یک عده سودجود از این ماجرا سوءاستفاده کردند.

وی با اشاره به اینکه دولت در چند برهه می توانست قیمت بنزین را افزایش دهد گفت: از سال 76تا 84 در زمان دولت آقای خاتمی قیمت بنزین سالانه 20 درصد افزایش داشت و در دولت آقای هاشمی رفسنجانی نیز افزایش مقطعی داشت.

دبیر حزب کارگزاران استان کرمان خاطرنشان کرد: اگر افزایش مقطعی تورم 6 درصدی سالانه را در نظر بگیریم و انتظار داشته باشیم که حامل های انرژی 20 درصد افزایش همانند سایر گرانی های وجود داشته باشد؛ این امر سبب می شود که مردم به این روند عادت کرده باشند و منطقی باشد اما متاسفانه زمانی که 20 درصدها تجمعی می شود از هزار تومان به سه هزار تومان افزایش می یابد؛ قطعاً در اذهان عمومی تاثیر منفی می گذارد.

صفاهانی زاده افزود: هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود زمانی که قیمت یک آب معدنی 2 هزار تومان خریداری می شود یعنی بنزین استحصال و بهره داری آن قیمتش از آب معدنی باید کمتر باشد پس قیمت بنزین باید افزایش می یافت اما نحوه و روند آن بسیار مهم بود و همزمان با تورم هایی که وجود داشت قیمت بنزین را افزایش می دادند.

دولت باید در زمان تورم دلار بنزین را گران می کرد صفاهانی زاده تصریح کرد: اگر دولت قیمت بنزین را در زمان تورم دلار انجام می ‎داد؛ این امر سبب می شد؛ جلوی قاچاق آن گرفته شود و هم مردم بهتر این موضوع را درک می کردند اما متاسفانه بنا به شرایطی این مساله به تأخیر افتاد.

تحلیل گر مسائل سیاسی با بیان اینکه بهترین کار در شرایط فعلی برای اقتصاد کمک به قشم محروم همین موضوع بود خاطرنشان کرد: این امر در دراز مدت به نفع قشر پایین جامعه است.

تظاهرات و اغتشاشات به ساز و کارهای حل و فصل مناقشات تبدیل شود استادیار علوم سیاسی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان ضمن اشاره به اینکه تظاهرات و اغتشاشات باید به ساز و کارهای حل و فصل مناقشات تبدیل شود افزود: متاسفانه مکانیزمی برای اینگونه حوادث و بحران ها آماده نکرده ایم.

یوسف مسلمی مهنی با تأکید بر اینکه مطالبه حق عمومی مردم است اما تضییع حقوق مردم یک بخش دیگری از مطالبات است گفت: مشاهده می شود که تظاهرات راجعِ به مساله بحقی اتفاق می افتد و در نهایت امر به تضییع حقوق مردم ختم می شود.

وی افزود: اما عده ای این جریان را به انحراف و مغازه های مردم را به آتش می کشانند و یا اینکه به حقوق مردم تجاوز و امنیت مردم خدشه دار می شود و باید به شکل حقوقی و از طریق ساز و کارهای انتظامی به این قبیل مسائل پرداخته شود.

استادیار علوم سیاسی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان داشت: معتقدم این جریان ها ناگزیر هستند و بایدتفاق می افتادند و ما باید جریان شناسی و کالبدشکافی آن را انجام دهیم و مساله ساده ای نیست.

تهدید حقوقی و سیاسی برای اینگونه وقایع باید داشته باشیم مسلمی مهنی با بیان اینکه باید تهدید حقوقی و سیاسی بر روی این مسائل داشته باشیم تصریح کرد: تهدید حقوقی این است که اگر این اصلاح قیمت ها کار درستی بود چرا با تأخیر انجام شده و در 6 سال گذشته با یک شیب ملایمی انجام نشده و سبب تضییع حقوق شهروندی می شود که دولت در این زمینه مقصر است.

