مطالب مرتبط:
نوبخت: همه منابع افزایش قیمت بنزین به مردم یارانه داده می شود
جزییاتی از آخرین خبرها از سراسر کشور بعد از افزایش قیمت بنزین
افزایش قیمت بنزین، مسکن را گران نخواهد کرد
نوبخت: همه منابع افزایش قیمت بنزین به مردم یارانه داده می شود
آیت الله رییسی: سیاست گذار در نحوه افزایش قیمت بنزین دولت بود
-42 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 آبان 1398 ساعت 09:302019-11-20اقتصادي

اقناع سازی افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل


اقناع سازی درباره افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل انجام شده بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری صدا و سیما"، علی ربیعی در ارتباط تلفنی با برنامه صبح به خیر جوان ایرانی رادیو جوان، در پاسخ به مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا دولت قبل از افزایش قیمت بنزین اطلاع رسانی نداشت و مردم را قانع نکرد؟ افزود: اقناع سازی درباره افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می کنم چرا برخی بزرگان انتقاد می کنند که چرا ما در موضوع افزایش قیمت بنزین اقناع سازی انجام نداده ایم.

سخنگوی دولت افزود: یکی دو نفر از بزرگان هم دیدم چنین حرفی زده بودند و اینجا بحث دو قسمت است یکی اینکه چرا اعلام نکردیم که فلان تاریخ گران می شود و یکی اینکه آیا درخصوص گران شدن حامل های انرژی و حذف یارانه ها صحبتی نکرده بودیم؟وی گفت: چندین بار خودم در این خصوص و در بحث حذف یارانه ها صحبت کرده ام و سناریو های مختلفی نیز مطرح شد و بار ها اصلاح ساختار اقتصادی را منوط به حذف یارانه ها دانسته بودیم و اقتصاددانان بزرگ نیز نامه نوشته و علاج بیماری اقتصادی ایران را حذف یارانه ها خوانده بودند.

آقای ربیعی افزود: بحث پیرامون اینکه قیمت حامل های انرژی باید به فوب خلیج فارس برسد بحث تازه ای نیست و مدتهاست صورت می گیرد، اما مردم، چون تصوری از آثار این تصمیمات نداشتند دقت نکردند، اما نخبگان به این موضوع دقت داشتند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا اعلام نکردید فلان ساعت بنزین گران می شود و چرا یک شبه این کار انجام شد؟ گفت: مگر می توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می شود؟ مگر سال های قبل خانه هایی را ندیدید که به دلیل انباشته کردن بنزین آتش گرفت و مگر آن صف های طولانی و آتش سوزی ها را ندیدیم؟ این تصمیمی ملی بود و ما باید کاری می کردیم که بنزین از پمپ بنزین ها به خانه ها منتقل نشود و اگر زمان آن از قبل اعلام می شد خیلی ها هرچه امکانات در مناطق مرزی داشتند برای دو ریال سود بیشتر جمع می کردند و به فکر قاچاق آن می افتادند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه اقناع سازی درخصوص افزایش قیمت بنزین از دو سال پیش انجام شده است، افزود: البته این طرح موافق و مخالف دارد، اما بحث یارانه های پنهان در انرژی موضوع مهمی است و حتی تلویزیون نیز بار ها درباره حذف آن بحث کرده است.

آقای ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا این اتفاق پلکانیصورت نگرفت؟ گفت: از دولت یازدهم این بار سوم است که قیمت بنزین افزایش پیدا می کند و نظرات مختلفی بود یک نظر این بود که قیمت 5 هزار تومان شود و نظر دیگر این بود که قیمت بنزین به حدود 7 هزار تومان برسد و قیمت آب و برق و گاز هم افزایش یابد و در قبال آن پول بیشتری به مردم بدهیم و یک نظر هم این بود که قیمت 2 هزار تومان باشد و سهمیه هم برداشته شود، اما ما هرکدام از این پیشنهاد ها را عملی می کردیم عیبی داشت و موردی را انتخاب کردیم که آثار منفی آن کمتر باشد.

وی افزود: ما باید افزایش را به گونه ای اعمال می کردیم که پول قابل توجهی به دست بیاید و بتوانیم میان 60 میلیون نفر تقسیم کنیم و برای ما مهم بود که مبلغ به گونه ای باشد که هفت دهک را پوشش دهیم.

