مطالب مرتبط:
وزیر اقتصاد: با افزایش نرخ کالاها مقابله می کنیم / انتصاب 206 زن در سطح مدیران میانی وزارت
آمادگی وزارت راه برای تأمین زیرساخت های ریلی و جاده ای معادن رسانه 7 | اخبار اقتصاد
استخدام کارمند خانم با حقوق وزارت کار و بیمه در یک درمانگاه
مسؤولان اقتصادی و نظارتی در شرایط فعلی کار مضاعف انجام دهند
مردم در قطعی اینترنت از کارگزاری ها استفاده کنند رسانه 7 | اخبار اقتصاد
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 آبان 1398 ساعت 02:152019-11-19اقتصادي

اقتصاد گریزان از مالیات؛ وزارت اقتصاد کم کار


موعد بستن بودجه سال 99 فرا رسید و دولت پس از رفت و برگشت های بسیار، نتوانست تکلیف لوایح مالیاتی را جهت ایجاد پایه های جدید مالیاتی به عنوان درآمد پایدار جایگزین نفت به سرانجام برساند.

- ، بیش از نیم قرن از اعتیاد بودجه ایران به درآمدهای نفتی می گذرد؛ اعتیادی که موجب از بین رفتن ظرفیت های تولید کشور، وابستگی به واردات، گسترش فساد و .

شده است.

آشکار بودن این اعتیاد هشدارهای اقتصاددانان را از سال های دور مبنی بر مواجه شدن با یک آینده نه چندان مناسب به همراه داشته است؛ در این بین حتی در دهه هفتاد برنامه ریزان سعی در یافتن مسیری دقیق جهت خلاصی از وابستگی به نفت داشتند اما فقط روی کاغذ برنامه ریزی کرده بودند.

با تکانه هایی از جنس تحریم همه جانبه نفت و البته کاهش جهانی نرخ این کالا، مواجه شد.

در نهایت نیز تقاطع اهداف پیش بینی شده برای اقتصاد کشور در برنامه های مختلف به ویژه برنامه ششم توسعه و سند چشم انداز با تحریم های خارجی منجر به این شد که مسئولان کشوری بیش از پیش بر لزوم رهایی از درآمدهای بادآورده نفتی حداقل در تامین هزینه های جاری، پی ببرند.

مالیات بهترین جایگزین در این راستا کارشناسان با بهره گیری از تجارب کشورهای مختلف، مالیات را بهترین جایگزین نفت اعلام کردند و مسئولان نیز با توجه به مواهب درآمدهای مالیاتی در پی گسترش این حوزه با استفاده از ظرفیت های بی شمار کشور برآمدند و هر ساله رقم درآمدهای مالیاتی را در بودجه افزایش دادند و حتی قانون مالیات های مستقیم را برای بهبود اوضاع مالیات ستانی در سال 94 به تصویب رساندند.

در این بین افزایش تحریم نفتی و در تنگنا قرار گرفتن صادرات این کالا، موجب شد که دولت بودجه 98 را با وابستگی بین 25 تا 30 درصدی به نفت ببندد و درآمد مالیاتی را نزدیک 153 هزار میلیارد تومان پیش بینی کند، اما با توجه به عدم همخوانی این منابع با هزینه های کشور، انتشار اوراق و به صورت گسترده و برداشت از صندوق توسعه ملی در دستور کار قرار گرفت، اما با این حال مطابق با پیش بینی ها کسری همسایه دیوار به دیوار بودجه 98 خواهد بود.

اینجا بود که دولت وعده داد پایه های مالیاتی را به جهت داشتن یک منبع مطمئن درآمدی، گسترش خواهد داد و معافیت های مالیاتی را به حداقل خواهد رساند تا با تنوع درآمدهای مالیاتی در کنار سایر منابع، در حد توان وابستگی بودجه به نفت را کاهش دهد.

وعده های بی فرجام در ابتدا اعلام شد که دولت قصد دارد هر چه سریع تر لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، لایحه معافیت های مالیاتی و لایحه مالیات بر مجموع درآمد (اصلاح قانون مالیات های مستقیم) را به مجلس تقدیم کند؛ فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت و گویی که با مهر در خرداد ماه داشت گفته بود که مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر درآمدهای مستقیم در قالب دو لایحه مجزا در حال طی کردن مراحل نهایی خود هستند.

همچنین لایحه معافیت های مالیاتی نیز برای ساماندهی معافیت ها در حال بررسی است.