وی بیان داشت: اگر اصلاح قیمت کار بدی است چرا انجام شده و این مساله از هر دو جنبه باید به شکل حقوقی به آن نگاه شود و از دریچه سیاست نیز به این مسائل باید نگاه شود زیرا گاهی بی اخلاقی های سیاسی در عرضه تظاهرات دیده می شود که سبب تضییع حقوق مردم می‎شود که این مساله مهمی است که باید به آن توجه شود.

استادیار علوم سیاسی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان خاطرنشان کرد: الان سیستم اعلام آمادگی کرده و از قوه قضاییه خواسته تا کسانی که متضرر شدند؛ شکایت کنند و ممکن است توسط گروه خاصی این اتفاقات رخ داده باشد که اینجا سوال است؛ از چه کسی باید شکایت کرد.

آموزش دانش سیاسی و آگاهی از حقوق عمومی به شکل گسترده انجام شود مسلمی مهنی با بیان اینکه باید آموزش دانش سیاسی و آگاهی از حقوق عمومی به شکل گسترده و عمومی انجام شود تصریح کرد: مکانیزم های حل و فصل مسالمت ‎آمیز مناقشات را به مردم هم از طرف سیستم انتظامی و به سیستم عمومی و اجتماعات آموزش داده شود زیرا در سایر کشورها این مطالبه گری ها انجام می شود اما اموال عمومی تخریب نمی شود و سطح اعتراضات و اغتشاشات به شرارت کشیده نمی شود حتماً سیستم ما این مشکلات را دارد که باید اصلاح شود.

وی تأکید کرد: حتماً باید با یک دقت نظر ویژه و بازنگری در قوانین از جنبه فرهنگ عمومی معارضه و هم اصلاح ساختاری در راستای نحوه برخورد سیستم با این گونه موارد انجام شود که نیاز جامعه امروز است.

هر چقدر امکان اعتراض قانونی نباشد مطالبات مردمی به سمت خشونت می رود کارشناس ارشد مسائل سیاسی با اشاره به اینکه باید بین اعتراض قانونی و اغتشاش تفاوت قائل شد گفت: در بحران های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره همواره شاهد عده ای معترض به سیاست ها و تصمیمات هستیم که خواسته های خود را به شیوه های مختلف نشان می دهند.

داود رجبی افزود: در نظام های دموکراتیک و مردمی راهکارها و روش های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت آمیز پیش بینی شده و در قانون اساسی کشور جمهوری اسلامی ایران نیز چنین بندی برای تظاهرات و تجمع آمده که تاکنون بنا به دلایلی مهجور مانده است.

وی با بیان اینکه هر چقدر امکان اعتراض قانونی مسدود شود این حرکت ها به سمت خشونت پیش می رود تصریح کرد: در تجمعات و اعتراضات عده ای از وضعیت موجود سوءاستفاده می کند و این امر سبب می شود تا خواسته های بحق معترضان نیز به بیراهه برود.

تحلیل گر مسائل سیاسی در استان کرمان تأکید کرد: حضور احزاب، تشکل ها، انجمن های صنفی و سندیکاها در این مواقع سبب شفاف و مدنی شدن اعتراضات می شوند.

راهکارهای اعتراضات مسالمت آمیز رجبی با بیان اینکه نخبگان و جریانات سیاسی برای اعتراضات مسالمت آمیز راهکارهای اجرایی و عملی ارائه دهند تصریح کرد: تسهیل ساز و کار اعتراض، پیش بینی محل ها و امکان برای تجمعات مردمی، تغییر نگرش امنیتی به مطالبات اجتماعی و فرهنگ سازی از جمله این راهکارها است.

وی خاطرنشان کرد: هر گونه اغتشاش و آسیب زدن به اموال عمومی و خصوصی زیان های بسیاری برای جامعه به دنبال دارد و می توان با جهت دهی و سامان دهی چنین تجمعاتی تهدیدهای احتمالی را به فرصت تبدیل کرد.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در حوادث دی ماه 96 و روزهای اخیر شاهد اعتراضات مسالمت آمیز در ابتدای این وقایع بودیم گفت: در ادامه با مدیریت نشدن اوضاع از طرف تجمع کنندگان و برخی برخوردهای خشن حرکت های اعتراضی به دست خشونت طلبان و فرصت طلبان مصادره شد که زیان های بسیار سنگین و جبران ناپذیری به همراه داشت.