آقای ربیعی گفت: در این یکی دو روزه برخی ها عنوان می کردند که دولت به خاطر کسری بودجه این تصمیم را گرفته است درحالیکه هم آقای رییس جمهور و هم بنده بار ها اعلام کردیم که حدودا 30 هزار میلیاردی که از این تصمیم به دست می آید بی کم و کاست برای افزایش معیشت مردم به کار گرفته می شود، اما برخی سوال می کنند که چرا دولت گران می کند و بعد به مردم می دهد و چه منفعتی برای دولت دارد؟وی افزود: قرار نبود پولی گیر دولت بیاید و قرار بود ساختار ها اصلاح شود و بیماری اقتصادی را درمان کنیم.

سخنگوی دولت گفت: ناچار هستیم مدیریت مصرف را انجام دهیم و محیط زیست را اصلاح کنیم؛ بنزین مجانی می دهیم و کشور های همسایه مصرف می کنند و چرا یارانه همسایگانمان را بدهیم؟آقای ربیعی افزود: همه اقتصاددان بازار آزاد و برخی اقتصاددانان نهادگرا معتقدند راه اصلاح ساختار اقتصادی کشور رفتن به سمت منطقی کردن قیمت حامل های انرژی است، اما بحث این است که پول را چگونه به طبقات پایین برسانیم و اصل این تصمیم علاوه بر اصلاح ساختار اقتصادی، عادلانه کردن برخورداری مردم است.

وی با طرح این سوال که چرا باید برخی 33 برابر طبقات دیگر مصرف کنند، گفت: 60 درصد ایرانیان خودرو ندارند و در بسیاری از شهر های کوچک خودرو کم است و آیا این عادلانه بود که برخی 33 برابر دهک های پایین از قیمت ارزان بنزین استفاده کنند؟آقای ربیعی افزود: برنامه ششم به دولت اجازه می داد، قیمت بنزین به فوب خلیج فارس برساند.

وی همچنین گفت: چند کارشناس اخیرا در جلسه ای گفتند که چرا دولت هر سال انتظار تورمی ایجاد می کند و اسم بنزین موجب نگرانی می شود، پیشنهاد دادند که این افزایش سالانه نباشد و هر چند سال یکبار رخ دهد و حتی قرار شد که ما در این تصمیم اخیرمان به گونه ای عمل کنیم که سال آینده افزایش قیمتی نداشته باشیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای مسافربر های شخصی که سهمیه تاکسی ها را ندارند، اما مشکل معیشتی دارند چه برنامه ای دارید که با افزایش قیمت کرایه موجب دلخوری مردم نشوند؟ افزود: ما قیمت گازوییل را تغییر ندادیم تا در حمل و نقل اثر نگذارد، اما حمل و نقل درون شهری تاثیر نخست خود را از بنزین می گیرد و به همین علت سهمیه آژانس ها و سرویس مدارس را پیش بینی کردیم و اخیرا که برخی سرویس ها افزایش قیمت دادند از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستیم سریع بررسی کند.

آقای ربیعی گفت: عده ای با موتور کار می کنند و عده ای هم خودروی بالای 20 سال دارند، در مورد این مسافربر ها طرحی داریم که آن ها را به سامانه تاکسی های اینترنتی وصل می کنیم و اگر عملی شود، مشکل حل خواهد شد.

وی در ادامه افزود: غیر از این مباحث بعضی ها با دعوا های سیاسی فضای روانی کشور را نامطلوب می کنند، در همه جلسات چه جلسات هیات دولت و چه جلسات سران قوا به طور خیرخواهانه به دنبال کمک به مردم هستیم و اکنون در شرایط تحریم نفت قرار داریم، اما با دور زدن تحریم می توانیم بودجه های طرح های عمرانی را تامین کنیم، اما مردم بدانند که ما رنج آن ها را می فهمیم و سفره خالی و یخچال خالی بازنشسته را درک می کنیم و ما مدتهاست در جلسات بحث می کنیم که چگونه به مردم کمک شود.

آقای ربیعی گفت: در تجمعات روز های اخیر جوانان هیجان زده ای را دیدیم که واقعا بیکاری آزارشان می داد، اما چند روز که گذشت به سرعت صف خود را از افراد شرور جدا کردند و اجازه ندادند برخی در اتاق های جنگشان عمل کنند و مردم فهیم نشان دادند که اعتراض ها داخلی و خانوادگی است و به تخریب گران هیچ توجهی نکردند.