در طی فصل تابستان نیز از دهقان دهنوی معاون اقتصادی دژپسند گرفته تا پارسا رییس جدیدالورود سازمان امور مالیاتی از تهیه جداگانه لوایح مالیاتی خبر می دادند و در هر بار مصاحبه با رسانه ها، هفته آینده و ماه آینده را برای تکمیل لوایح وعده می دادند.

لوایح ادغامی مالیات تا اینکه پارسا در مرداد ماه از ادغام لوایح مالیاتی در یک لایحه تحت عنوان لایحه مالیات بر مجموع درآمد (اصلاح قانون مالیات های مستقیم) خبر داد و گفت که نظر وزیر اقتصاد بر این بود که برای داشتن برآورد دقیق از مالیات، لوایح ادغام شوند.

خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر و آبان گذشت اما خبری از لایحه مذکور نشد و وزارت اقتصاد اعلام کرد که تا پایان پاییز کار بررسی لایحه را به اتمام می رساند! این در حالی است که محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، اعلام کرده بود که بودجه جاری سال آینده بدون منابع نفتی تامین می شود و یکی از منابع جایگزین، درآمدهای مالیاتی است، اما نه به معنای اینکه ما بخواهیم ضرایب مالیات های موجود را افزایش دهیم بلکه حتی با توجه به شرایط موجود قرار شده است تا ضرایب بنگاه های تولیدی را کاهش دهیم.

بنابراین درآمدهای مالیاتی از تعیین پایه های مالیاتی جدید همچون مالیات بر عایدی سرمایه و حذف معافیت های بی مورد که نیازی به وجود آنها در شرایط جنگ اقتصادی نیست، تامین خواهد شد.

منتظر فصل جدیدی در اقتصاد به نام اوراق باید باشیم وحید عزیزی کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه بلاتکلیفی داخل دولت وجود دارد، اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه هدف گذاری خوبی کرده است به این صورت که هم نفت باشد و هم درآمدهای جایگزین پایدار.

وی افزود: منتهی نکته اینجاست که منظور از درآمدهای جایگزین چیست؟ اگر منظور مالیات است که جای بحث ندارد اما اگر منظور این است که دوباره همچون سال جاری، به ریسمان انتشار اوراق آویزان شویم، قطعا نتایجی بدتر از وابستگی به نفت خواهد داشت.

عزیزی ادامه داد: اگر لوایح مالیاتی دولتی قبل از بودجا به نتیجه نرسد عملا ما شاهد وابستگی به اوراق خواهیم بود؛ یعنی فصل جدیدی به نام وابستگی به اوراق خواهیم داشت که به مراتب بدتر از وابستگی به نفت است و به ناچار تورم های شدیدی را باید متحمل شویم.

عدم حمایت وزارت اقتصاد از دولت تعلل و کم کاری وزارت اقتصاد در تدوین و به سرانجام رساندن لوایح مالیاتی در حالی است که سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده بودجه جاری سال 99 کل کشور را بدون نفت بسته است.

این در حالی است که پایه های جدید مالیاتی که می تواند بعنوان یک درآمد پایدار جایگزین درامدهای نفتی در بودجه شود، هنوز به سرانجام نرسیده است و مشخص نیست بودجه جاری کشور که قرار است بدون وابستگی به نفت بسته شود، بار خود را بر دوش کدام درآمدهای دولت خواهد انداخت.

عزیزی در این باره اظهار داشت: در حال حاضر مساله ای که اعلام می شود این است که دولت قصد دارد مالیات را جایگزین نفت کند و مسیر اصلی هم اصلاح قانون مالیات های مستقیم است که در حال جمع بندی در وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

این کارشناس اقتصادی افزود: متاسفانه طی یک سال اخیر این خبر به کرات تکرار شده است و هر هفته این خبر منتشر می شود که لایحه مذکور تا یک هفته بعد، تا یک ماه بعد به دولت ارسال می شود در حالی که هنوز این اتفاق نیفتاده است.

عزیزی تصریح کرد: اینجا باید مقصر اصلی را وزارت اقتصاد قلمداد کرد که این موضوع عوامل متعددی دارد از جمله اینکه حمایت لازم از دولت در وزارت اقتصاد دیده نمی شود، همچنین شجاعت لازم برای اصلاحات در این وزاتخانه وجود ندارد.