رجبی یادآورشد: در آینده حرکت های اعتراضی در حوزه های مختلف محتمل است و باید مسئولان و نخبگان راه حل های پیشدستانه برای ابراز تجمعات و حرکت های مردمی ارائه دهند تا گام بلندی در راستای اهداف نظام برداشته شود.

جراحی اقتصادی در زمینه حامل های انرژی لازم بود دبیر حزب اعتدال و توسعه استان کرمان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه طرح اصلاح بنزین از دو منظر باید دنبال شود گفت: اجرای طرح اصلاح بنزین باید از اول طبق برنامه توسعه ششم در سال 96 اجرایی می شد اما عدم تصمیم گیری دولت برطبق مسائل اجتماعی نبود بلکه بر طبق ملاحظات سیاسی بود که تا به امروز این مساله را به تاخیر انداختند.

محمدرحیم ابوسعیدی افزود: اگر هم اکنون دولت این اقدام را اجرایی کرده است و صرفاً براساس مسائل اقتصادی بوده و مسائل سیاسی لحاظ نشده است اما می طلبد مدیریت کشور در هر تصمیم گیری کلانی که دارد مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را در نظر بگیرد.

وی تصریح کرد: جراحی اقتصادی در زمینه حامل های انرژی لازم بود که باید از سال های گذشته اجرایی می شد و این لازمه ساختار صحیح برای این طرح است.

ابوسعیدی بیان داشت: در گذشته طرحی با عنوان سرانه بنزین مطرح شد که بنظرم این طرح مزایای بیشتری نسبت به طرح اخیر دارد و معایب آن هم کمتر بود زیرا در طرح سرانه بنزین خود مردم در بحث تبادل قیمت مشارکت می کردند و کارت سوخت برای همه اقشار صادر می شد که یک طرحی بود مورد تایید همه محافل علمی نیز قرار گرفت.

دبیر حزب اعتدال و توسعه استان کرمان تصریح کرد: این طرح ضربتی که دولت اجرایی کرد؛ چندان نمی تواند در اقتصاد مبادلات بازرگانی مردم تاثیرات مستقیم داشته باشد و فقط اثرات روانی در گرانی برخی از کالا داشته باشد.

تصمیمات اجرایی دولت نمی تواند اثرات مستقیمی بر تورم و گران شدن کالا داشته باشد وی با بیان اینکه دولت تمهیداتی قرار داده که عیناً اضافه پرداخت را به مردم برگرداند بیان داشت: تصمیمات اجرایی دولت نمی تواند اثرات مستقیمی بر تورم و گران شدن کالا داشته باشد و حداکثر تورم براساس فرمول اقتصادی 2 درصد است و اگر کالایی گران می شود در اثر مسائل روانی و سوء استفاده است.

ابوسعیدی با اشاره به مزایای این طرح افزود: طرح اصلاح قیمت بنزین سبب کاهش قاچاق سوخت، تشویق مردم به استفاده از سرویس ها و ناوگان های حمل و نقل عمومی، کاهش ترافیک و آلایندگی ها و از سوی دیگر مردم به سمت بهینه مصرف انرژی روی می آورند.

این تحلیل گر مسائل سیاسی با بیان اینکه یارانه ای که براساس دهک های اول تا سوم برای سوخت بود؛ ناعادلانه و حق مردم دهک های پایین ضایع می شد تصریح کرد: در کشور ایران به واسطه اینکه سوخت ارزان بود؛ تولیدکنندگان خودروهای داخلی تمایل به تولید و طراحی موتورهای برقی نداشتند که این طرح انگیزه آن ها را برای ساخت این گونه خودروها افزایش و اثر مستقیمی بر روی انرژی های نو خواهد گذاشت.

مسائل اخیر کشور به سرمایه اجتماعی نظام و دولت ها با مردم برمی گردد وی با اشاره به تحرکات اجتماعی در رابطه با افزایش حامل های انرژی افزود: مسائل اخیر کشور به سرمایه اجتماعی نظام و دولت ها با مردم برمی گردد زیرا در هر دوره ای از انقلاب دیده شده؛ هر زمان که اعتماد سرمایه اجتماعی نسبت به نظام بالا بوده تصمیمات مهم نظام با استقبال مردم روبرو شده و نمونه بارز آن بحث مقاومت در حوزه جنگ تحمیلی در دفاع مقدس که با وجود همه سختی داشتند اما چون سرمایه های اجتماعی بالا بود؛ مردم تمام این سختی ها را به جان می خریدند و نظام را حمایت می کردند.

دبیر حزب اعتدال و توسعه استان کرمان تصریح کرد: انجام رفتارهای ناموزون اخیراً سبب شده تا اعتماد سرمایه های اجتماعی نسبت به نظام پایین بیاید و شاید اختلاف برخی از سران سه قوه دراین مساله بی تأثیر نبوده و مردم کمتر به این چنین طرح هایی اعتماد می کنند و این باعث بروز این چنین اعتراضات خواهد شد.

روش اعتراضات باید قانونمند طراحی شود وی با بیان اینکه متاسفانه در حاشیه این اعتراضات مردم یک سری از سوءاستفاده کنندگان سوار بر جریانات سیاسی خودشان می شوند و اغتشاش ایجاد می کنند خاطرنشان کرد: روش اعتراضات باید قانونمند طراحی شوند تا در گروه، حزب و یا کنوانسیونی نسبت به تصمیمات دولت اعتراض دارد به روش قانونی و در جای مشخص اعتراضات خود را عنوان کنند اما متاسفانه در کشور ما این قانون سخت گیرانه تراست و کمتر اجرا می شود که این مهم سبب می شود برخی از اعتراضات به کف خیابان ها کشیده شود.

ابوسعیدی خاطرنشان کرد: بر طبق فرمایش رییس جمهوری بحث اعتراض با اغتشاش دو موضوع از هم جدا هستند و ریاست قوه قضاییه نیز برخورد با سوءاستفادهگران و اخلال گران نظام نیز برخورد قاطع می شود.

اعتراض ها به اصلاح قیمت بنزین که بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی سران قوا از دقایق اولیه بامداد جمعه 24 آبان به اجرا گذاشته شد، در شهرهای مختلف اشکال متفاوت داشت .

در برخی شهرها این اعتراض ها تنها در حد تجمع بود و در برخی شهرها با ایجاد ترافیک همراه شد.

علی ربیعی سخنگوی دولت، محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری و محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه از شامگاه جمعه تاکنون در اظهارنظرهایی جداگانه تأکید کرده اند که موضوع تغییر بهای بنزین مصوبه شورای عالی اقتصادی سران قوا و تصمیم همه اجزای نظام است.

همچنین دولت با توجه به دغدغه هایی که درباره معیشت مردم وجود دارد موظف است تا تمام پولی که از این مسیر به دست می آید در قالب یارانه ای جداگانه به حدود 60 میلیون نفر از مردم ایران پرداخت کند و مهمترین مسأله دولت در این اصلاح قیمت، اصلاح نظام پرداخت یارانه به نفع همه مردم بوده است.


کلید واژه ها: اعتراض - مردم - اعتراضات - استان کرمان - گران - استفاده - کشور - سیاسی - بنزین - حزب کارگزاران سازندگی - قانونی - مناسب - سهمیه بندی بنزین - کرمان - استان - مطالبات - مقام معظم رهبری - اعتراضات مردمی - نیروهای امنیتی - مشکلات اقتصادی - گران شدن بنزین - حزب کارگزاران - تجمعات - تجمع - خیابان - مطالبه - حقوق شهروندی - فعالان سیاسی - گرانی بنزین - سوء استفاده

آخرین اخبار سرویس:
مکیدن خون فقرای آمریکایی: واپسین مرحله از سرمایه داری

کارخانه های جدید تولید صفحات خورشیدی در حال احداث است/ هم اکنون 8 نیروگاه با صفحات خورشیدی برق تولید می کنند

بازار نفت در انتظار تصمیم خردمندانه تولیدکنندگان

استخدام 4 ردیف شغلی در گروه صنعتی پاکیان کویر در تهران

استخدام آبدارچی آقا در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

واردات 270 تن فرچه ریش تراش به کشور

بازار نفت در انتظار تصمیم خردمندانه تولیدکنندگان | اخبار ایران و جهان

مظنه خرید واحد مسکونی در جیحون

گاز بهتر است یا بنزین؟

استخدام سرپرست تولید در یک شرکت معتبر در مرکزی

نمایشگاه توانمندی های سازمان صنایع دفاع

قیمت خودرو دوباره صعودی شد

استخدام کارشناس فروش سازمانی خانم در یک شرکت معتبر در اهواز

استخدام گرافیست و کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام اپراتور تولید آقا در یک شرکت تولیدی در تهران

استخدام کارآموز انیمیشن سازی در شرکت آوا ویانا آرتا در تهران

استخدام مدیر مالی در یک هلدینگ معتبر در تهران

خرید واحد مسکونی در جیحون چقدر تمام می شود؟

همزمان با نشست اوپک، قیمت نفت کاهش یافت | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

یوسف صفرا؛ ثروتمندترین بانکدار دنیا

افت دامنه دار تولید خودرو

نیزار هایی که می سوزد تا تالاب انزلی بیشتر تصرف شود / کاهش عمق قابل توجه تالاب

روسیه: طرح تغییر کاربری فردو متوقف نشده بلکه تعلیق شده است

سفیر ایران: ایران از حق خود در صادرات نفت کوتاه نمی آید | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

‍ توقف فرسایش خاک باعث کاهش گردوغبار در سیستان و بلوچستان می شود

تعیین سهمیه بنزین قایق های صیادی

سفیر ایران: ایران از حق خود در صادرات نفت کوتاه نمی آید

همزمان با نشست اوپک، قیمت نفت کاهش یافت

سفیر ایران: ایران از حق خود در صادرات نفت کوتاه نمی آید

همزمان با نشست اوپک، قیمت نفت کاهش یافت

امکان تست سلول های خورشیدی با کاربرد در ماهواره ها در کشور فراهم شد

بازار خودرو تا سه ماه آینده آرام است

فارس من| پروژه کنارگذر جنوبی قوچان جزو طرح های مصوب وزارت راه و شهرسازی است

فارس من| پروژه کنارگذر جنوبی قوچان جزو طرح های مصوب وزارت راه و شهرسازی است

خاک، بنیانی برای پوشش گیاهی کره زمین

خاک، بنیانی برای پوشش گیاهی کره زمین

چقدر فرچه ریش تراش وارد کردیم؟

اوپک و هم پیمانانش با کاهش بیشتر تولید نفت توافق کردند

گروه هایی که مشمول طرح رتبه بندی معلمان نمی شوند

سرمایه بانک ایران زمین افزایش می یابد

دلایل عدم تنظیم چراغ های جلو و نور کورکننده در شب

کفایت سرمایه تأسیس شرکت هواپیمایی 420 میلیارد تومان شد

سهمیه بنزین قایق های صیادی تعیین شد

مالیات 400 تومانی بر سیگار، خوب یا بد!؟

نماینده ایران: از حقوق خود در تولید و صادرات نفت کوتاه نمی آییم

پخت کیک با ورق طلا در شبکه پنج سیما!

کاهش قیمت جهانی نفت همزمان با برگزاری نشست اوپک

توافق اوپک و متحدانش درباره کاهش بیشتر تولید نفت

بنزین قایق های صیادی روی میز هیئت دولت رفت

آبشار ویکتوریا

غریب آبادی: ایران از حق خود کوتاه نمی آید

علت عدم توقف قطار در برخی ایستگاه های مترو چیست؟

استاندارد سازی 240 قلم ماشین آلات تدوین شد

تاخت و تاز پراید ادامه دارد/ وانت پراید 52 میلیونی شد

مشکلی در تامین اقلام شب یلدا نداریم/ قیمت بنزین چند درصد بر قیمت کالاها تاثیرگذار است؟