وی افزود: دولت در کنار مردم است و زندگی سخت مردم را درک می کند و خیلی مسئولان زندگی شان شبیه زندگی مردم است و تصور نشود ما به فکر مردم نیستیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت مکان و بستری برای نشان دادن اعتراضات مردم ایجاد نمی کند؟ گفت: این بحث مهمی است و من و همچنین آقای رییس جمهور در این خصوص اعلام کرده ایم که اعتراض حق مردم است.

آقای ربیعی افزود: یکی از اشکالات ما در توسعه سیاسی این است که باید مکانیسم های اعتراض های بدون خشونت و منطقی را جدا کنیم و باید ساز و کاری ایجاد شود که افراد بتوانند اعتراض کنند و یکی از نتایج تجمعات تلخ این روزها، این است که باید توسعه سیاسی ایجاد شود.


کلید واژه ها: قیمت بنزین - بنزین - افزایش قیمت - حذف یارانه ها - یارانه ها - افزایش - قیمت - حذف یارانه - یارانه - حامل های انرژی - سخنگوی دولت - سازی - قیمت حامل های انرژی - دولت - گران - اعلام - موضوع - انرژی - ربیعی - اقتصادی - خانه ها - بزرگ - برنامه - نامه - اقتصاددانان - دولت یازدهم - جوان ایرانی - اطلاع رسانی - ایران - مناطق مرزی

آخرین اخبار سرویس:
درخواست استاندار از بانک ها برای ارائه آسان تر تسهیلات به دامپروری ها

تخصیص بیش از چهار هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح هادی در کشور

رشد 30 درصدی بارش ها نسبت به نیم قرن اخیر!

واریز پول به حساب استراماچونی

رشد 30 درصدی بارش های کشور

نفت در بازار جهانی ارزان شد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی آقا در شرکت دیبا راد پویا

مبانی نظری تعیین عوامل موثر بر استقرار مدیریت دانش در بانک کشاورزی

مبانی نظری ارزیابی کارکرد و درجه بندی صندوق های سرمایه گذاری طبق شاخصهای متفاوت

تناقض کاهش قیمت کاغذ و افزایش قیمت کتاب

وضع عوارض 160 میلیارد دلاری آمریکا بر کالاهای چینی

کُندترین رشد اقتصادی انگلیس طی 10 سال گذشته رقم خورد

نوآوری در محصولات بیمه ای دوای درد فعلی صنعت بیمه

راهکارهای جدید برای مقابله با تجهیزات پزشکی قاچاق

رشد 29 درصدی بودجه عمرانی کردستان طی سال آینده

افزایش مدت زمان رمز دوم پویا از 60 ثانیه به 120 ثانیه

راهکارهای جدید برای مقابله با تجهیزات پزشکی قاچاق

خرید و فروش مسکن رونق گرفت

رشد 30 درصدی بارش های کشور

سالانه سه میلیون مترمربع فرش در کشور بافته می شود | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