باید منتظر کسری بودجه 200 هزار میلیاردی باشیم این کارشناس اقتصادی گفت: برآوردهای انجام شده نشان می دهد که کسری بودجه در سال آینده به بیش از 200 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی افزود: اگر دولت سیاست های مربوط به اصلاح مالیاتی را انجام ندهد به هیچ عنوان، با هیچ منبع دیگری نمی تواند در برابر کسری مقاومت کند.

عزیزی ادامه داد: اگر به دستاویزهای دیگر همپون انتشار اوراق رو بزند هم با تبعات بیشتری نسبت به کسری مواجه خواهد شد.

دولت شجاعت انجام اصلاحات مالیاتی را ندارد وی با بیان اینکه اشکال اصلی اینجاست که دولت هیچ اصلاحی نمی خواهد انجام دهد، گفت: دولت در پی اخذ مالیات از ثروتمندان و اصناف پردرآمد نیست؛ نمی خواهد پایه های جدید مالیاتی برای فعالیت های غیرمولد و غیرتولیدی وضع کند و فکر می کند با فشار بر همین مودیان موجود و مودیان تولیدکننده و شفاف می تواند درآمدهای مالیاتی را افزایش دهد که به هیچ وجه قابل تحقق نیست.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: دولت آنچه را که به عنوات ظرفیت مالیاتی کشور گفته می شود پی گیری نکرده است.

وی افزود: یک بحث کوتاهی روی مالیات بر سود سپرده های بانکی صورت گرفت و در حالیکه مخاطب این مالیات تعداد کمی از مردم بودند، دولت سریعا عقب نشینی کرد.

عزیزی ادامه داد: دولت به دلایل سیاسی و عدم داشتن شجاعت سریع از اصلاحات عقب نشینی کرد.

این موضوع در وزارت اقتصاد نمود بیشتری دارد.

لایحه اصلاح قانوت مالیات های مستقیم به این مجلس نمی رسد وی با بیان اینکه لایحه اصلاح قانوت مالیات های مستقیم هنوز در وزارت اقتصاد جمع بندی نشده است، گفت: حتی اگر فرض کنیم طی هفته پیش رو این لایحه از وزارت اقتصاد خارج و به هیات دولت برود، آیا دولت فرصت بررسی دارد؟ دولت می خواهد بودجه را بررسی کند و حال اگر دولت لایحه را بررسی و به مجلس هم ارسال کرد، مجلس چه زمانی می خواهد آن را بررسی کند؟ این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: به نظر می رسد لایحه مالیاتی نه به این مجلس می رسد و نه به این دولت.

دولت باید در قالب بودجه، اصلاح مالیاتی را به مجلس ارائه کند عزیزی گفت: تنها راه این است که اگر دولت مبنای مشترکی برای اصلاح مالیاتی دارد باید در قالب لایحه بودجه به مجلس ارائه کند که دست کم امسال بخش هایی از این اصلاحات اجرایی شود و برای سال آینده قوانین را به صورت پایدار اصلاح کنیم.

استیصال دولت! وی افزود: به نظر می رسد دولت در یک استیصالی مانده است که نه می خواهد کسی از دستش ناراحت شود و اقدام و اصلاح جدی انجام دهد و نه می داند که با این کسری چه کند.

عزیزی تاکید کرد: اگر دولت این شجاعت را در اصلاح نظام مالیاتی که به عده کمی از مردم اصابت می کند، به خرج ندهد در عوض باید نارضایتی بسیاری از مردم را تحمل کند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: شاید این عدم اصلاح نظام مالیاتی برابر با پایان عمر سیاسی دولت هم تلقی شود.

با ورود به آذر که ماه بودجه و ارسال آن به مجلس است، نمایندگان در کنار بررسی لوایح و طرح های قبلی، باید بودجه را در کنار بودجه شرکت های دولتی بررسی کنند و به نظر نمی رسد فرصتی برای بررسی لایحه مالیاتی دولت باشد، آن هم در شرایطی که کمتر از 5 ماه تا اتمام کار مجلس فعلی باقی مانده است.

ضمن اینکه این لوایح هنوز در دولت بلاتکلیف است.


کلید واژه ها: مالیات - مالیاتی - درآمدهای مالیاتی - درآمد - بودجه - وابستگی - کشور - اقتصاد - برنامه - پیش بینی - جایگزین - اعتیاد - دولت - تحریم - لایحه - برنامه ششم توسعه - صندوق توسعه ملی - مسئولان - بودجه 98 - میلیارد تومان - درآمدهای نفتی - افزایش - سند چشم انداز - بینی - معافیت - بهترین - نفتی - وزارت اقتصاد - اقتصاددانان - تامین هزینه

آخرین اخبار سرویس:
10میلیارد تومان اعتباربرای توان افزایی بانوان روستایی اختصاص یافت

انواع ماشین حساب را چند بخریم؟

انواع خرمای بسته بندی در فروشگاه ها چند؟

صفحه ستون در بازار محصولات فولادی چند قیمت است؟

درهای امکانات رفاهی و تفریحی را به روی مردم باز کرده ایم

220 بنای تاریخی گیلان در تملک دستگاه های دولتی است

تخصیص 54 درصدی بودجه دانشگاه با گذشت 9 ماه از سال

تله هرمی در بورس تهران

پول های داغ در بازار سهام

یارانه چه کسانی در سال آینده حذف می شوند؟

ﺑﺮرﺳﯽ رﻓﺘﺎر ﻟﺮزه ای رﯾﺰﺷﻤﻊ ﻫﺎ

طلای سرخ را چند بخریم؟

قیمت انواع شیرینی در طعم های مختلف

توزیع نامناسب سوخت یورو 4 عامل افزایش آلودگی هوا

حذف فلر از پتروشیمی نوری حذف می شود

فردا آخرین مهلت ثبت نام در سایت جاماندگان یارانه حمایتی

نحوه قیمت گذاری بلیت هواپیما برای سفر به سوریه مشخص شد

کمبود مهمی در عرصه دارو و درمان نداریم

پرداخت 70 هزار میلیارد ریال به شرکت های دانش بنیان

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت کیمیا پردازان دایا در تهران

تولیدی ها حق ندارند قیمتِ مصوب را افزایش دهند

استخدام مسئول مناقصات، کارشناس کنترل پروژه،کارشناس فنی

دستگیری متهم فروش محصولات پتروشیمی یارانه ای در اردبیل

تخصیص 54 درصدی بودجه دانشگاه با گذشت 9 ماه از سال

 وزیر صنعت: روند تولیدات در کشور ماهانه به اطلاع مسئولان ارشد نظام می رسد

واحدهای تولیدی حق ندارند قیمت تعیین شده سازمان حمایت را افزایش دهند

چه تعداد پناهنده مجاز در ایران زندگی می کنند؟

قیمت گازوییل تغییر نمی کند

پرسشنامه ارزیابی رابطه بین تعهد عاطفی و رفتار شهروندی سازمانی

پاداش 106 میلیارد تومانی به خوش مصرف ها

رویداد استارتاپی « صنعت کوک» در مازندران برگزار می شود

امیدواریم به هدفگذاری 30 درصدی استفاده از زنان در پست های مدیریتی برسیم | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

ممنوعیت واردات پوشاک لغو نمی شود

گاز بخش ماژین دره شهر ایلام 24 ساعت قطع می شود

کشف 4200 میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده

طرز تهیه خوراک گوشت و سبزیجات

8 محصول برتر هیوندای مدل 2019/ از سدان 15 هزار دلاری تا اسپرت خیابانی ارزان! (+تصاویر)

ممنوعیت واردات پوشاک لغو نمی شود

تماشا کنید: مقایسه ایرپاد پرو با ایرپاد 2

مشکلات کویر مرنجاب با رویکردی نو در حوزه گردشگری برطرف شود

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر صنایع غذایی در مازندران

استخدام حسابدار با حقوق و مزایا و سرویس در اصفهان

امیدواریم به هدفگذاری 30 درصدی استفاده از زنان در پست های مدیریتی برسیم

توضیحات روابط عمومی وزارت نفت درباره مصاحبه یک مدیر نفتی

استخدام بازاریاب آقا با مزایا در یک شرکت معتبر تولیدی رنگ

پروپوزال ارائه الگویی مفهومی برای شناسایی علل تاثیرگذار ارتقای عملکرد فن بازارهای دفاعی

وزیر بهداشت: کمبود دارو در کشور نداریم

دستگیری متهم فروش محصولات پتروشیمی یارانه ای در اردبیل

قانون موافقتنامه تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه ابلاغ شد

لزوم تحقق سهم 30 درصدی زنان در مناصب مدیریتی تا پایان دولت

آستان قدس رضوی به دنبال قطع وابستگی کشور در حوزه بذر و نهال است

بودجه قزوین در سال 99 افزایش می یابد

حمایت از سوت زنان در دستور کار سازمان بازرسی/شناسایی گلوگاه های فساد در بازار «قیر»

استخدام کارشناس فروش با مزایا تهران

استخدام راننده پخش با کامیونت آقا در یک شرکت معتبر در قزوین

استخدام کارشناس بازاریابی در شرکت دیکا آسیا در تهران

آستان قدس رضوی به دنبال قطع وابستگی کشور در حوزه بذر و نهال است

پرسشنامه ارائه مدل ارزیابی عملکرد شعب بیمه با الگوی تلفیقی کارت امتیازی متوازن و مدل تاپسیس TOPSIS

اعلام وصول هزار میلیارد تومان مالیات توسط بازرسی/شناسایی گلوگاه های فساد در بازار «قیر»

اختصاص 35 میلیارد تومان وام برای سرمایه در گردش «هپکو»

جزییات نشست مسئولان استان مرکزی با جهانگیری/ تعیین تکلیف سهامدار هپکو تا دو هفته آینده

پیش بینی حذف کامل قبوض کاغذی در پایتخت

جزییات مصوبات نشست مسئولان استان مرکزی با جهانگیری/ تعیین تکلیف سهامدار هپکو تا دو هفته آینده

همه چیز درباره زایمان با گاز انتونوکس

روزنامه تجارت : سه شنبه 19 آذر 1398

بهترین کیف را بخرید + راهنمای خرید و تضمین کیفیت و قیمت

مالیات سنگین در انتظار خانه های خالی است

به شدت موافق پرداخت مالیات هنرمندان هستم/ آزادی بیان را فقط برای خودمان نپسندیم

وزیر بهداشت: کمبود دارو در کشور نداریم

طرح ملی ادامه دار خواهد بود

طرح استیضاح وزیر نفت به صحن مجلس می رود

استخدام مهندس نقشه کشی صنعتی در یک شرکت تولیدی در تهران

27 هزار تخت در دولت تدبیر و امید به بیمارستان های کشور افزوده شد

پیشگیری از تخلف ممکن نیست

بهترین کیف را بخرید + راهنمای خرید و تضمین کیفیت و قیمت

چند توصیه مهم به خریداران خودرو

چند خوراکی که به تقویت عملکرد ورزشی کمک می کند

موسسه مولی الموحدین وقف عام است نه وقف خاص یا وقف اولاد

مقایسه خودرو رنو استپ وی و برلیانس H320

لزوم تحقق سهم 30 درصدی زنان در مناصب مدیریتی تا پایان دولت

دستگیری متهم فروش 2200میلیارد ریال محصولات پتروشیمی در اردبیل

معاون اموراقتصادی استاندار وسرپرست میراث فرهنگی گلستان منصوب شدند

مبلغ اولیه ای که برای ثبت نام در طرح ملی مسکن تعیین شده حداقلی است

توزیع مجدد انسولین های قلمی در بازار

نظام بانکی حمایت از شرکت های دانش بنیان را دراولویت قرار داده است

تعرفه آب و برق در سال آینده 7 درصد افزایش می یابد

استخدام پیک موتوری جهت رستوران در تبریز

ترسیم چالش های کنونی اقتصاد کشور

قیمت طلا، سکه و دلار امروز سه شنبه 98/09/19 + تغییرات

افتتاح 3 مجتمع خدماتی رفاهی در هفته حمل و نقل

اختصاص 35 میلیارد تومان وام برای سرمایه در گردش به شرکت هپکو

بورس پسته در خراسان رضوی راه اندازی شد

ادامه کار همه اماکن مجاز و غیرمجاز توزیع گاز LPG برای خودروها، متوقف شود

گزارش دنیای اقتصاد از قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و دلار امروز 1398/09/18 +جدول

سازمان بازرسی تا پایان آبان ماه 4200 میلیارد تومان مالیاتی که شناسایی نشده بود، شناسایی کرد/حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت تبلیغاتی در تهران

بررسی ادراک مشتریان از واحد پولی و تاثیر آن بر حساسیت قیمتی مشتریان

قیمت طلا، سکه و دلار امروز سه شنبه 98/09/19 + تغییرات

نمایشگاه فرش دستباف اصفهان

اقتصاد گریزان از مالیات؛ وزارت اقتصاد کم کار

اقتصاد گریزان از مالیات؛ وزارت اقتصاد کم کار