ساخت پیچیده ترین دستگاه کمک ناوبری دنیا در ایران

عرضه سهام آرامکوی عربستان سعودی

آینده و بازار کار حسابداری بهتر است یا حسابرسی؟

کاهش معافیت های مالیاتی موثرترین راه افزایش درآمد دولت

خلاصه داستان قسمت 61 سریال ترکی سیب ممنوعه

گزارش دنیای اقتصاد از قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و دلار امروز 1398/09/14 +جدول

سهام آرامکوی عربستان با قیمت 32 ریال سعودی بر هر سهم عرضه شد

چهارمین جشنواره بیمه در رسانه برگزیدگان خود را شناخت

نماینده ایران: از حقوق خود در تولید و صادرات نفت کوتاه نمی آییم

آخرین وضعیت قیمت دلار، واکسن آنفلوآنزا و سهام دارویی

حضور سید حسن خمینی در اختتامیه مسابقات قرآنی، اذان وتفسیر کارکنان بانک صادرات

دلارهای نفتی به کمک ایمنی مدارس می رود

سیر تا پیاز نحوه دریافت کمک معیشتی دولت برای خانوارها

40 درصد زمین های کشاورزی آذربایجان شرقی شور شدند/ کاشت 150 هزار اصله نهال برای زراعت چوب

پراید در آستانه 54 میلیونی شدن!

میزان سهمیه بنزین قایق های صیادی به دولت ارائه شد

نمایشگاه فرش دستبافت اصفهان

هشدار ایران در اوپک خبرآنلاین

40 درصد زمین های کشاورزی آذربایجان شرقی شور شدند/ کاشت 150 هزار اصله نهال برای زراعت چوب

عرضه دام زنده به بازار یک و نیم برابر شد

آبی کلاسیک، رنگ سال 2020 + ست با سایر رنگ ها

آبخوان داری چیست؟

آنچه پیش از ثبت شرکت مسئولیت محدود باید بدانیم

قیمت طلا، سکه و دلار امروز جمعه 98/09/15 + تغییرات

قیمت طلا، سکه و دلار امروز جمعه 98/09/15 + تغییرات

ترفند سایت های جعلی ثبت نام بسته معیشتی چیست؟

استاندارد سازی 240 قلم ماشین آلات تدوین شد

صرفه جویی 400 هزار تومانی ماهیانه با گازسوز کردن خودروها

کشف 3 میلیارد تومان ایمپلنت تقلبی

رییس دوره ای اوپک:استفاده از نفت به عنوان سلاح تأسف آور است

فوت 34 کارگر بر اثر حوادث کارگاهی در کشور

نهضت سبز نهال کاری در 380 هکتار اراضی سبزوار آغاز شد

بانک جهانی به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هشدار داد

دریاچه کلوت

تاخت و تاز پراید ادامه دارد/ وانت پراید 52 میلیونی شد

نرخ پیشنهادی معافیت مالیاتی حقوق برای سال آینده

نهضت سبز نهال کاری در 380 هکتار اراضی سبزوار آغاز شد

رییس سازمان غذا و دارو: ذخایر دارویی کشور اطمینان بخش است

معاون وزیر بهداشت : تولیدکنندگان محصولات سلامت محور در خط مقدم جنگ اقتصادی هستند

جای فرآوری پسته در خوشاب خالی است

با پردرآمدترین خوانندگان زن در سال 2019 آشنا شوید؛ تیلور سوییفت در صدر فهرست

تحریم های ایران در تاریخ بی سابقه است

عقب نشینی دلار به کف یک ماهه

امضا همکاری تجاری بین ایران و بلاروس/ امکان بخشودگی جرایم بدهکاران بانک مسکن فراهم شد/ دیدار های زنگنه در سازمان اوپک

تولیدکنندگان محصولات سلامت محور در خط مقدم جنگ اقتصادی هستند

زمینه سازی اعتراض های قانونی، سد راه هنجارشکنان

زمینه سازی اعتراض های قانونی، سد راه هنجارشکنان