کاهش بهای نفت در بازار جهانی

بنیان ایسنا عشق به آگاهی است

خبر های داغ از هیات دولت

استخدام فروشنده حرفه ای در شرکت کاشی لئون در تهران

شناسایی 4هزار و301 فقره چاه غیر مجاز در هرمزگان

تصویب قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

آغاز سرشماری پستانداران شاخص استان اردبیل

ضرورت توجه به تشکیل گروههای پژوهش محور در بخش مواد غذایی تولید داخل

بانک مرکزی: بانک ها باید نسخه ای از قرارداد را به وام گیرندگان بدهند

پروپوزال ارزیابی علل ایجاد مطالبات سررسید گذشته و معوق انواع بانکها

استخدام بازاریاب با حقوق اداره کار در شرکت پخش مواد غذایی آرال

زیان بیش از1800 میلیاردی کشاورزی فارس از سیل و سرمازدگی

خودروهای فرانسوی به ایران باز می گردند؟

20 میلیون بازدید ماهانه بزرگترین فروشگاه ایران و خاورمیانه

استمداد مدیران بیمه ای از رییس جمهور: ما را از مالیات بر ارزش افزوده معاف کنید

رشد 30 درصدی بارش های کشور

نفت در بازار جهانی ارزان شد

شروع دوباره پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی

همتی: دلالان ارز، توانایی ما را دست کم نگیرند

شناسایی 4هزار و301 فقره چاه غیر مجاز در هرمزگان | اخبار ایران و جهان

سالانه سه میلیون مترمربع فرش در کشور بافته می شود

یک استاد دانشگاه: راه نجات اقتصاد تولید توسعه گراست

بازار داغ وانتی های میوه فروش در شب های زمستان/گزارش تصویری  

بدهی 200هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی

نمایشگاه فرش دستباف در همدان گشایش یافت

275 هزار اصله نهال در نهالستان کهگیلویه تولید شد

مشکلات سیاسی با درایت اقتصادی حل می شود

توسعه گردشگری سلامت در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش

کسری بودجه آمریکا به 342 میلیارد دلار افزایش یافت

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق ثابت و بیمه/تهران

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/20

استخدام منشی و حسابدار آقا در شهرک صنعتی توس در مشهد

ادبیات نظری و پیشینه تجربی تمرکز مالکیت

شناسایی 4هزار و301 فقره چاه غیر مجاز در هرمزگان

بنیان ایسنا عشق به آگاهی است

مشکلات سیاسی با درایت اقتصادی حل می شود

چه تعداد از مردم جهان به برق دسترسی ندارند؟

مضرات و فواید گاز مایع LPG – ای پی جی + گاز CNG یا LPG

عکس روز: اسکیت روی رودخانه

گزارش کار برق تأسیسات با عنوان مدار

اخلاقی قائم مقام مدیرعامل بانک سپه شد/ مأموریت مهم چقازردی برای قائم مقام جدید بانک سپه

فروش 16 فروند هواپیمای سوخو- سوپرجت به پاکستان

معرفی عضو هیات مدیره صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد

عقبگرد نرخ دلار/ یارانه آذر 98 امشب در حساب سرپرستان/ به پویش «بدون قیمت نخرید» بپیوندید/ ریزش قیمت طلا و سکه در بازار

دومین ورقه «یخ» بزرگ جهان ذوب شد

بازار خودرو تورم دارد و البته رکود

پلیس تهران، 40میلیارد را به صاحبش بازگرداند

روز فرصت های تجاری و اقتصادی ایران در بخارست برگزار شد

رونق گردشگری در یزد با راه اندازی پارک گردشگری فضاپایه

780 میلیارد ریال برای ساخت مدارس استان سمنان هزینه شد

همشهری TV | پیش بینی درآمد 765 هزار میلیونی دولت از شماره گذاری مخابراتی

فیلم/ ماجرای مرگ یک کودک در بیمارستان بر اثر نوشیدن نوشابه

انواع اوراق بهادار و بررسی قابلیت وقف در آنها

12000 مورد نمونه برداری از فرآورده های نفتی در مرکزی انجام می شود

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام طرح معیشتی خانوار

یک استاد دانشگاه: راه نجات اقتصاد تولید توسعه گراست

سهم کردستان در لایحه بودجه 29 درصد افزایش یافت

سالانه سه میلیون مترمربع فرش در کشور بافته می شود

دانلود آهنگ جدید حسین تاجیک بنام طعم درد

استعدادهای عصر جدید طاقچه بالا می گذارند؟

بازدید استاندار از نمایشگاه دستاوردهای پژوهش فناوری و فن بازار گیلان

یک استاد دانشگاه: راه نجات اقتصاد تولید توسعه گراست

یک شوخی دوستانه به قیمت یک میلیارد و 66 میلیون تومان تمام شد

توسعه گردشگری سلامت در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش

انهدام باند پولشویی در استان آذربایجان شرقی

پلیس تهران 40میلیارد تومان را به صاحبش بازگرداند

استخدام کارشناس فروش منطقه ای با مزایا در استان مرکزی

ماهیت قرارداد پیش فروش ساختمان در حقوق ایران و فقه امامیه

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران: پول قسط ندارید ثبت نام نکنید

افزایش 50درصدی قیمت اجاره بها در تهران

بدهی 200هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی

رییس سازمان امور عشایر ایران خبرداد؛اختصاص 350 میلیارد تومان برای پروژه های آبرسانی به عشایر کشور

منطقه ویژه خلیج فارس 18 طرح توسعه ای در حال اجرا دارد

آزاد راه تبریز-سهند شهریور سال 99، به اتمام می رسد

نمایشگاه های پژوهشی فرصتی برای تجاری سازی تولیدات فناورانه داخلی است

استخدام کارشناس اداری آقا مسلط به ICDL در تهران

بازدید استاندار از نمایشگاه دستاوردهای پژوهش فناوری و فن بازار گیلان

مبانی نظری عوامل موثر بر زنجیره تامین و ارزیابی عملکرد آنها

سهم 65 درصدی «فیشینگ» از کل جرائم سایبری

سکه و دلار ارزان شد + جدول

اقناع سازی افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل

اقناع سازی افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل